fis DE FRU1THAL EERSTE BLAD IG tlT ZATERDAG 7 JANUARI 1933 ZIGEUNERBLOED. Ruwe handen Doos 30 en 60ct. LANDBOUW en VEETEELT rETEEUjj Het aschgehalte van suikerbieten. Moord te Numansdorp. LANGTUREN? NIET NOODIG KOOPT EEN BRIL BIJ HARTOGS&Z^ YVz. K. J. N1PIUS - MIDDELHARNIS P rIARNIS G. C. VAN DEN HOEK I wenscht clientèle, vrienden en be- I m.h.e. kenden een voorepoedig Nieuwjaar. Middelbands, 1 Jan. 1931. D. HOLLEMAN de taken. Stellendam, 1 Jan. 1933. p. n maken. H VAN EESTEREN Stellendam, I Jan. 1933. p. M. JANSEN I Stellendam, 1 Jan. 1933. m./i.g. Abonné's en cliënten hartelijk gelukgewenscht met de intrede van 1(333 J. DE JAGER RADIO CENTRALE en WINKELIER Stellendam. P. V. ONS GENOEGEN Vrienden en begunstigers een ge lukkig Nieuwjaar. Den Bommel, 1 Jan. 1933. J. MOOIJAART Den Bommel, 1 Jan. 1933. p. JOHS. DE BAKKER Vrachtrijder en veevervoer per auto Telefoon 23 Den Bommel, 1 Jan. 1933. p. B. JONGELING Commissionnair Den Bommel, 1 Jan. 1933. p. f. F v: D. PLAAT M. v. D. PLAAT-LOKKER Café Den Bommel, 1 Jan. 1933. p. W. LUGTHART Vleeschhouwerij en Spekslagerij wenscht zijn geachte vrienden en be kenden een gelukkig Nieuwjaar. Den Bommel, 1 Jan. 1933. J. GOEMAAT S. GOEMAAT-v. D. SLUIS Bakkerij Den Bommel, 1 Jan. 1933. p. C. ROMMELSE Spekslagerij Achthuizen, 1 Jan. 1933. p. M. VAN RIJEN M. R. VAN RIJEN-JACOBS Achthuizen, 1 Jan. 1933. p. A C MOERING-HEESTERMAN Café Achthuizen, 1 Jan. 1933. p. H. VAN NtEROP Bakker Straatweg J Jan. 1933. PI- OP 41 I*. J. VAN WAARDENBERG lederen Zondag dansen Straatweg N.-Helvoet, I Jan. 1933. p. P. VAN LIEN De „Ober" van Jan -Marzef N.-Helvoet, 1 Jan. 1933.' p. A. L. DE PIJPER Rijwiel- en Motor- Reparatie-Inrichting N.-Helvoet, 1 Jan. 1933. p. F. J. HEKKING Brood- en Banketbakker Nieuwenhoorn, 1 Jan 1933. m. f Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15É JAARGANG. - N°. 18 V.V. NIEUWENHOORN wenscht donateurs en leden een voor spoedig 1933. Week-revue. Buitenland. De wapenindustrie ia met vol vertrouwen bet nieuwe jaar ingegaan; helaas is dit oDgeveer de eenigste industrie welke nog vertrouwen in de toekomst heeft. Er is reden voor dit vertrouwen der kanonnenfabrikanten. De Japanners tenminste hebben gemeend het nieuwe jaar niet beter te kunnen inzetten dsn door een nieuw bedrijf van het Oost- Aziatische drama op te voeren, over smaken valt nu eenmaal niet te twisten, en hebben door een stevig opgezetten aanval de stad Sjanbaikwan, welke stad als hoofdstation aan den spoorweg Moekden Tientsin van groot belang is, bezet. Sjanbaikwan is een der noordelijkst ge legen Cbineescbe steden, liggend binnen den Grooten Muur, liggend dus op onbetwist Chineesch grondgebied. Natuurlijk zijn de Japanners weer geheel onschuldig aan het bloedige drama te Sjanhaikwan, waarbij in totaal een 1700 Cbineezen zijn neergepaft, neergestoken of op andere wijze ais beesten zijn afgemaakt, altbans volgens de Japansche voorstelling van zaken. Ook bij de gebeurtenissen in Mantsjoer(je waren de Japanners de blanke onschuld zelf, ook weer volgens eigen lezing, totdat het rapport Lytton de Japanners openlijk aan de schandpaal nagelde en zoo zal er buiten Japan wel niemand te vinden zijn die de Japansche berichten over de bezetting van Sjanbaikwan voor zoete koek wil slikken en de Japansche uitvluchten voor ernstig opvat. Als een kat in het nauw zit maakt dit beestje kromme sprongen en ook de Japan ners maken de meest zonderlinge en gevaar- ljjke capriolen, dit tot groote ontsteltenis van 3llen die het wel meenen met den vrede in niet zonder zorg moeten aanzien, dat de militaire machten, die in Japan aan de touw tjes trekken, andermaal een zeer gevaarlijke poging doen om de Oo3tersche brandstapel nog gevaarlijker te maken. Het toont tevens