s; Opheffings Uitverkoop W. OOSTEN FW©L Voortzetting T EERSTE BLAD Vraagt ons AdieMie-tailtl Weste Wagenstraat 85 87 NU IS HET TIJD Nog enkele Wollen Dekens ZATERDAG 28 JANUARI 1933 ZIGEUNERBLOED. oudt Uw fiaedee zacht I LANDBOUW Teeltbeperking en kwaliteit. Idea deze zaken voor het gerecht gebracht, n.l. I als de benadeelde voor een modern man wil doorgaan. MASSA-DEPORTATIES UIT RUSSISCHE STEDEN. Kozakken-dorpen ontruimd. De sovjet-regeering heeft bepaald, dat tot nader order geen huwelijken meer worden ge sloten of echtscheidingen uitgesproken, terwijl ook het adopteeren is verboden. Men gelooft dat het doel van dien maatregel is te voorkomen, dat personen, die volgens de nieuwe bepalingen, de groote steden moeten verlaten, zich door een huwelijk het recht ver werven in de steden te blijven. Met groote •racht wordt namelijk thans de identiteit van Iken bewoner onderzocht en alleen in -Moskou .verden 10.000 arbeiders ondervraagd. Naar an de „Daily Express" wordt gemeld, werden aarbij 140 wit-gardisten, 250 gewezen koela- -i's, 200 personen, die hun burgerrechten heb- en verloren en 200 gewezen misdadigers ont- ekt. Die arbeiders zullen direct worden ont- lagen en uit Moskou verbannen. Ten einde deportatie te voorkomen, ver aten duizenden vrijwillig de stad en waden 'oor de sneeuw naar het platteland, zonder e weten, waarheen zij zich moeten begeven. In het Koeban-district moesten drie kozak- en-dorpen met 45.000 inwoners ontruimd orden, als straf voor overtredingen. A! hun ezittingen zijn verbeurd verklaard ten voor- eele van het roode leger, oud-strijders en ndere overtuigde communisten, fn de Mos- ousche bladen wordt hiervan, naar de „Daily el." meldt, geen melding gemaakt, doch de laden in Rostof wijden lange beschouwingen an deze verbanningen. FARM MET TOEBEHOOREN VOOR 1.18 DOLLAR. De Amerikaansche farmers zijn er in som- tige streken toe overgegaan zich georganiseerd verzetten tegen de steeds veelvuldiger wor- ende executoriale verkoopen. Zoo hebben zij -langs bij den verkoop der bezittingen van ohn Hansel te Doylestown in Pennsyivanie ien gegadigden zooveel schrik weten in te oezemen, dat niet een een bod durfde doen. en slotte kocht de farmers-groep de geh'eele rm met inboedel, stallen, vee etc. op voor totaal 1.18 dollar, waarna alles natuurlijk eer ter beschikking werd gesteld van Hansel, oor een paard werd 5 dollarcent betaald; ie varkens brachten evenveel op, evenals n koe, terwijl twee kalveren samen voor 4 llarcent weg'gingen. Zoo ging het met alles; k de boerderij met stallen kon slechts een otprijs halen. Op deze wijze willen de farmers de executies tteloos maken en doen verdwijnen. in 11 in II all v/h. TOEBOSCH ROTTERDAM bij de St. Laurensstraat om voor een abnormaal lagen prijs een practitige Wollen Deken te koopen. Wij hebben een partij, die weg moet voor spotprijzen. 2-persoons Wollen Deken tnans van 4,75 voor2,75 2-persoons Fa tasie Wollen Deken van 7,50 voor 4,90 Prachtige geschoren Wollen Dekens (zeer warm thans van 8,90 voor5,90 Fantasie Wollen Dekens 190 x 230 thans van 12.- voor 8,90 en 5,50 (2-persoons) door etaleeren vuil gewor den, thans voor f 3,50 Alle Tapis Beige en Axminster Karpetten moeten weg voor zeer lage prijzen. Pracht des sins. Ze^r sterke Boucléloopers, thans 89, 69, 49 en 39 ct. Onze spec, reclame massief eiken Ligstoelen (verstelbaar) met 2 kussens thans voor f 5,75 zoolang de voorraad strekt. Pluchette Gordijnen per paar3,50 Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07* ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V, Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel, Int. No. 15 Voorstraat Middelhar nis. 15E JAARGANG. - N°. 