Hulp bij IJsongevallen. Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 18 JANUARI 1933. 3 1. Begeef U nooit op (je, dat onbetrouwbaar ie, en tracbt te verhinderen, dat anderen dit doen. Gooi ook geen steenen of zand op het (]s, voordat gi) er op kunt gaan, anderen kunnen daar over vallen en zich ernstig verwonden. 2. Wanneer hulp verleend moet worden, begeef U dan alleen op het ys, als het slachtoffer niet te bereiken is met red dingsbaken, bezemstelen, planken, een das, een jas, enz. 3. Indien gy hulp moet verleenen door op wrak'ijs te gaan, doe dan een touw om uw lichaam, en zorg dat dit vaststaat, of vast gehouden wordt op den kant. 4. Begeef U in liggende houding over op bet ys geschoven ladders, planken, ma trassen, enz. naar het wak, waar een drenkeling in ligt. Trek als het eenigszins kan de schoenen uit, op kousen kunt ge gemakkelijker loopen over het gladde ijs dan op schoenen, en zakt ge er door, dan zullen de zware schoenen U het meeste moeite geven om snel er weer uit te komen. 6. Indien gg door het y's zakt, steun dan op de ellebogen op het ijs, en buig de onderbeenen naar achteren, dus vooral zorgen, dat die niet onder bet ijs schieten. 6. Moet gij u voor hulpverleening onder het tjs begeven, alleen in uiterste gevallen en voor zeer goede zwemmers, plaatst dan eerst een stok of ladder in het wak, opdat gij gemakkelijk het wak kan vinden en er uit komen. Vergeet vooral geen touw om het middel te doen, en dat dan liefst vastgehouden wordt door een zeer be trouwbaar iemand. Om van onder het ys te kunnen komen, moet U als er geen sneeuw ligt, de donkerste plek boven U zoeken, als er wel sneeuw op het ys ligt, dan de lichste plek. Breng een uit het ys geredden drenkeling bewusteloos of niet bewusteloos, niet direkt in een sterk warm vertrek, maar wryt het slachtoffer eerst droog en warm op een beschutte plaats. Geef vooral aan een bewusteloozen of half bewusteloozen drenkeling geen vloeistof te drinken, zy kunnen nog niet slikkeD, en de vloeistof gaat dan in de luchtpyp. Geef liever warme koffie, als zg weer by zyn, dan alcohol-houdende dranken, tenzij de dokter natuuriyk er by is en cognac, enz. noodig heeft. Waarschuw steeds een dokter, indien er een bewusteloozen dreDkeliDg uitgehaald wordt en eventueel leden der E.H B O. of Beddingbrigade. Breng een natte dren keling en redder onder geleide naar huis. OpToep aan de Auto-houders. Indien gij getuige ztjt van een ongevai, neem dan de drenkeling mee naar het dorp. Ongevallen gebeuren zelden vlak by het dorp, en een natte drenkeling heeft ten spoedigste hulp, en drooge kleeren noodig. M. BOOMSMA, Instructeur Flakkeesche Bedding Brigade. D. PEEMAN. Voor twee paarden per dag .yj 9,— Per auto per uur1,60 SPORTNIEUWS. VOETBAL. De onverwachte fel optredende vorst van Zatermiddag kwam te laat, om den Boud gelegenheid te geven de terreinen af te las sen. Zoo ging j.l. Zondag Flakkee 1 met een - door ziekte van niet minder dan I spelers - gebroken elftal op stap naar Botterdam. Aan voerder Hartog mocht de keus doen om to spelen of niet, maar deze speelt veel te lang in den Bond om niet te weten wat het be- teekent met dit weer te spelen. Aangezien Flakkee 1 beste kampioenskansen heeft en op een dergeiyk hard bevroren veld geen goed spel te verwachten is, terwijl bovendien de kansen voor ongelukken en dan de moge lijkheden om tydelyk niet te kunnen spelen, door spelers, die moeiiyk te missen zgn, lang niet denkbeeldig is, wimpelde Hartog zeer verstandig het aanbod af. Inderdaad liever eens voor niets naar