aan, dat er van Japan -niet de minste tegemoetkoming te verwach ten is voor wat de oplossing der Mantsjoerij- sche kwestie betreft, dat het onbekommerd wenscht voort te gaan zich met het kanon zoogenaamd recht te verschaffen, wel weten dedat de verdeelde groote mogendheden geen kans zien anders dan door bemiddelend op treden trachten een verdere uitbreiding van het conflict te voorkomen. Want dit alles heet officieel nog altijd een conflict en geen oorlog. Wie maakt er nou over 1700 dooden ,een oorlog, het is veel onschuldiger van een conflict te spreken, ook al buldert het kanon zjjn iugubere dreun, ratelt het machine geweer en strooien Japansche militaire vlieg tuigen brandbommen en meer dezer minder prettige verrassingen naar beneden. Maar dit tweede bedrfjf van dit conflict beeft dan toch een minder prettige stem ming veroorzaakt in en buiten Europa. Men lit met het geheele geval leeljjk in de knel n hoopt dat de opnieuw ontbrande strfjd zal worden gelocaliseerd. De Japanners hebben reeds van hun goeden wil doen blfjken en zjjn alvast volgens een Eeutertelegram begonnen met het stellen on een drieledig ultimatum: FEUILLETON. De Eerste Helvoetsche Biljartvereeniging E. H. B. V. gevestigd in „Casino". rrr. j TOONEELVEREENIGING „COMOED1A" Hellevoetshris, 1 Jan. 1933. p. I CH. GARV1CE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. \diaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle Bij °v. W. VAN WAARDENBERG zit je met plezier bij de Kovac's-ploeg met een potje bier H.'sluis, 1 Jan. 1933. - 12 - 18, 15, 12, 1, 14, 4, 21, 19 8, 1, 18, 9, 14, 7 5, 14 13, 15, 19, 19, 5, 12, 5, 14, 8, 1, H 4. 5> 12 Hellevoetsluis, 1 - 10, 1, 14 - 193 16, b WED. L. DE PIJPER Café Straatweg N.-Helvoet, l Jan. 1933. J>- IEen oogenblik bleef zij naarTazoni staan kijken, Ie handen op de heupen, in dezelfde houding, als Veronica vroeger op den dag had aangenomen egenover hem. „Droom je, Tazoni? Wat scheelt eraan? Kan Me zorgen niet verlichten?" Haar tanden kwamen blank te voorschijn tus- elien de lippen, toen de zachte woorden in zigeu- 'ertaal werden gesproken. Tazoni richtte zich op n nam haar hand in de zijne. ..Zusje," begon hij op zachten toon, „als de "aan vol is, denkt een man aan een vrouw. Mis- chien aan de vrouw van een anderen man, maar 'jj moet aan haar denken, omdat hij de kracht in 'ch heeft, om lief te hebben." „-■Nee, dat is niet zoo! Dat is niet zoo!" fluisterde 'I en haar oogen zochten de zijne in het half- °nker. Doch hij liet zich terugvallen in zijn oor zakelijke houding op de tijgervacht, zoodat 'Ii de uitdrukking van zijn gelaat niet kon onder meiden. J ..Lag jij dan ook te denken aan een vrouw?" peg zij een oogenblik later. Deze gedachte deed a. De Chineesche commandanten moeten hun excuses aanbieden. b. Het spoorwegstation te Sjanhaikwan moet onder contröle worden gesteld van den nieuwen staat Mantjoer|je. c. De spoorwegzone van Sjanhaikwan moet neutraal worden verklaard. Inwilliging dezer Japansche eischen zou beteekenen dat het vau Japan afhankelijke Mantsjoerüe een post aan den spoorweg zou bezetten op Chineesch grondgebied binnen den grooten muur. Dit alles is dus wel een voortreffelijk be gin voor 1933, het brengt werk aan den winkel voor de wapenindustrie, eventueele te benoemen commissies kunnen er keurige rapporten over volschreven, hetwelk dan later zorgvuldig in het inmiddels uitgebreide Volkenbondsarchief kan worden opgeborgen. (Adv.) Erg hoopvol gestemd is men in Europa het nieuwe jaar ook al niet ingegaan, omdat men daarvoor te veel geplaagd wordt met economische en politieke zorgenDe Belgische regeering heeft nog voor het einde van 1932 zfjn belastingbetalers laten weten op welke wijze het vorder zal worden uitgekleed, de