m m PREDIKBEURTEN. jank Tandarts DALSTRA I" .DRIJF ik sdijk ZATERDAG 31 December 1932 AAMBEIEN. DE SALAMANDER J, Bode SNIJDER] Voorstraat, MIDDELHflRNiS - Tel. Gimborn's Studie Waterver adverteert in ionze eilanden feuilleton. ZIGEUNERBLOED. VERSLAGEN LANGTUREN? NIET NOODIG KOOPT EEN BRIL BIJ HARTOGS&Z* middelharnis I <|W|I t id Zondag 25 December 1932. NEDERLANDSCH UERVOHMDE KERK. Middelharnis, rm. en 's av. dhr. Dop uit Delft. Sommelsdyk, vin. leeskerk en'sav.ds. van Asch. Dirkslaud, vm. ds. v. d. Wal, 's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm.ds. v. Asch (doop) en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Van Ameide. Ouddorp. vm. ds. van Ameide en nam. leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 'sav. ds. v. d. Wal uit Dirkslaud. Oude Tonge, vm. en'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat.vm. leeskerk en 'sav.ds. Polhuys. Langstraat, vm. en 's av. dhr. Vetter. Den Bommel, vra. leeskerk en 's av. ds. Bouw. Stad aan 't Haringvliet, vm.ds. Polhuys en nam. leeskerk. VEREENIG1NG VRIJZ. HERV. |Sommelsdijk (Langeweg), ds. D. Visser, Nieuw- Helvoet, 's av. 6.15 uur. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant. vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graait'. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR.GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. Maandag 26 December (2e Kerstdag) NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. dhr. Dop uit Delft Sommelsdijk, vm. ds. van' Asch. Dirksland, vm. ds. Van der Wal. Herkingen, vm. dhr. Overweel. Melissant, nam. ds. Bouw. Stellendam, vm. dhr. Bouman. Goedereede, geen dienst. Ouddorp, vm. ds. Van Ameide. Nieuwe Tonge, geen dienst. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, geen dienst. Langstraat, geen opgaaf. Den Bommel, geen dienst. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Zeilstra. Melissant, vm. leeskerk. Stel'endam, vm. leeskerk. Ouddorp, vm. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk. Den Bommel, vm. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds.DeGraaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. leeskerk. Dirksland, vm. ds. de Blois. Herkingen, vm., leeskerk. Ouddorp, vm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vra. ds. Foppema. SOMMELSDIJK.* Op Vrijdag 30 December des avonds 6.30 uur hoopt voor de vereeni- ging van Vr^zinnig Hervormden in de zaal Harmonie" van den heer H. van Rikxoort aan den LaQgeweg voor te gaan prof. dr. M. C. van Mourik Broekman uit Breda, voor den Oudejaarsdienst. vliet. fschot- eze ter rente everen Dec. |UR. knol, keurd. J leden |neemt ook Iks aan leden houdt vanaf 27 October ZITDAG te OUDDORP lederen Don. derdng van 124 uur in Hotel AKERSHOEK Dorfderdags geen middag spreekuur te Middelharnis Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. EILANDEN /mmw: |ggjj Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 17 Het jaar 1932. De schaduw der malaise viel in het jaar 1932 nog zwarter dan het vorig jaar. De crisis heeft zich in alle opzichten verscherpt en ver breed en de leidende staatslieden, wier teak en roeping het is de volkeren naar rustiger, betere en meer normale tijden terug te voeren, hebben niet kunnen en weten te verhinderen, dat de wereld nog een eind verder in den put der misère wegzakte. Van eenige opleving der gedeeltelijk lam geslagen wereldhandel is geen sprake geweest, integendeel. Met ongekenden ijver, een betere zaak waardig, is het aantal tariefmuren ver meerderd en zijn de bestaande nog aanmerke lijk verhoogd. Steeds