PUROL rijk aan geneeskracht VERSLAGEN 9 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 DECEMBER 1932. had een vlot verloop. De overgelegde balans en verlies- en winstrekening werden onge wijzigd vastgesteld. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat de heer G. v. Es en J. v. Duijuisveld, welke periodiek aan de beurt van aftreden als be stuurslid en plaatsvervangend bestuurslid waren, wederom als zoodanig werden her kozen. Tot plaatsvervangend lid der ünantieele commissie werd gekozen de heer D. Janse, terwijl de heer H. J. Wegerif te Amsterdam wederom tot accountant werd benoemd. Over de berekening der geldswaarde van kost en inwoning ontspon zich een breed voerige gedachtenwisseling met als resultaat, dat de vergoeding voor kost en inwoning werd verlaagd en bepaald op 364,— per jaar. Het reglement voor wettelijke aansprake- ljjkheidsverzekering werd overeenkomstig het bestuursvoorstel vastgesteld. Geeft de behandelde agenda geen aanlei ding tot meerdere mededeelingen, uit het jaarverslag zouden wij nog gaarne het vol gende onder de aandacht brengen: Ten opzichte van de aangiften van be drijfsongevallen viel ook een vermindering te constateeren, al is het dan ook niet in dezelfde mate als de beperking op de'loon- uitgaven zou doen verwachten. De loon- uitgaven werden n.l. met pl.m. 11 inge krompen, terwijl de ongevalsaangiften met ongeveer 3 terugliepen tot een totaal van 1554 aangiften. Hieronder waren twee on gevallen met doodelijken afloop en 18 geval len met een tamelijk ernstig letsel, zoodat getroffenen voor geruimen tijd geheel of ge deeltelijk arbeidsongeschikt bleven. Uit de balans blijkt het volgende: Het effectenbezitis, gerekend naar de beurs koers, per 30/4-32 gestegen tot 379208,13. De uit de wettelijke verplichtingen voort vloeiende reserves zijn gestegen tot 257907,46, terwijl het bedrag der extra reserves 102079,52 bedraagt. De eindcijfers der balans geven een bedrag aan van 575744, zoodat het half mil- lioen reeds ruimschoots is overschreden. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE TONGE, op Woensdag 21 Dec., des voorm. 10 uur. Afwezig de heer G. C. van Schouwen. De Voorzitter, burgemeester Vooijs, opent de vergadering met een woord van welkom tot de leden en spreekt den wensch uit, dat de besprekingen en te nemen besluiten mogen strekken in het belang der gemeente. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en vastgesteld, nadat de heer Gebraat een opmerking heeft gemaakt be treffende het verzoek der landarbeiders- vereeniging inzake toeslag voor kinderen 10 cent per week, dat volgens hem 10 cent per dag moet zijn. Ingekomen zijn verschillende goedkeurin gen van Ged. Staten over genomen raads besluiten. De kassen van den gemeenteontvanger en het burgerlijk armbestuur en weeshuis zijn nagezien en in orde bevonden. Ged. Staten berichten, dat er 5 van de jaarwedde in 1933 van burgemeester, secre taris, ambtenaar van den burgerlijken stand en wethouders zal worden gekort. De heer Gebraat acht het onbillijk, dat de gemeenten, die geen pensioenverhaal toe pasten, die korting niet toepassen en anderen wel. De Voorzitter: Ja, dat is zoo, maar we moeten er in berusten. Ik had ook liever 5 meer dan minder, maar de noodtoestand eischt het. De heer Gebraat: Ik wijs er op, omdat het onbillijk is. De Voorzitter: Het zal genotuleerd worden. Ged. Staten berichten, dat deze gemeente is gerangschikt in de derde klasse wat de classificatie betreft. Het adres van Ooltgensplaat inzake ophef fing Kantongerecht wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat deze zaak in orde is, Aan het verzoek van den Comm. der Kon. inzake vaststelling verordening