Een kostbaar bezit 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933. de hoop uit, dat het jaar 1938 zoowel voor de Raadsleden en hunne gezinnen individueel als voor de gemeente, een jaar moge worden waarin vele bekommernissen die ons thans drukken, worden weggevaagd, en dat, on danks de ontwrichtende materieele gevolgen welke ongetwijfeld de voorgenomen ophef fing van de Rijkswerf na zich zullen slepen, de burgerij, Gy, de Raadsleden, Wjj, het College van Burgemeester en Wethouders, de kracht mogen behouden om onze moei lijke taak naar behaoren te biy ven vervullen en onder Gods zegen zullen mogen slagen om ündanks alle Regeeringsmaatregelen onder de leuze „bezuiniging" tegenover onze kleine en weerloozegemeenschap genomen onze gemeente, geesteiyk en stoffeiyk, te houden op het peil waarop wy met trots kunnen wyzen deze in den loop der jaren te hebben opgevoerd. Zoo zy hetl Wanneer wij een blik slaan naar het jaar dat pas is afgesloten, en releveeren wat ons in den loop daarvan byzonder heeft getroffen en van belang was voor ons gemeenteleveu dan moge allereerst worden herdacht het droevig verlies 't welk ons heeft getrofifen door het overiyden van Wethouder A. M. van Dorsser, in het begin van 1932. De laatste vergadering welke wijlen de heer Van Dorsser in den Raad aanwezig was, viel op 24 Maart 1932. Nogmaals willen wij in dit overzicht ons zijn werk als Raadslid en Wethouder in dankbaar herdenken herinneren. Voor de gemeente en tal van instellingen was het ongetwyfeld een groot verlies. Op den 20sten Januari 1932 sprak onder geteekende den wensch uit: „dat 1932 voor onze gemeente, voor ons land, voor de ge- heele menschheid, verbetering, verheldering, meer onderlinge waardeering en vertrouwen moge doen opbloeien, opdat de onafwijsbare eisch van verbroedering der Volken moge versterkt, en tenslotte vervuld worden, als eerste voorwaarde voor het geluk der menschheid". Deze wensch, deze hoop is vooralsnog niet vervuld; vele en goede krachten werken daar weliswaar aan, anderer streven gaat helaas nog daar tegenin. Mogen wy hopen en vertrouwen dat de menschen van goeden wille uiteindeiyk, hopeiyk in dit nieuw begonnen jaar 1933 de werkelijke vrede en goede verstandhouding onder de volkeren moge versterken en bevestigen. Wanneer ik, in verband met den alge- meenen toestand, een kort overzicht meen te moeten memoreeren over de besluiten en bestuursmaatregelen als gemeenteraad of als College van Burgemeester en Wet houders genomen, kan ik uiteraard kort zijn. 1932 is in vele opzichten niettemin toch wel een belangrijk jaar geweest.In de Raads vergadering op 20 Januari gehouden werden o.a. vastgesteld of opnieuw vastgesteld, de Beheersverordening voor de Waterleiding, en werd het Verificatie-Bureau van deVer- eeniging van Ned. Gemeenten aangewezen voor de deugdelijk verklaring der Kasbe- wpzen en rekeningen betreffende de admini stratie, zoowel voor de bedryven als voor den Gemeente-Ontvanger. Het waterleiding- bedryf werd aangawezen als tak van dienst in den zin van art. 252 der Gemeentewet. Ingesteld werd het Bureau voor Arbeidsbe middeling en als Agent daarvan benoemd, de Gemeente-Secretaris, de heer F. J.Swart. In de vergadering van 25 Maart d.a. v. werd een verordening vastgesteld in afwij king van de algemeens bepalingen van de Winkelsluitingswet, ten behoeve van ver koop van Genees- en verbandmiddelen op Zondag. Een wijziging van de Bouwveror dening werd vastgesteld, en tevens een re geling voor het verleenen van subsidie aan de Ver. tot Instandhouding van het Zwem bad, in samenwerking met de gemeente besturen van Nw.