RECHTZAKEN. BINNENLAND BESPRONGEN HANDEN Geeft U op als Abonné. Radio en Radiogenot. Een vrije middag. Gemengd Nieuws VERKOOPINGEN. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 211 JANUARI 1933. in de buurt veel zoeter dan nortonwater, dat daar vaak erg zout is. Slootwater is bij u in de buurt ook veelal brak. Hoe het zij, als u liet water niet best vertrouwt, ik kan liet van hieruit niet beoordeelen zonder onderzoek, kook het dan even en meng het dan maar met I op 5ÜOO chinosol of superol, dat u bij een drogist kunt krijgen of bij den dierenarts. Laat de kippen dat maar eenige weken drin ken, knoei niet met kaliumpermangaat, dat heeft niets geen waarde. Zorg dat het strooisel in het hok goed droog is, het beste is turf molm, en zorg dat in het meetvoer tijdelijk minstens 2 goede levertraan en 2 on- uitgetrokken gist is. Meer kan ik op het oogen blik niet zeggen. Vraag 2 geldt eigenlijk hetzelfde. Zij luidt: Daar ik gaarne is raad van u wou hebben voor mij kippen. Daar ik 9 kippen heeft in een groote loop en daar zij alle de z.g. snot hebben en heel blaase op de nuis en tussen bijden aan gekoekt van de slijm, gaarne wou ik u vragen of er soms nog een middel is soms wat door der drinken te doen. Zij hebben het niet in mijn hok gekregen om reede ik twee jonge hennen er btj gekogt heeft en dien had het al te pakken en toen kregen ze het allemaal." Maar lezer, hoe komt u er nu bij om twee kippen, waarvan u zelf zegt dat ze „het al hadden" zoo maar pardoes bij uw eigen ge zonde kippen te zetten. Dat is toch moed willig de zaak bederven. Wie koopt nu in dezeii tijd zieke jonge hennen? Daar kan toch immers heelemaal niets van terecht komen. Leer nu eens vooral nooit nieuwgekoehte die ren bij uw eigen dieren te zetten, houdt ze steeds eerst een week apart in quarantaine. Ze kunnen u de ellendigste ziekten onder uw kippen bezorgen. Waar u maar 19 kippen hebben kunt u misschien tijd vinden de dieren stuk voor stuk tweemaal per dag een lauw- water kopbad te geven en onder water de neusgaten zacht leeg drukken en schoon maken. Als u onder water de neusgaten zacht leegdrukt zuigen ze zich vanzelf weer vol met de lauwwarme oplossing. Voeg in het lauw warme water shinosol 1 op 1000 en geef ze een oplossing van 1 op 5000 als drinkwater. Vraag 3 laat ons ook weer een teeken. des tijds zien. Let op: Ik had 26 kuikens, kerngezond. De eerste week groeiden ze goed, ik voerde toen grutten omdat ik niets anders had (ik had opfokvoer gevraagd en het was niet voorradig) maar toen ik aan 't voeren ging (het was vermijtert) zat er al gauw bloed in der uitwerpsels en al gauw dooden. Ik heb er nu nog 2 overgehouden. Is dat nu van dat bedorven voer of zou er al wat in de kuikens gezeten hebben? (voor ons onzichtbaar) Toen de reiziger kwam kon ik het voeren, volgens zijn inziens was er geen kwaad bij. De bacillen konden geen kwaad. Wat denkt u er nu van, wat zijn u gedacht daarvan? Lezer, als ik niet zoo door en door gezouten was tegen allerlei schokken, die ik in den loop der jaren kreeg, dan zou ik nu werkelijk stom verbaasd staan. Kijk nu eens: U krijgt kuikens en voert ze grutten omdat u niets anders hebt! Wat is dat nu voor manier van doen? U moogt alleen kuikens ontvangen als u van te voren goed voer gereed hebt. Dan geeft u ze voer dat aangetast is door mijten, ze gaan allemaal dood en nog gooit u een reiziger van den ieverahcier niet op staanden voetlle deur uit als hij de brutaliteit heeft te zeggen, dat daar geen kwaad bij kan en dat die bacillen „geen kwaad konnen". Laat dat nu eens een goede les zijn. Wilt u kuikens op fokken, zorg dan voor best voer het eerst, er zijn massa's leveranciers van kuikenvoer in ons land. Weiger eik voer dat niet zuiver is, zend direct een dood kuiken op ter gratis onderzoek naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, zet, als