Botterdam dan misschien alle kansen verspeeld met een dergeiyke risico, dat verkeerd uitvalt! Flakkee 2 speelde thuis, ze had eenige der beste spelers met Flakkee 1 mee moeten geven en kwam zeer gehavend ten strijde. Zoo zagen we de ex-Fiakkee-aanvoerder Gouswaart weer in de gelederen van het tweede, enfin, er waren verschillende debu tanten en veteranen- Jacobi b.v.speelde niet onverdienstelijk back metdenoud-Flakkee 1 speler Smit. De partij voetbal was niet bar fraai, daar zorgde het kei-harde veld wel voor, die den bal de fraaiste capriolen en onver wachte wendingen deed maken. Martinet kreeg de leiding als van der Veer, geheel verkeerd staat opgesteld bij een corner en tot overmaat van ramp nog onder den bal doorslaat. Bert de Wilde maakt gebruik van een Martinet-fout om I 1 te maken, na de rust beeft een vreemd opbonkelende bal Jacobi te pakken en vol effect verdwijnt de bal in het Flakkee-doel. Dan maakt De Wilde, Gouswaart was uitgevallen wegens een knie blessure, met een hard schot 2-2. Flakkee komt zeer sterk in de meerderheid, doch weet het niet in punten uit te drukken. Als scheids rechter Bul, overigens geen onbekende voor Flakkee, want hij heeft indertijd hier gespeeld als speler van F.S.V., einde fluit heeft Flak kee 2 zijn 3de verliespunt, maar zyn kampi oenskans behouden. Scheidsrechter Bul was uitstekend, al zag hij een keer een penalty vour Flakkee over het hoofd. J. B. COMPETITIE EERSTE KLAS AFDEELING C. BOTTERDAMSCHE VOETBALBOND. JIDbELUARNIS. Bij de Geref. Gemeente de Ghristiaan de Vrieslaan is beroep gebracht op ds. M. Heikoop te Utrecht. Zondagmorgen is per ziekenauto fnej. (Pas van der Boom alhier naar de Kraam- pchting te Rotterdam vervoerd om aldaar vorden opgenomen. In den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge- lente alhier is door het Kiescollege tot erliDg gekozen den heer D. Brys en tot gen den heer Jan Vermaas Mz. Uitgaande van het Crisis-Comité alhier, de vorige week aan behoeftige gezinnen Jleze gemeente kleedingstukken en etens- 'en ver3trekt, wat door allen in dank |d aanvaard. Tegen verschillende personen uit deze leente van 15 tot 20 jaar is door de tie proces-verbaal opgemaakt wegens |adigbeid. Het woon- en winkelbuis van den heer IVerbrugge aan de noordzyde van den itdljk is onderhands gekocht door den S. van Eek Mz. alhier, terwyi de heer /'erbrugge onderhands heeft gekocht bet en winkelhuis aan den Binnenweg te Jmelsdyk van mejde weduwe C. Volwerk ar. Werkloozen-statistiek. Gedurende de van Maandag 9 tot en met Zaterdag frao. 1933 hebben zich by den Corres- jent der Arbeidsbemiddeling alhier 169 pnen van verschillende vakken als werk- jenden doen inschrijven, t.w.: Landar- frs 93, Letterzetter 1,Timmerlieden 10, lelaars 8, Diepzeevisscbers 21, Schilders lid 1, Transportarbeiders U, Opperlieden abelmonteur 1, Stoker sleepboot 1, Bor- laker 1, Pakhuisknecht 1, Winkelbe lle 1. slag aanbesteding verrijden van grind, zand, puin enz. j. PEEMAN. twee paarden per dag 7,- een paard per dag5,- kuto per uur1,6" h en vervoeren suikerbieten- Ind in massa125,- A. NOORDIJK. 1 en 2 paarden per dag 5,50 Vereeniging Gespeeld Gewonn. Gelijk Verl. Punten Do pun el- ten C 0» Flakkee. 9 7 2 14 36 9 A.V.S 10 6 1 3 13 27 18 Pechvogels 7 5 2 10 24 13 Charlois 8 4 1 3 9 13 20 Saturnus. 7 3 1 3 7 17 24 Noordereil. 6 2 2 1 6 20 21 H.0.S 5 2 3 4 1-1 14 DE.Z.V.*. 