Van Spionnen en Spionnage. Geeft U op als Abonné. SPORTNIEUWS Plaatselijk Nieuws ««MefrSSr1' 3e pr-j-Hoister AZ' 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933. T Ti Tm en tot plaatsvervangers de tieereu Van Vliet en Van Gangeleu. B. en \V. stelden voor de schoolschoon houdster in salaris te verlagen om dat er nu ook minder werk gevergd zal worden. Besloten werd het salaris met 25,— te verlagen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de benoeming van Gem. Opzichter tydeitjk nog aan te houden. In de rondvraag vroeg Nelisse inkorten van het houtgewas aan den Stovendijk. Voor zitter zeide dit toe. Daarna sluiting. 2e serie. De Fransche Geheime Dienst voor den oorlog. Br was, dit valt niet te onntkennen, een Fransche Geheime Dienst voor den oorlog. Als wy het niet geweten hadden, dan was geheel de Dreyfus-zaak in staat geweest om het ons te openbaren. Want onder het Bureau van den Generalen Staf op het Mi nisterie van Oorlog behoorde de zgn. statis tische afdeeling, beiast niet slechts met de wetenschappelijke taak om gegevens te ver zamelen ten aanzien van legers van vreemde mogendheden, maar ook met dieomcontra- spionnage in Frankryk zelf uit te oefenen, d.w.z. de spionnen van anderen te bewaken, en tegelijkertijd zelf te spionneeren. De agenten, die met dit zgn. statistische bureau in verbinding stonden, hadden, geiyk ge bruikelijk, geen namen, maar slechts cijfers. Zoo ook de agent A29, van wiens ervaringen in gedocumenteerde verhalen wordt melding gemaakt. Jong officier zijnde, werd hij toe gevoegd. aan de periodieke inspecties, die langs de Fransch-Duitsche grens dienen te worden ondernomen teneinde de grenzen vast te stellen, na te zien of de aanduidingen volkomen in orde zijn en wat dies meer zij In goed vertrouwen ondernam h(j het ge deelte van den tocht, hem met zijn Duitschen krijgsmakker toegewezen. Wie schetst zijn verwondering toen hij op een goeden morgen, vertoevende in een klein plaatsje en vroeg ontwakende, dien krijgsmakker reeds ge vlogen zag, en een oogenblik later zag terug- keeren met zijn paard stappend door den niet diepen stroom, op Fransch gebied. Op zijn bemerking, dat deze stroom geheel Fransch was, antwoordde de Duitscher glim lachend dit wel te weten, doch zijn paard te baden gelijk hij zoo nu en dan deed. Een dag later, vroeger terugkeerend dan verwacht was, luisterde hij onwillekeurig een gesprek af van den Duitscher met een der grens bewoners, dat ging over de garnizoenen in die streek gelegerd. En weer een dag later, bijkans den laat- sten dag van hun gemeenschappeiyken tocht, toen zij samen een gebergte hadden te be klimmen, merkte hij, dat de wandelstok, die zijn geleider onontbeerlijk scheen te achten, bestond in een uitstekend werken den kijker, die den Duitscher gelegenheid gaf om op zijn gemak alle strategische waarnemingen te doen. Dat het afscheid in het mooie oude Nancy heel wat koeler was dan de eerste ontmoeting te Metz, laat zich in deze omstandigheden begrijpen Het eigen aardige was, dat de Fransche officier, wil lende vertrekken, zich het geleide van zijn Duitschen krijgsmakker eenigszins zag op gedrongen, wijl deze er prijs op stelde hem de situatie duidelijk te maken. En niet ten onrechte wees hij er op, dat het beroep van spion, zelfs in vredestijd gevaarlijk, en on eervol moge schijnen, maar toestaat dien sten aan het land te bewijzen, waarbij do beste in oorlogstijd in het niet zinken. En daarom wees bij er op dat, de geheime agent, handelende met volkomen instemming en zelfs op aanwijzing van zijn superieuren, door hen gedesavoueerd zal en moet worden, zoodra het oogenblik komt, dat hij wordt ontdekt. Deze Fransche officier, tot nadenken ge bracht, bood zich bij den geheimen dienst aan. En hij werd een zoo bedreven mede werker, dat zijn naam aan de Elzasser en Lotharingsche grenzen maar al te bekend was. Niet alles