meer trachten de vol keren zich in deze verdwaasde economischen oorlog, zich te verschansen achter een wal van protectionistische maatregelen, welke lang zaam maar zeker de kwijnende wereldhandel nog meer verlammen, tijdelijk voor de be trokken staten eenigszins verdoovend en pijn stillend mogen werken, doch uiteindelijk het vastgeloopen karretje heelemaal moeten doen stranden. Er is in alle landen en werelddeelen op bedenkelijke wijze gekwakzalverd en geëxperi menteerd met lapmiddelen, waarbij de leidende staatslieden bovendien moeizaam achter de feiten aansukkelden. In den chaos van belang rijke vraagstukken en doolhof van internatio nale belangen geldt tot nu ook nog dat het hemd nader is dan de rok en dit verklaart ten deele dan ook het vrijwel geregeld geheel mislukken der al te talrijke conferenties. Zoo lang de Volkenbond als een vruchtbare prui menboom wordt beschouwd, rijpe vruchten afwerpend bij weinig werk, of als de meest geschikte gelegenheid om onder deze dek mantel een egoïstische nationale politiek te bevorderen, moet Genève de stad der mis lukking blijven, waar men met de mond op zoetsappigen toon schoone beloften prevelt, doch onderwijl de vuist pantsert om op het gunstigst moment een tegenstander naar de keel te grijpen. Op gunstige resultaten der ontwapenings conferentie zijn we in 1932 vergeefs blijven wachten en het vrijwel allesoverheerschende schuldenprobleem bleef eveneens onopgelost. De tot de lippen gestegen nood is de sterke prikkel geweest welke de Europeesche credi teuren van Amerika in beweging bracht, doch voor de aanvaarding van het presidentschap door Roosevelt valt in dit opzicht niets te venvachten. Het conflict in het verre Oosten tusschen China en Japan heeft zich in het afgeloopen jaar buitengewoon verscherpt door de onaf- hankelijksverklaring van Mantsjoerije, een onafhankelijkheid welke alleen steunt en in stand wordt gehouden door de punten van japansche bajonetten. Aan de oplossing van dit vraagstuk wordt te Genève nog steeds gepuzzeld en zulks met heel weinig animo. De bekende Duitsche pariteitseisch op wapengebied, waardoor de Duitsch-Fransche verhouding op een zware proef werd gesteld, is geëindigd met een aanlokkelijke tijdelijke oplossing, welke den weg baant tot een vol ledig vergelijk, zonder dat hierbij al te lomp in de politieke poiceleinkast wordt omge sprongen. De "financieeie moeilijkheden waarmede na- RADICALE GENEZING detaardneUlilgste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipatraat 59, R'dam Voor het vervoer van| Goederen is uw adres I BESTELHUIS: Botersloot 38,Tel. 151B4| Dagelijks ViceVersa. Aanbevelend: -n en ,aan- 6—8 DE BESTE CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. jOeaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. I» Toen de heeren zich bij de dames voegden in salon, liep Geoffrey op Veronica toe. Een aan tal glazen wijn had zijn boosheid doen zakken. Zijn oogen stonden rusteloos, wijn bracht hem altijd uit zijn evenwicht en hij wist nooit maat te houden. Veronica, die geruimen tijd met lord North- bridge had zitten praten, keek op, toen hij naderde, 'ets van afkeer teekende zich af op haar gelaat. Hij stond een oogenblik bij haar, bijtend op den aagel van zijn duim, trok toen een stoei bij en S'ng zitten. -Zeg Vee," begon hij, den naam bezigend dien hij haar altijd gaf en waaraan zij buitengewoon het land had, „waarom reed je van morgen uit, terwijl je wist, dat ik bij jelui was?" Veronica aarzelde met haar antwoord, geneigd 1 zij was, hem ronduit de waarheid te