9 2 1 6 3 14 28 Erasmus 9 1 8 2 13 38 D.E Z.V. heeft 2 verliespunten wegens niet opkomen tegen A.V.S Centrale Veiling voor Goeree Oyerflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 13 Januari 1933. Savoye kool 7,— tot 7,30 per 100 stuks. Roode kool ƒ9,— tot per 100 stuks. Spruiten 1.70 tot 7,10 per 100 k.g. Kroten ƒ0,70 tot per 100 k.g. Witlof 3,70 tot 7,60 per 100 k g. Armgaard 17,- tot 19,— per 100 kg. Bellefleurs 14,60 tot 15,— per 100 k.g. Veiling van Zaterdag 14 Januari 1933. UIEN. GROVE1,02. GEWONE (met trosm.) 1,42 tot 1,53. GEWONE (cirkelmerk) 1,38. DRIELINGEN 1,20. PICKLERS2,70. Alles per- en inclusief baal. Aanvoer 32 800 K.G. 80MMELSD1JK. Donderdag 19 Januari a.s. Sea avonds 7 uur, hoopt de Zangvereeniging ,Wat. niet is kan worden" haar jaarlijksche uitvoering te geven in het Zondagschool- gebouw te Sommelsdyk met medewerking van de Zangvereenigingen uit Middelharnis, Nieuwe Tonge, Dirksland en Stellendam. - De vorige week is het nieuwe stempel lokaal voor de werkloozen achter het Ge meentehuis aan den Oostelyken Achterweg in gebruik genomen. Het is een geriefeiyk ingericht gebouwtje met een wachtlokaal, waarin ook zitplaatsen zijn aangebracht. De aardappelen worden alhier gekocht 'ncr 0,60 per H L., voor buitenland ƒ0,40 Per H L. Voor uien wordt besteed 1,00 Per H.L. en paardepeen voor ƒ0,45 per H.L. - By den agent der Arbeidsbemiddeling stonden vorige week als werkloos ingeschre ven 118 personen voor verschillende vakken. Onze dorpsgenoot C- Breeman Mz.,die jeeds vroeger een voet geamputeerd werd, 's dezer dagen weer naar het ziekenhuis iKudokia" te Rotterdam vervoerd om ook geamputeerd te worden van zyn andere voet. De predikbeurt van prof. ds. J. Lin deboom op Zondag 22 Januari as. zal NIET doorgaan UK li KINKEN. By het overnemen der leid seis door de eene lundbouwknecht van do ander, sloegen twee paarden gespannen voor een boerenwagen, toebehoorende aan den landbouwer A. J. den Boer, op hol. Eender voerlieden kwam hierdoor tusschen de paar- deu op den draaiboom ta vallen en moest zich noodgedwongen hieraan vastklemmen terwyi de paarden voortholden. Na ongeveer een kilometer te hebben afgelegd werden de dieren tot staan gebracht, waarbg de wagen ernstig werd beschadigd. Toen pas kon de in doodsangst verkeerende passagier vaD zyn on gewone plaats worden verlost en bracht het er wonder boven wonder met den schrik af. De voetbalvereenigiug H.V.V. 2 van hier, speelde j.l. Zaterdag op eigen terrein een wedstryd tegen N. T. V. V. 2 uit Nieuwe Tonge en verloor met 2-8. Ton huize van P. H. ontstond vorige week een begin van brand, hetwelk echter met eenige emmers water kon worden ge- bluscht. De chauffeur L. G. L. die onlangs met een vrachtauto op een span paarden inreed, waarbg een dieren ernstig werd verwond, is door den Kantonrechter veroordeeld tot 20,- boete. De voetbalvereeniging H.V.V. 1 van hier speelt a.s. Zaterdag nam. 2 uur een wed stryd op eigen terrein tegen D. J.S. uit Mid delharnis. Aangezien D.J.S. als een sterke club bekend staat, beloofd dit een spannende wedstrijd te worden. De door de meisjesvereenigiug Dorcas" vervaardigde kleedingstukken zullen op Woensdagavond 18. Januari ten toon worden gesteld in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk. Daarna zullen ze onder de behoeftige armen worden verdeeld. UOEDEREEDE. Wegens het leggen van buizen voor de waterleiding door de Molenweg is deze voor rij- en voertuigen tijdelijk af gesloten. Maandag werd alhier met de motorschuit van T. v. d. Houten naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd de vrouw van W. Boos Az. tot het ondergaan van een operatie. Het 4-jarig zoontje van A. de Reus had het ongeluk kopje onder in de haven te vallen, doch