WÊHÊmmm PREDIKBEURTEN. WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 VERSLAGEN adverteert in 1 onze eilanden**^ HOFNAR SIGAREN VERBRUGGE Bode SNIJDE Voorstraat, MIDDELHARNIS - Tel. ZIGEUNERBLOED. e- Slank en bevallig is de lijn der japonnen op zoowel voor den namiddag als voor den de ..vond. De taille valt hoog, de japon sluit om e- vie gestalte tot aan de knieön. Daar beneden Lrygt men de noodige ruimte om het ioopeu te te vergemakkelijken en die tevens aan de te bewegingen een zekere gratie verleent. Vele avondjaponnen zijn van kant vervaardigd, aoms in twee kleuren, roze, groen of paars met zwart, terwijl ook wit met zwart nog altlid liefhebsters vindt. In dat geval is bet schouderstuk, een draperie aan den hals of de ceintuur van fluweel of satijn in decon- trasteerende tint. Voor zeer gekleede uamiddag-uren kan een japon van rood fluweel zeer voldoen. Men neemt b.v. het lijfje gekruist en aan be taille gedrapeerd, terwijl de stof op de linkerheup een zeer lange, op de rechter heup een korte punt vormt. Hiei bij een lange, smalle mouw met een ballon aan den boven arm. Zeer fijn en soepel is het moderne fluweel waarvan men dergelijke fantasieën kan „dichten" zonder dat het forsch maakt. We zagen ook een snoezig toiletje van roestkleurige crêpe, waarvan de kraag werd gevormd door twee smalle banden boven elkaar, de een bruin, de ander groen. Het effect was alleraardigst, vooral daar deze kleurencombinatie nog eens aan de mouwen werd herhaald. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederlandsche inodetijdschrilt, betwelk ook een scbat *r van gegevens biedt voor handwerken ~t in alle genres, is bij de nitgevers dezer n Courant tegen sterk gereduceerden prijs <j verkrijgbaar. c De abonnementsprijs van Het Nieuwe ,t Modeblad. 2 maal per maand verscblj- jende ln 24 bladzijden met telkenmale ;l 2 gratis knlppatronenbladen, bedraagt e slechts f 1,20 per kwartaal, franco per d posi i ï.so. Zondag 11 December 1932. NEDEHLAiND5CH HEKVüKMDE KERK. Middelharnis, Tm. en 's av. ds. van Apeldoorn uit Leiden. (Dankdag voor het gewas.) Sommelsdijk. vm. en 'sav. ds. van Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. dbr. Bouman en 'sav. ds. van I Ameide. Goedereede, nam. ds. v. d. Wal. Ouddorp. vm. leeskerk en nam. ds. van Ameide. Nieuwe Tonge, vm.leeskerk en 'sav.dhr. Vetter. Oude ToDge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 'sav. ds. Bouw. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en nam. ds. Polhuijs. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en's av. leeskerk. VEREENIG1NG VRIJZ. HERV. Sommelsdijk (Langeweg), geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant. vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en nam. ds. Schaafsma. Den Bommel, vm. en 's av. leeskerk. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 's av. ds. de Blois. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel- enden GRATIS TOEGANKELIJK Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden vet- 1 ingd. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienataanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. E.ILANDEN iiÏMiiiiiiïiÉ<irmifiiB«riiafdiT intiMinin'1 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E jaargang. - N°. 