zeggen. ...Je weet, dat ik hoofdpijn had en dat een tochtje "1 goed zou doen," antwoordde zij. ...Was dat werkelijk zoo?" hernam hij met wei 'g beleefde achterdocht. ,,lk dacht, dat je mij fntweek en dat maakte me knap nijdig. Iedereen genoeg de geheele wereld op geweldige wijze mee heeft te kampen, heeft op"de buitenland- sche politiek meer ontspannend, op de binnen- landsche politiek verscherpend gewerkt. In Duitschland is, nadat het kabinet Von Papen liet op minder elegante wijze weg gewerkte kabinet Bridling had opgevolgd, de sterke nationaal-socialistische strooming heel wat geëbd, doch deze vrij sterke teruggang van uiterst rechts gaat gepaard met een vrij sterke communistische groei. In hoeverre hier van de door Hitier gevolgde politiek hiervoor aansprakelijk is doet niet terzake, van de nationaal-socialistische zegekar kraakt het eene wiel na het andere en de groepen die tot voor kort zoo scheutig waren met het verleenen van financieelen steun houden nu de porte- monnaie dicht. En generaal Von Schleicher, de man die de taktiek van het vechten tot in de puntjes verstaat en die Von Papen voor enkele weken heeft opgevolgd zal met de nazi's minder moeite hebben dan met het oplossen der economische vraagstukken en wel voornamelijk het om oplossing schreeuwende werkloosheidsvraagstuk, dat helaas met nati onale maatregelen niet is op te lossen, omdat het ontstaan hiervan aan internationale fac toren moet worden geweten. In Frankrijk bracht de kamer verkiezing in Mei een vrij aanzienlijke verschuiving naar links, wat tot nu toe op de buitenlandsche politiek van dit land van weinig invloed is geweest. Een der meest verdienstelijke Fran- schen, Briand, de kampioen voor den vrede, die jaren achtereen een groote rol in de inter nationale politiek heeft gespeeld, is in Maart overleden. In economisch opzicht is de toestand van Frankrijk, hoewel ten opzichte der overige landen in Europa in verhouding tot andere landen vrij gunstig, er niet op verbeterd en het kabinet Boncour, welgeteld het vijfde kabinet dit jaar, ziet zich "bij zijn optreden aan het einde van dit jaar voor de weinig aanlokkelijke taak gesteld een financieeie saneering door te zetten. Ook de Engelsche regeering heeft in 1932 genoeg zorgen gekend. Het conflict met Ier land, Britsch-Indië en de conferentie van Ottawa hebben John Buil heel wat onaan gename oogenblikken bezorgd en het moet voor het trotsche Albion wel een buitengewoon zware gang naar Canossa zijn geweest, dat het herhaaldelijk en vergeefs te Washington als een bedelaar op de stoep van' Oom Sam moest aankloppen om uitstel der December- termijn. Voor Amerika zelf is 1932 evenmin gunstig geweest. Wel heeft men aan den overkant van den grooten vischvijver meerdere malen den profetenmantel om de schouders gehangen en het einde der crisis aangekondigd, doch in geen land ter wereld zijn zooveel zaken en banken op de flacon gegaan ais hier en nergens is de werkeloosheid zoo ontzettend en wordt er zoo buitengewoon weinig voor de directe slachtoffers gedaan, als hier. Zuid-Amerika heeft een aantal onbeduiden- DRAI5Ï IA-VAN VALKENBURG'S-' Lé /A -iLEVERTRAM (Adv.) de revoluties te zien gegeven, welke wel nieuwe liefhebbers aan de la bracht, doch geen ver betering. Bolivië en Paraguay vechten nu reeds maanden over een grensregeling in het Choca- gebied, gelukkig op minder bloedige manier dan wij het in Europa kunnen doen. Een der weinige landen die in de duisternis dezer crisis nog enkele lichtpunten kan ont dekken is Rusland, waar vadertje Stalin nog altijd stevig de teugels in handen heeft. De Russen worden steeds meer een factor van beteekenis in de internationale politiek en weten daarvan een goed gebruik te maken. Maar ook in het sovjet-paradijs kent men al de zorgen van dit ondermaansche, waar men ondanks alles toch den moed niet verliezen wil eii op betere tijden blijft hopen. OUDERAVOND voor de Openbare Lagere Scholen te Middel harnis, gehouden in het gymnastieklokaal van de Openbare U.L.O.