EERSTE BLAD MERCURIUS HAVERMOUT - Middelharnis borstraat A 253 )R 1VERFLAKKEE. Gimborn's Studie Waterverf DE BESTE oiMBoerrs flfANOL ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 15E JAARGANG. - N°. 26 FEUILLETON. ZIGEUNERBLOED. Bij Griep VERSLAGEN rken het buiten koftie zouden moeten Hen. In sommige Tuvkscbesteden wzren er reeds fingen in het werk gesteld om den nationa- drank door iets anders te vervangen, i andere brouwsels werden den verwenden rken voorgezet. Men heeft het geprobeerd It „moutkoffie", met allerlei limonadesiro- waarvoor de Turken, zooals men weet, voorliefde hebben, en er waren zelfs imisten, die den Turken hun lievelings ik eenvoudig uit het hoofd willen praten, ïun in plaats daarvan v(jgen en rozijnen tóen voorzetten. [oor al deze hachelijke experimenten be lt er thans echter geen reden meer, en [Turken zijn merkbaar opgelucht. De in- ring van moderne zeden en gewoonten velen hunner toch al een beetje te over at, en nu z{jn zi) blij, dat zij althans hun >isch Oostarschen drank" mogen behou- le koffiecrisis is opgelost door een overeen* pst met Brazilië. Turkije zal voortaan geïmporteerde koffie niet meer betalen buitenlandsche valuta's, maar zal Turk producten van gelijke waarde als de teinvoer naar Brazilië verzendenDit land |dus gelukkig worden gemaakt met Turk- tapijten, olijfolie, v(jgen en rozijnen, en ïuropeesche tusschenhandel, dietotdus- de Braziliaanscbe koffie in Turkije placht rporteeren, heeft het nakijken. FAILLISSEMENTEN. ^geven door Van der Graaff Co. N.V (Afd. Handelsinformaties). |otterdam, 25 Januari. Opgeheven: J. Terhoeven, manufacturier, Oude _e. Braber, Nieuwe Tonge. |eei n d i g d: A. Koese, landbouwer te Stellendam. Prijs I 165. je zonder verplichting ips Reparateur kuot&SU IAAT NIET t03 T Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren Prijs per kwartaal f 1» Losse nummers 0,075 ADVERTËNTIËN van 16 regels1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revtae. Buitenland. Adolf Hitler, Oostenrijker van geboorte en van nederige afkomst, zijn vader was een eenvoudig douane-beambte, deelt in zijn nieuwe kwaliteit van rijks-kanselier te Berlijn de lakens uit. Het kabinet von Scbleicher is als gevolg van het geintrigeer gedwongen geweest het bijltje er bij neer te leggen, nog voor het kans kreeg in den Rijksdag zich tegen de vele aanvallen te verdedigen en Hindenburg was niet bereid von Scbleicher te machtigen tot Rijksdagontbinding over te gaan, wanneer zijn regeering in den Rijksdag de nederlaag zou lijden. Daarop heeft von Schleicher het ontslag van zijn kabinet aangeboden en ge kregen en kreeg von Papen, oud-cavellerist, die er heelemaal geen been in ziet op het politieke tooneel de meest zonderlinge ca priolen te maken en waarvan bekend is dat hij indertijd als rijkskanselier met plannen rondliep den Rijksdag heelemaal op zij te zetten, de opdracht van Hindenburg tot vorming van een parlementaire regeering ter vervanging van het presidenteel kabinet von Schleicher. En deze heer von Papen met zijn fascistische neigingen en zijn minachting voor het op de grondwet steunende parle ment moest daarop trachten Adolf Hitler over te halen als rijkskanselier op te treden in het door von Papen te vormen parlemen tair kabinet. Resultaat van dit alles is het nieuwe kabinet Hitler-von Papen-Hugenberg, waarvan Adolf Hitler als rijkskanselier, von Papen plaatsvervangend rijkskanselier en rijkscommissaris in Pruisen, dr. Frick bin- nenlandsche zaken, von Neurath buiten landsche zaken, Hugenberg oeconomische zaken en landbouw, von Schwerin financiën, generaal von Blomberg rijksweerbaarheid, Frans Seldte arbeid, von ElzRübenach pos terijen en verkeer, Goering minister zonder portefeuille en Pruisisch minister van bin- nenlandsche zaken. Onbezet is bij het schrij