er weer zoo'n reiziger bij u onzin komt vertellen, de deur wagenwijd open en gooi hem zoo ver mogelijk de straat op. Als ik toevallig in de buurt mocht zijn, roep mij dan even, ik ben een groot liefhebber van de bokssport en zou mij graag eens op zo iemand oefenen! Ik vind het schandalig dat menschen met een gladde tong heel vaak een of ander goedgeloovig mensch op zoo'n brutale manier willens en wetens bedriegen. Dit stukje wordt al rijkelijk lang, maar ik kan toch niet den lust bedwingen nog even te vermelden wat een arts me schrijft: „Als expert in pluimveeziekten zou ik gaarne uw raad verzoeken, daar een ziek dier (U vertelt het wel niemand over) mij vaak nog sympa thieker is dan een deel mijner menschelijke patiënten. Ik kan niet anders dan deze oprechtheid bewonderen en er mee instemmen. De ziekte waar het om gaat is uitzakking van den leg- darm bij kippen en daar kom ik dan wel een volgenden keer op terug. Dr. te Hennepe. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitspraken. P. van M., 32 jaar, tuinder te Oostvoorne, die terechtgestaan had, ter zake van brand stichting in zijn woningaan den Kloosterweg, werd vrijgesproken. P. J B31 jaar, groentehandelaar te Spljkenisse, wegens bet aan ztin schuld te wijten hebben, dat er op den Hljsschend(jk onder Pernis een botsing was gekomen tusschen verdachte's auto en een motorfiets, waarbfl J. van Vliet en J. van Vliet jr. GtlEUË SLAG VOOR UE IIUITSCHB DOUANE. Drie beruchte smokkelaars gearresteerd. Auto met smokkelwuar iu beslag genomen VENLO, IS Jan. Het is aan beambten der Dusseldorfscbe douane, in samenwerking met de Kriminalpolizei uit GladDach-Rhoydt, in den afgeloopen nacht mogen gelukken een goeden slag te slaan, waarbij een drietal beruchte smokkelaars, die reeds langen tijd werden gezocht, alsmede een zwaar gepant serde vrachtauto, beladen met 1700 pond fijugesneden tabak, welke uit Nederland was gesmokkeld, in banden der beambten vielen. Door verraad was het den beambten g teren ter oore gekomen, dat in een garage te Gladbach een smokkelauto was gestald, welke zeer waarschijnlijk in den aigeloopen nacht nog deu rechter Rijnoever zou worden overgebracht. In verband hiermede werd de Eikeuerstraat, alwaar de garage is gelegen, streng bewaakt, teneinde niet alleen de auto met smokkelwaar, maar ook de daarbij be- boorende smokkelaars te kunnen arresteeren. Kort na middernacht bemerkten de be ambten, dat een drietal verdachte personen de garage binnen gingen en voorbereidingen troffen voor het vertrek. Op het oogenblik, dat de bestuurder vau den smokkelauto aanzette, drongen de beambten de garage binnen en overrompelden de verschrikte smokkelaars zoo onverwacbt, dat tegenstand bieden vrijwel onmogelijk was, te meer waar de beambten hun onmiddellijk de geladen pistolen op de borst hielden. Ondanks deze bedreiging waagde een der bendeleden een poging om te vluchten. De beambten losten enkele waarschuwingsschoten. Toen dat niet hielp, gaven zij een schot af, waardoor de vluchteling werd getroffen en staan bleef; hierop werden de drie smokkelaars gearres teerd. Het bleken te zijn de als „smokkelkoning' oekend staande G. Sommers en de eveneens beruchte en reeds lang gezochte smokkelaar J. Sommer, en de slager A. Schmitz, alloD uit München-Gladbach afkomttig. Het bleek, iat ieder der smokkelaars in het bezit was van een met scherp geladen pistool, waar onder een legerpistool van zwaar kaliber, In ten wagen vonden de beambten 1700 pond fijngesneden tabak, welke door de smok kelaars naar Solingen zou worden gebracht. De voor de smokkeltransport ingerichte auto was een zwaar gepantserde, omge bouwde 8-oylinder personenauto. De kwets bare deelen van den wagen waren dusdanig gepantserd, dat hij volkomen kogelvrij was geworden. De cabine, motor, koeler en ben zinetank waren evenals de