Boerenleenbank Leest „Ónze Eilanden" PREDIKBEURTEN. Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz.teSommelsdijk AAMBEIEN. DE SALAMANDER JL Gimborn's Studie Waterverf DE BESTE 1 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 ZIGEUNERBLOED. Een crisis uit de 19de eeuw. URGERLIJKE STAND. MIDDELHARNIS. boren: Geertruida Catharina Maria, d. A. J. Jansen en A. D. Kern, erleden: K. Wolfert 93 jaar weduwe T. Hoogmoed. DIRKSLAND. boren: Wouter z. v. Johannes Cornelia per en Johanna Bakelaar. STELLENDAM, boren: Elisabeth d. v. A. Melissant en link. dertrouwd: P. Heerschap 26 jaar (Oud- en C. C. van Dam 19 jaar. NIEUWE TONGE. trouwd: J. Hoogstraate 25 j. en S. Kop al 21 j. boren i Andries, z. v. J. W. Bruggeman Jansen; Lenntje Jannetje, d. v. G. r en A. D. de GeusMarinus Huibrecht, Cor Dorst en M. S. Luchtenburg. OUDE TONGE. borenTheodora Johanna Cornelia, d. v. us Pollemans en Cornelia EssenJohan tiaan, z. v. Jan Cornells Hagens en dje Ossewejjer; Geertrui Elisabeth, d. v. dert Kievit en Jannetje Pulleman; Jo ts Cornelis, z. v. Wilhelmus Johannes oed en Huberdina van der Heiden, erleden: Geertrui Elisabeth Kievit, oud g; Aagje Hartog, oud 70 jr., echtgen. rie van den Berg. OOLTGENSPLAAT. boren: Hubrecht, z. van Cornelis van en Cornelia Kamp; Cornelis Petrus, n Cornelis Leonardus Rommelse en vica Tuns; Gerardus Maria Joannes, z. Cornelis Hendrikus van Oorschot en Cornelia Maria Bovée. rouwd: Marius de Bakker, 25 j. en Jannetje Troost, 24 j. DEN BOMMEL, oren: Wilhelmina Johanna, d. v. R. ands en E. van Dravik;, Jacobus Auto- z. v. M. Vervloet en W. van der en; Abraham, z. v. J. Holleman en roegindewei)Johannes, z. v. J. Hui- tse en A. P. Broeders; Bastiaan, z. v. kker en M. Jungerius. ertrouwd: M. Wagemans, 26 j.,arbei- e den Bommel en P. van Wtjk, 25 j., r beroep, wonende te den Bommel; Smeets, 23 j., metselaar, wonende te Bommel en P. Jochems, 21 j., zonder p, wonende te den Bommel, uwd: C. A. Prince, 22 j., sleepboot- inist, wonende te Dordrecht en A. du 20 j., zonder beroep, wonende te den el. Zondag 5 Februari 1933. DERLANDSCH HERVORMDE KERK. lbarois, rm. ds. Verkerk (Doop) en 'sav. Vetter. elsdijk, vm. en 'sav. ds. van Asch. and, vm. ds. v. d. Wal en'sav. dhr. Baart, gen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. ant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. dam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. reede, vm. ds. van Ameide (Doop), rp, vm. leeskerk en nam. ds. van Ameide. e Tonge, vm.leeskerk en 'sav. ds. v. d- Wal. Tonge. vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk, nsplaat, vm. leeskerk en 'sav. ds. Bouw. raat, vm. dhr. Vetter, ommel, vm. leeskerk en nam. ds.Polhugs. an 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. harnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. nsplaat, vm. en 'sav. ds.Westerhuqsuit evoetsluis. ommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff GEREFORMEERDE GEMEENTEN, harnis, vm., nm. en 'sav. dhr. Honkoop otterdam, rp, vm. en 'sav. ds. de Blois. CHR. GEREFORMEERDE KERK. harnis, vm. en 'sav. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, rp, vm. ds. Foppema. De bank leent gelden aan leden tegen 4.5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier RADICALE GENEZING detaardneliliJgste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, R'dam Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,07= 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 27 GEDWONGEN INKRIMPING VAN VARKENSSTAPEL. Ook het i'okmateriaal getroffen? Veel, telkens opduikende, critiek op de Ned. Varkenscentrale is noch opbouwend, noch zakelijk, schrijft de medewerker van de Varkenskroniek in „De Veldbode". Het komt me voor, dat die betreffende de benoeming van een vooraanstaand bacon- zouter tot directeur op zichzelf ongemoti veerd is. Algemeen werd toch beweerd, dat deze als vérziend vak- en zakenman in de harde practljk zpn sporen verdiend heeft. Alleen zou men wenschen, dat op ver schillend gebied nu spoedig van dit zaken talent de vruchten geplukt konden worden. Herhaaldelijk is er bjjv, op gewezen, hoe gewenscht propaganda van het gebruik van eerste kwaliteit vleeseh van jonge varkens (bijv. van bacon) voor het binnenland zou z0n. Hoeveel propaganda vermag voor 'n nieuw idee, heeft de N. T. P., die een merkwaar dig vruchtbaar contact met de pers onder houdt, weer eens te meer bewezen in het geval der speenvarkens. Beter gezegd: de afval-of uitschot-biggen, want waar de marktbiggen plm. 8 doen (ongenummerde, niet te ver van de grens, 10), krijgt de Centrale natuurlijk voor 2 niet veel bijzonders. De toenemende vraag doet zien, wat een reclame-campagne kan doen. In dit geval wordt deze niet ondersteund door kwaliteit, anders zou ze het begin kunnen zijn voor een nieuw, winstbrengend gebruik. Als men nu eens goed marktbiggen opkocht en voor kostenden prijs beschikbaar stelde? De Centrale wil volgens courantenbericht dragende zeugen gaan opkoopen. Zou't doel niet bevorderd worden door de gemeste guste zeugen wat beter te betalen? Om streeks half December leverde ik er 4 aan een slager af in mijn gemeente, die kans kreeg ze denzelfden dag aan de Centrale te leveren. Evenwel bleek hij er na een week 20 bfj verspeeld te hebben; de Centrale bleek niet den minsten toeslag te betalen, betaalde integendeel minder uit dan de plaat selijke afnemers, die zich dit natuurlijk voor gezegd houden en het den boeren laten merken. De inkrimping van dragende zeugen houdt een gevaar in, niet alleen omdat het goed is wat materiaal in reserve te hebben, voor de ondermelk en aardappelen, waarvan het a.s. voorjaar er massale hoeveelheden zal brengen, maar vooral, als men ook de stam- boekfokkeryen hierin ernstig zou gaan be trekken. In Gelderland bijv. zjjn volgens de laatste inventarisatie 54.773 fokzeugen en 1889 fok- beeren, terwijl in het Geld. V. S. dat als een der best aangeschrevene óök aan de andere provincies fokmateriaal levert, in 1931 (laatste stamboekverslag) in totaal slechts 282 zeugen en 113 beeren werden ingeschreven. De bonaflde-stamboekfokkers doen o a. steeds nuttig werk, wat betreft het op peil houden van den varkeusstapel, doordat zij alleen de beste zeugen aanhouden, FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Oeaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 17) Raymond wilde de dichtst bijstaande tent bin nengaan, toen een kleine bruine hand het linnen ter zijde duwde en Maya verscheen. Een oogenblik staarde lord Raymond haar ver baasd aan. Naar aanleiding van hetgeen Denville nem had verteld, verwachtte hij een onbeschaafd meisje te zullen zien, maar de intense schoonheid van deze zigeunerin overweldigde hem en het buurde lang, voor zijn gewone brutaliteit hem weer dienste stond. ..Ik dacht, dat jelui allemaal weg waren," zeide "'J, de oogen nog steeds gevestigd op haar gelaat. Het meisje keek hem zwijgend aan. „Waar zijn de anderen?" vroeg hij botweg. ..Die zijn aan het werk," antwoordde zij gere serveerd. ho^om een excuus te