Een vrije middag. Spionnen en Spionnage. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 21 JANUARI 1933. Vorst, gezondheid, schaatsenrijden waren (jn gedachten, toen ik mi) op een frisschen anuari-morgen naar kantoor begaf; een eele week had ik mi) al beziggehouden met et bestudeeren der weerberichten, had de arometer al verscheidene upper-ents te erwerken gehad en de momenten dat ik p de thermometer had gekeken waren on- lbaar, maar jawel, de vorst had haar intrede daande wind zat nog wel in den verkeerden oek, namelijk Zuid, maar de baker bij ons i altijd, als het vriezen wil dan vriest het 't alle winden, dus dan maar hopen, en wel hoor, het bleef vriezen. Jan, mijn jongste zoon, had al eens ge- aagd wanneer hjj eens met Paps een mid- g moeht gaaD rijden, hetgeen met zich acht, dat ik mij dan eerst vrij moest zien maken, wat dien morgen dan ook in mijn ofd zat dit den chef te vragen, en jawel or, het lukte; als belooning beloofde ik m een lekkere doos Karei I sigaren, wat e zoodoende 1,50 kostte, maar vooruit, or wat boort wat, dus was dit goed be- eed. Ik liet het thuis even weten dat ik oeg thuis kwam, dus hoopte dat de lunch et al te veel tijd in beslag zou nemen. Jan was een en al actie, hy had mijn arzen (die flink onder de schimmel stonden speciaal voor dat doel dienden) al opge- apt, de schaatsen voor ons beiden in een onderlijk pak ingepakt, zoodat we na het en dadelijk konden opstappen. Met een pet op, dikke jas aan, Oude schoenen, puntmodel, Dikke das om, 't slappe boordje, Niets ontbrak er op 't appèl. In zijn toet een fijn sigaartje, In z(jn hand de hand van Jan; Onder hun arm een paar schaatsen. Kom, dan gaan we nu maar Jan. Zullen we de bus maar nemen? 't Is een heel eind weg van hier, Zeker wel een drie kwartier. Best, vond Jan, dan gaan we hier links Door de straat van Oom Johan. Vader was volkomen ingenomen met Jan's e en welgemoed stapten ze op het be de doel aan. 't Was dan ook een pracht- ddag ook en dan vrij om schaatsen te Jen, hy kon er gewoonweg niet over uit. e hadden eenige straten doorgeloopen, n J n in de verte eenige van zijn vriendjes aankomen met schaatsen in de hand. n verre riep Leo al: Jan ga je mee naar kreek van Oom Louis, daar mogen we en ryden en krygen dan chocolademelk t krentenbrood. Ja, dacht Jan, dat zou ik ag doen, maar wat zou Vader daar wel zeggen. Piet van de Hagen kwam dade- op Vader aangestapt en vroeg Vader of mee mocht. Vader vond het weljammer, hy wou Jan dit genoegen toch niet zeggen, dus trok Jan met z'n vrienden r Leo's Oom Louis. Met een „zalje voor- tig zyn, Jan" ging Vader in z'n eentje stap. an alleen maar, dacht toen Vader, am een kaartje voor de bus, ie waarachtig geheel vol was, ader hing maar aan de lus. e hoorde niets als schaatsenryden, wieren links en krullen rechts, y hield zich maar van den domme, acht alleen maar niets als klets. Zal hun straks wel laten zien hoor, oe ik namen schrpven zal, e beste stuurlui staan aan wal. y de ijsbaan aangekomen, erst maar even naar 't loket, m een kaartje van een Gulden, Jonge, 'k wordt hier afgezet, at kost me nu al 't derde popje, n dan nog geen streek gedaan, u nog langs 't controlehokje, n dan hebben we de baan. oiossaai zeg, wat een baan hier, at een vlakte is me dat, Kost me wel een aardig duitje, aar dan heb je ook eens wat. ocht toen vlug een chocolade, ak een versch sigaartje aan, as waarachtig styf gewordeD, an dat hangen es dat staan, u nog eventjes gaan zitten, myn schaatsen