i$$ BEBTBLS Kent U de ACME WRI1 VERSLAGEN BINNENLAND Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: Spionnen en Spionnage. 10 jaar garanti^ Prijs: f 25.00 franco doorgeheel Nederla| van genoemd bedrag, of voorheen MENNEN! 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1933. h({ nieuwsgierig geworden, aldus luidde zijn verklaring by de eerste behandeling, om te zien, waar het geld terecht gekomen was. Hy was de kamer binnen gegaan en had daar een lucifer aangestoken. Vermoedelijk was hij wat onvoorzichtig geweest, en daar door was een gordijn in brand geraakt. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman had In zyn requisitoir geen ge loof gehecht in de beweringen van verdachte. Wegens opzettelijke brandstichting van den diefstal had de vader geen aangifte gedaan had het O. H. geöischt 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. Na de eerste behandeling heeft verdachte een brief tot de rechtbank gericht, waarin hij de opzettelyke brandstichting bekende. Deze bekentenis heeft bij thans herhaald. Hy had zich aan het geld van zyn vader vergrepen om zich voor zyn huwelijk te kunnen installeeren. Hij zou des morgens het huis verlaten om met zijn vrouw te gaan samenwonen, doch dan zou de diefstal van het geld uitkomen. Om dat te voorkomen had verdachte in de kamer brand gesticht door de gordijnen in brand te steken. Ver dachte had niet met zyn vader over het ontvreemden van het geld durven spreken. Het O. II. merkte in zyn nader requisitoir op, dat verdachte zich tegenover zijn vader zeer misdragen beeft. Het het oog op den buitengewonen ernst van het misdrijf en de houding, die verdachte heeft aangenomen en uit een oogpunt van algemeene preventie persisteerde het O.M. by zijn reeds eerder genomen eisch. j De verdediger, mr. J. A. Fruin, pleitte in verband met de omstandigheid dat verdachte bekend heeft, oplegging van een lichtere straf. koopste manier om voor verscheidene maanden het bewaren mogelijk te maken, maar het heeft het nadeel, dat de eieren allengs een kalksmaak aannemen en dat het wit zieli niet tot schuim laat slaan. Ook bij het uit de kalk nemen wil er nog wel eens wat breken. Het inleggen in waterglas is wat duurder, maar heeft het voordeel dat zulke eieren'tot schuim kunnen geslagen worden eu ook de smaak niet wordt benadeeld, mits het water glas geen vrij alkali bevat. Het bruikbaarste waterglas bestaat uit 24 deelen kiezelzuur en ongeveer 9 deelen natrium oxyde. De alkali maakt liet eiwit geel en doet ook den dooier verkleuren. Een weer andere methode is liet maken van vloeibare en ook vaste of droge eiconserven. Hiervoor kan men ook gebruik maken van kneuseieren en ook van te kleine, bijv. zulke, die door een ring van 38 millimeter gaan. Door kloppen en machinaal roeren wordt de geheele inhoud, of wel dooier en wit afzonder lijk behandeld en deze vloeibare massa in een dunne laag op gepolijste metalen platen uit gespreid en in een droogtoestel aan een lucht stroom van 50 tot 55 graden Celsius bloot gesteld tot alles kruimelig is geworden. Bij hooger warmtegraad zou liet verkregen pro duct moeilijk oplosbaar zijn. (Albumine, het voornaamste eiwit in het ei, stolt bij tempera turen boven 60 graden Celsius. Red.) Van duizend eieren verkrijgt men ongeveer 30 kilo ongedroogd eiwit en 16 kilo ongedroogde dooiersubstaritie. Na het drogen levert dit op 44 kilo droog eiwit en 8 kilo droge dooierstof. In China en in de Balkanstaten komt deze bewerking veel voor en jaar op jaar neemt de uitvoer naar andere landen toe, niet alleen voor voedselvoorziening, maar ook in de tech niek, speciaal bij de fabricatie van handschoe nen en het maken van lichtgevoelig fotogra fisch papier. PRACT1SCHE