Ichoolkinderen zal in deze gemeente gehou- en worden op Dinsdag 27 December, des am. 6 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier, raarblj de Herv. Meisjesvereeniging zang en gehoore zal brengen. binnenland Burgerde 'IZTJ Leest „Onze Eilanden." De motor der Flakkee-voorhoede gaat weer op volle kracht werken, H.6.S. heeft z(jn stellig zeer verdiend doelpunt gemaakt, daar rollen de aanvallen, De Wilde en Van der Meide zfjn niet voor de poes van middag en de H.G.S.-achterhoede heeft het te zwaar, dan no. 6, Van Buuren, door Van Beek in staat gesteld, weet alweer een bijzonder fraai doelpunt te maken. Moeheid doet zjjn invloed gelden; het zware veld mat de spelers bizonder af, nog een paar minuten, nog een minuut, nog een half, dan krijgt Aren-Jaap het op zijn heupen, kent maar één doel, weet maar één weg, langs halfs en backs, in zijn eentje langs alles en door alles heen, een Lagendaal-kogel van 16 meter, een wanhopig springende doel man... tien seconden voor het einde is het 7 1. Van aftrappen komt niets meer, als de keeper den bal in het veld terugtrapt is het einde. Enthousiast en verrukt verdwijnen de Flakkee-spelers in de ruime clubkeet van H.G.S. Een compliment aan H.G.S. voor hun fairen kamp en hun sportiviteit is zeer op z(jn plaats. Een ploeg, als een voorbeeld! Geven we ten slotte even den ranglijst: ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1932. Daar de muziekvereen. nog maar kort be staat, werd er toch goed gespeeld, hetwelk bleek uit het applaus. Hierna kregen we een tooneelstuk in twee bedrijven „Een nieuwe manier van poffen" en een blijspel in een bedrijf „Bij den tandarts" welke goed in den smaak vielen. Nu werd het tweede muzikale gedeelte afgewerkt, welk weer met een llink applaus werd beloond. Na ailoop bedankte de voorzitter allen die medegewerkt hebben tot het doen slagen van deze avon den, en inzonderheid den burgemeester den Edelachtbaren heer Charbon, voor de wel willende medewerking. De avond werd be sloten met een gezellig bal. - Ouders welke hun kinderen a.s. Zon dagmorgen in de Ned. Herv. kerk wenschen te laten doopen, kunnen hiervan aangifte doen Zaterdagavond van 7-8 uur in de consistorie. Vereeniging 2 "3 OJ O, c c O "3 <u c (i ~c a 9 <u <u O s DM O O O Flakkee 8 6 2 12 1,50 A.V.S 9 5 1 3 11 1,22 Pechvogels.. 5 3 2 6 1,20 Noordereil... 5 2 2 1 6 1,20 Saturnus.... 6 3 1 2 7 1,17 H.G.S 4 2 2 4 1,- Charlois 6 2 1 3 5 0,88 D.E.Z.V.*... 8 2 1 5 3 0,37 Erasmus.... 7 1 6 2 0,28 *D.E Z.V. heeft 2 verliespunten gekregen j wegens niet opkomen tegen A.V.S. Uit deze ranglijst zien we dat Flakkee aan den kop blijft gaan, doch dat de grootste bedreiging thans volgt van de zijde der Pech vogels, die eveneens maar 4 verliespunten hebben, H.G.S. ook 4 verliespunten en, dat bij het struikelen van geel-blauw behalve beide genoemde vereenigingen, vooral Noor dereiland klaar staat om de leiding over te nemen. We zien, dat Flakkee hoewel mooi staande, nog allesbehalve zich kampioen mag rekenen en dat er nog heel wat te strijden zal zijn! J. B. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 16 December 1932. Roode kool 2,60 tot ƒ9,10 per lOOstuks. Savoye kool 5,— tot 9,10 per 100 stuks. Spruiten ƒ9,— tot 12,80 per 100 k.g. Veldsla ƒ3,— per 100 k.g. Goudreinetten 26,— per 100 k.g. Gieser Wildemans ƒ8,50 t. 23,— p. 100 k.g. Kleiperen 10,50 tot 20,— per 100 k.g. Bergamotten ƒ11,— tot 17,50 per 100 k.g. Veiling van Zaterdag 17 December 1932. UIEN. I GROVE1,55. I GEWONE (trosmerk)2,06. id. (cirkelmerk) 1,75. I DRIELINGEN 1,72 tot 1,85. PICKLERS2,68. Alles per- en inclusief baal. Aanvoer 50.300 K.G. SOMMELSDIJK. Door den Raad dezer Igemeente is als hoofd der Openbare lagere school alhier benoemd de heer J. H. Boer boom, hoofd eener openbare lagere school te Zijldijk (Gr.) In de plaats van den heer P.Thielman, die als onderwijzer is benoemd te's-Graven- deel, is tot tijdelijk onderwijzer aan de Open bare lagere school benoemd de heer C. G. van Beek te 's-Gravenhage. Voor de Vrijzinnig-Hervormden hoopt bp te treden Zondag 25 Dec. 's avonds 6.15 uur jis. D. Visser, predikant te Nieuw-Helvoet en Vrijdag 30 Dec. 's avonds half zeven, (Oude- |aarsdienst) prof. dr. M. C. van Mourik Broek- nan te Breda, in de zaal van dhr. Rikxoort jiann de Langeweg alhier. HERKINGEN. Het Kerstfeest der Zondag- Vanuit de haven dezer gemeente werden Ie vorige week verscheept 2560 balen uien. >e pr(Js van dit product was dalende. De voetbalvereeniging H.V.V. van hier, peelde j.l. Zaterdagmiddag op eigen terrein én wedstrijd tegen Xerxes van Oude Tonge. ï.V.V. wist met niet minder dan 5-0 te rinnen, zoodat zjj in het bezit kwam van en voor dezen wedstrijd beschikbaar ge- telden medaille. Bij den agent arbeidsbemiddeling staan hans 20 werklooze landarbeiders ingeschre- pn. De heer W. van der Haar, benoemd tot iderwijzer aan de Herv. school alhier, heeft ize benoeming aangenomen en zal met gang van 1 Januari a.s. in functie treden. STELLENDAM. J 1. Donderdag en Zater- ig werd door de Muziekvereen. „de Hoop" hier een uitvoering gegeven onder leiding bn den heer Vis uit Melissant. De eerste tond was het lokaal tamelijk bezet, doch .iterdagavond was het overvol, Door den porzitter den heer Holleman werd een Ijord van welkom geheeten, waarna het rste muzikale gedeelte werd afgewerkt. (jOEDEKEEDE. In deze gemeente staan by de arbeidsbemiddeling ingeschreven 32 landarbeiders, 6 timmerlieden, 1 metselaar en 1 schilder. OUDDOUP. Met de nagekomen giften heeft de Oogstcollecte ia.de Ned. Herv. Kerk de -sale som van ƒ1625 opgebracht. A s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ds. H. H. van Ameide. - De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week maar drie dagen gevischt en gemiddel 50 kilo per dag gevangen die wer den verkocht voor 15 cent de kilo. De zee- visschers maakten ook een schrale week. In de weervisscherijen werden weer geen zal men gevangen en de Kuilvisschers hadden 40 kilo Schubben en een paar duizend kilo kleine visch die aan de drogerijen werden sleverd voor een halve cent per kilo. - Bjj de Arbeidsbemiddeling stonden 78 erkloozen ingeschreven. —De Ned. Herv. Jongedochtersvereeniging alhier gaf vorige week haar 6de Jaarverga dering in de Oude School. 339 kleedingstuk- ken zullen dezer dagen aan behoeftigen wor den uitgedeeld. Binnenkort wordt door die rereeniging weer b(j de ingezetenen een rondgang gedaan om giften in te zamelen. Er werd nog ruim 34 gecollecteerd. De vergadering werd met dankzegging door ds. Van Ameide gesloten. - Dinsdagmorgen had de Slager T. Tanis liet ongeluk door het achteruit loopen met lijn hiel zoodanig in een bijl te loopen dat iij veel bloedverlies opliep. Hij werd per Into naar de geneesheer vervoerd, vermoe- ielijk is een pees afgesneden. NIEUWE TONGE. Sedert de laatste op- ;aaf zijn uit deze gemeente vervoerd: 3875 balen uien, 1200 H.L. aardappelen, ,nft H.L. poters en 250 balen koepeen. Het