aangedaan, rkels zal ik maken, vrienden, rkels, als een voile maan. der nam zijn wollen wanten, ak die lekker in z'n zak, ek nog even in de rondte, m toen vlug het bruine pak. rst een wikkel, nog een wikkel, rdorie, goed gedaan hoor vent, kunt zien hoor dat je... één van je Vader bent. t een paar groote schellevischoogen, een kop zoo rood als vuur, hy byna flauw gevallen, o toen beelemaal over stuur, nschen kwamen aangereden, oegen: wat is er gaande man. n hier kwam niemand 'tooit te weten, .De schaatsen van z'n kleine Jan. X. VERKOOPINGEN. OENSDAGEN 25 Januari en 1 Februari 3 telkens des avonds 7 uur ter ber ge van L. Osaeweljer reap, veiling en ag van Een Woonhuis met bergplaats tuin te Nieuwe Tonge aan den RinS verzoeke van den heer M. C. Breesnee. Notaris VAN DER SLUYS. jj"^Qemengd Nieuws""j| PAKJE DIAMANTEN VEtiüVVENEN. (Jit kantoor der Diamond Corporation. KIMBERLEY, 16 Jan. Tusschenlden 81 December is uit de kantoren van de Dia mond Corporation een pakje diamanten ter gaarde van circa 5000 pond sterling op mysterieuze wyze verdwenen. De politie stolt een onderzoek in. EEN EIGENAARDIGE NIESZIEKTE. NEW YORK, 17 Jan. Te Chippewa Falls in den staat Wisconsin werd een 15-jarig meisje, Daisy Jost, verleden week Maandag door een eigenaardige ziekte aangetast. Het meisje begon te niezen, doch dit niezen her taalde zich regelmatig ongeveer driemaal por minuut. Dagen achtereen bleef dit ver- acbijnsel dag en nacht aanhouden; de be handelende geneesheeren raadpleegden ver- schillende specialisten, die hier echter voor ooüraadsel stonden. Gisteren kwam er eenige ïsrbetering in haar toestand en zy nie9te nog slechts om de twintig minuten. Voor het eerst kon het meisje, dat geheel afgemat was, weer eenig voedsel tot zich nemen ziekte was met een gewone verkoudheid begonnen. SPOEDOPERATIE MET EEN ZAKMES. HENDERSON (Texas), 17 Jan. Dooreen apoedoperatie met een zakmes is het leven van een vrouw op het laatste oogenblik nog gered. De onverwachts bp de patiSnte geroe pen doktor constateerde, dat de vrouw niet meer kon ademhalen, ten gevolge van een verstopping in de lucbtpyp. Het eenige intru- ment. waarover hy beschikte, was een zak mes. Tyd om andere instrumenten te laten komen, was er niet, daar de grootste haast geboden was. Met het zakmes sneed de arts deluchtpyp van de vrouw open en verwyder- de wat er in den weg zat. Kort daarop begon de vrouw weer langzaam te ademen, zoodat haar leven gered was. In een ziekenhuis werd de vrouw daarna verder verzorgd. TANDARTSEN-PROCES TE PARIJS. Strpd om de clientèle. Twee tandartsen te Parijs zijn gewikkeld in een proces, dat groote belangstelling trekt zoowel bij de collega's als by de juristen. Het geding is aanhangig gemaakt door een der meest bekende en gewaardeerde tand artsen van Parys; hij heeft twee negers als portiers en met zijn zeven medewerkers verricht bij zyn operaties uitsluitend in salons, die de blikken van de patiënten richten op de werken van Kees van Dongen, Picasso e.d. Een van de zeven medewerkers, die tot dusver zyn arbeid in volkomen harmonie met zijn patroon verrichtte, heeft echter onlangs besloten voor zichzelf te beginnen. Daar zou de patroon niets tegen hebben ge had, ware het niet, dat de vroegere mede werker ook zijns patroons tweede secreta resse, een der voornaamste technici en een der twee portiers had „meegenomen",zooals de klager zegt. En dat is nog niet alles, want by den nieuwen zelfstandigen tandarts sloten zich ook verscheiden