vinden voor hun stelen,' Dc donkere oogen van het meisje flitsten, doch ZIJ bcheerschte zich volkomen. ..Zij zijn aan het hooien." Lord Raymond lachte onaangenaam. „En ze hebben jou, de beste van het heele stel- maar hun getal fokzeugen dan ook in slechte tijden, zoo eenigszins mogeiyk, trachten door te houden. Maar behalve dat ze dus regu- leerend werken, wat de beste fokstammen betreft, vormen de verschillende generaties fokvarkens, die op een goed fokbedryf aan wezig zijn, als het ware een „ketting-zonder einde", waaruit men liefst geen schakels moet wegnemen. Al heeft uitbreiding der stamboekfokkerij misschien bezwaren inkrimping heeft er zeker nog grootere. In Denemarken gaat men de inkrimping van den varkensstapel óók regelen, maar besteedt men de uiterste zorg aan het op getal houden en het perfectionneeren der fokstations. Bevordering der rationeele fokkerij en dus ook van het stamboekwezen kan het best geschieden door uitbetaling der slachtvar- kens naar kwaliteit. Hoe de Centrale uit betaalt, blijft, voor alle leveranciers die ik sprak, volkomen duister. Uitsluitend naar de dikte van het spek? Maar op welke plaats wordt dio dikte gemeten, waarom wordt de gevonden maat niet vermeld en hoe dik wenscht men het spek by een varken van 180 en bijv. een van 280 pond? Voorlichting op ieder uitbetalingsbriefje zou een hand met do leden geven en het vertrouwen, dat noodig is om een zóó diep ingrijpende wet te doen slagen. Onze stamboekfokkery bloeit minder dan in Denemarken, doordat hier nooit naar slachtkwaliteit werd gewaardeerd, doordat men fokdieren te veel alleen „op vorm", wat ontaardt in „op tentoonstellingsvorm", placht te keuren, maar vooral omdat veel veranderen in iedere fokkerij uit den booze is en men hier nogal eens op verschillende gedachten hinkt. GEBLINDEERDE WIELEN VOOR BOERENWAGENS. Ervaringen op de Groningsche klei. De heer H. K. Meijer te Kommerzfll deelt over het gebruik van geblindeerde wielen voor boerenwagens het volgende mee aan het „Groninger Landbouwblad": „Voor 4 jaar liet ik van een boerenwagen met breede wielen deze laatste blindeeren met stort, ten einde te ontkomen aan het vol geraken met klei. Aanvankelijk hielp het, mede door minder adhaesie tusschen klei en stort. Toen echter het stort ouder werd en stroef en vuil, wou het wel bakken. We hadden toen den samenhang tusschen klei en klei en de zaak liep weer vol en vast. Voor het rijden van het land op den ver harden weg heeft het blindeeren het voor deel, dat de wagen gemakkeiyk valt te reini gen. Er dient om gedacht te worden, dat het stort verzonken tegen de velg gelegd en goed vastgezet wordt om loswerken in diepe spo ren te voorkomen. Als nadeel kan genoemd worden, dat het helpen aanzetten aan 't rad bij een zware vracht vrijwel onmogelijk geworden is;ook is het niet handig bij 't smeren. Door my is ook geprobeerd door radschoon makers de zaak rollende te houden. In de moeiiykste gevallen helpt dit wel, doch zoo dra de toestand beter wordt, geeft't bezwa ren, daar te veel vuil om de messen loopt en deze massa remmend werkt. Als derde middel probeerde ik nog de wagens, die van en naar het land gaan, ge- letje maar thuis gelaten?" „Misschien wilt u vertellen, wat u wenscht?" zeide het meisje waardig, „dan zal ik iemand roepen om u van dienst te zijn." „Jij kunt mij even goed helpen. Je weet waar schijnlijk wel, wie van je eerlijke metgezellen van nacht in het bosch struikroover heeft gespeeld?" Maya maakte een beweging van schrik, wat iord