iSCHERIJdSTRIIINRICHTING (NE 6 PUTTEN" Hypotheekbank HEVEN a 100% PREDIKBEURTEN. A. C. GOUDSWAARD frikzee WOENSDAG 11 JANUARI 1933 VERSLAGEN ZIGEUNERBLOED. Echt en goed Getrouwd; D. Breen 28 jaar met KI. Tunis. 25 jaar; C. Grinwia 2S jaar met Elizabeth ■Tania 28 jaar. Overleden: Hjntje den Ouden 81 j. echt- genoote van C. de Moot)Sander zoon van W. van den Heuvel en G. de Berg,Smnd.; Klaartje Meyer T3 jaar, weduwe van H. Heer- isebap; Levenloos kind van E, Grootenboer en C. Hoogmoed, wonende te Melisaant. NIEUWE TONGE. Geboren; Cornelia, z. v. Th. de Gaat en D. Breur; Pauwelina Johanna, d. v. L.v. d. Doel en M. Holster. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Catharina Johanna, d. v. Jan IStoop en HuberdinaVervloed; Aaltje Johan- na Hendrika, d. v. Simon Beyer en Gerritje (Stout. Getrouwd: Leendert Scholhaart 52 j., en daria Maatje Breeman 32 jaar. Overleden: Cornelia van Maastricht 37j., nan van Jannetje van der Wende. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Marinua, z. v.Gerrit Vroeginde- vey en Jannetje van Dijk. Getrouwd: Arend Melisaant 29 jaar, (Den Rommel) en Tannetje Malipaard 23 jaar. NIEUWENHOORN. Gedurende de maanden November en December 1932. Geboren: Aaltje Hendrika, d. vanL.Loolj in M. Barendrecht; Marie, z. van L. Langen- oen en W. B. Hoogenboom; Lena Juliana, van J. G. van den Band en I. Pöschl; Lagje Willie, d. van N. Kwak en L. C.van f empenCornelia Job, z. van W. Barendrecht M. Koppenol; Antonie, z. v.G. C. van der (traate en J. Snoek. 1 Getrouwd: P. D. Poldervaart, 23 jaren en I. G. de Pijper, oud 22 jaren; A. W. Kwak, p jaren en M. Kwak, 26 jaren. Overleden: Adriaantje de Pijper, 85 jaren, ogehuwd; Cornelia van der Sljde, 69jaren, fhtgenoot van N. Lankhorat. Zondag 8 Januari 1933. I NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. |ddelbarnis, rm. ds. van Ameide en 's av. dhr. Vetter, jmmelsdgk.vm. leeskerk en 'sav. ds. van Asch. Irksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Irkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Ilissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. lllendam, vm. en 'sav. dhr. Bonman, pjedereede, vm. ds. van Asch. ddorp, vm. leeskerk en nam. ds. van Ameide. luwe Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds.Ëoaw. Ide Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk, ijltgeiisplaat, vm. leesk. en 'sav. ds. v. d. Wal. pgstraat, vm. dhr. Vetter. Bommel, vm. leeskerk en 's av. ds. Polhugs. id aan 't Haringvliet, vm. ds.Polhnijs en nam. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. delharnis, vm. leeskerk en 's av.ds. Zeilstra. lissant, vm. en 'sav. leeskerk. Illendam, vm. en 's av. ds. Oodshoorn uit Ipijkenisse. lidorp, vm. en nam. leeskerk. |tgensplaat, vm. en nam. ds. Zeilstra. Bommel, vm, en 's av. ds. Sehaafsma. 1 a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, ^delharnis, vm. en 's av. leeskerk. island, vm. en 'sav. ds. de Blois. Ikingen, vm-, nam. en 'sav. leeskerk. |dorp, vra. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. pelharnis, vm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, dorp, vm. ds. Foppema. PRIJS STELT WASCHGOED, UW WASCH LEN DOOR DE ■HELVOET (FOON40 PRIJZEN. IEDIENING. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel, Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 19 Vergadering vmi den Baad der ge meente MELISSANT, op Vrijdag 6 Januari, des nam. om 2 uur. Enkele bezoekers op de tribune toonen hun belangstelling. De waarnemend-Voorzitter van Nieuweu- huijzen opent de vergadering met gebed eu deelt mede dat de burgemeester, 4e heer Viescher wegens ernstige familie-omstandig- heden (zijn schoonvader) plots verhinderd is de vergadering te presideeren. Spr. wenscht alle leden nog vau harte een gelukkig en gezegend jaar 1933, zoowel veor hun persoon, gezin als voor arbeid en bedrijf en hoopt dat Gods zegen ook in stoffelijk en geestelijk opzicht rusten moge op de gemeente en haar ingezetenen en dat ook de Raad in het nieuwe jaar die besluiten moge nemen, welke in het ware belang der gemeente zyn en tot haar welvaart strekken an dat de beraadslagingen wederom in goeden vorm mogen gevoerd worden in alle voor zichtigheid en verdraagzaamheid. De notulen worden voorgelezen. De heer Van Dijk (S.G.P.) maakt hierover een opmerking, maar het blijkt uit de toe lichting van den secretaris dat hij niet goed geluisterd heeft. Enkele goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten zijn ingekomen. Van betzelfde college is bericht ontvangen, dat de jaarwedde van den burgemeester, secre taris, wethouders en ambt. van den burg. stand met 5 worden verlaagd over 1933. Vervolgens dat in de werkverschaffing over bet tijdvak 1 Jan. 1 Mei 1932 een toeslag wordt betaald van 238,92. C. J. v. d. Velde onder Herkingen vraagt ontheffing van de hondenbelasting, aangezien zijn hond dood is. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken omdat de verordening voor dit geval geen ontheffing toelaat. De heer v. d. Bosch (C.H.) vraagt of dit over 1933 of 1932 is. De Voorzitter: Over 3 maanden van 1932 natuurlijk. Over '33 behoeft hij niet te be talen. De kas van den gemeente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden. Een saldo is er van 3389,22, waarvan een gedeelte is afgedragen aan de Bank van Ned, Gemeenten, zoodat er in kas was en moest zijn een bedrag van 1892,27. De Keuringsdienst van Waren, district Dordrecht, dient zijn begrooting in over 1933. Het aandeel voor deze gemeente bedraagt 216,78. Ongeveer hetzelfde bedrag dus als voor het vorig jaar. Ingediend werd de belans, winst- en ver liesrekening van de Elect. Mfl. E.M.G.O. over het tijdvak 1 Mei 1931-1 Mei 1932. De Voorzitter zegt met groot genoegen te kunnen mededeelen dat reeds over dit eerste dienstjaar een winst gemaakt is van ƒ1924,19. De heer Vogelaar (A.R.) zegt in de winst en verliesrekening een post opgemerkt te hebben groot 7548,49. Dit stond onder den post oDkosten en werd niet verder omschre ven of toegelicht. Andere posten al3 reis- en verbljjfkosteD, presentiegeld enz. heeft spr. gemist, misschien zijn die posten er onder FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Ëngelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 9) „Zeg, Cotlin," zeide hij, zich wendend tot één der mannen, zoodra hij het kampvuur bereikte. „Goeie zaken gedaan?" „Daar zijn ze," zeide de man, wijzend op drie vurige paarden. Beide mannen liepen op de dieren toe, die zich zeer onhandelbaar toonden. „Drie prachtbeesten," merkte Tazoni op met de bewondering van een kenner. „ja, er zouden er nog wel meer geweest zijn, maar de jonge dame verbood den stalknecht, die mede te geven." „Wetke jonge dame?" vroeg Tazoni op scherpen „De dochter van den ouden lord Dartworth," klonk het antwoord vol onderdrukte woede. gelaat van Tazoni stond ernstiger, dan men stem v1asteWen(iV'aS'maar toen h 9 sPral<i was zijn „Zijn ze van haar?" -Ja, de stalknecht had ons twee pond beloofd, zeihJ il 'd wor3en afgereden, doch de jonge dame •urae, pat ze de zigeuners niet vertrouwde. En