banden door een 6 m.M. dikke stalen pantserplaat beschermd. Bovendien hadden de smokkelaars voor alle zekerheid naast den motor nog een zwaar gepantserde reserve benzinetank ingebouwd, van waaruit de bezine in geval van nood middels een zuigventiel kon worden aan gevoerd. De pantsering van den in beslag genomen auto was van dien aard, dat zij zelfs den hevigsten kogelregen uit de bij de Duitscbe grensbeambten in gebruik zijnde wapens kon doorstaan. De aangehoudenen behooren tot de meest gevreesde smokkelaars der grensstreek. Meer malen reeds hebben zfj een ernstig treffen met de beambten gehad, doch wisten door nun zeldzame brutaliteit steeds te ontkomen. Zij behooren eveneens tot de bende welke, voor korten tijd een vuurgevecht met de beambten leverden nabij het Himmelsgeis terveer te Benrath, in de buurt van Dussel- dorf, waarbij de ZolHnspecteur Schneider ernstig werd gewond. De aangehoudenen zijn ingesloten, terwijl de auto met den voorraad tabak in beslag genomen is. ZIJN ZOONTJE OVERREDEN. Vreeselijke ontdekking van een vader te Schagerbrug. ALKMAAR, 18 Jan. Hedenmorgen on geveer elf uur reed de heer J. de Groot melkrijder te Schagerbrug, met zijn vracht auto achteruit van zijn erf, zonder te be merken, dat z(jn twee-jarig zoontje zich in de nabyheid van den auto bevond. Tot zijn groote ontsteltenis, zag devaderopeens.dat zijn zoontje onder de wielen was geraakt. Bijna onmiddellijk na bet ongeval stierf het kind aan de bekomen verwondingen. Al vorens de heer de G. van zijn erf reed, bad hij zich nog vergewist, dat het terrein veilig was. Waarschijnlijk bevond het arme kind zich toen juist achter den auto, waardoor het voor den vader onzichtbaar is geweest. DRAMA IN DE KRANESTRAAT IN DEN HAAG. Een krankzinnig geworden fotograaf brengt zijn vrouw verscheidene dolksteken toe en wordt zelf door revolverschoten van een politieagent ernstig gewond. Dinsdagnacht heeft zich in de Kranestraat in Den Haag een drama afgespeeld, waarbij twee echtelieden levensgevaarlijk werden gewond. Omstreeks balf-twee hoorden agenten van politie een hevig gegil in die straat ;z(j zagen lichamelijk letsel hadden bekomen, tot 14 j toen, dat uit het perceel no. 27, bewoond dagen hechtenis en ontzegging van de be- j door den fotograaf H. R., een vrouw ernstig voegdheid om motorrijtuigen te besturen i bloedend naar buiten kwam, gevolgd door voor den t{jd van 3 maanden. (een man, die met een dolk in debandjiep. J. C. H. 30 jaar, arbeider te Melissant, i Toen de agenten naderbij kwamen, rende de gedetineerd, wegens opzettelijke brandaticb- man op hen toe en gaf een der agenten met ting in de woning van z(Jn vader tot 1 jaar, een dolkmes een snede over vier vingers van gevangenisstraf. de linkerhand. De agent loste uit noodweer twoe revolverschoten en trof daarbij den man in een been en oen in den buik. De gemeentelijke geneeskundige dienst die te hulp werd geroepen, heeft de beide' ernstig gewonde personen (de vrouw bleek twaalf dolksteken en sn(jwonden aan het hoofd, de handen, den buik en de beenen te hebben gekregen) naar het gemeente-zieken huis overgebracht, waar zij vanochtend nog in levensgevaar verkeerden. De vrouw kon nog verklaren, dat haar man (de fotograaf H. R.) omstreeks 1 uur opeens krankzinnig was geworden en haar met een dolkmes had aangevallen. De toestand van krankzinnigheid van R. werd door de medici bevestigd. Uiteraard was de agent van politie daarmee niet be kend, toen btj zijn revolverschoten loste. De agent heeft zich ziek gemeld. De getroffen fotograaf R. is 43 jaar, zijn vrouw B. G. 33 jaar oud. Doos30en 60 ct (Adv.) VALSCHE MUNTER ONTDEKT EN GEARRESTEERD. Kwartjes en dubbeltjes vervaardigd. OUD-BEIJERLAND, 18 Jan. - In den laatsten tijd wsrd door verschillende inge zetenen van de Hoekscha Waard valscb muntgeld in ontvangst genomen, aanvan kelijk