roemruchte patiénten aan, byv. twee sociétaires van de Comédie Framjaise, een groot-officier in het Legioen van eer, een ryk auto-constructeur, een gezant, een ministersvrouw en tal van aardige actrices, die te kennen gaven hun monden alleen te willen laten verzorgen door den arts, die het al jarenlang tot volle tevredenheid had gedaan en hem dus in de zelfstandigheid volgden. Dit is natuuriyk een kostbaar verlies voor >n patroon, wiens advocaat een voorloopige schadeloosstelling heeft gevorderd van 400.000 francs, behoudens latere expertises. Ander zijds zegt de verdediger van den zelfstandig geworden tandarts, dat men monden niet aan deskundigen-schattingen kan onderwer pen en dat men vrij is zijn gebit te laten verzorgen door wien men verkiest. Zoo zullen b(jv. een prins van den bloede met zyn ge malin zich ook voortaan laten behandelen door den patroon, terwijl de vyf kinderen van bet prinseiyk paar de voorkeur hebben gegeven aan den zelfstandig geworden arls, dis hen altijd heeft behandeld. Ieder be houdt zyn eigen cliëntèle, zoo zegt deze verdediger en er kan dus geen sprake zyn van diefstal. NALATIGE ONTYANGERS VAN BELASTINGEN. Vyf ontvangers der belastingen in de stad Sovi Sad zyn, naar Reuter verneemt, ver oordeeld om den staat een bedrag van 1600.000 te betalen voor belastingen, welke door hun nalatigheid niet zyn geïnd en die 'hans niet meer kunnen worden gevorderd, omdat de daarvoar vastgestelde termy'n van vyf jaar verstreken is. Een onlangs verrichte inspectie had aan het licht gebracht, dat tusschen 1922 en 1927 ongeveer 12 000 belastingbetalers niet 'ot betalen waren aangemaand. Volgens de nieuwe wet kunnen belastin gen, die niet binnen 5 jaar zyn geïnd, niet jvorden gevorderd, en in vele gevallen zijn belastingplichtigen, die voorheen welvarend W in staat tot betalen waren, thans failliet 'n zouden zij toch niet kunnen betalen, ook kondeo zy daartoe worden gedwongen. Indien de vyf ontvangers het vastgestelde "drag niet kunnen opbrengen, zal het ge meentebestuur van Novi Sad ervoor aan- 'Prakeiyk worden gesteld. Dit gemeentebestuur tracht zich echter van alle verantwoordeiykheid vry to pleiten door er op te wyzen, dat onder de oude wet belastingen gedurende tien jaar nu den ver valdatum uog konden worden geïnd, zoodat het verlies geweten moet worden aan do verandering in de wet en nietaan nalatigheid. 28 ELECTROCUTIE8 IN SING-8ING IN 1932. Een record-aantal. NEW YORK, Een record aantal elec- trocuties heeft in het afgeloopen jaar in de Sing-Sing-gevangenis plaats gehad. Niet min der dan 28 veroordeelden hebben in 1932 hun leven op den electrischen stoel beëin digd. Sedert de invoering van den electri schen stoel in 1891 zp'n in totaal 327 mannen en vrouwen met behulp daarvan geëxecu teerd. In de cellen der terdoodveroordeelden vertoeven tbans 23 mannen en een vrouw, die op de voltrekking van hun doodvonnis wachten. EEN KON1JNENPLAAG IN NIEUW IJU1D WALES. De regeering trekt 200.000 pond uit voor de bestrijding. De regeering van Nieuw-Zuid-Wales heeft, naar Reuter meldt, besloten een bedrag van 2ÜO.OOO pond uit te trekken voor de bestrijding van de konijnenplaag op het platteland. De konijnen zijn zoo groot in aantal, dat zij een ware bedreiging voor den landbouw vormen en den boeren het leven bijna onmogelijk maken. Op een landgoed zijn in één enkele week niet minder dan 35.000 konijnen gedood en op een ander groot bezit, waar twee nachten lang een groote jacht op de schadelijke