BINNENLAND Eén Nacht! Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 10 DECEMBER 1932. wet eischt erkenning van de Bonden, die I adviseeren. VOORZITTER: Zonder den Bond te erken nen kan de raad niet verder gaan tot verlaging in principe besluiten. VROEGINDEWEIJ: Dat geen overleg heeft plaats gehad, daaraan is de Raad niet schuldig. VOORZITTER: Doch B. en W. toch zeker ook niet, B. en W. hadden alleen een voorste! tot verhaal van gedeeltelijke pensioenspreinie en daarvoor is overleg gepleegd. DE VRIES: Uit deze handelwijze blijkt weer dat georganiseerd overleg noodig is en mogelijk kan dit instituut in de toekomst in i het leven worden geroepen. Dat werkt altijd veel vlugger. Laten de leden van de gas- coinmissie dit verloop alvast goed in de ooren knoopen. VROEGINDEWEIJ: Er moet wat van die ambtenaren af. DE VRIES: De Chr. partijen zijn altijd zoo vlug erbij een goedgezinsleveu te propageeren, maar dan moeten de Chr. partijen ook niet gaan beginnen het levenspeil van de ambte naarsgezinnen te drukken. Men schermt nu steeds of die ambtenaarssalarissen den belas tingdruk kunnen verminderen, niets is minder waar. De heeren moeten die verlaging maar eens in werkelijke cijfers omzetten, dan maakt dat kleine niets uit. 't Is een schandaal om dergelijke lasterpraat hier te verkondigen, alsof die ambtenaren alleen de gemeente duur hebben gemaakt, wij staan hier zelfs zeer laag. De laagste ambtenaren worden zooals u daar straks gehoord heeft hier het slechtst betaald, van de 3-derde klas gemeenten staat voor de eerste gemeentewerkman Middelharnis No. 63 en voor de nog lagere menschen in vasten dienst het laagst op Oldenzaal na, moet men nu van die loonen nog wat afpeuteren onder het mom daarmede de gemeente te willen redden voor een hoogeren belastingdruk? Men moest zich schamen zoo iets te durven be weren en dat nog te willen aantasten. DOORNBOS: De bezuinigingsvoorstellen zijn ingediend omdat de inkomsten lager zijn. DE VRIES: Dat niet alleen, er is door het vorige regime met geld gesmeten en dat is de grootste oorzaak van het tekort waarvoor we dekking moeten zoeken. Die schoolbouw die heeft de gemeente in moeilijkheden gebracht, en nog veel meer overbodige dingen. DOORNBOS: Daar zitten we nu mee, en wij moeten er nu door, die schoolbouw is gedaan. DE VRIES: Dat is waar, doch dat er deze zaken uit zouden voortvloeien dat had voor zien moeten worden, doch toen wilde men er niet van weten, die school moest er komen en nu zou je er geen belasting voor willen ver- hoogen die ambtenaren jullie gelag maar laten betalen. KOOTE: Die school kost toch maar 3800,per jaar. DE VRIES: Is dat niet genoeg? Deze zaak werd daarna aangehouden tot de behandeling van de gemeentebegrooting. B. en W. stelden voor de pachten met 15 e veriagen. STRUTJKzeide dat ook de Gast 15%reduc- ie zou genieten. Het is vorig jaar gebleken dat ij vee van anderen heeft geweid in die weide n dat hij daarvoor zooveel heeft laten betalen at zijn eigen vee haast voor niets geweid is. u staan allen gelijk. Alzoo werd besloten met e stemmen van de heeren J. van der Meideen e Vries tegen. J. VAN DER MEIDE: Voorzitter, ik kan er iet aan meewerken, dat het geld, dat den rmen toekomt als reductie aan boeren te aan geven.. De schenking van mijnheer de ries kan niet bedoeld geweest zijn om de baten aarvan buiten de armen te verdeeien. Wij ogen dat niet doen. De gemeente Ooltgensplaat vroeg adhaesie betuigen aan een besluit van dien Raad, houdende een protest tegen de opheffing an het Kantongerecht te Sommelsdljk. B. en W. stelden voor, hieraan te voldoen, aartoe