-Helvoet enNieuwenhoorn. Ook werd in deze vergadering besloten tot het verleenen van een subsidie aan deRot- terdamsche Tramweg Mij. In de vergadering van 6 Mei werd voor den aanvang der werkzaamheden door den Voorzitter bet overlijden herdacht van den heer A. M. van Dorsser, in leven Wethouder dezer Gemeente. Een nieuwe heffiingsver- ordening op het vergunningsrecht inzake de Drankwet werd vastgesteld. Aan het plaatse- ïyk Crisis-comité werd een subsidie ver leend. Aan den Voorzitter werd opgedragen om zoo mogelijk een commissie samen te stellen, teneinde een onderzoek en rapport te doen, in verband met wederzydsche be schuldigingen tusschen de Heeren Essen- berg en de Boo en wyien Van Dorsser, in zake de autobus-Concessie-aanvrage door den heer I. Vermaat, en wat daarmede verband hield. Een raadscommissie werd benoemd om onderzoek en rapport te doen omtrent de door G. S. van Zuid-Holland te kennen gegeven voornemens tot tydeiyke korting ad 3 op de jaarwedden van den Burge meester, Secretaris, Ontvanger, Wethouders en Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Vervolgens werd in de op 27 Mei gehou den vergadering, het afwijzend adres dezer commissie met ze3 tegen één stem aange nomen. In de vergadering van den 9den Juni werd o.a. beéedigd het nieuwbenoemd Raadslid in de vacature van Dorsser, P. S. C. van Kralin gen, en werd benoemd tot Wethouder in dezelfde vacature de heer P. Essenberg. Een besluit tot afwijking van de algemeene be palingen op de Winkelsluitingswet in ver band met den Zomertyd, verkreeg geen goed keuring, door de tegenactie van een andere groep van winkeliers. In de vergadering van den 12den Augustus werd o.a. benoemd tot onbezoldigd Ambte naar van den Burgerlijken Stand, de heer D. de Boo. Een besluit werd genomen tot het aangaan van een huurovereenkomst met het Departement van Financiën, tot het in gebruik nemen van het Glacisterrein, ten einde dit in te richten voor speel-en sport- terrein, en gedeelteiyk daartoe te verhuren. Een besluit werd genomen om het leggen vaneeu nieuwen zinker voor het waterleiding- bedryf, op te dragen aan de firma Visser te Papendrecht. Op den 23sten September werd door den Raad aan Burgemeester en Wethouders machtiging verleend om over te gaan tot het verhuren van het voetbalveld op het Glacisterrein aan H.V.V. In de vergadering op den 12 October ge houden, werd o.a. aan Burgemeester en Wet houders opdracht gegeven om zich in ver binding te stellen met de andere belang hebbende Gemeentebesturen, inzake de actie tot behoud van 's Rijkswerf, n.l. Nieuw-Hel- voet, Nieuwenhoorn en Brielle. In de vergadering vau den 4den November werd het contract met het Departement van Onderwys, enz. tot huur en verhuur van vijf lokalen voor de Kweekschool voorOnder- wyzers(essen) weder voor driejaren opnieuw aangegaan, en werd een nieuwe overeen komst gesloten met den heer I. Vermaat voor het ophalen van asch en vuilnis. Een contract met de Thermo-chemische fabrieken voor de vernietiging van gestorven en afge keurde diereu werd opnieuw aangegaan. Een Raadscommissie werd benoemd inzake de kwestie tusschen de heeren Essenberg eener zyds en de Boo, wyien den heer van Dorsser en Vermaat anderzijds, naar aanleiding van de mededeeling van den Voorzitter, dat hy niet was geslaagd met het samenstellen van een commissie voor het bekende doel, buiten den Raad. is een doos of tube ,Zij"-Crêrae. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. (Adv.) Op den 28sten November d.a.v. werd door den Raad de begrooting der gemeente en die van het Waterleidingbedrpf vastgesteld en mochten wy daarby constateeren dat de cyfers deker begrooting aantoonden, dat hier ter plaatse vooralsnog zich geen abnormale toestanden voordoen. En hiermede myne heeren, heb ik een kort resumé gegeven van de voornaamste besluiten genomen in 1932 en roep ik U thans weder opnieuw op om Uw volle krachten te geven in Uw kwa liteit van Wethouders of Raadsleden, in het belang der gemeente, en te trachten de eensgezindheid (die onder de komende jaren zeer noodig zal zijn in den stryd voor onze belangen en recht op het leven, óók als ge meenschap) te bevorderen en te versterken. Hierna worden de notulen van de ver gadering van 28 November 1932 z.h.s. vast gesteld en gaat men over tot behandeling der ingekomen stukken. Ingekomen stukken: 1. Adres aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal, inzake opheffing Rykswerf. 