13 Vergadering van den Knad der gemeente StIJlJllüLSOIJK op Vrijdag 9 Decem ber, des nam. om half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollan der, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen. De heer Van Es zegt naar aanleiding hier van het volgende: Mijnheer de Voorzitter, Bij de rondvraag in de vorige raadsver gadering deed ik het voorstel om schriftelijk juridisch advies te vragen over het punt, door wien de kosten te dragen zijn, die gemaakt zijn en nog te maken zijn ten be hoeve van de gasfabriek, en als gevolg van de afgraving van het benedengedeelte van het Zandpad te Middelharnis. Ondergetee- kende zei, dat B. en W. op het laatste Raads besluit nog geen rapport of mededeeling gedaan hadden, en dat hij daarom met dat voorstel kwam. De heer Dijkers antwoordde glimlachend en spottend, dat mijn geheugen te kort schoot, doordat B. en W. er al mede- deelingen van gedaan hadden en dat door hem werd volgehoudenDaar ik van meening bleef, dat mjjn geheugen op dat punt niet te kort geschoten was, heb ik de notulen geraadpleegd of B. en W. mededeelingen gedaan hadden, en toen is mij gebleken van niet. Daaruit blijkt, dat de vergeetachtigheid, waarop wethouder Dijkers meende mij te moeten wijzen, niet bij mij, doch bij wethou der Dijkers is te zoeken. Ik wil ten minste niet aannemen, dat hij zoo maar iets beweert om zoodoende te trachten met een zooge naamd handigheidje den schijn te wekken, dat het gelijk aan z^n zijde is. Dat zou immers mentaliteit van den Raad ver beneden peil brengen. Mijnheer de Voorzitter, ik hoop, dat wet houder Dijkers in het vervolg de voorstellen en meeningen van de raadsleden meer zal eerbiedigen en niet in een verkeerd daglicht tracht te zetten. Daar anders op zoo'n manier de mentaliteit van den Raad naar beneden gaat en niemand anders dan de heer Dijkers de oorzaak er van is, en daarom nooit in bet belang van de gemeente kan wezen. Het is momenteel een gebiedende eisch, dat alle leden samenwerken om zoo zuinig mogelijk de gemeentefinanciën te beheeren, om te trachten door de crisis been te komen en de zaken zakelijk te behandelen. Alsnog verzoek ik dus dringend antwoord op de vraag wie de kosten moet betalen, wat op voorstel van den Voorzitter onder zocht zou worden door B. en W. De Voorzitter zegt hierop bij de rondvraag wel te willen antwoorden, maar acht dit niet op zijn plaats bij de vaststelling der notulen. Ged. Staten berichten, dat besloten is 5 salarisverlaging toe te passen op de jaarwed den van Burgemeester, Secretaris, Wethou ders en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, welke korting echter niet van toepas sing is op den kindertoeslag. Deze regeling geldt voor de geheele provincie. De kwestie van het plaatsen van een loods aan de haven wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De landarbeidersvereeniging vraagt den toeslag van f 1,80 ook in deze gemeente toe verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS Voor het vervoer vai| Goederen is uw adres BESTELHUISBolersloot 38, Tel Dagelijks Vice—Versa. Aanbevelend. te passen. B. en W. stellen voor een zoodanigen toeslag te geven, dat de kastrekkers gelijk komen te staan mot hen, wien steun wordt toegekend. De heer Schut gaat hiermee accoord. Er is in de vorige vergadering reeds over gesproken en het is feitelijk een herhaald verzoek. Spr. acht het echter gewenscht te bewerkstelligen, dat de één of twee weken, die gepasseerd zijn. niet worden uitgezonderd. Spr,gelooft, dat vandaag de kas is gaan trekken en zou den Minister willen vragen den toeslag reeds bij de eerste de beste kasuitkeering toe te staan. Weth. Dijkers gelooft niet, dat er over wegende bezwaren z(jn tegen hetgeen de heer Schut wil. Met algemeens stemmen wordt conform besloten. De heer Schut merkt op, dat er nog een adres is ingekomen van andere arbeiders