NSF PREDIKBEURTEN. Blharnis, Iel. 75 GRAAF EGBERT SIGAREN VERBRUGGE DIE-WATERVERF este! eiken boekhandel. WOENSDAG 18 JANUARI 1933 Spionnen en Spionnage. ZIGEUNERBLOED. en Francina van Wezel; Marinus Jan, z. v. Bartel van der Linde en Martina van der Valk. OverledenLevenloos aangegeven kind van Bartel van der Linde en Martina van der Valk. OÜDE TONGE. Geboren: Abraham Adriantis, z. v. Pieter Quist en Maria Osseweijer; Reinier,z. v. Jo hannes Pollemans en' WUhelnsina Maria Ca- tbarina Stoop; Marina, d. v. Jan Pulleman en Lüntje Oorbeek. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Petronella Huberta, d.v. Antbo- nius Janssen en Cornelia Vervloed; Cornelia, z. v. Pieter Leydena en Lijntje Noteboom. Zondag 15 Januari 1933. NEUERLANUSCH HERVORMDE KERK. Middelharuis, vui leeskerk en 's av. ds. v. d. Wal, Sommelsdjjk, vui leeskerk en 's av, ds. van Asck. Dirksland, vin. ds. v. d. Wal en 'sav. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Bouw. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. van Ameide. Nieuwe Tonge.vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk, ude Tonge, vm. ds. Verkerk en 's av. leeskerk. oltgensplaat,vm. ds. v. Aschen 'sav. dhr. Vetter angstraat, vm. dhr. Vetter, en Bommel, vm. ds v. Ameide en 's av. leeskerk "tad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuijs' 'EREENIGING VAN' VRIJZ. HERVORMDEN^ ommelsdyk (Langeweg), 'sav. 7 uur ds. Brin kerink van Oostvoorne. GEREFORMEERDE KERK. iddelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. elissant, vm. en 'sav. leeskerk. tellendam, geen opgaat', uddorp, vm. en nam. leeskerk. oltgensplaat. vm.leesk. en nam. ds. Schaafsma. en Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. tad a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds deGraatl'. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, iddelharnis, vm. en 'a av. leeskerk. irksland, vm. en 'sav. d9. de Blois. CHR. GEREFORMEERDE KERK. iddelharnis, vm. en 's av. ds. Lanian- DOOPSGEZINDE GEMEENTE, uddorp, vm. ds. Foppema. sultaten met Is' Kunstkorrel: Volledig dagrantsoen in één eerste kw. grondstoffen, geen r van het voeder. 20% minder ik, 30°, o meer en grooter ren. lager kostprijs van het ei. 10 staten. Let op ons loodje. i NU er „SUPER-INDUCTIE" is en nu er al een „Super- Inductie" toestel is van F. t60.—waarom zou iemand dan nog met ge wone radio-ontvangst ge noegen nemen „Super-Inductie" is de som van kwaliteit en kwantiteit ''■>5... en selectiviteit van weer al' gave. „Super-Inductie" is- f weergaloos. Zóó is de „Hilversum 24". het nieuwe toestel met „Super-Inductie" schake ling. F. 160- diger: verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en DienstaatLvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel, Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 21 IS. Hoe de inlichtingendiensten aan dc fronten der oorlogvoerenden werkten. Niets, letterlijk niets, zoo kan men zonder geraar voor tegenspraak verklaren, is bü de spionnage aan weerszijden verzuimd. Dat Belgiö gedurende geheel den oorlog het tooneel van spionnage was, kan niet ver wonderen. De Duitsche bezetting verkeerde er te midden van een openljjk of heimelijk vijandige bevolking; waar de bezetter ging, wist hij, dat vijandige oogen op hem loerden. Vandaar, dat bet aan eontra-spionnage der Duitschers in de Geallieerde gelederen niet ontbrak, voor een deel om op het spoor te komen van geheimen, voor een deel ook om spionnen achter het Duitsche front te ont dekken. Zonderlinge ontdekkingen werden van weerszijden gedaan. In een der Fransche ambulances, in de omgeving van Yperen, was een verpleegster werkzaam, die door allen bijzonder werd geroemd om hare zachtheid en hare toewijding. Haar voornaam was Solange, en