wat hij in zijn geheime functie beeft verricht, is geboekstaafd ge worden, maar merkwaardige gevallen zijn daar onder, die doen zien, dat de geheime agent, wil bij slagen, inderdaad van alle markten thuis moet zyn. Duitscbe officieren, die in Hotel Altenberg naby Munster en do Schlucht vertoefden, zagen er een Engelschman, die als mïar zwijgend in een stoel terneer zat. Eiken ochtend en ook eiken avond maakte hij z(jn vaste wandelingen, die meestal van uitge- strekten aard waren. Dat trok niet alleen de aandacht van de Duitschers, maar ook van een groep Fransche toeristen, die het zoodanig luide verkondigden, dat een Duit- sche officier het geraden achtte den naast- bijztjnden politiepost te waarschuwen. Vanaf dat oogenblik kon de Engelschman niet meer loopen zonder op de voeten door Duitsche politie-ambtenaren te worden gevolgd. Maar zijnerzijds volgde hij de Fransche toeristen. Het bleek bem een keer in zijn hotelkamer teruggekomen, dat alles, met hoeveel zorg ook weer neergelegd, het on derstboven was gehaald; het bewijs, dat niets was gevonden, lag opgesloten in de volkomen vrijheid, die hij bleef genieten. Totdat het hem op een goeden of liever gezegd kwaden avond bleek, dat men neiging gevoelde hem, zijnde in elk geval verdacht - daar zijne wandelingen in den regel stra tegisch belangrijke punten betroffen te arresteeren. Dienzelfden avond slaagde hij er in de afscheiding tusschen zijn kamer en die van den leider der Fransche toeristen door te breken, en dezen nam hy in het geheim. Hy vertelde hem wie hy was, vroeg en verkreeg zyn medewerking. Dit eenmaal geregeld zynde, ging hij den corridor open vond daar den inspecteur met zyn agent, die zyn kamer bewaakte. By die gelegenheid heeft hy zich uitgegeven voor den hoofd commissaris te Berlijn, en wees op de ge- vaariykheid van den Fvanschman, dien hy zoo juist had bezocht.Terwyizoodoende alle aandacht op dezen Franschman was geves tigd, en deze enkele uren van volkomen onschuldige hechtenis onderging, maakte de zgn. hoofdcommissaris van de vrybeid, hem door zijn beroep verleend, gebruik door den weg naar de grenzen in te slaan en het punt te kiezen en te vinden, dat hy veilig voor evergaan wist. In zyn zakken waren plannen en teekeningen, tusschen de planken van zyn kamer zoo zorgvuldig verborgen, dat de huiszoeking niets had kunnen opleveren 1 Een anderen keer verhuurde hy zich als metselaar, van Zwitschersche afkomst zynde by een der nieuwste forten, die aan de grenzen werden gebouwd. Men heeft nu een maal voor dergeiyke forten arbeiders noodig, en of men uitsluitend Duitschers dan wel ook enkele vreemdelingen uit Duitsch sprekende landen neemt, doet in het algemeen weinig ter zake. Ieder dezer arbeiders heeft zijn eigen terrein, en slechts dan, wanneer men 20 of meer zulke arbeiders in spionnagedienst had, zou men wat van de geheimen van den bouw te weten kunnen komen. Zorgvuldig wordt er tegen schending van elk geheim gewaakt; als de arbeiders het terrein ver laten, worden zy gefouilleerd, en eiken keer hebben zij andere kleeren aan te trekken. Maar onze geheime agent wist op gepaste wyze te doen uitkomen, dat hy meer intel lectueel ontwikkeld was dan de anderen en zoo gebruikte men hem voor diensten, die hem in staat stelden verschillende afdeelin- gen van het nieuw aangelegde fort te be zoeken. Hij had vriendschap gesloten met een Elzasser nabij de Zwitsersche grens, die echter intuitief in hem den heer erkende en zoodoende bepaaldeiyk bleef weigeren hem bij den naam te noemen. Toen nu de laatste dag kwam, dat men samen by den arbeid zou werkzaam zijn, gaf hy dezen bevrienden arbeider zijn schoenen ten geschenke, en eveneens een opschrijfboekje, dat hij zegde te Freiburg te hebben gekocht. Slechts liet hy hem beloven, dat hij nimmer zou ver teilen dit boekje van een ander te hebben gekregen, en evenmin, dat de schoenen een geschenk