aantal werkloozen neemt in onze «meente geweldig toe. Reeds werden een 'O-tal als werkloos ingeschreven. - De Wed. J. Volaart, alhier, had het Ergeluk een ketel kokend water over haar tenen te krijgen. De vrouw, die brand enden bekwam, moest terstond onder heel- nndige behandeling worden gesteld. OUDE TONGE. Een zoontje van den heer Snijder viel van een wagen en brakzijn inkerarm. Dr.Parrêe verleende heelkundige iulp. - Gedurende de afgeloopen week meld- Isn zich bfl den agent der arbeidsbemidde- Qg als werkloos aan: 151 landarbeiders, chauffeur, 1 transportarbeider en 1 metse laar. De heer C. Snijder Pz. heeft zijn land- achters reductie van pacht verleend. - Voetbal. Jl. Zondag speelde „Xerxes II" gen „G.V.V. I" van Goedereede. „Xerxes" 'on met 31. Ouderavond 0. L. School. J.l. Woensdagavond werd in het gymnas- JiHokaal der O. L. school| een ouderavond pi die school gehouden. Te ruim 7 uur wade de voorzitter, de heer W. Los, dezen pond. Namens oudercommissie en onder- Ijjzend personeel heette hij alle aanwezigen pttelijk welkom, inzonderheid de Ed. Achtb. per Burgemeester Vooys.Spr. betoogde, dat Oudercommissie niet mag worden aange- i als een instelling die alle grieven en lachten kan wegnemen. Het isgeenklach- inbureau doch meer een schakel tusschen filers en onderwijzers. De ouderavonden vorden dan ook belegd, om de belangstelling 't ouders voor het werk hunner kinderen te wekken. Als het kind de school be- aedt breekt een nieuwe wereld aan. Het 'nat dan met zyn eigenaardigheden en ge- aken in een andere omgeving. Spreker alt in dit verband voor een schoolartsen- anat. Hierna bespreekt hy in het kort de L. school als de school voor iedereen, ar het gemeenschapsgevoel wordt opge- pkt. Voorz. besluit z(jn openingswoord met opwekking de O. L. school hoog te hou- 'i. Onder leiding van het Hoofd der School, |t heer Sterk, zingen de leerlingen der hoog- p klasse „Zomeravond, Novemberzon, Nagslaapje, Gjj leeuwerik en gij nachte- R Holland is een heerljjk land en Een M van Janmaat". Nadat de kinderen den Tocht hebben geblazen, worden het verslag 1 den vorigen ouderavond en het flnan- »l verslag der Oudercommissie gelezen en h-3. vastgesteld. Hierna spreekt de Heer Sterk over „Het raktor van de O. L. School". Na een korte aiding tot ztjn onderwerp, leest en be- reekt hy art. 42 der Lager Onderwijswet 10. Dit artikel geeft den grondslag voor het rakter der O. L. School aan. Volgens arti- I 26 van genoemde wet hebben de ouders int op godsdienstonderwijs voor hun kin deren. De oprichting van bijzondere scholen is niet het gevolg van godsdienstige opvat tingen der ouders of ook niet dat de O. L. School anti-godsdienstig zou zijn, het is meer een stroom naar eigen richting. In zjjn 20-jarigen loopbaan heeft spr. steeds opge merkt, dat door de ouders van hun recht om de kinderen op da O. L. School bijbel- onderwijs te doen genieten, een mild gebruik werd gemaakt. Wie dan studie maakt van de leesboeken zal zien dat ze niet atheïstisch zijn. Spr. toont verder aan do hand van ge noemd art. 42 aan, dat de O. L. School niet anti-godsdienstig is. Ook wil men het doen voorkomen als zou de O. L. School niet vol doende vaderlandschlievend zijn. De liedjes die zoojuist zijn gezongen, z(jn niet opzettelijk ingestudeerd, om eventueele twijfelaars de oogen te verblinden. De openbare school is een glazen kastje, daar mag in- en door gekeken worden. Het Hollandsche lied, zooals dat ook op de school