de aantrekkingskracht, die zoo wei van haar zorgen als van haar oogen uitging, was zoodanig, dat meer dan een officier, door haar verpleegd, de ambulance verliet, lichamelijk hersteld, maar met een diep getroffen hart. Het spreekt vanzelf, dat de een tegen den ander weinig zeide over datgene wat hij met Solange had gesproken. Totdat het toeval wilde, dat twee officieren, boezemvrienden, elkander ontmoetten, nadat zij in de ambulance eenigen tijd hadden door gebracht en over Solange kwamen te spreken. De pleegzuster was een geweldige patriotte, wie herinnerde zich niet de legerkaart in haar kamer, geheel en al bezet met vlag getjes in de geallieerde kleuren. En nu deden deze beide officieren de eigenaardige ervaring op, dat Solange op den avond, voorafgaande aan hun vertrek uit de ambulance hen, tus schen twee omhelzingen door, had gevraagd, waar hun nieuwe standplaats was, waar zij hadden te vechten, hetgeen zij wilde weten opdat zij aan hen kon denken en het afscheid haar minder zwaar zou vallen. In oorlogstijd is alles verdacht, en ook dit leek den beiden officieren verdacht. Zoo kwam de Fransche geheime dienst op een spoor, en het kostte daarna niet veel moeite te bemerken, dat Solange de vlaggen van haar kaart verplaat ste in verband met de inlichtingen, die zij verkreeg en dat zjj deze inlichtingen een enkelen dag of een paar dagen later op ingenieuss wijze aan een bepaald adres wist te verzenden. Natuurlijk kon zij nietcorres- pondeeren met een vijand; dat was ook geenszins haar bedoeling, maar zij cori es- pondeerde met een tandarts te Parys, en aan eenvoudige soldaten, die de ambulance ver lieten, en die zij al evenzeer met zorgen had overladen als de officieren, gaf zij de brieven, voor dezen tandarts bestemd, mede, teneinde ze te Parijs op de bus te doen. Welke soldaat zou daartegen bezwaar maken te meer waar zij moeilijk van elkauder konden weten hoe- vele dergelijke brieven aan het gelijke adres werden verzonden. Zoo was de corresponden tie van Solange weken en maanden achter een voortgegaaD zonder dat de geheime dienst van het betreffende legerdeel deze op het spoor kon komen en zoo zou die correspon dentie wellicht nog tijden zijn voortgegaan, had het toeval niet ingegrepen. Het bleek, dat Solange dochter van een volkomen honorabele familie, goed patrio- tisch, by een bezoek aan dezen tandarts, in handen was gevallen van een gevaariyk individu. De man had het medium, dat het meisje bezat, opgemerkt, en hij had haar zijn wil opgelegd om te verraden en hem de vruchten van dit verraad mete te deelen. Zoo correspondeerde zy, tegen haar wil, met dezen man, en slechts de schob, veroorzaakt door de ontdekking en het daarop volgend verhoor voor den krijgsraad konden den band verbreken, die hypnotisch was gelegd. De tandarts, in enkele dagen niets vernemende, was op geheimzinnige wijze verdwenenmen heeft hem nooit teruggevonden. De pleeg zuster kon men niet vervolgen, men kon haar en haar familie slechts beklagen. Ook spionnage is een feit, dat moreel en juridisch slechts dan wordt verricht, wanneer de wil daartoe aanwezig is, en hier was van wil geen sprake, hier was misdadig de wil lam Een geheel andere ontdekking deed een Duitsch medewerker van de eontra-spionnage in het Oosteerijksche leger, doch ook ditmaal in een ambulance. Het geschiedde in het gebied van de rivier de San, waar in een hospitaal de toewijding van zuster Sainte Innocence werd geprezen. Haar was niets te veel, zy waakte nachten en deed dan overdag haar gewone diensten. Zij wist de zieken en gewonden te onderhouden en moed in te spreken als geen ander. Is het wonder, dat de majoor, verbonden aan het Duitsche Nachricbtbureau, deze verpleegster wilde lee- ren kennen? Zij maakte den indruk van een heilige onschuld op hem; haar nobel gelaat, haar gezicht vol toewijding brachten hem tot de overtuiging, dat nren niet te veel van haar had gezegd. Maar als bij toeval vielen zijn blikken op het schoeisel van de zuster, en dit schoeisel scheen hem rijkelijk groot en grof voor een vrouwenvoet. 