I REC RECHTZAKEN PLUIMVEETEELT ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 DECEMBER 1932. 3 bntelB. en W. met 15% te kunnen volstaan. tod-1 Wetb. Jongeling: De Diaconie der Ned, deHerv. Kerk heeft ook verlaagd 26 Boedel Bigge idem 25 maar die moeten de pol- derlasten enz. bijdrage watermachine nog I betalen. Bij ons betalen ze alleen tiendrecht. De laagste pacht is hier 45,— B. en W. deden daarom dit voorstel. Wordt met algemeene stemming goed- keuring verleend. 5. Steunregeling Werkloozen. B. en W. stellen voor de steunregeling in het leven te roepen. De Voorz. leest daartoe de steunregeling voor. De heer Mast: Moeten B. en W. nu een commissie benoemen? De Voorz.: Er is een commissie, die echter verleden jaar automatisch verviel, omdat de werkverschaffing toen kwam. Dezelfde com missie kan blijven bestaan. De heer Mast: Wat doet die commissie? Weth. Jongeling: Die commissie heeft werk zat. De Voorz.: Die commissie bespreekt ver schillende aangelegenheden. De heer Mast: Verleden jaar was deze regeling er niet. U wilt het nu toch met die oude commissie doen. De Voorz. beaamt dat. De heer Mast: Waarom zoeken B. enW. nu niet liever werkobjecten en geven de voorkeur aan steun? De Voorz.: B. en W. zijn van oordeel, dat de gemeente er voorloopig beter mee is een steunverleening in 't leven te roepen, en met 1 Maart a.s. de werkverschaffing te be ginnen. De heer Mast: We zullen afwachten of het goed werkt. De steunbedragen zijn niet hoog. ƒ6,— per week met max. toeslag, wordt 8,— De Voorz.Dat is voor de uitgetrokkenen. Er is nog een verschil tusschen B. en W over den toeslag kastrekkers. De minderheid wil een kwartje, de meerderheid 20 ct. De heer Hokke vindt 20 ct. te laag. Breed voerig licht spreker de bespreking van conferentie met de bonden toe, die eerst 30 cent wilden, maar zich later bij een kwartje hebben neergelegd. Dat zagen bonden gaarne gehandhaafd. Eerst leest de Voorz. verschillende adres sen voor van de diverse arbeidersbonden, wat hierop neerkomt, dat zij 30 cent toe slag vragen en 10 cent per kind plus dt kolenbon van een gulden. De heer Hokke herhaalt dat 20 cent te weinig is. De georganiseerden moeten van hun mager weekloon een bedrag afstaan voor contributie. Men meende nu in de con ferentie, dat bij een uitkeeriDg van 30 cent, men boven het standaardloon zou komen. Spr. zou te dien opzichte echter een royaler standpunt willen innemen. Nu is het loon te den Bommel 1,50, in den zomer (April) aanmerkelijk hooger. In Achthuizen (dezelf de gemeente) is het loon 1,75. Met den toe slag van 30 cent zouden de menschen dan 10,50 per week hebben. Dat is toch niet boven het maximale loon. Weth. Jongeling geeft ook een lezing van de bespreking op de conferentie. Men voelde meer voor een steunregeling, omdat daarin het onderscheid tusschen ge- en ongeorga niseerden méér uitkwam. Daarom is desteun- regeling ontworpen. Spreker zegt dat het waar is, dat het loon te Achthuizen bij de R. K. arbeiders 1.76 per dag is. Hier staat op papier 1.60, in werkelijkheid is het maar 1.50. Spreker maant aan tot voorzichtigheid, daar de Mi nister met het laatste rekening houdt. Spr, maakt een rekening, dat een gezin met 4 kinderen op 10.20 komt, plus e.v. kolenbon, wordt 11.20. De Minister keurt dat nooit goed. Spr. neemt Ouddörp tot voor beeld, waar het een heele heibel geweest is, maar waar een meerdere uitkeering dan naar het bestaande standaardloon ook niet plaats had. Spr. zag ook liever dat het meei was. Gerekend op 1.60, komen we op 9.60, met als uitzondering een verhooging van groote gezinDen, wat we bij den Minis ter kunnen verdedigen. De ongeorganiseer den komen op ƒ6.