ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD VERKOOPING a. De perceelen BOUWLAND in den polder bet Oudeland te Sommels- dijk, groot 1.27 60 Heet. (3 gem. 45 roeden S'dijksche maat); c. De perceelen BOUWLAND In den polder Dnivenwaard te Nleowe Tonge, groot 8.93.00 Heet. (19 gem. 134 roeden Voornsche maat), RIJWIELFABRIEK RijWiÉn met kettingkast f 27.50 E F B. MEENK. ddelharnis—Sommelsdijk 'raat 5, middelharnis. rpenningen van U en Uw Kinderen bebeeruj egen concurreerends premiën. ire No. 24 28 Jan. 1933 OLFF ZOON 4 P A K 4 P A K 4 p. Zeeppoeder Land- en Tuinbouw h Burgerlijke Stand esultaten met els' Kunstkorrel: len: Volledig dagrantsoen in één 16 eerste k\v. grondstoffen, geen ieer van het voeder, 20°/a minder rbruik. 30° a meer en grooter ieieren. lager kostprijs van het ei. n 10 staten. Let op ons loodje. Op WOENSDAG, 8 FEBRUARI 1933 bij Inzet Op WOENSDAG, 15 FEBRUARI 1933 bij Afslag telkens des nam. 3 uur in het Hotel .HARMONIE'' te SOMMELSDIJR. b. De perceelen WEILAND, aldaar, groot 2.08.49 Heet. (5 gem. 44 roeden S'dijkscbe maat); Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. JAN KASTELEIN teMid- delharnis. 42 Notaris VAN BUUREN. levert direct aan particulieren Rijwiel met torpedonaaf, compleet met lamp, drager met standaard, zwaar zadel, bel, pomp en reflector, met 2 jaar garantie, voor 42.75, af fabriek. Adres RIJWIELFABRIEK „HET WAPEN VAN ROTTERDAM" Fabriek en Magazijn Rös. Manz- straat 24 en Bruynstraat 80. lin kee weg) ■gstel- LIJK. alle ver- een Zenawbooldpijnpoeder van Dr. J. B. 1.10 per doos van 25 stuks. U is met 1 poeder t en geniet verder opgewekt een zenuwvrije Verwijder de driehoekzegel achter de poeder, melk de poeder in, kijk even rustig naar het Uw hoofdpijn is weg Als Uw bloed onzuiver elgang hebben, koop dan een doosje Maag - MEENK a 40 ets per doosje, zonder kramp U er om Dr. J. B. MEENK en niets anders, bij Apothekers en Drogisten. Schrijft naar E. M. Drens iets anders in Uw handen te laten stoppen. IJKS van vm 9—12 uur en van n.m. 2—4 uur. )AG van v.m. 9—1 uur. >AG en DONDERDAG van n.m. 6—7 uur. gratis In bruikleen algestaan. sding 3.6 per jaar. ng. Strikte geheimhouding -ï&i JJifé -lal ?m- Ti ONZE'EILANDEN VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1933. OPGERICHT 1768 U1DDELUARN18. Tengevolge van het vele en zware ijs dat zich in het vaarwater van bier naar Rotterdam bevindt, heeft de stoomboot „Middelharnis", j.l. Woensdag de reis naar Rotterdam moeten staken. Door het nu reeds al veel aanwezige drijf Ij s op de rivieren is gedurende den eersten tyd de „Minister van der Sleyden" genood zaakt den laatsten dienst te doen vervallen, terwyi de Stoomboot „Middelharnis"genood, zaakt is zich alleen te beperken tot bet ver voeren van goederen van Middelharnis naar Hellevoetsluis en v.v. J.l. Woensdag is onze ingezetene de heer H. Dnbbeld Az., ter verpleging naar het Sana torium „Zonnegloren" te Soest vertrokken. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 16 tot en met Zaterdag 21 Jan. 1933, stonden by den Correspondent der Arbeidsbeiriiddeling dezer gemeente 158 personen van onderscheidene vakken als werkzoekende ingeschreven, t.w.: 89 land arbeiders, 18 diepzeevisscbers, 16 transport arbeiders, 9 metselaars, 7 timmerlieden, 5 schilders, 5 opperlieden, 3 betonwerkers, 1 letterzetter, 1 smid, 1 kabelmonteur, 1 sto ker sleepboot, 1 borstelmaker en 1 winkel bediende. In den Kerkeraad der Geref. Kerk is tot Ouderling gekozen de heer P. H. van Leeuwen en tot Diaken de heer C. van der Waal Jz. Met het mestladen werd de heer Jb. Yerolme Jz. zoodanig met een riek in den arm gestoken, dat hij daarbij ernstig werd verwond en genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Deze week ontstond in de woning van de wed. B. Vroegindeweij een schoorsteen brand. De heer Van N., die daar juist pas seerde bemerkte het onheil. Hij kon, door op het dak te klimmen, den brand vry spoedig met eenige emmers water blusschen. Opsluiting kooieenden. Door den Com missaris der Koningin dezer provincie is bepaald dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt ge durende het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September 1933. SOMMELSDIJK. Het woonhuis in eigen dom toebeboorende aan de Erfgenamen. M. de Bruin is by afslag gemijnd voor de som van 650,— door den heer J. Zaaijer te Middel harnis. By het lossen van een wagenvracht poters aan het schip van beurtschipper Z werd de wagen een emdje voortgeduwd, met het gevolg, dat deze niet kon worden ge houden en op het schip terechtkwam. Het zoontje van den schipper kreeg nog een zak poters op het lichaam, doch werd gelukkig niet verwond. De wagen viel geheel uit elkaar. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. v. d. Boogert, slaagde dezer dagen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het can- didaatssxamen Godgeleerdheid. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 120 werkloozen ingeschreven. Tegen enkele personen is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der algem. politieverordening. Ds. A. de Blois alhier heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Gouda bedankt. De IJsclub „Dirk8land" hield j.l.Maan dagavond haar jaarvergadering, die niet druk bezocht was. Er waren n.l. slechts 53 leden. De Voorzitter C. J. v. Loo gaf een over zicht van de werkzaamheden die ten doel hebben een goede Ijsbaan te krijgen. De pogiQg was tot heden nog geen succes om dat door de vele lekken bet water van de baan afloopt. Toch zal de volmaliDg van het terrein nog een dag voortgezet worden. Het jaarverslag van de Secr. en het finan cieel verslag werd goedgekeurd. De uitgaven bedroegen ƒ183,54 en de ontvangsten ƒ226,64. Een batig saldo dus van 43,10. Mevr. Gestel—Grootenboer en den heer Adr. Koöps wensehten geen hernieuwing van hun bestuurslidmaatschap. In hUDne plaats werden gekozen de heeren P. Both Pz. en D. Gestel Az. De Voorzitter richte eenige hartelijke woorden tot de beide afgetreden bestuurs leden. Hierna volgde een verloting voor heeren en één voor dames. De mandolineclub zorgde voor het muzi kaal gedeelte, wat, blijkens het applaus, zeer gewaardeerd werd. ik P°8'n8en van de IJsclub zijn ein delijk door de strenge vorst, met succes bekroond en werd de baan j.l. Woensdag ■voor het publiek opengesteld. Trots de buiten gewone koude maakten velen van de nieuwe »«an'-Kie nog wel enkele gebreken heeft, dr,.lU'ïr ?n,.?0lfs was het Donderdag zeer cn ,lt'maatschap bedraagt deze week g cent, doch wordt de volgende week verhoogd tot 1, Kinderen beneden de 16 jaar mogen gratis op de Baan, mits de ouders lid zijn. Op de Beurs van j.l. Donderdag was alleen vraag naar onbevroren uien. Depr(Js is tot heden, Donderdag, opgeloopen van 1,75 tot ƒ8,— per 60 k.g. Dit buiten gansje valt echter maar een zeer enkele te beurt, omdat zeker 90% der uien bevroren, dus uiet leverbaar is. Vele aardappelen, die door de zachte winter slecht licht gedekt waren, zullen biyken bevroren te zijn. De scheepvaart is geheel gestremd en het ver zenden van producten gaat geheel via de tram en per boot vanaf het havenhoofd te Middelharnis. HERKINGEN. In de woning van C. van den Ochtend ontstond Donderdagmorgen een begin van brand, doordat een balkje hetwelk in den schoorsteen was gemetseld vlam vatte. De schoorsteenmantel en een spiegel, be nevens eenig behangselpapier en een gedeelte