werd besloten. VROEGINDEWEIJ stelde voor in een apart hrijven bij den Minister aan te dringen op ehoud daar het ontzaggelijk veel ongerief et zich zou mede brengen daar te meer een ede reisgelegenheid naar Brielle ontbreekt. Izoo werd besloten. Op verzoek werd aan den heer G. van Eek rvol ontslag verleend als onderwijzer aan de ngensschool, onder dankbetuiging voor de le en langdurige diensten de gemeenschap wezen. Dit ontslag werd verleend tegen Januari a.s. DE VRIES: Voorzitter willen wij niet direct het aantal gesteld worden van het wetje rpstra als dit op 15 dezer door de I ste Kamer rdt aangenomen, dan zouden wij nog een rkracht in vasten dienst moeten benoemen or 15 dezer. VOORZITTER: Dat is reeds gedaan, de er van Eek wordt als boventallig onderwijzer -chouwd en de heer Deijs is als vast onder- zer benoemd. DE VRIES: Wanneer dat een vaststaand t is, kan ik er genoegen mee nemen. OORNBOS: Ja zeker, zoo is ook het plan r ons opgevat. aststelling Rekening Gasbedrijf over 1931. e Commissie van onderzoek adviseerde bij nde van den heer de Vries deze alzoo vast stellen. De commissie zeide den Directeur administrateur dank voor de hulp en de chtingen verschaft tijdens dit onderzoek winst bedroeg over dit jaar 887,45. e rekening werd daarna met algemeene men vastgesteld. en W. stelden voor belemmerende he ngen vast te stellen voor het nieuwe uit- dingsplan. Deze werden daarna alzoo genomen. E VRIES vroeg om de plannen wat vlugger e werken daar de ambachtslieden dikwijls ander werk moeten beginnen of werkloos ten blijven loopen omdat de goedkeuring ding te maken bij Nipius omdat de stank die er nu al heerscht de omgeving nog meer zal plagen. Om de uitmonding te maken bij Hotel Meijer zullen de kosten ongeveer 2600,hooger zijn en de jaarlijksche exploitatie 300, VAN DER MEIDE zeide dat volgens de heer Dorst van het Advies Bureau Boom en Biezeveld de uitmonding in de kaai geen be zwaar zou zijn. DOORNBOS zeide dat hij de meening deelde van J. van der Meide inzake het advies van Boom en Biezeveld. Spreker zeide dat dit adviesbureau er ook nog op gewezen had dat het persen alleen geschied bij hoogen waterstand in haven en dat alleen vloeibare stoffen opgepompt zullen worden waarvan de stank niet zoo van invloed zou zijn. VOORZITTER zeide dat het Rijksbureau de uitmonding in de kaai onverantwoordelijk zou vinden. Bij lagen waterstand is het nu bijkans niet te harden dus als we daar de ge- heele gemeente nog eens midden in de kaai laten uitmonden zeer zeker niet. VOGELAAR vroeg of bij die uitmonding in de haven bij Hotel Meijer zich geen dam zou vormen in de neer van de stroom uit de Sommelsdijksche haven. VOORZITTER zeide dat de gemeente opzichter aanwezig is om zijn oordeel daarover te kennen te geven. De heer Snelleman werd daarop binnen geroepen die den heer Vogelaar van antwoord diende dat zulks bijkans uitgesloten is, omdat men daar juist de grootste strooming heeft van drie kanten. Verschillende leden vroegen den heer Snelle man nog inlichtingen. Tenslotte werd besloten de begrooting en teekening te maken met de uitmonding bij Hotel Meijer. VAN DER MEIDE: Wij komen met het totaal bedrag der rioleering toch niet boven de 30.000 die we daarvoor geleend hebben. De heer SNELLEMAN: Wij zullen trachten die werken beneden dat bedrag te houden. Voor de Persleiding kunnen wij profiteeren van de waterleiding. De aannemer van de buizen is bereid gevonden wat meerdere buizen i te laten komen die wij daarvoor kunnen krijgen en dan hebben wij die tegen den kiloprijs die de geheele partij benoodigd voor de water