begrepen. Maar spr. had toch wel graag een specificatie gehad, dat had het overzicht en de beoordeeling voor de raadsleden verge makkelijkt. De Voorzitter: Een toelichting is er niet bij. Ik ben ook niet voldoende voorbereid voor het voorzitterschap van deze vergade ring, daar Ik er onverwachts werd voorgezet, anders zou ik U wellicht beter hebben kun nen inlichten, want ik heb de gegevens wel thuis. Dit kan ik U wel zeggen, dat de belans, winst- en verliesrekening door de algemeene vergadering van aandeelhouders is goed gekeurd, dus dat de zaak wel in orde zal zjjn. Maar als U het wil kan ik U de volgende vergadering wel inlichtingen verschaffen. De heer Vogelaar: Als U het mij maar eens persoonlijk zegt, ben ik ook altevreden. Ik vind het echter van de E.M.G.O. niet correct dat zij er geen uitvoerige toelichting heeft bijgedaan. Wethouder Struijk (S.G.P.)Het zou in derdaad wel goed geweest zijn, wanneer er een toelichting was bijgevoegd. Spr. is dit met den heer Vogelaar eens. De Voorzitter: Ik wil wel probeeren of dit soms nog kan gebeuren. zijn Poeders alléén, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hooidpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist (Adv.) Dan is ingekomen en wordt voor de leden ter visie gelegd het verslag van de Electri- citeits-Haatscbappy van Dordrecht. Met algemeene stemmen wordt vastgesteld enkele raadsbesluiten in de verordening op de benoembaarheid en salarieering van den gemeente-veldwachter. Dit ingevolge in structie van Ged. Staten. De heer v. d. Bosch: Daar kunt u zelf zeker niet veel aan doen? De Voorzitter: Neen, het wordt opgelegd door Ged. Staten. De heer Vis, hoofd der Openbare School, vraagt verlaging van de huur van zijn woning, daar nu ook zijn salaris verlaagd wordt. De verlaging van de huur zag hfi graag gesteld op 25, Bovendien voert hij als reden aan dat zijn huis vrij vochtig is en er dagelijks 2 A 3 kachels gestookt moeten worden, om de meubelen droog te houden, wat nog al kosten mee brengt. De Voorzitter acht den huidigen huurprijs niet onbillijk en stelt voor in ieder geval zoo lang het salaris niet verlaagd is, de huui- zoo te houden. De heer Van den Bosch! Heeft de ge meente nog andere kosten aan het huis- gehad? De Voorzitter: Neen. De heer Van D(jk: De huur is toch al eens een keer verlaagd? Het staat me bij, d3t het 350 is geweest. De Voorzitter: Ja, dat is zoo. Weth. Struijk: Ik acht het ook nietwen- scheiyk de huur te verlagen. Zoo hoog is ze niet. En als we zien, dat er arbeiders zijn, die 4 betalen voor hun woningen we ver gelijken dan het inkomen eens, dan is de heer Vis niet onbillijk uit. Bovendien heeft hij nog een grooten tuin er bij. Met algemeene stemmen wordt besloten dus bleef den man niet anders over, dan de paar den naar den stal terug te brengen en mij weg te sturen." Tazoni ijsbeerde zwijgend heen en weer. „Hoe laat was dat?" vroeg hij plotseling. „Voor den middag," antwoordde de man. Een poosje later joeg zij mij op een wreede manier uit liet bosch van haar vader," dacht Tazoni bitter. „Houdt de paarden apart, dan zal ik ze morgen afrijden," zeide bij hardop, want hij wilde niet, dat de man iets zou merken van zijn somberheid. Na het avondeten, dat hij met Maya tezamen gebruikte, maakte Tazoni een wandeling door het kamp, om er zeker van te zijn, dat alles in orde was. Toen rolde hij zich in zijn vacht en viel weldra in slaap. Doch zijn droomen waren onrustig, want hij zag voortdurend Veronica Dartworth voor zich. Hij meende, dat hij haar