beiooning en benoeming veldwachters zal worden voldaan. De Chr. school wil op den zolder der school een kamertje inrichten voor het bergen van schoolbehoeften. Kosten zijn ƒ200, plus ƒ15 voor verlichting. De Voorzitter acht het noodig, dat dit gebeurt en heeft zich hier persoonlijk van wezen overtuigen. Later kaD uitgezocht wor den of de uitvoering tot de competentie van B. en W. of het schoolbestuur behoort. Thans gaat het alleen over de vraag of de Raad dit bedrag zal voteeren. Het bestuur meent, dat zjj zelf het werk moet uitvoeren. B. en W. staan op ander standpunt en zullen advies van Ged. Staten vragen. De kwestie is, dat hot schoolbestuur de lokalen in bruikleen heeft. De heer Prinse wil het eerst laten onder zoeken wie het moet uitvoeren, voor het geld gegeven wordt. De heer Van den Berg: Als de school het uitvoert, dau moeten het allemaal Chr. ambachtslui zijn en daarom wil spr. er de voorkeur aan geven, dat de gemeente het laat doen, want het is gemeentegeld. De heer Prinse: Haar ze hebben toch een bergplaats? De Voorzitter: Neen, het verzoek is rede lijk. het is hard noodig. Weth. Van den Boogaard: Er wordt niet begonnen vóór is uitgemaakt wie met de uitvoering belast is. Met algemeene stemmen wordt besloten het geld te geven en een onderzoek in te stellen naar de vraag wie met de uitvoering belast moet worden. Enkele reclames in de hondenbelasting worden behandeld. Vastgesteld wordt het suppl. kohier der hondenbelasting. Bij acclamatie worden tot wegers benoemd de heeren C. Vogelaar en P. Gebraat. De heer De Wit: Is het nu wel noodig, dat de heeren ieder jaar herbenoemd worden Deu Voorzitter heeft het ook bevreemd dat die zaak ieder jaar aau de orde wordt gesteld. De heer Prinse: Het is nergens voor noo dig. Als ze niet bevallen kan men ze altyd ontslaan. Besloten wordt de tijdelijke benoeming te laten vervallen. Het punt benoeming gemeenteopzichter wordt van de agenda afgevoerd, om deze zaak eerst nog eens iu comité-generaal te bespreken. de bedoeling, het is voor de huishouding. De heer Bejjer: Je kunt er van verzekerd zijn, dat de betrokken besturen er wel voor zullen zorgen, dat het niet in handen van de jongo jongens komt, maar dat de ouders het krijgen. De heer Gebraad: Daar wordt trouwens altyd op gelet. De heer De Wit: Ik geloof, dat we het beste doen een tusschen-voorstel aan te nemen en dat we besluiten het ook aan de hoofden van gezinnen en kostwinners te geven die uit de kassen trekken. De heer Gebraad: Maar men moet niet vergeten, dat de jonge menschen het heele jaar niets extra's krijgen, ze loopen altijd zonder werk en hebben geen bestaan en het is toch maar een klein bedrag, dat nu ge vraagd wordt. De Voorzitter: Neen, wees U voorzichtig, het is nog zulk een kleiu bedrag niet. De heer Gebraad: De jonge menschen heb ben 6,— de Kerstgave is 25 dus dat zou 1,50 zjjn. De Voorzitter: We moeten heel voorzichtig zijn. Ingevolge de ministerieele voorschriften (Adv.) Vastgesteld wordt een verordening op de heffing van weegloonen. Ged. Staten hebben een schrijven inge zonden betreffende wijziging der begrooting. De Voorzitter heeft persoonlijk de be grooting ingediend en gemerkt, dat deze ter griffie een zeer goed onthaal had. Het bedrag der werkverschaffing ad 6000 achten Ged. Staten te gering, gezien wat vorige jaren is uitgetrokken voor dezen post. Zij willen het op 9000 brengen. B. en W. stellen voor het op 8000 te brengen, omdat de water leiding toch nu wel eenig werk zal opleveren. In verband met een schrlj ven van Ged. Staten kunnen B. en W. thans voorstellen de op centen op de fondsbelasting te verlagen van 100 op 80. Een zeer bijzonder geval in een tijd, waarin alle belastingen moeten worden opgevoerd. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Restitutie wordt verleend aan Seegers in zake verhuring van een dijk. Aan de orde is het punt rioleering. B. en W. hebben er over gesproken dit als werk verschaffing te doen. Het werk is begroot voor de gemeente op 1400 a 1500, waar van getracht zal worden 75 subsidie te krijgen. De Raad geeft met algemeene stemmen toestemming tot een crediet van 1500. De heer Beljer: Dus dan komt er eindelijk toch eens een oplossing. De Voorzitter: Ja en 't is hard noodig. De Korte klaagt over d6 heffing voor de vloeddeuren. De Voorzitter: De zaak is notarieel vast gesteld. Er ligt een servituut op. Spr. deelt mede, dat het beste is, dat als adressant bezwaar heeft het bedrag eik jaar te betalen, h(j het maar in eens moet storten, dan kan de gemeente-ontvanger het beleggen. Besloten wordt hem in dien geest te ant woorden. Van den Besturenbond is een verzoek ont vangen om geld beschikbaar te stellen voor een Kerstgave ingevolge ministerieele cir culaire. B. en W. stellen voor aan steuntrekkenden en die in de werkverschaffing zijn te geven. De heer Van den Berg: Aan de kastrek- kers ook toch. De heer Gebraat: Welk bezwaar is er tegen het ook hun te geven? De Voorzitter: Dat kost heel wat geld, en we krijgen er niets voor terug. We moeten rekening houden met degemeente- financiên. B. en W. doen alles wat ze kunnen om het de arbeiders zoo geriefelijk mogelijk te maken, maar de heeren moeten anderzijds ook medewerken, dat de gemeentefinanciën niet in de war loopen. De heer Gebraat: Het is niet zoo hoog. De Voorzitter: In Sommelsdijk ishetook besproken en het kost toch in ieder geval een 250. De heer Bejjer: De burgemeester stelt het erg handig voor alsof het een eldorado is. Maar het Is buitengewoon schriel. Spr. heeft een Zaterdag het eens nagegaan, maar als B. en W. dat royaal vinden, dan zou spr. wenschen, dat men hier een andere B. en W. had. (Applaus vau de tribune). De Voorzitter waarschuwt het publiek zich van goed- of afkeuring te onthouden, daar anders de tribune zal moeten worden ont ruimd. Spr. zegt tot den heer Beyer, dat de uitersten elkander altyd raken en dat B. en W. alles doen wat ze kunnen. De heer Beijer: Ged. Staten hebben ook gezegd, dat er 3000 te weinig voor werk verschaffing op de begrooting stond. We zijn dus wel heel soepel geweest eu hebben niet het uiterste verlangd. De Voorzitter: Wjj hebben het lager ge steld met het oog op de waterleiding, die toch ook wel werk zal geven. De heer Beijer: De waterleiding zal wel tegenvallen. Er ia niet zoo heel veel grond werk aan. De heer Gebraad: Ik zou er de trekkers uit de werkloozenkassen ook maar bij nemen. De heer Jonker: Ik ben het met deS.D.A.P- eens en zal er voor stemmen, als er maar gezorgd wordt, dat het geld niet in handen van de jonge jongens terecht komt om er een feestje van te maken. De heer Van deu Berg: Neen, dat is niet moeten B. en W. steeds goed onderzoek naar de inkomens doen in de gezinnen die steun kragen en op grond van dat onderzoek doen B, en W. hun voorstel. Weth. Van den Boogaard: Ik heb geen bezwaar het voorstel van De Wit over te nemen als de burgemeester eu mijn collega er ook mee accoord gaan. B. en W. besluiten het voorstel-De Wit over te nemen. Het voorstel der S.D.A.P.-fractie wordt verworpen. Vóór stemden de drie socialisten en de St. Geref. heer Jonker. Daarop wordt het voorstel-De Wit met algemeene stemmen aangenomen. Daar niemand meer het woord verlangt, besluit de Voorzitter de vergadering met de volgende Oudejaarsrede: Mijne Heeren. Het jaar 1932 spoedt met rassche schreden ten einde. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het nieuwe jaar. Eu al kunnen er in de dagen die ons nog resten vele dingen geschieden, toch zal dit wel, alles wijst er op, de laatste openbare vergadering zijn, die gehouden zal worden. Het is om deze reden, dat ik de gelegen heid aangrijp, myn welgemeendea dank te betuigen voor uwe verleende medewerking. Ik moet het bekennen, dat aan de leiding veel ontbrak, maar gU hebt die aangevuld op een wijze, dat onze vergaderingen steeds een aangenaam verloop hebben gehad. Inzonderheid in deze zeer moeilijke tijden, die wij hebben doorgemaakt, mogen wij dit als een groot voorrecht beschouwen. Immers de Raad staat aan het hoofd van de gemeente en is het uit hoofde van die positie zjju taak, om de verschillende pro blemen, die zich in de gemeentelijke huis houding voordoen, tot een zoo goed mogelijk einde te brengen. Ik hoop, dat wij er in geslaagd zijn, de belangen van de ingezetenen naar vermogen te hebben behartigd. Zooals gezegd, nog slechts enkele dagen, en het jaar 1932 behoort tot het verleden. In de verte hooren wij nu reeds het beieren van de Kerstklokkeu. Op dit heerlijke Kerstfeest wordt den volke allerwege verkondigd de blijde boodschap: „Vrede op aarde, in de menschen een wei- Wanneer wij straks, ieder op zijn w(jze, dit Kerstfeest hopen te vieren en wij be luisteren de onvrede, die er heerscht, dan lijkt het wel of het gezang van de Engelen in Efrata's velden een sprookje is geweest. Niets is minder waar. Hoe schril deze tegenstelling ook moge z(jn, het is inderdaad geen sprookje; het is realiteit, het is werkelijkheid. De vooruitzichten, ook in onze gemeente, zijn verre van bemoedigend te noemen. Er is Godsvertrouwen toe noodig om de onzekere toekomst tegemoet te gaan. Slechts enkele producten waren loonend of nauwelijks in staat om het bedrijf intact te houden. Het hoofdproduct, de aardappelen teelt, gaf een buitengewoon beschot, maar zulke lage prijzen, dat een groot verlies te boeken valt. Sedert menschenheugenis z(jn zulke bedroevende uitkomsten niet voorge komen. Mijne heeren, leden van den Raad, ik be hoef u dit eigenlijk niet in herinnering te brengen, want het is u van nabij bekend. The struggle for live, de strijd om het bestaan wordt steeds moeilijker en vereischt daarom groote voorzichtigheid. De werkloosheid in onze gemeente heeft groote afmetingen aangenomen. Ik hoop, dat onze werkloozen zuilen begrijpen, dat er vele wenschen om redenen van financi- eeleu aard Diet ingelost zullen kunnen wor den. Wanneer redelijke eischen zullen wor den gedaan, zullen deze met ernst worden onderzocht, of ze voor inwilliging vatbaar zijn. En ik vlei mij daarom met de ge dachte, dat de verschillende organisaties hunne leden zullen bijbrengen, dat het toe staan van de zeer vele wenschen en ver langens, op een financieele debacle voor de gemeente moet uitloopen. En hiertegen moet met de meeste voorzichtigheid worden ge waakt. Bij een voorzichtig beheer zijn de werkloozen het meeste gebaat. W(j hebben et voor te zorgen, dat wij geen dingen doen, die de financieele draagkracht der gemeente te boven gaan, want dan worden w(j nood lijdend en van zulk een beheer zouden de werkloozen juist de dupe worden. Inderdaad, mijne heeren, de tijd waarin w(j leven is wel ernstig en de moeilijkheden stapelen zich op. Laten w(j ons ernstig voornemen den goeden toonaard te bewaren en met Gods hulp de welvaart onzer gemeente zoeken te bevorderen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeen te OEN BOMMEL, op Dinsdag 20 Dcc. 1932, voormiddag» 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, Burgemeester Brouwer, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en die, behoudens