s-Uityerkoop OSTEN EERSTE BLAD lUIZENenRATTEN ETTING DER n TOEBOSCH enstraat 85-87 TERDAM VERTENTIE TARIEF. ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 15E JAARGANG. - N°. 12 Week-revue. ZIGEUNERBLOED. LANGTUREN? N!ET NOODIG KOOPT EEN BRIL BIJ HARTOGS&Z" uitgevaardigd, waarin de voedselvoorziening principieel opnieuw geregeld wordt. Dit de creet is Pistool interessant omdat erkend wordt, dat de tot nu toe gevolgde regeling mzake de voedselvoorziening beeft gefaald. Dit gebied wordt gedecentraliseerd De zorg voor de voedselvoorziening van de arbeiders wordt overgedragen aan de fabrieksdirec teuren, de bedrjjfsraden en aau een nieuwe regelingscommissie als hoogste instantie. Gestreefd zal er naar worden om de tegen woordige speculaties en knoeieiljen ontuoge- e H)k te maken. De verordening bepaalt, dat e de staatsbedrijven, die tot nu toe leveDS- s middelen verkochten, worden ontbonden en t alle bezittingen komen aau de bedrUfsraden, die tezamen met de directeuren de voedsel voorziening op zich nemen. Arbeiders, die wegens overtredingen uit de bedrijven wor den ontslagen, verliezen hun rechten op voedselkaaiten én vrij wonen. Ten einde de voedselvoorziening te verzekeren zal er een bijzondere commissie van zes worden ge-' vormd, die verantwoordelijk is voor het in practljk brengen van de nieuwe regeling. De rechten en volmachten van directeuren van ondernemingen en fabrieken worden uitge breid ten aanzien van de persoonlljde ver antwoordelijkheid. De ten uitvoerlegging van de nieuwe regeling staat onder toezicht van de Comintern en de vakvereenigingen. Deze nieuwe regeling bewijst dat Rusland een harden winter tegemoet gaat. Ondanks alle maatregelen schijnt bet niet gelukt te z(ju de voedselvoorziening te regelen. Men is er thans toe overgegaan om de levens- middeienvoorziening te onttrekken aan de z g. collectieve verantwoordelijkheid en ze over te dragen aan de directeuren, de be- drijfsraden en de leden van de commissie van zes. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid. MORGEN kunt U van muizen en ratten verlost zijnGebruik Rodent op de voorgeschreven manier en het ongedierte zai U niet langer benodeelen. Koop direct een doos a 50 ct. of een dub&ele doos a 90 ct. O.a. bij alle drogisten verkrijgbaar. ONWEERSTAANBAAR VOOR ,75 ,75 et ,50 SO 25 Prima matrasstel 2 persoons (wolvul- Iing) van 25, 17,50 Pluchette Overgordijnen met beschilderde randen, thans per paar voor 3,50 Mystère's in dfverse mooie patronen, moeten weg, thans vanaf0,98 Massief Eiken Kapstokken, met geslepen spiegel, van 7,90 voor 4,50 van 6,voor 3,50 Wij hebben nog een groote partij Wollen Dekens (2-per- soons) die door etaleeren iets vuil zijn geworden. Thans slechtsƒ3,50 Prima kwaliteit. Massief Eiken Ligstoelen, verstelbaar met 2 kussens. Compleet5,75 (Geen beukenhout) prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van I6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Buitenland. Na ruim twee weken van toenemende spanning beeft von Hindenburg aan generaal von Schleicher de vorming van een nieuw preaidenteel kabinet opgedragen. Von Papen üad te veel de partijen tegen zich in het baroa9 gejaagd om nogmaals opnieuw met de vorming van een kabinet te worden be last, waardoor von Schleicher de aaugewezeu inaü werd. Het ministerie von Schleicher, bestaande uit nagenoeg hetgeheeie ministerie von Papen plus enkele nieuwe gezichten, wacht geen gemakkelijke taak, hoewel het er zeker van is heel wat minder fel te zullen worden bestookt dan het ministerie von Pa pen, dat enkel en alleen kon rekenen op den OQVOorwaardelijken steun der Hugenbergia- nen. Von Schleicher is steeds meer „de groote man op dea acotergrond" in het ministerie von Papen gebleven, heeft zich weinig vy- aoden gemaakt en was tot op zekere hoogte bij de natiouaal-socialisten in de gunst. W1 hebben de uatiouaai-aocialistische bladen on- miüdelpk met de daarvoor geijkte krachtter men een felle oppositie tegen het kabinet von