Fransche belastingbetaler weet dit by het schrijven van dit overzicht nog niet precies, weet alleen dat hij stevig onder de fiscale pers zal worden doorgehaald, hetgeen ze evenwel met alle andere belastingbetalers gemeen hebben, d.w.z. dat ze flink geknepen zullen worden. In Engeland is men het nieuws jaar in gegaan met de wetenschap dat de werke- loozenzorg nog een slordige 18 millioen pond extra zal vergen en weet men zoo langza merhand ook dat alle protectionistische maatregelen en alle afspraken te Ottawa gemaakt, het Britsche bedrijfsleven niet tot nieuw leven kunnen brengen. De officieele nieuwjaarsredenaars hebben ditmaal geen aangename taak gebad, de heeren hebben zich moeten bepalen tot enkele goedkoope algemeenbeden, dit alles besuikerd met een klein sprankje optimisme. Ierland zet het jaar in met ontbinding dei- volksvertegenwoordiging en de aankondiging van nieuwe verkiezingen, welke ongewoon hevig zullen zijn. De Valera hoopt door het houden dezer verkiezingen zijn positie, welke de laatste weken verzwakt scheen, te ver sterken door een stevige stembusoverwin ning. Reeds den 24sten Januari zullen de Iersche kiezers Daar de stembus trekken en niet het minst in Engeland zal met span ning den uitslag dezer verkiezing worden tegemoet gezien. Tot nu toe hebben de door Engeland tegen Ierland getroffen maatrege len het kleine Ierland niet murw kUDnen maken en in Londen zou men niet ongaarne zien, dat de Valera, die de banden met En geland wenscht te breken, by deze verkie zingen het onderspit zou delven. Voor de Fransche koopvaaniy-vloot heeft 1933 wel zeer ongelukkig ingezet. In Mei 1932 is bet groote passagiersschip Georges Philippar in de golf van Aden door scheeps brand ten onder gegaan, waarby toen heel wat opvarenden z(jn omgekomen en nu is begin der week het ruim 42.500 ton metende passagiersschip Atlantique, nabij de Kanaal eilanden, door brand verwoest. De Atlan tique is in 1930 op een Fransche werf ge bouwd en op weg naar Southampton voor het ondergaan van oen reparatie, zoodat er geen passagiers aan boord waren en slechts een gedeelte der bemanning, welke door een te hulp snellend Duitsch schip zjjn Schapeninventarisatie. In de eerste week van Januari 1933 zal op verzoek van de drie Centrale Landbouw organisaties door de zaakvoerders der Neder- landsche Varkenscentrale een schapentelling worden gehouden. Voor het nemen van eventueele maatrege len ten gunste van de schapenhouderij is het noodzakelijk het juiste aantal schapen te kennen. Het is dus in het belang van iederen schapenhouder als hjj zoo veel mogelijk medewerkt, dat het aantalen de soort zjjner schapen precies wordt genoteerd. Niemand bljjve dus in dit opzicht in ge breke. Elke schapenhouder bij wien op 10 Januari 1933 de telling nog niet heeft plaats gehad, richte zich nog dienzelfden dag tot den zaak voerder der Ned. Varkenscentrale in zjjn district. Behalve suiker, bevatten suikerbieten nog verschillende andere stoffen. Voorzoover deze met de suiker in het sap voorkomen, zjjn ze voor de bepaling van de waarde van een suikerbiet als producent van witsuiker even eens van beteekenis. Daarom stelt men prjjs op suikerbieten met zoo zuiver mogeljjk sap, d.w.z. met zooveel mogeljjk suiker en zoo weinig mogelijk andere opgeloste bestand- deelen, welke dan worden aangeduid met den verzamelnaam „niet-suiker". Practisch gesproken zijn dat de aschbe- standdeelen, dus de zouten. Bjj de bereiding van suiker uit beetwortelen komen deze zouten ten slotte terecht in de melasse, bij de vorming waarvan zjj zelfs een groote rol spelen. In het algemeen n.l. kan gezegd wor den, dat één deel asch niet minder dan vjjf deelen suiker belet uit te kristalliseeren. Dus: hos meer asch suikerbieten