WAARDE VAN EEN EI. Vooral in de keuken van velerlei nut. Voor consumptie en techniek. in tegenstelling met vroeger tijden is het algemeen verbruik van het ei als belangrijk levensmiddel in onze dagen sterk toegenomen, schrijft de expert Van Weeren in „De Klein- veeteeit". Het is een waardevol voedings middel, dat echter niet overschat mag worden, hetgeen blijkt uit de samenstelling. Stellen we, na Iftrek van de schaal, een ei-inhoud op 50 gram, dan zijn daarvan 37 gram water en blijven voor vet en eiwit resp. 54 en 7 gram. Het overige halve gram bestaat "uit minerale stoffen, namelijk zwavel, ijzerverbindingen en sporen van andere stoffen. Al bevat het ei dan ook bovengemelde zeer waardevolle stoffen, toch ontbreekt één on misbaar bestanddeel, namelijk een koolhy draat. Dus eerst dan, wanneer bij het ei brood, suiker, meelspijs of aardappels gebruikt wor den, zal het een volwaardige spijs vormen. De voedingswaarde van eieren wordt dus vaak overschat; de soms hier en daar nog verspreide meening dat één ei in voedings waarde gelijk staat met een halfpond vleesch is beslist onjuist. Men zou daarvoor niet een, maar zeven eieren noodig hebben. Wat eiwit- en vetgehalte betreft, komt één ei gelijk met een theekopje goede melk, want daarin bevindt zich de in het ei ontbrekende melksuiker. Als iemand aan zijn dagelijksche eiwit-be hoefte van 80 tot 100 gram wenschte te vol doen, dan zou hij 13 tot 17 eieren moeten verorberen. Een voordeel van het ei is echter, dat het zich zoo gemakkelijk iaat verteren, waarom het voor zieken en zwakken zoo bijzonder geschikt is. in de keuken bewijst het ei velerlei diensten. Het is een onmisbaar bindmiddel voor allerlei sauzen, voor ragouts, voor bijna alle tusschen- gerechten. De koekbakker kan het niet missen bij het maken van allerlei deeg. Zonder eieren geen crème-spijzen, geen gebak, geen zoete tusschengerechten en geen omeletten! Het heele jaar door geven de kippen ons eieren, maar de waarde en de smaak blijven niet altijd gelijk. Eieren van jonge hennen afkomstig, de zoogenaamde henne-eieren zijn wel klein van stuk, maar fijn van smaak. De in den herfst en wintermaanden geproduceerde eieren staan in smaak niet vooraan, waar schijnlijk ten gevolge van het feit, dat er min der frisch groenvoer aanwezig is en het voer over het geheel dus minder afwisselend is. in een vorig artikel heb ik er reeds op ge wezen, dat er een tot nog toe niet opgehelderd verband bestaat in smaak van licht of donker gekleurden dooier. Het versche ei is levend, het ademt door de poriën van de kalkschaal en de vliezen, maar als het oud is geworden is het een dood voorwerp. En door diezelfde poriën, die voor het zich ontwikkelende kuiken de noodige levenslucht binnen moesten laten, treden dan de bederfaanbrengende zwammen, parasieten en bacteriën binnen. Eveneens ver liest het ei door die poriën een zeker procent van zijn waterdeelen en naar die verhouding vergroot zich de luchtkamer, waardoor het ei in gewicht verliest. Voor het conserveeren van eieren bestaan drie wegen. 1. Het bewaien in een koelruimte bij 4 gra den Celsius. 2. Het inleggen onder zand, haksel enz. voor korten duur en verder het inleggen voor langere conserveering in bepaalde vloeistoffen. in een koelruimte wordt alleen het afsterven van het ei vertraagd. Bij de beide andere me thoden wordt getracht de poriën af te sluiten om het binnentreden van bederf te bemoei lijken. Het inleggen in kalk is de oudste en goed- VERSLAG van de Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUW-HELVOET, op 30 December 1932, voorm. 9,30 uur. Voorzitter is de heer F. W. van Driel, Burgemeester. Allen zijn tegenwoordig. De volgorde der stemming wordt door loting aangewezen als volgt: de heeren Spuybroek, Van Beesten, De Jonge, Van den Ban, Kramer, Boere en Wezemer. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De heer BOERE vraagt of de wachtweek is uitbetaald. De VOORZITTER antwoordt toestemmend. Ingekomen Stukken. 1. De goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging begrooting, dienst 1932, no. VII. 2. Een kennisgeving van de N.V. Gas fabriek Hellevoetsluis, dat met Januari a.s. de gasprijs wordt verlaagd tot 9 cent per Meter. De heer KRAMER dringt aan op een tijdige herziening van het gascontract. 3. Een dankbetuiging van de Arb. Muziek- vereen. „Voorne en Putten" voor de toegeken de subsidie voor 1933. 4. Een adres van P. Kooie, C. Touw, S. Hokke en Wed. P. v. d. Velde, allen wonende alhier, houdende verzoek vermindering van hun erfpachtsrecht. Dit adres wordt aan gehouden. 5. Een schrijven van den huurder J. M. van Orselen alhier om een meerdere reductie van zijn landpacht, dan de hem toegekende 10 De VOORZITTER zegt, dat dit verzoek ter sprake is gebracht in het college van B. en W. en dit van oordeel is, dat hier niet op terug gekomen kan worden. B. en W. stellen mits dien voor afwijzend te beschikken. Dit voor stel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Kleedhuisje sporthuisjes. De VOORZITTER zegt, dat 5 inschrijvings biljetten zijn ingekomen en doet hiervan voor lezing. Een der biljetten voldoet niet aan de voorwaarden. Na duscussie worden B. en W. gemachtigd dit werk te doen uitvoeren. Aldus wordt besloten. Commissie van Toezicht op het L.O. Wegens periodieke aftreding van den heer C. B. Leering heeft de Commissie de volgende voordracht aan den Raad overgelegd: 1. C. B. Leering, Hoofd der Ie O.L. School; 2. T. Hoog kamer, onderwijzer der ie O.L. School. Na stemming blijkt de heer C. B. Leering te zijn herbenoemd met 5 stemmen, terwijl op den heer Hoogkamer zijn uitgebracht 2 stemmen. Voor de vacature, ontstaan door vertrek van Ds. Priester, is de volgende voordracht op gemaakt; i. Ds. D. Visser, predikant alhier; 2. J. A. Kleynenberg, Kantoorhouder alhier. Na stemming blijkt Ds. Visser te zijn benoemd met 5 stemmen, terwijl op den lieer Kleynen berg 2 stemmen zijn uitgebracht. Benoeming Hoofd school Westdijk. De VOORZITTER leest de voordracht. Deze luidt: 1. H. de Boer te Almelo; 2. P. G. van Wijk van Brievingh te Rotterdam; 3. J. Torre- man te Veendam. Na in comité te zijn over gegaan, wordt de openbare vergadering weder geopend en tot stemming overgegaan. Na stemming blijkt no. I der voordarcht met algemeene stemmen benoemd te zijn. In het geval, dat liet tegenwoordig Hoofd dier school met inging van 1 Februari a.s. vertrekt en op dien datum liet nieuw benoemde hoofd nog niet in functie kan treden, wordt aan B. en W. opgedragen tijdelijk in de vaca ture te voorzien. De heer VAN BEESTEN zegt, dat hij bij den heer W. van Strien is geweest naar aan leiding van het in de vorige vergadering be sproken plan lot egalisatie van diens van de gemeente gehuurd land. Genoemde van Strien wenscht geen afstand te doen van de huur, daar zijn opvolger dan liet genot zou hebben van de verbetering. De VOORZITTER, terugkomende op het aan te brengen gebouwtje op liet sportterrein, zegt, dat de kosten daarvan ten laste van de begrooting 1933 zullen komen. De heer KRA MER zegt, dat het beiirsbestuur liet recht heeft volgens contract het terrein aciiter liet beursgebouw 'te huren. Rondvraag. De heer VAN BEESTEN vraagt of de draineering achter de woningen van P. Kooie, C. Touw enz. reeds afgewerkt is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit werk zoo spoedig mogelijk zal uitgevoerd worden. De lieer DE JONGE zegt, dat in de buurt bij hem de radio veel last heeft