guldens en rijksdaalders, later voor namelijk dubbeltjes en kwartjes, zonder dat bet de politie mocht gelukken de herkomst van dit valsche geld op ta sporen. De laatste dagen echter was het haar ter oore gekomen, dat herhaaldelijk valsche dubbeltjes en kwartjes in betaling werden gegeven door een 30-jarigen gehuwden met selaar alhier, zoodat tot een inval in diens woning werd besloten. Gistermorgen had deze onder leiding van den chef-veldwachter Kool, samen met de rijks veld wacht plaats, waarbij spoedig bleek, dat men niet mis had getast. Een complete, hoewel uiterst primitieve installatie tot het vervaardigen van valsche dubbeltjes en kwartjes werd iu beslag ge nomen, alsmede een aantal pas vervaardigde muntstukken, die verbluffend goed waren nagemaakt en slechts voor eeD zeer geoefend oog van echte muntstukken vielen te onder scheiden. De vervalscher bleek te zijn de bovenbe doelde metselaar, die bekende zich in den laatsten tijd bezig te hebben gehouden met de vervalsching en het in omloop brengen van valsche dubbeltjes eu kwartjes. Bij zijn arrestatie vertelde de aangehoudene, dat hij o a. tot het vervaardigen van valsche munt stukken was gekomen door het lezen van literatuur op dit gebied. Of de man ook de vervaardiger is van de valsche guldens en rijksdaalders, welke in den laatsten tijd in deze omgeving in om loop zijn gebracht, is niet komen vast te staan. De metselaar is inmiddels op transport gesteld naar Dordrecht. EEN NIEUWE TRUC# Men zij op z(jn hoede! Dinsdagmiddag werd op het Stieltjesplein alhier een zekere heer V. aangesproken door een man, die kennelijk een vreemdeling was. Deze man vroeg hem den weg naar een straat, welke in het noordelijk stadsdeel is gelegen. De beer V. wist niet zoo spoedig den weg aan te duiden en bood den vreemdeling aan hem een eiudweegs te vergezellen. In de v. d. Takstraat bukte de vreemdeling en de heer V. zag dat hij een portefeuille opraapte De vreemdeling riep: dollars, dollars en stak de portefeuille in zijn zak. Vlak daarna kwam een tweede vreemdeling en die vroeg of men ook een portefeuille had gevonden, want hij was de zijne kwijt geraakt.Eerst genoemde vreemdeling toonde de opgeraapte portefeuille, maar de tweede zeide, dat dit niet zijn eigendom was. Daarna heeft de heer V. op verzoek van beide vreemdelingen zijn portefeuille laten zien. Deze werd even nagesnuffeld en hem daarna weer ter hand gesteld. Achteraf bleek er een bankbiljet van 20 gulden uit t9 zijn gestolen. De heer V. heeft van zijn bevinden mededeeling gedaan aan de politie. Gisteren werd een Italiaansche beeldjes koopman in de v. d. Takstraat alhier aan gesproken door een man, die voortreffelijk Italiaansch bleek te spreken en die hem vertelde dat hij uit Triest kwam en dat zijn vrouw wel beeldjes zou willen koopen. H(j verzocht den koopman mee naar huis te gaan, aan welk verzoek de koopman voldeed. Nauwelijks waren zij onderweg of de vreem deling bukte zich en de Italiaan zag dat hij een portefeuille opraapte, waarbij de vreem deling riep: dollars, dollars. Onmiddellijk daarna voegde zich een tweede vreemdeling bij ben en hetzelfde spel van den vorigen dag herhaalde zich. Het gevolg was, dat uit de portefeuille van deD Italiaanscben beeldjeskoopman een biljet van 20 gulden en een van 25 gulden zijn ver dwenen. Ook deze koopman deed aangifte b(j de politie en het signalement, dat hl) van beide vreemdelingen opgeeft, klopt pre cies met dat wat de heer V. heeft opgegeven. De tijd is thans niet ver meer of een ieder heeft een radiotoestel in z'n woning of is aangesloten bi) een radio-centrale en is deze uitvinding der 20e eeuw in een geweldig korte tt)d gemeen bezit geworden. Herinnert U zich nog die oude toestellen met hun krakende geluiden, duizend en één storing en misvormde geluidsweergave? Moeilijk was het soms om te bepalen welke