leiding kost, dat geeft een aanzienlijke be sparing. Daarna kwam weer, voor de vierde maal, de gemeentebegrooting dienst 1933 ter tafel. De VOORZITTER deelde mede dat B. en W. nog enkele bezuiniging hebben gevonden in samenwerking met de Provinciale Griffie. Bezuinigingen die wij niet eerder hebben kunnen constateeren. Ook zijn er weer al tegen vallers te boeken. De kosten van krankzinnigenverpleging moest met 720,hooger geraamd worden omdat er sindsdien weer een patiënt ten laste van de gemeente gekomen is. De renten van lee ningen zijn ƒ350, te laag, bovendien moeten wij tengevolge van de pachtverlaging van de huurders van het Armbestuur subsidieeren aan het armbestuur tot een bedrag van ƒ2.000,De post werkverschaffing kan lager geraamd worden omdat wij een hoogere uit- keering van het Rijk krijgen dan waarop ge rekend is. De post voor kwade posten belas tingen kan vervallen en de onvoorziene mogen wij lager ramen, de Provinciale Griffie heeft haar goedkeuring kunnen geven om deze inplaats van op 5 op 4 te brengen. De winst- uitkeering van de gasfabriek moeten wij af voeren, daarvan kan niets komen omdat het bedrijf het niet toe zal laten. Inzake de loonsverlaging kan ik mededeelen dat B. en W. zich kunnen vereenigen met pensioensverhaal tot 84 doch dat een ver laging op het loon niet billijk is. Bovendien is besloten om de ambtenaren van 1500,- een lager inkomen daarvan uit te sluiten. Ik persoonlijk, de gemeente-secretaris en gemeen te-ontvanger vallen er buiten, daarover heeft de Raad geen zeggenschap, zoo is het ook met de politie, die salarissen worden door de Kroon gewijzigd, zoodat om te verlagen slechts twee ambtenaren overschieten, t.w. de heeren van der Meer en Zaaier. Spreker zeide dat het toch sneu zou zijn alleen die twee ambtenaren te verlagen, en bovendien wat voor bezuiniging geeft dat nu, in totaal zou die besloten verlaging bedragen een 300,—, Is dat nu een bedrag wat de gemeente moet behoeden voor een ondergang of dat de ge meente op ondragelijke lasten zal aansturen. Daarmede kan spreker zich in 't geheel niet B. en W. stelden voor het zoo lang op zich laat wachten. STRUIJK: Die geval' Vries op doelt moesten i genomen was. I Besloten werd aan - een stuk grond in erfpacht af te staan gelegen achter de gasfabriek. Een stuk ter lengte van 28 M. wordt gereser veerd om eventueel huizen te bouwen met Rijkssteun ter vervanging van de krotwo- I ningen. De VOORZITTER deelde mede dat B. en I w. hebben geinfornteerd naar de uitvoering van straatreiniging per autotractle. De aan schaf van een wagen kost 2700,—, B. en W. voelden er in principe wel wat voor dezen tak anders in te deelen, doch de finantiën laten niet toe een afdoende goed functioneerenden dienst in het leven te roepen en meenden later te moeten zien of autotractie mogelijk is. B. en W. zijn wel van oordeel dat er drie menschen noodig zijn, twee kunnen al het werk niet af. B. en W. zouden ook in de voor waarden willen opnemen dat bij het inschrij vingsbedrag beslist niet gerekend moet worden op eenigen toeslag tijdens den duur van het contract. Verder stelden zij voor in de voorwaarden op te nemen dat men om den anderen dag overal moet komen. B. en W. stelden voor na eenige bespreking om de straatreiniging weer bij inschrijving te verpachten voor den tijd van 4 uaren. J. VAN DER MEIDE zeide dat liet hem tegenviel dat B. en W. nu met een dergelijk plan gekomen zijn. Spreker had verwacht dat een beter omlijnd plan ter tafel was gebracht. Men zit zich nu wel blind te staren op het be drag der vorige aanbesteding, doch men moet daarbij