24 Week-revue. Buitenland. De commissie-Trip, beiast met de voor bereiding van de economische wereld-confe rentie te Londen, beeft baar bemoeiingen in een goed gedocumenteerd rapport vastgelegd en gepubliceerd. Dit rapport heeft de ver dienste van eerlijke openhartigheid, het brengt geen nieuws, maar hetis een duidelijke samenvatting van de kwalen van dezen tijd en geeft de middelen aan om ze te genezen. In de inleiding van haar bij den Volkenbonds- raaid ingediend rapport wordt er o.m. op gewezen, dat de internationale goederen beweging in bet derde kwartaal 1932 nog slechts één derde van haar omvang in de zelfde periode van 1929 bereikt beeft. Deze buitengewone achteruitgang in het inter nationale goederenverkeer geeft wel een ont stellend beeld van de algebeele ontreddering en den chaos, die niet meer zal komen maar er reeds geruimen tijd is. In het gepubliceerde rapport wordt er dan ook op gewezen, dat een politiek van kleiDe middelen niet in staat is de crisis te over winnen en dat er op het éëne gebied geen vooruitgang zal zijn te verkrijgen, indien niet tevens op het andere een vooruitgang ver zekerd wordt. De voornaamste kwestie die volgens het rapport der commissie op de Londensche conferentie moet worden op gelost zjjn, een terugkeer tot een waren internationalen mnntstandaard, die aan vaard zal moeten worden door de landen die den gouden standdaard hebben prijsgegeven, het vraagstuk van bet prijsverschil der goederen, de daviezencontröle en ten vierde de ophef fing van de handelsbelemmeringen. Dit verlanglijstje dezer voorbereidende com missie ziet er waarlijk heel aanlokkelijk uit en wanneer de staatslieden later te Londen bandelen overeenkomstig de wenscben en aanbevelingen der door ben zelf benoemde deskundigen, dan zou er heel wat meer be reikt zijn dan met een dozijn voorgaande conferenties en zou de toekomst zich heel wat beter latea aanzien dan nu. In de slot passage van bet eerste gedeelte van het rap port wordt nog gezegd: „Wij zfjn overtuigd dat gedeeltelijke hulp tot niets zal leiden. De wereld heeft beboette aan een groot program van wereldherstel, dat zoo spoedig mogelijk in uitvoer moet worden gebracht, teneinde de krachten van herstel, die zich beginnen te vertoonen, te prikkelen. Dit is het programma dat wij aan de regeeringeD voorleggen. Wij zouden niet den indruk wil len geven dat haar aanneming van het eene oogenblik op het andere de wereld zal kunnen bevrijden van de moeilijkheden van den tegenwoordigen toestand, doch als deregee- riogen bereid zijn dezen weg in te slaan en LEEUWARDEN (Adv.) eveneens de politieke vraagstukken oplossen, die niet toe de bevoegdheden der conferentie bebooren, dat het herstel en de welvaart weer zullen terugkeeren. Men kan de commissie niet verwijten dat ze zich aan een ongemotiveerd optimisme te buiten gaat. Hun rapport is een zakelijke diagnose van den tegenwoordigen toestand, het geeft tevens de middelen tot genezing aan jen het is een ernstige waarschuwing aan de regeeringen niet langer te dralen, doch onverwijld handelend op te treden. In Amerika wordt men het gesol met het oorlogsschuldenprobleem nu ook moede en blijkbaar ziet men nu ook daar in dat er met rustig afwachten wel wat te bederven valt en niets te winnen. Roosevelt en Hoover hebben tegen het einde der vorige week over het vraagstuk der oorlogsscbulden geconfe reerd en daarbij