wordt gezongen is dan ook een bewijs te meer, dat zij niet anti godsdienstig is. HU wekt de ouders op in deze benarde tyden pal te staan voor de O. L. School. Met eenige voorbeelden toont hij aan de geweldige versnippering van het onderwys, de splitsing, die zooveel geld kost. Voorts bespreekt hij de groots contrasten in de bevolking in groote steden, wat tot gevolg heeft de oprichting van de z.g. neutrale Bijz. Scholen. Het slot van het liedje echter is, dat door die verschillende splitsingen het volk verdeeld wordt en de schatkist leeg. De gelijkstelling in de L. O. wet 1920 is een protectie voor de Bijzondere Scholen. Op de O. L. S. wordt de saamhoorigheid onbewust aangekweekt, omdat hier kinderen van alle richtingen en godsdienstige gezind ten samenkomen. De O.L.S. is niet anti godsdienstig doch neutraal; zy bezielt de kinderen met liefde en solidariteit. Na deze bespreking werd door de ouders het werk der kinderen in de klassen bezichtigd. Weer in het gymnastieklokaal terugge keerd zijnde, hield de Heer Sterk andermaal een rede, nu over de Nederlandsche poezie. Spr. begon met de lyrische- of gevoels poezie, de dichtkunst, zooals deze' in de middeleeuwen werd gebezigd door de trou badours of minnezangers. Meestal waren deze liederen gewijd aan liefde, strijd en vanzelf ook aan het kerkelLjk leven. De Ned. poSzie is echter arm aan ballades. Spr. leest een gedicht voor uit de dagen van op de grens van het Germaansche godendom en Christendom, t.w. „Lied van de Heer Hale- wijn". In het kinderiyk gelooven der middel eeuwers kwam een kentering met den groei der steden. Het zelfbewustzijn werd grooter, maar daardoor ook de strijd tusschen adel en burgers. Dit was de voorlooper tot de Reformatie, dus weer tot een ander tijdperk. Van deze dagen is het Wilhelmus, dat weer geeft den strijd tusschen Nederland en Spanje. Na verschillende dichters, als Vondel, Breero, Joh. Luijken, Guido Gezelle en hun tyd te hebben besproken, eindigt hy met voorlezing van „De zomer kwijnt" van Mevr. Henriëtte Roland Holst. Hierna gaf onderwijzer Vermeulen een aardige inleiding over Jan Ligthart, waarna hij een fragment uit diens werk „Jeugd herinnering II" voorlas. Dan sluiting door den Heer Sterk onder dank voor opkomst. vraag, zulks op verlangen van den Voor zitter. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat. per 1 Januari 1932 nog in kas was 70,76. De rekening met bescheiden werden door den heer A. Hage en A.Osse- weyer onderzocht en in orde bevonden. Aan de beurt van aftreding waren de Bestuursleden Hartog, de Lint on Van Noord. Dhr. De Lint stelde zich echter niet meer herkiesbaar. By de eerste vrije stemming weidon de hoeren Hartog en Van Noord herkozen, bij de tweede vrye stemming met overgroote meerderheid dhr. De Vin gekozen. Voorzitter feliciteerde hen en bracht een woord van dank aan het scheidende lid, den heer De Lint, voor alles wat hy in het belang der vereeniging had gepresteerd. By de rondvraag stelde dhr. De Vin voor alsnog aan den Gemeenteraad subsidie te vragen voor aanschaffing van reddingsmate riaal, waartoe z.h.s. werd besloten. Dhr. Van den Tol opperde bezwaren tegen het laten betalen van contributie op de ver gaderingen, daar dan leden wegblyven. Be sloten werd den bode de kwitanties te laten incasseeren. Hierna bracht de Voorzitter de baan ter sprake, waarover zich een breedvoerige dis cussie ontspon. Voorstellen werden echter dienaangaande niet ingediend. De