— plus ƒ2.- wordt ƒ8 - Kindertoeslag krijgen die niet. Dat verschil is dus groot genoeg. De heer Mast: Groot genoeg, ja De Voorz. vult aan, dat toch eigenlijk ook rekening dient gehouden te worden met loonen in het z.g. vrije bedrjjf waar met ƒ2 tot 2.50 per dag verdient. Weth. Jongeling: Dat is een ander bedryf. De Voorz.: Dat doen dezelfde menschen. Was dat een andere categorie. Goed, maai hier is hetzelfde werkvolk. Weth. Jongeling: Dit alles is bezien in conferentie. Hoe vat de Minister dit op is de vraag? De steunregeling zou spoedig ia werking moeten treden, als we hiermee komen en het wordt afgewezen, zjjn |verder weg. Dat is draineeren. De Voorz.: Er is geen sprake van drai- eeren. Weth. Jongeling: Niet door U De Voorz.: Die kwestie van de loonstandaari il ik gaarne den Minister voorleggen. Ik ■etwyfel of dat in den Haag voldoende be- end is. De hoer Hokke: De heer Jongeling bezie' e zaak duister. Wanneer den Minister een m ander verteld wordt, zal b(j het moeten elooven. Weth. Jongeling: De Minister houdt ziek an het standaardloon. De heer Hokkes 't Is maar, hoe het loon ordt bepaald. De heer Houthuizen betoogt, dat de toe- tand voor de arbeiders vroeger beter was 'oen hadden ze nog eens een afrekeninl an de uien, van de aardappels enz. In den winter hadden ze nog wel iets te trokken vau het dagloon, dat bleef staan. De werk loozen waren vroeger slechts 14 dagen buiton werk, soms 3 weken, maar 1 Maart was alles weer aan 't werk. Nu loopen de men- schen tot Mei en langer. 5 cent toeslag meer is voor de menschen daarom van grooto waarde. Alle mogelijkheid moet betracht worden, om in den nood der arbeiders te voorzien. Nu hebben we de steunregeling aangepakt, maar we moeten niet vergeten, jat het altp „steun" blijft. Het is net als bij een scheefgezakte klamp stroo, men zet er een paal onder, tot steun, maar in wer kelijkheid blijft de klamp scheef staan. Hier is dat ook zoo. De Minister moet dat ook weten, maar hij weet op z'n best hot eiland Flakfcee liggen. Hjj zou zeggen: „Waar is dat dan?" Zelf zou de minister het moeten onderzoeken, en dan zou hij zeggen, „jehad veel meer moeten vragen." (Gelach) Spr. schildert den toestand als buitenge woon erg. Honderd cent per man, wat kan je daar van doen? Als er huishuur en zie kenfonds af is, dan schieter ƒ3.— over. De menschen worden moedeloos. Ze weten geen uitweg meer. Het voorstel Hokke, 25 cent toeslag, moet daarom aanvaard worden. V3n hieruit moeten wy de menschen helpen. Op den zomer, de warme dagen behoef je beden ook niet meer te hopen, dat er dan wat meer verdiend wordt. De Voorzitter voelt ook veel voor 25 cent. Spreker schetst den toestand in hetlandbouw- bedriif en den uadeeligen invloed voor de arbeiders. Van Januari tot Augustus leven de menschen van 12,— per week. Om daarvan een gezin te verzorgen en nog een reserve voor den winter te vormen, is on mogelijk. Spr. drukt den raad met klem op bet hart over die 5 cent heen te stappen en het voorstel te aanvaarden. Weth. Jongeling zegt dit allemaal te be grijpen maar wijst op de moeilijkheid van bet verschil tusschen ge- en ongeorgani seerd. De ongeorganiseerden krijgen ƒ6, en met de 5 cent erbij de georganiseerden ƒ9,60. Het verschil wordt dan te groot. De heer Hokke stelt voor de ongeorgani seerden dan de kolenbon