dieren werd gemaakt, werden tezamen 11.000 exem plaren gedood. De regeering wil de bestrijding van de plaag ter hand nemen door middel van het vangen in netten en deze maatregel brengt een groote bedrijvigheid teweeg in de netten-industrie. De fabrieken worden met orders overstelpt en kunnen aan de aanvraag nauwelijks vol doen. In één fabriek is het aantal arbeidskrachten gedurende de afgeloopen 5 maanden verdrie voudigd, om de groote orders van regeering en particulieren te kunnen afwerken. DRAlStflAvAN-VALKEriBURG'S e A ■•iLEVERTRAS (Adv.) X. Wanneer prinsen aan spionnage deelnemen. Een der chefs van den Fransehen gehei men dienst, die voor een groot gedeelte in en tydens den oorlog is opgebouwd, doet ons in zijn: „Helden zonder roem" kennis maken met wel bij uitstek uiteenloopende typen van spionnen. In het algemeen kan men zich op het standpunt stellen, dat spi onnen, die werken voor geld, dat zy in groote mate kunnen verdienen, niet op een lijn gesteld mogen worden met spionnen, die het doen uit liefde voor het vaderland. Maar zij zijn uitzonderingen. Een zoodanige vormde Raoul, ingeschreven als No. 118, die behoorde tot een der weinige familiën in Spanje, wier hoofd Grande kan worden geheeten. Deze Raoul, verarmd tengevolge van lichtzinnig heid, uitgestooten uit zijn kring tengevolge van gebrek aan acbtiDg voor het protocol, had zich by den inlichtingendienst aange meld, gelijk anderen zich aanmelden by het vreemdelingenlegioen. Maar niet bij toeval kwam hij in Franschen dienst, want zyn sympathie ging slechts naar de Franschen uit. Hij is een waardevol medewerker voor den Franschen geheimen dienst geweest; hij was op zyn plaats zoowel in de salons van Beriyn als aan de speeltafels te Wiesbaden, maar hy wist zich ook aan te passen aan de omgeving van de minsten onder de min sten. Stoutmoedig tot in het ongelooflyke, gelukkig tot bijkans op bet laatste oogenblik, waagde bij telkenmale alles en allen. Slechts enkele maanden voor het einde van den oorlog werd hy ontdekt. Hy had zich weten in te leven bij een konvooi van journalisten en bezoekers van rang, dat den Keizer op een algemeene inspectie van het front mocht volgen. Wat er met hem gebeurd is, weet niemand; slechts staat vast, dat hij het konvooi op een gegeven oogenblik heeft verlaten, en dat, reeds korten tyd nadat men hem in hechtenis nam, zijn lot vaststond. De herfst van 1918 zag z(jn einde. Maar deze Spsansche prins, werkeiyke prins, was geenszins de hoogste in rang onder de spionnen. Integendeel, mag men de berichten, die van meer dan een kant uit de gedocumenteerde verhalen tot ons komen, gelooven, dan is een der zoons van den Keizer nauw bij het spionnagewerk be trokken geweest. Deze, die om gezondheids redenen niet te veel aan den oorlog kon deelnemen, had zich in zjjn ijver te ver in het vyandelyke land gewaagd. Maar de Fran schen wisten niet welken kostbaren krijgs gevangene zjj in banden hadden; zagen in bem een eenvoudig spionneerend officier, hetgeen echter juist het gevaar deed toe nemen, dat men op een kwaden dag hem zou fusilleeren. De spionnage-centrale, die Duitschland te San Sebastiaan onderhield, besefte dit gevaar volkomen, Maar zulks meer op hetzelfde oogenblik, dat men niet besefte hoe dicht in de nabyheid een hand langer van den Franschen geheimeu dienst was. Meer dan eens waren van Fransche zyde middelen overwogen om in het Duitsche spionnagekamp in San Sebastiaan binnen te dringen, en den Raad van Vyf, die daar