Voorzitter zegde den leden toe dat het Bestuur al het mogelyke zou aanwenden om een goede plaats voor een baan te krijgen, waarna hy de vergadering sloot onder dank voor de medewerking en inlichtingen. De gratis-verloting bracht evenals altyd de vroolijkheid weer aan. Alle prijzen werden uitgepakt, meest tot groote hilariteit. Daarna keerden allen huiswaarts. OOLTGENSPLAAT. Met medewerking van het gemeentebestuur is alhier opgericht een ontwikkelings- en ontspanningscursus voor jeugdige werkloozen. Deze cursussen worden gehouden in de openbare lagere school no. 1 en verzorgd door de hoeren C. Doorduijn, M. H. Meijer, A. Klein, N. van den Houten, J. C. Broere, P. Bom en J. Koppenaal. Vorige week werden van hier per schip vervoerd76.600 kilo uien, 71.000 kilo poters, 45 265 kilo koepeen en 29.300 kilo aard appelen. Per tram werden vervoerd 1107 baaltjes uien wegende ieder 50 kilo. De uitslag van de gehouden stemming voor een notabel in de Ned. Herv. Kerk was als volgt: Uitgebracht 70 stemmen. Van onwaarde 7 stemmen. De overige stemmen werden uitgebracht op A. Klein 21, P. Troost Dzn. 12, Cor. Korteweg Lzn. II, Joh. de VosAzn.6, W. Duim 6, J. Hage 2, J.W. van der Linde 2, Kees Korteweg 1, K. Korteweg Dzn. 1 en Joh. van Kempen 1. Aangezien niemand de meerderheid heeft verworven moet herstem ming plaats hebben tusschen de heeren A. Klein en P. Troost Dzn. Mannelijke personen in 1914 geboren moeten zich 5 Januari a.s. laten inschry ven voor den militairen dienst. Speciaal zal ter gemeente-secretarie hiertoe zitting gehouden worden Donderdag 5 Januari 's avonds 7 uur. DEN BOMMEL. By den agent der arbeids bemiddeling staan 94 werkzoekenden inge schreven. gewend om een uitkeering in geld ten be hoeve der kleine landbouwers en tuinders. Het nationaal crisiscomité was niet in staat aan dit verzoek te voldoen, doch zond wel een party goederen, dekens, stoffen en klee- ren. Eenige dames bemoeien zich er mee van de stoffen bruikbare kleedingstukken te maken. Deze goederen zyn uitsluitend be stemd voor de noodiydende kleine boeren en tuinders. Aan het Bestuur van den polder Nieuwe Goote is voor het verbeteren van een water loop in genoemden polder, door het Gemeen tebestuur van Nieuwenhoorn een bydrage in de kosten gegarandeerd van 20 cent per M. Alhier is in de gehouden zitting van den Gemeenteraad besloten met Kerstmis geen extra bydrage aan de werkeloozen.te verschaffen. Het Zondagschool-Kerstfeest der Ned. Herv. Gemeente alhier, zal ditmaal niet den Tweeden Kerstdag plaats hebben doch op Zaterdag 24 December a.s. Als gewooniyk is het Kerkgebouw een half uur van te voren opengesteld voor belangstellenden en zal de dienst, die in zyn geheel onder leiding Btaat van Ds. Brinkerink van Oostvoome, te half zes aanvangen. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 16 December 1932 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOORNE". Prei 0,90 tot ƒ4,— per 100 bos. Blauwe druiven 0,25 tot 0,47 per k.g. Peen 1,10 tot ƒ5, per 100 k.g. Knolrapen 2,20 tot 3,— per '100 stuks. Kroten 1,30 tot 1,80 per 100 k.g. Witlof 0,15 tot jr 0,22 per k.g. Kool (roode) 3,10 tot 6,50 per 100 stuks. (savoye) 3,40 tot 6,50 per 100 stuks. Bloemkool ƒ5,— tot 12,— per 100 stuks. Boerenkool 0,23 tot 0,82 per krat. Andijvie ƒ1,— tot ƒ2,— per 100 krop. Uien 2,60 tot ƒ5,- per 100 k.g. Tafelperen 0,12 tot 0,29 per k.g. Tafelappelen 0,10 tot 0,22 per k.g. Keukenperen 0,06 tot 0,16 per k.g. Spruiten 0,05 tot 0,16 per