werd bytyds gered door zyn vader. De garnalenvisschers (met zeilvaartui- gen) hebben 20-30 k.g. garnalen per dag gevangen. De motorblazers 200—250 K.G. garnalen per dag. De zeavisschers zijn niet uitgevaren ge weest. De kuilvisschers hebben van 30-40 K.G. schubben per week gevangen tegen 75 cent per K.G., 3000 K.G. kleine visch voor de drogerij voor slechts cent per K.G. Bij de werkzaamheden van de water leiding zijn 7 werkloozen te werk gesteld. In deze gemeente staan bij de Arbeids bemiddeling 34 werkloozen ingeschreven. A.s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier voor te gaan Ds.v. Ameide uit Ouddorp. Vrijdagavond gaf het Mannenkoor alhier met medewerking van de vereeniging uit den Oostdijk en die van het Havenhoofd een goed geslaagde zangavond. Er werd tevens een collecte ten bate van het Groene Kruis gehouden, die 22,— opbracht. OUDDORP. Maandag stonden bij de Arbei dersbemiddeling 140 werkloozen ingeschre ven. De vorige week werden uit deze ge meente vervoerd 1500 balen uien, 125 H.L. erwten, 12 000 kippeneieren. Mej. J. v. d. Klooster van hier was in Dirksland aan 't logeeren en had het ongeluk te vallen en een been te breken. Wegens overtreding Vogelwet is in de duinen alhier tegen een minderjarigen jongen proces-verbaal opgemaakt. In deze gemeente is opgericht een Konynen- en Pluimveevereeniging, waarvoor een voorloopig bestuur gekozen is, n.l. P. Voogd Dz C. van Koppen, K. Akersboek en J. Grin wis Pz. Tegen een drietal personen uit Stellen dam, is wederom proces-verbaal opgemaakt door de zeepolitie wegens rapen van kreukels op de slikken langs den Zeedyk, daar dit zonder vergunning verboden is. Zaterdagavond werd ten verzoeke van D. Witte, door Notaris v. d. Berg, in Hotel Spee by afslag verkocht een perceel bouw land, liggende in het Oude Nieuwland bij den Langen dyk, groot 166 B.V.M. Is op 400 aangeloopen. Door de zee- en garnalanvisschers is niet veel verdiend de vorige week. Ook in de weervisschery'en werden geen zalmen gevangen. NIEUWE TONGE. Tengevolge een gebrek in den rookafvoer, ontstond in de woning van Jac. Koppenaal alhier, een begin van brand. Doordat een en ander tijdig ontdekt werd, wist men met behulp van eenige em mers water het vuur te biusschen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van twee autolantaarns van een on beheerd staande auto. M J. K. alhier, wiens rijwiel niet voor zien was van het vereischte belastingplaatje, kreeg deswege een verbaal. Het aantal werkloozen blijft hier gesta dig toenemen. Het aantal ingeschrevenen by de arbeidsbemiddeling bedraagt nu ruim 110. Vrijdag j.l. is een auto van den heer L. A. v, d. Made alhier, even voorby den Buitendijk door de gladheid van den weg geslipt en in de naast den weg gelegen sloot gereden. Do wagon bleef met den kop in de sloot steken, zoodat de heer M. zich onge deerd kou bevryden, Met een kraauwugen uit Oude Tonge is de auto weer op den be- ganen weg gebracht, waarna zy haar weg op eigen kracht kon volgen. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week meldden zich by den Agent der Ar beidsbemiddeling als werkloos aan166 land arbeiders, 1 chauffeur en 1 gas-en waterfllter. Mej. S. Koster had het ongeluk van haar rywiel te vallen en zich daarby zoo aan haar knie te verwonden, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Uitvoering Xerxes". Maandagavond gaf de voetbalvereniging „Xerxes" een uit voering in de Oude School. De opkomst was gering. Dhr. L. I. de Winter heette namens de vereeniging hartelijk welkom en verzocht aan het te geven