minstens tweemaal zooveel bijtrekken wil inen aan het juiste bedrag komen dat de gemeentereiniging kost. DE VRIES: Men gaat wanneer men nu aanbesteden weer in de hand werken dat de menschen die bet aannemen weer geen droog brood verdienen, want juist in dezen tijd, nu er groote werkloosheid heerscht wil toch ieder nog trachten wat te verdienen en het gevolg zal zijn dat er velen en iaag zullen inschrijven Daarop mag de gemeente niet speculeeren. VOORZITTER: B. en W. waren ook liever met een plan gekomen dat goed omlijnd was en waarbij gebruik gemaakt kon worden van autotractie, doch het college meent dat het nu bezwaarlijk gaat de gemeente daarvoor weer een leening van 300U,te laten sluiten. VERMAAS: Ik kom nogmaals met het idee om van autotractie gebruik te maken in samen werking met Sommelsdijk, voor deze gemeente alleen wordt het beslist te duur. DE VRIES: Wij wentelen de lasten van den gemeentedienst af op die menschen die geen weerstand hebben en daar ben ik tegen, ik kan mijn stem aan het voorstel van B. en W. niet verleenen en verklaar ook nimmer mede werking te zullen verleenen voor tusschentijd- sclte vei hoogingen. VOORZITTER: De inschrijvers weten nu precies waar ze aan toe zijn, ze moeten dus maar inschrijven dat ze er een boterham aan kunnen verdienen, ze weten nu dat er beslist in die vierjarige periode niets bijkomt, weten wat er van hun verlangd wordt en meer kun nen er ook wij toch niets aan doen. Daarna kwam het voorstel B. en W. in stemming en werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen die van J. Van der Meide en de Vries. Wegrijden straatvuilnis. Voorzitter zeide dat de opslagplaats aan den Steenenweg zoo vol is dat er noodig wat aan gedaan moet worden. Wij hebben aan twee vrachtijders een prijsopgave gevraagd voor het vervoer daarvoor en men geeft ons prijzen op van resp. 200,en 385, KOOTE meende dat men eerst aan parti culieren gelegenheid moest geven dat ieder zooveel weg kon halen als men maar wilde. STRUIJK: zeide dat niemand die land in de omgeving heeft het wil hebben, zoodat hij daarvan weinig resultaten verwacht. VROEGINDEWEIJ meende dat het beter was te laten inschrijven voor hoeveel men alles wil weghalen, dan komen diegenen die er belang bij hebben ook wei en zijn er misschien nog wel die het voor niets willen vervoeren. Tenslotte werd besloten te publiceeren dat de straatmest gratis weggehaald kan worden en dat wanneer dat niet lukt men een inschrij ving zal houden wie het vervoeren zal. Tot lid der Commissie van Toezicht op het M. O. werd in de vacature wegens periodieke aftreding herkozen de heer L. J. den Hollander met algemeene stemmen. Tot lid der Gascommissie werd herbenoemd de heer L. Koote. Tot Regent van het Weeshuis werd herkozen de heer E. de Lint, en in de vacature L. Vroe- indeweij, wegens benoeming tot boekhouder, - was op de aanbeveling geplaatst P. H. Boek- „hfl ,„nr hoven en J. van Hulst. Bij de eerste stemming wïf i/ t U.L.O. school te ver- verkregen Boekhoven 2, J. Boeter 5 en van*at ook weer meerdere inkomsten Heest 4 stemmen. Bij de 2e vrije stemmingj bleef de stand onveranderd en bij de her-; c. VAN DER MEIJDE zeide tegen ver stemming tusschen van Heest en J. Boeter hooging van schoolgeld te zijn, de kinderen verkreeg J. Boeter 6 stemmen, zoodat deze y/!n dc U.L.O.-school komen meest uit den was benoemd. i Middenstand en arbeidersklasse en die hebben Bespreking persleiding en rioolgemaal. 