instru menten werden bespeeld, terwijl de lage tonen vervaagden en de hooge plat en ge scheurd uw kamer werden binnen gegild. Neen, de t(jd van deze ergernissen ligt achter ons, zijn we in eenige jaren ontgroeid. De piano klinkt als zoodanig, de menschelijke stem is niet meer gramophoonachtig. Het moderne toestel geeft, dank zij de verbeterin. gen, welke zich in een reuze tempo aan de nog in kinderschoenen staande industrie de gelegenheid boden zich te ontplooien, een zoo goed als zuivere klankvoorstelling van de uitgevoerde muziekstukken. Daarom is het nu noodig de radio, als een zeer belang rijk beschavingsonderdeel, ook uit muzikaal oogpunt als onderwerp van het hoogste be lang te beschouwen. De sensatie is er ai lang af, de overweldigende gedachten van het draadlooze houdt ons niet meer bezig, we hebben het gevoel dat reeds altijd het toe stel daar gestaan heeft en we naar eigen willekeur muziek in onze omgeving kunnen toelaten. De volgende generatie zal weer een nieuw onderwerp hebben om zich te verbazen (misschien de televisie?) en ook zij zullen er spoedig weer aan wennen dat dit hun leven vergemakkelijkt en veraangenaamt. Het doel van deze artikelen is, om ten eerste een omschrijving te geven van welken invloed het algemeene radiogebruik op ons maatschappelijk leven is, ten tweede, welke de gevaren zijn hieraan verbonden, en ten derde, om eenige vingerwijzingen te geven om van radiogebruik te geraken tot radio, genot. Voorop gesteld zjj, dat dit, alles uitmuzi- kaal oogpunt wordt beschouwd! Dus niet over het nut der kookpraatjes, knipcursussen, Engelsche lessen etc. of... politiek. Zoodra een uitvinding z'n intrede in de maatschappij heeft gedaan, worden van alle zijden beschouwingen omtrent de gevolgen gehouden. De gedupeerden zetten een groote keel op en anderen trachtten munt te slaan uit de nieuwe omstandigheden. Btj het in gebruik komen der telefoon zagen de pessi misten straten en wegen ontvolkt, en de menschheid met bleeke huiskleur hangende aan den telefoonhoorn, omdat naar hun be rekening men nu nergens meer op uit be hoefde en alles thuis afgehandeld kon worden Dit is het gevolg niet geweest, wel, dat in korter tijd meer smoesjes gemaakt en meer leugentjes verspreid kunnen worden. Met de radio is het al eender gegaan. Niemand gaat de deur meer uitl Theaters en concertzalen kunnen wel gesloten worden, vergaderingen worden vanuit een bepaald centrum gehou den enz. Laat ons eens zien welke gevolgen 'te constateeren zijn: Zoo de theaters te kla gen hebben, zal bet wel niet in de eerste plaats te wijten zijn aan de radio; maar het meerendeel heeft avond aan avond volle zalen en het publiek is blijven komen ondanks bun luidspreker thuis. Het menschengewemel, de drukte van de stad, zij trekken meer dan de huiskamer, en ondanks het feit dat zij te middernacht, dikwijls nog wat „tipsy", thuis komen en zich den volgenden morgen gerad braakt gevoelen, geven zij aan uitgaan de voorkeur boven thuis blijven. De concertzalen die hebben er wel de ge volgen van ondervonden. Hier staan we voor het groote probleem, waarover reeds veel geschreven is, en waarop ik ook nog terug kom. Het platteland en de radio bevinden zich in een geheel andere verhouding dan de stad en de luidspreker. In twee woorden kan neergeschreven worden de beteekenis van de radio voor den plattelander: een zegen. Ver van alle wereldgebeuren, afgesneden van elke gelegenheid om zich te ontwikkelen ook op algemeen muzikaal gebied, verwijderd van de plaatsen waar kunst wordt geschonken op hoog niveau, leefde men op het land z'n leven en bij geruchten kwamen de berichten, bij uitzondering kwam men er toe naar de stad te gaan en daar een enkelen keer te genieten van een mooi concert. En nog thans is het aan weinige gegeven het muzikaal seizoen van de stad te beleven, al het schoone