weer ontmoette in het bosch en dat zij hem zoende op den mond. Maar toen hij fluisterde, dat hij haar liefhad en dat zijn hart naar haar hunkerde, sloeg zij hem met de zweep. Toen schreeuwde hij uit, dat hij niets meer met haar te doen wilde hebben, dat haal' trots zijn liefde voor haar had gedood. En deze gedachte hield hem nog bezig, toen hij de oogen opensloeg in den stralenden lentemorgen. HOOFDSTUK VI. Van plan deze omgeving zoo spoedig mogelijk te verlaten en intusschen Veronica te vermijden, afwijzend te beschikken. Dan is er een schrijven ingekomen van den heer Vis, hoofd der Openbare Lagere School, waarin gewezen wordt op het feit dat de gemeente een bedrag uitkeert aan het Bestuur der Chr. School voor het verstrekken van koffie aan kinderen die van buiten z(jn en in de school het brood eten. Requestrant vraagt nu dit naar evenredig heid ook aan de kinderen der openbare school te geven. Hij heeft er 21 opzijn lijstje staan en by regenweer zijn het er 22. De Voorzitter zegt in B. en W. deze zaak van alle kanten bekeken te hebben en tot de slotsom gekomen te zijn, dat het maar beter is het bedrag voor de koffie voor de Chr. school in te houden. Wanneer het aan beide scholen gegeven moet worden, komt het weer te hoog en het onderwijs vergt toch al zooveel in deze gemeente. De heer Van den Bosch: Maar het is toch voor 3 jaar betaald? Heeft de openbare school dan niet het recht, dat zij het net zoo lang krijgt als de Christelijke? De Secretaris: Het kan hoogstens voor 2 jaar betaald zijn en het kost ƒ45 per jaar. De Voorzitter: Ook uit een oogpunt van bezuiniging stellen we voor het te schrap pen. Alle posten zijn opgeschroefd en vooral de openbare school heeft de gemeente in de laatste jaren veel geld gekost. De heer Van den Bosch. Hoeveel kinderen kregen het op de Chr. School? De Voorzitter: Ik geloof, dat aan 15 kin keren koffie verstrekt werd. De heer Vogelaar: Wel neen, maar aan 4 of hoogstens 5 kinderen. Dat waren kin deren van de 2 sluisknechts, die hier geen familie hebben wonen, Grinwis en Arensman. Het kost 10 per kind per jaar en daarom was het maar een 45. Maar men moet er op rekenen, dat wanneer alle overblijvende kinderen van de openbare school het nu ook moeten hebben, ook meer kinderen vau de Chr. school er recht op krijgen. En dan wordt het een booge post op de gemeenterekening. Spr. zegt het lijstje van den heer Vis gezien te hebben, maar dat was erg opgeschroefd. Er stonden kinderen bij, die maar 10 mi nuten buiten het dorp wonen. De heer Van den Bosch 10 per kind is veel te hoog. De heer Vogelaar: Het is toch maar 3 cent per dag en dus niet te veel. De Voorzitter: B. en W. vinden het maar beter dezen post te schrappen, want als de openbare school er voor alle overblijvende kinderen ook om komt en dan ook de overige kinderen van de Chr. school, wordt het veel te veel. De heer Van den Bosch: Ik zou anders zeggen, dat de kindertjes, die heelemaal van Sas komen, er wel recht op hebben. Laat 'de gemeente er naar laten inschrijven, dan kost het lang zooveel niet. Weth. Struijk: Hetjis niet zoo erg den post te schrappen. Er zijn gezinnen, waar de kin deren heelemaal geen drinken bjj hun eten krijgen. De voedingsleer zegt trouwens ook, dat drinken bij het eten voor kinderen niet gezond is. Men moet intusschen niet denken, dat de Chr. School bevoorrecht wordt boven de andere, want de ƒ300 voor de akte school raad heeft het bestuur ook altijd nog maar laten gaan. De heer Vogelaar: De kinderen van de Chr. school hebben al 20 jaar