2. Dankbetuiging van de A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland te 's-Gravenhage, voor de aan die vereeniging verleende jaar- ïyksche subsidie van 10,—. 3. Dankbetuiging van deN.Y.Rotterdam- sche Tramweg Maatschappy, gevestigd te Rotterdam, voor de verleende subsidie ad. 300,-. 4. Dankbetuiging van de Vereeniging tot Instandhouding van het Zwembad, voor de over 1933 toegekende subsidie ad. ƒ150,— 5. De Minister van Staat, Commissaris der Koningin, zendt bericht inzake herbe noeming van den heer P. de Geus tot bur gemeester dezer gemeente. 6. G. S. zenden goedgekeurd terug de raadsbesluiten d.d. 4 November 1932, i. z. verhuur lokalen O. L. School t. b. Rijks- kweekschool en contract met I. Vermaat i. z. ophalen asch en vuilnis. 7. Exploitatie-rekening en Balans, boekjaar 1931/'32 en begrooting, boekjaar 1932/'33 van de V.I.Z. alhier. 8. Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Beneden-Maas te Vlaardingen schrijft over werkverruiming. 8a. Voorzitter College G.S. zendt afschrift van het besluit van G. S., d.d. 18/28 October 1932, G. S. no. 272, tot toepassing van een tijdeiyke korting van 5 op de jaarwedden van Burgemeester, Wethouders, Secretarissen en Ontvangers. 9. N.V. Electriciteitsmaatschapplj „Voorne en Putten", gevestigd te Brielle, schrijft over vertegenwoordigers ter vergaderingen. 10. Mededeeling van H. Luy'endyk, dat by bereid is bet Glacisterrein voor den tyd van drie jaren te pachten tegen den som van 50,-. 11. Adres van B. en W. van Ambt-Har- denberg om adhaesie te betuigen aan het door dat College aan de Tweede Kamer der St. Gen. gezonden adres, waarin wordt ver zocht het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen te vermin deren. 12. G. S. zenden goedgekeurd terug de raadsbesluiten d.d. 28 November 1932, tot wyziging en af- en overschrijvingen vanen op uitgaafposten der begrooting. 18. Actie-Comité Ry'kswerf deelt mede, dat de kosten van het schrifteiyk propaganda werk 121,— bedragen en verzoekt om de helft dezer kosteD ad. 60,50 te mogen ontvangen. 14. Rapport van de Commissie van Onder zoek inzake beschuldiging van den heer de Boo aan den heer P. Essenberg, betreffende autobusconcessie op Rotterdam. 15. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys zendt aanbeveling van tweeper sonen n.l. F. C. Tieman en C. M. Langevetd wegens aftreding van eerstgenoemde. 16. G. S. zenden goedgekeurd terug de gemeente-begrooting, dienst 1933. 17. G. S. zenden goedgekeurd terug de begrooting voor 't waterleidingbedryf, dienst 1933. De stukken nos. 1 t/m 8a, 11,12,16 en 17 worden z.b.s. voor kennisgevingaangenomen. By het ingekomen stuk no. 5 verzoekt de heer de Boo den Voorzitter even in de rede te mogen vallen en hem even te mogen onderbreken met de verdere behandeling der ingekomen stukken. Spreker wil den Voorzitter feleciteeren met zyn herbenoeming. Hy weet niet of hy namens den geheelen raad kan spreken, maar in ieder geval wel namens de overgroote meerderheid van de ingezetenen als hyzyn barteiyke gelukwenschen hiermede aanbiedt. Ook is hy er van overtuigd namens de over groote meerderheid van den raad te spreken. Er hebben donkere wolken boven het hoofd gehangen, maar deze zyn verdwenen en spreker spreekt de hoop uit, dat in samen werking met den Voorzitter, het gegeven mogen zyn ook de donkere wolken, die boven onze gemeente hangen, te verdryven. De Voorzitter dankt den heer De Boo voor diens aangename woorden. Wat die donkere wolken betreft, nu dit is niet zoo erg ge weest, dit is hem wel gebleken uit den datum van voordracht zy'ner benoeming. Dat de heer De Boo namens de overgroote meerder heid der gemeentenaren