-school, op 22 Desember '32. De ruime zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter van de oudercommissie der Jongens school, de heer J. van der Meide, met een kort woord de bijeenkomst opende. Vele ouders en andere belangstellenden hadden aan de uitnodiging van de oudercommissies gevolg gegeven, zodat verscheidene bezoekers zich met een staanplaats behelpen moesten. De heer v. d. Meide heet alle aanwezigen welkom, in 't biezonder, de commissie van toezicht op het lager onderwijs en andere organisaties. Spr. zet uiteen, waarom de oudercommissies gemeend hebben, deze ouderavond alsnog uit te schrijven. Voornaamste reden is de op handen zijnde reorganisatie van de openbare lagere scholen, gevolg van het vertrek van Mej. Pape en de heer Van Eek, aan wie ten gevolge van de bezuiniging (op boventallige leerkrachten) ontslag verleend moest worden. Spr. dankt beiden voor alles, wat zij in het belang van het openbaar onderwijs hebben gepresteerd en memoreert ook het vertrek van Mej. Boomsma, die wegens huwelik Jiet onder wijs verliet. Hij geeft nu de leiding over aan de heer Van Loo, hoofd van de meisjesschool. Deze geeft eerst de heer Van Donge, als secretaris van de oudercommissies, gelegen heid tot het lezen van de notulen der vorige oudervergadering. De lezing van dit keurige en omstandige verslag werd met grote aan dacht gevolgd. De heer Van Loo dankte de heer Van Donge dan ook terecht voor zijn arbeid. De heer Van Loo, verder het woord nemend, gaat dan de lotgevallen van de open bare scholen in het nu bijna afgelopen jaar na. Hij constateert met voldoening dat het leer lingenaantal slechts daalde van 400 tot 394, waarbij ook het lagere geboortecijfer van in vloed was. Er blijft niet veel over van de z.g. ernstige behoefte aan een nieuwe biezondere school. Spr. is van mening, dat ons zorgelike dagen te wachten staan. De ernstige malaise plaatst door haar lange duur de regering voor een steeds zwaardere taak, de nog steeds toe nemende werkeloosheid stelt de financiën van rijk en gemeente op een zware proef. Bezuini ging op'elk terrein is geboden, ook het onder wijs ontkomt daaraan niet. Het noodlottige daarvan zit evenwel in de zonderlinge toe passing. In plaats van paal en perk te stellen zou boos worden om zoo iets." Veronica gaf geen antwoord, want het flitste door haar heen, hoe zij dezen man haatte, die zich in ieder opzicht zoo anders gedroeg, dan de leden van zijn geslacht. „Natuurlijk was ik woedend," ging lord Ray mond voort, „en ik wilde het je laten merken ook Daarom praatte ik tijdens het diner niet met je, Het zal je wel een beetje gegriefd hebben, Vee." „Dat kan ik niet zeggen," hernam Veronica rustig. Zij voelde eigenljjk te veel verachting over zich, om die niet openlijk te toonen. „Dat zeg je nu maar," antwoordde hij op ongc- loovigen toon. „Je wilt het natuurlijk niet weten. Dat zou geen enkel meisje en je bent er te trotsch voor ook. Laten we het maar weer goed maken Zing nog eens dat droomerige liedje, dat ik zoo mooi vond." „Vraag Judy maar om voor je tc zingen. Haar stem zul-je mooier vinden dan dc mijne," ant