Leest „Onze Eilanden" Let vooral op adres. G. MOOIWEER'S Adra. Kantoor Tandarts BIJIJS Opheffings-Uitverkoop W. OOSTEN EERSTE BLAD Van Spionnen en Spionnage. Tandarts DALSTRA MIMOSA-DROPPELS, ■^"Let op het adres: DE SALAMANDER EEN TOESTEL VOOR DEZEN TIJD Radio-Cenïrum - Middelharnis Showroom - Voorstraat A 253 GOEREE OVERFLAKKEE. Inrichten, bijhouden en controleeren der boeken. ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT ZITDAG ST00MB00TDIENST Dienstregeling GIMBOBM'ë flfANOL HUIZENenRATTEN VOORTZETTING DER ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 VRAAGT ONS ADVERTENTIE TARIEF. ZIGEUNERBLOED. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1932. Een vermetele vrouwelijke Belgische spion. Wanneer men de stelling huldigt, dat vaderlandsliefde zich by de spionnage uit, dan z|jn de voorbeelden daarvan vooral tijdens den oorlog in Belgis voor het grijpen. Wat zich aan spionnage heelt afgespeeld langs de Nederlandsch-Belgische grenzen, maar ook binnen in het zwaar door Duitsch- land bezette Belgische land, grenst aan het ongelooflijke. Een ieder denkt onmiddellijk aan de bekende flguur van de Engelsche verpleegster Edith Cavell, maarniet minder bekend èn "voor den Belgischen èn voor den Duitschen contra-spionnagedienst was de zeer jeugdige Gabrielle Petit. Twee jaren lang heelt zjj haar gevaarlijk en moeilijk hand werk uitgeoefend; zij is onder den doode- iijken draad gekropen om België te verlaten en het weer binnen te komen; zij was dan een couranten verkoopend meisjein deBrus- selsche café's, dan een jong Pruisisch lui tenant. Tengevolge van een langdurig ver blijf in Duitschland sprak zij het Duitsch als een Duitsche, en dit vooral heeft het haar mogelijk gemaakt om zoo langen tijd aan de nasporingen van den Duitschen ge heimen dienst te ontkomen. Nog slechts korten tijd oefende zij haar handwerk uit, en hield verblijf in een voor officieren gereserveerd hotel te Rjjssel, of midden in den nacht werd, gelijk somtijds geschiedde, controle gehouden. Tot haar geluk vernam zij het, terwijl de contröle nog enkele kamers van haar verwijderd was. Opstaan en den militairen mantel om ha3t heenslaan, was het werk van een oogen- blik, want in haar nachtgewaad had men haar natuurlijk onmiddellijk herkend. Maar toch, de vermomming was weinig afdoende, en vol spanning wachtte zij den loop der gebeurtenissen af. De schreden op de gang naderden haar kamerdeur, maar gingen deze, met een korte, nauwelijks gehoorde op merking, voorbijtengevolge van een mis verstand was deze kamer als ledig in de hotellijst opgenomen en controle werd er dus niet uitgeoefend 1 En een anderen keer geschiedde het, dat zij, in uniform in den trein gezeten tusschen Gent en Brussel, de aandacht van een ietwat bejaard Hauptmann op zich gevestigd voelde. Zij raakte met den Hauptmann in gesprek, maar bemerkte, dat ondanks de antwoorden, die zij gaf, het wantrouwen bleef bestaan. Zij voelde zich in Brussel gevolgd, en ging daarom in een der café's binnen, waarin zy regelmatig couranten verkocht. Sohynbaar nam zy aan een tafeltje plaats, stond echter onmiddeliyk daarna weer op, hing de militaire jas aan den kapstok en verwyderde zich door een zij-ingang, slechts aan weinigen bekend. Zy begaf zich met spoed naar haar kwartier, verkleedde zich, nam de voorzorg alle militaire kleeren te verbranden, en was niet veel meer dan een uur later opnieuw in hetzelfde café, maar thans als couranten- verkoopster. Een harer eerste klanten was dezelfde Hauptmann, die haar onverschillig aanzag, eu dus blijkbaar niet de minste ge- ïykenis bespeurde. De mantel hing niet meer ter plaatse, maar de gang doorgaande, hoorde zij informeeren of de officier, die dezen mantel had laten hangen, reeds terug gekomen was. Het was een afdoend bewijs, dat zij in haar uniform wantrouwen gewekt had, en geruimen tijd heeft zy er over laten verloopen voordat zy weer van deze ver kleeding gebruik maakte. De taak, die al spoedig op Gabrielle Petit, nadat z(j tot de geheime organisatie was toegetreden, rustte, was haar dienstplichtigen verloofde buiten België te brengen. Met hen beiden gingen een aantal andere