spreekt, daarvan is ook by wel verzekerd; althans van het notabel en intellect der burgerij zeker, Spreker is dankbaar voor elk bewijs van sympathie en vertrouwen. Hij hoopt, dat vooral in deze tyden en omstandigheden het persoonlijke op den achtergrond gesteld zal worden. Een ieder, die doordacht, zal dit ook altijd in hem hebben gerespecteerd. Wat de politiek, die wy de laatste jaren in onze gemeentehuishouding hebben gevoerd, be treft, zal niemand toch iets kunnen zeggen. Ten aanzien van het stuk no. 7, deelt de Voorzitter mede, dat daarbij is overgelegd eens verklaring van de vertegenwoordigers in het bestuur der V.I.Z. der gemeenten Nieuwenhoorn en Hellevoetsluis, dat alles in orde is. Er bestaat derhalve geen bezwaar de subsidie tot een bedrag van ƒ150,— uit te betalen. Spreker wil dan ook maar zoo spoedig mogelijk hiertoe overgaan. De heer Van Kralingen merkt nog op, dat als de heer Evenhuis een en ander heeft gezien, hy vertrouwt, dat het wel in orde is. Wat betreft no. 8. deelt de heer Van Kra lingen mede, hieraan zelf in de Kamer van Koophandel en Fabrieken te hebben mede gewerkt. Hy wyst er nog op, dat de gemeente Brielle een en ander in toepassing heeft gebracht. De Voorzitter antwoordt, dat hier geen mogelijkheden zijn aan te wyzen. Men kan niet tot toepassing overgaan. Men moet ook productief werk leveren. Met de afwerking van het speel- en sportterrein is zooveel mogeiyk van werkloozen gebruik gemaakt maar er bestaat verder geen gelegenheid. De heer Van Kralingen wijst er op, dat er juist steeds meer op wordt aangedrongen. De heer Van Zetten begrijpt Ged. Staten niet al te best, met hun besluit, ingekomen stuk no. 8a. Indertyd is er een commissie benoemd ten aanzien van de 3 korting en dat is toch van de hand gewezen. De Voorzitter antwoordt, dat wy hieraan niets kunnen doen. Er is nu eenmaal een streven naar bezuiniging. Eerst is men bij het ryk begonnen. Toen gingen de menschen bij het ryk kabaal maken, dat ten aanzien van de gemeente-ambtenaren niet bezuinigd werd, omdat deze misschien iets meer had den. Vergelijkingen maken met betrekkingen en te verrichten werkzaamheden deed men daarbtj niet. De heer Van Z6tten antwoordt wel te weten, dat men er niets aan kan doen, maar wil toch zyn verwondering over een en ander uitspreken. Ingevolge het stuk no. 9 wordt een ver tegenwoordiger en diens plaatsvervanger, in vergaderingen aangewezen. Als vertegen woordiger wordt by acclamatie herbenoemd de heer De Boo en als plaatsvervanger wordt benoemd de heer Van Kralingen met 5 stem men, tegen de heeren Van Zetten en Van Sintmaartensdyk met elk 1 stem. Alvorens tot stemming overgegaan werd, deelde de Voorzitter nog mede, dat de heer de Boo tot 1 Januari 1933 zitting had. De heer v. Kralingen vraagt of de heer Haas ook niet vertegenwoordiger is geweest, waar op de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer v. Kralingen wil vragen of er door den vertegenwoordiger ook iets gedaan kan wor den voor vermindering van den stroomprys. Hier betaalt men veel meer dan in Rotter dam. In de Kamer van Koophandel is er ook al over gesproken, dat het zoo duur is. De heer De Boo zegt, dat eens in de 3 jaren eene vergadering is gehouden en dat is nu ongeveer 6 2 7 weken geleden. Er is toen ook over vermindering van den stroomprys gesproken door alle vertegenwoordigers der gemeenten, die aanwezig waren, n.l. 16 in getal, van de 21. Er was ook een vertegen woordiger van Rotterdam aanwezig en deze zeide alles te zullen overbrengen, maar ge loofde niet dat er op't oogenblik sprake van kon zyn. De Voorzitter zegt nog, dat indertyd het bedrijf is overgedaan omdat men anders nooit een behoorlyke pi-ys gekregen had. We zijn hier in vergeiyking tot toen reeds aardig naar de laagte gegaan. Wat betreft de vergeiyking van den prys van hier en te Rotterdam, merkt spreker op, dat het bedryf, hier apart wordt beheerd door de gemeente