van storingen en Rotterdam heeft besloten de electrische leidingen van apparaten te voorzien om die storingen tegen te gaan. De heer KRAMER zegt, dat dit ter sprake is gebracht op de vergadering van aandeel houders der voormalige Electr. Mij „Voorne en Putten". Er is een circulaire aan de ge meentebesturen gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat bedoelde apparaten voor bepaalde tijden kunnen worden gebruikt. Een ver ordening is daarvoor noodig. De VOORZITTER zegt hieromtrent infor- matiën te zullen inwinnen. De heer KRAMER vraagt of er iets is in gekomen van de V.l.Z. en hoe het staat met de 10 cent voor het Actiecomité. De VOORZITTER antwoordt dat van de V.l.Z. niets is ingekomen en het adres van het Actiecomité nog even wordt aangehouden. De heer WEZEMER vraagt naar den bijslag voor de trekkenden uit de werkloozenkassen, gehuwde en ongehuwde kostwinners. De VOORZITTER antwoordt hierover met B. en W. spoedig te zullen handelen. Sluiting. WAAR MOKT MEN HEEN MET 100.00(1 SPEENVARKENS? Vernietiging vaii biggen? 's-GRAVENHAGE, 10 Jan. - Het Corr. Bar. meldt: Sinds eenigen tijd is de Neder- iandsche Varkenscentrale bezig met.de voor bereiding om 100.000 speenvarkens op te koopen. Zooals men weet worden door de Varkenscentrale merken beschikbaar gesteld voor de biggen. Deze merken worden echter niet in een ongelimiteerd aantal uitgegeven, zoodat men op het oogenblik voor het feit staat, dat er biggen zyn waarvoor de boer g0en merken kan krijgen. Ten einde nu de boeren van deze overtollige biggen te ont lasten, heeft de Varkenscentrale besloten tot aankoop van 100.000 stuks over te gaan. De Varkenscentrale heeft zich gewend tot het Nationaal Crisiscomité met de vraag of dit comité de beschikking over deze biggen wenschte te krijgen om ze waar noodig uit te deelen. Het Nat. Crisiscomité heeft over deze aangelegenheid het advies ingewonnen van den directeur der abattoirs in onze grootste gemeenten. Deze adviezen waren voor het meerendeel afwijzend; in de eerste plaats omdat het in het algemeen een min der geschikt voedsel werd geoordeeld en voorts omdat het keuren, slachten en op slaan van het vleesch naar verhouding te groote kosten met zich zou brengen. Het Nat. Crisiscomité beeft dan ook besloten het aanbod van de Varkenscentrale af te wijzen, doch de plaatselijke comité's volkomen vry- gelateö om, indien zij een andere meening zijn toegedaan, zich met de Varkenscentrale in verbinding te stellen. Hedenmiddag heeft de Varkenscentrale over deze aangelegenheid een langdurige vergadering gehouden, waar esloten is alsnog te zoeken naar andere wegen om het varkensvleesch voor de werk- loozen beschikbaar te stellen. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal tot vernietiging van biggen moeten worden overgegaan. DOLLE JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Door douane beambten van Dussoldorp. Twee smokkelaars gearresteerd in garage. - 1200 ton sigarettentabak gevonden. - Valsch Ouitsch nummerbord over het Hollandsche. VENLO, 11 Jan. De douane-beambten te Dusseldorp hebben gistermiddag wederom een goeden slag geslagen Uit een der grens plaatsen werd hun er op attent gemaakt, dat een zwaar gepantserde vracht-smokkel auto door het grenscordon was heengebroken en met een groote vaart in de richting Dus seldorp was verdwenen. Onmiddellijk weiden de noodige maatrege len getroffen om den wagen te kunnen aan houden. De toegangswegen werden afgezet, terwijl op belangrijke kruispunten een dienst auto, waarin zich twee beambten bevonden, werd gereed gezet. Het duurde niet iang, of in dolle vaart naderde tegen 2.30 uur op den weg naar Büderich de gesignaleerde auto. Zonder aan de bevelen om testoppen gehoor