«e- PLUIMVEETEELT it genoemde Centrale de noodige verbete ngen aan het terrein aanbrengt, zoodanig, het terrein door de bevoegde autoriteiten vliegveld wordt goedgekeurd en due niet nger een noodvliegveld zal zyn. Op een daarna gehouden spoedvergadering de beeturen, by de Centrale aangesloten, erd eerst een voorstel van den heer Holle- au te Stellendam, om tydens de vorst de iken vanaf Stellendam over de Noordzee or de N. Waterweg naar Rotterdam te rvoeren, als onuitvoerbaar verworpen, st voorstel van het bestuur, om op de orwaarden van Grootenboer in te gaan, >rd aangenomen met dien verstande, dat kosten van verbetering niet meer mogen dragen dan 800,-. Indien de aanbeste- og dat bedrag overschrydt, wordt het con- rct geannuleerd, doch mag de Centrale eb dezen winter gratis van het terrein bruik maken. Op de vergadering werd meegedeeld dat g 10.000 inwoners van Flakkee geen lid S.B.Z. zy'n en waarom den Heer Örooten- er het recht vroeg en verkreeg om mede- ggenschap te hebben in het bepalen der ys die voor dezen zal worden bedongen welke zal zijn een verhooging van 5 tot der prijs boven die voor leden der reèuiging. Zoo is het dan eindelijk aan den heer ootenboer gelukt het vliegveld voorFlak- werkelLjkheid te doen worden, maar rens mag een woord van lof aan Dr. Van ilder en het bestuur der Centrale niet bterwege blijven voor het resultaat dat zy bate der lijdende menschheid heeft be kt. - Waren de pogingen van het bestuur ijsclub oorspronkeiyk met succes be- jond, thans moeten we, helaas, mededeelen de ijsbaan onbruikbaar is en ook in de ikomst niets zal worden. Zaterdag is dan druk op de Boezem gereden. By een louden wedstrijd in hardrijden behaalde 16-jarige C. Stolk de eerste prys. Omdat er gevaar bestaat, door de strem- ng der vaart, dat haar Directeur Bergman naar het eiland kan komen, heeft micitia" haar concert, dat op 1 en 2 Febr. plaats hebben, voor onbepaalden tijd gesteld. 3ERKINGEN. Aan de afd. van den Ned. id van Landarbeiders zal als steun uit de rkloozenkas aan haar leden kunnen wor- uitbetaald over 18 dagen. Oorspronkeiyk s de uitkeering bepaald over 78 dagen. - Tot bestuurslid van de landarbeiders- eeniging is herkozen de heer Joh. Kalle gekozen in de plaats van den heer M. sur, de heer E. Slis. Sedert de vorige opgaaf zijn uit de ren vervoerd per scheepsgelegenheid 910 dtjes uien. iTELLENDAM. Vorige week werd de ijs- in alhier voor het publiek opengesteld, het is in goede conditie, zoodat door vele hebbers deze sport dan ook druk beoefend rdt. Zaterdagavond was de baan reeds licht, waardoor het dus een drukte van ang was. - J.l. Donderdag en Zaterdagavond gaf Zangvereen. Excelsior voor een goed be te zaal haar jaariyksche uitvoering. De srzitter de heer Brooshooft heette allen •telijk welkom, en inzonderheid een ge- slte der Zangvereen. Excelsior uit Dirks- d en de oud-voorzitter de heer de Later, fa de opening werd het zanggedeelte af- verkt, welke goed ten gehoore werden sracht. Hierna kregen we een biyspel in i bedrijf „Een knap stel", welk goed en t gespeeld werd, en de lachspieren nog eens in beweging bracht. In een korte ize werd muziek gegeven. Jaarna kregen we een blijspel in één be- jf „Terug van de Kongo" te zien, waar- i de rollen goed gespeeld zyn en de too- slspelers(sters) een luid applaus ontvingen, ïiermede was het programma afgewerkt sloot de voorzitter met dank aan allen medegewerkt hebben tot het doen slagen deze avonden. Na afloop bleef men nog lige tijd bijeen, zoodat het lang midder- sht was, voordat men huiswaarts keerde. - Als bewys hoe streng de vorst geweest de vorige week diene het volgende: iaandagmorgen 