bevatten, hoe meer melasse wordt gevormd en hoe [DRAISIflA-vANVALKENBURG'S- A •iLEVERTRAAk (Adv.) haar hart sneller kloppen. Zij wist niet waarom en vroeg zich af, waarom Iets als vrees haar bij deze woorden bekroop. „Maya, zusje," hernam hij, „in mijn boeken heb ik gelezen van heel veel vrouwen en ik vraag mij af, hoe zij zouden zijn, als zij geboren waren in dezelfde omgeving ais jij en ik." „Dus dus de vrouw, waarover je zit te denken is alleen maar een droom-vrouw?" vroeg ze verbaasd. „Ja, zusje," antwoordde hij peinzend, de lippen op elkaar klemmend. „Voor mij is ze maar een droom. Zij kan nooit iets anders zijn dan een droom, en dat maakt me somber." Had hij opgezien naar haar gelaat, hij zou een glimlach van blijdschap hebben zien spelen om haar lippen. „Ik ben blij, dat het maar een droom-vrouw is," zeide zij zacht. Tazoni keek haar bij dit antwoord scherp aan. „Waarom?" vroeg hij ontstemd, maar zij was te zeer in gedachten om het te merken. Hij ging zitten en maakte ruimte naast zich op de vacht, toen hij vriendelijker voortging: „Waarom zeg je dat, Maya?" „Dat weet ik eigenlijk niet; ik zon het niet pret tig vinden, als jij van iemand anders hieldt, dan van mij," hernam zij zoo openhartig, dat tot hem doordrong, hoe zij een oogenblik jaloerscli was geweest. „Dat gebeurt immers niet," zcidc Tazoni, haar handen drukkend. „Jij zult altijd de eerste zijn." „Altijd?" drong ze aan. „Natuurlijk!" verzekerde hij, trachtend haar oogen te ontwijken, omdat hij wist, dat het ant woord niet naar waarheid was. lager aschgehalte een bietenras heeft, hoe meer witsuiker er uit wordt geproduceerd. Deze interessante kwestie vinden wy be handeld in een ons toegezonden overdruk van twee publicaties uit het Tijdschrift van de Technische Vereeniging van Beetwortel- suikerfabrikanten en Raffinadeurs over on derzoekingen verricht in het laboratorium van ons nationaal veredelingsbedrijfvoorde suikerbiet van de Koninklijke Beetwortel zaad-Cultuur KUHN Co. N.V.teNaarden. Bedoelde publicaties z(jn van de hand van de Heeren Dr. J. P. Dudok van Heel, weten schappelijk leider van de selectie in genoemd bedrijf en van den Heer Drs. H. de Vries Robles, die gedurende drie jaren in dit be drijf de betreffende onderzoekingen ver richtte. Dr. Dudok van Heel bewyst in zijn ver handeling „Onderzoekingen over het asch gehalte in het perssap van verschillende suikerbietenstammen", dat er tusschen bie ten van verschillende afkomst een belang rijk verschil in het aschgehalte van het sap bestaat, zoodat twee suikerbietenrassen met gelijk suikergehalte een belangrijk verschil in suikerrendement kunnen hebben. Btj de onderzoekingen bleek, dat het Nederlandsche ras KUHN P zich ook gunstig onderscheidt door een zeer laag aschgehalte. Dr. Dudok van Heel kwam tot de volgende conclusies, die wij verkort weergeven: 1. Het aschgehalte van suikerbieten is een erfelijke eigenschap. 2. Er bestaat geen verband tusschen sui kergehalte en aschgehalte. 3. Tusschen verschillende suikerbietenras sen bestaat een zoo groot verschil in aschgehalte, dat daardoor het rende ment belangrijk kan worden beinvloed. 4. Bfl vergeiykende rassenproefvelden be hoort een rendementsbepaling te wor den toegepast. De electrolytische asch- bepaling is thans de eenig bruikbare. Het slot der laatste conclusie is gegrond op de publicatie van Drs. H. de Vries Robles, „Conductrometrische aschbepalingin bieten- perssap", waarin deze methode wordt be schreven. Het is hem gelukt deze methode zoodanig uit te werken, dat het mogelijk is de aschbepaling bij de veredeling van de suikerbiet in te schakelen. Daartoe moest de methode niet alleen nauwkeurig en be trouwbaar genoeg, maar bovendien ook snel genoeg zyn om tijdens den