organisaties. De Voorzitter: Ja, dit is gericht aan het gemeentebestuur en blijkens den inhoud is het gericht aan B. en W., maar we zullen het behandelen in den Raad. De heer Schut: De oude kwestie dus, maar ditmaal heeft U gelijk. De Voorzitter leest het volgende adres voor: Utrecht/Haarlem Dec. 1932. Aan de Gemeentebesturen in Nederland. In verband met het feit, dat met 1 De cember de trekkingsperiode van de werk lozenkassen de landarbeidersbonden weer is begonnen, z(j het onzen besturen allereerst vergund Uwe colleges mede te deelen, dat zij zich gewend hebben tot den Minister van Binnenlandsche Zaken met het verzoek voor het tijdvak 1 Dec. 1932 tot 6 Mei 1933 de uitkeeringsperiode weer vast te stellen op 78 in plaats van 42 dagen, zooals reglemen tair is bepaald. Onze besturen verzoeken Uwe colleges beleefd een wensch in diezelfde richtiDg kenbaar te maken aan den Minister, terwijl, indien Uwe gemeente werkverschaf fing bestaat, het in elk geval zeer gewenscht is, dat bij z.g. open weer, niet tot stopzet ting daarvan wordt overgegaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onze orga nisaties medegedeeld, dat de voortzetting der door het Rijk gesubsidieerde werkver schaffingen zijne volle instemming heeft. Mocht onverhoopt toch tot stopzetting moeten worden overgegaan, dan spreken onze besturen het vertrouwen uit, dat die maatregel ook zal gelden voor de niet tegen werkloosheid verzekerde arbeiders, en dat in elk geval Uwe colleges bij eventueele stil legging (der werkverschaffing of bij buiten werking stelling van eventueele steunmaat regelen voor de verzekerden, besluiten eenen zoodanigen bijslag op de werkloozenkas-uit- keeringen te verstrekken, dat de verzeker den per week beduidend meer ontvangen dan de niet-verzekerden. De verzekerden, die het geheele jaar een zwaar geldelijk offer brengen voor hun werkloosheids-risico heb ben ons inziens recht op Uwen steun en Uwe medewerking. Onze besturen vertrou wen, dat Uwe colleges dienovereenkomstig zullen handelen, ook ter versterking van het instituut der werkloosheidsverzekering voor de land-, tuin-, veen- en zuivelarbeiders. Waar de leden onzer organisaties een groot deel van het jaar, tot zelfs in den zomer aangewezen zijn op de werkverschaffingen, FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. \oeaut. Uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle. 3) Een paar maanden na zijn huwelijk bouwde Luke Smeaton op korten afstand van zijn hut een nieuwe hut en een paar dagen later had een oude vrouw, verondersteld werd zijn moeder, er haar intrek genomen. Zij bleef er wonen, zoo goed en zoo kwaad als het ging, voor een goed deel afhankelijk van Marion en de liefdadigheid der dorpsbewoners. Daags na haar vertrek van de Hall zat Marion Smeaton voor het kleine venster van de hut haar pleegkind te voeden. Zoo nu en dan liep ze op de teenen naar het andere deel van de schamele Woning, om zich te overtuigen, dat haar eigen kind nog sliep. Het was begin Juni; de ondergaande zon over- gloc-ide den rand van het bosch. Droomerig uitstarend over de heide werd Marion i%ich bewust, dat een groote man in de richting fljvan het kamp kwam. Zij stond op, wikkelde het «f lapende kind in een sjaal en liep naar de open gaande deur, vanwaar zij den vreemdeling beter jon zien. Even later zag zij, wat zij reeds zoo pikwijis had gadegeslagen, een troep zigeuners 15lf naderen, omringd door half naakte kinderen. Met een uitroep van afschuw haastte zij zich naar binnen; zij had meer dan genoeg van de connecties, die haar man