10 uur zyn de navolgende sonen Abr. Lokker, Fr. v. d. Wal, A.de gel, M. Riemens, B. v. Seters en D.Bos- ,en vanaf de haven het Haringvliet te it overgestoken naar het z.g.n. Plaatje, ir jaar geleden hebben ook verschillende sonen deze wandeling gemaakt. Nu echter t dit verschil, dat het Haringvliet nu ge- on glad was dichtgevroren en 4 jaar ge en opeengestapelde schotsen, welke aan gevroren waren. Doch dit is toch een ot waagstuk. - Dezer dagen had de heer F. v. d.Wal ongeluk zyn hand tusschen een pomp klemmen, doch na eenigen tyd moest hö a onder geneeskundige behandeling be- 'en, welke bloedvergiftiging constateerde dus zyn werkzaamheden niet kan ver men. JOEDEREEDE. In deze gemeente stonden de arbeidersbemiddeling 64 werkloozen escbreven, meest arbeiders. Verder schih s, schippers, timmerlieden enz. A. Hoek Mz. had het ongeluk met het aatsenryden te vallen en zich zoodanig i zyn hoofd te verwonden dat hy ver- iden werd door Jan Tanis, gediplomeerd eerste hulp by ongelukken. Wegens den invallende vorst konden visschers niet uitvaren, zoodoende een rale week. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933. E. Overbeeke had het ongeluk in bot sing te komen met de boodschappentiets van Albert Hein waarby zyn fiets er bescha digd was en by er niet meer mee kon ryden. Beiden liepen geen letsel op. A.s. Zaterdagavond bestaat in de Kerke- kamer van de Ned. Herv. kerk gelegenheid tot aangifte van den H. Doop. Enkele landbouwers hebben de putten met uien opengemaakt, er bleek veel schade van de vorst aan te zyn. DL 111)0111'. Ten verzoeke van de Erven Wed. K. G. Voogd werd Zaterdagavond in 't Hotel Spee door Notaris Van den Berg by inzet verkocht: Koop 1. Een perceel bouwland in den polder West-Nieuwlaud, groot 182 R. V.M., Grond lasten ƒ0,62. Verhuurd tot 1 Nov. 1984 aan W. Voogd K.Gz. voor 38,88 per jaar. Ingezet door Jb. Mastenbroek Pz. voor 460,— Koop 2. Een perceel bouwland in den polder Het Oudeland, groot 298 R. V. M., Grondlas ten 1,81. Polderlasten 5,36. Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan E. Voogden J.Grinwis voor 63,57 per jaar. Ingezet door H. Hoek Jz. voor 910, Koop 3. Een perceel bouwland in den polder Oude Nieuwland in den Nieuwen Oord, groot 1 Gem. 63 R. V.M., Grondlasten 1,64. Pol derlasten 10,18. Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan C. en E. Voogd voor 77,44 per jaar. Ingezet door D. Voogd Klz. voor 680, Een perceel bouwland te Goedereede in den polder Nieuw Westerloo, groot 2 Gem. 258 R.V. M. in de volgende 2 koopendieby den afslag gecombineerd worden aangeboden. Grondlasten 6.05. Polderlasten 10.38. Koop 4. De westelijke 2 meeden, groot 1 Gem. 113 R. V.M. Grondlasten plm. ƒ2.91. Polderlasten ƒ5, Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan W. en C. Voogd voor 99,12 per jaar. Ingezet door A. Aleman Gz. voor ƒ1660, Koop 5. De resteerende oostelijke 2 meeden groot 1 Gem. 145 R. V.M. Grondlasten 3,14. Polderlasten 5,38, Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan C. Voogd en Jan Grin wis Lz. voor 106,80 per jaar. Ingezet door Adam Aleman Gz. voor 1830, De huurpenningen en lasten komen voor rekening van den kooper. Met medewerking van de vereenigingen Stellendam, Goedereede en Ouddorp, gaf het Mannenkoor „Hosanna" uit den Oostdijk ge zamenlijk een uitvoering in het lokaal der 0. L. School en werd geopend door den Voorzitter Jb. Heerschap met te laten zingen van Psalm 55 vers 1, daarna werd om de beurt gezongen door de vereenigiDgen, welke goed geslaagd mag heeten. Onderwijl werd een collecte gehouden ten bate van deVer- eeniging „Het Groene Kruis" te Goedereede welke