Rotterdam, Deze legt er niets by. Als er tekorten zyn en als er bygepast moet wor den, dan zyn de gemeenten bier er nog garant voor; eveneens voor de by de over name bestaande schulden van het bedryf. De heer De Boo zegt nog, dat men alleen ter vergadering kan komen, als men opge roepen wordt. En dat is nu 1 maal in de drie jaar gebeurd. De heer Essenberg merkt op, dat de con tactcommissie er is om de zaak te liquidee ren, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het bedryf nog steeds in liquidatie is. De contactcommissie is er om toe te zien op het beheer door Rotterdam, opdat de belan gen van de gemeenten hier niet geschaad worden. We kunnen echter alleen maar vragen. De heer Van Kralingen vindt dit geen zuiver standpunt. Wy zijn dan de kinderen uit het tweede huweljjk. De heer Frijdal vindt, dat de prijzen reeds heel wat ver beterd zyn. De benoeming wordt door beide heeren aangenomen, en de Voorzitter feliciteert hen met het in hun gestelde vertrouwen. Volgens het stuk no. 10, wil de heer Luijendijk het grasgewas van het Glacister rein pachten voor een bedrag van 50,— per jaar. De Voorzitter merkt op, dat verleden jaar voor de staat was verpacht voor 75, maar toen was alles grasgewas. Nu moet de heer Luijendtjk ook het voetbalveld nog in orde houden, t.w. schoonhouden, want dit kan alleen maar beweid worden en niet gehooid. In verband hiermede acht bij 50,— een behoorlijke aanbieding en vindt spreker, dat hierop maar moest worden ingegaan, Met H.V.V. is overeengekomen, dat een en ander gelijkelyk werd afgehandeld. De heer v. Sintmaartensdijk vraagt of dit onders hands gebeurd is, waarop de Voorzitter ant. woordt, dat Luijendijk eene aanbieding heeft gedaan! Bovendien moet men ook rekening houden met de voetbalvereeniging. De heer De Boo gelooft, dat het, zoowel in het belang van de gemeente als van de voetbalver eeniging is, als Luijendijk het heeft. Beslo ten wordt B. en W. te machtigen de zaak in dien zin uit te voeren. Ten aanzien van punt 13 deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. zich tot de drie andere gemeenten hebben gewend, met het verzoek of daar een dergelyke adres is in gekomen en om mededeeling van het door die besturen ingenomen of in te nemen standpunt inzake deze aangelegenheid. Voor gesteld wordt, deze berichten af te wachten en het stuk derhalve aan te houden tot eene volgende vergadering. Z. h. s. wordt aldus besloten. Het stuk no. 14 wordt uitgesteld tot aan het eind der vergadering. Als gevolg van no. 15 wordt de heer Tieman by acclamatie herkozen tot lid der commissie van toezicht op het l.o. Vervolgens gaat men over tot behandeling der verdere punten der agenda. Alleeeerst wordt nu z.h.s. vastgesteld eene wyziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad, in dien zin, dat ook een wethouder, wien een zaak aan gaat, de beantwoording van een inlichting tot een volgende vergadering kan uitstellen. Hierna werdt z.h.s. besloten tot verlaging der huur van het voormalig brandspuithuisje aan den Westzanddijk, in huur bydeMaat- schappy Petrolifère te 's-Gravenhage. De huur wordt met 25,— verminderd en gebracht op 27,— per jaar. Benoeming leden stembureau. B. en W. geven de navolgende aanbeveling. Leden i de heeren de Boo en Blind; plv. v. leden: de heeren Fry dal en Essenberg. De heer v. Kralingen vindt het niet juist dat de heer Essenberg op den achtergrond geplaatst wordt. De Voorzitter merkt op, dat nog nooit twee wethouders als lid van eenzelfde stembureau hebben gezeten. Na stemming zyn benoemd tot leden: de heeren de Boo en Blind en tot plaatsv.v. leden; de heeren Essenberg en Frydal. Vervolgens wordt z.h.s. overgegaan tot wijziging en of- en overschrijving van en op uitgaafposten der gemeente-begrootiag 1932; de wijziging tot een bedrag van 0,28 wat betreft de inkomsten en tot een bedrag van 282.30 wat betreft de uitgaven; de af-en overschrijving