besloten dat Roosevelt on middellijk na zijn ambtsaanvaarding in Maart dit probleem zal aanpakken en dat Hoover zich er verder niet meer mee zal bemoeien. Staatssecretaris Stimson heeft den Engel- schen gezant reeds de uitnoodiging der Amerikaaoecbe regeering te onderhandelen over de kwestie der oorlogsschulden en economische aangelegenheden overhandigd. De Engelsehen komen dus het eerst aan bod, daarna volgen Italië en de overige aan Amerika schatplichtige schuldenaren die hun verplichtingen in December zijn nagekomen en daarna komen de weigerachtige wanbe talers aan de beurt. Roosevelt begint er dus nu toch haast achter te zetten, als men van een zoogoed als kaalgeplukte kip nog wat veeren wil hebben, dan is dit noodig ook en denkt zulks te doen door vertrouwelijke besprekingen tusschen de ambtshalve hierbij betrokken ministers en hun deskundigen. Van een parlementaire commissie en de daaraan ver bonden gevaren van een ontijdigderaillement, moet de democraat Roosevelt niets willen weten. Hij kan ook trouwens moeilijk anders, reeds te vaak heeft men in Amerika de ondervinding opgedaan dat er met parlemen taire commissies niets is te beginnen, in Europa kan men daar trouwens ook een boekje over opendoen, doch het is niet eens zeker of het Amerikaansche Congres wel bereid zou zijn in deze richting mee te werken. Hat oorlogsschuldenvraagstuk zal daarom door de betrokken ministers en hun des kundigen worden bedisseld, hierbij zal uit den aard der zaak heel wat geconfereer noo dig zijn voor alles in kannen en kruiken is en dan pas mag het Amerikaansche congres zijn houding bepalen. Zoo zonder een of andere contraprestaties zal Amerika niet bereid zijn de spons te hanteeren en naar verluidt zullen ze o.m. van de Engelschen de opheffing vragen van bepaalde voor Amerika schadelijke bepalin gen van de overeenkomst van Ottawa en op den duur een stabilisatie van het pond sterÜDg, mitsgaders een of twee betalingen in eens. Dit laatste dan mogelijk gemaakt door het plaatsen van een leening in Amerika Maar de juistheid dezer bijzonderheden in het midden latende, bet oorlogscbuldenpro- bleem komt door de Amerikaansche uitnoo diging na tallooze wfjzigiDgen en onder brekingen eindelijk voor een definitieve op lossing ter tafel, een verder uitstellen werd FEUILLETON. gevaarlijk en is niet meer mogelijk en dit zal niet de minste prikkel voor de staais lieden zijn om een radicale oplossing door te zetten. De berichten uit Duitschiand luiden voor de veel geplaagde regeering von Schleicher ver van gunstig. Na de woedende aanvallen van den Duitschen Landbond zijn nu ook de Duitsche-nationalen tegen hen in den aan val. Zooais de lezer weet werd de regeering von Papen altijd braaf door de Duitseh- nationalen gesteund, door dik en dun zelfs, maar Hugenberg die zich zelf reeds de por tefeuille van economische zaken en landbouw had toegedacht, een plannetje waar von Schleicher niet op wenscht in te gaan, siaat nu op zijn achterste beenen en eischt nu een volledige nieuwe samenstelling van het rijkskabinet. De op 24 Januari bepaalde bijeenkomst van den Rijksdag is op voor stel der nationaal-socialisten verschoven tot 31 Januari en als gevolg daarvan ook de beslissing over het al of niet aanblijven van de regeering von Schleicher. Nu ook Hugenberg hem den oorlog heeft verklaard bestaat er heelemaal geen kans dat er in den Rijksdag voor de regeering een meer derheid is te vinden. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle. 14) HOOFDSTUK IX. Lord Raymond had de beminnelijke gewoonte >n bed tc ontbijten. Hij was een man, die er in bet scherpe licht van den jongen dag nooit goed uitzag. Zijn oogen waren flets, zijn huid te tanig. Wide nachten in de stad hadden hun sporen achtergelaten en z'n gewoonte, wanneer hij thuis Was, stilletjes veel meer te drinken, dan goed voor bem was, droeg er niet toe bij, zijn uiterlijk een 'rïsschen indruk te geven. pen dag na Tazoni's ontmoeting met den ge- beimzinnigen strooper, werd lord Raymond later (lan gewoonlijk wakker en zag hij zich, zeer tot 7-'jn ongenoegen, verrast door een stapel brieven, die er weinig aantrekkelijk uitzag. ..Wel vervloekt!" mompelde hij. „Alweer reke ningen," toen hij een paar enveloppen had open- smaakt. „Waarom laten ze iemand toch niet met r"st, ze krijgen hun geld immers wel!" Doch a! waren lord Raymond's schuldeischers 2,ch van het feit wel bewust, dat lord Northbridge de schulden van zijn zoon wel zou betalen, mocht het eenmaal misloopen, zij schenen toch van mee ning, dat eenige pressie niet misplaatst was. Ray mond oordeelde althans de situatie ernstiger, dan zijn crediteuren. Zijn vader was lankmoedig tot op zekere hoogte. Als hij wist, hoe zijn zoon het geld doorbracht, zou lord Northbridge ongetwijfeld weigeren te betalen. De enorme wijnrekening vond haar ver klaring niet alleen in de omstandigheid, dat hij een aantal diners en partijtjes had gegeven; zware speelschulden hadden hem gebracht in de macht van woekeraars, iets wat lord Northbridge onver geeflijk zou achten. En dan het partijtje in Savoy, aangeboden aan actrices, waarbij elke gast een juweel had ontvangen, verborgen in een bouquet! Als hij deze dingen met zijn vader moest bespreken, zouden de zaken een slechten keer nemen. Lord Northbridge was in de oogen van zijn zoon veel te veel puritein, om zoo iets te kunnen be grijpen. Wel had hij zich edelmoedig getoond en lord Raymond nooit verweten, dat hij van Sand hurst was weggejaagd, maar dc jonge man zocht nooit de schuld bij zichzelf. „Het is nu eenmaal mijn natuur," constateerde hij. Dezen morgen geraakte lord Raymond eenigs- zins in paniek-stemming, toen hij de rekeningen naging. Hij durfde er met zijn vader niet over spreken, bang, dat dan alles aan het licht zou komen. Hetgeen hij betalen moest; bedroeg meer dan hij in honderd kwartalen zou ontvangen; de ecnigc uitweg was een poging te doen bij woeke raars, geld op te nemen op zijn erfenis. Maar ook dit werd moeilijk. Hij had reeds groote onaangenaamheden gehad met menschep, van wie hij groote bedragen had geleend. Dit bracht den geldschieters er toe aan te dringen op de aflossing met Purol Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met 'f Beste poor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) PISSI NIEUWE ROERS OOR VOOR TUINBOUW. Het „verlaten" van Druiven. Naar aanleiding van serieuze pogingen door een paar druivenkweekers te Harlingen gedaan, om liet „verlaten" van druiven tot een goed einde te brengen, schrijft de rfiks- tuinbouwconsulent dr. C. M. v. d. Slikker in het Friesch Landbouwblad o.a het volgende De maatregelen van de verschillendelan den om ons heen, als verhoogde invoerrech ten,contingenteeringen, invoerverboden, heb ben ook den uitvoer van tuinbouwproducten in sterke mate doen verminderen en aan de financieels inkomsten der tuinbouwbedrijven belangrijke schade toegebracht. Vooral, in het afgeloopen jaar hebben som mige cultures zooals b.v. die van vroege aardappelen en tomaten in koude kassen zeer weinig opgebracht. van een kleine rekening, die