der kunst op zich te laten inwerken en de veredeling door muziek persoonlijk te zoeken. Maar nu is gekomen de radio. In de program ma's zjjn een keur van concerten opgenomen en de gidsen wijzen ons den weg door de omroepuren. Waar men thans woont, in Herkingenof op de Mookerhei, in contact staan we met de klopader van het leven. Natuurlijk is het bijwonen van concerten een grooter evene ment, omdat daar de sfeer der muse om ods is, en thuis misschien moeder de vrouw die toevallig dit stuk niet mooi vindt en daarom het stilzwijgen niet op te leggen is. Doch we zullen de omstandigheden maar van de meest gunstige zijde bezien en dan vervangt uw toestel, hoewel dan niet alles, toch veel waarvan een groot deel der menschheid vroeger verstoken was. Nu is de hoofdzaak om te weten hoé genoten kan worden van dezen zegen. Niet als de heer die een auto heeft gekocht en nu den gauschen dag op een plein in de rondte rijdt en denkt óp deze manier van het voorwerp auto het meest productieve gebruik te maken. Doch hierover een vol genden keer. Middelharnis. F, A, BERNARD. Vorst, gezondheid, schaatsenrijden waren mijn gedachten, toen ik m(j op een frisschen Januari-morgen naar kantoor begaf; een beele week bad ik m(j al beziggehouden met het bestudeeren der weërberichten, had de barometer al verscheidene upper-ents te verwerken gehad en de momenten dat ik op de thermometer had gekeken waren on telbaar, maar jawel, de vorst bad haar intrede gedaan, de wind zat nog wel in den verkeerden hoek, namelijk Zuid, maar de baker bij ons zei altyd, als het vriezen wil dan vriest het uit alle winden, dus dan maar hopen, en jawel hoor, het bleef vriezen. Jan, mijn jongste zoon, had al eens ge- vraagd wanneer hij eens met Paps een mid dag mocht gaan rijden, hetgeen met zich bracht, dat ik mij dan eerst vrij moest zien te maken, wat dien morgen dan ook in mijn hoofd zat dit den chef te vragen, en jawel hoor, het lukte; als belooning beloofde ik hem een lekkere doos Karei I sigaren, wat me zoodoende 1,50 kostte, maar vooruit, voor wat hoort wat, dus was dit goed be steed. Ik liet het thuis even weten dat ik vroeg thuis kwam, dus hoopte datdeluuch niet al te veel tijd in beslag zou nemen. Jan wa3 een en al actie, hij bad mijn laarzen (die flink onder de schimmel stonden en speciaal voor dat doel dienden) al opge knapt, de schaatsen voor ons beiden in een afzonderlijk pak ingepakt, zoodat we na het eten dadelijk konden opstappen. Met een pet op, dikke jas aan, Oude schoenen, puntmodel, Dikke das om, 't slappe boordje, Niets ontbrak er op 't appèl. In zijn toet een fijn sigaartje, In zijn hand de hand van Jan; Onder hun arm een paar schaatsen. Kom, dan gaan we nu maar Jan. Zullen we de bus maar nemen? 't Is een heel eind weg van hier, Zeker wel een drie kwartier. Best, vond Jan, dan gaan we hier links Door de straat van Oom Johan. Vader was volkomen ingenomen met Jan's idee en welgemoed stapten ze op het be oogde doel aan. 't Was dan ook een pracht- middag ook en dan vry om schaatsen te rijden, hjj kon er gewoonweg niet over uit. Ze hadden eenige straten doorgeloopen, toen J«n in de verte eenige van zijn vriendjes zag aankomen met schaatsen in de hand. Van verre riep Leo al: Jan ga je mee naar de kreek van Oom Louis, daar mogen we komen rijden en krijgen dan chocolademelk met krentenbrood. Ja, dacht Jan, dat zou ik graag doen, maar wat zou Vader daar wel van zeggen. Piet van de Hagen kwam dade lijk op Vader aangestapt en vroeg Vader of Jan mee mocht. Vader vond het wel jammer, maar hij wou Jan dit genoegen toch niet ontzeggen, dus trok Jan met z'n vrienden naar Leo's Oom Louis. Meteen „zal je voor zichtig zijn, Jan" ging Vader in z'n eentje op stap. Dan alleen maar, dacht toen Vader, Nam een kaartje voor de bus, Die waarachtig geheel vol was, Vader hing maar aan de lus. Je hoorde niets als schaatsenrijden, Zwieren links en krullen rechts, H(j hield zich maar van den domme, Dacht alleen maar niets als klets. 