dienstplich tigen en vluchtelingen mee, terwyl de leiding berustte by een goed gekleeden heer, die de typische zwarte snor van den Franschen officier droeg. Het was de eerste keer, dat Gabrielle een tocht over de grens meemaakte; de electrische draad was er nog niet, maar de bewaking maakte zulke grensovergangen reeds toen zeer gevaarlijk. De leider gaf aan- wyzingen; leidde hen tot het uiterste punt, dat hij mocht bereikenzeide dan precies wat zij te doen hadden en welke gevaren ben konden bedreigen.Zekerheid van veilige overkomst kon hij hen niet geven, maar, zyhet ook met moeite, zij bereikten het voor hen veilige Hollandsche grondgebied, waarop het aantal inwoners niet gering was, dat met de Belgische buurlieden sympathi seerde. Eenmaal in Holland aangekomen, waren zij veilig, tenzij hunne papieren zou den blijken niet in orde te zijn, maar daar voor was afdoende gezorgd. Niet altijd kon den zij weten, dat vanuit schijnbaar onschul dige kleine huisjes in die kleine Zeeuwsch- Vlaanderensche plaatsjes agenten van den Duitschen contra-spionnagedienst op hen loerden. Dat zouden zy gemerkt hebben, wanneer zij weer voet in België hadden gezet. Telkemale, dat Gabriëlle Petit naar En geland moest gaan teneinde berichten, maar vooral documenten en teekeningen over te brengen, liep zy het grootst denkbaar ge vaar. De Duitsche contra-spionnagedienst zat niet stil, en zelfs zond deze een keer een Duitsch onderofficier met een vrouw van lichte zeden, die zich aangeboden had be hulpzaam te zyn, op haar spoor. Toen zy aan de grens de estaminet binnentrad, waar van de waard tot de geheime organisatie behoorde, waarschuwde deze haar direct voor het tweetal, dat zich voor man en vrouw uitgaf. Zoolang deze aanwezig waren, ver toonde Gabriëlle zich niet, maar nauwelijks waren zy weg, of zoowel zij als degenen, die zy over de grenzen moest helpen, kwa men te voorschyn. En weer namdegevaar- ïyke, moeilijke tocht door de duisternis een aanvang; weer werd gehoord, dat de Duitsche veiligheidsmaatregelen waren verscherpt; dat de electrische draad op zichzelf niet voldeed, maar streng werd bewaakt.Vooral dat gedeelte, waarin men het licht der overal opgestelde schy'nwerpers te vreezen had, was gevaarlijk. De vluchtelingen kenden het wachtwoord, maar dat alleen was niet vol doende, want zy zouden ongetwijfeld wor den aangemaand om te blljvenstaan.Nauw dan ook waren zij aangeroepen on hadden zy het wachtwoord gegeven of het dolle loopen om lijf en leven begon voor de zoo- veelste maal en weer slaagde Gabrielle Petit er in om veilig aan de andere zyde van de grens te komen, waar zy vrienden in groot aantal vond. Zij kwam in Vlissingen toen de Duitsche onderofficier en zijn voorgewende echtgenoote er reeds waren, maar het viel haar niet moeilijk deze uit den weg te blij ven. Wel waarschuwde zij voor alle zeker heid Engelsche spionnen, die zich te Vlissin gen ophielden, en die dan ook, gehoor geven de aan de uitnoodigingen van de zooge naamde echtgenoote van den Duitschen onderofficier, met haar uitgingen, maar wel verre van haar eenig geheim te verraden, haar ontroofden van het weinigje, dat zij wist. Wel zelden is een opdracht, door den Duitschen contra-spionnage-dienst gegeven, zoo slecht geslaagd als deze, en de bedoelde onderofficier is niet meer in dezen dienst gesteld. De belooning, op haar ontdekking gesteld, werd steeds grooter, want haar vangst werd voor de Duitschers steeds gewichtiger. En in oorlog gelijk in vrede zyn er altyd lieden, die bereid zijn tot laaghartige diensten, mits zij goed worden betaald. Zoo kwam men Gabrielle Petit op het spoor, en pakte men haar aan toen zy zich in het begin van 1917 bjj haar Tante te Brussel bevond," die slechts ten deele van haar gevaarlyke handelingen op de hoogte was. Er werd gebeld, en de heer, die binnentrad, noemde Gabrielle Me juffrouw Legrand geiyk zy zich meer dan eens had doen inschryven. Zy mocht dezen naam ontkennen zooveel zy wilde, de man deed alsof h(j in het vertrouwen was en noemde het wachtwoord. Hij bracht teeke ningen en documenten mede, diezjj by haar eerstvolgende reis naar Engeland zou over brengen. En al viel het