k.g. Mispels 0,12 tot 0,15 per k.g. Kipeieren netto 4,20 tot 4,70 per 100. Kleine Eieren 3,40 per 100. Aanvoer 21312 stuks. KRANIG MEISJE GEHULDIGD. Op het stadhuis te Venlo is de 8-jarige Benny Theunissen, die onlangs met levens gevaar drie kinderen uit een brandende bovenwoning heeft gered, vanwege den Kon. Nederl. brandweerbond het gouden kruis van verdiensten voor moed en zelfopoffering ge schonken. De uitreiking geschiedde door den voorzitter van den bond, de heer F. van 't Sant uit 's Gravenhage, in tegenwoordig heid van den heer van der Meulen uit Breda, secretaris van den bond, burgemeester mr. B. Berger van Venlo en de opperbrand- meesters en brandmeesters van het stedeiyk brandweerkorps. Het weekblad De Dameskroniek had tot zyn lezeressen het verzoek gericht, een kleinigheid bij te dragen teneinde Bennie Theunissen een verrassing te kunnen be reiden, met het resultaat dat het meisje dezer dagen een rywiel, een gouden arm bandhorloge met inscriptie benevens een spaarbankboekje kon worden aangeboden. 1. 2. 3. 7. Gedurende de afgeloopen week zyn uit Tegen a.s. Woensdagmorgen 10 uur is een deze gemeente vervoerd 1950 H.L. aard- mnbare vereaderinv van fl»n appelen, 1400 H.L. uien en 500 H.L. koepeen. A.s. Woensdag zal in deze gemeente het jaarlijksche straatschuren plaatshebben. Vorige week is bij den burgemeester door een tweetal personen aangifte gedaan van het stelen van konijnen. Dank zy het onderzoek door den gemeenteveldwachter is het dezen gelukt de vermoedelyke daders voor den burgemeester te leiden. Dedadere hebben voor den burgemeester een volledige bekentenis afgelegd. Tegen H. van W. alhier en C. B. en J. B., wonende te Oude Tonge, is proces-verbaal opgemaakt. De veldwachter heeft de gestolen konijnen bij een opkooper te Sommelsdyk opgespoord STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door de gemeente-veldwachter alhier is procesverbaal opgemaakt tegen W. T. uit M. terzake het venten zonder vergunning. Eveneens is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een bestuurder van een vierwielig motorrijtuig terzake het ryden zonder achterlicht. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk ia benoemd M. Vaalburg en herbenoemd L. Braber J. Lzn., beiden hebben hun benoeming aangenomen. De heeren H. v. Rossum Wzn. en Joh. Huizer Fzn. hebben bedankt als ouderling. De vorige week werd van uit deze ge meente vervoerd 1090 H.L. aardappelen, 1506 H.L. uien, 376 H.L. koepeen en 950 H.L. poters. Woensdagavond 6 uur, zal in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk de stem ming plaats hebben voor Kerkeraadsleden en om 7 uur verkiezing van notabelen. HELLEV OETSLUIS. Op Zaterdag 24 December a.s. zal 's mid dags half drie ten Raadhuize gelegenheid zyn tot kostelooze in- en herinenting. By de Nederlandsch Hervormde Ge meente werden herbenoemd als ouderling de Heer M. Baptist en als diaken de Heer W. K. Langeveld. w 6CU XV UU1 ia CCL openbare vergadering van den Raad belegd De agenda is als volgt samengesteld: 1 Notulen. Ingekomen stukken. Reclames tegen aanslagen hondenbe lasting. Vaststelling suppletoirkohier honden belasting. Benoeming wegers. Benoeming gemeente-opzichter. Vaststelling verordening op het heffen van weegloon. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1933, en in verband daarmede wyzi- ging van de verordening op de heffing van opcenten op de fond3belasting van 100 op 80. Het Kerstfeest van de kinderen der Zondagsschool onder leiding van Mej. Muller zal worden gehouden in de Oude School op a.s. Donderdagavond. Dienzelfden avond zal ook het Kerstfeest worden gehouden in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw van de Ned Herv. Zondagsschool. Vergadering IJsclub. Maandagavond werd in de kleine zaal van de Oude School de jaarvergadering gehouden van de ijsclub „De Schaats". Voorzitter, de heer Iz. Mesritz, heette allen harteiyk wel kom. Het speet hem te moeten constatee- ren, dat de opkomst gering was. In het kort memoreerde hy de vorige jaarvergadering, waarin het 12J-jarig bestaan der vereeniging op feestelyke wyze was herdacht. De pret tige samenwerking tusschen Bestuur en leden had h(j toen mogen constateeren. Hy hoopte dat de agenda vlug en zakeiyk zou worden afgewerkt, opende de vergadering en gaf het woord aan den Secretaris tot voorlezen der notulen van de vorige ver gadering. Na voorlezing vroeg de heer Van den Tol of naar aanleiding van een op de vorige vergadering genomen besluit by den Gemeenteraad subsidie was aangevraagd tot aanschaffing van reddingsmateriaal. Voor zitter antwoordde dat dit door dep Secretaris was verzuimd. Met dit antwoord nam de heer Van den Tol geen genoegen en stelde voor deze nalatigheid het geheele Bestuur aapsprakeiyk, terwyi de heer De Vin het Bestuur ten zeerste in gebreke stelde en daarvan akte wonschte. Een dit punt be treffend voorstel hield hy aan tot de rond-! SOMMELSDIJK. Geboren: Jan Pieter, z. v. Pieter van Dam en Maria van Seters. Gehuwd: Bastiaan van Dijk 26 jaar en Lijntje Langbroek 23 jaar. Overleden: Machiel de Bruin 82 jaar, we duwnaar van Marina Lijdens; Jacobus Ra- mais 86 jaar, ongehuwd. NIEUWE TONGE. Geboren: Anthonie, z. van Jan Looij en Cornells van Es. Overleden: Koenraad v. d. Ham,echtgen van Sara. v. d. Veer. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Renier Maria, z. van Adrianus Joseph Campfens en Elizabeth Adriana Beekman; Elias, z. v. Hendrik Kagchelland en Adriaantje Donkersloot. Prik-plank-plaag. Een prik-plank-plaag is over Rotterdam gekomen. Eerst verschoen er een handige koopman met een karretje, waarop in een groote kooi kippen waren tentoongesteld. Wie een kleinigheid betaalde, mocht in een gaatje van een plank prikken. Wie het goede gaatje had getroffen kreeg een kip. Al spoe dig kwamen er navolgers: kippen, ganzen, eenden, konijnen, hazen, alles kon men via prikplanken krijgen. Tientallen kooplieden trachtten op deze wyze zaken te doen. Maar weldra kwamen er klachten. Het bleek nl. dat er met die prikplanken nogal geknoeid werd en het is wel voorgekomen, dat iemand, die nauwlettend had toegezien en wist, dat alle gaatjes volgeprikt waren, tot de ont dekking kwam, dat er toch geen bout werd uitgereikt. Ook kwam het voor, dat huis moeders groote bedragen aan de prikplank offerden, zonder iets te krygen. Thans heeft de politie een razzia onder de prikplankhouders gehouden, met het ge volg, dat er vele, die niet aan de wettelyke voorschriften voldeden, in beslag zyn geno men. Tegen de houders van deze planken is proces-verbaal opgemaakt. NIEUWENHOORN. De Voetbalvereeni ging Nieuwenhoorn heeft wederom een ver loting tot sty ving der kas georganiseerd. De prijzen voor deze verloting liggen ter be zichtiging in de etalage van den heer Spoon. - Het plaatseiyk crisiscomité te Nieuwen hoorn had zich tot het nationaal crisiscomité DE WINKEL MET GESTOLEN WAAR. In aansluiting op een bericht uit Rotter dam