zetelde, te verrassen. Alle pogingen waren op de Duitsche waakzaamheid afgestuit. Totdat de Fransche geheime dienst zyn oog vestigde op een zyner agenten, een forsehe volkomen betrouwbare man, die voor niets terugdeinsde, sterk was van binnen en van buiten. Hem werd opgedragen zich onder het mom van deserteur by den Duitschen dienst te San Sebastiaan aan te melden en oog en oor goed den kost te geven. De man verstond zyn vakin den trein die hem van Parijs naar de Pyreneeën, zyn tweede tehuis zou brengen, wist hy onaangenaamheden te krygen met een onderofficier, hetgeen er toe leidde, dat by aan het einde van de reis werd opgepakt en in een militair bureau opgesloten. Op eigen gelegenheid wist by te ontkomen, de grenzen te bereiken, en zoo zyn intrede te doen in San Sebastiaan. Hy wachtte er zich wel voor zich by de Duit- scbers te gaan aanmelden, maar bier en daar, waar hij zich een borrel veroorloofde, liet by niet na zyn ontevredenheid te kennen te geven over den Franschen dienBt. Het duurde dan ook niet lang of de Duitsehers kwamen tot hem, en wisten op de gewone wijze uit het Spaansche kamp der geïnter neerden te bevrijden. Hy werd in dienst van de Duitsehers gesteldby erkende uftstekend Spaanscb te kennen, maar veinsde geen woord Duitsch te verstaan, hetgeen hem het voordeel gaf, dat in zijn nabyheid dikwerf dingen werden gezegd, die men anders voor bem zou hebben verzwegen. Op scbynbaar listige wyze wisten de Duit sehers zich van zijn diensten meester te maken; hij teekende een contract met hen en hy ging in hun dienst. Al spoedig moest hy een reis naar Frankryk ondernemen; als Castiliaanscb edelman vermomd bracht hij dagen in een hotel te Parys door, totdat hij op een gegeven oogenblik de mededeeling ontving, dat hij zich op een bepaalden avond op een bepaalde plaats in de Notre Dame te bevinden had. Daar liep hem iemand tegen het lijf, die hem een klein biljet in de handen stopte, dat hem de opdracht overbracht om bepaalde dingen van den Franschen vlieg- dienst uit te vinden, en vooral naar San Sebastiaan te brengen de teekening van een nieuw en met groote kracht werkend Franseh vliegtuig. De Fransche agent waagde het zich, zoo voorzichtig mogeiyk, in verbinding te stellen met zijne superieuren te Parijs. Dat was een niet ongevaariyk iets, want te Parys evenals elders loerden de agenten van de Duitsche spionnage centrale op hem. Meer dan eenige andere spionnagedienst had die der Duitsehers tot gewoonte en geen slechte gewoonteom eigen spionnen nauw keurig te doen volgen teneinde zich van hun betrouwbaarheid te overtuigen. Hoe goed ware het niet mogelyk geweest, dat men hem op den weg naar het woonhuis van zijn superieuren ware gevolgd en dan had niet alleen zijn leven gevaar geloopen, maar was er van zijn verdere plannen niets terecht gekomen. De Spionnage Centrale te San Sebastiaan nu had de moeiiyke opdracht uit Duitschland ontvangen om het fusilleeren van den Duit schen Prins te beletten. Wien kon men beter uitzonden dan den vermomden Franschen agent om den Duitschen Prins uit de Fransche gevangenis te bevrijden. Opnieuw ging deze dus naar Parijs en opnieuw waagde hij het zijn superieuren te bezoeken. Hy kwam op het best denkbare oogenblik. De Duitsehers hadden een grooten slag geslagen in het door hen bezette gebied; door een dier vele toe vallen, die in de geschiedenis der spionnage eeD zoo groote rol spelen, waren zij geheel de Fransche geheime organisatie op het spoor gekomen, en