waren. Hij had juist gezien, want by de controle van den laatsten dag, die buitengewoon streng was, werd hij in een afzonderlijke kamer ontkleed, gefouilleerd en elk kleedingstuk op zichzelf op minu- tieuse wijze nagekeken. Tegenover hem, dien men een intellectueel achtte, vond men dit noodig, maar den vriend, die er inderdaad niet al te snugger uitzag, liet men vrij uit gaan. Wie schetst de verbazing van dezen bra ven Elzasser toen hij, ongeveer een paar weken thuis, plotseling bezoek ontving van een hem onbekenden ouden visscher. Die verbazing werd nog grooter toen deze vis scher de vroegere metselaar in het fort bleek te zijn. Onze geheime agent kwam zy'n schoenen en notitieboekje terugvragen, tus schen de zolen zaten de plannen; in het boekje stonden, door de bekende procédé's onleesbaar gemaakt, cyfers. Maar, hetzij dat de Elzasser zich had versproken, hetzij dat de Duitsche geheime politie argwaan had gekregen, men bewaakte den Elzasser en al zijn gangen. Nog kon onze geheime agent vrij het huis uitgaan, maar nauwelyks aan het einde van het stadje gekomen bemerkte bij, dat men hem onder bewaking nam. Dank zij de duisternis slaagde hij er in, door op een toevallig passeerenden lokaaltrein te springen, te ontkomen, maar al kwam hij zoodoende veilig in de hem maar al te goed bekende Elzasser bossehen, het bleek hem den volgenden ochtend dat ook die bossehen bewaakt waren. In de onmiddellyke nabijheid echter lag een klooster, en na geruimen tijd over de zaak te hebben nagedacht scheurde hij zyn kleeren aan flarden, nam het uiterlijk van een bedelmonnik aan en stapte, noch links noch naar rechts ziende op de deur van het klooster toe. Daar vond hij het onderdak, dat hy vroeg; daar verkreeg hij het vertrou wen van den superieur zoodanig, dat deze hem, enkele weken later, medenam op reis naar Zwitserland, van waaruit het voor den geheimen agent niet moeilyk was om op het voor hem meest gewenschte oogenblik te ontkomen. Eens weer een anderen keer verhuurde hij zich als roeier in een uitspanning in de onmiddellyke naby beid van Straatsburg. Daar kwamen velen, die tot de aanzienlyke krin gen van deze toen voorname Duitsche ves tingstad behoorden. Eens kwam er ook de echtgenoote van den Gouverneur der stad met hare beide dochters en zy werden op byzonder zorgvuldige wyze geroeid. Maar, hetzy dat de verzorgde handen van den roeier, hetzy dat zyn spraak haar aandacht trokken en haar argwaan gaande maakten, hij hoorde haar fluisteren over een roeier, die iets anders zou zyn dan hij was. Dat bracht hem er toe om de oudste dezer meisjes schijnbaar in het geheim te nemenbij ver telde, dat hy inderdaad een ander was dan hy voorgaf te zijn, maar zulks als gevolg van een romantisch en tragisch levensavon tuur. Hy verkreeg geheel haar vertrouwen, en menig uur brachten zij samen in stilte in de omgeving van Straatsburg door. De dochter van den Gouverneur kende precies de bewaking van de forten; zy wist den geheimen agent te vertellen in welk gedeelte men al dan niet van het fort kon worden gezien, en in haar naieve ontwetendheid verschafte zy hem een schat van gegevens. Geen wonder, dat op een ochtend de onder nemer van de uitspanning zijn roeier miste en zich moest afvragen of deze wellicht in de rivier was verdronken, want hy kwam niet meer terug I En nog eens moest hy een gewaagde onderneming volbrengen, omdat de Fran sche Generale Staf ingelicht moest worden betreffende wpzigingen, aangebracht aan forten in de onmiddellyke omgeving van Straatsburg. Hy liet zich als gast noodigen op een nabygelegen landgoed, eigendom van een Fransche adeliyke dame, die echter vele Duitsche familierelaties had. Wetende, dat hij met naam en toenaam by de Duitschers bekend stond, begaf hij zich in den Elzas met een officieel verlof van den Franschen Minister van Oorlog en een introductie voor den Stadhouder te Straatsburg. Deze