te verstrekken. Na verdere discussie wordt besloten 25 cent toeslag per dag te verstrekken, en de ongeorganiseerden de kolenbon, mits de Minister dit goedkeurt. Goedgevonden wordt een wijziging in de gemeente-begrooting te brengen. Rondvraag. De heer Mast: Is het waar, dat de ge meentewerkman in particulieren dienst is? De Voorzitter: Dat weet ik niet. De heer Mast: Bij mijn buurman was hij in diens tuintje aan het grond kruien. Ik meen dat menschen uit de werkverschaffing dat wel kunnen doen. De Voorzitter: O, dat is grond van achter de kaai, z g. peeslik, waar we geen weg mee wisten. De heer Mast zegt, dat het hem gebleken is, dat bij een bespreking voor Rijkswerk- verschaffing, n.l, om een gorspolder op te hoogen en te bekaden, de Voorzitter op die vergadering afwezig was. Spreker vindt dat van groot 'oelang, en meent dat de Voor zitter daarbij niet afwezig mag zijn. De Voorzitter: De zaken moeten gezegd worden zooals ze zijn. Dit geval heeft de volle aandacht van B. en W., maar wij vonden die zaak nog niet rijp voor behan deling. Het zit echter niet op Den Bommel vast, maar op andereplaatsen. Er wordt wel de meeste spoed betracht, maar wat geven conferenties, als we toch niet kunnen door gaan? Spreker zegt dat de zaak echter niet op zij is geschoven, oorspronkelijk is het plan zelfs van spreker, waarvoor hij geen dank vraagt, maar wel vindt dat dit geap precieerd diende te worden. Weth. JongeliDg licht toe, dat de Burge meester in dezen geen schuld heeft. Spreker deelt iets mede over een conferentie van den Adjunct-Inspecteur, de Burgemeester van Ooltgensplaat, de vertegenwoordigers der Heide-Mij. en zegt dat het afstuit op de Polderbesturen. De Voorzitter zegt nog, dat er bij zijn weten hierover geen vergaderingen zijn ge weest, die hij niet heeft bijgewoond. Of hij moet niet uitgenoodigd zijn. Spreker zegt dat eerst goede stekken moeten worden ge stoken, anders is het toch maar monniken werk. De heer Mast zegt er het beste van te kopen. Sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente HERRINGEN op Dinsdag 20 Dec, 1932 des r.m. 10.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Burgemeester de Visscher opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris de notulen voorleest welke zon der op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Daarna heeft de beêdigiDg van het nieuw benoemde raadslid dhr. A. Noordtjk plaats. De Voorzitter wenscht dat dhr. Noordijk op prettige en hartelijke w(Jze met hem en verdere leden van de Raad mag samen werken. De heer Noordijk dankt spreker voor deze woorden en hoopt de belangen der gemeente 'e behartigen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. Te 11 uur wordt de tweede openbare ver gadering geopend en volgen verdere inge komen stukken. O a. begrooting van de Keu ringsdienst van Waren, waarin de gemeente Herkingen f 116,17 moet bijdragen. Van de Emgo een afschrift der Balans. Daarna een schrijven van den heer J. den hoer, dat h(j bedankt als lid van de Comm. van de weg Sas Dirksland-Herkingen, tevens als lid van do Commissie van Schooltoezicht Hierop volgt stemming tot benoeming van de Comm. van Schooltoezicht, de voordracht was als volgt samengesteld: No. 1 de heer A. Munters Jnz.; No. 2 de heer C. v. d. Velde. Met algemeene stemmen wordt gekozen de heer A. Munters. Verder was aan de orde benoeming tot lid van de Comm. van Schoolverzuim, de voor dracht luidde: No. 1 de heer van Hekezen; No. 2 de heer L. Jansen. Gekozen