ruim 33,— opbracht. Ten slotte werd de bijeenkomst met eenige toepasse lijke woorden gesloten door de heerD. Goe- koop van Goedereede. A.s. Zaterdagavond aanvang 6.30 uur zal voor de Ger. Gem. voorgaan de Eerwaar den heer Houkoop van Rotterdam. Donderdag- en Zaterdagavond gaf de Zangvereeniging „Zanglust" haar eerste uit voering. Opgevoerd werd „De Gesmolten Veldwachter", in 3 Bedrijven, welke goed geslaagd is. Zaterdagavond werd ten verzoeke van Adr. Padmos Jobz. door notaris v. d. Berg by inzet verkocht een woonhuis, schuurtje en varkenshok 3taande aan de Hazersweg. Hoogste bieder was Joost Nieuwland voor 1560,-. De afgeloopen week werden van hier vervoerd ruim 9000 kippeneieren. De garnalenvisschers hebben vorige week maar een dag uitgeweest. Door de strenge vorst konden ze de overige dagen niet meer uitvaren. Door de zeevisschers werd ook niets verdiend. Bij de Secretaris van de Varkenscen trale L. Goedegebuure alhier District 5322 zyn voor onderstaande plaatsen aanvragen voor 1933 voor vrye huisslachting gedaan voor: Ouddorp 465, Goedereede 99, Stellen dam 156, Melissant 163, Dirksland 108 en Herkingen 107. Totaal 1098. Maandag zijn uit de haven alhier ver trokken 2 motorblazers ieder met een lading uien buiten om naar Soek van Holland. Ook zeldzaam, Dezer dagen kwam on verwachts by W. Tanis by het Hoogerhuis een kip met 12 kuikens te voorschyn die, ondanks de felle koude, in goeden welstand verkeerden. NIEUWE TONGE. De aanhoudende vorst van verleden week heeft in onze gemeente een fraaie ysbaan geschapen, waarvan door de schaatsenliefhebbers een gretig en druk gebruik werd gemaakt. Zaterdag was het vooral een dag, dat in het teeken stond van de mooie sport. Op de „Vlakte" was het den ganschen dag verbazend druk. De drukte duurde tot laat in den avond op de fraai verlichte banen voort. Vele belangstellenden kwamen een kykje nemen op den Stoven- d|jk. 's Middags werden wedstryden gehou den, waarvan de uitslag was ala volgt: Hard rijden Heeren op de lange baan 700 Meter, ie pr. W. Hanenberg 95 sec., 2e pr. J. Hol ster Az. 101 sec., 3e pr. Jac. Verseput 104 -Bj'' *e pr' K°PP,naal 108 sec.; Schóón- rilden Heeren, le pr. C. Hoogstraate, 2e pr. hl. van Es, 3e pr. J. van Balen Gz., 4e pr. Bz 5e pr. L. Kievit; Schoon- rilden Paren, le pr. T. Melissant en Mej. n rf Groeff> 2e Pr- K1- van Es en Mej. w a^3Ja? Eraser, 3e pr. J. Holster Az. Me;, c. Tieleman. voorzitter van de muziekvereeniging hi T„,alhier' werd in de Plaats van den berg Veraeput kekozen de heer W. Hanen- De uien worden momenteel tegen op- loopende pryzeu verhandeld en zyn reeds de 2,— per H.L. overschreden. Waar er in deze gemeente nog ruim 30.000 H.L. voorraad van dat product aanwezig is, kan dit voor de ingezetenen nog eenigszins ten goede komen aan den minder gunstigen toestand van de landbouwende klasse. De muziekvereeniging „Apollo", dir. de heer H. van Balen van hier, heeft be sloten deel te nemen aan het concours te Rotterdam. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij den Agent der Arbeids bemiddeling als werkloos aan 221 landarbei ders, 1 chauffeur, 2 transportarbeiders en 2 metselaars. By de gehouden loonconferentie tus schen landbouwers en landarbeiders, werd door eerstgenoemden een loonsverlaging aangeboden, welke door de arbeiders niet is aanvaard. Tegen een tweetal personen werd door de gemeente-politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het leunen tegen raam- kozynen, zynde dit in stryd met art. 11,5e der Algemeene Politieverordening. Deze personen zyn reeds gedagvaard en zullen zich weldra voor den Kantonrechter hebben te verantwoorden. Men zy