de opmerking van Weth. Jongeling, betref fende een geldleeniug, die tegen 5.5 rente inplaats van tegen 5 was gesloten, werden De heer Mast stelt den Voorz. de vraag, daar hy op den oproep of con vocatie de rond vraag mist, of deze is afgeschaft. De Voorz.: Afgeschaft niet, als het zoo eens voorkomt kan er gebruik van worden gemaakt. De heer Mast: Wat denktU, Voorz.,geeft U gelegenheid van de rondvraag gebruik te maken? De Voorz.: Daar is geen bezwaar tegen. Voorgelezen wordt een adres van dhr. Adr. Vervloet, welke vergoeding verzoekt voor 4 schoolgaande kinderen, daar de af stand verder is dan 4 K.M. B. en W. adviseeren 15,— per jaar te verstrekken. Wordt goedgevonden. Terugontvangen eenige goedgekeurde raadsbesluiten. De heer J. J. Mijs reclameert over zijn aanslag schoolgeldheffing om die meer in overeenstemming te brengen met zijn inkom sten. Hiertoe wordt besloten. De heer Hokke: Is dat verzoek niet te laat? De Voorz.: Neen, het verzoek is al meer in den Raad geweest, maar toen waren de aanslagen nog niet bekend. Verzoek van A. Lokker inzake reisgeld vergoeding U.L.O. bezoek. ,Op Advies van B. en W. wordt 20.— toegezegd. Ingewilligd wordt een verzoek van dhr. J. Donkersloot, ontheffing hondenbelasting. Voor kennisgeving wordt aangenomen het bekend verzoek van Berkenwoude, inzake het mesten van bacon-varkens. Idem, het verzoek van Ooltgensplaat, tot het behoud Kantongerecht. In beide geval len is inmiddels voorzien. Terugontvangen eenige goedgekeurde raadsbesluiten. De heer Mast informeert welke dit zijn. De Voorz. dient van antwoord en zegt geldleeningen, léges verordening enz. De Min. van Financiën deelt mede, dat de 5 pCt. korting die op de gemeente wordt ingehouden, voor den Bommel niet van toe passing is. Procesverbaal kasopname. In kas 2040.05. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. ver zoekt de subsidie torenklok van 10.— op 25,— te brengen. B. en W. adviseeren dit te doen, op voorwaarde, dat de klok dan ook meer op tyd zal loopen. Wordt goedgevonden. De Commissaris der Koningin bericht, dat enkele wijzigingen moeten gebracht worden in de verordening en aanstelling en bezol diging gemeenteveldwachters. De leeftijds grens bepaald op 30 jaar, mag in bijzondere gevallen gewijzigd worden. Wenschelijk wordt geacht, voor politie-diploma 25,— en diploma met aanteekening 50,— te verstrekken. De heer Mast: Komt dat neer op salaris' verhooging? Do Voorz.: Dat is een toelage. De Minister acht het wenschelijk. De heer Mast: Ja, ja, de Min. acht het wenschelijk het salaris te verhoogen. De Voorz. voert aan dat er tegenwoordig zooveel van een politiedienaar geëischt wordt. Veei moet gestudeerd worden om op de hoogte te moeten blijven, zoodat wel een tegemoetkoming mag gegeven worden. De heer Mast: Bij de benoeming van dezen veldwachter is er toen ook rekening mee gehouden Heeft onze veldwachter diploma? De Voorz.: Daarop kan ik U niet inlichten. Ik weet niet hoelang de veldwachter hier is. Dat het een aardig poosje, weet ik wel. Spreker zegt, vroeger kon ieder veldwachter worden. Tegenwoordig eischt dat een diep gaande studie. Een diploma verwerven gaat ook niet in 2 weken. De heer Mast vindt het een vreemde be slissing. De Voorz.: Weineen. Bjj stemming wordt dit aangenomen. Al leen de heer Mast tegen. De rekeningcrt. overeenkomst wordt we derom aaugegaan met de Bank der Ned. gemeenteD, ten bedrage van 11500, 4. Bespreking pachten Burgerl. Armbe stuur. B. en W. stellen voor op die pachten een restitutie te verleenen van 15 mits de achterstallige pacht voor 1 Februari 1933 is betaald. De heer Mast: Zijn er nog pachten achter? De Voorz,: Ja, 3. In gedeelten dan. Er moet hier een