tot een bedrag van ƒ778,57. Eveneens wordt z. h. s vastgesteld een af-en overschrijving wat betreft de gemeente-be- grooting, 1933, in verband met detijdelyke korting van 6% op de jaarwedden v. d. Burgemeesters, Wethouders, Secretarissen, Ontvangers en Ambtenaren van den Burg. Stand, tot een bedrag van 445,13. Z.h.s. wordt nog besloten restitutie van schoolgeld te verleenen aan A. Snoeij over het jaar 1932 tot een bedrag van 6,24. Thans wordt aan de orde gesteld punt 14 der ingekomen stukken. De Voorzitter vraagt wie het woord hier over wil voeren. De heer v. Kralingen gelooft wel dat de commissie heel wat werk heeft gehad en zeer zeker moeiiyk werk; maar nu laat de commissie het weer aan den raad over. Spreker zal gaarne de meening van den Voorz. vernemen. Deze antwoordt dat toen hij niet geslaagd was met het instellen van een eerecommissie, hij de zaak aan den raad teruggegeven heeft, en dat hy zich er niet mee kan inlaten. De raad heeft toen een commissie benoemd, die zeer zeker veel werk heeft gehad. Een definitief voorstel wordt echter niet gedaan. Hy kan de zaak niet in B. en W. behandelen. Hy zal den raad dan ook vry laten. De heer v. Kralin gen zegt die vraag gedaan te hebben omdat het buitengewoon moeiiyk is. Hy was er voor die zaak eens in comité te behandelen. De Voorzitter zegt dat men dan wel een avondje er voor kan nemen. Id het rapport spreken de verklaringen elkaar tegen. Er wordt geen conclusie getrokken. Spreker wil niet over het rapport oordeelen. Dat is niet ieders werk. Wel wil hy opmerken, dat de commissie zich een weinig vergaloppeerd heeft, wat te wyten is aan een uitlating van den heer de Boo, n.l. dat deze de brief, die naar Ged. Staten is gegaan niet gezien beeft. Dit is zoo maar, toch nooit worden alle brieven die weggaan door de wethouders gelezen. Het gebeurt wel eens by belangryke zaken, dat hij 't noodig oordeelt dat de wethouders er kennis van nemen. Maar de briefis weg gegaan zooals is besloten in B. en W. Dit getuigen de notulen van de B. en W. ver gadering. De regels in het rapport, dat, als zulks zoo was, de commissie baar afkeuring daarover moest uitspreken, hadden dus niet in dat rapport bebooren voor te komen. Stel je voor, dat de burgemeester, alle brieven, die hy ais uitvoerder van de raadsbesluiten en de besluiten van het college van B. en W., zou wegsturen door de raadsleden en wet houders zou moeten laten lezen. Dan kwam er geen eind aan. Zulks is ook nergens be schreven. Spreker neemt zulks de commis sie niet kwalijk, maar acht zich ten opzichte hiervan verplicht licht in de zaak te brengen. De heer Frydal zegt, dat de commissie een vruchteloos werk heeft gedaan. Men heeft er veel moeite aan gehad, en spreker wil nu de zaak maar afhandelen. Spreker ziet de zaak hopeloos in; oftewel niet hope loos, maar lastig en vervelend. Het betreft niets anders dan praatjes, door een opwelling naar voren gekomen en geuit. Z.h.s. wordt besloten de zaak in comité aan de orde te stellen by gelegenheid van een volgende vergadering van den raad. Rondvraag. De heer Frydal wil den Voor zitter nog even iets vragen in verband met het keuren van het ys in de vestinggracht. Hij heeft hierover veel hooren mompelen en zou gaarne de juiste toedracht van deze zaak vernemen. De Voorzitter antwoordt, dat volgens de politieverordening het ijs eerst moet worden gekeurd, hetgeen Donderdagmiddag heeft plaats gevonden. Het had toen volgens mede deeling van den agent van politie een dikte van 8, 7, 6, 5 en 4 c.M. Het was derhalve niet sterk genoeg om er een groote boe veelheid menschen op te kunnen dragen. Er zyn toen door hem borden laten plaatsen, vermeldende dat het ijs niet goedgekeurd was; hierdoor bleek, dat hij als hoofd van de politie zich niet verantwoordelijk stelde voor eventueele ongelukken, die er opkon den plaats vinden. Vrydagmiddag is het op nieuw gekeurd en werd het ys sterk genoeg