dus gewaarschuwd. OOLTGENSPLAAT. De Ned. Herv. Meisjes- vereeniging „Martha" heeft wederom, even als vorige jaren, de door haar leden vervaar digde kleedingstukken, in totaal 173, aan 82 gezinnen die daarvoor in aanmerking kwamen uitgereikt. Men was erg dankbaar. De vereeniging tot stichting en instand houding van Scholen met den Bybel, zal haar jaarvergadering houden op Donderdag 2 Februari, 's avonds 6 uur. Woensdagavond 8 Februari, 's avonds half zeven, zal de Geref. Meisjesvereeniging „Bid en Werkt" haar jaarvergaderinghouden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. C. de Vos, thans te Den Haag, behaalde te Rotterdam de acte van Belasting-consulent. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over Groenvoer en Houtskool. Een lezer vraagt mij: Wat is een spruit- toestel om 's winters groenvoer voor de kip pen te hebben, of is dat groenvoer schade- ïyk? Geheel duidelijk is mij deze vraag niet, doch bedoeld zal wel zpn inlichting omtrent een haverkiemtoestel en daarom wil ik daar over een en ander vermelden. Reeds langen tijd heeft men opgemerkt dat kippen die buiten kunnen loopen en groenten, versch gras, enz. kunnen eten, er beter aan toe zyn dan kippen die geen groene planten kunnen eten. Later heeft men ingezien dat een groot deel van de gunstige werking der groene bladen op de daarin aanwezige vitaminen berust, terwijl andere stoffen gunstig op de spysvertering werken. Nu kan men versche groenten lang niet altyd krygen en daarom worden op vele hoenderparken voor den winterdag boerenkool of andere koolsoorten gekweekt en deze aan de dieren gedurende den winter als groen voer verstrekt. Een andere vorm van groenvoer zijn jonge haverkiemen, deze worden zeer gaarne door kippen en kuikens gegeten, zyn erg sappig en werken gunstig op den gezondheidstoe stand der dieren. De haver wordt eerst goed vochtig ge maakt, een nacht in water gezet en dan in een laag van een paar centimeter dik uit gespreid bij matige warmte. Wordt nu de temperatuur en het vocht goed geregeld dan heeft men na een week flinke lange spruiten die groen beginnen te worden en die, naast het voedsel dat nog in de haverkorrel over gebleven is na het kiemproces, nog het voor deel van groenvoer opleveren. Men rekent ongeveer drie tot vier pond haver per dag per 100 kippen. Meestal spreidt men de haver op een soort van zeef uiten schuift deze zeven met haver in een rek. Begint men boven dan iederen dag een lade er uit nemen, bevochtigen en een plaats lager zetten en boven weer een Jade nieuwe haver er in zetten. Op die manier werkt men dus voortdurend door, iederen dag een lade eruit nemend en aan de kippen voerend en iederen dag een nieuwe lade er weer by zetten. Nu eischt dat vochtig en op temperatuur houden natuurlijk routine, vandaar dat men de bereiding gemakkeiyk heeft gemaakt door z.g. haverkiemapparaten in den handel te brengen. De grootere apparaten moeten in warme vertrekken gezet worden, de kleinere zyn kastjes die met de een of andere warm tebron verwarmd kunnen worden, z,g. haver- kiemkastje. Het meest gunstig is een tem peratuur van 19—20 gr. Celsius. Vaak ont wikkelen zich in de vochtige haver schimmels en om dat tegen te gaan wordt aan het water, waarin men de haver opkweekt, een scheutje formaline toegevoegd. De haverkiemen vormen door de talryke wortels een vaste koek die men uit elkaar breekt en liefst uit een voerbak voert. Werpt men het op den grond dan wordt het spoedig vertrapt en maakt het strooisel vochtig. We kunnen gerust zeggen dat goed ge kiemde haver vooral in den winter een goed voer is en dat de kippen het gaarne eten. Maar om het te