werd met algemeene stemmen de lieer H. van Hekezen. Punt 5. Benoeming van een lid voor de Comm. van de weg Sas-Dirksland-Herkin- gen. Vacature J. de Boer, waarop stemming plaats vindt. De heer van Eek verkreeg 4 stemmen, van Kempen 3, dus do heer van Eek werd als zoodanig benoemd. De heer Da Geus zegt, dat da weg van Herkingen naar Dirksland zeer slecht is, en zag hier gaarne eenige verbetering aange bracht. Ook de heer Riedijk wenschte zulk een verbetering, dat het eens mogelijk werd een goede r(jweg te verkrijgen, opdat men be hoorlijk een pad had om tefletsen,wantdit laat veel te wenschen over. Punt 6, aangehouden punt, inzake verzoek van J. C. Kalle, om in de zomermaanden zijn kapperszaak des Woensdags een uur langer open te houden. De Voorz.Het is niet oorbaar om hierover discussies te voeren, doch om het nieuwe lid de heer Noordijk in te lichten, deelt spr. mede, dat het niet aangaat om de een boven den ander te stellen, waardoor andere winke liers in gedrang komen. De heer Noordijk: Dat ben ik niet metu eens, Burgemeester. De Voorz.: Het is geen kappersbelaug, het is te vreezen dat de clandestine verkoop er uit voort zal vloeien. De heer Noordijk: Dat zie ik niet in. Als men na sluitingstijd aan iemand wil ver- koopen, kan dit toch wel eens voorkomen. De Voorz. vraagt stemming over het voor stel van B. en W. om afwijzend op bet ver zoek te beschikken. Vóór de heerenv.Eck, v. d. Velde en v. d. Linde; tegen v. Kempen, Riedijk, de Geus en Noordijk. De heer v. Eek: Dat zal Ged. Staten nooit goedkeuren. De Voorz.: Het gaat over de verordening winkelsluitingswet, waar vanzelf uit voort vloeit, dat die gewijzigd zal worden, dus dat dan des zomers ook de andere winkels een uur langer open mogen blijven. De heer v. Eek: Dit zullen de winkeliers niet gaarne hebben, denk ik. De heer de Geus: Dat zullen ze wel willen hebben, want vroege sluiting brengt hun geen voordeel. De heer Riedijk zegt, dat er aan de win kelsluitingswet een schaduw- en lichtzijde is, hij ontkent er het gemak niet van, doch vindt 8 uur in den zomer erg vroeg. B. en W. zullen een wijziging verordening winkelsluitingswet voorstellen. Hierna sluiting. (Adv.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Inbraak te Middelharnis. Dinsdag j.l.hebben terechtgestaan de 33- jarige bootwerker P. de 32-jarige|kuiper Gjv.d. B. en de 38-jarige rijwielhersteller H.L.B., recidivist en allen gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat zjj in den nacht van den 6en op den 7en October te Middelharnis tezamen en in vereeniging uit het belastingkantoor van den rijksontvanger, gelegen aan de Raadhuis straat, waartoe z(j zich toegang hadden ver schaft door verbreking van een deur, gelegen tusschen een bergplaats en het belastingkan toor, hebben weggenomen 219,40 en 90 kos- telooze rijwielbelastingmerken, toebehooren- de, gedeeltelijk aan den staat der Nederlanden en gedeeltelijk aan den rijksontvanger J.v. Haarst, welk geld verdachte onder hun bereik gebracht hadden door de brandkast open te breken. De verdachten ontkenden. Zij waren nooit in Middelharnis geweest. Getuige J. van Haarst had den vorigen avond om half twaalf zijn kantoor, dat naast de bewaarschool gelegen is, in goeden toe stand verlaten. D.en volgenden morgen is getuige door de politie gewaarschuwd, dat er in zijn kantoor ingebroken was, welk feit door de werkster was ontdekt. Getuige zet uiteen hoe de situatie ter plaatse is. De berg plaats is tegen het belastingkantoor