bevonden. De heer Frydal dankt den Voorzitter voor de inlichtingen en zegt zulks ook reeds ge zegd te hebben. Hierna sluiting. ALGEMEENE VERGADERING van Schutte- vaer op Woensdag 1 Februari in Hotel Spee te Sommelsdijfc. De Vice-Voorzitter, de heer M. Joppe, opent de vergadering met een woord van welkom tot de vry talrijk opgekomen aan wezigen, herinnert, dat hij ieder jaar weer opnieuw hoopt op een epieving die steeds maar uitblijft, maar zoo slecht als het nu is, is het nog niet geweest, zoodat bjj wenscht, het volgend jaar meer hoopvolle woorden te kunnen gebruiken. Dan leest Secretaris Hoek de notulen der vorige jaar vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Er is van het Hoofdbestuur teruggekomen een brief van schipper Verschelling uit Som- mel3dyk. Deze had zijn beklag er over ge daan, dat bij de herstellingswerken aan de Spijkenisse-brug verblindende lichten wor den gebruikt. Hy verzoekt zoodanige blin- |-deering van deze lichten, dat de scheepvaart er geen last meer van hebben kan. Tevens had hy medegedeeld, dat de ducdalven, die er staan, geen licht hebben, zoodat dit ge- vaariyk is voor de scheepvaart. Schipper M. Zoon. Van den zomerweren zy er wel. Kapitein van der Gevel. De laatste keeren, dat ik daar voer, waren er geen lichten. Hy beeft dit bij zyn maatschappy gerap porteerd. Dit zal nader aan het Hoofdbestuur wor den medegedeeld. Dan een antwoord van de Gemeente Mid- delharnis, over het verzoek om vrijstelling van liggeld voor de schippers uit Sommei!- dijk, die gedwongen zyn Zaterdagsnacbls in Middelharnis te gaan liggen, omdat bet water uit de haven wordt gelaten, zoodat zy anders vast komen, en daardoor niet kunnen varen op Zondagmorgen. Deze vrij stelling wordt niet verleend. Rekening en verantwoording Penning meester Zoon. Voorzitter benoemt tot leden der tas- commissie de heeren Van Es en M. Boomsn» Penningmeester deelt mede, dat er 211 in kas is, echter heeft by voorgeschoten een bedrag van ruim 8. De heer Hoek brengt verslag uit van vergadering van Schuttevaerin Werkendam. By de rondvraag wordt even hierop terug' gekomen. De voorstellen van dezeafdeeling worden wel aangenomen, maar welke wor den uitgevoerd? In het schippersblad Schuttevaer staat dit, maar er wordt verzocht dit volgend jaar te vermelden, opdat de leden weten, boeveel er van hun voorstellen zyn uitge voerd. De twee bestuursleden, schipper Hoek en de heer T. van den Doel, worden met overgroote meerderheid herkozen, welke be noeming beiden aannemen. Punt 7. Voorstellen voor de Algemeene Vergadering van Schuttevaer in Enkhuizen. Schipper J. van Zetten verzoekt een licht op den Bierdyk in het Veeregat, en indien dit niet gaat, een gasboei in plaats van de zwarte ton nr. 6. Dit is ook meermalen gevraagd door de afdeelingen in Vlissingen en Middelburg. Schipper Verschelling's voorstel, om te dwingen, dat de schippers twee maal 24 uur te voren worden gewaarschuwd, indien het water uit de havens van Middelharnis en Sommelsdyk gaat, ontlokt een zeer lang durige discussie. In het kort blijkt, dat de schippers in Sommelsdyk niet altyd gewaarschuwd wor den, indien het water uit de haven gaat. Zoolang schipper Hoek in bet najaar haven meester is, gaat het goed, slechts ééns is het van het najaar voorgevallen, dat zy niet waren gewaarschuwd. Maar zoowel op 17 als op 18 Januari van dit jaar was het laagwater in de haven, zonder dat de schip pers dit wisten. Het blijkt verder, dat dit niet aan den haven meester Dirkx in Middelharnis ligt, want deze waarschuwt zelf zoo spoedig mogeiyk als hy het weet. De grootste fout zit dus in Sommelsdijk, zoodat de schippers, indien dit weer gebeurt, dit moeten melden op de secretarie. De klacht, dat zij zoo laat weten, dat het water er uit gaat, wordt breedvoerig be sproken. De polder en de provincie kunnen gelasten, dat het water er uit gaat en de schipperij, die er ook veel belang bij