ontving hem kameraadschappelijk en beleefd, ver heelde hem niet, dat hy zou worden gevolgd, doch vroeg, teneinde de bewaking voor hem niet onaangenaam te maken,zyn eerewoord dat hij zich zyn functie van geheim agent gedurende zyn verblijf niet zou herinneren. Wat door den Franschen officier, met een beroep op het onmogeiyke, dat van hem werd gevergd, werd geweigerd. Zonder be paald beding werd hem het verblijf toege staan, doch hij wist zich uiteraard zeer streng bewaakt. Hij was een schijnbaar onbezorgde gast; lag des morgens in een luien stoel te lezen, speelde tennis, speelde bridge, flirtte en bekommerde zich verder om niets. Maar het toeval bracht hem in aanraking met een oudgediende, Fransch man nog in zijn hart, wiens zoon in dienst was by den commandant van Straatsburg. En tengevolge van het feit, dat enkele dagen later inspectie plaats had, kon de agent zich in de plaats van dezen jongen ordonnans stellen en zoodoende met den Inspecteur- Generaal van het Duitsche leger de forten rondrijden zonder dat hem eenig bezwaar in den weg werd gelegd. Terwijl de Inspec teur zich naar binnen begaf, werkte het geheime automatische fotografletoestel, in den band van zijn kleeding verscholen! Nu kwam het eerst recht er op aan zyn materiaal naar Frankrijk te brengen. Tot de gasten behoorden ook de beide dochters van den stadhouder, die gaarne met hem speelden, omdat hy een goed tennisser was. Zy kenden zelfs een zekere kracht toe aan de ballen, waarmede hy regelmatig speelde, omdat zij daarmede gewonnen hadden ook tydens zijn afwezigheid. Teneinde nu op een tennistournooi te Baden-BadeD een goed figuur te maken, verzocht een der meisjes den Franschen officier deze ballen te mogen leenen, hetgeen hij gaarne toestond onder voorwaarde dat hij ze na afloop zou terug krijgen. In die ballen bracht hy op zeer slinksche wijze de lichte fototjes aan. Voordat hij naar Frankryk vertrok, bracht hy een afscheids bezoek aan den stadhouder, die hem nu zijn eerewoord vroeg dat hij niet zou trachten iets over de grenzen mede te nemen. Welk eerewoord hy' gaarne en volledig gaf, het geen intusschen niet verhinderde, dat de politie, handelende op eigen gezag, hem toch nog fouilleerde alvorens ze hem de grenzen liet overgaan. Maar ruim acht dagen later kwam, door bemiddeling nog wel van den diplomatieken koerier van het Duitsche ge zantschap, de zending van de dochter van den stadhouder te Straatsburg: de doos met tennisballen, die opnieuw een overwinning hadden teweeg gebracht. Zorgvuldig werden de ballen opengesneden en ongeschonden vond men de gewichtige foto's, die slechts behoefden te worden vergroot om alle ge wenschte inlichtingen te verschaffen. Zyn de aanteekeningen volkomen juist, dan was het deze zelfde geheime agent, die in de dagen voor het uitbreken van den oorlog in de Elzas vertoefde en daargroote troepenbewegingen gadesloeg, die zouden bewyzen, dat voor Duitschland de oorlog althans niet zoo onverwacht is gekomen als veelal is gezegd en aangenomen. Maar ten slotte dient men met alle deze aanteeke ningen voorzichtig te zijn, en nauwkeurig te trachten fantasie van documentatie te scheiden I VEILINGSBERICHT van Vrijdag 27 Januari 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOOBNE". Prei ƒ3,— tot 7,40 per 100 bos. Knolrapen 2,70 tot 4,60 per 100 stuks. Kroten 3,60 per 100 k.g. Witlof 0,12 tot 0,17 per k.g. Kool (roode) 2,50 tot ƒ11,— per lOOstuks. (savoye) 2,40 tot ƒ7,— per lOOstuks. Boerenkool 0,20 tot 0,40 per krat. Andijvie 1,80 per 100 krop. Uien 4,50 per 100 k.g. Sjalotten ƒ5,— per 100 k.g. Tafelperen 0,20 tot 0,24 per k.g. Spruiten 0,10 tot 0,17 per k.g. Knolselderij ƒ8,— tot 5,per 100 st. Kipeieren netto 4,50 tot 4,80 per 100. Kleine Eieren 3,80 per 100. Aanvoer 29330 stuks. miiiiiiiimiiiiiiiiiiNiiiiiiüiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiTiiiiiiniiiiiiiiaaiHiiam