aange bouwd. Ze is van de straat af toegankelijk door een deur. Er is ook een deur die leidt van het kantoor naar de bergplaats. Aan de buitendeur van de bergplaats heeft getuige niets kunnen zien. De binnendeur is open gebroken. Getuige heeft de moeten van het breekijzer gezien. In het kantoor was de j kolossale hoeden of omvangrijke mouwen, brandkast van haar plaats gehaald. De wand 1 Maar meestal blijkt onze vrees voorbarig te Getuige had het zijn geweest en kiest cic mode den gulden daarvan was opengebroken in de dagvaarding genoemde bedrag, waarvan 78 zijn persoonlijk eigendom waren, be nevens de kosteloozerijwielbelastingmerken vermist. Het geld bestond uit dubbeltjes en kwartjes, in rolletjes verpakt. De nachtwaker H. Fris heeft even voor 12 uur een drietal menschen zien loopen. Later, omstreeks 2 uur, heeft getuige weer drie menschen zien loopen. Het lek on hem dezelf de personen. Zy kwamen beide malen uit de richting van het kantoor van den rijksont vanger. Getuige zegt, dat zij de eerste maal, dat hij hen gezien heeft, ieder iets droeg, dat hem een henzinebiik leek. De president doet mededeeling van een procesverbaal, waarbij geconstateerd wordt, dat op verdachte 3 loopers in beslag genomen zijn, waarvan er één paste op de deur van het berghok. Getuige J. C. Sonneveld, hoofd van de bewaarschool verklaarde in den nacht gestom mel te hebben gehoord in het kantoor van den ryksontvanger. Ze had gedacht, dat getuige van Haarst nog laat aan het werk was geweest. Zij was weer ingeslapen, doch om 1 uur iu den nacht was zij weer wakker geworden van gestommel. Getuige A. C. Strooband, kapitein van de Mercurius II, die dien nacht in de haven van Middelharnis had gelegen, verklaarde, dat naast zijn schip een witte moterboot was vastgemaakt, waarop getuige twee mannen heeft gezien, die hem later bekend zijn ge worden als Steenbergen en Rürop. Toen getuige zich in zijn kajuit had bevonden, had hij geboord, dat passagiers van de motor boot, over zijn schip naar den wal gingen. Om zeven uur den volgenden morgen was getuige wakker geworden. Toen was de motorboot alweer vertrokken. De roeier A. Steenbergen maakt er eerst bezwaar tegen in deze zaak getuigenis af te Hy heeft er al narigheid genoeg van ondervonden. Als de president hem op zijn plicht ten deze wijst verklaart getuige op den bewusten nacht naar Middelharnis te zijn gevaren. Hij was daarvoor aangenomen door iemand, dien hij niet kent. Er zijn drie personen meegegaan, behalve Rürop, die getuige behulpzaam was. Getuige zegt in de verdachten, niet de personen te kunnen her kennen, die hij vervoerd heeft. De president wijst verdachte erop, dat hij de waarheid moet zeggen. Het O M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman herinnert getuige aan de foto's die hem door de rivierpolitie getoond zijn en waaruit hij de drie verdachten heeft aan gewezen, als de menschen, die hij naar Mid delharnis heeft vervoerd. De verdachten springen op on allerlei uit roepen klinken door de zaal. Da veldwachters moeten eraan te pas komen om hen te kal- meeren. Verdachte B. blijkt niet te kalmee- ren, hy wordt weggeleid. Getuige Steenbergen verklaart dan de ver dachten te herkennen. In den laten avond zyn de drie verdachten van boord gegaan. Getuige is daarop in de roef gaan slapen en hij weet, dat ze in den loop van den nacht weer aan boord gekomen zijn. Van Rürop heeft getuige 21 ontvangen, de helft vau den bedongen vaarprijs. Dat geld bestond uit