met den stam onderhield. Tien minuten verliepen. Toen werd er duidelijk, maar voorzichtig op de deur geklopt. ..Binnen," riep Marion. De deur ging langzaam open, een in lompen gekleede zigeuner vertoonde zich op den drempel. Hij groette nauwelijks en keek om zich heen, voor hij zeide: „Luke?" ..Die is uit," antwoordde Marion zachtjes. ..Waarheen?" vroeg de zigeuner. Marion aarzelde. Zij wist het wel, maar wilde het liever niet zeggen. „Ik weet het niet. Heb je hem noodig?" „Ik niet," luidde het antwoord, „Zera." „Uitstekend," hernam Marion, opstaande. Zij wist, dat Luke zich geen oogenblik zou laten wachten, als een zoo machtig iemand als de konin gin der zigeuners naar hem vroeg. „Zeg maar, dat mijn man direct komt. Ik zal hem opzoeken." De man kuchte en verliet, zonder een woord te zeggen, de hut. Toen de deur achter hem gesloten was, vloog Marlon naar de wieg van iiaar kind. Gerustgesteld, omdat haar jongen al een paar uur had geslapen, wikkelde zij de sjaal dichter om de slapende gestalte van lord Raymond en liep naar buiten, in de richting van de bósschen. Behoedzaam om zich heen kijkend, om er zeker van te zijn, dat niemand haar gadesloeg, haalde zij een fluitje te voorschijn en blies één twee maal. Zij wachtte enkele oogcnblikken en liep vervolgens naar de hut, welke Luke voor de oude Martha had gebouwd. Zij klopte aan en lichtte, met hare lage loonen, ia hun weerstands vermogen uiterst gering, en waar bovendien de werkloozenuitkeeringen laag zijn, veroor loven onze besturen zich bovendien de vrij heid Uwen colleges te verzoeken naast den bovengenoemden bijslag een wekeltjkschen brandstoffenbijslag te verstrekken. Zooals bekend wordt laatstgenoemde bijslag tot een bedrag van ƒ1, per week ook gegeven aan do tewerkgestelden in de rijkswerkver schaffingen en aan de werkloozen, vallende onder steun- of rouleerregelingen. Onze besturen spreken het vertrouwen uit, dat Uwe colleges, iudien tenminste uog geen besluiten in gevraagden zin zijn genomen, deze verzoeken in ernstige overweging zul len nemen en bereid zullen zijn zóó noodig •voorstellen in die richting te doen aan de gemeenteraden. Aan het adres van eersten onderteekenaar wordt bericht van genoemde besluiten graag ingewacht. Met de meeste hoogachting, Ned. Bond van Arbeiders in het Landb.-, Tuinb.- en Zuivelbedrijf, (Cathai'ijnesinger 38, Utrecht), J. HILGENGA, Secretaris. Ned. Chr. Landarbeidersbond, H. OUDKERK, Secretaris. Ned. R.K. Landarbeidersbond „St. Déus Dédit", J. SALMAN, Secretaris. B. en W. willen met het verzoek betref fende de gevraagde dagen accoord gaan en met algemeene stemmen wordt er toe be sloten. De beer Le Comte begrijpt niet wat er bedoeld wordt met de verzekerden bedui dend meer te geven dan de niet-verzekerden. De georganiseerden hebben al jaren lang subsidie gehad, welke de ongeorganiseerden nooit gehad hebben. De ongeorganiseerden hebben dan de niet gestorte contributie al lang opgeofferd door dat ze minder gehad hebben. Weth. Mijs is het hier volkomen mee eens. De heer Schut zegt, dat de Minister zelf wil, dat er een beduidend verschil zal zijn tusschen uitkeering aan georganiseerden en niet-georganiseerden. Dat is de reden ge weest, dat deze gemeente ƒ1 verschil maakt. De drie bonden vragen nu een beduidend verschil. Spr. voelt er niet veel voor hier nu verder over te vechten eu wil de regeling houden zooals ze nu is. Deze regeling is zonder redetwisten tot stand gekomen en wanneer de heer Le Comte daar nu tegen op wil komen, komt hij op tegen een regeling, die door den Raad is aangenomen in volle overeenstemming. De heer Le Comte kan zich hiermee ver eenigen en vraagt dit deel van het adres dan voor kennisgeving aan te nemen. Weth. Dijkers. Dit kunnen we gevoegelijk doen. Het is een gedrukt adres en geldt alleen voor die gemeenten, waar nog geen verschil gemaakt wordt tusschen beide groepen. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. B. en W. stellen voor 1 brandstoffen- toeslag te geven. Weth. Dijkers heeft er principieel bezwaar tegen om dit aan ieder, die uit de kas trekt, te geven. De gemeentefinanciën zijn te be rooid om dat te kunDen doen, en in sommige gezinnen zijn er wel twee of drie, die uit de kas trekken, zoodat het eene geain veel meer zonder antwoord af te wachten, den klink op. Het was bijna donker binnen, Martha stond op. Marion kon het niet helpen, doch zij huiverde van hetgeen zij in de hut kon onderscheiden. „Ben jij het, Marion?" klonk een krakende stem. „Ja, ik zoek naar Luke." De oude vrouw knikte begrijpend. „Ik heb een paar maal gefloten, doch hij geeft geen antwoord," hernam Marion, staande op den drempel. „Ik dacht, dat hij bezig was in den hollen weg." „Dat zal ook wel," antwoordde Martha. „Wie vraagt naar hem?" „Zera. De stam is juist gearriveerd." „Dan moet hij maar direct gaan," antwoordde de vrouw onverschillig. „Hij kan toch niet komen, als hij niet weet, dat zij op hem wacht," antwoordde Marion onge duldig. „Ik zal maar naar den hollen weg gaan, om hem te halen, al kan het moeilijk op het oogenblik," voegde zij er aan toe, wijzend op het slapende kind in haar armen. „Ik kan den kleinen lord niet meenemen. De struiken zouden zijn gezichtje havenen." „Geef hem dan maar hier," zeide Martha op onaangenamen toon. „Wel nee, dat kan niet! Ik wil jou liever niet lastig vallen." „Lastig vallen?" hoonde de oude vrouw. „Je bent bang! Je denkt, dat jij de ccnige bent, die het jong van een graaf kunt verzorgen. Jc bent zoo allemenschclijk trotsch en vergeet heelemaal, dat ik kinderen verzorgd heb, voor er aan jou gedacht werd. Geef hem maar hier en ga Luke opzoeken." Marion aarzelde nog even, doch, geen andere zou krijgen clan het andere gezin. De heer Schut zou het zoo willen formu- leëren, dat degenen, die uit de kas trekken zooveel wordt gegeven, dat zfj gelijk komen te staan met die volgens de steunregeling krijgen met bijslag, opdat de laatste cate gorie niet bevoorrecht wordt. De heer Van Es zou ur aan vast willen koppelen, dat dit alleen geldt voor kostwin ners en kostgangers. Weth. Dijkers. Op die manier loopen we vast. W(j hebben een gesubsidieerde steun regeling, waarop de Minister toeslag geeft en deze gaat geen stap verder. En in de steunregeling zijn groote gezinnen, die het hard noodig hebben. Spr. is er daarom tegen allen over één kam te scheren. Die nivel leering staat de Minister niet toe. Ten slotte blijkt, dat de heeren niet zoover van elkaar afstaan als vermoed werd en wordt met algemeene stemmen besloten den Mi nister te vragen de kastrekkers zooveel toe slag te mogen geven, dat ze gelijk komen te staan met de steuntrekkers, opdat zij, zooals de heer Schut het uitdrukte, geen strop hebben, dat ze uit de kas trekken en niet onder de steunregeling vallen. (Adv). Vijf caféhouders vragen om consumptie te mogeu leveren. De Voorzitter: Dit adres is ongezegeld en kan dus eigenlijk niet in behandeling komen. Maar er zijn raadsleden, die er over willen praten by de behandeling der begfooting, zoodat we er straks op kunnen terug komen. Anders krijgen we misschien nog last met de registratie ook. De heer Schut: Daarvoor zult U nooit boete krijgen. (Gelacb). De Geitenfokvereeniging vraagt 45 sub sidie, welk bedrag zij net tekort komt over het afgeloopen dienstjaar. Met algemeene stemmen wordt besloten dit te geven. Besloten wordt betreffende de hypotheek op de huizen van Gebr. le Comte 4930 buitengewoon af te lossen en verder niet meer. Dit betreft de opbrengst van den ver koop van de zes huizen van deze firma, groot 6980 en waarvan 4980 gebezigd is voor aflossing op het voorschot van het Rijk, ter wijl 2051,63 geboekt is als achterstallige rente op den dienst 1932. Machtiging wordt gegeven tot het doen van eenige af- en overschrijvingen. Aan de orde is de vaststelling van de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis over 1931. De heer Roetman brengt namens de com missie belast met het onderzoek verslag uit en deelt mede, dat alles in orde is bevonden. Het ongeluk bij den tramweg op den Dirks- landschen (dijk heeft de gemeente een schade post van een 300 gegeven, waar dit jaar nog een aanzienlijk bedrag bij komt.. Er j oplossing wetend, legde zij het kind in de armen van Martha. Lnke was niet in den hollen weg en nu ze een maal zoo ver was, besloot Marion maar door te gaan naar het dorp, waar ze in de herberg naar hem kon vragen. Zij was halverwege, toen zij haar naam hoorde noemen. „Hoe gaat het met je pleegkind, juffrouw Smeaton?" vroeg een stem. Marion zag den plaats vervanger van den dokter naast zich. Hij was een nog jonge man, op wien Marion zich niet durfde verlaten, want men zeide, dat hij'dronk. Maar nu Dr. Walton zich tijdens de ziekte van zijn collega met diens praktijk belastte, voelde zij zich toch verplicht, hem tijdens de afwezigheid van lord Northbridge te raadplegen. „Lord Raymond maakt het heel goed, maar mijn eigen jongen is nog ziek. Misschien kunt u morgen eens naar hem kijken." Dr. Walton dacht een oogenblik na. „Misschien kom ik van avond even. Ik zal eens zien." Marion bedankte hem en haastte zich verder naar liet dorp. Haar man was inderdaad in de herberg, zooals zij had gedacht en na hem ge waarschuwd te hebben, keerde zij naar de hut terug. Toen ze dicht bij kwam, hoorde zij een kind schreien en verhaastte daarom haar schreden. Dc dctir stond open en zoodra zij op den drempel stapte, scheen haar hart te verlammen van angst. Martha hield liet levenlooze lichaam van een kind op haar schoot, waarover Dr. Walton zich heen- boog. De ontzettende angst die haar dreigde tc over meesteren, van zich afschuddend, wankelde Marion, naar binnen. „Wat Is er gebeurd?" riep zij woest. iu Beijerland moeite gedaan om wat geld hiervan terug te krijgen, maar dat is niet gelukt. De rekening sluit iu ontvangsten met een bedrag van 20308,60, uitgaven 17830,05, batig slot 2478,55. De heer Schut: Volgens de Armenwet heeft de gemeente geen recht vergoeding van het Armbestuur van Be(jerlandteeischen. Het kan verzocht worden, maar als ze het weigeren is er niets aan te doen. Dit is een fout in de Armenwet. Weth. Dijkers: Het is niet gevraagd aan het Armbestuur van Beijerland, maar de heer Roetman bedoelt met Beijerland de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers en daar is niets op te verhalen. Met algemeene stemmen wordt de reke ning vastgesteld. Vastgesteld wordt de rekening van het VleeschkeuringsbedriJf over 1931. Dezelfde commissie brengt rapport uit. Ze sluit in algemeene rekening voor alle vier de betrokr ken gemeenten met ontvangsten ƒ6137,86, uitgaven 5279,50. Vorig jaar was er een overschot van 500,05, nu van 853,38, zoodat de dienst een 300 is vooruit