IJssport te MIddelharnis. Der traditie getrouw, werkte het weer niet mee, om de wedstryden van de IJsclub in Middelharnis goed tot hun recht te laten komen. Het dooide, het ys was dus zacht en het regende zachtjes. Dit zachte ys speelde den deelneemsters en deelnemers aan de wedstryden in het schoonryden leelyke parten, zoodat zelfs besloten werd de persoonlyke wedstrijden niet door te laten gaan. Door niet minder dan elf paren was in geschreven, en de ingewijden waren het er over eens, dat vooraf niet te zeggen was, wie er in de pryzen zouden vallen. En zy hebben gelijk gehad, want de taak van de jury was lang niet gemakkeiyk. De uitslag was als volgt: 1. Mej. M. Lokker met den heer G. de Koning 125 punten; 2. Mej. Braber met den heer W. Vis van Heemst, 123 punten; 3. Mej. R. Dijkers met den heer 0. Jon- gejan, 115 punten; 4. Mej. N. Nieuwland met den heer M. Dykers, 113 punten; 5. Mej. N. van Es met den heer J. van Nieuwenhuijzen, 112 punten. 6. Mej.D. Overweelmet den heer L.Struik, 111 punten. Het hoogste aantal te behalen punten was 150. MIDDELHARNIS. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. kerk de Doopsbediening plaats hebben. Aangifte hiertoe Vrijdagavond 7.30 nur in de Kerkekamer. Bij de Geref. Gemeente aan de Christi- aan de Vrieslaan zijn voor één diaken can- didaat gesteldCorn, van der Boom en S. Lan- gejan. Woensdag 1 Februari a.s. des avonds 6.30 uur hoopt ds.F. W. Laman in de Christ. Geref. kerk eene bijbellezing te houden. Zaterdagavond had aan het Binnenpad een aanrijding plaats tusschen de auto van de firma V. v. H. en de heer J. v. d.V. die op een rijwiel was gezeten. Laatstgenoemde bekwam eenige ontvellingen aan zyn beenen en een pijnlijke schouder, terwijl ook de fiets werd beschadigd. Onze oudste vrouwelijke ingezetene, de weduwe T. Hoogmoed geboren Cornelia Wol- fert, is Zondag overleden in den ouderdom van ruim 93 jaar. Maandagmorgen is het ruim 12-jarig dochtertje van den landbouwer D. Vroeginde- weij Cz. naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam vervoerd om aldaar eene operatie aan een harer beenen te ondergaan. Aan veldproducten zyn in de afgeloopen week van het havenhoofd verzonden: 6500 balen uien per Engelsche zeeboot met bestem ming voor Londen. Verreweg het meerendeel dezer uien was echter bevroren. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 23 tot en met Zaterdag 28 Januari 1933, hebben zich by den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling dezer ge meente 206 personen van onderscheidene vakken als werkzoekenden doen inschrijven, t.w. 122 landarbeiders, 1 letterzetter, 11 tim merlieden, 11 metselaars, 21 diepzee visschers, 6 schilders, 1 smid, 17 transportarbeiders, 7 opperlieden, 1 kabelmonteur, 1 stoker Ryn- vaart, 1 borstelmaker, 4 betonwerkers, 1 pak huisknecht en 1 winkelbediende. Telefoneeren in sluitingstijd van het kantoor Middelharnis. Met ingang van 1 Februari wordt de ge legenheid tot telefoneeren in sluitingstyd van het kantoor niet meer verleend bij D. Pee man Dz., doch by A. J. BLAAK, Juliana van Stolberglaan C 69. SOMMELSDIJK. Tot leeraar in het Tim meren en Vakteekenen aan de Chr. Am bachtsschool te Rotterdam te Rotterdam is benoemd de heer J. C. van den Doel alhier. By het aansteken van den ovenvlam ontstond tengevolge ontsnapt gas een groote vlam. De bakker W. v. B. kreeg de vlam tegen zyn hoofd, waarbij zijn haar werd ver schroeid en tevens brandwonden bekwam aan zLjn hals en hand. DIRKSLAND. Op initiatief van Dr. van Gelder te Nieuwe Tonge, heeft de comman dant van het vliegveld Soesterberg een vlieg tuig beschikbaar gesteld om, tijdens de vorst periode eventueele zieken, die geopereerd moeten worden, vlug naar Rotterdam te vervoeren. Het beschikbaar gestelde vliegtuig heeft slechts een uitloop van 200 Meter noodig en daarom by uitstek geschikt om op het noodvliegtuig aan het Dirkslandsche