Schleicber aangekondigd, dat hun groote Adolf geen rijkskauselier is geworden ligt de nazi's nog altijd üeel zwaar op de maag, doch tydens den eersten bijeenkomst van den Rijksdag waren de nationaal-socialis- tische afgevaardigden heel wat tammer dan de felle artikelen in hun persorganen en dank zij deze houding krijgt von Schleicher gelegenheid rustig tot begin Januari zijn programma op te stellen, enz. Geheel kalm is natuurlijk de eerste bijeen komst van den Ryksdag niet verloopen. Dat zou ook te mooi geweest zijn en wat te veel- eischend voor de radicalen van rechts en links. Een onbeduidend indicentje werd aan leiding dat de communisten en nationaal- socialisten handgemeen raakten en vroolyk een robbertje knokten, Een paar builen en schrammen of gekneusde ribben verhoogen wel met het aanzien van den Rijksdag, maar men raakt er aan gewoon. De nieuwe rijkskanselier, die in Juni als rjjksweerminister is opgenomen in het minis terie von Papen en die nu ook aan het hoofd van dit departement blijft en dus over de machtsmiddelen vaD den staat beschikt, zit heel wat steviger dan von Papen. De natio naal-socialisten hebben alle aanleidiDg wat in te binden. Als ze het al te bont maken wacht hen weinig goeds van deze gewapen de hand en wanneer ze behoorlijk zoet zijn zullen er ook voor hen wel de noodige sui kerklontjes beschikbaar zijn. Eenige minis terzetels en het bezetten van ambtenaars- posten in Pruisen is nog wel zoo aanlokke lijk als het zonder doel aansturen op het uitlokken van een nieuwe Rijksdagontbin- ding en de daaraan vastzittende nieuwe ver kiezingen. Het gunstig gety voor de natio uaal-socialisten schijnt te verloopen. Bij de laatste verkiezingen in Thüringen, bij voor gaande verkiezingen is dit ook meer dan eens duidelijk gebleken, hebben de nazi's behoorlijk voor den broek gehad en dit blijkt het Jmeest afdoende middel te zijn hen tot rede te brengen. Maar ook met deze voor- FEUILLETON. CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave, van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle. 2) „Strakjes," zeide Marion glimlachend. „Thomp son zegt, dat lord Northbridge zoo trotsch en gelukkig Is als een koning. De graaf heeft dc be dienden uitgenoocligd te drinken op de gezondheid van my lady en zijn zoon en erfgenaam." „Zijn zoon en erfgenaam," herhaalde lady Northbridge fluisterend. „Zou ik hem groot zien worden, Marion? Ik heb het gevoel of het leven uit mij is weggevloeid, ik, ik weet niet precies hoe ik het moet zeggen, ik weet niet, of..." „Foei, mylady! Foei!" viel Marion haar in de rede, zoodra zij merkte, dat lady Northbridge zich overgaf aan sombere gedachten. ,.U mag zich vooral geen zorgen maken. Denk toch aan uw kleinen lord Raymond; u moet om zijnentwil uw best doen beter te worden." „Dat weet ik wel, want als ik niet beter word, zou er niemand zijn om op mijn jongen te passen. Absoluut niemand! Ik ben zijn moeder." Lady Northbridge toonde zich zeer opgewonden en Marion had groote moeite haar te kalmeeren. „U weet toch wel, dat ik op hem zou passen, als op mijn eigen jongen. Doch we behoeven loopige steun, welke het kabinet von Schlei cher by het eerste optreden ondervindt biy- ven er nog genoeg klemmen en voetangels over en zal er heel wat stuurmanskunst vereischt worden om alle gevaarlijke klippen te ontzeilen. He De binnenlandsche zorgen der Duitsche regeering wegen zwaarder dan de buiten- tandsche. Terwijl in de biuneulandsche poli tiek een meer soepele houding van de regee- nng von Schleicher wordt verwacht, dit ook op het gebied der contigenteering, is hei zeker dat von Schleicher evenals von Papen zal blijven vasthouden aan den Duitschen panteitseisch voor wat bewapening betreit. De vertegenwoordigers van Duitschland. En geland, Amerika, Frankrijk en Italië hebben te Genève hun eerste besprekingen over den stand der ontwapeaiugskwestie gehouden en bierbij valt een verblijdende toeaadering tus- schen het Duitsche en Franscüe standpunt te constateeren Duitschland verlangde voor alles rechtsgelijkheid en Frankrijk veiligheid. Deze twee beginselen zullen nu gelijkkelijk worden erkend. Dit is nog maar een klein stapje in de goede richting, de nadere uit werking dezer twee beginselen moet nog volgen en dit, zal nog heel wat strijd kosten, doch het brengt het gestrande ontwapenings- scheepje weer vlot en dat is reeds meer d«n de vele pessimisten verwachtten. 