ge boerd. Met algemeene stemmen wordt ook deze rekening vastgesteld. Vastgesteld wordt de rekening van de gas fabriek 1931. De commissie heeft ook deze rekening in orde bevonden. D.e heer Van Es heeft de volgende admi nistratieve bezwaren tegen deze rekening: In de begrooting 1931 van de gasfabriek zijn de verschillende posten verdeeld in af deeling 1 en afdeeling II. Wat is het onderscheid daartusschen en moet die verdeeling ook niet in de jaarreke ning voorkomen? Waarom is dat niet ge beurd? De begrootingsposten moeten toch op de jaarrekening terug gevonden kunnen worden? Nu is niet na te gaan of op alle posten overeenkomstig de begrooting zjjn ontvangen en uitgegeven. Zgn b.v. geen der posten van de begrooting overschreden? In de gemeenterekening komt iedere, post van de begrooting ook in de rekening. Dat de jaarrekening van de gasfabriek in gericht wordt zooals thans gebeurt, kan ik mij mede vereenigen. Maar zou daarnaast een rekening opgenomen willen zien, die ingericht is zooals de begrooting. Het is wel uit te zoeken, maar voor een goed en gemakkelijk overzicht acht ik de gevraagde toevoeging noodig. B.v. opgenomen gelden bij deRotterdam- sche 20.000 Afd. II. Op de begrooting staat ƒ26.000 voor grondstof Afd. I.In de rekening staat 28735,31, zoo'n post had toch ver hoogd moeten worden. Gaslevering ƒ70.000. Begrooting 63.000. Dus meer ontvangen 7000, terwijl maar 2000 meer grond stoffen uitgegeven. De Voorzitter: Er is geen bezwaar tegen er een overzichtstaat bij te doen, dat maakt het overzicht wel gemakkelijker. Met algemeene stemmen wordt besloten ook deze rekening vast te stellen. Aan de orde is de vaststelling van de gemeenterekening 1931. De heer Roetman, weer rapport uitbren gend, zegt, dat de commissie zich wel met de rekening kan vereenigen. Alleen heeft zy de aanmerking, dat de post straatverlichting de begrooting ver overschieden heeft en zou zij hierin gaarne voor de toekomst verande ring gebracht zien. „Het was een stuip," zeide de dokter op ernsti- gen toon. ..Martha kon er niets aan doenniemand kon het verhinderen. Ik kwam een paar minuten geleden hier langs en hoorde het kind nog schreien. Het is heel hard, dat uw kindje u op deze manier wordt ontnomen, maar u moet zicii fiink houden, want u hebt nog de zorg voor den zoon van lord Northbridge." Marion schrok en staarde hem aan, doch hij boog zich over den kleine heen en scheen haar niet te zien. Haar oogen dwaalden af naar het gezicht van de oude Martha, wier oogen sluw voor zich uitstaarden. „Dokter!" zeide Marion eensklaps, u begrijpt...." „Zij is van streek," vicl de oude vrouw haar in de rede. „Stel je niet aan. Marion! Er gaan wei meer kleine kinderen dood. Daar liocf je niet zoo'n drukte over te maken, ik kan er niets aan doen, en jij ook niet. Als die andere dood was gegaan, had hij een landgoed verspeeld en dc graaf zelf zou liet misschien ook niet hebben overleefd. De hemel weet, dat hij al genoeg heeft te dragen door den dood van zijn jonge vrouw." De sterke nadruk, welken zij op de laatste woorden icgde, deed Marion huiveren. Als lord Northbridge hoorde, dat zijn zoon dood was, kon de schok ook hem het leven kosten. Tot nu toe, was hij niet hij machte geweest den aanblik van zijn kind, welks geboorte de vrouw, die bij verafgoodde, het leven kostte, te verdragen. Maar wat zou hij zeggen, nu zij zoo zorgeloos was geweest om liet achter te laten onder de hoede van een oude zigeunerin; nu het gestorven was, terwijl zij zich elders bevond? (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1