te geven, reed de bestuurder door. De dienst auto der Zollbeambten zette hierop onmid dellijk een achtervolging in, terwijl de langs den weg geposteerde beambten een geweer vuur openden. Tijdens de achtervolging los ten ook de beambten uit den dienstauto eenige schoten, welke echter niet het gewenschte lesultaat opleverden. De snelheid waarmede de smokkelauto reed, was form'dabei, zoodat de beambten in de onmogelijkheid verkeer den den auto in te halen. Het verkeer in het stadje Heerdt, waardoor de auto passeerde, werd door deze roekelooze snelheid zeer ern stig in gevaar gebracht en,verwonderd bleef een ieder staan om de jacht na te staren. Op een gegeven moment reed de bestuurder van den smokkelauto echter een afgesloten straat in, waar hy moest stoppen voor een afsluitboom. Een der inzittenden sprong uit den auto, rukte de hindernis omver en een ogenblik raasde de auro weer verder. De auto vau de achtervolgende beambten kwam op hetzelfde oogenblik in botsing met een tegemoetkomender! vrachtwagen, waardoor de smokkelaars, ondanks dezen tegenslag, zelfs nog een beduidenden voorsprong kregen en over de Rijnbrug wisten te ontkomen. In een gerequireerde auto zetten de beamb ten hun achtervolging echter onmiddeliyk voort. Het contact met de smokkelaars werd hun zeer gemakkelijk gemaakt, omdat een ieder op straat zijn verontwaardiging te ken nen gaf over de roekelooze wijze, waarmede een vrachtauto door de straten was gereden. Het spoor leidde ten slotte naar een garage te Dusseldorp en daar vonden de beambten een zwaar gepantserde 12 cylinder-auto, in houdende 1200 ton sigarettentabak. Over het Hollandsche nummerbord hadden de smok kelaars, ten einde de beambten op een dwaal spoor te brengen, een valsch Duitsch num merbord bevestigd. De beide smokkelaars werden gearresteerd. Een van hen is de in het Noord-Limburgsch grensgebied beruchte De S uit Grefroth. BLOEDIGE DORPSSTRIJD. Massale vechtpartijen in Friesland. HEEREN VEEN, 11 Jan. Tusschen de jongemannen uit Houtigehage en Harkemo- Opeinde heerscht sedert eenige weken een vy andschap, die weder aan vroegere tijden terug doet denken, toen de hevigste vechtpar- tyen in die streek schering en inslag waren. De werkeiyke oorzaak van deze veete heeft men nog niet kunnen ontdekken, doch de politie vermoedt, dat het schoone geslacht hier in het spel is. Herhaalde malen komt het tot flinke vechtpartyen, die Zaterdag avond tijdens een dansparty te Houtigehage wel zoo erg was, dat hieraan meer dan honderd personen deelnamen, waar by allerlei wapenen zoowel door mannen als door vrouwen werden gehanteerd- Een twaalftal personen uit Harkema-Opeinde moest het tegen de groote overmacht uit Houtigehage afleggen en zich, na afgeranseld te zijn, door een overhaaste vlucht redden. De gemoederen zyn door dezen strydten zeerste verbitterd en wanneer personen uit Houtigehage te Harkema-Opeinde komen, of omgekeerd, dan worden zy flink afgeranseld. Maandagmorgen moest een knecht van een fouragehandelaar te Surhuisterveen klanten te Harkema-Opeinde bezoeken. Nog maar juist was hij in het dorp, of hij werd door een achttal personen aangevallen en ergerlijk mishandeld. Door het trekken van een revol ver wist hij zijn belagers ten slotte op de vlucht te jagen. De veldwachter, wien dit ter oore kwam, hield den schieter aan, die niet gerechtigd bleek, vuurwapenen te dragen, zoodat proces-verbaal en inbeslagneming volgden. Ook gisteren is het weer tot treffen ge komen, waarbij harde slagen zijn uitgedeeld. Het wordt hoog tijd, dat de politie aan deze binnenlaodsche twisten een einde maakt. De politie heeft te Surhuisterveen proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren G.G. aldaar, die door