1 genoeg op te brengen, ik vertrouw dat de De VOORZITTER zeide dat men reeds in /o pensioen bijdrage verhaald wordt en principe besloten was een persleiding en riool- ^an £er zake van de loonskorting zou ik het gemaal te maken, doch nu liep het er over, een beetje willen schipperen. Laten wij nu alvorens men tot het maken van het defini- rnaar met koopmansmanieren een beetje zien tieve plan en het maken van de begrooting schipperen, zoodat de belastingverhoogin overging, waar men de uitmonding zou maken, gemimseerd wordt. Van den Gemeente opzichter was daartoe een DE VRIES: Ach wat is dat toch een manier advies en teekening ingekomen. van voorstellen alsof die enkele ambtenaar nu staakten^ stemmen" De VOORZITTER deelde mede dat het alles kan missen waardoor de belasting minder1 VOORZITTER: Nu zijn we weer even ver eerste plan om de uitmonding bij het water- verhoogd behoeft te worden. Men moet de als den vorigen keer Eemaal te maken praktisch onuitvoerbaar is. menschen geen rad voor de oogen draaien.KOESE zeide wél bereid te ziin ziin stem De gemeenteopzichter heeft nu twee punten t Is een schande om dat systeem te blijven te geven voor de heffing tot 160 oneen en gevonden die ons resten. Het eerste punt zou doorhameren, er is niets van aan. De heeren VOORZITTER- Laten wii dan het vnriee Zijn bij Nipius en het tweede plan bij Hotel moeten eerst eens rekenen en beter kennis besluit officieel intrekken en in stemmine M(%r. nemen van de belastingwetgeving dat was brengen het voorstel tot heffing van lOO-ioü zou beteekenen een opbrengst of besparing van 1300,—, nu gaat dit natuurlijk heele- maal niet want slechts twee ambtenaren resten er ons om voor verlaging iu aanmerking te laten komen en dat bespaard bij elkaar zegge 300,—. Daar is de gemeente niet mee gered en de heer de Vries heeft gelijk om te beweren dat de verlaging niets uitstaande heeft met de belastingverhooging, dat speelt een zoo geringe rol, dat liet niet eens de moeite waard is daar rekening mede te houden. De heeren moeten niet denken dat ik hier voor mezelf pleit, in geen enkel opzicht. Het laat me volkomen koud wat de heeren ten opzichte van de andere ambtenaren besluiten, want dat ligt niet de minste waarde in de schaal, hoogere colleges beslissen gelukkig daarover. Gelukkig is de tijd voorbij dat de gemeenteraden geen hooger college boven zich heeft die toezicht houden en enkele zaken geheel zelfstandig beslissen, gelukkig is de tijd voorbij dat de politie een mud kolen of aard appelen wordt geboden als hij een proces verbaal intrekt, die ambtenaren moeten zoo danig bezoldigd worden dat zij een vrije zelf standige en goed betaalde betrekking hebben, zoodat zij vrij staan tegen over elk ingezetene om hun ambt naar belmoren te vervullen. DOORNBOS: De vorige vergadering is het geheel anders toegegaan dan de meening naar buiten is gegaan. Wij hebben toen niet kunnen roemen op de medewerking van B. en W. om de begrooting aangenomen te krijgen. De Wethouders vooral stemden tegen hun eigen voorstel, nu hebben wij weljbezuinigd, doch veel bedraagt dit thans, dat zou nog eens worden bezien, doch toen is men maar tot stemming overgegaan en is de begrooting zonder meer verworpen. Ik blijf nog bij de meening dat ik liever de verhooging verhaald zag op de Gem. Fondsbelasting dan op de Personeele belasting. VOORZITTER: De prestatie van den Raad heb ik nog hoog gehouden door de principieele uitspraken inzake de begrooting uit te lokken. B. en W. hadden evengoed kunnen zeggen in die roes om bezuinigen, heeren hoeveel moet er van elke post af, geef maar op, willen je zooveel of zooveel t is ons allemaal om 't even, dan hadden wij toch die ramingen terug gekregen en waren nog verder van huis geweest. Ik