talryke, in het bezette gebied werkzame agenten waren ter dood veroor deeld. De Fransche Generale Staf gevoelde de moeilijkheden van den toestand; men kreeg en kon geen inlichtingen over de bewegingen van den vyand meer verwach ten alle pogingen werden in het werk gesteld om den geheimen dienst opnieuw te doen functionneeren. Wat kon men beter verlangen dan dat een der eigen Fransche agenten zicb het vertrouwen der Duitsehers zou verwerven. Daartoe moest onze man den Duitschen prins doen ontsnappen, dezen naar San Sebastiaan brengen, en hopen zich zoodanig zijn vertrou wen te verwerven, dat hy mede naar Duitsch land zou worden genomen. Daar eenmaal aangekomen, zou h(j verderzien. Voor onzen man was die oplossing een tegenvaller, want hy had gehoopt, dat zyn moeilijk werk van veinzen nu ten einde was; hy wilde vrouw en kinderen te Parijs gaan omhelzen. Daar van kon nu geen sprake zyn; meer dan ooit was voorzichtigheid geboden. Hij begaf zich op weg. Do gevangenis, waarin de prins was opgesloten, was hem bekend, en het viel hem dus niet moeilijk tot dezen door te dringen. Met opzet waren alle maatregelen vermeden teneinde hem door medewerking van Fransche zijde de uitvoering van zyn taak te vergemakkelyken „lekken" deden zich overal voor, en al3eeu dergelijk lek ook hier aanwezig was,zou er van zijn missie niets komen. Maar de agent was een slimme vos; hy ontvluchtte met. den Prins, en hy telegrafeerde aan z(jn zooge naamde lasthebbers te San Sebastiaan: „la ding verzonden, wacht op nieuwe levering". Stapje voor stapte bereikten zy de grens; dagen duurde het, voordat zij veilig Spaansch grondgebied hadden bereikt. Groot was de erkentelijkheid van den prins jogens de spion nage-centrale te San Sebaetiaan; groot ook jegens zyn bevryder. Toen hy vernam, dat bevelen van den Keizer waren ingekomen, dat hy onmiddeliyk naar Duitscbland moest terugkeeren, wenschte hy zijn bevryder met zicb te nemen. Generaal von Schultz maakte geen tegenwerpingen; een oogenblik nog scheen de uitwerking van het denkbeeld on zeker, toen na enkele dagen wachtens op het aangewezen punt der kust de sloep verscheen, die den commandant van de aangewezen duikboot naar de kust bracht. Met nadruk verklaarde deze aan den prins, dat er slechts plaats was voor hem, en dat zyn bevryder niet kon worden medegenomen, waarop de prins, driftig geworden, gebood te doen zooals hy zeide. Zelfs toen was de officier nog slechts bereid nadat men hem een geschreven bevel had overhandigd. Zoo kwam de bewuste Fransche agent na een reis, die van gevaren niet ontbloot was, omdat men moer dan eens torpedojagers ontmoette, in Duitscbland aan. Hy heeft daar zijn tyd niet in ledigheid doorgebracht; niet slechts oogen en ooren den kost gegeven, maar zich ook weten in te dringen daar, waar voor iederen vreemdeling de toegang onmogeiyk was. De dienst van de contra- spionnage bleef niet werkeloos; meer dan eens spande men hem strikkenwaarin hij niet viel. Meer dan eens werden hem zoo gezegde documenten aangeboden, die hij met groote verontwaardiging van de hand wees, omdat hij getrouw wilde biyven aan den prins, dien hij immers gered had. Het schijnt, dat hy in de omgeving van Ryssel zijn door- luchtigen meester heeft verlaten en naar Frankryk is teruggekeerd, vermoedelijk met een schat van gegevens, grooter dan eenig ander had kunnen brengen. Wie de bewuste Duitsche prins geweest moet zijn? Robert Boucard, die toont over inlichtingen van bijzonderen aard te beschik