prepareeren is niet zoo ge makkeiyk als men denkt, men moet werkeiyk over eenige ervaring beschikken.Schadeiyk is het echter in geen geval, een andere vraag is echter of het noodig is en dan kan ik ook weer zeggen, dat met goed voer men de haverkiemen bost missen kan. Wie boerenkool en dergeiyke groenten heeft kan er de kippen een aangename en nuttige afleiding mee bezorgen in den winter en hetzelfde geldt voor de haverkiemen Zonder haverkiemen kunnen de kippen ook goed gezond zyn, men lette dan echter op volwaardige levertraan en onuitgetrokken gist in het voer. Een andere lezer vraagt my een adres voor houtskool. Och, er zyn verschillende leve ranciers van houtskool, maar ik zou zeggen: houdt het geld voor houtskool maar in Uw beurs! Als U de propaganda lectuur over houtskool leest dan klinkt alles even mooi en er zyn werkeiyk verschillende kippen houders die er by zweren en toch raad ik in het normale bedrijf houtskool af. De theorie omtrent houtskool is dat het verschillende schadelijke gassen, die zich in het darmkanaal vormen, zou opnemen en onschadelijk maken en daardoor diarrhee en andere darmstoornissen en ziekten voor komt. Als er zoo hier en daar eens een kip ziek is en spy'sverteringsstoornissen heeft kan houtskool mogeiyk wel helpen, maar daar gaat het niet om. Het gaat er om dat gezonde, goed gevoede dieren hun spysver tering zelf moeten zien te regelen en het met de bacteriën en de gassen in hun darm zelf zien klaar te spelen. Lijden de kuikens of kippen aan diarrhee dan is dat een bewijs dat er öf aan het voer óf aan de kippen iets niet deugt en dan moeten wy trachten de oorzaak op te sporen en weg te nemen, doch we moeten niet door middel van houtskool de verschijnselen doen verdwynen en daar door vaak de fout hoe langer hoe grooter maken. Bovendien heeft men in den laatsten.tijd bemerkt dat houtskool niet alleen de scba- deiyke stoffen in den darm opneemt, maar ook de hoogst nuttige verteringestoffen,die het lichaam zelf vormt. Deze kwestie is nog niet genoeg onderzocht maar voorzichtigheid met houtskool is toch aan te raden. Myn conclusie is dus: Houtskool is onnoodig en kost geld. Laat het dus rustig weg. Is er. eens een kip van streek, heeft diarrhee, probeer het dan eens met heel lichte kost (gekookte ryst) of wat houtskool, maar ove rigens ais er aan Uw kippen wat mankeert wat op darmstoornissen lijkt, zoek dan de oorzaak op (voer, drinkwater) en laat U niet door houtskool in den waan brengen dat de zaak in orde is. Dn. te Hennepe. Verslag van de spoedeisehende ver gadering van den Raad der gemeente MIDDELHARNIS op Dinsdag 31 Ja nuari, des voormiddags te 10 uur. Voorzitter Burgemeester Den Hollander- Afwezig de heeren Vogelaar, Vroegindewelj en Vermaas. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Koote merkte op dat in de notulen staat dat de gereserveerde strook van de gasfabriek bestemd is voor Gemeentelyken woningbouw. Spreker meende dat deze redactie te ver ging daar zulks niet besloten is. Voorzitter zeide dat die grond voor even- tueelen woningbouw gereserveerd bleef doch dat indien tot den bouw van woningen zou worden overgegaan, dit eerst nog ter tafel gebracht zal worden. Doornbos was het met Koote eens. De Vries zeide dat de heer Doornbos daar op reeds in de vorige vergadering heeft ge wezen en dat toen ook reeds diezelfde uitleg door den Voorzitter is gegeven. De Voorzitter zeide dat dezo vergadering oorspronkeiyk voor de behandeling van een punt is uitgeschreven doch dat er nog een paar brieven zyn ingekomen die eigenlijk op dringende afdoening wachten. De Voorzitter: Ook ligt het in de lijn op de eerste