tooneelspel niet te hooge eisehen te stellen, daar het aan leiding bij het instudeeren wel eens had gemankeerd. Hy sprak den wensch uit, dat allen zich zouden amuseeren en opende deze uitvoering. De avond was aardig gevuld, daar niet minder dan zes kluchten ten beste werden gegeven. Gespeeld werden: „By Cisjein den scheerwinkel. Booie Tinus moet naar dienst, Booie Tinus als soldaat, Onnoozele Klaas, Tot heil van 't Vaderland en Sergeant en recruut". De vertolking van alle stukjes was heel goed. Zonder andere spelers ten achter te stellen, verdient dhr. M. A. Stoop hier zeker een bijzondere vermelding, daar hij in alle stukjes optrad en de hoofdrol vervulde. Dhr. De Winter bracht dank aan tooneel- spelers en speelsters, aan grimeur Van der Voorde en sloot met een kort propaganda- woord voor „Xerxes". Nog geruimen tijd bleef men op bal-na byeen. OOLTGENSPLAAT. Zondagmorgen is de alleenstaande schuur op den Spuidyk van den vrachtrijder J. Beijer een prooi der vlam men geworden. De twee paarden kondeD worden gered. Verder werd alles door het vuur verteerd. Men dacht al dadeiyk aan kwaadwilligheid. Reeds Zondagavond mocht het de politie gelukken den vermoedelljken dader te arresteeren. Na anderhalf uur in de cel te hebben gezeten, viel verdachte, de 19-jarige L. v. D., door de mand en bekende den brand veroorzaakt te hebben. Vermoe delijk heeft hg nog meer op zijn kerfstok. Toen hij den brand gesticht had was hg nog even naar huis gegaan. Verder ging hij eens kijken hoe de brand zich ontwikkelde. Hij gaf zelf kennis aan het hoofd van de politie en luidde voor den klokluider de brandklok. Vrydagavond zal in de consistorie der Ned. Herv. Kerk, van 4 tot 7 uur, herstem ming plaats hebben voor een lid van het college van Notabelen, tusschen de heeren A. Klein en P. Troost Dz. Zaterdagavond brak ten huize van den heer G. Mookboek een ernstige schoorsteen brand uit. Door de bewoners en toegeschoten buren kon deze gelukkig gebluscht worden, waardoor erger werd voorkomen. Vrijdagavond half zeven zal Ds. J. C. van der Kuijl, uit Laren, een lezing houden in de Geref Kerk, voor de Jongelingsvereeni- ging „Obadja". DEN BOMMEL. Ter voorkoming van mis verstand zij erop gewezen dat de werkver schaffing niet verplichtend is voor de leden van de van rijkswege gesubsidieerde werk- Gedurende de afgeloopen week zijn van uit de haven dezer gemeente vervoerd: 1600 H,L. aardappelen, 1400 H.L. ijien en 360 H.L. Bil den agent der arbeidsbemiddeling staan 94 werkzoekenden ingeschreven,! De timmerman M. Mooyaart heeft aan burgemeester en wethouders vergunning gevraagd om op een stuk grond, gelegen aan den Beneden-Oostdijk, 4 arbeiderswoningen te bouwen. Op Donderdag 26 Januari a s. des nam. te 2 uur, zal ten huize van Dr. P. Oosthoek gelegenheid bestaan tot vaccinatie en revac- cinatie tegen de pokken. Gedurende het afgeloopen jaar is in deze gemeente niemand ingeëot tegen de pokken BURGERLIJKE STAND. MIDDELHARNIS. Geboren: Adam, z. v. Jan Vevhage en Petronella Smitshoek. Ondertrouwd: Abram Vroegindewey, 20 jaar en Elizabeth van der Slik, 20 jaar. Overleden: Johanna van den Tol, 79jaar, wed. van Jan Driesse. DEN BOMMEL. Geboren: Jan, z. v. G. Horians en A. P. Hameeteman; Wilhelmina Johanna, d. v. R. J. Brands en E. van Dravik; Jacobus Anto- nius, z. v. M. Vervloei en W. van der Hoyden. SENSATIE KOOPJES. Een compleet pak voor I cent en een jas voor drie knikkers. Dinsdag 500 jassen cadeau! Zeer bizondere koopjes bleken er te behalen op den uitverkoop, welken dc heer H. van Eijk Zaterdagmiddag, in