'k Zal hun straks wel laten zien hoor, Hoe ik namen schrijven zal, De beste stuurlui staan aan wal. Bij de ijsbaan aangekomen, Eerst maar even naar 't loket, Om een kaartje van een Gulden, 'tjonge, 'k wordt hier afgezet. Dat kost me nu al 't derde popje, Eu dan nog geen streek gedaan, Nu nog langs 't controlehokje, En dan hebben we de baan. Kolossaal zeg, wat een baan hier, Wat een vlakte is me dat, 't Kost me wel een aardig duitje, Maar dan heb je ook eens wat. Kocht toen vlug een chocolade, Stak een versch sigaartje aan, Was waarachtig stijf geworden, Van dat hangen en dat staan. Nu nog eventjes gaan zitten, En mijn schaatsen aangedaan, Cirkels zal ik maken, vrienden, Cirkels, als een volle maan. Vader nam z(jn wollen wanten, Stak die lekker in z'n zak, Keek nog even in de rondte, Nam toen vlug het bruine pak. Eerst een wikke], nog een wikkel, Verdorie, goed gedaan hoor vent, Je kunt zien hoor dat je. Er één van je Vader bent. Met een paar groote schellevischoogen, En een kop zoo rood als vuur, Is hl) bijna flauw gevallen, Was toen heelemaal over stuur. Menschen kwamen aangereden, Vroegen: wat is er gaande man. Van bier kwam niemand 't ooit te weten, ....De schaatsen van z'n kleine Jan. X. Op WOENSDAGEN 25 Januari en 1 Februari 1933 telkens des avonds 7 uur ter her- berge van L. Osseweijer resp. veiling en afslag van Een Woonhuis met bergplaats en tuin te Nieuwe Tonge aan den Ring ten verzoeke van den heer M. C.Breesnee. Notaris VAN DER SLUYS. PAKJE DIAMANTEN VERDWENEN. Uit kantoor der Diamond Corporation. KIMBERLEY, 16 Jan. Tusschen 14 en 31 December is uit de kantoren van de Dia- I mond Corporation een pakje diamanten ter waarde van circa 5000 pond sterling op mysterieuze wjjze verdwenen. De politie I stelt een onderzoek in. BEN EIGENAARDIGE NIESZIEKTE. I NEW YORK, 17 Jan. Te Chippewa Falls in den staat Wisconsin werd een 15-jarig meisje, Daisy Jost, verleden week Maandag door een eigenaardige ziekte aangetast. Het I meisje begon te niezen, doch dit niezen her haalde zich regelmatig ongeveer driemaal per minuut. Dagen achtereen bleef dit ver schijnsel dag en nacht aanhoudende be handelende geneesheeren raadpleegden ver schillende specialisten, die bier echter voor een raadsel stonden. Gisteren kwam er eenige verbetering in haar toestand en zij nieste nog slechts om de twintig minuten. Voor het eerst kon het meisje, dat geheel afgemat was, weer eenig voedsel tot zich nemen De ziekte was met een gewone verkoudheid begonnen. SPOEDOPERATIE MET EEN ZAKMES. j HENDERSON (Texas), 17 Jan. Dooreen spoedoperatie met een zakmes is het leven van een vrouw op het laatste oogenblik nog gered. De onverwachts bij de patiente geroe pen dokter constateerde, dat de vrouw niet meer kon ademhalen, ten gevolge van een verstopping in de luchtpijp. Het eenige intru- ment, waarover hij beschikte, was een zak mes. Tijd om andere instrumenten te laten komen, was er niet, daar de grootste haast geboden was. Met het zakmes sneed de arts de luchtpijp van de vrouw open en verwijder de wat er in den weg zat. Kort daarop begon de vrouw weer langzaam te ademen, zoodat haar leven gered was. In een ziekenhuis werd de vrouw daarna verder verzorgd. TANDARTSEN-PROCES TE PARIJS Str(jd om de cliëatèle. Twee tandartsen te Parijs zijn gewikkeld in een proces, dat groote belangstelling trekt zoowel bij de collega's als bij de juristen. Het geding is aanhangig gemaakt door een der meest bekende en gewaardeerde tand artsen van Parijs; hij heeft twee negers als portiers 60 met zjjn zeven medewerkers verricht hij zjjn operaties uitsluitend in salons, die de blikken van de patiënten richten op de werken van Kees van Dongen, Picasso e.d. Een van de zeven medewerkers, die