van Zaterdag betreffende de in-beslag- neming van den geheelen voorraad sigaren, cigaretten, pijpen en tabak,benevens flesch- jes eau de cologne, in een winkel aan den Coolsingel alhier, kan nog worden gemeld, dat gebleken is, dat de goederen afkomstig zijn van ongeveer twaalf diefstallen, welke in Den Haag en te dezer stede z(jn gepleegd. In verband met deze zaak is nog aange houden de winkelier J. A. E., als verdacht van heling. INDEXCIJFERS VOOR DEN LANDBOUW. Boter aanzienlijk lager. Kaas, Melk en varkensvleesch gestegen. Volgens mededeeling van de directie van den Landbouw waren de indexcijfers over de beide laatste maanden als volgt: Basis Basis 1910/' 14 1924/'29 Oct. Nov. Oct. Nov. Tarwe119 119 84 84 Rogge54 53 35 34 Gerst60 60 45 44 Haver62 61 45 45 Veldboonen66 67 48 49 Erwten93 97 68 71 Stamboonen62 59 42 40 Vlas53 50 35 33 Koolzaad106 113 63 67 Karwijzaad70 65 56 52 Geelmosterdzaad107 106 67 66 Blauwmaanzaad85 90 Aardappelen X49 50 30 28 Aardappelmeel59 55 42 40 Stroo 36 38 30 32 Suiker53 48 49 45 indexcijfers akkerb.-prod. 61 60 44 43 Rundvleesch76 76 60 60 Varkensvleesch52 54 38 39 Schapenvleesch56 52 42 40 Boter X96 87 61 56 Kaas X90 95 56 59 Melk X61 62 Eieren X77 78 55 54 Indexcijfers veeteeltprod. 79 78 55 55 Indexcijfers landb.prod. 74 73 52 51 Mais55 53 36 35 Lijnkoeken60 59 46 45 Stikstof (Chilisalpeter) 54 55 50 51 (Zwavelz. Amm.) 29 29 36 37 (Kalksalpeter) 53 54 Phosphorzuur (Sup.phosph.) 71 71 65 65 (Thomasm.) 102 104 91 93 Kali (Kaïniet)99 99 105 105 Arbeidsloon170 170 83 83 Als basis voor de indexcijfers in de eerste beide kolommen gelden de gemiddelde prijzen gedurende liet tijdvak 1 Juli 1910 tot 30 juni 1914, de indexcijfers in de beide andere kolom men hebben de gemiddelde prijzen in de perio de 1 Juli 1924 tot 30 Juni 1929 tot basis. Voor de producten, gemerkt X, zijn als basis ge nomen de gemiddelde prijzen in dezelfde maanden van genoemde tijdvakken. De prijzen der granen bleven in de afgeloo pen maand vrijwel onveranderd. Erwten, kool zaad, blauwmaanzaad en stroo zijn in prijs ge stegen, daarentegen zijn de indexcijfers der overige akkerbouwproducten, vooral" die van suiker en karwijzaad, gedaald. Ten gevolge van een en ander onderging het groepsindexcijfer slechts een geringe wijziging. Het indexcijfer voor boter werd aanmerkelijk lager, ook die voor schapenvleesch en eieren zijn eenigszins gedaald. Daar de cijfers voor kaas, melk en varkensvleesch echter gestegen zijn, was het indexcijfer voor veeteeïtproducten gelijk aan dat van October. Het indexcijfer voor landbouwproducten was iets lager 'dan vorige maand. Dc cijfers"voor productiekosten ondergingen eveneens weinig verandering, slechts" dient melding te worden gemaakt van eenige stijging van den prijs van Thomasmeel. Veertig millioon aan juweelen Terloren. Een paar dagen geleden vertrok de mataa- radja van Heiderabat met zyn vrouw per auto uit Nico naar Genua. Een kleine koffer, die, naar de Petit Parisien meldt, voor veer tig millioen frank juweelen bevatte, was achter op den wagen gebonden en in de buurt van het Italiaansche dorp Tizzana is deze koffer van den wagen gevallen. Een boer vond hem en bracht hem by de mare chaussees. De eigenaars zijn weer in het bezit van het verlorene gesteld en de eeriyke vinder kreeg als belooning een briljant ter waarde van 40.000 frank. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid. „in

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 3