koffie gehad. Toen ging het uit eigeu portemonnaie. Nu liep Tazoni naar de rivier, welke langs den zoom van liet boscli stroomde. Frissche lucht, een dage lijksch bad in het koude water en een regelmatig leven vormden het geheim van zijn robuste ge zondheid. Het feit, dat hij door het kamp liep, was voor ieder het teeken om op te staan en bij zijn terug komst vlamde liet vuur reeds hoog op en stond het ontbijt gereed. Terstond na het ontbijt, dat gemeenschappelijk gebruikt werd, begaven de zigeuners zich ieder aan zijn eigen werk; Tazoni nam een zware bijl en begaf zich naar een aanplanting, waar hij enkele zware boomen moest omhakken. Hij werkte vlug, blij over dc stevige beweging, waartoe hij ge- toepen was. Plotseling reed een meisje, omgeven door een wolk van blond haar met zacht bruine oogen, die droomerig om zich heen staarden, door het bosch. Zij droeg een nauwsluitend rijcostuum, dat haar slanke gestalte prachtig deed uitkomen. Tazoni zag haar vluchtig tusschen de boomen door, maar ai vlamde onmiddellijk de kleur over zijn gelaat, hij bleef aan het werk en deed geen poging liet feit te verbergen, dat hij als een ge woon werkman bezig was. Hij dacht geen moment, dat zij hem zou aanspreken, hij stond immers tc ver beneden haar, doch tot zijn verbazing hoorde hij dezelfde stem, die hem den gehcelcn nacht in de ooren had geklonken. Hij keerde zicii om en keek haar aan. Veronica staarde hem een oogenblik peinzend aan. „Ik wou u spreken," begon zij eenigszins on rustig. „!k luister, lady," antwoordde hij met die kalme hebben ze het 2 jaar uit de gemeentekas gehad. Eu nu komt de heer Vis er mee aan voor de openbare school. Ik beschouw dat als een soort jalouzie. De heer Tol (S.D.A.P.) vindt het vreemd, dat er nu zoo over gesproken wordt. Bij de gemeentebegrooting heeft spr. het ter sprake gebracht om het ook aan de kinderen van de openbare school te geven. Toen was er geen mensch tegen. Feitelijk was het dus aangenomen. Spr. is het met den heer Vo- laar eens, dat kinderen die maar even buiten het dorp wonen het niet behoeven te hebben, maar met den heer v. d, Bosch is spr. het eens, dat kinderen die ver weg wonen best een kop koffie mogen hebben. De Voorzitter: Met al die subsidies wordt de gemeente op kosten gejaagd en we moe ten voorzichtig z|jn met de gemeentefinan- ciên. Ook spr. gelooft, dat hier een zekere rivaliteit tusschen de beide scholen in het spel is en gelooft niet, dat hij bij de be grooting z(jn stem er aan gegeven heeft om het aan beide scholen te geven. Spr. ia er voor niets meer te geven. De heer Vogelaar: De kinderen van de Chr. school krijgen het overigens ook niet. Ze eten by familie of kennissen. Maar het gaat hier over het bizondere geval van de kinderen van de sluisknechten, die nergens terecht kunnen. Daarvoor is die post uitge trokken. De heer Van Dijk: Ik heb er ook niet voor gestemd het aan beide scholen te geven. Maar ik wil ook niet den schijn op me laden, dat ik de eene school boven de andere trek. Ik had wel verwacht, dat de openbare school met dit verzoek zou komen. Het is daarom beter, dat de ouders het zelf maar betalen. Zoo groot zijn de kosten niet. Vroeger toen spr. nog school ging dacht niemand er aan naar de gemeenschap te loopen voor dergelijke dingen. De kinderen gingen bij familie of kennissen eten en kregen er iets voor betaald of in natura vergoed. Maar tegenwoordig wordt alles maar afge schoven op de gemeenschap en dan wordt het natuurlijk duur. De heer Van den Bosch: Al3 er voor beide scholen