prikkel worden gelegd, dat het oude ook betaald wordt. De heer Mast.: Hoe hoog staan die pachten? De Voorz.: Van 90,— tot 115,— per H A. Van de laatste zijn er maar drie. De heer Mast: De pacht is wel niet hoog, maar de restitutie ook niet. De Voorz.: In verhouding met andere plaatsen ia de pacht niet hoog. Daarna meenen B. en W. met 15 to kunnen volstaan. Weth. Jongeling: De Diaconie der Ned. Herv. Kerk heeft ook verlaagd 25 Boedel Bigge idem 25 maar die moeten de pol- derlasten enz. bijdrage watermachine nog betalen. By ons betalen ze alleen tiendrecht,! De laagste pacht is hier 45,— B. en W. deden diidrom dit voorstel. Wordt met algemeene stemming goed keuring verleend. 5. Steunregeling Werkloozen. B. en W. stelien voor de steunregeling iiij het leven te roepen. De Voorz. leest daartoe de steunregelingl voor. De heer Mast: Moeten B. en W. nu eej commissie benoemen? De Voorz.: Er is een commissie, die echteil verleden jaar automatisch verviel,omdatde| werkverschaffing toen kwam. Dezelfde com missie kan blijven bestaan. De heer Mast: Wat doet die commissie?! Weth. Jongeling: Die commissie heeft| werk zat. De Voorz.: Die commissie bespreekt ver-| schillende aangelegenheden. De heer Mast: Verleden jaar was dezel regeling er niet, U wilt het nu toch melj die oude commissie doen. De Voorz. beaamt dat. De heer Mast: Waarom zoeken B. en VU, nu niet liever werkobjecten en geven di| voorkeur aan steun? De Voorz.: B. en W. zijn van oordeel, datl de gemeente er voorloopig beter mes ia eei steunverieening in 't leven te roepen, en; met 1 Maart a.s. de werkverschaffing te be ginnen. De heer Mast: We zullen afwachten oil het goed werkt. De steunbedragen zijn niet) hoog. ƒ6,— per week met max, toeslag, wordt ƒ8, De Voorz.: Dat is voor de uitgetrokkeneaI Er is nog een verschil tusschen B. en W. over den toeslag kastrekkers. De minderheid] wil een kwartje, de meerderheid 20 ct De heer Hokke vindt 20 ct. te laag. Breed) voerig licht spreker de bespreking van del conferentie met de bonden toe, die eerst| 30 cent wilden, maar zich later bij eenl kwartje hebben neergelegd. Dat zagen de] bonden gaarne gehandhaafd. Eerst leest de Voorz. verschillende adres-I sen voor van de diverse arbeidersbonden, wat hierop neerkomt, dat zij 30 cent toe slag vragen en 10 cent per kind plus de kolenbon van een gulden. De heer Hokke herhaalt dat 20 cent tel weinig is. De georganiseerden moeten van{ hun mager weekloon een bedrag afstaan voor contributie. Men meende nu in de con ferentie, dat bij een uitkeeriDg van 30 cent,| men boven het standaardloon zou komen, Spr. zou te dien opzichte echter een royalerl standpunt willen innemen. Nu is het loon te den Bommel 1,50, in den zomer (April)) aanmerkelijk hooger. In Achthuizen (dezelf de gemeente) is het loon ƒ1,75. Met den toe slag van 30 cent zouden de menschen dan 10,50 per week hebben. Dat is toch nietj boven het maximale loon. Weth. Jongeling geeft ook een lezing van de bespreking op de conferentie. Men voelds meer voor een steunregeling, omdat daarin) het onderscheid tusschen ge- en ongeorga niseerden méér uitkwam. Daarom is de steun-| regeling ontworpen. Spreker zegt dat het waar is, dat het loorl te Achthuizen bij de R. K. arbeiders 1.75 per dag is. Hier staat op papier 1.60, in werkelijkheid is het maar 1.50. Spreker) maant aan tot voorzichtigheid, daar de Mi nister met het laatste rekening houdt. Spr, maakt eeu rekening, dat een gezin mell 4 kinderen op 10.20 komt, plus e.v. kolenbon, wordt 11.20. De Minister keurt) dat nooit goed. Spr. neemt Ouddörp tot voor beeld, waar het een heele heibel geweest is;| maar waar een meerdere uitkeering dat naar het bestaande standaardloon ook niet plaats had. Spr. zag ook liever dat het meeij was. Gerekend op 1.60, komen we 9.60, met als uitzondering een verhoogid van groote gezinnen, wat we bn den Minis ter kunnen verdedigen. De ongeorganiseer den komen op ƒ6.