's Avonds over de verschijning nadenkende, glimlachte hij er om en toen plotseling als een bliksemflits trok iets van wantrouwen door zijn gedachten. Hij begon met de iden titeitspapieren van geheel het personeel van deze ambulance te onderzoeken, maar dat bracht hem tot generlei resultaat. Van den majoor-dokter vernam hij opnieuw niets dan loftuitingen over deze zuster, die op het punt stond voor de gouden medaille van het Roode Kruis te worden voorgedragen. Dit gaf in- tusschen den man vanhetNachrichtenbureau een aanleiding om den dokter te verzoeken de zuster bij hem te laten komen. Opnieuw kwam zij, en vroeg met haar diepe stem waarmede zij hem van dienst kon zijn. De officier vanhetNachrichtenbureau zeide niets, maar plotseling leunde hij zwaar op de tafel, waartegen hij stond; hij streek met de hand langs zijn hoofd en zakte, als door een slag getroffen ineen op den stoel, die zich naast hejp bevond. De dokter en de zuster schrikten de" laatste schoot toe en greep den officier krachtig onder den arm, en bedacht daarbij tiiet hoezeer zij zich tegen hem aandrukte. Dit nam den laatsten twijfel bij den officier van het Nachrichtenbureau weg. Toen de zuster hem op een rustbank had neergelegd, en de dokter zeide, dat het het beste zou zijn zoo spoedig mogelijk de knellende uni form uit té trekken, sprong hij op, en zeide op een toon, waarvan de dokter al evenmin iets begreep als van de woorden die hfl sprak FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Oeaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 11) „Natuurlijk," antwoordde de knecht, gepiqueerd bij de gedachte, dat hij de particuliere aangelegen- heden niet zou weten van zijn „familie". „Is het soms geen goed huwelijk? Ze hebben immen. niet anders te doen, dan met elkander om te gaan en de landgoederen bij elkaar te voegen. De jongelui zijn voor elkaar geschapen." Het lustte Tazoni niet dit onderhoud verder voort te zetten en daarom maakte hij zich gereed te vertrekken. „O, nee; je moet eerst wat eten en drinken, protesteerde de stalknecht. „Miss Veronica heeft zelf gezegd, dat ik je een twaalfuurtje moest aan bieden." „Miss Dartworth zal wel begrijpen, dat ik dank baar ben voor haar welwillendheid, ook al maak ik er geen gebruik van," antwoordde Tazoni glim lachend. Toen ging hij heen met het paard, ter wijl zijn gedachten met betrekking tot hetgeen b'j juist gehoord had over lord Raymond en Veronica dooreen warrelden. Zij gaat trouwen met dien bruut, dacht hij; bij houdt niet van haar en zij niet van hem ik heb het gezien in de manier, waarop zij elkan der aankeken en ik, ik had haar kunnen winnen, als het lot vriendelijker geweest was, wanneer ik ook in haar leven zou zijn gekomen. Halverwege de heide, het tentenkamp was reeds in het gezicht, kwam hij een open rijtuig tegen, waarin Veronica en lord Dartworth zaten, vergezeld door miss Slade. De paarden werden ingehouden en de koetsier wenkte Tazoni oin naderbij te komen. De lippen op elkaar geklemd, zoodra hij Veronica zag, naderde Tazoni. Het meisje herkende hem onmiddellijk, maar iict niet blijken, dat ze hem reeds eerder had ontmoet. „Ik moet je wat zeggen, kerel," begon lord Dartworth; hij zweeg echter plotseling, terwijl hij Tazoni lang en onderzoekend aankeek. „Maar dat moet een vergissing zijn; jij bent natuurlijk geen zigeuner." „Toch wel, mylord," antwoordde Tazoni. „Je zou het anders niet zeggen," merkte lord