tot dusver zijn arbeid in volkomen harmonie met zijn patroon verrichtte, heeft echter onlangs besloten voor zichzelf te beginnen. Daar zou de patroon niets tegen hebben ge had, ware het niet, dat de vroegere mede werker ook zijns patroons tweede secreta resse, een der voornaamste technici en een der twee portiers had „meegenomen",zooals de klager zegt. En dat is nog niet alles, want b^ den nieuwen zelfstandigen tandarts sloten zich ook verscheiden roemruchte patiënten aan, bijv. twee sociétaires van de Comédie Franqaise, een groot-officier in het Legioen van eer, een rjjk auto-constructeur, een gezant, een miuistersvrouw en tal van aardige actrices, die te kennen gaven hun monden alleen te willen laten verzorgen door den arts, die het al jarenlang tot volle tevredenheid had gedaan en hem dus in de zelfstandigheid volgden. Dit is natuurlijk een kostbaar verlies voor den patroon, wiens advocaat een voorloopige schadeloosstelling heeft gevorderd van 400.000 francs, behoudens latere expertises. Ander zijds zegt de verdediger van den zelfstandig geworden tandarts, dat men monden niet aan deskundigen-schattingen kan onderwer pen en dat men vrij is zijn gebit te laten verzorgen door wien men verkiest. Zoo zullen bijv. een prins van den bloede met zijD ge malin zich ook voortaan laten behandelen door den patroon, terwijl de vijf kinderen van het prinselijk paar de voorkeur hebben gegeven aan den zelfstandig geworden arts die hen altijd heeft behandeld. Ieder be houdt ztjn eigen cliëntèle, zoo zegt deze verdediger en er kan dus geen sprake zijn van diefstal. NALATIGE ONTVANGERS VAN BELASTINGEN. Yjjf ontvangers der belastingen in de stad Novi Sad zijn, naar Reuter verneemt, ver oordeeld om den staat een bedrag van ƒ600.000 te betalen voor belastingen, welke door hun nalatigheid niet zijn geïnd en die thans niet meer bunnen worden gevorderd, 0|hd?t de daarvoar vastgestelde termijn van v(jf jaar verstreken is. Een onlangs verrichte inspectie had aan ™j; licht gebracht, dat tusschen 1922 en 'ongeveer 12 000 belastingbetalers niet tot betalen waren aangemaand. volgens de nieuwe wet kunnen belastin gen, die niet binnen 5 jaar zijn geïnd, niet gorden gevorderd, en in vele gevallen zijn ölastingplichtigen, die voorbeen welvarend etl in staat tot betalen waren, thans failliet °.n Jouden zij toch niet kunnen betalen, ook konden zjj daartoe worden gedwongen. Indien de vijf ontvangers het vastgestelde oedrag niet bunnen opbrengen, zal het ge meentebestuur van Novi Sad ervoor aan- vprakolyb worden gesteld. D't gemeentebestuur tracht zich echter van all door el belastil valdatil het vil verandl 28 I NE WM trocutia Sing-Sil der dal hun lel digd. sl schen sl en vrol teerd. ll vertoe vl die op wachter EEN K De regei De re, naar Re 200.000 van de i konijnen I ware beq en den maken. Op eer] niet min op een a, lang een werd gen plaren ge De regs ter hand in netten bedrijvig! De fabrie en kunne doen. In één f gedurende voudigd, en partiCL Wanneer i Een der men diens en tijdens ons in z(j: maken me typen van1 men zich o! onnen, die mate kunrl gesteld mol het doen ui zij zijn uitzo Raoul, inge tot een der hoofd Grau Raoul, vera heid, uitges van gebrek bad zich b meld, gelijkl vreemdeling! kwam hij T sympathie uit. Hij is el den Franse was op zijn Berlijn als maar by de omgevin Bten. Stout gelukkig tot] waagde hij enkele maa oorlog werd in te leven - en bezoeker! een algemeei volgen. Wat niemand; sli konvooi op verlaten, en hem in heel De herfst vat Maar deze prins, was g; onder de sp& de berichten,: uit de gedoe- komen, gelooi den Keizer ns trokken gewe- redenen niet 1 deelnemen, hé het vy'andeiyt schen wisten gevangene zij hem een een hetgeen echte Demen, dat d zou fusilleerer: Duitschland tj besefte dit gé meer op hetze

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2