heeft, heeft niets in te brengen. Indien dus de polder 's avonds zegt, dat het water er uit moet, gebeurt dit ook. Gezocht zal moeten worden, door overleg met de belanghebbenden in dit geval schippers en de polders hierin verbetering te brengen. Schipper Visser vraagt, of het niet mogelijk is een spui vlag uit te hangen, net als in Dirksland. Bezwaren zijn er echter, indien deze niet gezien wordt. Schipper Terschelling geeft het nog niet op. Hij zag toch gaarne, dat eens besproken werd in Enkhuizen, om te dwingen dat de schippers 2 x 24 uur te voren worden ge waarschuwd, desnoods met den rechtskuu digen adviseur der vereeniging, aangezien het weg laten loopen van het water ook be schouwd kan worden als belemmering van de scheepvaart. Wie is verantwoordeiyk voor de schade? Kapitein Van der Gevel: Dan moet er ook steeds een man aan boord zijn. De heer Dpkers meent ook, dat alleen met onderling overleg verbetering is te bereiken. De heer Hoek meent, dat dit punt toch niet behandeld zal worden op de vergadering, want dit is een plaatseiyk belang. De heer Vis vraagt, of het niet mogeiy kis, door middel van een electrisch waarschu wingsbord of licht, de schippers tijdig te waarschuwen. Er wordt toch hier zelfs toe gegeven, dat de heer Dirkx in Middelharnis zoo spoedig mogelijk waarschuwt, indien deze dus zoo'n waarschuwingslicht kan be dienen, is dit voor hem gemakkelyker en ieder kan het ten spoedigste weten. Zal nader worden onderzocht. Schipper Van Zetten heeft opgemerkt, dat zonder waarschuwing van den zomer voor havenwerken zoo ongeveer vpf of zes ge- tyden achter elkaar het water wegliep. Dit mag niet, want dat is belemmering van het verkeer. In Goes moeten ook wel eens wer ken voor de provincie aan het kanaal ge beuren, maar dan wordt dit zes weken te voren medegedeeld, zoodat de schippers het tydig kunnen weten. Voorzitter; Evenals vorig voorste], van plaatselijken aard en komt niet op de agenda in Enkhuizen. Nog eens een klacht over het leegloopen van de haven: het gebeurt wel eens dat je wordt gewaarschuwd en er geen water wegloopt. De sluismeester van Kassei zon 's avonds niet hebben gespuid en daarom moest dit overdag gebeuren. Maar diverse schippers hadden weer schade van diens handelswyze. Schipper Tersteeg vraagt over de wissel plaats. Deze eeuwige steen des aanstoots voor de sommerdieksche schippers komt er kort »f, want daarover komt binnenkort meer. Kapitein Van der Gevel vraagt uitbaggeren van de Bieningen en den kleinen Beer. Wordt aangenomen. De lichten op de sluis in Middelharnis, worden weer eens bekritiseerd. Wanneer het groote licht geblindeerd wordt, is er niet voldoende licht voor de geheele sluis. Wordt dit niet geblindeerd, dan is dit erg hinderiy k voor de binnenvarende schippers. Gevraagd *ordt blindeering en een tweede klein licht. Tevens om eindeiyk eens een groen licht te plaatsen, indien ze de sluis 's avonds kunnen binnenvaren. De heer M. Boomsma vraagt, of er ge zorgd kan worden, dat in iedere gemeente van Goeree en Overflakkee een kraan van de Waterleiding komt voor de schipperij. De neer Dijkers deelt mede, dat daaraan gedacht zal worden. Kapitein Van der Gevel pleit voor Zondag- uiting van de sluizen. Deze dan alleen open van 6 tot 8 uur 's morgens. De heer Boomsma bestrydt dit. Dit gaat direkt tegen een tweetal liefhebbers van zeilen, die nota-bene zelden Zondags schut- en. Maar dit voorstel is voor den schipper onaannemelijk. De schipper heeft nooit be- 'ang by sluiting van een sluis, die heeft er belang by, dat by te allen tyde kan wor- uea geschut. Schippers, die dus door slecht houden. woelingetjr staan, vol doende deze metg Ik danfj! king en \fl ik hoop efi voor jonsj besluiten L ben ondea deze gem Daarna gadering keurd. Ingekor Procesv gemeentel was een stig boeki Van Ge ringen ovt Van de verzoek oi ingevolge Voorzitt

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2