der zoldering werden door het vuur bescha digd. Door A. Melissant, die inmiddels was toegeloopen, kon het vuur met eigen mid delen worden gebluscht, zoodat de brandweer niet behoefde uit te rukken. Een en ander was niet verzekerd. Door de ijsclub Herkingen is de Ijsbaan op het zoogenaamde Klaasjeswater wederom opengesteld. Op da rivier de Grevelingen onder deze gemeente bevindt zich veel drijfijs. Dit belet echter toch nog niet, dat de motorveerboot van De Gebr. Verschoor behoeft stil te liggen. GOEDËREEDE, Woensdag werd met veel belangstelling de ijsbaan geopend, welke om goed (js te hebben niet eerder kon geschieden. Wegens de aanhoudende vorst kondeD de visschers niet uitvaren en de schoenmaker hier heeft het overdruk met de scbaatsen- tuigen in orde te brengen. OUDDORP. Door den Minister van Bin- nenlandscbe Zaken is aan den Algem. Chr, en R. K. landarbeidersbond toegestaan over de loopende uitkeeringsperiode over 60 dag uitkeering te verstrekken, doch alleen voor zoover het personen betreft die voor 1 Januari 1932 lid van de werkloozenkas zijn geworden. Mej. C. Sperling Md. is als leerling verpleegster in het St. Josef Gasthuis te Delft aangesteld. Wegens het vele IJs zijn de Beurt schippers De Graaff en Pikaart niet terug kunnen keeren van hun reis naar Rotterdam. De Garnalen- en Zeevisschers konden door de aanhoudende vorst niet uit de Haven. De visscher Jan Bakelaar gaat morgen met zijn Motorschuit met een lading Uien buiten omheen naar Hoek van Holland. 30 CENT (Adv.) NIEUWE TONGE. Algemeene vergadering van het begrafenisfonds „Eigen Hulp", op Woensdag 25 Jan. 1933 des n.m. 6.30 uur in het Weeshuis. Aanwezig 38 leden. Voorzitter J.v. Vliet. Deze opent de vergadering, heet de aan wezigen hartelijk welkom en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke worden goedgekeurd en ge- teekend. Op verzoek van den Voorzitter brengt de Secretaris daarna het jaarverslag uit. Ontvangsten der vereeniging bedroegen3291,59 Uitgaven3080,28 Alzoo in kas op 31 Dec. 1932 211,31 De bezittingen zijn saldo Boeren leenbank 1 Jan. 1933 1373,07 Landwaarde7000,— Hypotheken6500,— Een Huis2200,— Leeningen gemeente N. Tonge 4350,— Kas saldo211,31 Totaal ƒ21.634,38 De commissie van onderzoek die de boeken en bescheiden had nagezien adviseerde bij monde van den heer Jan Koekoek dat alles in orde bevonden was adviseerde tot goedkeuring. Alzoo werd besloten. De Voorz. brengt den heer K. Breur dank voor zijn gehouden accuraat beheer. Den aanwezigen wordt een heerlijke sigaar aangeboden. Dan is aan de orde de verkiezing van een be stuurslid wegens periodieke aftreding vaD den heer J. van Vliet. Overgaande tot de verkiezing werden uitgebracht 38 stemmen, daarvan verkreeg de heer J. van Vliet 81 stemmen en enkele andere personen 1 stem en 1 blanco, zoodat de heer J. van Vliet ge kozen is, die onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, deze benoeming weder aanvaardde. Op een vraag van don voorzitter of de vergadering haar goedkeuring kon geven aan de reductie, die het bestuur toegestaan heeft aan de huurders, daar ieder daar wel van overtuigd zal zijn, dat het noodig is, maar het bestuur heeft het toegestaan, met voorbehoud van de jaarvergadering. Dit werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Daar na sluit de Voorzitter, met dank aan de aanwezigen, deze geanimeerde vergadering. Van de yssport wordt thans alhier druk gebruik gemaakt. Vooral op de Vlakte wordt druk gereden, en b(J doorgaande vorst zullen er wedstrijden worden uitgeschreven. By de arbeidsbemiddeling te dezer plaatse z(jn momenteel 120 werkzoekende landarbeiders ingeschreven. Het hoogtepunt der werkloozen is hiermede wel bereikt. BH