vooral als Voor zitter heb toch zeker in de eerste plaats te waken voor het overtreden van wetsbepalin gen. De wethouders hebben inderdaad tegen gestemd omdat zij geen 84 pensioenpremie en daarboven nog 10 salariskorting wilden toegeven. Dat inzicht is ook heel logisch ge weest, want is het dan nu een tijd om bij elkaar bijkans een vijfde deel te korten? VOORZITTER meende dat thans de tijd ge komen was om verschillende punten dan toch maar eens in stemming te brengen. Wij zullen geleidelijk trachten de moeilijkheden voor de verschillende fracties zooveel mogelijk te omzeilen om toch tenslotte tot de vaststelling te komen. Dan werd in stemming gebracht de 8£ /0 pensioenpremie te verhalen. Dit werd aange nomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de Vries en J. van der Meide. DE VRIES: De heer Doornbos kwam daar even weer met zijn voorstel tot verhooging van Gem. Fondsbeiasting. Late den heeren toch eerst beter de zaken bekijken. De verhooging van opcenten op de Gemeentefondsbelasting mag eerst van maximum 80 op 100 gebracht worden wanneer de opcenten op de personeele belasting gemiddeld 150 zijn, boven de 100 mag men beslist niet. Bovendien de gem. fondsbelasting brengt veel minder op en men kan dan toch met 2000,— verhooging geen gat stoppen van 20.000,Wat maken de heeren toch een bezwaar tegen de personeele belasting. Wanneer wij nu eens zien wat Dirksland doet, daar is toch een gescheiden conservatieve meerderheid en die heffen ook tot 160 opcenten op de personeele belasting. Kijk eens naar Stellendam waar de conser vatieven een Chr. school doordrijven en daar voor zelfs tot 200 opcenten durven te gaan. Nog werd lang gediscussieerd over dit onder werp, nieuwe lichtpunten kwamen daarbij niet ter sprake, 't was slechts een herhaling van de vorige vergadering. VROEGINDEWEIJ vroeg nog hoe het nu stond ten opzichte van de bezuiniging in cijfers en wat er per slot nog door belasting verhooging was te dekken. VOORZITTER: Dat kan ik zoo niet even zeggen, weet U het Secretaris. SECRETARIS: Dat is niet zoo te becijferen. Maar de begrooting heeft toch ter inzage ge legen. Vroegindcweij had dit toch zelf kunnen komen berekenen. De Voorzitter meende er toch eindelijk een einde aan te moeten maken en bracht in stemming het voorstel op 100 opcenten te heffen op de Gcmeentefondsbelasting. Dit voorstel werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen die van J. Vroegindewcij, de Vries en J .van der Meide. Dan kwam in stemming het voorstel tot heffing van 100—175 opcenten op de perso neele belasting. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Koese, Koote, Doornbos, J. van der Meide en Vroegdeweij. Daarna kwam de begrooting in haar geheel in stemming. De Vries stemde blanco en derhalve SMOKKELDRAMA TE BUITEL. Noodlottig schot door een kommies! Zeventienjarige arbeider gedood, WEERT, 6 Dec. Gisteravond te ruim zeven uur heeft zich in de gemeente Budel, in het gehucht Midbuul, een smokkeldrama afgespeeld, dat aan een zeventienjarigen boerenarbeider het leven heeft gekost. Zooals in deze streek veelal het gebruik is, trok zekere M. G. van Deurzen, melk rijder van beroep, die met broers en zusters bjj zjjn moeder inwoont, met drie vrienden te voet naar de Belgische grensplaats Ha- mont, welke op ongeveer twintig minuten gaans van zijn woning gelegen is. Het doel was een kleine hoeveelheid suiker te gaan balen. Op den terugtocht, op nauwelijks tien minuten van de ouderlijke woning, werd het viertal door de grenskommiezen van Budel aangehouden en gesommeerd halt te houden. Er werd hierop