9 Het schuldenprobleem, de nachtmerrie dei- leidende staatslieden, is nog geen stap nadei tot de oplossing gebracht. Amerika is even min gezwicht na een tweede nota door En geland, Frankrijk en de andere staten aan Washington gezonden. In de jaarlijkscbe boodschap van Hoover aan het Congres, woidt het verzoek van de geallieerde schuldenaren van de hand ge wezen met de motiveering, dat vertrouwen en vriendschap slechts dan kunnen blijven gehandhaafd, wanneer men de verdragen trouw nakomt. Tevens wordt in deze bood schap verklaard, dat aan de debiteuren is medegedeeld, dat hij het Congreswegen zal aanbevelen, waarlangs desnoods tijdelijke transfermoeilijkheden in verband met de Decemberbetalingen zouden kunnen worden opgeheven. Maar tevens deelt Hoover mede dat de onderhandelingen met de geallieerden nog voortduren en wordt een speciale bood schap aangekondigd, die de kwestie der oor logsschulden uitvoeriger zal behandelen. Voor de Europeesche schuldenaren is dit voorloopig een schrale troost. Mac Donald is speciaal voor het schuldenprobleem van Genéve met Herriot naar Parys getrokken, waar ook de Engelsch© minister van finan ciën vanuit Londen naar toe is gereisd. De publieke opinie in Frankrijk is hevig gekant tegen betaling der per 15 December verval lende termijn en de Franschen zouden niets liever willen dan dat Engeland zou weigeren om te betalen en nog aangenamer zou het de Franschen zijn wanneer ook de Italianen zich bfi het eenheidsfront van Franschen en Engelschen hadden aangesloten, althans met de Franschen en de Engelschen hier over overleg hadden gepleegd. Nu voelt men zich te Parfis niet erg prettig en vreest bovendien dat de Engelsche regeeriDg zich niet door Herriot zal laten ompraten en heelemaal niet tot het vormen van een eenheidsfront is te bewegen. immers niet aan zoo iets te denken. U zult eens *ien, hoe spoedig u weer op de been bent." De dokter, die bij liet bed kwam, vermaande haar zich rustig te houden en toen de jonge moeder wat kalmer werd, zeide hij: „Lady Northbridge, ik zou u willen raden uw zoon door juffrouw Smeaton te laten voeden. U zult er zelf niet sterk genoeg voor zijn en zij heeft bewezen dc zorg op zich tc kunnen nemen." „Dat is heel vriendelijk van je, Marion, maar ik zou mijn kleinen jongen liefst voor mijzelf hebben," antwoordde lady Northbridge, droevig voor zich uitstarend. „Ik zal heusch goed op hem passen, mylady," antwoordde Marion vlug. „Daar twijfel ik ook geen ogenblik aan, Marion. Ik ben er zeker van dat mijn baby niet aan be kwamer handen kan worden toevertrouwd." De deur ging open en lord Northbridge kwam op zijn teenen de kamer binnen. Hij was veel ouder dan zijn cchtgcnoote, maar de rimpels op zijn gelaat schenen door het geluk tc zijn glad gestreken. Marion en dc dokter trokken 'zich be scheiden terug naar dc andere zijde van het ver trek om man en vrouw dit samenzijn ongestoord te geven. „Liefste," zeide lord Northbridge tceder, ter wijl hij de doorschijnend witte handen van zijn vrouw kuste, „ik ben zoo blij, dat liet achter clcn rug is. Mag ik nu mijn jongen eens zien?" Trotsch glimlachend trok lady Northbridge de dekens weg van het. kleine gezicht naast haar en zich buigend over liet schepseltje naast dc moeder kuste dc graaf het op het blanke kopje. Toen gaf hij het terug aan de moeder. Zijn oogen glinsterden van tranen. „Mijn jongen," was alles wat hij zeide, Onderwijl do Japanners een verwoede militaire actie in Mantsjoerije ontwikkelen om de Mantsjoerljsche bandieten, dat deze menschen vechten voor don dierbaarste