Sas te landen en op te stygen. Het bewuste vliegveld is echter in bezit van den heer H. Grootenboer Az. alhier, en daarom werd deze uitgenoodigd op oen ver gadering van het bestuur van de Flakkeesche Centrale van de verèenigingen „Steun by Ziekenhuisverpleging". Naar we uit zeer goede bron vernemen heeft Grootenboer het terrein beschikbaar gesteld, mits er een 5-jarig contract wordt gesloten waarin de bepaling is opgenomen dat genoemde Centrale de noodige verbete ringen aan het terrein aanbrengt, zoodanig, dat het terrein door de bevoegde autoriteiten als vliegveld wordt goedgekeurd en dus niet langer een noodvliegveld zal zyn. Op een daarna gehouden spoedvergadering van de besturen, by de Centrale aangesloten, werd eerst een voorstel van den heer Holle man te Stellendam, om tydens de vorst de zieken vanaf Stellendam over de Noordzee door de N. Waterweg naar Rotterdam te vervoeren, als onuitvoerbaar verworpen. Het voorstel van het bestuur, om op de voorwaarden van Grootenboer in te gaan, werd aangenomen met dien verstande, dat de kosten van verbetering niet meer mogen bedragen dan 800,— Indien de aanbeste ding dat bedrag overschrydt, wordt het con tract geannuleerd, doch mag de Centrale toch dezen winter gratis van het terrein gebruik maken. Op de vergadering werd meegedeeld dat nog 10.000 inwoners van Flakkee geen lid der S.B.Z. zyn en waarom den Heer Grooten boer het recht vroeg en verkreeg om mede zeggenschap te hebben in het bepalen der prys die voor dezen zal worden bedongen en welke zal zyn een verhooging van 5 tot 20 der prys boven die voor leden der vereeniging. Zoo is het dan eindelijk aan den heer Grootenboer gelukt het vliegveld voor Flak kee werkelijkheid te doen worden, maar tevens mag een woord van lof aan Dr.Van Gelder en het bestuur der Centrale niet achterwege blyven voor het resultaat dat zy ten bate der lydende menschheid heeft be reikt. Waren de pogingen van het bestuur der ijsclub oorspronkeiyk met succes be kroond, thans moeten we, helaas, mededeelen dat de ijsbaan onbruikbaar is en ook in de toekomst niets zal worden. Zaterdag is dan ook druk op de Boezem gereden. By een gehouden wedstryd in hardrijden behaalde de 16-jarige C. Stolk de eerste prys. Omdat er gevaar bestaat, door de strem ming der vaart, dat haar Directeur Bergman niet naar het eiland kan komen, heeft „Amicitia" haar concert, dat oplen2Febr. zou plaats hebben, voor onbepaalden tyd uitgesteld. HERRINGEN. Aan de afd. van den Ned. Bond van Landarbeiders zal als steun uit de werkloozenkas aan haar leden kunnen wor den uitbetaald over 48 dagen. Oorspronkeiyk was de uitkeering bepaald over 78 dagen. Tot bestuurslid van de landarbeiders- vereeniging is herkozen de heer Joh. Kalle en gekozen in de plaats van den heer M. Breur, de heer E. Slis. Sedert de vorige opgaaf zijn uit de haven vervoerd per scheepsgelegenheid 940 baaltjes uien. STELLENDAM. Vorige week werd de Ijs baan alhier voor het publiek opengesteld, het ys is in goede conditie, zoodat door vele liefhebbers deze sport dan ook druk beoefend wordt. Zaterdagavond was de baan reeds verlicht, waardoor het dus een drukte van belang was. J.l. Donderdag en Zaterdagavond gaf de Zangvereen. Excelsior voor een goed be zette zaal haar jaarlyksche uitvoering. De voorzitter de heer Brooshooft heette allen hartelijk welkom, en inzonderheid een ge deelte der Zangvereen. Excelsior uit Dlrks- land en de oud-voorzitter de heer de Later. Na de opening werd het zanggedeelte af gewerkt, welke goed ten gehoore werden gebracht. Hierna kregen we een blyspel in één bedrijf „Een knap stel", welk goed en vlot gespeeld werd, en de lachspieren nog al eens in beweging bracht. In een korte pauze werd muziek gegeven. Daarna kregen we een blijspel in één be drijf „Terug van de Kongo" te zien, waar van de rollen goed gespeeld zyn en de too- neelspelers(sters) een luid applaus