het roekeloos omgaan met een re volver de veiligheid van andere personen in gevaar bracht. spfuul -• VIII. HET STELSELMATIG WERK VAN DE INTELLIGENCE SERVICE. Spionnage-arbeid wordt sensantioneel en emotioneerend geacht. In tal van gevallen niet ten onrechte. Maar toch is er verschil in het zeer verscheiden en veelzijdig spion-^ nagewerk. Er is daat onder werk, dat slechts" dank zy stoutmoedigheid, durf en veelal ook geluk kan worden volbracht. Maar er is ook werk, dat langs zuiver systematischen weg is voortgeschreden, door nauwkeurige weten schappelijkheid is verkregen. Dit geldt b.v. ten aanzien van hetgeen de Intelligence Ser vice wist te bereiken in den onverbiddelij- ken duikbootoorlog, dien Duitschland aan zijn vflaoden aandeed. Niet slechts werd langzamerhand, doch dit was werk van de Admiraliteit.de methode vervolmaakt, waar mede de duikbootoorlog rechtstreeks werd bestreden, doch tegelijkertyd vond de Intel ligence Service de wetenschappeiyke mid delen om van het komen en gaan der ver schillende duikbooten geregeld op de hoogte te zyn. En omstreeks het midden van 1918 had de Intelligence Service het zoover ge bracht, dat in het daartoe afzonderlijk ge schapen Hoofdkwartier, dat de gangen der onderzeöbooten na ging, deze booten bonden worden gevolgd van uur tot uur, hetgeen, het behoeft wel niet nader gezegd, het ge vaar, dat met deze onderzeebooten was ver bonden, veel deed verminderen. De verhalen, die wel eens zyn vernomen van kaarten, die in dat Hoofdkwartier aanwezig waren betreffende de verschillende, met namenen teekens aangegeven Duitsche onderzeebooten, zyn niet vernomen. Emetioneerend was dit werk niet, want hy die dienst had, had slechts aan de hand van de ingekomen be richten de kaart te veranderen en de noodige waarschuwingen te geven. Emotievol was het slechts in zjjn geheel, doch toen het in dien vorm ter bennis van het publiek kwam, was het door de omstandigheden van alle emotie reeds ontdaan. Voordeelen: sterker kuikens en pluimvee, korter rui. méér wintereieren. méér en grooter kwaliteits-eieren, arbeid- en voederbesparende voedering, lager productiekosten van het ei. Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoedera: „Ratio" 1. Opfokv. 1 -30 dagen f 6.75 p. 50 Kg „Ratio" 2. Kunstk, 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertela' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zal! iedereen Bertels' Kunat- korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje Oliefabrieken N.V., Amsterdam. (Adv.) Maar toch is er, door de Intelligence Ser vice zoo goed als door de geheime diensten van andere Geallieerde landeD, heel wat sensationeel werk verricht, dat men in menig geval niet dadelijk ten laste van den spion- nagedienst heeft gewild. Dat men en dit natuurlyk wederzyds niet opzag tegen de ergste maatregelen, bewijst de diefstal, die ten nadeele van den Oostenrijkschen Consul- Generaal te Bürich werd gepleegd. Men wist natuurlijk heel goed, dat in handen van dezen Consul-Generaal belangryke geheimen waren. Om het nu mogelijk te maken hem deze te ontfutselen, werd een inbraak met diefstal beraamd. De Consul-Generaal werd gedurende enkele uren van zyn bureau verwijderd; een nagemaakte uitnoodiging van een der mili taire attaché's van bet Oostenrijksche ge zantschap te Bern bracht hem op een bepaald uur in het Hotel Bour au Lac, waar de telefonische boodschap van den bewusten officier reeds was ontvangen, dat hy zich eenigszins had verlaat. Jn dienzelfden tjd waren de mannen van de Intelligence Ser vice aan den gang, zulks onder leiding van den in het burgeiyk leven als eerwaardig groothandelaar in zijden artikelen fungeeren- den bewoner van de Usteristrasse. Eenlta- liaansche