echter allerminst een klein bedrag beteekende. En bovendien zijn groot ste geldgever had invloed op collega's, zoodat de mogelijkheid ontstond, dat hij nergens meer baat zou kunnen vinden. Den geheelen dag leed lord Raymond's stem ming onder deze situatie. Eerst tegen den avond kwam een verandering over hein. Hij begon grapjes tc maken, zoogenaamd om zijn vader j plezier tc doen, doch verontwaardigd voegde deze hem plotseling toe: „Geoffrey, je vergeet waar je bent. Ik begrijp niet, waar je zulke dingen gehoord hebt." „De wereld is ouder geworden, sedert u jong waart," antwoordde lord Raymond weinig hoffe lijk. „Dan ben ik bang, dat wij niet vooruit gaan wat goede manieren betreft en de humor schijnt er ook onder te lijden. Zullen wij een partijtje biljart spelen?" „Ik dank u," hernam Geoffrey, zijn glas ledigend, „ik heb meer zin in port, en jij Denville?" Maar Denville was opgestaan en weigerde Ray mond's voorstel. Het volgende oogenblik bleef deze alleen om zich te vermeien met drank. Hij trok één van de gemakkelijke stoelen naderbij, om er zijn voeten op te leggen. De eetkamer bood uitzicht op het park en lord Raymond keek verveeld naar buiten. Hij had de I karaf leeggeschonken en stond op om het vertrek I te verlaten, toen plotseling het gezicht van een I man voor het venster verscheen. Het was er slechts een oogenblik, maar lord Raymond onderscheidde een donker gelaat cn een paar git-zwarte oogen. Verbaasd zonk hij weer terug in zijn stoel. Het 'volgende oogenblik was het gelaat verdwenen. Voor dit jaar lfiken de exportmogelijk heden zeer beperkt, zoodat de meeste produc ten op den afzet in het binnenland aange wezen zullen zfin. Wanneer de productie op dezelfde wijze wordt voortgezet als voorheen, zullen ook de binnenlandsche markten over voerd worden en als gevolg daarvan zeer lage prijzen worden gemaakt. In dit verband zal het noodzakelijk zijn, dat de tuinbouw bedrijven, voor zoover mogelyk, zich aan deze veranderde omstandigheden aanpassen. Vooral in de groenteteelt zal men tot teelt beperkingen (liefst vrijwillige) moeten over gaan en speciaal van die cultures, zooals b.v. die van bewaarkool, waarvan de productie voor een zeer groot deel op het buitenland is aangewezen en waarnaar daar thans zeer weinig vraag bestaat. Prima product vereischt. Naast teeltbeperking zullen de kweekers zich nog meer dan thans het geval is, moeten toeleggen op het telen van een prima pro duct. Elke kweeker moet er zich van be wust zjjn, dat de kans op het bereiken van behoorlijke bedryfsuitkomsten met niet te groote hoeveelheden van prima kwaliteit beter is te verkrijgen dan met zeer groote hoeveelheden van meest slechte kwaliteit. Ook in de fruitteelt speelt deze kwestie een zeer belangrijke rol. Hier valt bfi de teelt van appels, peren en pruimen met kwali teitsverbetering nog zeer veel te bereiken. B(j de teelt van druiven viel reeds een vijf tal jaren geleden door den snellen bouw van koude kassen, waarin vooral in het Westland uitsluitend de soort Black Alicante werd geplant gedurende de maand Octo ber tot half November (de hoofdaanvoer uit de koude kassen van deze soort), een prijs daling op te merken. Deze prijsverlaging heeft zich steeds voortgezet en is in het af geloopen jaar zoover geloopen, dat de teelt van Black Alicante in koude kassen niet loonend is geweest. In de tweede helft van November en voor al in de daarop volgende maanden de prijzen weer. De handelaren trachten hiervan te profi- teeren door de druiven in de koelinrichtin- gen op te