rech- ten maakt ze ia de oogen der Japanners toch bandieten, zit de buitengewone Volken- bondsvergadermg in figuurlijkeu zin met de handen in het haar bij de behandeling van het Lytton-rapport. Tot nu toe hebben de ver tegenwoordigers der kleinere staten ferm en flink van zich afgebeten, doch de groote oroers houden zich koest. Mantsjoerije ligt ook zoo'n vreeselijk' eind weg, ieder heeft aan zijn eigen zorgen genoeg en zelfs de Japanners inaken op het oogenblik te Genève den indruk, alsof ze een minder scherp standpunt innemen. Ook de weerbarstige Japs hebben evengoed hun zorgen, evengoed als het vermoeide Westen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnè's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermeiden. VleMgellamheid der Duiven. De door ons beschreven duiven-ziekte wordt veroorzaakt door een soort typhus- bacil uit de groote groep der typhus acntige bacillen. De bacillen uit deze groep zijn ovei het algemeen zeer kwaadaardig voor ver schillende diersoorten en ook voor den inensch, al heeft feitelyk iedere diersoort zyn eigen .bacil. Het is wel eens goed om hiervan wat meer te weten daar wij her haaldelijk lezen van ziektegevallen bij den mensch door deze bacillen veroorzaakt. By den mensch dan veroorzaakt zij ver schillende vleeschvergiftigingen en voedsel vergiftigingen, die meestal zich uiten in hevige benauwdheid, braken, diarrhee. Bij paarden veroorzaken bacillen uit dezelfde groep abortus, by kalveren darmontsteking, bp varkens heeten ze pest-bacillen, wat er dus wel op wijst dat ze bij deze diersoort ook een kwaadaardig karakter hebben. Bij kippen en kuikens vinden we de pullorum- bacil en de bacil der Kleinsche ziekte die in deze groep thuis hooren en bij duiven, een den en vele andere watervogels en kamer vogels veroorzaken ze ook doodelijke ziekten. Tenslotte vermeld ik nog even dat ze ook bij muizen en ratten besmetteiyke ziekten veroorzaken en zelfs gebruikt worden om deze dieren te verdelgen Men legt by deze methode stukjes brood neer gedrenkt in culturen der para-typhus-bacilleü, zooals de bacteriën uit deze troep heeten. De dieren die er van eten worden ziek en besmetten weer anderen Bij muizen gaat de methode goed op, bij ratten lang niet altijd, omdat veel ratten ongevoelig zijn. Maar dat deze terwijl hij zich heenboog over zijn jonge vrouw. „Ik ben zoo blij, dat jij gelukkig bent, Arthur," fluisterde zij en luider ging zij voort, „Marion zegt, dat hij even groot is, als haar jongen en die is al een maand." Lord Northbridge wendde zich glimlachend tot Marion, toen deze weer bij het bed kwam. „Marion, ik heb heelemaal niet meer gedacht aan jou zoontje. Hi maakt het toch goed?" „Dc kinderen zullen voedsterbroeders zijn, Arthur," zeide lady Northbridge. Gedurende de fractie van een oogenblik scheen er een schaduw te glijden over het gelaat van den edelman, maar de dokter trad snel naderbij. „Lady Northbridge zal waarschijnlijk niet sterk genoeg zijn, om zelf de zorg voor het kind op zich te nemen," legde hij uit. „O ja, natuurlijk," antwoordde dc graaf, „wij moeten in alle opzichten het beste zoeken voor lady Northbridge." Hij boog zich weder over zijn vrouw heen en, terwijl hun oogen elkander zoch ten, zeide hij: „Ik ben blij, dat je vooruit gaat, liefste. Ik heb je zoo gemist." Lady Northbridge zag doodsbleek, nu de op winding, veroorzaakt door de komst van haar echtgenoot, begon te luwen. „Neem mij in jc armen, Arthur," fluisterde zij, „dan kan ik slapen." Dc dokter drong met een veelzeggend gebaar bij lord Northbridge aan te doen, zooals hem werd gevraagd en Marion nam dc baby weg, opdat deze de rust van zijn moeder niet zon storen. Zij sloop naar de aangrenzende kamer en hoorde nog juist lady Northbridge fluisteren: „Arthur, ik ben zoo moe, zoo moe." bacillen al jaren en jarenlang gebruikt wor den om muizen en ratten te verdelgen en er geen gevallen bekend zijn in ons land, dat er ooit iemand ziek van is geworden, is wel een bewys dat deze bacillen