ken, waagt slechts veronderstellingen. Hij wijst op den zelfmoord, dien prins Joachim, de jongste zoon van den Keizer, kort na den oorlog heeft begaan. Hij acht het niet on- mogeiyk, dat deze op de hoogte is gekomen van de werkelijke persoonlijkheden van zijn zoogenaamden redder en in zyn wanhoop over wat zijne onvoorzichtigheid aan het vaderland heeft gekost, zijn leven daarvoor heeft gegeven. De veronderstelling schijnt wat gezocht, maar waarom behoeft men eeD zoon van den keizer te zyn, dien de Fran sche agent, inmiddels overleden, heeft doen ontvluchten? De tal van Duitsche vorsten huizen hadden zoovele prinsen van vooraan staanden rang, dat wellicht onder een hunner de betreffende figuur schuilt. En er waren genoeg prinsen van regeerende vorstenhui zen, wier bevryding den Keizer evenveel waard was of althans moest zyn als van een zijner eigen zoons 1 Waaruit wel duideiyk kan worden vast gesteld, dat, al mag men den moed van een Duitschen prins om zich in den actieven spionnagedienst te wagen, bewonderen, deze moed voor de leidende krachten van het leger groote moeilijkheden met zich bracht. VROUWENHOEKjE Wat Je vrouw in huis draagt. Een praatje over de ouderwetsche linnenkast Den laatsten keer, dat ik Simone zag, was ze geheel in het zwart gekleed en droeg een lange zwarte crêpe sluier voor het ge zicht. Zo kwam juist van een begrafenis. Een oude tante, die stil en vereenzaamd in een klein provinciestadje leefde, was plotseling gestorven. Na de begrafenis had Simone meegeholpen het huis op te ruimen. Hoe wonderlijk was dat geweest! In het groote, ouderwetsche landhuis leefde nog iets van de atmosfeer uit vroeger dagen. De laadjes van het mooie antieke damesbureautje geurden naar la vendel. Daar vond ze oude vergeelde portretjes van snoezige meisjeskopjes, die met zachten, droomerigen blik de wereld inkeken zoo heel anders dan tegen- woordig. Oude medail lonsmet gedroogde bloe-1 meD, kleine snuisteryt- i jes, die voor de gestor vene zeker van beteeke- nis waren geweest, en tallooze vlokjes baar, zijige blonde lokjesdikke zwarte krulletjes, haren in alle kleuren en nu ancen. Bundeltjes van met lint dichtgestrikte brieven bad Simone, uit eerbied voor de doode, ongelezen in het vuur geworpen. Wie zal zeggen, hoeveel leed en vreugde er iD deze brieven verborgen was, die zeker aan het hart der oude dame zeer dierbaar waren geweest. Den meesten indruk had op Simone de kolossale ouderwetsche linnenkast gemaakt. Daarin lagen op stapels twaalf splinter nieuwe, maar door ouderdom geheeel ver geelde lakens, evenveel sloopen en hand doeken, nachtponnen en hemden. De oude dame had op haar ouderwetschdegelyke maaier steeds een stapel als „reserve" laten liggen „Ik heb in mijn leven nog nooit zulke hemden en nachtponnen gezien", bekende Simone. „Ze waren zóó sty fdat ze byna! staan bleven ale je ze op den grond zette. Nachtponnen van zwaar gekeperd katoen met een boordje aan den hals en schuifjes aan de mouwen. De lange wijde hemden waren van mouwtjes voorzien en met stevige gehaakte kant afgezet. Hoe is het mogelyk, dat men vroeger zulke leelyke diDgen wilde dragen?" peinsde myn vriendin. „Hadden de menschen dan geen smaak of waren ze niet IJdel?" „Je neemt „vroeger" wel een beetje te algemeen", zei ik. „Er waren vroeger ook tydeu dat de vrouw juist bijzonder mooi ondergoed droeg en er beeldige déshabillés op na hield. Denk maar eens aan de luxueuse peignoirs uit de 18e eeuw. Het waren oor- spronkeiyk