woordde Veronica, niet van plan hem zijn zin te geven. „Daarin zou je wel eens gelijk kunnen hebben. Je bent waarschijnlijk niet in de stemming om te zingen. Zij is in ieder geval lief genoeg, om het haar tc vragen." Judy Slade had het paartje heimelijk gade geslagen en merkte, dat zij samen onccnighcid hadden. „Miss Slade, zou u iets voor mij willen zingen? Vee heeft er geen zin in, ze is tc boos," begon lord Raymond, toen hij bij haar kwam. „Wat onvriendelijk!" antwoordde Judy glim lachend; hij meende op te merken, dat zij Veronica- verwijtend aankeek, wat haar in zijn achting deed stijgen aan de millioenenverslindende bouw van steeds meer biezondere scholen, zoekt de regeering de besparing in het vergroten van het aantal leerlingen per onderwijzer, waarbij vooral de grote scholen het kind van de rekening worden ...en de kleine ontzien worden. Bovendien werd de toelatingsleeftijd met 3 maanden ver hoogd, zodat daling van aantal aangegeven kinderen moet verwacht worden. Ook de ge meente Middelharnis zag zich genoodzaakt, uit overwegingen van bezuiniging de 2 boven tallige leerkrachten te ontslaan. Het gemeente bestuur wendde zich tot de heer Inspecteur van het L.O. om advies, hoe in deze omstandig heden gehandeld moest worden, om zich aan de veranderde situatie zo goed mogelik aan te passen. Hij adviseerde het vormen van een volledige gemengde 7-klassige school met daar naast een zesklassige driemansschool. Op een vergadering, kort geleden gehouden, verdedig de hij dit schema, waartegen de heer De Vries, lid van de gemeenteraad, een andere regeling plaatste en de heer Van Eek een tussen voorstel aan de hand deed. (Het voegen van het centrale 7e leerjaar bij de driemansschool). Het personeel van de scholen, over deze plan nen naar zijn mening gevraagd zijnde, was eenstemmig van oordeel, dat het ingrijpen in de gang van het onderwijs op dit ogenblik noodlottig geacht moest worden en besloot aan de gemeenteraad het verzoek te richten, om voor de resterende 4 maanden van het cursusjaar een kwekeling met akte voor de jongensschool aan te stellen (op de meisjes school is combinatie gemakkeliker). De heer Van Loo herdenkt thans in het kort Mej. Boomsma, die ging trouwen, en wijdt enkele gevoelvolle woorden aan het over leden commissielid Schellevis. Hij wenst de scheidende Mej. Pape en de heer Van Eek alle goeds op hun verdere levensweg en spreekt de hoop uit, dat de betere dagen zich niet al te lang zullen laten wachten. Daarna werd overgegaan tot voorziening in de vacatures van de oudercommissies. Van zelfsprekend nam dit nog al wat tijd in beslag. Voor de jongensschool waren aan de beurt van aftreden de heren J. v. d. Meide en L. Blok. De laatste stelde zich niet herkiesbaar wegens drukke bezigheden. De heer v. d. Meide werd met 119 van de 139 stemmen herkozen. In plaats van de heer Blok werd bij 2e stemming gekozen Mevr. Kodde, met 90 stemmen. Beide gekozenen nemen hun benoeming aan onder dankzegging van het in hen gestelde ver trouwen. Voor de meisjesschool moest voor zien worden in de vacatures voor de heren Van Donge (aftredend), Tieleman (aftredend wegens ./ettelik voorschrift) en Schellevis (overleden). De stemming wees uit, dat de heer Van Donge met 111 van de 137 stemmen werd herkozen, volgende was de heer J. Ver- brugge met 71 stemmen, terwijl bij 2e stem ming aangewezen werd de heer Joh. de Groot. De heren Van Donge en de Groot aanvaardden onder dankzegging hun benoeming. De heer Van der Meide verwelkomt nu de heren Slis, wethouder, en C. v. d. Meide, lid van de