slaan. Ze kunnen hieruit dan ge leidelijk over langsrentfid worden verkocht, hetgeen om de prijzen niet te drukken, van veel belang is. Aan deze methode zijn echter wel bezwaren verbonden. In de eerste plaats komt alleen de beste kwaliteit voor deze bewaring in aanmerking, terwijl ook een be- langrfi'- gewichtsverlies plaats vindt. Een betere methode om de druiven ge durende de wintermaanden aan te voeren passen de Belgische kweekers rond Hoey- leart toe. Ze bewaren de druiven tot dien tijd op de boomen door toepassing van bij zondere cultuur methoden. In ons land heeft men met dit z.g. ver laten der druiven, d i. door de ontwikke ling in het voorjaar te vertragen en den groei der boomen in den herfst te verlengen, in de practijk nog zeer weinig resultaat be reikt. Succes van Friesche kweekers. Het ligt niet in mijne bedoeling om op de vermoedelijke oorzaken dezer geringe resul taten hier dieper in te gaan, doch alleen wil ik het feit vermelden, dat ook een paar kweekers te Harlingen, nl. de heeren W Hoogland Zoon en I. de Jager, het afge- Zich herstellend van den schrik, die hem een oogenblik overmande, vloog lord Raymond over eind, wierp het venster open en sprong naar buiten. Toen hij geen spoor van den onbekende opmerkte, drong hij het struikgewas in, om daar het zoeken voort te zetten. Doch alles bleek tevergeefs, er was geen spoor van den indringer te ontdekken en weldra keerde hij weer terug naar de eetkamer. „Ik maak me zenuwachtig," mompelde hij. „Die port is alleen maar goed voor boeren. Ik heb wat beters noodig." Hij liep naar het buffet cn schonk zichzelf een sterke whisky soda in, om binnen enkele minuten de dosis even sterk opnieuw tot zich te nemen. Toen hij opstond, voelde hij, dat de drank zijn uitwerking niet miste. „Een wandeling zal mij goed doen," prevelde hij met dubbelslaande tong. „Ik zou het toch prettiger vinden, als ik geen vader had, geloof ik; dan was ik tenminste mijn eigen baas. Dc smerige woekeraars hebben mij heelemaal te pakken." In zichzelf mompelend, wandelde hij naar buiten. De invloed van den drank bleek gróoter dan hij verwacht had en zwaaiend strompelde hij verder naar het bosch. Plotseling rees, vlak naast hem, de donkere gestalte van een man omhoog. Het was nagenoeg donker in liet bosch, zoodat lord Raymond zich verbaasd de oogen uitwreef en zich afvroeg, of hij aan hallucinaties begon te lijden. Doch hij kwam tot dc conclusie, dat de alcohol hem geen parten speelde en daarom vroeg hij nijdig, hoewel bevreesd: „Wat moet jij hier? Je bent natuurlijk een strooper, die niij bestelen wil. Ja natuurlijk wil je dat, maar je krijgt geen kans, dat beloof ik je. Het wemelt hier van jachtopzieners." loopen jaar een zeer ernstige poging hebben gedaan. Bijzondere maatregelen, als het kalken dei- ruiten en het bedekken van den grond met turfmolm, welke wel voor het verlaten wor den aanbevolen, hebben zfi niet toegepast, doch wel hebben zij het uitloopen der drui ven door geregeld en veel te luchten, ver traagd. Ook zijn de trossen ruim gekrent en is gezorgd, dat vooral niet te veel trossen op de boomen zijn gelaten. Wordt hieraan niet de hanu gehouden dan oogst men niet alleen geen eerste kwaliteit druiven, doch ook lijden de boomen door het overmatige dragen zoo sterk, dat het jaar daarop de opbrengst gering is. Door reeds vroegtijdig met het stoken (met de luchtramen gedeeltelik open) te beginnen, werd het rotten der korrels voor komen en bleef de groei in de boomen. Later in den herfst is het vooral aan het geringe en op