kapmanteltjes zooals het Fran sche woord peigne ook duideiyk aangeeft. In dit toilet ontving men den kapper die geregeld kwam om het gepoederde hoofdje weer in orde te maken. Met linten en luch tige kant was zoo'n peignoir versierd en dikwyis behoorde er een mutsje bij dat er, volgens de smaak van dien tyd, uitzag als een enorme bakkersmuts, met een breed lint omwonden dat van voren in bet midden was vastgestrikt. Onze hedendaagscbe och tendmutsjes van kant en lint, z(jn veel eleganter. En ook onze peignoirs worden weer hoe langer hoe mooier, beeldige jasjes van satyn of zyde met een breede felge kleurde fluweelen ceintuur om de taille, die op zy in lange slippen afhangt. Naast ge wone peignoirs hebbenwedan ook nog beeldige „dés- babillés" een soort huistoiletjes, van faille en fluweel, crêpe, georgette, in frissche lichte kleuren en met kant in dezelfde tint afgezet. Soms is het heele japon netje van kant, versierd met groo te ingezette bloe men van zijde. Voor fluweel heeft men de tinten oranje, rose,fucb- siakleur, violet en zilvetgrljs. Deze fluweelen huisja ponnetjes worden zeer veel met wit of bruin bont gegarneerd. En dan zyn er tenslotte nog voor in huis snoezige korte manteltjes (zie onze albeei- ding) van kant, fijne wol of fluweel. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op ,,Het Nlenwe Modeblad". Dit niterst practische Nederlandsche modetl]dscbrl!t, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken In alle genres, ls blf de uitgevers dezer Courant tegen sterk geredneeerden prils verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende In 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts I 1,20 per kwartaal, Iranco per post 1 1,50. HONGERSTAKING DOOR EEN VREEMDE LING. DOESBURG, 16 Jan. Een zeer excentriek persoon is hier Vrijdag door de gemeente politie aangehouden op grond van het Vreem delingenreglement. De aangehoudene, een schilder van ongeveer 30 jaren, gaf op de Neder andsche nationaiteit niet te bezitten. Verder, was er niets uit hem te krijgen. Eerst gaf hij nog wel op naam en geboortedatum en plaats, doch toen bij onderzoek gebleken, was dat deze gegevens onjuist waren deelde de aangehoudene mede, dat hij op verdere vragen niet mocht antwoorden. Voorloopig werd de man daarom ingesloten. Er was niet alleen niets meer uit hem te krijgen, maar ook was er niets in hem te krijgen. Niettegenstaande liern herhaalde malen voedsel werd aangeboden en zelfs gebakken visch, weigerde hij steeds spijzen tot zicli te nemen. (Jok Zaterdag vol hardde hij bij zijn weigering. Na overleg met den Officier van Justitie te Arnhem is besloten de aangehoudene naar Arnhem over te brengen waar getracht zal worden zijn identiteit vast te stellen. PASSAGIERS VERLATEN DE .SACHALIN". Thans op een ijsschots. Reddingswerk blijft bemoeilkt. MOSKOU, 16 Jan. De passagiers van liet Russische s.s. „Sachalin" hebben volgens een radiobericht van liet schip zelf, kans gezien liet brandende vaartuig te verlaten. Zij bevinden zich tnans op liet ijs. Zooals men weet bevon den zich 250 passagiers aan boord van de „Sachalin", die in de Zee van Ocliotsk in brand was geraakt. Uit Nikolajewsk is een Russische boot ter assistentie vertrokken. Zij heeft de „Sachalin" nog niet kunnen ontdekken. Op het oogenblik woeden in de betreffende streek hevige sneeuw stormen, zoodat het onmogelijk is, van den vasten wal uit de plaats dei- stranding te bereiken. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3