ven van dit overzicht nog de portefeuille van justitie. Dit kabinet bestaat dus niet uitsluitend uit nationaal-socialisten en de groote Adolf, zooals zijn volgelingen hem zoo graag noemen is in zijn handelen ook niet geheel vrij en staat min of meer onder curateele, aan de eeDe zijde staan von Papen en Hugenberg hem angstvallig te bewaken en last not least is er nog de trouwe wachter van Duitschland, de grijze Hindenburg, die ook een oogje in 't zeil houdt. Maar dat Hitier het rijkskanselierschap heeft veroverd en dat met hem enkele zijner trouwe medewerkers voor de nationaal- socialisten zeer belangrijke portefeuilles be zetten is voor Hitier en zijn partij een enorm succes. Het is dan ook vanzelfsprekend dat de nationaal-socialisten overal in Duitschland in vollen feestroes zijn. Na het bekend wor den van de vorming van het kabinet met Hitier als rijkskanselier moet de geestdrift te Berlijn enorm z(jn geweest, werdoogen- blikkelijk een groote fakkeloptocht gehouden en paradeerden de geestdriftige troepen van Hitler voorbfl hun leider en eveneens voorbij von Hindenburg, die tot voor kort bij de CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Oeaut. Uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle. uationaal-socialisten in geeu al te best blaadje stond en zelfs meermalen op buitengewoon minderwaardige wijze door dezen werd aan gevallen wat de nazi's nu maar liever onder een berg van vriendelijkheid willen vergeten. Een der eerste daden der regeering is ge weest voeling te zoeken met het katholieke Centrum, dat buiten de regeering is ge bleven. Welke houding het Centrum tegen over dit kabinet zal aannemen is nog niet bekend terwijl we dit overzicht haastig neerschrijven. Bovendien hoeft de houding van het Cen trum op het oogenblik geen al te groote beteekenis meer, omdat Hitler, die er waar lijk geen gras over laat groeien, den Rijks dag gaat ontbinden, gevolg door nieuwe verkiezingen. Gezien de overwinning te Lippe en de ontzaglijke feestroes zijner aanhan gers nu hij rijkskanselier is, acht hij zeker een buitengewoon gunstigen afloop om op verkiezingen aan te stevenen. Er zit trouwens voor hem weinig anders op. Nu hij mee in het regeeringsschuitje zit en ten deele zelf de leiding moet geven en voor alle regeeringsdaden de volle ver antwoordelijkheid draagt en zijn regeerings- combinatie op geen stukken na op een meerderheid in den nu ontbonden Rijksdag kan bogen, moet hij een nieuwe verkiezings strijd aanvaarden in de hoop een meerder heid te veroveren. Het klinkt weer parado xaal, maar in deze zonderlinge tijd staat in figuurlijken zin alles op zijn kop en in Duitschland is dit zeker zoo, de fascist Hitier gaat vechtend den verkiezingsstrijd in om een parlementaire meerderheid te veroveren. En hij doet dit op korten termijn. Den Ben Maart zullen de Duitsche kiezers weer eens ter stembus mogen trekken en voor het eerst zullen de nationaal-socialisten ten volle gebruik maken van de radio, kortom van alle voordeelen die hun tegenwoordige machtspositie hen op het oogenblik biedt. Er gaan onbevestigde geruchten dat de nationaal-socialisten deze verkiezingen min of meer op fascistische wijze willen uit vechten, door de verkiezingscampagne van communisten en sociaal-democraten onmo gelijk te maken. Zoo'n vaart zal het vermoedelijk wel niet loopen. Ook de tegenwoordige regeering weet te goed welk een ontzaglijke macht de Duitsche vakbonden tot hun beschikking hebben en dat er maar heel weinig voor noodig is om één gezamelijk optreden tegen over de regeering uit te lokken. Onmiddellijk na het bekend worden van de vorming der regeering Hitler-von Papen- Hugenberg publiceerde het bestuur van den Centralen bond van Christelijke vakvereni gingen den volgenden oproep: Rijkspresident von Hindenburg heeft midden