de juiste wijze gebruik maken van de verwarmingsinstallatie te danken, dat het hun is gelukt de druiven zoo lang te bewaren. De heeren W. Hoogland en Zoon hebben twee kassen verlaat, waarvan de eene kas grootendeels beplant was met Emile Royal (een betrekkelfik vroegrijpe druif, doch met een harde schil), en de andere met de late soort Black Alicante. De heer I. de Jager heeft één kas verlaat, welke met de soort Black Alicante is beplant. De boomen zijn nog jong, doch zeer krachtig ontwikkeld. De laatste trossen van Emile Royal zfin vlak vóór St. Nicolaas verkocht en brach ten toen een goeden prLjs op. De trossen waren nog gaaf, doch moesten opgeruimd worden, omdat de bessen ineen schrompel den. Voor een druif, welke anders in Sep tember rijp is, heeft dit verlaten, waartoe de heeren Hoogland, doordat de beide kas sen aan elkaar waren gebouwd, noodge dwongen moesten overgaan, toch een be vredigend resultaat opgeleverd. Bovendien bleek het nu ook dat de Royal, wanneer ze lang op de boomen hangt, een druif van fijne kwaliteit is. Vóór St. Nicolaas hadden de heeren Hoog land en de Jager van de soort Black Alicante nog byna geen druiven gesneden. Eerst na dien tijd zijn ze met den verkoop begonnen, en hebben dit, tot op dit oogenblik, gelei- delfik aan voortgezet. Veel ervaring opgedaan. Hoewel de prfizen nog niet hoog zfin, heeft het verlaten ook financieel voordeel opgeleverd, daar de stookkosten zeer gering zijn geweest omdat van de verwarming be- trekkelfik weinig, en dan nog in zeer ge ringe mate, gebruik is gemaakt. Het wil mij voorkomen, dat de genoemde heeren met dit werk een groot succes heb ben behaald, daar niettegenstaande de soort Black Alicante niet de meest geschikte soort is voor het verlaten (de Belgen gebruiken hiervoor algemeen de soort Gros Colman) het verlaten voor een zeer groot deel is gelukt. Tevens hebben ze m.i. door scherpe waarnemingen de grondslagen gelegd, waar op het verlaten wellicht ook in de toekomst in ons land in de practijk mogelijk zal zfin. Met de tbaüs opgedane ervariDgen kan verder worden gewerkt en kunnen gemaakte fouten voor een groot deel worden vermeden. Ook geeft het onder deze moeilyke om standigheden een prettig gevoel, dat onze „Toch zal je die niet roepen," antwoordde de strooper op sarcastisclien toon. De plotselinge verschijning van dezen man had lord Raymond reeds gedeeltelijk van zijn stuk gebracht. Zijn woorden en houding deden het nog meer. „Waarom niet?" vroeg lord Raymond, onwille keurig den man strak aankijkend. „Omdat, als je meer gerucht maakt dan noodig is, ik je mond voor altijd zal sluiten." Lord Raymond deinsde achteruit. Hij zocht rusteloos het duister af. Hij onderscheidde nauwe lijks het gelaat van zijn tegenstander, maar de klank van diens stem overtuigde hem, dat de man niet met zich zou laten spotten. „Wie ben je?" vroeg lord Raymond bevreesd. „Iemand, die meent wat hij zegt en niet meer zegt, dan hij meent," was het antwoord. „Je schijnt me te kennen," hernam lord Ray mond. „Beter dan je denkt," klonk het veelzeggende antwoord. „Dan weet je misschien, dat je me niet onge straft kunt berooven, waarde heer," antwoordde Raymond met een poging de situatie nog zoo veel mogelijk te redden. „Ik zou je maar raden, mij met rust te laten en te verdwijnen. Dan zal ik jc voor dezen keer. „Dat is heel vriendelijk," viel de man hem in dc rede, „maar ik dacht juist iets anders. Het is juist dc vraag, of ik jou met rust kan laten, jongeheer!" (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1