naar ingeschreven werd, dan zou het voor de helft goedkooper kunnen. Weth. Struijk: Dan kan je er op rekenen, dat het net wordt als by de onderofficieren in dienst, koffie zoo dun dat je er doorheen kunt kfjken. (Gelach). De heer Van den Bosch: Daar kan op gelet worden. De Voorzitter: We moeten nu maar het voor-lri-B. en W. in stemming brengen. Het wordt zoo een eindelooze discussie. De heer Tol: Ik ben er voor het maarte geven, dan worden de kinderen er niet de dupe van. Zoo slecht staan de gemeente- financiën er hier nog niet voor ook. De Voorzitter: Dat moet U niet zeggen, we zijn hier nog geen jaar verder. De heer Van Dijk: Ik ben er voor als de Chr. school het over 1933 nog krijgt, om het dan ook de openbare school over dit jaar te geven. De Secretaris: Het is over 3 jaren betaald, n.l. '28, '29 en '30. Wanneer nu besloten wordt het niet meer te geven, dan wordt het over '31 en '32 niet meer betaald aan de Chr. school. De heer Vogelaar: Als ik het goed begrijp is het motief van B. en W., dat de beide scholen thans tegen elkaar optreden. Daarom waardigheid welke Veronica, ondanks zichzelf, moest bewonderen. Zij draalde een moment met haar antwoord, terwijl haar oogen rusteloos dwaal den over de toppen van de hooge boomen. „Voor ik u gisteren ontmoette, zag ik dat mijn stalknecht een paar ponies bracht bij een van uw mannen om ze te laten afrijden," hernam zij, zich dwingend om hem aan te kijken. Tazoni sloeg echter zijn oogen neer. „Ik verbood liet hem evenwel, omdat ik bang was, dat dc dieren zouden worden gestolen en ik zou ze onder geen voorwaarde willen verliezen." De zigeuner sprak geen woord en Veronica, die verwacht had, dat hij haar even trots zou ant woorden als den vorigen dag, verbaasde zich over zijn zwijgen. „Nu achteraf spijt het mij," ging zij voort, „want ik heb gehoord, dat uw mannen in elk opzicht tc vertrouwen zijn. Daarom ben ik van plan veranderd en kwam ik naar het kamp om u dit te vertellen." „Ik dank u zeer, lady," zeide Tazoni, haar aan kijkend, „de pony's zuilen uitstekend worden af gereden. Ik zal bet zelf op mij nemen." „Dus dan doet u ook wc-I eens wat anders, dan muziek maken?" vroeg ze lachend en Tazoni, j hoewei gevoelig voor dc vriendelijkheid in haar stem, meende iéts van sarcasme in ïiaar toon waar te nemen. „Ja zeker, lady, ik werk 's morgens altijd." Veronica merkte de'bedeesdheid, waarmede hij j sprak en voelde spijt over haar vraag. Om dc j plotselinge spanning, die tusschen hen was ont staan, te verminderen, vroeg zij: „Speelt H al lang viool?" „Zoo lang ik mij kan herinneren. Ons volk is kan ik met het voorstel B. en W. accoord gaan, want als geen van beide scholen bet krijgen is er geen schijn van bevoorrechting meer. De Voorzitter: B. en W. zeggen niet, dat de scholen tegen elkander opbieden, maar het zou er van kunnen komen. De heer Tol: De Chr. school had dit geld niet op haar rekening moeten plaatsen. Nu is zij zelf aanleiding, dat dit gebeurt. De heer Van den Bosch: Zou de Chr. school het niet terug kunnen geven aan de gemeente? Dan is alles uit de wereld. De heer Vogelaar: Dat kan natuurlyk niet meer. De verrekening over 3 jaar heeft plaats gohad. Over dit tydperk heeft de school nog niets gehad, zoodat als de Raad besluit het niet meer te betalen, de Chr. school het over '30 en '31 toch al weer uit eigen zak moet betalen. De heer Van den Bosehi Maar over den tijd daarvoor, dat ban toch zeker ook nog wel terugbetaald worden? De heer VogelaarDat is al lang verrekend. En was bovendien