rolletjes kwartjes en dubbeltjes. In Charlois heeft getuige zijn passagiers aan wal gezet. Getuige A. H. A. A. Rürop die de vaart naar Middelharnis heeft meegemaakt herkent in de drie verdachten de passagiers. In Mid delharnis zijn zij van boord gegaan en zy hebben eerst nog benzine en olie gehaald, voordat zij het stadje ingingen. Ook deze getuige weet, dat zij in den loop van den nacht weer teruggekomen zijn. Verdachte P. heeft aan getuige 42 betaald voor den vrachtprys. Dat bedrag bestond uit rollen kwartjes en dubbeltjes. De helft daarvan heeft getuige aan Steenbergen gegeven. Gehoord worden daarna als getuigen h décharge de vrouw van verdachte v. d, B., die verklaart, dat haar man den bewusten nacht thuis geweest is, en een caféhoudster, die wel byna zeker weet, dat verdachte dien avond in haar café is geweest. Ook de echt- genoote van verdachte P. verklaart, dat haar man thuis geweest is. In een uitvoerig requisitoir heeftlretO.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelmrn betoogd, dat uit de getuigenverklaringen vol doende bewijs tegen de verdachten blijkt. Zij zijn allen bekenden van de justitie. Het gepleegde misdrijf ernstig achtend, eischte bet O.M. tegen ieder 1 jaar ên 6 maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. L. J. Hymans v. d. Bergh optredend voor verdachte P.;mr.P.J. van Gorcum optredend voor verdachte v. d. B. en mr. O. B. de Kat sprekend namens ver dachte B. betoogden, dat het bewijs alleen steunt op de verklaringen van de getuigen Steenbergen en Rürop, dieerzelf alle beladg bij hebben de verdenking op de verdachten te werpen. De verdedigers concludeerden tot vrijspraak en vroegen de onmiddeliyke in- vr(jheidsstelling der verdachten, die echter door de Rechtbank geweigerd werd. Uitspraken 3 Januari. de mode den middenweg, Een ander inaa! daarentegen lijkt liet, of er niets veranderd is en we al onze oude kleeren on gewijzigd kunnen afdra gen. Maar ook dat is een vergissing. Het nieuwe openbaart zicli in allerlei kleinigheden die, al lij ken ze op zichzelf niet belangrijk, toch het ge- heele aanzien der klee ding veranderen. Deze laatste verandering gaat dikwijls zoo langzaam en geleidelijk dat we ze nau welijks bespeuren en ver wonderd opkijken, wan neer we later de klove zien tusschen oud en nieuw. Daarom is het dikwijls niet verstandig al te vroeg in het seizoen nieuwe kleeren aan te schaffen tenzij men de middelen heeft om later weer eens iets nieuws te koopen. Tot de kleine wijzigin gen, die langzaam groeid zijn en nu een van de karakteristieke ken merken der moderne mo de zijn geworden, behoort de halsafwerking. Welk een rijke fantasie en groote verscheiden heid heerscht hier! Bijna elke snit is geoor loofd; rond, ovaal, vierkant, puntig: alleen de zoogenaamde bootvormige hals, die speciaal even op de schouders is uitgesneden, ziet men op het oogenblik niet. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze ihnnnA A worden gezonden aan Dr. te Hennepe, DJer- PARI JSCHE MODEBRIEF OOK IN DE MODE EEN GULDEN MIDDENWEG. Groote verscheidenheid in garneering. In het eerste begin van een seizoen weten wc dikwijls niet, waar de mode eigenlijk naar gekicuRtc" blousesgedragen "wordenbicd'cn toe wil. Den ecnen keei lijkt het, of men ons eveneens veel gelegenheid tot afwisseling;. Men allerlei buitensporigheden wil opdringen en maakt de bretels breed cn bevestigt ze met I met schrik zien wc de komst naderen van groote knoopeii buitengewoon wijde of nauwe