zijn kleedingmagazijn „De Gunst" op de Markt te Gouda begon. In de étalage stond een compleet lieeren- costuum te koop voor 1 cent, een winterjas was te bekomen voor drie knikkers 'en een andere jas moest twee stukken pinda's opbren gen, Van een stuk of wat hoeden bedroeg de prijs eveneens 1 cent, terwijl nog eenige andere artikelen tegen spotbedrageu werden opge ruimd. Natuurlijk wekten de koopjes zeer de aan dacht" en begrijpelijk bestond er groote animo voor. Om elf uur, dat was 3- uur voor de deuren open gingen, posteerden zich Zaterdag morgen drie werkloozen voor den ingang. De ntenschen hadden eten en drinken bij zich en al het viel het wachten niet mede, hun geduld is beloond, want des middags waren zij de eersten, die den winkel mochten betreden. Inderdaad kregen zij voor 1 cent, drie knikkers en de pinda de begeerde artikelen. Met groote pakken gingen ze gelukkig heen. Onderwijl was de belangstelling voor de hoeden en de andere koopjes sterk gegroeid. Vele moeders hadden er hun kinderen op uit gestuurd en toen het half drie was, werd het een gedrang van je weiste. Twee politie-agenten konden slechts met groote moeite de opdrin gende menigte in bedwang houden. Een groot aantal kijkers sloeg het schouwspel gade, dat echter spoedig geëindigd was, want toen de koopjes er uit waren, verliep de drukte. Er is altijd baas boven baas. Dit is het geval met den lieer A. J. L. v. d. Veer, die met een buitengewone aanbieding op inderdaad groot- sciieepsche wijze begint. Niet minder dan 500 nieuwe jassen gaat hij cadeau geven. Men zal ongeloovig kijken en, toch is liet heusch waar. In de groote étalage van zijn kleeding magazijn op den Korten Tiendeweg te Gouda zijn ze uitgestald, in alle soorteft en maten, voor de kinderen jekkers, voor de ouderen warme winterjassen en beschermende regen jassen. Borden in de étalage kondigen aan, dat de 500 kleedingstukken a.s. Dinsdagmorgen om 9 uur gratis voor niemendal worden wegegeven aan personen boven de 20 jaar met dien verstande, dat iedere gegadigde slechts één artikel krijgt, 't Is de bedoeling, dat de liefhebbers bij twee en drie tegelijk worden binnengelaten, waarna ze in de étalage de begeerde jas kunnen aanwijzen om er ver volgens bezit van te nemen. Deze ongekende aanbieding heeft een ware sensatie veroorzaakt. De belangstelling voor de étalage is enorm. Men kan veilig aannemen, dat het Dinsdag zal storm loopen en dat de gegadigden reeds lang voor het aangekondigde uur den winkel zullen belegeren, 't Is zelfs lang niet onmogelijk, dat de liefhebbers den nacht op straat gaan doorbrengen. DE PLOTSELINGE VORST. Een koude Zaterdagavond en een Zondag, die aan een winter herinneren. De kunstijsbanen geopend. Zoo in eens maar kijkt de winter om den hoek. Zaterdag werd 't koud, de lucht wees niet niet op vorst, veeleer naar sneeuw, Vrijdag was er trouwens in 't Oosten van ons land hier en daar sneeuw gevallen. Doch tegen den avond werd het Zaterdag meenens, het vroor hard. de vorst penseelde de ruiten en gisteren was het, wat we in Holland bar koud noemen. Ondanks de stralende ochtendzon. Natuurlijk was het voor voetbal en andere sport niet koud genoeg om alle enthousiame te doodeii, zelfs de kijkers lieten zich niet af schrikken. En de kunstijsbanen waren met het nachtje ijs allang tevreden. De kunstijsbaan van de Delftsche IJsclub aan den Oostsingel te Delft is Zondagmiddag om één uur voor het publiek opgengesteld. Van de baaii is een druk gebruik gemaakt. Ook uit Den Haag en Rotterdam waren eenige rijders overgekomen. Zondagavond