ontvingen. Hiermede was het programma afgewerkt en sloot de voorzitter met dank aan allen die medegewerkt hebben tot het doen slagen van deze avonden. Na afloop bleef men nog eenige tijd bijeen, zoodat het lang midder nacht was, voordat men huiswaarts keerde. Als bewys hoe streng de vorst geweest is de vorige week diene het volgende: Maandagmorgen 10 uur zyn de navolgende personen Abr. Lokker, Fr. v. d. Wal, A.de Vogel, M. Riemens, B. v. Seters en D. Bos hoven vanaf de haven het Haringvliet te voet overgestoken naar het z.g.n. Plaatje. Vier jaar geleden hebben ook verschillende personen deze wandeling gemaakt. Nu echter met dit verschil, dat het Haringvliet nu ge woon glad was dichtgevroren en 4 jaar ge leden opeengestapelde schotsen, welke aan een gevroren waren. Doch dit is toch een groot waagstuk. Dezer dagen had de heer F. v. d.Wal i het ongeluk zijn hand tusschen een pomp 1 te klemmen, doch na eenigen tyd moest bjj zich onder geneeskundige behandeling I geven, welke bloedvergiftiging constateerde I en dus zyn werkzaamheden niet kan ver- j richten. GOEDEREEDE. In deze gemeente stonden by de arbeidersbemiddeling 64 werkloozet I- ingeschreven, meest arbeiders. Verder schik ders, schippers, timmerlieden enz. A. Hoek Mz. had het ongeluk met bet schaatsenryden te vallen en zich zoodanig i aan zyn hoofd te verwonden dat hy ver bonden werd door Jan Tanis, gediplomeerd by eerste hulp by ongelukkeD. Wegens den invallende vorst konden de visschers niet uitvaren, zoodoende een schrale week. E. Overbeeke bad het ongeluk in bot sing te komen met de boodschappenflets van Albert Hein waarby zyn flets er bescha digd was en hy er niet meer mee kon ryden. Beiden liepen geen letsel op. A.s. Zaterdagavond bestaat in de Kerke kamer van de Ned. Herv. kerk gelegenheid tot aangifte van den H. Doop. Enkele landbouwers hebben de putten met uien opengemaakt, er bleek veel schade van de vorBt aan te zyn. OUDDORP. Ten verzoeke van de Erven Wed. K. G. Voogd werd Zaterdagavond in 't Hotel Spee door Notaris Van den Berg by inzet verkocht: Koop l.Een perceel bouwland in den polder West-Nieuwland, groot 182 R. V. M., Grond lasten 0,62. Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan W. Voogd K.Gz. voor ƒ38,83 per jaar. Ingezet door Jb. Mastenbroek Pz. voor 460,— Koop 2. Een perceel bouwland in den polder Het Oudeland, groot 298 R. V. M., Grondlas ten 1,81. Polderlasten 5,36. Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan E. Voogd en J. Grin wis voor 63,57 per jaar. Ingezet door H. Hoek Jz. voor 910,—. Koop 3. Een perceel bouwland in den polder Oude Nieuwland in den Nieuwen Oord, groot 1 Gem. 63 R. V.M., Grondlasten ^^.Pol derlasten 10,18. Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan C. en E. Voogd voor 77,44 per jaar. Ingezet door D. Voogd Klz. voor 680, Een perceel bouwland te Goedereede in den polder Nieuw Westerloo, groot 2 Gem. 258 R. V. M. in de volgende 2 koopen die by den afslag gecombineerd worden aangeboden. Grondlasten 6.05. Polderlasten 10.38. Koop 4. De westelijke 2 meeden, groot 1 Gem. 113 R.V.M.Grondlastenplm. 2.91. Polderlasten ƒ5, Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan W. en C. Voogd voor 99,12 per jaar. Ingezet door A. Aleman Gz. voor ƒ1660, Koop 6. Deresteerende oostelijke 2 meeden groot 1 Gem. 145 R.V.M. Grondlasten 3,14. Polderlasten ƒ6,38. Verhuurd tot 1 Nov. 1934 aan C. Voogd en Jan Grinwis Lz. voor 106,80 per jaar. Ingezet door Adam Aleman Gz. voor 1830, De huurpenningen en lasten komen voor rekening van den kooper. Met medewerking van de vereenigingen Stellendam, Goedereede en Ouddorp, gaf het Mannenkoor „Hosanna" uit den Oostdijkge- zamenlyk een uitvoering in het lokaal der O. L. Schooi en werd geopend door den Voorzitter Jb. Heerschap met te laten zingen van Psalm 55 vers 1, daarna werd om de beurt gezongen door de vereenigingen, welke goed geslaagd mag