rokken, van i WILHELMINE Maar de grootste variatie bestaat in de gar neering. Kragen in de meest uiteenloopende modellen, strikken, leuke, kleurige banden, sjawls en slippen, bloemen, knoopen, dassen, wrongen en vlechten van smalle stofbanden te veel om op te noemen. Iedere vrouw kan iets eigens, iets individueels kiezen, dat bij haar gezicht, haar teint, liet beste past. Zeer elegant, toiletten van donkere stof, hebben dikwijls niet anders dan een smal randje wit bont of een draperie van lichte georgette aan - den hals. j Niet zóó verschillend maar toch ook vari- eerend is de taille-lijn. Bij sommige mode-] huizen is ze zeer hoog, bijna onder'de borst, aangebracht, bij andere bevindt ze zich even onder het middel, maar bij de meesten toch op haar natuurlijke plaats. Zelfs de taillelijn om de heupen kómt nog voor; maar de lage taille van het jaar 1932 is een geheel andere dan die we in 1922 ele gant vonden. Die van 1922 deed ons op een zak lijken, zonder vorm of model. De moderne ja pon met lage taille ziet er uit als een middel- eeuwsch gewaad, om het lichaam sluitend en de heupen gemarqueerd door een band kralen. Een gemakkelijke wij ze, om een japon nu en dan te wijzigen, wordt ons aan de hand gedaan met als grondidee een princesse-japon van brui ne diagonaalstof, waar van het lijfje gesloten is met schildpad knoopen. Een lircede, gedrapeerde ceintuur van dezelfde stof omsluit hoog de taille. Wil men dit toilet een weinig fleuriger ma ken, zoo neemt men een sjawl van wollen jersey in geel, bruin en roest- kleur, wikkelt deze om den bals en knoopt de uiteinden op de japon vast. De effen ceintuur wordt vervangen door een exemplaar van ge streepte jersey die van voren met een stalen gesp sluit. Japonnen met bretels, die over verschillend gaardeslneel ÖGa te Rotterdam. Postzegel voor antwoord Insluiten en blad vermelden. Winterwerk. Zorg voor de aanslaande broedperiode. Laat uw kippen op pullorum onderzoeken. We hadden het de vorige maal over de drinkwatervoorziening en ik heb aanbevolen de drinkemmer te plaatsen op een tafeltje, zoodat het water niet vervuild wordt. Een verder voordeel van deze methode is dat de bodem rondom de drinkemmer droog biytt en niet in een moddermassa verandert. Ver der is met eenige handigheid de emmer wel zoodanig aan te brengen dat men er 's winters een electrische verwarming of een petro- leumbrandertje onder kan brengen. Daardoor voorkomt men dat het water bevriest. Een nadeel van den open drinkemmer is dat er nog al stof in kan vallen, dat kippen er bun ontlasting in kunnen doen en dat de emmer steeds flink bygevuld moet worden. Wil men zich dus beter inrichten dan kan men drinkemmers nemen die omgekeerd op een soort schotel gezet worden en die dan beschut zyn voor stof en tot het laatst toe leeggedronken kunnen worden. Een doel matige drinkemmer van dat soort zag ik Zaterdag op de tentoonstelling van Ornitho- philia te Utrecht. Ze waren bovendien zwaar gegalvaniseerd en voldeden m(j om zoo te zien uitstekend. Er zyn pluimveehouders die uit angst voor ziekten steeds bet drinkwater met een of ander ontsmettingsmiddel voorzien. Dit ïykt my overbodig en duur. Vaak is het middel totaal waardeloos. Neem b.v. de veel gebruikte kaliumpermanganaat, een paars poeder, dat in water een prachtig roode kleur geeft. Dit werkt sterk ontsmettend zoolang er geen organische stoffen in het water zitten. Zet echter een emmer met water in een kippen hok en het water bevat zeer spoedig veel