de veiling, ten overstaan van No taris van der Sluys, van een huis, schuur en erf aan den Kerkring, ten verzoeke van den heer M. C. Breesnee, is dit alles ingezet door den heer L. D. van Eesteren op ƒ3755. OO LIG EN SI'LA Al'. Dezer dagen gaf het mannenkoor Advendo" zij n vijfde uitvoering in de openbare school. De voorzitter de heer Joh. van Putten opende en heette allen welkom, memoreerde in 't kort de geschie denis van Advendo gedurende de laatste vyf jaren, wenschte den aanwezigen een ge noeglijken avond, waarna hy het woord gat aan het koor, directeur de heer Joh. v. d. Heuvel, die liet aanvangen met „Moederen kind" van Wierts. Een heel mooi gezongen en goed voorgedragen nummer. „Geloof" van denzelfden componist slaagde minder goed, had wel eens onzuivere momenten In „Wiegeliedje" kon men hooren, dat Ad vendo over prachtig bassenmateriaal be schikt, hierdoor kwamen de tenoren wel eens in 't gedrang. „Zondagmorgen" vaD E, Flipse, mocht er wezen, werd heel mooi gezongen. „Zondagmorgen" van Frans Abt, was ook niet slecht, maar het voorgaande werd beter gezongen. Goed was ook „Troost" van denzelfden componist. „Neerlandsch mannenzang" van de Vliegh was weeropper- best, terwyl ook van „Elsje van Caub" van Filke was ts genieten. „Het koningskind" van Zyderlaan voldeed minder. Met wat meer studie is hiervan wel te maken wat het moet zjjn, het koor kan het wel aan. Misschien een weinig angst er voor? „Blond Doortje" van Schaftall had een ademhalings- fout by „Appels". „Domme Hans" van Kuntze was weer heel wat beter, tempo misschien iets te vlug. „Er was ereis" van Van der Linden begon goed, het tweede gedeelte wat minder, de nagebootste vrou- westem was niet mooi. Wij hebben echter met genoegen bemerkt, dat Advendo steeds vooruit gaat. Aan uit spraak, harmonie en samenzang wordt veel zorg besteed. Het zangprogramma werd aan gevuld met eenige soli en éénakters. De heer H. Tiggelman zong een paar aardige liederen, waarmede hij veel succes oogstte. De heeren Oostende, Troost, Van der Welle, De Bonte en Holleman voerden een komisch stukje op, dat ook veel bij val mocht verwer ven, eveneens het tweede, waaraan mede werkten mej. Breemau en de heeren Van Kempen, Tiggelman, Fun, Oostende en Van Putten. Men wake echter in 't vervolg voor overmoedigheid en lette vooral op de juiste uitspraak der woorden. De directeur sprak hierna een afscheidswoord en riep allen een Hartelijk „tot weerziens" toe. De heer L. A. Hobbel vertolkte hierop den dank der aan wezigen en hoopte, dat Advendo nog langen tyd tot nut en ontspanning van het publiek zal mogen arbeiden. Hierna gingen de talrijke aanwezigen dankbaar huiswaarts. Dinsdagavond sprak mej. Suze Groene- weg, lid der Tweede Kamer, voor een stamp volle zaal van den heer P. A. van den Berge, over het onderwerp „Onze taak iu Crisistijd". Met aandacht en groote stilte werd haai rede aangehoord. Aan het einde der ver gadering werd enkele vragenstellers volledig beantwoord. b. De perceelen WEILAND, aldaar, groot 2.08.49 Heet. (5 gem. 44 roeden S'dyksche maat) c. De perceelen BOUWLAND in den pol der Duivenwaard te Nieuwe Tonge, groot 8.93.00 Heet. (19 gom. 134 roeden Voorn sche maat). Ten verzoeke van de ErveD van Mej. Wed. Jan Kastelein te Middel harnis. Notaris VAN BUUREN. MIDDELHARNIS. GeborenTeunis, z. van Gerrit Verhage en Grietba Knape. Ondertrouwd: Leeudert van Nimwegen, 26 j. (Sommelsdyk) en Hendrika Grootenboer, 20 jaar. DIRKSLAND. Geboren: Johannis z. v. Marinus van der Wekke en van Wouterine van Dijke. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAGEN 25 Januari en 1 Februari 1933 telkens des avonds 7 uur ter her- berge van L. Osseweijer resp. veiling en afslag van Een Woonhuis met bergplaats en tuin te Nieuwe Tonge aan den Ring ten verzoeke van den heer M. C. Breesnee. Notaris VAN DER SLUYS. Op ZATERDAG 28 Januari 1933, des nam. 2 uur te Ooltgenspiaat naby het Tram- Op MAANDAG 30 Januari 1933, des voorm. 10.30 uur, te Achthuizen aan het Tram station. Op MAANDAG 30 Januari 1933, des nam. 2 uur, te Den Bommel aan de Kaai. Op MAANDAG 30 Januari 1933, des nam. 3 30 uur te Stad aan het Haringvliet aan de Kaai Van TIMMERHOUT. Deurwaarder GROENENDIJK. Op WOENSDAG, 8 Februari 1933 bij Inzet Op WOENSDAG' 15 Februari 1933'bij Af slag, telkens des nam. 3 uur in betHötel Harmonie te Sommelsdijk, van: a. De perceelen BOUWLAND in den polder het Oudeland te Sommelsdyk, groot 1.27.60 Heet. (8 gem, 45 roeden S'dyksche maat) VOLLEDIG BEMESTEN! Vergeet de kali niet! Wy willen het in dit artikeltje niet heb ben over de vraag of het in deze, voor den land- en tuinbouwer zoo zware tyden, voor- deelig is onze cultuurgewassen met kunst meststoffen te bemesten. De omstandigheden zyn immers zoo verschillend, dat, waar men op de eene plaats van een bemesting voor deel heeft, er in andere gevallen verlies te boeken is. Nemen wy b.v. voor dit jaar de gewassen uien en aardappelen. De bemesting der uien is in uienverbouwende streken ren dabel geweest, helaas geeft de bemesting van aardappelen, by deze lage pryzen, ver lies. Bovendien weet men niet hoe de pryzeE een volgend jaar zullen zyn. En van deze prijzen hangt alles af. Zoo kan de bemesting van zeker gewas dit jaar verlies, een vol gend jaar ruime winst geven. Te veel wordt eenter uit het oog verloren dat de bemesting vooral by de tegenwoordige lage kunstmest- pryzen, in de exploitatiekosten van eeD oedryf niet bet grootste gewicht in de schaal legt. Dit hebben de slechte jaren, welke wy achter den rug hebben, voldoende bewezen Wij willen in dit artikeltje meer wijzen op het gevaar het groote gevaar, van een- zydige bemesting, welke op vele plaatsen sterk doorgevoerd wordt. Wie eenigszine met de voedingsleer der planten op de hoogte is zal toch inzien, dat een bemesting, uit sluitend met een meststof welke toevallig goedkoop is, spaak moet loopen. En dit is, volgens vele landbouwdeskundigen, reeds het geval. De wet van het minimum, dit is, dat de opbrengst zich regelt naar de voe dingsstof waarvan het minst in den grond aanwezig is, geldt ook in crisistijd. Hoe kan ik b.v. 50 H.L. tarwe per H.A. oogsten als slechts voor 30 aan kali in den grond aan wezig is? Slechts een volledige bemesting kan rendabel zyn, terwyl een eenzijdige be mesting, hoe hoog ook opgevoerd, verlies moet geven. Veel liever dus een zwakkere, volledige, dan een sterke, eenzy'dige be mesting. Kali, fosjorzuur en stikstof dienen in de juiste verhouding aanwezig te zyn. De practische landbouwer beoordeelt dit naar zijn grond 6n zijne gewassen. Maar nog eens: eenzijdige bemesting kan niet dan tot teleur stelling leiden! Daarom: bemest volledig, vergeet de kali niet voor de hoogst mogelijke opbrengsten hopen wij op betere pry'zen voor onze ge wassen. WAT IS '/a VAN HET BOUWLAND. Aan de Tarwe-telers. Zooals de tarwetelers reeds weten mag in 1933 niet meer dan van hun bouwland met tarwv. beteeld zijn. Wijkt men hiervan af, dan wordt men geheel van levering via de tarwe- organisatie uitgesloten. In de praktijk zal nog wel eens een misverstand kunnen rijzen hoe deze beperking voor elk bijzonder geval moet worden opgevat. Zoo zal iemand met 2 be drijven zich de vraag stellen, of hij op het eene bedrijf misschien meer dan 1/3 van zijn bouwland met tarwe mag bezaaien, als hij op het andere bedrijf maar zorgt minder dan V3 ervan te hebben. Dit mag in 't algemeen