was de baan van 7 tot 10 uur geopend. Bij aanhoudende vorst zal heden den geheelen dag op de nieuwe kunstijsbaan kunnen worden gereden. Het ijs is van goede kwaliteit. Uit Noordwijk meldt men ons: Hetjsysteem van „gespoten ijsbanen"xwanneer we het zoo noemen mogen, vindt (gelukkig) navolging. In Bussum is men er mee begonnen, in Delft heeft men navolging gevonden en gisteren waren ook de befaamde tennisbanen van de Noordwijksche Sportvereeniging in ijsbanen omgezet. Op initi; tief van den secretaris, den lieer Toissant had men de vorst van den Zaterdagavond en Zondagnacht gebruikt om de drie centrecourts (een flinke oppervlakte dus) doorloopend te bespuiten en te laten bevriezen. En Zondagochtend lag er op die banen een prachtig ijslaagje van ongeveer een centimeter dik. We hebben er een paar uurtjes op geschaatst, hebben het ijs prachtig hard en glad bevonden, hebben er zwierige krullen zien draaien en hebben er de jeugd in liet volle genot van een winterdag de 'eerste oefeningen zien houden. De wind die op de vlakte hinder lijk was, deerde hier in de duinpan, in liet geheel niet. Het is niet alleen om het rijden na dezen ééueii nacht ijs, dat Noordwijksche experiment dc vermelding verdient, liet is omdat er uit blijkt dat er op tal van tennisbanen, mits goed uitgevoerd, een prachtige gelegenheid ligt 0111 dc heerlijke scliaatsensport heel wat eerder te beoefenen dan bij het wachten op openen van dc gewone banen mogelijk is. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op onbewaakfeii overweg bij Schalkwijk. Een doode en (wee zwaar gewonden. SCHALKWIJK, 16 Jan. Nabij het station Schalkwijk is op den onbewaakten overweg hedenmorgen lialftien een vrachtauto door den sneltrein uit Limburg aangereden. Een der drie inzittenden werd gedood, terwijl een twee de stervende is. De derde, de chauffeur, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Ook voor hem vreest men het ergste. Met een snelheid van 80 K.M. naderde de- sneltrein, die in verband met den Maandag vrij zwaar was en gelrokken werd door twee locomotieven den overweg. Toen het machine- personeel den vrachtauto zag naderen op den weg, die van Houten naar Goy loopt deze weg loopt ter plaatse recht en staat met een hoek van 70 graden op de spoorlijn, terwijl het zicht zeer ruim is trok het personeel van de eerste machine door herhaaldelijke fluitseinen de aandacht van den chauffeur, die in snelle vaart de|overweg naderde. Het schijnt dat hij nog een oogenblik zijn vaart vermin derd heeft, maar toch meende den overweg nog te kunnen passeeren zoodat hij weder vol gas gaf. Een andere trein, die uit de richting Utrecht kwam, schijnt de aandacht van den chauffeur 1 te hebben afgeleid. De wagen werd aan de ach- teras door den trein gegrepen en langs de spoorlijn nagenoeg versplinterd neergesmakt. Twee der inzittenden werden uit den auto geslingerd, terwijl de chauffeur zwaar ver- minkt tusschen de wrakstukken bleef liggen. De trein kwam een 150 meter verder tot stil stand en reed terug. Dr. Janssen van Schalk wijk was spoedig ter plaatse, terwijl ook gees telijke hulp weldra aanwezig was. De officier van justitie uit Tiel, die zich toevallig in den trein bevond, stelde een onderzoek in. De zwaargewonde chauffeur werd met den zelfden trein naar Utrecht vervoerd en in het ziekenhuis opgenomen. De namen der slacht offers zijn nog onbekend. Door een en ander ondervond de trein een half uur vertraging. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ NAARDEN. Motorrijder gevallen. NAARDEN, 16 Jan. Zondagmiddag om streeks halftwee wilde op den Rijksweg op twee honderd meter van liet kruispunt Thie- rensweg de heer F. Du M. uit Zandvoort, met zijn auto terugkeeren in de richting van Laren, omdat hij bemerkte dat vrienden met wie hij naar Hilversum was geweest, niet volgden. Bij het keeren, liet hij een auto komende van Amsterdam passeeren, doch hij had niet gezien dat hierachter een motorrijder reed. Een bot sing volgde; de berijder, de heer S. H. uit Amsterdam kwam met liet rechterbeen onder zijn motorrijwiel te vallen. Dr. Van Ugchelen uit Naarden, constateerde een gecompliceerde beenbreuk: de heer H. werd per ziekenauto naar de Majellastichting vervoerd. De duorijder de heer W. F. van Amsterdam, was bijtijds van de motorfiets, die geen groote- vaart had, gesprongen. INBRAAK IN SCHOOL TE GOUDA. Geld voor schoolreisje gestolen. GOUDA, 16 Jan. Toen Zaterdagmorgen de werkster, belast met het schoonhouden der Gerardus Majeliaschool, een R. K. Jongens school voor lager onderwijs met zeven "leer jaren in de Lettemaetstraat, het gebouw bin nenkwam, ontdekte zij, dat vannacht of althans na het sluiten der school, was ingebroken. Bij onderzoek bleek, dat onbekenden op het dak waren geklommen, daar een luik hadden ge opend, waardoor zij in de turfkamer kwamen. Daarna zijn ze langs een ladder tot de tweede verdieping afgedaald. In de klassen waren de kasten en de "daarin staande busjes voor de missie en voor de schoolreisjes der leerlingen opengebroken. Het geld in de missiebusjes hebben de daders onaangeroerd gelaten, dat uit de reispotjes eigenden zij zich toe. Daar liet geld elke maand naar een spaarbank wordt ge bracht, was de buit niet grooteen bedrag van ongeveer tien gulden is gestolen. De dieven hadden het blijkbaar alleen op geld voorzien, daar verder niets vermist wordt. HET ARENA-THEATER IN DE ASCH GELEGD. De voormalige Circus-Schouwburg is totaal verloren. Decors, costumes, costumes, requisieten, instrumenten en de muziekbibliotheek verbrand. Velen zonder werk. Maandagochtend in de vroegte is het Arena Theacer aan liet Stationsplein alhier door een feilen brand totaal verwoest. Van den voor- maligen Circus Schouwburg rest niets dan een smeulende puinhoop van verkoolde^binten, verwrongen staven en zwart gebrande" ijzeren platen. Van.het tooneel, noch van den orkest bak, van de galerijen, noch van de kleedkamers, van zitplaatsen noch van de garderobes, de loketten of de gangen is iets overgebleven. Alles is grondig "vernield, verbrand, ingestort, zwart geblakerd, of verkoold. In een zeer korfe spanne fijds is liet Arena-Theater in een troos- telooze ruïne herschapen en is van velen het middel van bestaan vernietigd. NAAR DE VRIJHEID. Vluchtelingen van het Duivelseiland op Trinidad. Op liet Engelsche eiland Trinidad zijn in den loop van 1932 een honderdtal vluchtelingen van het Duivelseiland, het beruchte Fransche verbanningsoord in Fransch Guyana aan gekomen. De mannen komen uitgeput en half verhongerd aan, na dat zij een gevaarvolle reis, meestal in liavelooze opgelapte open boo ten gemaakt hebben over een zee, die wemelt van de haaien. Zij weten echter, dat op Engel- schen bodem hen de vrijheid wacht, want uit levering aan Frankrijk gaat met zooveel moei lijkheden gepaard, dat" men daar nooit aan begint. wanneer de uitgeputte vluchtelingen voet op Engelschen bodem zetten, worden zij in gerekend door de politie. die zorgt, dat zij eten en kleeren krijgen. Dan worden zij over gegeven aan het Leger des Heils.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3