een drietal schoten ge hoord; door een van deze werd genoemde Van Deurzen, die een zak met 14 K.G.Buiker bij zich had, getroffen. Onmiddellijk werd nij naar zijn nabijgelegen woning overge- oracht, waar spoedig geneeskundige hulp aanwezig was. Het bleek dat een kogel het iicbaam had doorboord. Per auto werd de gewonde naar het gast huis te Eindhoven overgebracht, doch onder weg, tusschen Leende en Valkenswaard, Is hij door inwendige verbloeding overleden. Men is hierop teruggekeerd naar Budel. Het ijjk werd naar het Liefdegesticht aldaar overgebracht. Naar ons ter plaatse werd medegedeeld, zou het docdeljjke schot zijn toegebracht loor een chef-kommies, die in de geheele imgeving bij de ingezetenen in hoog aan zien staat. Volgens een andere lezing zou het schot per ongeluk zijn afgegaan. Toen de jongen werd aangehouden, zoo vertelde men, zou ■lij den zak suiker voor de voeten van den lienstdoenden ambtenaar geworpen hebben, waarna het schot afging. De overledene was geen smokkelaar en op den bewusten avond op aandringen zijner vrienden eerst voor den eersten keer mee op pad gegaan. Hedenmorgen werden verschillende ge tuigen gehoord. Zooals begrijpelijk, is men in het dorp zeer onder den indruk van het :ebeurde. ÜE MALAISE EN DE DOKTERS. Het is op bet oogenblik een slechte t|jd voor de doktoren. In de eerste plaats hebben we een mooie maand November gehad, zoo dat deze maand, die anders te Londen tot de ongezondste des jaars gerekend wordt, nu buitengewoon gezond is geweest, doch afgescheiden hiervan ondervinden de Londen- sche medici en vooral de specialiteiten groote nadeelen van de crisis. De val van het pond en de versnelde inning van de inkomsten belasting hebben de menschen er van weer houden een dokter te raadplegen wanneer dat niet absoluut noodzakelijk was. Ook vragen de doktoren van buiten veel minder consult aan in de stad. Naar een medicus aan de Star opmerkte, is dit een bedenkelijk verschijnsel, daar hier door het aantal ver waarloosde gevallen moet toenemen, wat tenslotte een ongunstig gevolg moet hebben voor den algemeenen gezondheidstoestand. Dat ook de financiën van de specialiteiten veel te lijden hebben, spreekt van zelf. De Star vertelt van een dokter in Harley Street, wiens gemiddelde inkomen 8000 pond 's jaars bedroeg en die dit jaar gedurende de eerste acht maanden slechts 150 pond heeft ontr vangen. VOOR GRATIE AANBEVOLEN. De gezworenen te Leeds hebben gisteren een ongehuwde vrouw van 28 jaar, die haar dochtertje van drie maanden verdronken had, omdat zjj er niet mee bjj haar moeder thuis mocht komen, ter dood veroordeeld, doch tevens besloten gratie voor de vrouw te vragen, welk verzoek door den rechter gesteund zal worden. Men hoort tegenwoordig zooveel over de ,zes- daagsche", dat wij het nu eens over de éénnacht- sche willen hebben. De tegenstelling is frappant. Bij zoo'n zesdaagsche niets dan hard werk en ver moeidheid en bij onze één-nachtsche niets dan gemak en rust. Maar men moet het juiste fabrikaat gebruiken. De huisvrouw zorge dus dat ze merk „'tBleekertje" krijgt en zet haar wasch één nacht in zoo'n sopje. Er blijft dan niet veel meer te doen dan naspoelen. Bestel dus bij Uw winke lier zeep en zeeppoeder van 't Bleekerlje, omdat het U werk bespaart, Uw goed onnoodige slijtage bespaart en omdat U door de bonnen geld spaart. Slechts veertig bons zijn noodig voor een keuze uit meer dan honderd nuttige en luxe voorwerpen die een winkelwaarde van 2 a 3 gulden vertegen woordigen. Dat is nog eens de moeite waard. 