Gabrielle op, dat de man met Duitsch accent sprak, zy kon de mogelykheid niet voorby'zien, dat dit alles ernst en de papieren waardevol waren. Met dezo in baar zak verliet zy het huis van haar tante, maar nauwelyks was zy op straat of drie politieagenten in burger hielden haar aan. De Hauptmann, die het eerst wantrou wen jegens haar had gevoeld, was bij hen. Hij zag hoe zy haastig iets naar binnen slikte; een bonbon geiyk zy het noemde, maar inderdaad een aluminium capsule, waarin in het gebruikeiyk miniatuurschrift een lang bericht stond geschreven; capsule welke de Duitschers langs natuurlykeu weg weer in hun bezit kregen. Lang en nauw keurig was het verhoor, dat men Gabrielle afnam, want het ging er niet alleen om dat haar schuld zou worden vastgesteld, het ging veel meer om de wetenschap, die zij btj zich droeg. Men bood haar behoud van leven aan, indien zij iets van die wetenschap wilde mededeelen; namen noemde van degenen, die tot de geheime organisatie behoorden of deze ten naaste bij aanwees. Maar Gabrielle wankelde niet; zij zeide niet-meer dan noo- dig was te zeggen, en zij verried niets en niemand. Hoogere officieren kwamen met haar spreken, zelfs de veldgeestelyke, die tot haar gezonden werd om haar in het laatste oogenblik by te staan, poogde het te harer wille, maar zy bleef zwijgen. Merk waardig, dat de Duitsche schrijver, die put uit het archief van de Spionnage Centrale te Brussel, zich er over verwondert, dat zij bij den Duitschen geestelijke niet wilde biechten en een Belgischen vroeg, dien zij niet kreeg. uitgevaardigd, waarin de voedselvoorziening principieel opnieuw geregeld wordt. Dit de creet is hierom interessant omdat erkend wordt, dat de tot nu toe gevolgde regeling inzake de voedselvoorziening heeft gefaald. Dit gebied wordt gedecentraliseerd. De zorg voor de voedselvoorziening van de arbeiders wordt overgedragen aan de fabrieksdirec teuren, de bedryfsraden en aan een Dieuwe regelingscommissie als hoogste instantie. Gestreefd zal er naar worden om de tegen woordige speculaties en knoeieiyeD onmoge lijk te maken. De verordening bepaalt, dat de staatsbedry ven, die tot nu toe levens middelen verkochten, worden ontbonden en alle bezittingen komen aan de bedryfsraden, die tezamen met de directeuren de voedsel voorziening op zich nemen. Arbeiders, die wegens overtredingen uit de bedrjj ven wor den ontslagen, verliezen hun rechten op voedselkaarten en vry wonen. Ten einde de voedselvoorziening te verzekeren zal er een bijzondere commissie van zes worden vormd, die verantwoordeiyk is voor het in practljk brengen van de nieuwe regeling. De rechten en volmachten van directeuren van ondernemingen en fabrieken worden uitge breid ten aanzien van de persoonlljde ver- antwoordelykheid. De ten uitvoerlegging van de nieuwe regeling staat onder toezicht van de Comintern en de vakvereenigingen. Deze nieuwe regeling bewijst dat Rusland een harden #inter tegemoet gaat. Ondanks alle maatregelen schjjnt het niet gelukt te zijn de voedselvoorziening te regelen. Men is er thans toe overgegaan om de levens- middelenvoorziening te onttrekken aan de z.g. collectieve verantwoordelijkheid en ze over te dragen aan de directeuren, de be- drijfsraden en de leden van de commissie van zes. VOEDSELVOORZIENING IN RUSLAND. Een nieuwe regeling zal de beslaande, die gefaald heeft, vervangen. Uit Moskou wordt gemeld: De Raad van Volkscommissarissen en de executieve commissie van de sowjet-unie hebben gemeenschappelijk een nieuw decreet Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid. Verloofd: RINA GROOTENBOER EN JAN M. BAKKER. Dirksland, Molendijk 320. Middelharnis, Kaaidreei E193. 6 December 1932. houdt vanaf 27 October ZITDAG te OLDDORP iederen Don derdag van 124 uur in Hotel AKERSHOEK- Donderdags geen middag- spreekuur te Middelharnis BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz, SANTOLMID1E f 2,25 per flacon, INJECTIE f I,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. 1 IN ONZE EILANDEN De Philips 830 a Het geeft tien tallen Europeesche stations, het is gebouwd volgens „Super-Inductie" systeem, is voorzien van de gouden Philips „Miniwatt" serie, en een weergaveonbegrijpelijk voor een apparaat van El. 165.