organische stof, zoodat de permanganaat uit gewerkt raakt. Nieuwe middelen zyn o.a. chinisol, xeperol en sulfoliquid, doch allen hebben het bezwaar nog al duur te zijn by lang gebruik. Voordeeliger en beter is het dus de door mij aangegeven methode te volgen, te zorgen voor uiterste reinheid en in tyden van ziekten kan men dan tijdeiyk het water ontsmetten. Op het gebied van voerbakken wordt er minder gezondigd. Er zijn vele modellen z.g. automatische voerbakken in den handel. De gemakkeiykste is naar myn meening het z.g. Amerikaansche model, waarby een lang werpige bouten trog van boven tegen het inspringen der kippen beschermd wordt door een draaibaren stok, die in de lengterichting midden boven den bak bevestigd is. Wil nu een kip boven op den bak gaan zitten dan draait de stok direct rond en de kip tuimelt er af. Deze zeer goedkoope en handige voer- trog moet ook weer een veertig centimeter boven den vloer gesteld worden, liefst ook weer op een soort langwerpige tafel. Hy neemt dan geen vloerruimte in beslag en er wordt niet zoo gemakkeiyk vuil in ge krabd. Uit een oogpunt van zindelykheid is het aan te bevelen ook het graan uit zulke bak ken te voeren, omdat by besmettelykeziek ten bet graan in het strooisel spoedig be smet raakt. Gezonde kippen zullen er echter niet veel last van hebben en ik ben er heele- maal niet voor de kippen al te angstvallig kunstmatig van alles wat maar op smet stof lijkt, vry te willen houden. Een flinke gezonde kip kan heel wat verdragen en went daardoor ook aan een lichte besmetting. Dieren die angstvallig vertroeteld worden vallen veel gauwer als slachtoffer van aller lei besmettingen. Wie zorgt voor een frisch licht hok, droge vloerbedekking, eenvoudige doch doelmatige drink- en voederbakken, behoeft niet zoo erg bang te zyn voor allerlei smetstoffen. Een zaak van belang is natuurlijk bet voer, vooral als men de kippen steeds binnenhoudt en ze bovendien 's morgens of 's avonds nog elec- trisch licht geeft, zoodat ze langer blyven rondscharrelen. Onder deze omstandigheden zullen kippen wel meer leggen dan zonder verlichting, maar de dieren putten zich ook sneller uit en als men dan niet oppast vallen ze in den rui en is het met leggen gedaan. Door de dieren van tyd tot tyd eens in de band te nemen is het gemakkeiyk na te gaan ot ze te licht worden. Geef ze in zoo'n geval rijkelijk graan. Wil men in het voorjaar gaan broeden van de bennen, dan moet men er nu reeds op gaan rekenen en niet te veel eieren meer willen hebben. De kippen moeten vanaf eind December gelegenheid krijgen allerlei reserve- stoffen, die door een Hinken leg uitgeput zyn geraakt, te gaan opzamelen in haar lichaam en wie dan niet over groenvoer beschikt doet het best ongeveer 1 goede levertraan on 1 gedroogde, onuitgetrokken gist in het voer te gaan mengen. Hierdoor komen de dieren weer meer op krachten en dit zal de broedresultaten ten goede komen. Wie in het voorjaar geen verdriet wil hebben, moet thans zy»kippen op pullorum laten onderzoeken. Zijn alle kippen geheel vrij van besmetting dan is dat prachtig, is het percentage dat reageert hooger dan twee, dan raad ik u sterk aan in Januari alle kip pen weer te laten onderzoeken en weer alles wat reageert op te ruimen. Zoo'n herhaald onderzoek kost natuurlijk geld, maar daar door stygt ook de zekerheid dat uw kuikens goed zullen opgroeien en dat is toch ook heel wat waard. Dr. TE HENNEPE.

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 3