20 (Adv.) EEN SPELER. Voor den rechter te Londen verscheen Maandag een man van 32 jaar, die vervolgd werd door het Casino te Juan les Pins, aan le Riviera, voor de betaling van 1616 pond sterling. Het bleek dat de man, die oorspron- ;jjk advokaat was geweest, in 1927 van zjjn vader een kapitaal van 30.000 pond had geërfd. Daarmee had hjj geregeld aan de Riviera gespeeld, met het gevolg, dat, toen hij in September 1930 een chèque teekende om een verlies van 200.000 francs te betalen, bleek, dat er voor deze chèque geen dek «ing meer aanwezig was. In totaal schijnt de ongelukkige man er in vier jaar tjjd: 34.000 pond met spelen doorgelapt te hebben. Hy had zich zoo weinig om zijn geld be kommerd, dat bq niet eens wist, toen hij de chèque teekende, dat hij er al doorheen was. Op het oogenblik verdient de man, die ook nog gehuwd is, zjjn brood als bandels- reiziger. SNEEUW IN SPANJE. In de bergen valt zooveel sneeuw, dat het verkeer er hinder van ondervindt. Wolven komen in de buurt van de menschelijke be woning. Men vreest, dat dezer dagen een priester hun prooi geworden is. SCHULDEN EN EEN HUWELIJK. Donderdag is te New York het huwelijk voltrokken tusschen den hertog van Lein- ster en mevrouw Raffaelle van Neck, een rjjke Amerikaansche. Gisteren diende voor den rechter te Londen de eisch van een scbuldeischer van den hertog tot terugbe taling van 2000 pond, zijnde het restant van een leening van 3000 pond. De advocaat van den hertog vroeg een maand uitstel, daar de hertog te ziek was om voor den rechter te verschijnen en er onderhandelingen gaande waren om een regeling te treffen voor het betalen van zjjn schulden.Intusschen bleek, dat de zieke hertog op zjjn huweljjksreiB was en pas de volgende week zou terug- keeren. Er was een brief van zjjn zaak waarnemers, waarin zjj zeiden dat hun cliënt sinds eenigen tjjd geld verwachtte uit Ame rika. De rechter vroeg den eischer, of dit niet zjjn beste kans was om betaling te I krjjgen, waarop deze antwoordde, dat hjj al j zooveel van dergeljjke beloften gekregen i had, doch er niets van verwachtte, wanneer de hertog niet stevig zou worden aangepakt. Tenslotte werd de zaak toch tot 23 januari uitgesteld. 1 jg Burgerlijke Stand MIDDELHARNIS. Geboren: Catharina, d. v. A. S. de Visser en R. Lorse. SOMMELSDIJK. Geboren: Martina, d. v. MarinusKorteweg en Adriana Wielaard;Cornelis,z.v.Cornelis Knape en Anna Adriaanlje van der Baan; Maartje Aria, d. v. Job Born en Lena Kamer ling. OUDDORP, Geboren: Martijntje, d. v.Teunis Witte en Cornelia J. Zandburg; Maarten Leendert, z. v. Huibert Mastenbroek en Neeltje Pikaart. Ondertrouwd: D. Breen, 28 j.metKI.Tanis, 25 j.; C. Grinwis, 29 j. metB.Grinwis,28j. Getrouwd: J. van Leliveld,33j.,wonende te Dordrecht, met G. J. Tanis, 29 j. Overleden: Krjjntje van Koppen, 1 maand, d. v. Leunis van Koppen en Elizabeth Grin wis; Dirk de Jong, 43 j., echtgenoot van Elizabeth N. van der Wende. NIEUWE TONGE. Overleden: Leendert Timmer, 57 j., m.v. Adriana Mujje; Johannis Zaajjer, 68j m. v. Hendrika Buurveld; Cornelis van Alphen, 83 j., m. v. Johanna Zaajjer. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Tannetje Cornelia, d. v. Marinus van Sprang en Tannetje van der Mast. Cor nelis, z. v. Arend Jacob Vink en Ester Gebraad. Ondertrouwd: Arend Melissant, oud 29 j., te den Bommel en Tannetje Maliepaard, oud 23 j., alhier. Overleden: Margaretha Cornelia van Biert, oud I jaar, d. v. Teunis van Biert en Cornelia Margaretha Hogerwerf. Bevolking: Ingekomen: Wilhelmina de Vos van Ooltgensplaat. (Adv.) Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid.

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 3