- Vraagt demonstratie zonder verplichting Officieel Philips Reparateur JE ADRES VOOR Gedipl. Belastingconsulent. zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis »2e atelier van- I «m| af het station IB8HI houdt Donderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanai half 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half ff tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DELHARNIS, 's morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 31 Oct. 1932 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen*) V. Mlddelhituis 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vnr.» A. Rotterdam 8.00 Tm. Overige dagen (bah. Zon- en Feestd.) V.Middelharnis 6.40 vm.A.Vlaard.O.lOvm.*' A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.30vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen*) V.Rotterdam2.15 am. V. Vlaard. 3.00ma. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) Van 31 October t/m 7 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. Y. Vlaard. 3.00 nm. V. Brielle 1.25 §1[ A. Middelharnis 5.30 nm. Vanaf 8 Februari. V. Rotterdam 3.15 nm. V.Vlaard. 4.00nm ff V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelharnis 6.30 In aansluiting op den trein van 7.19 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.19 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), f In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). ft In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. All Feestdagen zijn l« beictaonwen: Mliawjiiïidng, 2e Pnascbdig, HeraeUiarlidig Pinksterdag en de belde KmldipM. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. KLUTPASIA Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren HET EERSTE HAPJE IS HET LAATSTE MORGEN kunt U van muizen en ratten verlost zijnGebruik Rodent op de voorgeschreven manier en het ongedierte zal U niet langer benadeelen. Koop direct een doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. O.a. bij alle drogisten verkrijgbaar. ONWEERSTAANBAAR VOOR voorheen TOEBOSCH Weste Wagenstraat 85-87 ROTTERDAM Tapis Beige Karpetten 3x4, thans voor. 6,75 3J X 4| voor 9,75 Axminster 3x4, thans 12,75 3i X 4J, thans 19,50 Prima matrasstel 2-persoons (wolvul- ling) van 25, Ptuchette Overgordijnen roet beschilderde randen, thans per paar voor 3,50 Mystère's in dfverse mooie patronen, moeten weg, thans Compleet Ameublement met leder, thans 19,50 met moquette thans 21,50 Neigens voor dien prijs. Zware 2 pers. Wollen Dekens 160 X 210 gaan nu weg van 8,50 voor 4,25 Lit'jumeau Dekens, prachtige patronen, 190 X 230 van 12,50 voor 8,90 190 x 230 van ƒ9,30 Massief Eiken Kapstokken, met geslepen spiegel, van 7,90 voor 4,50 van 6,voor 3,50 Wij hebben nog een groote partij Wollen Dekens (2-per soons) die door etaleeren iets vuil zijn geworden. Thans slechts3,50 Prima kwaliteit. Java-Kapok Matrasstellen. (2-persoons) van f 35, Damaststelten, (Java- Kapok) van 45, Massief Eiken Ligstoelen, verstelbaar met 2 kussens. Compleet5,75 (Geen beukenhout) Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07' ADVERTËNTIËN van 16 regels„1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1»per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Week-revue. Buitenland. Na ruim twee weken van toenemende spanning heeft von Hindenburg aan generaal von Schleicher de vorming van een nieuw preaidenteel kabinet opgedragen. Von Papen had te veel de part^en tegen zich in het harnas gejaagd om nogmaals opnieuw met de vorming van een kabinet te worden be last, waardoor von Schleicher de aangewezen man werd. Het ministerie von Schleicher, bestaande uit nagenoeg het geheeie ministerie von Papen plus enkele nieuwe gezichten, wacht geen gemakkelijke taak, hoeweJ het er zeker van is heel wat minder fel te zullen worden bestookt dan net ministerie von Pa pen, dat enkel en alleen kon rekeoen op den onvoorwaardelijken steun der Hugenbergia- nen. Von Scbleicher is steeds meer „de groote man op den achtergrond" in het ministerie von Papen gebleven, heeft zich weinig vy- aaden gemaakt ea was tot op zekere hooüte bi) de