Dartworth op. „In elk geval dan zal ik je zeggen, dat een paar van je menschen den laatsten tijd op mijn landgoed aan het stroopen zijn." Tazoni fronste het voorhoofd, maar gaf geen antwoord. „Twee of drie nachten geleden hebben mijn koddebeiers een man door het bosch zien loopen. Zij vonden een paar hazen in strikken. Van nacht was de kerel er weer en zagen ze, hem duidelijk. Uit dc beschrijving, die ik van hem kreeg, zou ik opmaken, dat hij tot jou troep behoort. Be wijzen kan ik niets, maar ik duld dergelijke dingen niet hier in dc buurt. Je weet, dat ik gezag genoeg heb om den heelen troep te laten verhuizen en bovendien lijkt het mij heel ondankbaar, omdat verschillenden van jelui op mijn landgoed werk „Integendeel, zuster, het zal beter zyn, dat gU Uw kleeren aflegt." De dokter wilde tegenstreven, maar een fluitje bracht enkele gendarmes binnen het vertrek, die ai spoedig ontdekten, dat deze zuster niet alleen geen verpleegster, maar ook geen vrouw was. Betrapt moest deze het bekennen; hij was een officier van den Russischen Generalen Staf, die de gevaarlijke taak had op zich genomen om te spionneeren in het leger van den vijand. Toen de officier van het Nachrichtenbureau hem toevoegde: „Ge zijt een spion en ge zult gefusüeerd worden", antwoordde hij on vervaard: „Ik ben soldaat en ik heb op deze wijze vorst en vaderland niet minder ge diend dan ik het had kunnen doen op het slagveld. Ik heb mijn lot tevoren geweten" Van algemeene bekendheid is het zeker niet, dat spionnage veelvuldig vanuit, en meer nog door middel van de lucht werd uitgeoefend. Tal van malen zijn per vlieg tuig spionnen van Geallieerde zy'de achter de Duitsche frontlinie gebracht, die dan, hetzij in België, hetzij in Noord-Frankrijk, maar ook in Polen of Galicië, hunne ver richtingen aanvingen. Het is mogelijk, dat hetzelfde geschied is met Duitsche officieren op het Fransche grondgebied, maar op groote schaal kon dit niet voorkomen. De Fransche of Engelsche officier toch, die aan land werd gezet in Belgisch of Fransch gebied, vond daar een hem in het algemeen welgezinde bevolking en was in den regel bekend met de streek, die hij had te exploreeren. De Duitsche officier daarentegen, gesteld, dat hij het Fransch perfect sprak, had alles tegen. In een der vele Engelsche boeken over spionnage, ontleend aan de pen van degenen, die medewerkers van de Intelligence Service zijn geweest, wordt verteld van een vlieger officier, die was aangezocht om zich beschik baar te stellen om een spion achter het Duitsche front aan land te zetten. Op tijd was hij op het vliegterrein; maakte zijn vliegtuig in orde, en zag rODd naar den man, dien hij verwachtte. Een groep personen was aanwezig, en daaruit maakte zich een man los, die, zooals hij moest erkennen, de meest Duitsche Duitscher was, dien hij ooit had gezien. De vermomming was voortreffeiyk, en het Duitsche accent, dat hij een oogen- blik deed hooren, niet minder. Voorstelling had niet plaats; een vliegofficier, is in zoo danig geval slechts geleider, hij wordt niet in het geheim genomen. Op de aangegeven plek werd geland; in de onmiddellijke na bijheid van de landingsplaats was aan een eenzaam staanden boom een lantaarn beves tigd. De spion steeg uit, groette den vlieger, sprak af, dat hij den daaropvolgenden Dins dagavond op hetzelfde uur op dezelfde plaats zou zijn, ging naar de lamp en deed deze uit, enverdween in het donker. De vlieger steeg op, en was den Dinsdagavond d.a.v. ter plaatse. Afgesproken was dat hij ten hoogste een half uur zou wachten, niet langer, omdat de kans op verraad altijd bleef bestaan. Met het horloge in de hand keek hfl rond, trachtte de duisternis te door boren, maar zag weinig of niets, totdat juist op het