vergadering in het nieuwe jaar een terugblik te werpen over het afgeloopen jaar. Daarby springt al dadeiy'k in het oog dat het afgeloopen jaar een veelbewogen jaar is geweest. B. en W. hebben niet minder dan 47 vergaderingen moeten houden en 11 raadsvergaderingen benevens nog vele com missie-vergaderingen. Het spreekt vanzelf dat ook de gemeente haar moeilijkheden heeft gehad in dezen crisistijd. Toch mogen w(j wanneer wij naar andere gemeenten kijken niet ontevreden zyn. In 1932 zjjn hier nog 25 woningen gebouwd en dat geeft aan de gemeente nog hoop, het aantal in woners is met 83 vermeerderd, Dat de tijden in de toekomst ook niet rooskleurig zijn is bewezen door de behandeling van de be grooting en nieuwe lasten moesten worden opgelegd. Laten wy echter in eendracht de zaken behandelen en laten wy ook alleen om het waarachtige van deze gemeente te dienen hier in vergadering by'eenkomen. Laten wij hopen dat allen er rekening mee willen houden dat alles niet kan ge schieden zooals B. en W. het ook liever zouden willen, doch dat wy gezien de ma nier waarop de begrooting is tot stand ge komen in alles uit moeten zullen zien om de ramingen niet te overschryden. De be grooting is zeer sober opgesteld en daar kunnen wy niet buiten gaan zonder in moeilijkheden te komen. Ook hoop en vertrouw ik dat de leden matig in hun optreden zullen zyn en wars van alle nevenbedoelingen de zaken zullen bepleiten. Mogen w(J onder Gods zegen de gemeente tot haar bloei besturen in dit jaar. J. van der Meide dankte den Voorzitter voor zyn woorden en hoopte dat alle leden, de wethouders en de gemeente aan dezyde van den Voorzitter zullen staan om met alles wat in hen is alleen het belang dezer ge meente te dienen. De Voorzitter deelde daarop mede dat een definitief besluit nog genomen dient te wor den voor de winstuitkeering van de gas fabriek. De uitkeering heeft wel is waar al reeds plaats gehad, doch de vereischte beslui ten waren daartoe nog niet genomen. Alzoo werd nu besloten. Van de IJsclub was een verzoek ingekomen om een ysbaan te leggen met medewerking van werkverschaffing achter de Telegraaf- loods. Spreker deelde mede dat dit inderdaad een mooie werkverschaffing zou kunnen zijn, omdat daarin 1828 dagtaken arbeid zitten, niet minder dan 45 man zou daaraan te werk gesteld kunnen worden. C. van der Meide: dat dit inderdaad een mooi werk zou zyn en dat de gemeente zou moeten trachten dit met steun van het Ryk gedaan zien te krygen. De Vries zeide dat hij er niet van over tuigd was dat dit werk als werkverschaf fing uitgevoerd zou moeten worden. Het gevolg daarvan is dat de werkmenschen een zeer laag loon verdienen, terwijl voor grond buiten de werkverschaffing 40 cent per uur wordt betaald, zooals bij den wegenaanleg en de waterleiding. Koese zeide dat dit werk wel degelijk als werkverschaffing kan gebeuren. De vereeni ging zou zonder den Rijks- en den gemeente steun nimmer tot een dergeiyk werk kun nen overgaan. De Vries meende dat het ook niet recht vaardig was dat er met geld van de ge meente werk verricht wordt voor slechts een deel van-de bevolking want wie geen lid is kan van die baan geen gebruik maken. Koese: een vrije baan kan nu eenmaal niet bestaan, men moet die onder de hoede van de vereeniging laten, want ieder kan lid worden en zonder geld kan die baan ook nimmer in orde gemaakt en gehouden worden. J. van der Meide meende dat deze zaak nog niet ryp was voor behandeling en stelde voor deze plannen te renvoieeren naar B. en W. voor onderzoek. De Vries meende met den heer Koese dat men indien men er iets voor voelde er niet te lang gewacht moet worden, men