natiouaal-socialisten in de gunst. W' 1 hebben de uationaai-duciahstische bladen on- miudelyk met de daarvoor gejjkte krachtter men een felle oppositie tegen het kabinet von Schleicher aangekondigd, dat hun groote Adolf geen rykskauselier is geworden ligt de Dazi's nog altyd neei zwaar op de maag, doch tijdens den eersten bijeenkomst van den Rijksdag waren de nationaal-sociaiis- tische afgevaardigden heel wat tammer dan de felle artikelen in bun persorganen en dank zij deze houding krijgt von Schleicher gelegenheid rustig tot begin Januari zyn programma op te stellen, enz. Geheel kalm is natuurlijk de eerste by een komst van den Rijksdag niet verloopen.Dat zou ook te mooi geweest zyn en wat te veel- eischend voor de radicalen van rechts en links. Een onbeduidend indicentje werd aan leiding dat de communisten en nationaal- socialisten handgemeen raakten en vrooljjk een robbertje knokten, Een paar builen en schrammen of gekneusde ribben verhoogen wel niet het aanzien van den Rijksdag, maar men raakt er aan gewoon. De nieuwe rijkskanselier, die in Juni als rijks weer minister is opgenomen in het minis terie von Papen en die nu ook aan het hoofd van dit departement blijft en dus over de machtsmiddelen van den staat beschikt, zit heel wat steviger dan von Papen. Denatio- naal-socialisten hebben alle aanleiding wat in te binden. Als ze het al te bont maken wacht hen weinig goeds van deze gewapen de band en wanneer ze behoorlijk zoet zyn zullen er ook voor hen wel de noodige sui kerklontjes beschikbaar zijn. Eenige minis terzetels en het bezetten van ambtenaars- posten in Pruisen is nog wel zoo aanlokke- lijk als het zonder doel aansturen op het uitlokken van een nieuwe Rijksdagontbin- ding eu de daaraan vastzittende nieuwe ver kiezingen. Het gunstig gety voor de natio- naal-socialisten schijnt te verloopen. Bij de J laatste verkiezingen in Thüringen, bij voor gaande verkiezingen is dit ook meer dan eens duidelijk gebleken, hebben de nazi's i behoorlijk voor den broek gehad en dit blijkt [het Jmeest afdoende middel te zijn hen tut rede te brengen. Maar ook met deze voor- loo ehe ven ove ver te D reg lanc tiek ring op zek' zal pan Dö gela te G s'an hier sche te cc alles Deze word stap] werk volge doch schee de ve; FEUILLETON. He leiden tot d min eelan Wash In aan h gealli wezen en vri gehan trouw schap medeg aaube transfe Decern opgehe dat de nog vo schap logssch Voor voorloo is spe Genéve waar o ciën va publiek tegen b lende t liever om te de Fran zich bij en Eng met de over ov~ zich te bovendi niet do beetema eenheids CH. GARVICE Uit het Engelsch door HENRI VAN DE WEG. Geaut. Uitgave van de N.V. Uitgeverij PD. Bolle. 2) „Strakjes," zeide Marion glimlachend. ..Thomp son zegt, dat lord Northbridge zoo trotsch en gelukkig Is als een koning. De "graaf heeft de be dienden uitgenoodigd te drinken op de gezondheid van mylady en zijn zoon en erfgenaam." „Zijn zoon en erfgenaam," herhaalde lady Northbridge fluisterend. „Zou ik hem groot zien worden. Marton? Ik heb het gevoel of het leven [Jit mij is weggevloeid, ik, ik weet niet precies noe ik het moet zeggen, ik weet niet. of..." „Foei, myladyt Foei!" viel Marion haar in de rede, zoodra zij merkte, dat lady Northbridge zich overgaf aan sombere gedachten. ..U mag zich vooral geen zorgen maken. Denk toch aan uw kleinen lord Raymond; u moet om zijnentwil uw best doen beter te worden." „Dat weet ik wel, want als ik niet beter word. zou er niemand zijn om op mijn jongen te passen. Absoluut niemand! Ik ben zijn moeder." Lady Northbridge toonde zich zeer opgewonden en Marion had groote moeite haar te kalmeeren. „U weet toch wel, dat ik op hem zou passen, a»s op mijn eigen jongen. Doch we behoeven immers ni lien, hoe De dok haar zich moeder w „Lady zoon door zult er zelf bewezen d „Dat is ik zou mi hebben," voor zich „Ik zal 1 antwoordd „Daar tv Ik ben er kwamer hi De deur op zijn te ouder dan zijn gelaat gestreken. scheiden te: trek om nu te geven. „Liefste," wijl hij de vrouw kust( rug ts. Mag glimlachend van liet kle over liet sc graaf het oj terug aan di tranen. „Mi

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 4