aller, allerlaatste oogenblik de spion, opnieuw als Duitsch officier gekleed, in het toestel stapte, dat vlug opsteeg en vertrok. Niet altijd ging het zoo gemakkelijk. Lui tenant Hall, de bekende Amerikaansche vliegenier, die, nog voordat Amerika in den hebben gevonden." De oogen van Tazoni namen een booze uit drukking aan. „Mylord," zeide hij, zich oprichtend, doch zach ter sprekend, dan zijn gewoonte was, „als ik be merk, dat dc strooper tot mijn mannen behoort, zal ik hem binnen vier en twintig uur aan u uit leveren. Ik hoop echter, dat u zich vergist. Ik durf veronderstellen, dat geen van onzen troep zoo ondankbaar zou zijn, om te stelen van den man, die hen heeft beschermd. Als u mij wilt toestaan den kerel op te sporen, geef ik u dc ver zekering, dat ik hem zal vinden." Lord Dartworth knikte 'goedkeurend. „Dat is niet meer dan billijk," zeide hij. „Ik zal mijn jachtopzieners medcdeelcn, dat jij een paar nachten de wacht zult houden. Je ziet, ik vertrouw je onvoorwaardelijk en ik neem aan, dat je mijn vertrouwen niet zult beschamen." „Ik ben u dankbaar, mylord; u kunt op mij rekenen." Toen wachtte hij zwijgend, zijn sterk gebruinde handen rustend op de heupen. „Afgesproken dus! Goeden middag," zeide lord Dartworth. Tazoni nam zijn muts af en het rijtuig reed verder. Geen enkel oogenblik had zijn oog Veronica gezocht, maar hij wist, dat zij gedurende het gesprek hem voortdurend had aangekeken en zijn hart klopte sneller. Een oogenblik had hij nog gehoopt, dat zij iets tot hem zou zeggen, zoodat hij opnieuw de muziek van haar stem zou hooren. Het volgende oogenblik begreep hij echter, dat zij te trotsch was om te willen erkennen, dat zij hem ooit tevoren had gezien. „Wat een knappe kerel is dat," merkte Judy oorlog trad, behoorde tot het Lafayette Es» cadron van vrywillige vliegers, heeft meer dan eens dergelijke tochten volbracht en heeft daarbij de meest uiteenloopende erva ringen opgedaan. Hij zou een spion dien hij drie dagen tevoren naby Rooroi had aan land gezet, terughalen. Boven het veld gekomen, zette hij den motor af teneinde elk onnoodig geluid te vermijden. Toen hij nog even boven den grond was, zette hjj den motor weer aan, maar deze scheen te weigeren. Het was een oogenblik van groote spanning, maar spoedig bleek de zaak in orde. De vlieger landde, maar geen spion was te vin den. Hij wachtte en wachtte, totdat zijn aandacht werd getrokken door een voorwerp dat zich snel voortbewoog. Uit het gras dook een Duitsch .soldaat op. Voordat hij de motor had kunnen aanzetten, was de soldaat in de machine gesprongen. Hij was op het punt om zijn revolver af te schieten, teneinde zich van den ongewenschten indringer te bevryden, toen deze hem in het Fransch toesprak. Het was de spion, dien hij zocht, maar, gelyk hy eigenlyk wel had kunnen verwachten, in Duitsch uniform. Onderweg vertelde Luitenant Hall hoe op het kantje af hy gered was, doordat hij begon te spreken. De spion lachte- dergelyke gevaren waren zijn dagelijksch werk. Hij was bovendien tevreden, want zijn opdracht was geslaagd. Wat die opdracht was en wat het succes was, Luitenant Hall kreeg er niets van te hooren. Hij had vermoedens, maar bevesti- hing kreeg, hij al evenmin. Het is een der eerste regelen van het spionnage-stelsel, dat de spionnen met niemand dan hun eigen chefs over hun opdrachten en hetgeen zy hebben vernomen, spreken. De spionnage door middel van de lucht had, zoowel van Engelsche als van Fransche zijde nog andere belangrijke kanten. Men werkte op deze wijze gemakkelijk met post duiven. Tal van malen steeg een spion op, die een korf met postduiven bij zich had. Deze stelde hem in staat om berichten aan de Geallieerde zijde te geven, schoon hij zelf achter het Duitsche front