niet. Dit is alleen na toestemming geoorloofd en toestemming kan alleen worden gegeven door de tarwe-organisatie. Deze hebben het vol gende standpunt ingenomen: „Twee of meer boerderijen of stukken land worden als regel als één bedrijf beschouwd, wanneer de dagelijksche regeling der werk zaamheden in één hand is en het beslag als één geheel wordt gebruikt." Voor het overige kan naar ons de Tarwe- Organisaties voor N. H. en Z. H. melden als leidraad worden genomen het artikel in het Hollandsch Landbouw Blad van 5 Januari j.l.: „Wat is 1/3 van het Bouwland?", welk artikel wij hieronder laten volgen. Dit neemt niet weg, dat iedere teler die niet zeker is van z'n zaak, verstandig zal doen zich tot zijn districts toestuur te wenden. Genoemd artikel luidt: De tarwetelers mogen voor 1933 l/s van hun bouwland met tarwe betelen. Betelen zij meer, dan wordt noch dat meerdere, noch de 3 zelf afgenomen. Zij worden dan practised van leveren aan de'Tarwe-Organisatie uitgesloten. Zij zullen dus minder dan V3 tot maximaal V3, doch nooit meer dan Va van luin bouwland in tarwe mogen leggen. Dat lijkt nogal duidelijk. Zoo duidelijk is het echter niet. Er doen zich reeds thans allerlei vragen voor. Wij zullen er enkele hier noemen. 1. Er is een landbouwer, die 2 bedrijven exploiteert. Hij beweert, dat hij op het eene bedrijf beter tarwe kan telen, dan op liet andere en vraagt nu, of li ij op liet eene bedrijf wat meer dan Vs. doch op liet andere bedrijf wat minder tarwe mag telen. Dat mag niet. Als men daarmede begint, is het einde niet te overzien. Een kleiboer zou bij wijze van spreken zoogenaamd elders bouwland kunnen gaan huren, b.v. in een zandstreek, alleen om op eigen bedrijf meer H.A. met tarwe te kun nen betelen. Nu is het mogelijk, dat een landbouwer reeds jaren lang twee bij elkaar liggende be drijven exploiteert ais een geheel. Dus met één zaaiplan en onder één leiding. In zoo'n twijfelgeval plege men overleg met het sid- trict. 2. Er is b.v. een landbouwer, die bouw land heeft bijgehuurd met de kennelijke be doeling om op eigen bedrijf meer tarwe te kunnen zaaien. Dat bijgehuurde bouwland is b.v. bollenland, ongeschikt voor tarwe-teelt en eigenlijk ook ongeschikt voor het bedrijf. Zoo'n landbouwer, aannemende, dat zoo'n ge val zich zou voordoen, loopt de groote kans uitgesloten te worden als hij op zijn oude eigen bedrijf de Va van het bouwland heeft overschreden. 3. In Koegras kent men zoogenaamde groetland. Men scheurt regelmatig groenland, maar legt een ander gedeelte weer in groen. Men zou nu wei het eerste en niet het tweede gaan doen en daardoor de oppervlakte bouw land gaan uitbreiden en daarvan 1/3 met tarwe gaan bezaaien. Zoo'n „men" zou tegen de lamp loopen, tenzij de Minister alsnog voor het scheuren van grasland eene uitzondering zou gaan maken. Het normale aantal H.A. bouwland op ieder bedrijf is hier maatstaf. 4. Vanwege de kans op uitwinteren zaait een landbouwer meer dan 1jz van zijn bouw land met tarwe. Er wintert niets uit en hij meent dan te kunnen volstaan met het meer dere door doorzaaiïng met zomergerst onbruik baar te maken. Zoo'n landbouwer wordt uit gesloten. Het is onmogelijk voor de Organisatie te controleeren, of niet van dat doorgezaaide stuk met eenige moeite toch tarwe wordt af geleverd. Bij uitzaai van meer dan Va is men dus wel verplicht dat meerdere in het voorjaar radicaal uit te ploegen. 5. Men had altijd 10 H.A. bouwland op z'n bedrijf, doch juist in 1933 heeft men maar 8 H.A., want 2 H.A. moesten een huur op brengen, die niet betaald kon worden. Mag men nu Va van 10 of moet men 1/3 van 8 H.A. hoogstens in tarwe leggen? Hoogstens Vs van de 8 H.A. De nieuwe huurder der 2 H.A. bouw land kan deze oppervlakte bij zijn bedrijf rekenen en als er niets bijzonders is, zal daarop geen aanmerking worden gemaakt. 