—plus ƒ2.- wordt S Kindertoeslag krijgen die niet. Dat verschil is dus groot genoeg. De heer Mast: Groot genoeg, ja De Voorz. vult aan, dat toch eigenlijk ootl rekening dient gehouden te worden metd( loonen in het z.g. vrije bedrpf waar me»| 2 tot 2.50 per dag verdient. Weth. Jongeling: Dat is een ander bedrijf] De Voorz.: Dat doen dezelfde menschen. Was dat een andere categorie. Goed, maail hier is hetzelfde werkvolk. Weth. Jongeling: Dit alles is bezien in dl conferentie. Hoe vat de Minister dit op ii de vraag? De steunregeling zou spoedig ii werking moeten treden, als we hiernn komen en het wordt afgewezen, ztjn w verder weg. Dat is draineeren. De Voorz.: Er is geen sprake van drai neeren. Weth. Jongeling: Niet door U De Voorz.: Die kwestie van deloonstandaari wil ik gaarne den Minister voorleggen. II betwijfel of dat in den Haag voldoende bi kend is. De heer Hokke: De heer Jongeling bezie] de zaak duister. Wanneer den Minister eei en ander verteld wordt, zal h(j het moetei gelooven. Weth. Jongeling: De Minister houdt zict| aan het standaardloon. De heer Hokke: 't Is maar, hoe het looi wordt bepaald. De heer Houthuizen betoogt, dat de toi stand voor de arbeiders vroeger beter was Toen hadden ze nog eens een afrekenisl van de uien, van de aardappels enz. IniM winter hadden ze nog wel ieta te trokken van het dagloon, dat bleef staan. De werk loozen waren vroeger slechts 14 dagen buiten werk, soms 3 weken, maar 1 Maart was alles weer aan 't werk. Nu loopen de men. schen tot Mei en langer. 5 cent toeslag meer is voor de menschen daarom van groote waarde. Alle mogelykheid moet betracht worden, om in den nood der arbeiders te voorzien. Nu hebben we de steunregeling aangepakt, maar we moeten niet vergeten, dat het altyd „steun" blyft. Het is net als py een scheefgezakte klamp Btroo, men zet er een paal onder, tot steun, maar in wer kelijkheid blijft de klamp scheef staan. Hier is dat ook zoo. De Minister moet dat ook weten, maar by weet op z'n best het eiland Flakkee liggen. Hij zou zeggen: „Waar is dat dan?" Zelf zou de minister het moeten onderzoeken, en dan zou hij zeggeD, „jehad veel meer moeten vragen." (Gelach) Spr. schildert den toestand als buitenge woon erg. Honderd cent per man, wat kan je daar van doen? Als er huishuur en zie kenfonds af is, dan schieter ƒ3.— over. De mensehen worden moedeloos. Ze weten geen uitweg meer. Het voorstel Hokke, 25 cent toeslag, moet daarom aanvaard worden. Van hier uit moeten wy de menschen helpen. Op den zomer, de warme dagen behoef je heden ook niet meer te hopen, dat er dan wat meer verdiend wordt. De Voorzitter voelt ook veel voor 25 cent. Spreker schetst den toestand in het landbouw- bedryf en den nadeeligen invloed voor de arbeiders. Van Januari tot Augustus leven de menschen van 12,— per week. Om daarvan een gezin te verzorgen en nog een reserve voor den winter te vormen, is on- mogelyk. Spr. drukt den raad met klem op het hart over die 5 cent heen te stappen en het voorstel te aanvaarden. Weth. Jongeling zegt dit allemaal te be grijpen maar wijst op de moeilykheid van het verschil tusschen ge- en ongeorgani seerd. De ongeorganiseerden krijgen 6, en met de 5 cent erbij de georganiseerden f 9,60. Het verschil wordt dan te groot. De heer Hokke stelt voor de ongeorgani seerden dan de kolenbon te verstrekken. Na verdere discussie wordt besloten 25 cent toeslag per dag te verstrekken, en de ongeorganiseerden de kolenbon, mits de