Raymond niet ontging. „Je weet er blijkbaar alles van," zeide hij met een sluwe uitdrukking in de oogen. „Misschien heb je mijn horloge en ketting ai in ontvangst genomen? De kleine handen van de zigeunerin balden zich. „Verzin maar op je gemak een uitvlucht," ging- de man voort, terwijl hij een sigaret opstak. „Zigeu ners zeggen nooit de waarheid voor niets. Ik zal je een pond geven, als je mij den naam noemt van den man, die mij van nacht heeft beroofd." De zigeunerin keek hem verachtelijk aan. „Dan maak ik er vijf pond van," hernam hij, in de meening, dat zijn aanbieding tc laag was. Het meisje lachte en lord Raymond kwam een paar stappen dichter bij haar. „Weiger je?" vroeg hij verbaasd. „Ik weet het niet," was het kalme antwoord. Raymond werd van zijn stuk gebracht. Het leek onmogelijk deze prachtige oogen van een leugen te verdenken. „Je wilt toch niet zeggen, dat geen van je mcnschen vannacht in het bosch is geweest?" riep hij dreigend. „Dat zeg ik niet. Een van ons was er." „Och kom, wat jc zegt!" hoonde hij. „Je durft wel, dat moet ik zeggen. Maar zijn naam mag ik zeker niet weten." „Tazoni, mijn broer was het," vertelde het regeld door eenige metera lengte water te laten Ioopeu, zoodat de modder er afspoelt. Dit hielp 't beste, doch 't viel niet mee het bad vol water te houden. Iemand uit Appingedam deelt aan het blad mede, dat hy uitstekende resultaten heeft verkregen met het veranderen van een melk wagen van een gewone tot een op lucht banden. De wagen trok vóór deze verandering zeer zwaar. Voor een vracht van plm. 1000 K.G. waren wegens de slechte wegen, die gepas seerd moesten worden, twee paardjes noodig. Thans, nu de wagen van luchtbanden is voorzien, kan één het werk doen. Op de Jan .-vergadering van Excelsior sprak den heer M. B. Smits, 't Hoofd der Lag. Landb. School te Sommelsdijk, over een crisis uit 't begin der 19de eeuw. De tijd voor Napoleon, was de tijd, waarin de moderne industrie zich ontwikkelde. In die jaren verdwenen de gilden om plaatste maken voor de fabrieken. Vóór de fabrieken er waren, maakte een kleermaker van wol een pak en als 'tpak klaar was, was hij koopman en ging er op uit om 'tpak te verkoopen. De industrie bracht daarin groote verande ringen. De fabriek is de plaats waar 't werk gespecialiseerd werd, er waren vaste spin ners, wevers en kleermakers; door de vaar digheid die de arbeiders kregen en de in voering van machines werd 't mogelijk de producten tegen een lageren prijs aan de markt te brengen. De fabrikant was meer handelaar dan pro ducent. De eerste fabrieken ontstonden in Engeland en Nederland, omdat daar de grootste handelaars woonden. Doordat de fabrikant veel meer kon ver dienen dan de vakman uit den gildentyd, was de opkomst van de industrie ook de op komst van 't grootkapitaal. In dien tijd was 'tniet gemakkelijk een kapitaal rentegevend te beieggen. De staats-, leeningen waren nog gering en de industrie was nog niet zoo ontwikkeld dat daar groote kapitalen belegd konden worden want de fabrieken waren nog zoo klein, dat ze met een familie-kapitaaltje gemakkelijk gedreven konden worden. Daarom werd grond de geldbelegging; door de groote vraag die er naar land ontstond, werd 't zeer duur. 