alleen voor bepaalde diersoorten gevaariyk zijn. Er worden ook jaarlijks duizenden eieren opgegeten waar wel pullorumbacillen in zullen zitten en ook hierbij hoort men nooit van gevaren voor den mensch. Als regel kunnen we dus zeggen dat de para-typhus-bacillen alleen schadelijk zyn voor een bepaalde diersoort, maar jammer genoeg mogen we dit niet als algemeene wet aannemen, want.... de duif herbergt qu juist een soort para-typhus-bacillen die wèl voor den mensch gevaarlijk zijn en ook eenden en ganzen herbergen voor den mensch gevaariyke bacillen. Mogelijk dat de bacil waajaau talrijke onschuldige kanari6-pietjes sneuvelen ook schadelijk voor den mensch «an zijn, evenals de para-typhus-bacil der papagaaienziekte. We hebben bij de para-typhus-bacillen dus met kwade rakkers te maken en voor zichtigheid is altijd gewenscht. Een heel sterk geval heeft zich onlangs in den Haag voorgedaan, waar een militaire kok voor de manschappen een honderdtal duiveneieren in een sooit pudding verwerkte Spoedig na net diner werden er manschappen ziek en 's nachts waren er niet minder dan 20 on gesteld, waarvan er een tweetal weken ziek bleven. Er zijn ook gevallen bekend dat menschen na het eten van eendeneieren ernstig ongesteld werden, terwijl vleesch- vergiftiging na het eten van ganzenborstin Duitschland, waar dit gerecht populair is, veel voorkomt. Welnu, deze voor den mensch gevaarlijke para-typhus-bacil veroorzaakt bp duiven groote sterfte en ook vleugellamheid waar door vliegduiven waardeloos worden i9 al erg genoeg, maar zoodra er sprake is van consumptie-duiven, zooals in Frankrijk, dan wordt het gevaar nog grooter. Hoe verloopt nu de ziekte? Uit de brieven die ik de vorige week gaf weten we het feitelijk al. In hoofdzaak kan men twee vor men onderscheiden: le. De snel verloopende vorm, de duiven zyn zoo gezond, zoo dood of een halven dag ziek. De eigenaar denkt meestal aan ver giftiging. 2e. De duiven teren langzamerhand uit, de kam van het borstbeen steekt scherp uit als men de borst betast. Heel vaak begint deze vorm met opzwelling van een of meer gewrichten van den vleugel of van de pooten. De dieren loopen dan kreupel of houden een vleugel stijf en kunnen natuurlpk niet meer vliegen. B«ide vormen van ziekte werden reeds in 1895 in Amerika beschreven en in 1913 werd zy geconstateerd in Duitschland bij postdui ven van het leger. In ons land werd zij aan de Rijksseruminrichting voor het eerst in 1920 geconstateerd en daarna feitelijk in elk jaar, het eene jaar meer dan het andere. De ziekte heeft neiging zich uit te breiden en een collega bacterioloog in Alfort bij Parys onderzocht in 1930 en 1931 niet minder dan 700 gevallen bij duiven. De para-typhus-bacillen komen bij het snelle verloop der ziekte in het bloed en allerlei organen voor, ook in de eierstokken en kunnen zoodoende in de dooiers der eieren komen, net als de pullorumbesmetting der Een brok schoot Marion in de keel, terwijl zij staarde op het bundeltje in haar armen. „God, geef, dat zij blijft leven," bad zij in stilte. Ze besefte volkomen, dat de dokter zich ongerust maakte over den toestand van de jonge moeder. De kleine werd wakker en begon te schreien, doch Marion slaagde er in, het kind opnieuw te doen inslapen. Na enkele oogenblikken werd haar aandacht getrokken, door gejaagd bewegen in de aangren zende kamer, gevolgd door een onderdrukten kreet. Marion bleef evenwel rustig zitten met het slapende kind in de armen, overtuigd, dat men wel roepen zou, als haar hulp noodig mocht zijn. Onder geen voorwaarde zou zij lady Northbridge willen storen, als deze sliep. Maar weldra klonk gemompel van stemmen. Even later trad de dokter de kamer in en Marion zag aan zijn gezicht, dat er iets zeer ernstigs was gebeurd. Nog voor zij hem een vraag kon stellen, begon hij op zachtcti toon: „Ik moet u zeer tot mijn leedwezen mededeelcn, dat lady Northbridge zooeven is overleden." Een maand later, kort na de lunch, reed een rijtuig voor op de