bleef. Meer dan eens ook werden de postduiven aan een in woner van België of Noord-Frankrijk ter hand gesteld; het is bekend en wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat onder die bevolking vele spionnen voor het ek-en leger werden aangetroffen. Nu gebeurde het natuurlijk dikwijls, dat zulke postduiven, werden zij losgelaten, werden getroffen door Duitsche soldaten, die order hadden erop te schieten. Dan was de boodschapper verloren, maar er bleven nog voldoende postduiven over om den geschotene te vervangen. Het kwam natuurlijk ook voor, dat van Duitsche zijde een postduif, die een dergelijk bericht had over te brengen, door andere werd ver vangen, met een valsch bericht gewapend. Maar daartegen waren middelen te vinden; de merken niet alleen van de postduiven, maar ook van de brieven wezen zulks gemak makkelijk uit. De Fransche geheime dienst heeft later, rekenende op de medewerking van de Belgische en Fransche bevolking, een stelsel in praktyk gebracht, waardoor zelfs de daling van spionnen overbodig werd en toch van postduiven gebruik kon worden gemaakt, Op een eenzaam, weinig bezochte plek werd een korf met postduiven neer gelaten; een briefje, dikwijls ook een pak bankbiljetten was daaraan bevestigd; het Slade op, toen Tazoni het niet meer kon hooren. „Ik zou nooit gelooven, dat hij een gewone zigeu ner is." „Hij is ook geen gewone zigeuner," antwoordde Veronica; als voelde zij behoefte den man, die haar belangstelling had gewekt, te beschermen tegen kleineering. „Dat geloof ik ook niet," zeide haar vader. „Hij is in elk geval boven het gemiddelde. Hij spreekt keurig en gedraagt zich als een heer. Maar Veronica, heb je niets bijzonders aan hem gemerkt? Doet hij je niet aan iemand denken?" ging lord Dartworth voort. „Ik geloof het niet," antwoordde het meisje nadenkend. „Waarom vraagt u dat?" „Och, zoo maar," was het weinig zeggende antwoord van lord Dartworth, die niet verder op dit onderwerp wenschte in te gaan. Omstreeks denzelfden tijd zocht een bleeke, somber uitziende vrouw haar weg door de bos- schen naar het dorp, Zij zag er niet sterk uit en moest telkens rusten. Zij leunde tegen een boom, toen de gestalte van een man te voorschijn kwam uit dc struiken achter haar. Dc vrouw stond op het punt haar weg te vervolgen, toen iets er haar toe bracht achter zich te kijken. Zij stond plotse ling tegenover een grooten, gebruinde» kerel, die haar had gadegeslagen van achter den boom, tegen welken zij leunde. „Luke!" riep ze uit, terwijl haar lippen bleek werden van schrik. „Ja, wijfje. Je hoeft niet zoo te staren; het is mijn geest, niet," „Wat kom je hier doen?" „Hetzelfde als jij. Ik wil ook wel eens oude briefje gaf de inlichtingen hoe te handelen; de banknoten waren de voorafgaande beloo ning. Die kon natuurlyk niet groot zyn, omdat men met het neerleggen van zulk bedrag riskeerde, dat zij of in handen viel van Duitsche patrouilles, of in handen van personen, die wel bet geld tot zich nemen, maar de verlangde diensten niet deden. Aan den anderen kant had het vinden slechts één keer van een dergelyken korflichttengevolge, dat een vaste verbinding met eenigen in woner op dezelfde plek kon worden tot stand gebracht, die dan in de toekomst profijt afwierp. De groote moeilijkheid was deze, dat werden de postduiven niet vrij spoedig gevonden, zy stierven en al de moeite nutte loos was. Daarom heeft de Fransche geheime dienst het later geprobeerd met kleine bal lonnetjes. Deze werden opgelaten aan de Fransche zijde van het front op dagen, dat de wind daarvoor gunstig was. Aan ballon netjes waren enkele andere ballonnen ge vestigd gemaakt evenals de opgelaten ballon van zoodanige stof, dat zij op een hoogte van niet veel meer dan 100 