in de zware crisis, die op het Duitsche volk drukt, een beslissing genomen, die ernstige consequen ties met zich brengt. Onder invloed van niet verantwoordelijke raadgevers heeft hij de regeering von Schleicher het vertrouwen ontnomen. De behandeling van het Osthilfe- schandaal en vooral de door de nationaal- socialisten geëischte Rijksdagontbinding on nieuwe verkiezingen hebben de vijandschap tegen den .socialen" generaal versterkt. Hindenburg heeft het kabinet van het Harz- burger Front, het front van de tegenstanders van zijn herkiezing tot rijkspresident, oDder leiding van Hitier bekrachtigd. De aan volk en arbeiders vijandige wil van Hugenberg ritairen toon. ..Uit wat u zegt, maak ik op, dat die het niet zijn kan. Deze was grooter, geloof ik. Laten wij over dit geval liever zwijgen, maar als je hem mocht tegenkomen, geef hem dan een paar blauwe boonen. Dat zal hem wel voor goed on schadelijk maken." ,,Dat gaat moeilijk, myiord," hernam de jacht opziener lachend, „dat zou moord zijn." „Dat komt er minder op aan," verzekerde iord Raymond. „Mijn vader is landrechter, hij zou het stellig wettige zelfverdediging noemen." 16) „Drommels, u bent uw horloge en ketting ook kwijt," voegde hij er aan toe, "kijkend naar het vest van den aangerande, dat losgerukt en ge scheurd was. Lord Raymond deed een uitroep van schrik hooren. ,,Ik dacht, dat de kerel mij een slag tegen mijn borst gaf," zeide hij. „Hebt u hem gezien, myiord," vroeg de jacht opziener. „Neen," was het ontwijkende antwoord. „Wij Hebben een tijd lang gevochten, maar ik kon zijn gezicht niet zien. Hij was groot; waarschijnlijk zoo'n smerige zigeuner." „Ik zou er heel wat om durven wedden, dat het Luke Smeaton was," hernam de jachtopziener met nadruk. „Die schooiert hier sedert een paar dagen fond en stroopen is zijn grootste liefhebberij." ..Dat is toch de man van Marion Smeaton?" vroeg Raymond, die Luke slechts van naam kende. ..Juist, myiord. Het is een gevaarlijke kerel, maar wc zullen hem als verdachte laten arrestee- ren." „Doe dat niet," hernam lord Raymond op auto- HOOFDSTUK X. Lord Raymond kon dien nacht geen rust vinden, hoe hij ook trachtte zichzelf wijs te maken, dat de zaak onbelangrijk was. Telkens kwam hij tot de erkenning, dat er iets geheimzinnigs schuilde in de familiariteit, waarmede de struikroover zijn particuliere aangelegenheden behandelde. Zou zijn bediende gebabbeld hebben, vroeg hij zich af; of zou er eenige rejatie bestaan tusschen den zigeuner en den woekeraar, van wien hij den laatsten tijd geld moest leenen. Meer dan een uur liep Raymond zijn kamer op en neer. Het gesprek met den .strooper lag nog zoo vcrsch in zijn herinnering, dat hij niet in staat was de bizonderheden duidelijk te overzien. Na verloop van tijd kwam hij echter tot de conclusie, dat het noodzakelijk zou zijn den zigeuner het zwijgen op te leggen, wat er ook mocht gebeuren. Zoodra het licht begon te worden, belde hij zijn bediende en was hij in staat het onderwerp, dat en von Papen zal den koers der regeering bepalen. Het gevaar voor een onverzoenlijk uiteenvallen van het Duitsche volk is ge komen. Daarmee staat de Duitsche arbeiders klasse voor nieuwen zwaren strijd. Bereidt u voor op dezen strijd. Een oprecht arbeider mag niet meer afzijdig staan. Werkendeen werklooze kameraden, roept den laatsten man op, opdat htf zich aansluite bij de vak- vereeniging, bij zijn strijdorganisatie. Om misverstand te voorkomen, nogmaals, deze oproep ging uit van de Christeiyke vakvereenigingen. Binnen de Duitsche gren zen zijn er naast de feestvierende nazi's vele millioenen die argwanend de verdere daden der regeering afwachten. En ook in het buitenland zal men met niet minder interesse, vaak ook wantrouwen, Hitier op het politieke slappe koord volgen. Henderson kan met zy'n ontwapeningsconferentie wel een jaartje vacantie aanvragen. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Adv.) VAN EN VOOR EIGEN BODEM. Onder dezen titel zendt ons nationaal veredelingsbedrijf voor de suikerbiet, de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur KUHN Co. N.V. te Naarden, ons een geïllu streerd vlugblaadje, waarin voordezooveelste maal een beroep wordt gedaan op het gezond nationalisme van de Nederlandsche suiker- bietenverbouwers. Wij zijn het met het geschriftje volkomen eens, dat het nu zeker heelemaal geen t(jd meer is om nog langer uit het ons economisch vaak vijandige buitenland te blij ven betrekken, wat het eigen land minstens zoo goed en ook niet duurder zelf eveneens voortbrengt. Het 100 Nederlandsche suikerbietenzaad KUHN P van eigen bodem komt zeker in de eerste plaats in aanmerking voor eigen bodem. Mogen onze landbouwers zich daarvan straks bewust blijken te zijn, als ze weer gelegen heid krijgen zich erover uit te spreken, welk suikerbietenras zij wenschen te verbouwen. Het vlugblaadje is gratis verkrijgbaar bjj de Afd. PUBLICITEIT van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur KUHN Co, N.V., Noorder Stationsweg 15 te Bloemendaal. ANDERE RICHTING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN LANDBOUW Krachtige uitbreiding van akkerbouw. De Drentsche Boerenbond heeft onder zeer groote belangstelling een drietal z.g.n. crisis vergaderingen gehouden te Dalen, Assen en Meppel. Daar is uit verschillende redevoerin gen van de practici van het platteland ge bleken, hoe hoog de nood thans is gestegen b{j den kleinen boerenstand. Aan de rede van den heer J. Smid te Voor hein zoo bezig hield, althans voor een oogenblik van zich af te zetten. Maar aan het ontbijt vormde zijn avontuur het eenige onderwerp van gesprek, want lord Northbridge had van den jachtopziener reeds een volledig verslag gekregen. „Het is wel heel merkwaardig," zeide Dcnvilie, toen hij met lord Raymond op liet terras heen en weer wandelde, „maar het zal niet moeilijk zijn den kerel op te sporen. Er kampeert immers een troep zigeuners in de buurt? Daar kun je hem natuurlijk vinden." „Och, schei er toch over uit!" riep lord Raymond geïrriteerd. „Ik heb er nou heusch genoeg'van I" „Zooals je wilt, Raymond," antwoordde Hubert Denvillc kalmeerend, „maar ik spreek er over, omdat ik met jou eens naar dat kamp wou wan delen, waar we den kerel misschien zouden her kennen. In elk gevai zal er wei een aardig zigeuner meisje te zien zijn ook." Lord Raymond's belangstelling werd wakker en Iiij nam het voorstel van Denvillc gretig aan als argument om naar het zigeunerkamp te gaan. „Vooruit dan!" zeide hij, zijn sigaret tusschen de bloemen werpend. „Laten wij geen tijd ver liezen." „Het spijt me werkelijk, maar vanochtend ben ik verhinderd. Ik heb een afspraak met miss Slade om een tochtje te maken. Doch laat dat jou niet weerhouden, als je gaan wilt. Let alleen op den waakhond van liet zigeunermeisje. Een groote knappe kerel, die nogal heethoofdig is." Het gelaat van lord Raymond versomberde. „Een groote, stoere, gebruinde kerel, die ziclt veel te netjes voordoet voor zijn soort?" vroeg hij. „Ja, precies." „Nu, dien heb ik een paar dagen geleden een burg, oud-refendaris van de Directie van den Landbouw, adviseur van de Boerenbonden, door hem te Dalen gehouden, ontleenen wij nog het volgende, zooals het voorkomt in het orgaan der Boerenbonden, „Landbouw en Maatschappij". De heer Smid begon met op te merkeD, dat de landbouwers in de laatste 40 jaren hebben geslapen. Niet op technisch, maar op economisch, sociaal en politiek gebied. Zij hebben zoodoende niet gemerkt, dat andere bevolkingsgroepen door sociale en politieke actie er in z(jn geslaagd, beslag te leggen op een zoo groot deel van het volks