Hall en trad lord Northbridge, zwaar in den rouw, naar buiten. Dc dood van zijn cchtgcnoote had hem diep getroffen. Hij ver toonde zich na de begrafenis nauwelijks meer in I gezelschap, doch nu riepen dringende zaken hem j naar Londen. Hij liet zijn jongen in dc hoede i van Marion Smeaton. Doch de jonge vrouw voelde zich juist zeer ongerust over dc ziekte, van haar eigen kind. Diens toestand ging achter-j uit en daar men verwachtte, dat dc graaf minstens! hennen. By het sleepend verloop bevinden de bacillen zich in de gewrichten, vormen daar een ontsteking, vaak met ettervorming. Nu kunnen we dus opeens begrijpen hoe verbazend dom en gevaariyk het advies van den apotheker was, waarover ik de vorige week schreef. Maakt men de zieke gewrichten open zooals hij aaniaadde, dan loopt men kans zich zelf zeer ernstig met typhus te besmetten en er is bovendien geen sprake van dat men het gewricht op deze manier zou kunnen genezen. Net zoo min geneest men zoo'n ziek gewricht met zalfjes-smeer- deiij. Wat dan te doen? By sterfte onder duiven direct opsturen ter onderzoek naar de Rijks seruminrichting Is de ziekte geconstateerd dan alle zieke duiven onmiddelly k vernietigen en hok en drinkbakken enz. grondig ont smetten. De overgebleven duiven moeten onderzocht worden of ze de smetstof iD baar lichaam dragen. Dit kan de dierenarts doen door een paar druppels bloed uit de vleugel ader te nemen en te laten onderzoeken. Alle smetstofdraagsters moeten eveneens direct vernietigd worden. De overgebleven gezonde dieren kan men in laten enten teneinde ze minder gevoelig voor latere besmetting te maken. We weten dus nu dat de schijnbaar onschuldige duifjes een heel gevaariyke smetstof voor den mensch kunnen bevatten en dat we in gevallen van gewrichtsziekten bij duiven zeer voorzichtig moeten zijn Vleugellamheid is in elk opzicht een gevaariyke ziekte. DR. TE HENNEPE. Victoria-Water. Evenals vorige jaren, aeeft de N V. M(j. tot Exploitatie van de VICTORIA-BRON geves- ligd te Amsterdam, weder een zeer practi- schen maandkalender uit, voorzien van eeni ge reproducties van foto's, o a. van de op 380 Mtr. diepte ontspringende Bron te Ober- lahnstein en van het bedryf van deze be kende Nederlandsche Maatschappij, alsmede een paar mooie stadsgezichten van Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De duidelyke datumcijfers en een memo randum voor het maken van kleine aantee- keningen zullen dezen kalender, welke keurig is uitgevoerd, zeer gewild maken, waardoor hy ongetwijfeld een goede plaatsiDg zal ver krijgen. MIDDELHARNIS veertien dagen afwezig zou blijven, en het perso neel op de Hall aanmerkelijk was ingekrompen zoodat niemand haar controleerde besloot Marion op eigen verantwoording, lord Raymond enkele dagen mee te nemen "naar haar eigen woning. Zoo gebeurde, dat de zoon en erfgenaam van Northbridge Hall voor het eerst van zijn leven het ouderlijk huis verliet. HOOFDSTUK II. De hut van Marion Smeaton stond op den rand van de heide, die de bosschen van Northbridge Hall begrensde. Al werd het voor dc zigeuners reeds in die dagen voortdurend moeilijker in hun levensonder houd te voorzien, toch genoten zij nog van het voorrecht, sinds onheuglijke tijden hun toegestaan, in de2e omgeving hun tenten te mogen opzetten, hoe zeer ook de bewoners van een geheele streek er onder leden. Er was dan ook heel wat over te doen geweest, toen Marion, de kamenier van lady Northbridge, huwde met één dezer zigeuners. Luke Smeaton was groot en donker, het type van een zigeuner. Hot heette, dat hij nog nooit had gewerkt, maar hij wist voor zich zelf en Marion den kost op tc lialen, door zoo nu en dan zich als houthakker tc verhuren. Hij behandelde zijn vrouw niet slecht, al ging het gerucht wel, maar had haar te verstaan gegeven, dat hij gehoor zaamheid van haar verwachtte en trouw, tcrwfjl zij nimmer nieuwsgierig mocht zijn naar zijn per soonlijke aangelegenheden. (Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 7