selectiearbeid bet tempo van de andere onderzoekingen te kunnen bijhouden. Reeds enkele malen werd de meening uit gesproken, dat door veredeling der suiker bieten niet zooveel meer zou zij o te bereiken. Met deze onderzoekingen heeft de Konink lijke Beetwortelzaad-Cultuur KUHN Co. N.V. zeker de onjuistheid dezer meeuing aangetoond, zelfs voor den hoogen stand, die de veredeling van de suikerbiet te Naar- den reeds kenmerkte. Bad Ems. Door do Directie van Bad-Ems worden weder kleine zakalmauakjes verspreid, ter aanbeveling van bare bekende produkten, als Emser-Water, Emser-Pastillesen Emser- Zout. Van deze gelegenheid maken wij ge bruik, nog eens de aandacht te vestigen op deze, hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen tegen hoest, verkoudheid en alle aandoeningen der slLjmvliezen. „Maya," vroeg hij plotseling, „wanneer gaan we hier weg?" „Dat moet jij zeggen. Verveelt deze omgeving je nn al?" „Je vergist je, het ligt niet aan mij om te beslissen, of wij gaan zullen of blijven," zeide hij, haar vraag negcerend. „Maar jij bent de leider," wees Maya hem te recht. „Toch niet. Ik ben slechts jou luitenant," ant- woordde hij glimlachend. „Ik weet niet, wat je daarmede bedoelt," her nam het meisje rustig. „De anderen zeggen het ook wel eens. Jij bent de leider, Tazoni." „Herinner je je," begon Tazoni plotseling, „den nacht, waarin Zera, je moeder stierf. Van grooten afstand kwamen toen de mannen en vrouwen dikwijls vermoedde men niet eens, dat zij zigeuners waren .Ik was nog een zorgclooze knaap, maar ik voelde de geestdrift over den geheimen band van ons volk, die ons altijd gescheiden deed blijven van de heidenen, ook al scheen het, dat wij ons met hen vermengden." Hij zuchtte; deze avond vooral maakte hem duidelijk, dat het zigeunerschap iemand tot een paria maakt, tot een paria, die door ieder ander wordt veracht. Verlangend hem in een andere stemming te brengen, ging Maya in op het onderwerp, dat hij had aangeroerd. „En herinner je je, hoe in den nacht, toen mijn moeder stierf, besloten werd, dat ik haar plaats zou innemen en dat ik weigerde, omdat een man een man moet hebben, dien hij als leider kan ge hoorzamen?" Hij boog het hoofd zonder tc antwoorden en De bronneD te Bad-Ems, waaruit de hier boven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinschen ty d bekend om hunne geneeskrachtige eigenschappen. Dat door al de eeuwen heen heden ten dage nog steeds de goede kwaliteiten door de medische faculteit erkend worden, pleit zeker voor de gunstige reputatie van bovengenoem de producten. Een landbouwer vermoord. Een groote som golds gestolen. Dinsdagavond is even [buiten de gemeente Numansdorp een moord gepleegd. De 37- jarige landbouwer J. de Reus van de Johanna- hoeve, welke hoeve onder het gehucht Mid- delsluis ligt, is in de schuur bij zijn woning op beestachtige wijze van kant gemaakt. De Johannahoeve ligt zeer eenzaam. De dichtbyzynde woning ligt er ongeveer 7 minuten gaans van verwijderd. Dinsdagavond is De Reus naar een buurman geweest, van wien hy een koe had gekocht. Omstreeks 10 uur is hij weer thuis gekomen. Zijn vrouw, de beide kinderen en de dienstbode waren al naar boven, om zich ter ruste te begeven. Opeens klonk gestommel in den stal. De vrouw riep naar beneden, dat zij dacht, dat een koe was losgebroken, waarop de man is gaan kijken. Nauwelyks was hy den stal binnengegaan, of er klonk een hevig gestom mel, gevolgd door een schot. De vrouw liep onmiddeliyk naar den stal, maar bij de deur kwamen haar twee gemaskerde mannen tegemoet, die haar een revolver voor hielden en haar het lampje, dat zij bij zich had, uit de handen sloegen. Zij dwongen de vrouw weer de woning binnen te gaan. Binnen ge komen, vroegen zy haar de