inkomen, dat de boer voor wat hU tot dit volksinkomen bijdraagt, weinig of niets terug ontvangt. De boer moet genoegen nemen met de prijzen, die worden vastgesteld door de vrije concurrentie op een ontredderde wereld markt. Indien zich nu bij die prezen alles aanpaste, zou de productie op deuzelfden voet kunnen doorgaan. Die aanpassing blijft echter achterwege. De onvoldoende aanpassing van alleloonen en prjjzen aan de prijzen der landbouwpro ducten is de oorzaak van de crisis. De steunmaatregelen, "Wat de steunmaatregelen betreft, door enkele producten te steunen, ontreddert men het bedrijf. Bovendien is men er meer op uit, den export te steunen dan den boer te helpen. Zoo zien wjj.dat wat de consumenten meer betalen voor varkensvleesch en melk, niet den boer ten goede komt, maar den buitenlandschen consument, die ons varkens vleesch en onze boter ver beneden productie prijs kan koopen. De boter b.v. voor pi m. 70 cent het K.G. Nu zou dit nog te verdedigen zijn, indien er groote kans bestond, dat de export zich spoedig herstelde. Deze kans is echter uiterst gering, zooals ook de heer Coiijn van oordeel is. Wij hebben niet te doen met een tijdelijke crisis, maar met een geheele verandering van de structuur der maatschappij. De Duitsche en Engelsche industrieën zien haar afzet in andere werelddeelen vermin derd, doordien men zich daar meer op de industrie gaat toeleggen. Door dien vermin derden uitvoer moeten genoemde landen ook den invoer verminderen en zich toeleggen op het voortbrengen van producten, die zij vroe ger invoerden uit ons land. Daardoor zijn wjj gedwongen hetzelfde te doen, n.l. meer te produceeren voor eigen gebruik. Hieruit volgt, dat wg den akkerbouw moeten uit breiden en de veehouderij inkrimpen. De otters, die van de consumenten worden geeischt, zullen dan ten goede komen aan onze boeren en niet aan de buitenlandsche consumentenEn door de grootere koopkracht van onze boeren zullen ook de neringdoenden worden geholpen en de gemeentefinanciën worden gesteund. Invoerrechten. Om den akkerbouw te doen rendeeren moeten de prjjzen jdoor invoerrechten op een behoorlijk peil worden gebracht. Men kan met de opbrengst van die invoerrechten voor- loopig den export steunen, maar die steun zal laugzamerhand kunnen verminderen. De veehouderij zal als het noodig is, kunnen worden beperkt tot die gronden, welke voor akkerbouw ongeschikt zijn. De steun aan de veehouderij moet dus worden verkregen door het steunen van den akkerbouw. Dit lesje gegeven, dat hij niet gauw zal vergeten die onbeschofte vlegel!" „Prachtig!" riep Hubert Denvillc uit, maar in zijn gedachten noemde hij zijn metgezel op het zelfde oogenblik een leugenaar. „Toch zou ik een beetje voorzichtig zijn," advi seerde hij. „Zigeuners vergeten een beleediging niet makkelijk, ai hebben zij liet er naar gemaakt. Er is zoo'n soort Egyptische mummie in de buurt, die sluwer is dan wie ook. Maar probeer je geluk mijn jongen, ondanks waakhond en heks, ik zou wel eens willen weten, hoe jij dat meisje vindt." „Waar ga jij intussclien naar toe?" vroeg lord Raymond. „Ik heb miss Slade beloofd, haar te komen halen. Wij wilden dat landhuisje bezichtigen, waar zoo veel over gesproken wordt. Jij hebt liet al dikwijls gezien, denk ik. Nu het eenmaal is afgesproken, kan ik liet moeilijk laten schieten." „Gaat Vee ook mee?" vroeg Raymond op schijn baar zorgeloozcn toon, maar zijn achterdocht nam toe. „Dat weet ik werkelijk niet," antwoordde Den villc met, bewonderenswaardige onverschilligheid. „Miss Slade wierp het plan op. Ik ben niet zoo bij zonder op Veronica Dartworth gesteld. Mooie vrouwen maken mij altijd nerveus. Ik zal heusch niet onder jou duiven schieten." „Daar twijfel ik ook niet aan," spotte de andere. „Nou, als je niet meegaat, ga ik wel alleen." Lord