heeten. Onderwijl werd een collecte gehouden ten bate van de Ver eeniging „Het Groene Kruis" te Goedereede welke ruim 33,— opbracht. Ten slotte werd de bijeenkomst met eenige toepasse- ïyke woorden gesloten door de heerD.Goe- koop van Goedereede. A.s. Zaterdagavond aanvang 6.30 uur zal voor de Ger. Gem. voorgaan de Eerwaar den heer Houkoop van Rotterdam. Donderdag- en Zaterdagavond gaf de Zangvereeniging „Zanglust" haai'eerste uit voering. Opgevoerd werd „De Gesmolten Veldwachter", in 3 Bedryven, welke goed is. - Del loopendl de 2j in deze-I voorraat;! dit voor I goede k9 toestand I - Df I de heer I sloten cl Rotterdal oudeI week mei bemiddel ders, 1 I 2 metsel - Bul schen 1-M door eel aangebol aanvaar (m - Te; I de gem I opgemaa I kozynen, I der Alge I Deze I zullen zi I hebben t I Men zi I OOLTC I vereenigi I als vorig I digde kl I 32 gezin I kwamen I - De-I houding I baar jaatfl 2 Februal - Wol half zeveM „Biden \fl - On: L. C. de I te Rotter! I Zaterdagavond werd ten verzoeke van Adr. Padmos Jobz. door notaris v. d. Berg by inzet verkocht een woonhuis, schuurtje en varkenshok staande aan de Hazersweg. Hoogste bieder was Joost Nieuwland voor 1560,-. De afgeloopen week werden van hier vervoerd ruim 9000 kippeneieren. De garnalenvisschers hebben vorige week maar een dag uitgeweest. Door de strenge vorst konden ze de overige dagen niet meer uitvaren. Door de zeevisschers werd ook niets verdiend. Bij de Secretaris van de Varkenscen trale L. Goedegebuure alhier District 5322 zyn voor onderstaande plaatsen aanvragen voor 1933 voor vrije huisslachting gedaan voor: Ouddorp 465, Goedereede 99, Stellen dam 156, Melissant 163, Dirksland 108 en Herkingen 107. Totaal 1098. Maandag zijn uit de haven alhier ver trokken 2 motorblazers ieder met een ladiog uien buiten om naar Hoek van Holland. Ook zeldzaam. Dezer dagen kwam on verwachts by W. Tanis by het Hoogerhuis een kip met 12 kuikens te voorschyn die, ondanks de felle koude, in goeden weistand verkeerden. NIEUWE TONGE. De aanhoudende vorst van verleden week heeft in onze gemeente een fraaie y'sbaan geschapen, waarvan door de schaatsenliefhehbers een gretig en druk gebruik werd gemaakt. Zaterdag was het 'ooral een dag, dat in het teeken stond van de mooie sport. Op de „Vlakte" was het den ganschen dag verbazend druk. De drukte duurde tot laat in den avond op de fraai verlichte banen voort. Vele belangstellenden sin?0?611 een k^kje nemen op den Stoven- dyk. 's Middags werden wedstryden gehou- waarvan de uitslag was als volgt: Hard den Hoeren op de lange baan 700 Meter, l« pr. W. Hanenberg 95 sec., 2e pr. J. Hol ster Az. 101 sec., 3e pr. Jac. Verseput 104 e„pr' A' Kopptnaal 108 sec.; Schoon tijden Heeren, le pr. C. Hoogstraate, 2e pr. Kl. van Es, 3e pr. J. van Balen Cz., 4e pr. wis Jier ®z'' Pr- D. Kievit; Schoon- U en Paren, ie pr. T. Melissant en Mej. C dl'o' V2e pr' Kl- van Es en Mej. Ann^.V°ritter van <'e muziek vereenigiDg heer T Ve,h,erVWeld in de pIaats den berg. Verseput Bokozen de heer W. Hanen- Vrager abonné's gaardesingel insluiten en I Over G Een le:l toestel or pen te htl lijk? Geh; doch bede een havei over een tyd heeft buiten kijp gras, enzjt dan tippel eten. Latfl deel van ij bladen o! berust, tea spljsverte: I Nu katl altijd kryl hoenderpai of andere I de dieren I voer versll Een anti haverkien: kippen en en werkeiS stand der I De hav maakt, ee I een laag gespreid temperatul heeft menl die groen I het voedsil gebleven i: deel van f Men rell haver per I men de h I schuift dtl Begint m<| er uit nel lager zettil haver er men dus lade eruit en iederer zetten. Nu eiscfl houden na de bereidin z.g. haver brengen, warme ve zyn kastjé- tebron verl kiemkastjl peratuur r wikkelen z en om d: water, wa scheutje ft De have wortels ee breekt en men het o vertrapt e; We kur kiemde ha voer is er

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2