Minister dit goedkeurt. Goedgevonden wordt een wijziging in de gemeente-begrooting te brengen. Rondvraag. De heer Mast: Is het waar, dat de ge meentewerkman in particulieren dienst is? De Voorzitter: Dat weet ik niet. De heer Mast: Bij mijn buurman was hij in diens tuintje aan het grond kruien. Ik meen dat menschen uit de werkverschaffing dat wel kunnen doen. De Voorzitter: O, dat is grond van achter de kaai, z g. peeslik, waar we geen weg mee wisten. De heer Mast zegt, dat het hem gebleken is, dat bij een bespreking voor Rykswerk- verschaffing, n.l. om een gorspolder op te hoogen en te bekaden, de Voorzitter op die vergadering afwezig was. Spreker vindt dat van groot belang, en meent dat de Voor zitter daarbij niet afwezig mag zyn. De Voorzitter: De zaken moeten gezegd worden zooals ze zijn. Dit geval heeft de voile aandacht van B. en W., maar wij vonden die zaak nog niet rijp voor behan deling. Het zit echter niet op Den Bommel vast, maar op andere plaatsen. Er wordt wel de meeste spoed betracht, maar wat geven conferenties, als we toch niet kunnen door gaan? Spreker zegt dat de zaak echter niet op zy is geschoven, oorspronkeiyk is het plan zelfs van spreker, waarvoor by geen dank vraagt, maar wel vindt dat dit geap precieerd diende te worden. Weth. Jongeling licht toe, dat de Burge meester in dezen geen schuld heeft. Spreker deelt iets mede over een conferentie van den Adjunct-Inspecteur, de Burgemeester van Ooltgensplaat, de vertegenwoordigers der Heide-My. en zegt dat het afstuit op de Polderbesturen. De Voorzitter zegt nog, dat er bij zijn weten hierover geen vergaderingen zijn ge weest, die hjj niet heeft bygewoond. Of hij moet niet uitgenoodigd zijn. Spreker zegt dat eerst goede stekken moeten worden ge stoken, anders is het toch maar monniken werk. De heer Mast zegt er het beste van te hopen. Sluiting. vad als I 1] de waej A. de V| van r drad No. I Gl de i| PJ Com| gen. plaaf sten Eek I Del Herkfl zag bracli Ooi verba goed! hooril laat Pul van zyn langel De disc u a lid da mede,| den al liers i| De eens, De is te uit vo| De men kooped De stel v zoek t| v. d. Riedyij De De 1| winkelf vloeit, dan del uur iarT De h| niet g De hl hebbenj geen - De hl kelsluitl is, hij vindt Si B. enl winkels! Hiernl Vergadering van den Raad der gemeente HERRINGEN op Dinsdag 20 Dec. J932 des v.ra. 10.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Burgemeester de Visscher opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris de notulen voorleest welke zon der op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Daarna heeft de beëdiging van het nieuw benoemde raadslid dhr. A. Noordljk plaats. De Voorzitter wenscht dat dhr. Noordijk °P prettige en hartelijke wijze met hem en verdere leden van de Raad mag samenwerken. De heer Noordijk dankt spreker voor deze woorden en hoopt de belangen der gemeente te behartigen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. To 11 uur wordt de tweede openbare ver gadering geopend en volgen verdere inge komen stukken. O.a. begrooting van de Keu ringsdienst van Waren, waarin de gemeente Herkingen f 116,17 moet bijdragen. Van de Etngo een afschrift der Balans. Daarna een schrijven van den heer J. den •°oor, dat hij bedankt als lid van de Comm. Inbn DiusdaJ jarige bool B. en de recidivist! was g- op den 7e| en in verel den ryksol straat, wrf schaft doq tusschen toor, hebbl telooze rij de, gedeelt en gedeelt Haarst, we gebracht breken. De verd in Middell Getuige avond om de bewaar stand verl getuige dt er in zijn door de wi uiteen hoe plaats is te bouwd. Ze door een van het ka buitendeur niets kum gebroken.

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 2