Raymond wandelde in snellen pas liet boscli door, wendde zich na cenigcn tijd naar rechts en toen kwam hij van aangezicht tot aangezicht met diegene, die hij het iiefst van alien begeerde tc ontmoeten. Marion Smeaton onderdrukte een uitroep van schrik cn ging tegen dc struiken staan, gaat automatisch zonder dat men nieuwe lichamen met de daaraan verbonden dure ambtenarij en rompslomp behoeft te schep pen. Spr. wil er nog inzonderheid op wijzen, dat steun aan de teelt van voedergranen het meest doeltreffende middel is om de graslandbedrij ven aan behoorlijke prijzen voor de melk te helpen. Zooals men hier te lande thans bezig is, verwaarloozen wij onzen bodem en onderhou den wij de daardoor broodeloos geworden menschen met ingevoerde produeten. "Wij kunnen die wel goedkoop koopen, maar als wij ze zelf laten voortbrengen door menschen, die anders als werkloozen moeten worden onderhouden, kosten zij ons als volk niets. Door den slechten gang van onze scheep vaart, onze exportindustrie en onze Indische ondernemingen, verliezen wellicht 2 millioen menschen hun bestaan. Wij kunnen daar weinig aan doen. Maar door onze landbouw politiek veroorzaken wij, dat van de4 milli oen menschen, die tot dusver van onzen bodem direct en indirect leefden, ook nog 2 millioen hun bestaan verliezen. Dit is de grootste dwaasheid, die men kan begaan. Wij moeten juist het omgekeerde doen, n.l. er naar streven dat door een intensieve exploitatie van den bodem niet alleen zooais vroeger 4 millioen menschen van onzen land bouw kunnen leven, maar als het kan 6 milli oen. Spr. komt tot deze conclusie, dat, om van de welvaart van ons land zooveel te redden als mogeltjk is, wfl onzen akkerbouw krachtig moeten uitbreiden. CENT PER PONDSPAK (Adv.) Openbare Vergadering van den Raad derGemeenteHELLEVOET- 8LUIS, op Vrijdag 27 Januari 1933, des nam. S uur. Voorzitter: De Burgemeester. Secretaris: De heer F. J. Swart. Aanwezig de heeren W. J. van Sint maartensdijk, P. Essenberg, J. Blind, J. C. van Zetten, J. H. Frjjdal, P. S. C. van Kra lingen en D. de Boo. Na opening der vergadering spreekt de Voorzitter als volgt: Waar wij heden voor het eerst in het nieuw ingetreden jaar weer te samen zfin om de gemeente-zaken, voorzoover deze door den Raad worden beheerd, te behartigen, roep ik U allen een welkom toe en spreek om hem te laten passeeren. Zich bewust van het onprettige gevoel, dat haar nabijheid altijd in hem wakker riep, week lord Raymond eenigszins ter- zijde. „Goeden morgen," begon hij, staan blijvend. „Ben jij niet getrouwd met een kerel, die Luke heet? Waar is hij op het oogenblik? „Dat weet ik niet, myiord," klonk het aarzelende antwoord. „Wou je zeggen, dat hij niet in Northbridge is?" vroeg lord Raymond. „Dat weet ik niet, myiord." „Wat bedoel je? Kun je niet de waarheid zeggen, als ik zoo iets eenvoudigs vraag?" vroeg hij botweg. De vrouw begon te beven. „Ik zeg de waarheid, myiord," stamelde zij. „Een paar dagen geleden heb ik hem in de bósschcn gezien, maar ik weet nooit, waar hij is of wanneer hij terugkomt." „Waarom zeg je dat dan niet direct?" hernam lord Raymond. „Waarom sta je dan te dralen, of je gek bent?" Toen hij wegliep, keek de vrouw hem na, met tranen in de oogen. Dc ochtendzon straalde verrukkelijk over het zigcunerskamp.Voor ieder ander dan lord Raymond zou het schouwspel schilderachtig zijn geweest, maar bij hem verdiepte het slechts dc rimpels op zijn laag voorhoofd. „Wat een smerige bende," mompelde hij, terwijl hij het kamp inliep. Hij zocht naar iemand, wicn hij inlichtingen kon vragen, doch het terrein scheen vrijwel verlaten. Dc vrouwen hadden hun mannen vergezeld naar dc boerderijen, waar het hooien in vollen gang was cn men dus wel werkkrachten kon gebruiken. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1