medewerker was op het spoor ge komen van een nieuwe vinding voor bet verbreken van sloten. Met den portier van het Consulaat bad men niet zoo heel lang moeite; in den korten tyd, die ter beschik king stond, werd geheel de brandkast leeg gehaald, en vond men een lijst van Italia&n- sche spionnen, die in Oostenrykschen dienst werkten, de bewijzen van het complot, dat de „Leonardo du Vinei", een der grootste kruisers van de Italiaansche vloot, tot zinken had gebracht, en tal van belangrijke gegevens betreffende Oostenryksche spionnen in Zvrit- serlend. Het was goed, dat met spoed werd gewerkt, want toen de Consul-Generaal bij kans twee uren vergeefs op zyn militairen vriend had gewacht, ging er plotseling een schok van wantrouwen door hem heen. Dringend belde hij het Oostenrijksche ge zantschap in Bern op, en vernam daar van den officier zelf, dat hij in Bern was en dat er van een uitnoodiging zijnerzijds geen sprake was. Geen tyd verliezende, ging de Consul-Generaal in alleryl naar zyn bureau terug; vond deze geheel overhoop, de brand kast open. In een oogwenk begreep hij de verantwoordelijkheid, die men op hem zou leggen; de schande, waaraan hij werd over geleverd, en het snelle besluit Demende, dat in die dagen een ieder voor oogen moest staan, nam hy een revolver uit zijn bureau en schoot zich door het hoofd. Het schot was nog niet in de verte weg gestorven of reeds kwam de Zwitserscbe politie, door den portier van het Consulaat gewaarschuwd toesnellen omvast te stellen dat zij het spoor der inbrekers zoo goed als zeker niet zouden kunnen vinden. En de groothande laar in zijden artikelen in de Usteristrasse ging door zijn agenten uit de verschillende deelen van Zwitserland en het buitenland te ontvangen en zette steeds opnieuw zijn onschuldigst dankbare gezicht. Een anderen keer beraamde de Intelli gence Service in alle kalmte een diefstal in het postkantoor te Bern. Men begrype hetl goed: de Intelligence Service bleef als altijd op den achtergrond; de agent, die de ordersI van den dienst uitvoerde, werd vanvalscbe Amerikaansche papieren voorzien en zou, werd hij gesüapt., bekenneü, dat het hem bm aangeteekende zendingen met gelds waarde te doen was. Maar hij slaagde bui tengewoon gemakkelijk in de hem gegeven opdracht, zulks tengevolge van mindere waakzaamheid van het personeel. En zoo doende kon worden vastgesteld dat een zekere Jean Guillaume Metz oogenschyniyk eeD kamerdienaar zonder meer, die zijn heer van twyfelachtige afkomst naar Biarritz was gevolgd, en die een ietwat onvoorzichtig telefoongesprek bad gevoerd, een schakel van verbinding vormde tusschen de Duitscbe I spionnage in Spanje en in Zwitserland. Via 'Frankrllk, en dit in vollen oorlogstyd, gin* 'gen en kwamen de berichten, en wellief zou dit nog langen tijd zoo zyn gegaan, 'indien neit dit ongelukkige telefoongesprek. dat natuurlyk afgeluisterd werd, had plaats gehad. Op een bepaald punt op de SpaaDsche grens gingen de boodschappers over; de documenten werden naar de Duitsche spi- onnage-centrale te Barcelona gebracht en vandaar via Zweden in Duitschland geïntro duceerd. Of wel, zy kwamen uit Spanje en gingen via Frankryk naar Zwitserland op even gevaariyke en avontuurlyke wijze. De diefstal in het postkantoor te Bern bracht de Fransche veiligheidsdieust op het spoor van den Argentijn, te Marseille gevestigd, die blijkbaar loerde op den ondergang van den Franschen kruiser „Kléber". Maar inet spoed werd hij gevat, door den krijgsraad ter dood veroordeeld, welk vonnis, als zoo vele andere, by het kasteel van Vincennes werd voltrokken. De verrader troostte zich inet het feit, dat hij Argenty'n was en dus zyn vaderland niet had verraden. Met dit resultaat niet