moest eigeniyk al klaar zijn met de plannen en de rijksvergoeding. Koese zeide dat hij nog wel mededeelin- gen kon doen in gesloten zitting. Daarop werd die zaak aangehouden. Voorzitter zeide dat Peeman gevraagd had de smidse gratis te mogen afbreken. Spreker zeide daarvoor wel iets te voelen. Doornbos vroeg of Peeman dan ook die zaak tot genoegen van B. en "W.zou leveren. Voorzitter: daarover is nog te spreken. C. van der Meide meende dat men heel voorzichtig moest zijn met dien man en dat men de vrucht van zijn arbeid niet weg laat halen, voordat hij tot genoegen van B. en W. die zaak heeft opgeleverd. Koote verklaarde zich tegen afbreken. Daarna werd besloten B. en W. die zaak met Penman te laten regelen. Dan ging de vergadering in gesloten zitting over. I karwyzaad 18-20, koolzaad 14-15, lynz. voer 6-8,8 id. zaai bl. bi. 12—13, ld. id. w. bl. 12-14. Viae. Blauw 600K G.40—65ct.,Zeeuwsch wit 2000 K.G. 40-50 ct., Holl. geel 21900 K.G. 40-60 ct D. R. 1200K G.40-47$ct. Aanvoer iets meer dan vorige week. Handel stram, pryzen waren ten gunste van koopers. AMSTERDAM, 28 Jan. Aardappelen. Geen aanvoer. De prfizen waren heden onveranderd. GORINCHEM, 30 Jan. Vee. Aangevoerd 20 koeieD, 74 biggen, 23 overloopers. Men besteedde voor zware kalfkoeien f 140 tot f 220, melkkoeien f 100 200, kalfvaar- zen f 100 120, pinken f40-60, overloopers f 8—14, biggen f 4-8. Handel slap. OUDEWATER, 30 Jan. Kaas. Aangevoerd 9 wagens, 405 stuks. Prijs le srt. 20—25, 2e srt. 25-27. Handel traag. ROTTERDAM, 30 Jan. Vee. Aangevoerd 405 vette runderen, 279 vette kalveren, 1024 schapen of lammeren, 1194 varkens. Men noteertr Runderen le kw. 54-62, 2e kw. 82-44, 3e kw. 24-31 ct. per K G.; kalveren le kw. 100—115, 2e kw. 49—72, 3e kw. 37-44 ct. per K.G.schapen 7-14 per stuk; varkens le kw. 26-30, 2e kw. 23-26, 3e kw. 20-23 cent per K.G. Runderen: Waren korter aangevoerd dan vorige week Maandag. Er was een tamelijke handel met iets vastere prijzen. KalvereuMinder aanvoer dan vorige week. De handel was zeer lui. De prijs voor 1ste soort was moeiiyk te handhaven, terwijl voor de 2o en 3e soort minder werd besteed. Schapen: Gelijke aanvoer met zeer kal- men handel. Varkens: Aanvoer gelijk aan vorige week. Er was tameiyk vlotte handel en werden over het algemeen dezelfde prijzen besteed. Aardappelen. Westl. ronde 3—4 cent per K.G.Brielsche eigenh. 120-160, Zeeuwsche id. 100-120, Blauwe id. 100-150, Zeeuw sche bonte en blauwe 160 200, poters 50 70, Bravo's 160 - 200, alles per H.L. Aanvoer: Weinig. Handel: Kalm. Binnenl. granen. Nagenoeg geen aanvoeren en geen noteeringen. Fyne zaden. Blauw maanzaad 86-38, EEN KRASSE OUDE RAAS. Wut 'n 83-jarige op de schaats presteerde. Dezer dagen reed de 83-jarige oud-3Chipper Joh. Speksnyder te Ouderkerk a.d. IJssel naar Gouda op schaatsen en vandaar naar zijn familie te Stolwyk. Ook de terugreis deed hij op dezelfde wyze. Voor zyn leeftyd een kranige prestatie. In zyn jongen tyd wa9 de heer Speksnyder een groot liefhebber van deze sport, hy wist menigen prys op de banen te veroveren. DE DOOD OP 'T IJS. Een noodlottige val. Zondagmiddag is op den Schinkel by het Stadion te Amsterdam een ongeveer 40-jari- gen man gevonden. Uit een ingesteld onder zoek bleek, dat de man op het ys was geval len en zoo ongelukkig terecht was gekomen, dat hy spoedig den geest gaf. Het ïyk is door den G. G. enG. D. naar het Wilhelmina Ziekenhuis overgebracht, waar het werd herkend als een bewoner van de Plantage. HET IJS EN DE WADDEN-EILANDEN. Vlieland en Terschelling niet meer geïsoleerd. De zeesleepboot „Oceaan" van de firma Doeksen heeft Zondagmorgen de verbinding