M. reeds niet meer zichtbaar waren. Deze ballonnen droe gen evenals de korven postduiven een briefje met instructies en biljetten ter voorafgaande belooning. Soms werden zij gevonden door bewoners, die bereid waren de gevraagde diensten te verleenen; soms ook werden zij niet of door de Duitschers gevonden. Een groot nadeel van deze ballonnen, hetwelk ook leidde tot het einde van het experiment, was daarin gelegen, dat de bewoners, wilden zij de ballonnen gebruiken, moesten wachten totdat de wind gunstig was en naar het Geallieerde front blies. De berichten, die de ballonnen vervoerden, waren zoodoende menigmaal verouderd, en van dit middel geldt in groote mate, dat de uitkomsten niet evenredig waren aan de kosten! Vooral van EDgelsche zijde heeft men systematisch en bijna wetenschappelijk het stelsel der postduiven in praktijk gebracht. Dit is te danken aan den lateren Inspecteur van den Engelschen postduivendienst, jaren achtereen reeds een liefhebber van deze sport, die zelfs Koning Eduard VII, toen nog Prins van Wales, daarvoor belangstelling had weten in te boezemen. Toen de oorlog uitbrak, was men in bijkans alle oorlogvoerende landen, en niet ten onrechte, erop uit om postduiven te vangen, wijl zij zoo licht aan in het land gevestigde spionnen berichten konden over brengen of van deze spionnen konden uit gaan teneinde berichten naar het buitenland te brengen. Dit had vanzelf ten gevolge, dat alle postduivenhouders hun duiven binnen hielden, en het dezen dieren aan de voor alles noodige oefening ging ontbreken. Daartegen kwam nu de man in verzet, die spoedig daarop in staat werd gesteld een Engelschen post duivendienst te organiseeren. Hij wees er het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, met de leiding in deze aangelegenheid belast, op. dat zoodoende met het badwater het.kind werd overboord geworpen. Zeker, de mogelijkheid, dat spionnen in het eigen land op deze wijze bericht ontvingen, was niet uitgesloten, maar men kon die mogelijkheid verminderen door het houden van postduiven te binden aan ver gunningen die slechts werden uitgegeven aan diegenen, over wie de politie gunstig advi seerde. Daartegenover werd er reeds toen zijnerzijds op gewezen, dat een goede post duivendienst een groot belang voor het leger kon beteekenen. Men heeft hem in staat ge- bekenden zien. Nou, je hoeft je niet ongerust te maken. Denk maar, dat ik dood ben, dat zou jou toch het liefst wezen. Wat mij betreft, ik zal maar doen, of je een geest bent. Dat moet je al haast zijn ook," voegde hij er nijdig aan toe. De vrouw klemde zich aan den boom vast om steun. „Luke, doe toch niets! God weet, dat ik liever dood zou zijn en..." „Des te beter!" viel de man haar in de rede. „Houd clan ook je mond over mij. Als je dat niet doet, weet je, wat je te wachten staat." In haar oogen was te lezen, dat ze dit wist. Plotseling strekte zij de handen smeekend naar hem uit. „Luke, mijn jongen..." begon zij, doch hij viel haar dreigend in de rede: „Dat kind is kapot! Onthoud dat nu eens en vooral! Alleen een gek kan zoo iets vergeten." Het veelzeggende in zijn woorden deed haar sidderen. „Soms denk ik, dat ik gek ben," stiet ze uit. „Jc bent niet de ccnige, die dat denkt," wierp hij haar bruut tegen. „Lord Raymond doet het ook. Als hij het voor het zeggen had, liet hij je wegjagen!" De vrouw uitte een hartverscheurende!! kreet. „Luke, Luke, wil je me vermoorden!" „Zoo lang jc je mond houdt, niet," bromde hij. „Jc kunt niet voorzichtig genoeg zijn. Als je mijn raad opvolgde, ging je voor goed weg. Hoe makke lijk vliegt niet het vuur in het kruit; als je je één keer verspreekt, is het met ons allemaal voor altijd hier gedaan." (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1