't Gevolg daarvan was een zeer lage rente, in vele gevallen maar 2%. Daardoor werd grondbezit een teeken van grootheid, van rykdom, want iemand met klein kapitaal kon niet van lage rente leven. Doordat er steeds meer fabrieken kwamen, waar een hooger loon voor de arbeiders te verdienen was, dan in den landbouw, trok ken er steeds meer arbeiders naar de fabrieks steden. Hierdoor ontstond er een groot tekort aan landbouwarboiders, vooral in Groningen en Zeeland, 't Gevolg daarvan was dat er in Groningen veel weiland werd aangelegd, om dat men dan met minder arbeidskrachten af kon. De Fransche tijd was voor ons laud in vele opzichten geiyk aan den wereldoorlog van 1914. Een groot gedeelte van Europa was in oorlog, doch ook toen bleef de oorlog buiten onze grenzen. De invoer werd belemmerd door de En- meisje onmiddellijk. „Hij loerde op een strooper met toestemming van lord Dartworth." „Krulhaar heeft-iegrijze oogen, hè en zoo sterk ais een os!" Het meisje was op het punt hem tegen te spre ken, maar voor zij daartoe de gelegenheid iiad, ging hij voort: „Meer behoef ik niet te weten; ik ga weer weg, maar natuurlijk niet voor ik jou goeden dag heb gezegd," voegde hij er aan toe, toen hij iets van blijdschap zag in haar oogen. „Hier heb jc vijf pond, zooals ik je beloofde. Wat zeg je nou?" Met een woesten ruk trok hij iict meisje naar zich toe. Maya klemde de lippen op elkaar en worstelde om aan de dreigende omarming te ont komen; hij was echter sterker dan zij en slaagde er bijna in zijn lippen op de hare te drukken, toen in antwoord op haar hulpgeroep de verschrompelde gestalte van de oude Martha te voorschijn kwam uit de tent. Zoo onverwachts kwam zij en zoo afzichte lijk was haar bijna vleeschloos gelaat en de woeste uitdrukking van haar oogen, dat lord Raymond terugdeinsde en het meisje losliet. „Wat hebt u hier te maken?" riep zij heesch. „Je moet mij de toekomst voorspellen," ant woordde Raymond, eenigszins van streek. Martha lachte grimmig. „Ais u nog eens komt, moet u beter uw plaats weten, jongmensch; een zigeunermeisje is niets voor mcnschen van uw soort. Wou u de toekomst weten? Ik zal u alles voorspellen... voor niets: „Maak zoo veel mogelijk van wat u iiebt en hoop niet te veel van.de toekomst die zal voor u zoo iang niet duren. Droog uw hooi, want de zon blijft niet schijnen I" „Ik kan niet zeggen, dat ik cr vect van snap," gelachen en de uitvoer naar Engeland was verboden door de Franschen. De gevolgen daarvan waren dat de zuivel producten, waarvan we van ouds export hebben zeer in prys daalden. "Was de prys van 100 pond kaas omstreeks 'tjaar 1800 32,in 1808 was die gedaald tot 6,— per 100 pond kaas. Van graan hadden we een belangryken invoer noodig, zoodat er spoedig een groot tekort ontstond. Even als in 1914 werd er weiland ge huurd en met graan bezaaid, terwijl er door de regeering maximum-pryzen werden ge steld. Voor de steden was de Pransche tyd veel slechter dan voor 't platteland. De levensmiddelen werden niet alleen duur, doch Napoleon erkende maar l/j der Staats schulden, zoodat ook de rente 2/s daalde. Door genoemde oorzaken waren er vele grond bezitters die niet van hun rente en pacht konden leven. Daardoor waren ze gedwongen hun land te verkoopen voor zeer lage prijzen, want de landbouwers hadden nog niet veel geld en hypotheekbanken waren er nog niet. Hoe de oorlog op den tarweprys invloed had biykt uit onderstaande cy'fers. Van 1750—1785 gemiddeld perH.L. 5,55 1786-1803 6,90 1804-1812 9,86 1816-1817 „15,- 1819 8,- 1823 5,- 1845 16,— Van 1750 tot 1803 ziet men gelijk als voor 1913 een loonenden prijs die gelijdeiyk aan beter werd. Van 1804 tot 1812 ziet men eenaanmer- keiyke prijsverhooging als gevolg van den oorlog. De jaren 1816 en 1817 komen veel overeen met 1920, ook toen waren