Raad. De heer Krijgsman spreekt enkele woorden, namens de commissie van toezicht, over de voorgenomen reorganisatieplannen. Hij spreekt de hoop uit, dat de ouders het onderwijzend personeel in deze moeilike om standigheden niet zullen afvallen, maar de nodige steun verlenen. Hij prees de goede ver standhouding tussen het personeel èn de com missie. Spr. deelt mede, dat de commissie adhesie betuigd heeft aan het verzoek, om „Wat hoort u het liefst?" vroeg zij tactisch terwijl zij naar de piano liep. „Operamuziek of een cabaretliedje?" „Drommels ja!" riep lord Raymond uit, die eveneens bij de piano kwam staan. „Zing eens een paar van die moppen; die zijn zoo aardig!" Judy Slade was het best thuis in lichte muziek en zij wist lord Raymond groot genoegen te doen met enkele kleine liedjes. „Het was verrukkelijk," complimenteerde hij haar, toen de Dartworth's ten slotte afscheid namen. „We zullen een heerlijken tijd hebben, zoo lang u hier bent." „Ik hoop het ook," antwoordde Judy luchtig, zorgend, dat haar stem niet al te hartelijk klonk, nu lady Dartworth haar aankeek. Dien avond, toen dc kamenier het haar van miss Slade had uitgekamd en haar een kimono had gegeven, bewerkt met kant, ging Judy aan het schrijfbureautje zitten, om nog een brief te schrijven. Zij werkte vlug, want ze had zich op dezen brief voorbereid, terwijl zij voor den spiegel zat en toen zij gereed was, gaf zij zich niet eens de moeite, dien nog door tc lezen. Dat was karak teristiek voor haar. Zij werkte altijd tc voren haar plannen uit en was het eenmaal zoo ver, dan aar zelde zij, noch had zij spijt. „Beste Hubert schreef ze ik hoop, dat deze je bereikt, voor je naar Schotland gaat, want je zult jc plannen moeten veranderen. Het is werkelijk dc moeite waard. Heb jc me niet verteld, dat je lord Raymond, den zoon van lord Northbridgc kent? Ik ver moed, dat je wel een uitnoodiging voor zijn buiten zult kunnen krijgen. Ik heb al eerder gesproken over Veronica Dartworth en omdat je handig genoeg waart, Debrett heimelijk te vol gen, weet je voldoende van haar af. Het heet, dat ze waarschijnlijk met lord Ray mond zal trouwen. Als we het echter eenigszins kunnen voor komen, moet dat niet gebeuren. Het zou vreese- lijk jammer zijn, hen aan elkander te ver knoeien, terwijl jij en ik zoo dringend geld noodig hebben. Uit deze paar opmerkingen zul je wel be grijpen, wat mijn bedoeling is. Als je komt, hoor je wel nader. Ik meen je genoeg tc kennen om te weten, dat je er geen gras over zult laten groeien. Tot ziens dus. Judy." Dit merkwaardige briefje werd zorgvuldig ge adresseerd aan Hubert Denville Barbarian Club Piccadilly. voor de jongensschool een kwekeling met akte aan te stellen. De lieer Hekman geeft thans met een troepje schoolkinderen enige liedjes ten beste. Vooral de Kleppermarsch viel in de smaak. De heer Prins draagt een schets: „Inkt" voor van Ina Boudier-Bakker, waarna pauze gehouden wordt en Je onderwijzeressen gelegenheid krijgen tot het ronddelen van thee en gebak. Ondertussen heet de heer v. d. Meide welkom Dr. Arends, die voor de ouders een causerie zal houden over geneeskundig schooltoezicht. Dr. Arends, na de pauze het woord ver krijgend, begint met er op te wijzen, dat een zeker toezicht op de jeugd al bestaat in de vorm van consultatiebureaus voor zuigelingen en voor beroepskeuze. Bij het naar school gaan is dus het toezicht niet meer aanwezig, voor gezonde kinderen is dit niet erg, wel voor hen, die verborgen lichaamsgebreken hebben. Dat zijn er meer dan men denkt: de meeste ouders menen, dat