tevreden, werkte de Intelligence Service verder teneinde den overgaog over de Spaansch-FraDsche grenzen op het spoor te komen. De agenten van den dienst troffen in Tarbes een praatgragen huzaar aan, die niet alleen duidelijk te ver staan gaf, dat hij van plan was te deser- teeren, maar die zelfs den weg verklapte, waarlangs de ontvluchting zou plaatsvinden. De mannen van de Intelligence Service pos teerden zich op dien weg, maar een geweldig onweer maakte het den spionnen mogelyk hen te passeeren zonder dat zij het bemerkten. Zij gingen hen na, doch toen zij hen inhaal den waren ze reeds op Spaaosoh gebied. Echter, er was nog geen douanepost, en de geallieerden ontzagen zich niet op de Duit sche spionnen een hevig geweervuur te openen. Dat leidde tot etteiykeslachtoffers, die van hun kostbare documentenschat wer den beroofd. Niet minder dan 50 geheime fotografién van het Fransche front vielen de Intelligence Service in handen, modellen van het nieuwe gasmasker, van de nieuwste mitrailleurs, en tevens geheel een serie van gewichtige diplomatieke documenten. De praatgrage huzaar ontmoette voor den krijgsraad de mannen, met wie hij zich in de herberg te Tarbes zoo aangenaam had onderhouden, opnieuw. Hij werd voor zy'n verraad met den kogel gestraft en hij stierf zonder ook maar een oogenblik berouw te hebben getoond. Tegenover welke verhalen weer andere verhalen zouden zijn te stellen, die biyk ge ven, dat niet slechts de aanvallende spion nage op haar hoede was, maar ook de ver dedigende, dus de z g. contra-spionnage.Dat is b.v. het geval van den Duitscben spion, die een hotel in Baltimore betrok, waarhy een stalen koepel boven zijn kamer deed bouwen, voorgevende dat het hem eens ge beurd was, dat het plafond in zijn hotelkamer was ingestort. Al spoedig had de Amerikaan sche dienst, samenwerkende met de Intel ligence Service, voldoende gegevens in de hand om den z.g.n bankier, die deze zon derlinge kamer had betrokken, onder den naam van Robert Morris, in hechtenis te nemen. Maar men liet hem zijn gang gaan, omdat men bemerkte, dat zyn stalen koepel was aangebracht om radioboodschappen van Duitsche posten te ontvangen en men wel gaarne deze boodschappen wilde onderschep pen. De pogingen van Robert Morris betrof fen ook een of meer der groote transport schepen, die Amerikaansche troepen naar Europa overbrachten. In het byzonder ging het om de „Leviathan", en reeds één keer bemerkte men slechts op het laatste oogen blik de pogingen ondernomen om het schip te doen zinken. Niets was er echter, dat daarbij Robert Morris behoefde duideiyk te maken, dat zijn geheime mededeelingen wa ren onderschept. Terwijl men hem aan het werk liet, ging hy voort, zonder te beseffeD, dat hy nauw keurig werd bewaakt. Twee mannen van den staf van den Amerikaanschen geheimen maajj aard] geef datq de i de den^ de tussi Fran troej het zou slag het een deted na d| en enen vond| die, de s had verlo| bij was tuur I geval te lu den blijkt! in del meer! want| dat de Jamei Mal trokk* telegrl gelast! terug f maar I te ven om eq aan luiten in de| beter daar getrofl geweelj hij del de kist! ris gezi om del weinig alle bruggd gelicht! den Ml havenif zoodoel gebracj zonder! nadat waren I denkin^ Toetf kwamii aan b| begrepj plotselj welker! ze ovea juist d. agenter! tegeDoi uitgesK Dit is een apparaat, dat in geen enkele huishoudinl ïn plaats dat ge Uw fijne weefsels uit hv wringt, behandelt de „ACME WRINGER zonder eenige schade en voor Uzelf zonder eenl Wij geven op dat apparaat, hetwelk weinig neemt en door een kind gebruikt kan wordej N V. FEIJENOORD'S IJZER] VAN DER TAKSTRAAT 24 RC Telefoon 50188-52141 Gli

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2