de pry zen zeer hoog, doch 5 jaar later in 1823 zat men diep in de crisis. Van Hoogendorp schreef over 1816; in 't geheele land heerst er rykdom en welvaart, de meeste landbouwers zijn welgestelde lieden. Vijf jaar later schreef dezelfde schrijver; alles is verloren, overal heerst er armoede, bedelaars ziet men overal. Ja de armoede was zoo hevig dat de maat der soldaten moest worden verlaagd, omdat vele door ge brek aan voedsel te klein bleven. Rusland had zich tydens den oorlog op den verbouw van graan toegelegd, en na den oorlog trachtte het dat graan op de West- Europe-'ohe markt te verkoopen. Doch de meeste landen sloten hun grenzen of beperk ten den invoer, zoodat Rusland zijn graan op de Nederlandsche markt bracht, omdat daar de invoer vrij was. Nadat de crisis een heelen tyd geduurd had, nadat er verschillende protestvergaderingen waren belegd, kwam er in 1820 een invoer recht op graan van 24,— per last. Dit invoerrecht miste haar doel, doordat de exporteurs van de importeerende landen van hun regeering in den een of anderen vorm een bedrag ontvingen dat gelijk stond met 't in voerrecht dat ze betalen moesten. Eerst in 1843 werd er een ander systeem toegepast namelijk 't schaalrecht. In die wet werd bepaald, dat't invoerrecht zooveel zou bedragen, als de tarwe lager aangeboden werd dan ƒ124,- per last. Bood 't buitenland tarwe aan voor ƒ100,— per last dan bedroeg 't invoerrecht ƒ24-,— per last, werd de tarwe antwoordde lord Raymond beleefd; hij had meer haast om uit het kamp tc komen dan noodzakelijk scheen. Nauwelijks was hij weg, of Martha wendde zich tot het meisje, dat nog steeds stond te beven en vroeg haar, hoe zij zich zelf zoo kon vernederen om met een vreemdeling te praten. Verontwaardigd wees Maya het verwijt af en vertelde haar, wat er gebeurd was. De oude vrouw veranderde nu van taktick. „Wat vroeg hij?" informeerde zij. Maya vertelde het. Haar ongerustheid over Tazoni verminderde niet, toen zij de sluwe uit drukking zag in de oogen van de oude vrouw. „Heb je hem verteld, dat Tazonni in het bosch was?" vroeg zij verontwaardigd. „Wat dacht je dan?" vroeg het meisje verbaasd. „Hij zal Tazoni geen kwaad doen." „Macht is altijd sterker dan recht," mompelde de oude vrouw. „Als Tazoni hoort, dat hij jou bclccdigd heeft, zal hij op een gelegenheid loeren om den kerel af te ranselen. Wie anders dan de zigeuners zouden cr de gevolgen van dragen?" „Wees toch voorzichtig," hernam Maya, reeds ontsteld bij de gedachte, dat Tazoni in moeilijk heden kon komen. „Hij mag er niets van weten. Je moet me beloven, dat je er over zult zwijgen." „Zul-je dan voortaan wat voorzichtiger zijn en in je tent blijven?" vroeg Martha. „Ik zal liet doen," antwoordde het meisje, dat weer terugviel in haar waardige houding. Voldaan over dit antwoord, maar weigerend iets uit te laten, van liet geen Tazoni wellicht boven het hoofd hing, hinkte dc oude vrouw weg. Inmiddels keerde lord Raymond terug naar dc Hall in onaangename stemming. aangeboden voor 80,- 't last dan bedroeg 't invoer 44,— per last. 't Buitenland was dus niet meer in staat den binnenlandschen prys beneden 124,— per last te drukken. Hoe de schaalrechten gewerkt hebben is niet te zeggen, want ze hebben niet gewerkt, doordat de crisis in 1845 plotseling voorby was. De stoommachine was uitgevonden, de industrie draaide weer en er was vraag naar landbouwproducten. P. L, Secr. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Een ernstige waarschuwing! Dank zy de volhardende propaganda, ook van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", neemt de belangstelling voor de voort brengselen van ons eigen land merkbaar toe I De vreugde over dit gelukkige verschynsel wordt echter zeer getemperd door het mis bruik dat gemaakt wordt van de aanduiding „Nederlandsch Fabrikaat". Het biykt dat een groot aantal, op extra winst beluste iandgenooten de juiste be titeling biyve in de pen! zich niet ont zien om verschillende buitenlandsche pro ducten in Nederlandsche verpakkingen te ver koopen, soms zelfs voorzien van opschriften als: „Steunt de Nederlandsche IndustrieI" en daardoor de koopers in den waan brengen dat zij Nederlandsch Fabricaat koopenl Zoo adverteerde zelfs een winkelier te Deventer deze week voor Havermout met de by'voeging „Nederlandsch Fabrikaat". Bij onderzoek bleek dat echter buitenlandsche Havermout te zijn, door een firma in Amster dam in een Nederlandsche verpakking in den handel gebrachtl Er zijn, helaas! nog meer van deze voorbeelden! Hiertegen past een ernstig woord van waar. schuwing. HetNederlandsche Volk, eindelijk zijn onverschilligheid of onwetendheid af schuddend, heeft er recht op „Nederlandsch Fabrikaat" vragend, ook „Nederlandsch Fa brikaat" te ontvangen! Tot op het tijdstip dat in deze zaak op wetteiyke wijze zal zijn voorzien - de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" en de belanghebbende fabrikanten moeten daarop aansturen, anders wordt de propaganda voor „Nederlandsch Fabrikaat" misbruikt moet het koopend publiek zich wapenen tegen de hier aangeduide beunhazerij. En dat kan alleen als de kooper altijd eu uitsluitend naar artikelen vraagt, voorzien van het merk: „V.N.F.", het contr&lemerk van de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Alleen artikelen van dit merk voorzien zyn, ook in gevallen van twijfel, als „Nederlandsch Fa brikaat" te aanvaarden. De Nederlandsche Pers, die al op velerlei zeer te waardeeren wijze, de propaganda voor „Nederlandsch Fabrikaat" steunde, zal goed doen op den hierboven aangeduiden mis stand de aandacht te vestigen. W. M. HARTMAN, Lid V.N.F. Scheveningen, Januari 1933. „In elk geval zal ik dat onbeschofte kind een lesje geven," mompelde hij voor zich heen. ..Maar het moet niet al tc gauw gebeurenbeter is het te wachten, tot hij krijgt, wat hem toekomt. Ik zal me niet voor een tweeden keer laten beetnemen. Hij moet maar eens voelen wat het beteekent en het meisje ook. Drommels nog toe, zij is anders de moeite waard. Ze is veel te goed voor zoo'n kraaiennest!" Hij was bijna thuis, toen zijn aandacht plotseling werd getrokken door iets wat voor zijn voet viel, klaarblijkelijk met opzet in zijn richting geworpen. Hij bleef staan, opnieuw verwachtend, dat men naar hem zou gooien, doch er gebeurde niets, en nadat hij een oogenblik om zich heen had staan gluren, onderzocht hij nauwkeurig, wat men in zijn richting kon hebben geworpen. Nu ontdekte hij, dat aan den steen iets vastzat. Een stukje papier was losgeraakt en lag onder de heg. Hij raapte het op en las achterdochtig de slecht geschreven woorden: „Zeg den jood, dat hij over een paar weken zijn geld krijgt, mits hij zijn mond houdt. Kom mij opzoeken in het bosch, op dezelfde plaats, vandaag over een week, op denzelfden tijd als den vorigen keer." Er volgde geen onderteekening, maar lord Ray- mnnd begreep, dat de schrijver niemand anders kon zijn dan dc struikroover, dien hij den vorigen nacht had ontmoet. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1