hun kinderen volkomen in orde zijn. De school oefent op verborgen gebreken een ongunstige invloed uit, zodat zij, wanneer ze niet worden opgemerkt, op de duur erger worden. De schoolarts heeft tot taak, deze gebreken op te sporen. Spr. schrijft het ont breken van een schoolartsendienst op ons eiland grotendeels'toe aan de geïsoleerde lig ging, waardoor nieuwigheden niet zo gauw doordringen. Dat men op de jeugd vooral toezicht moet houden is begrijpelik. De tuinman zal ook meer trachten de jonge bomen gezond te houden dan de oude, die hun tijd gehad hebben. Dit toezicht werpt later vruchten af, omdat het het aantal onvolwaardige arbeidskrachten vermindert, die anders door de gemeenschap ondersteund zouden moeten worden. Boven dien is het ook redelik, dat de gemeenschap, die immers de kinderen dwingt tot school bezoek, ook de zorg voor de schooljeugd op zich neemt. Er wordt van het kind heel wat geëist. De eerste vraag, die zich aan ons opdringt, is deze: Is dat zogenaamde gevaar niet erg overdreven? Spr. citeert als antwoord de be vindingen van Dr. Broekhuis te Vlissingen bij het onderzoek van schoolkinderen, in een klas werden bijv. van de 15 onderzochte kinderen 8 naar de huisarts verwezen. Hij noteerde als afwijkingen: scheelzien, bijziendheid, plat voeten, eczeem, ademoïde vegetaties (woeke ring van de derde amandel, die moeiliker adem haling en beginnende doofheid veroorzaakt), oorontsteking, bedwateren, asthenie, rugge- HOOFDSTUK V. Op dc Metherston heide stonden vier tenten opgeslagen, liet treurig overschot van een kamp, dat twee en twintig jaar geleden op bijna dezelfde plek had gestaan. Twee bruine, verweerde tenten maakten deel uit van dit kamp, al stonden zij eenigszins ter zijde van dc andere. Voor één dezer tenten stond een stoel en een bak met water. Een tijgervacht lag op den grond uitgestrekt en daarop zat Tazoni, het gelaat gewend naar het vuur. Boven hem straalde de maan in klare, kille pracht, die den gestalten der zigeuners rond het vuur groteske schaduwen verleende. Maar Tazoni lette er niet op, want zijn gedachten waren vervuld van het meisje met golvend blond haar en zachte verschaduwende oogen. Zij was trotsch en zij had hem en zijn volk verwijten gedaan; doch ze was er niet minder lief om. Zij had hem diep in de oogen gekeken en nu kon hij niet anders dan drootnen, dat hij niet langer een arme zigeuner was, maar een man van vorstelijken bloede, die het wagen mocht, haar ten huwelijk te vragen. Eensklaps ontwaakte in hem de bittere teleur stelling van het onwerkelijke. Het werd tijd, hield hij zich zelf voor, de droomen van zich af te zet ten. Wat voor goeds kon hieruit geboren worden. Hij was iemand, dien bet noodlot had voor bestemd tot vagebond, en zij één van God's engelen op aarde. Hij bad niet het recht over haar te denken, zelfs niet in een verrukkelijken droom, die ingegeven werd door zonneschijn, bloemen en liefde, maar hij voelde zich niet in staat de gedachte aan haar van zich af te zetten. Een meisje, bijna een vrouw, kwam uit de tweede tent te voorschijn en naderde met vlugge schreden de vacht, waarop Tazoni lag. Zij was een prachtig type van haar geslacht, inct olijfkleurige huid, regelmatige trekken en wonderbaarlijk kleine handen en voeten, het ken merk van dc rasechte zigeuners. Maar in tegen stelling met haar stamgenooten, was haar voor hoofd hoog en gewelfcUHcur prachtige oogen wer den overschaduwd door lange wenkbrauwen, wat haar een droomerige, melancholieke uitdrukking gaf. (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1