sleutels van de geldladen van het bureau. De vrouw smeekte haar te sparen, ter wille van haar kinderen, maar de mannen grepen haar ruw beet en eischten nogmaals de sleutels. Toen de vrouw bun deze sleutels had gegeven, hebben zy de geldladen geopend. Zy namen er al het geld uit. De kwartjes en dubbeltjes zochten zy er uit en deze geldstukken wierpen zy de vrouw in het gezicht, waarna zij met de rest haastig verdwenen. Zoodra het schot had geklonken heeft de dienstbode zich met de kinderen in haar kamer opgesloten. MIDDELHARNIS zij vervolgde, gesterkt door de herinnering aan dien nacht: „Toen juichten de mannen, omdat zij wisten, dat ik over jou sprak; zij wisten, dat ik gelijk had. Jij waart bescheiden Tazoni en verzette je lang, maar toen de mannen kwamen en het persoonlijk vroegen, gaf je toe. Je zou je veel vroeger gewonnen hebbciKgegevcn, wanneer ik het je maar gevraagd had," voegde zij er lachend aan toe. „Ik wil je nu wel vertellen, Maya, waarom ik mij aanvankelijk zoo verzette. Ik had juist in dien tijd een besluit genomen, waarvan niets mij mocht afbrengen, zooals ik toen meende. Ik was immers nooit tevreden, altijd lusteloos. Collin zeide wel eens, dat ik maar voor de helft een zigeuner ben. Dicnzclfden nacht had ik het kamp willen ver laten." „Het kamp verlaten!" steunde het meisje en een diepe blos, dien hij gelukkig niet kon zien, gloeide over haar gelaat. „Maya," zeide Tazoni droevig, „vergeef me maar, 'wat ik zeg. Het is onredelijk, maar het schijnt mij toch altijd toe, dat „zigeuner" een scheldnaam is voor iedereen, al merken we toch ook de heerlijkheid van ons geboorterecht. Maar niemand vertrouwt ons, niemand heeft achting voor ons. Wij zijn een arm, onwetend volk, onze hand is tegen iedereen en ieders hand is tegen ons." „Maar nu ben je toch gelukkig, Tazoni?" vroeg het meisje verlangend. „Ja," hernam hij. „Het lot is mij gunstig ge weest, anders zou ik nooit den ouden schoolmees ter hebben ontmoet. Hij hunkerde naar eten, ter wijl ik hunkerde naar kennis." „En in dank voor jou vriendelijkheid heeft hij je veel meer geleerd, dan goed voor een zigeuner is," zeide zij op bijna verklaarden toon. Zij ver gat, hoe dikwijls zij zelf gretig had zitten luisteren naar den ouden man, in wiens vriendschap zij zich zelfs later nog meer dan de anderen mocht verheugen, al had Tazoni haar in het leeren ver overtroffen. „Je voelt je in elk geval gelukkig met een boek en ik ben ook tevreden," ging zij voort, terwijl haar oogen hem zochten in het maanlicht. „Je bent een lief, opofferend zusje, Maya," antwoordde hij, haar handen kussend. Toen stond hij op. Ik moet noodig eens gaan kijken naar de paarden, die Collin heeft meegebracht." „Zij vertrouwen die jonge volbloeds toch maar aan een zigeuner toe om ze af te rijden," zeide Maya met onbewuste bitterheid in haar stem. „Ja," antwoordde hij, onverschillig lachend, „ze weten, dat zigeuners voor afrijden het best ge schikt zijn, Maya. Maar vertrouwen doen ze ons niet altijd." „Jij bent de oorzaak van die verandering, Tazo ni," antwoordde zij, „al zegt Collin dan ook. dat je maar voor de helft zigeuner bent. Jou kalme, sterke invloed werd zelfs merkbaar, toen mijn moeder nog leefde, al was er dan ook een boven- menschelijkc werkkracht voor noodig, om die ver andering te weeg tc brengen." Nog denkend over hetgeen zij hadden besproken, liep Tazoni naar het kampvuur. Inderdaad had hij het bijna onmogelijke tot stand gebracht door zijn invloed op het zwervende volk, tc midden waarvan hij leefde. Toch wist hij, dat zijn volk en hij altijd zwervers zouden blijven en deze ge dachte zou binnen de eerst volgende oogenblik- ken op bittere wijze worden bevestigd. (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1