met Harlingen weer tot stand gebracht. De sleepboot Volharding, die Zaterdag door mist en ijsgang niet tot Harlingen terug kon keeren, is Zondagmiddag met post en passa giers van Harlingen teruggekeerd, zoodat de eilanden Terschelling en Vlieland niet meer geïsoleerd zijn. Zondagochtend is de postboot van Oost- mahorn met de post van de afgeloopen vyf dagen aan boord tot Schiermonnikoog aan gekomen. Door het ijs en het hooge water was het niet mogelijk aan den landings steiger te meren, zoodat met veel moeite met een roeiboot en over het ijs de post op een half uur afstand van het eiland van de boot moest worden gehaald. De passagiers, die van het eiland wilden vertrekken, kon den niet aan boord komen. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Man van 91 jaar vrjj wel op slag gedood. Zondagmiddag omstreeks half vier is in de Vierambacbtstraat ter hoogte van den Heem raadssingel te Rotterdam de 91-jarige H. J. de R., gewoond hebbende in de AdrienMil- dersstraat, gegrepen door een motorwagen van lyn 16 van de R. E. T., bestuurd dooi den 35-jarigen J. F. M. uit Schiedam. De man werd tegen den grond gesmakt en een eind meegesleurd, waardoor hy een schedelfrac tuur bekwam en het linkerbeen brakhij was vrijwel op slag dood. Het ïyk is per auto van den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. LIJK VAN VERMISTEN LANDROUWER. Zondagmiddag is door menschen, die zich op het ijs van de z.g. Wiel onder Hedik- huizen bevonden, het in verren staat van ontbinding verkeerende ïyk gevonden van den sedert 10 September van het vorige jaar vermisten landbouwer B. van Sprang uit Herp. De ongelukkige was dien dag naar de markt te Den Bosch geweest en is niet teruggekeerd. Van Sprang was een zenuw patiënt, zoodat arn misdrijf niet behoeft te worden gedacht. Het lijk moest uit 't ijs worden gehakt en was geheel onherkenbaar. De familie kon alleen uit de zich op het iyk bevindende papieren de identiteit van het slachtoffer vaststellen. Een eiland in brand. Op een eilandje in de rivier Una, nabij Bihac, is brand uitgebroken, in korten tijd stond het geheele eiland in vlammen. De omgeving van besneeuwde heuvels maakte den brand tot een fantastisch schouwspel. Twintig watermolens werden geheel in den asch gelegd. Ook de houten brug, die van het eiland naar het vasteland leidt, vatte vlam en vele bewoners konden zich niet anders in veiligheid brengen, dan door van de brug in de Una te springen en zwem mende tusschen de ysschotsen door den oever te bereiken. DOODGEMARTELD IN EEN POOLSCHE POLITIEGEVANGENIS. In de afgeloopen week heeft een proces tegen een politie-officier en drie politiebeambten te Kowel in Wolhynië sterk de aandacht van het publiek getrokken en groote verontwaardiging gewekt. De politiemannen werden ervan beschuldigd een gearresteerden boer uit Bytin, Byciuk, die onder verdenking van moord op een politie agent in voorloopige hechtenis zat, in dc politie- gevangenis op beestachtige wijze te hebben doodgemarteld. Het proces bevestigde de juist heid van de aanklacht. Volgens mededeeling van den gerechts-medicus waren den gearres teerden Byciuk elf ribben gebroken, de borst kas was geheel ingedrukt en andere organen waren verminkt. De beklaagden hekenden op cynische wijze dat zij bij liet „verhoor" van den verdachte wel eens op de beschreven wijze tewerk waren gegaan. De politie-officier Rutkowski werd veroor deeld tot twaalf jaar, een der politie-agenten tot tien jaar en de beide anderen ieder tot drie jaar zware kerkerstraf. Het proces maakte op allen die liet bijwoonden een diepen indruk.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3