gebeurd lang voor Vis z'n tijd. "Weth. Struijk: De heer v. d. Bosch moet een beetje voorzichtig zyn. Wanneer de Raad oude posten ging terugvorderen, zou het heel goed mogelijk zyn, dat het bestuur der Chr. school ook weer eens aanspraak ging maken op die 300 voor akte schoolraad en dan kwam het heel wat duurder uit voor de gemeentekas. Spr. vindt het beter nu maar het voorstel van B. en W. aan te nemen en het aan geen der beide scholen te geven. De heer Tol: Maar dan maakt de Raad toch eigenlijk een heel gek figuur, want er is toch besloten het aan beide scholen te geven. De heer Van Dyk: Ik ben er beslist tegen om dat te doen. Ik heb er nooit voor gestemd. De heer Tol: Er is door den Burgemeester gevraagd op my'n voorstel of een der raads leden er tegen was en toen heeft niemand een mond opengedaan. De Voorzitter:Laten we nu maar stemmen, want het wordt zoo een eindelooze discussie. Sprbrengt het voorstel-Ben W. in stemming om geen geld meer te geven voor koffie. Dit wordt aangenomen. Tegen stemden deheeren Tol, van 'tHof en v. d. Bosch. Besloten wordt een stuk weiland te ver huren aan C. Joppe voor 25. Idem een perceel land waar het E M.G.O.- huisje op staat, groot 5J roe, aan Zorge voor 1 per roe. Dan komt in behandeling een verzoek van de inwoners van Kralingen, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelyk verandering te brengen in den toestand van het vuilnis in deze woningwijk, want het begint zoo lang zamerhand meer te lijken op een mestvaalt dan een volkswyk. Zy dachten, dat ze als belastingbetalers dezelfde rechten hadden als de inwoners van Melissant en ook recht hadden op een vuilnisophaler en stellen de vraag: waarvoor betalen wy anders be lasting? De Voorzitter: Het is te kostbaar om daar een man aan te stellen, die het vuilnis op kan halen. B. en W. hadden er eens een grooten vuilnisbak geplaatst, waar de bewoners hun afval in deponeeren konden, maar het bleek later, dat B. en W. zich vergist hadden, het was geen gemeentegrond, maar particuliere eigendom. Spr. vraagt daarom den heer Van 'tHof (S D A.P.), die op Kralingen woont, of deze geen afdoenden maatregel aan de hand muzikaal en de viool is hun meest geliefkoosd instrument." „Leest u wel eens?" vroeg zij eensklaps, pogend een verklaring tc vinden voor zijn beschaafde stem. „Als ik eenigszins kan," antwoordde hij. „Ik heb weliswaar niet veel boeken, maar die ik heb, ken ik van buiten en zoo nu en dan krijg ik goed- koope oude boeken in handen, waar ik heel blij mee ben." „Waar hebt u dan lezen geleerd?" vroeg zij verbaasd. „Mijn volk vond een ouden man, bijna stervend van honger. Hij bleef bij ons en gaf mij onderwijs, ik kan hem niet dankbaar genoeg zijn." „Wat heeft hij u geleerd?" „Ëngelsch, Latijn, wiskunde, astronomie en nog een paar dingen," luidde glimlachend het ant woord. „Voor alles, leerde bij mij Shakespeare begrijpen." „Bent u tevreden met uw bestaan?" vroeg zij nu en terwijl zij sprak, trappelde haar paard ongeduldig. Tazoni greep den teugel en hun han den ontmoetten elkander. Veronica merkte, dat zijn handen, hoe gebruind ook, wel gevormd waren, en duidden op een artistiek temperament. Zij trok haar eigen hand haastig terug en zag, dat hij plotseling bleek werd, terwijl zijn -lippen trilden. Het volgend oogenblik had hij eclifer zijn zelf- beheerscbing herwonnen en niets in zijn stem ver ried meer de ontroering, welke de aanraking van haar handen in hem had gewekt. „Uw paard is onrustig, lady." (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1