6. Kort en goed, de teeltbeperking dient in alle opzichten te goeder trouw te worden uitgevoerd. Geen gauwigheidjes, geen kromme redeneeringen en ieder bedrijf, daf tot heden als een zelfstandig bedrijf was aan te merken, dient dat te blijven en niet te worden uit gebreid met perceelen of heele bedrijven om te probeeren langs dien weg te ontkomen aan het zaaien van groot verlies brengende gewas sen. Het is jammer, dat de teeltbeperking er ge komen is en vooral dat daarbij elk gewest en ieder bedrijf, al of niet geëigend voor tarwe- bouw, over een kam wordt geschoren. Wij hebben ons zoolang de regeling niet gewijzigd wordt, daarbij echter neer te leggen. De steun, welke wij door deze wet ontvangen, legt ons een verplichting op. En deze .verplichting is goede trouw bij de uitvoering en volle mede werking. Het moge dan ook niet altijd precies zoo gaan als men zelf wel zou wenschen. ZOMERTARWE-RASSEN IN NEDERLAND. Resultaten op verschillende proefvelden. De regelingscommissie voor het landbouw- proefveldwezen zendt ons het volgende voor- loopige overzicht der resultaten van de inter provinciale zomertarweproefvelden 1932. Hierin zijn de gegevens verwerkt van de volgende 15 proefvelden: B9rgercompagnie (Gr.), oude dalgrond. Nieuwbeerta (Gr.), Dollardklei. Saaxumhuizen (Gr.), lichte zavel. Niehove (Gr.), zware zavel, Godlinze (Gr.), lichte klei. Kolham (Gr.), hum zandgrond. Pietersbierum (F.), zavel. De Krim (O.), dal grond. Brucht (O.), eschgrond. Hengelo (O.), zandgrond. Zelhem (Gl.), zandgrond. Hoog land (U.), hooge zandgrond Kolhorn (N.-H.), zware klei. Wilhelminadorp (Z.), zeeklei. Klundert (N.-Br.), zeeklei. Beesel (L.), leem- houdende zandgrond. Vergeleken werden de volgende rassen: a. Mansholt's van Hoek zomertarwe. b. Mansholt' witte zomertarwe, c. Hein's Koben zomer tarwe, d. Svalof's extra Koben li zomer tarwe. e. 7 x W zomertarwe. Het laatstgenoemde ras is een selectie van het Instituut voor Plantenveredeling die nog niet in het groot vermeerderd wordt. Op bijna alle proefvelden is voor alle rassen hetzelfde zaad gebruikt. De Heine's Koben, maar vooral de Svalöf's extra Koben li had zeer kleinkorrelig zaad, met het gevolg dat van verscheicene proefvelden vermeld werd dat dit laatste ras dichter opgekomen was dan de andere. Vrij algemeen worden zij genoemd ais de rassen niet het slapste stroo. Ongemerkt dient echter te worden, dat deze rassen een sterker oprichtingsvermogen vertoonden, in vergelijking met d"e andere rassen die steveiger stroo hadden, doch die zich, wanneer ze door een slagregen neergeslagen werden, niet weer .oprichten. Zomertarwe is, zooals bekend, een wissel vallig gewas. Zoo spelen ziekten bij dit gewas een groote rol. Dit komt in de verschillende verslagen tot uiting. Op één proefveld werden verschijnselen van kaligebrek geconstateerd, terwijl op twee proefvelden symptonen werden waargenomen, die aan bodemziekten deden denken. Eén proefveld ondervond vogelschade bij het opkomen, een ander bij het oogsten. Op één proefveld, waarbij alle veldjes voor een deel op een haver- en voor het andere deel op roggestoppel lagen, werd op den roggestoppel in enge mate voetziekte waargenomen, waarbij 7 x W liet sterkst en Van JHoek en Mans holt's witte het minst werden aangetast. In tegenstelling met 1931 toen vooral 7 x W en Mansholt's witte zeer sterk door roest waren aangetast, vertoonde zich in 1932 betrekkelijk weinig roest. Voor zoover hierover aanteeke- ningen gemaakt zijn krijgt men den indruk,

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 5