Burgerlijke Stand RECHTZAKEN Marktberichten ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1932. ïyk de geflkte uitdrukking is, zijn geen der I beide Flakkee-elftallen Zondag in den strüd I geweest. Flakkee I boorde Zaterdagavond per radio zijn wedstrijd afgelast en Flakkee II kreeg bericht van zijn tegenstandsters dat ze den strijd gewonnen gaven, wat voor de ontvangende vereeniging een flnancieelen tegenvaller is. Het zou tijd worden dat de I bond dergelijke onfaire besluiten wel thuis I spelen maar niet uit willen gaan - terdege wist te straffen, b.v. dat de niet-opkomende vereeniging den ontvangende en gedupeerde I vereeniging een schadeloosstelling gaf gelijk aan de vervoerkosten tweede klasse van de I spoor- en tram tusschen die twee plaatsen. Laten we deze gelegenheid eens gebruiken om uit te kienen wat de ranglijst doet en zegt. Er is veel gebeurd sedert ons laatste staatje. Allereerst heett A.V8. zich ook laten kloppen door H.6.S. Dat is niet onverdien stelijk van de Overschieêrs, maar het be zorgt ons diepe rimpels omdat H.G.S. nu zelf een run gaat ondernemen op den boven sten plaats. Zij heeft nu 2 van de 8 uitwed strijden gewonnen, heeft maar 2 verliespum ten en is per slot van rekening nog het gs- makkelijkst in staat om boven Flakkee te I komen. Die H. G.S.-ers zullen we geducht in de gaten moeten houden Wij rekenen de ranglijst uit, naar het ge- middelde, wat zijn voor- en zijn na-deelen heeft. De lijst luidt: 2 c C Vereeniging I 01 O g "ö3 O Verl "e 3 r Gem O O 1 Fiakkee 7 5 2 10 1,48 1 Saturnus. 5 3 1 1 7 1,40 V H.G.S 3 2 1 i 1,33 I Noordereil. 5 2 2 1 6 1,20 1 A.V.S 8 4 1 3 9 1,12 I Pechvogels.. 4 2 - 2 4 1,- I Charlois 5 2 1 2 5 1,- D.E.Z.V 7 2 1 4 5 0,70 Erasmus. 6 6 0 0,00 Nemen we den ranglijst, gerekend naar I het aantal verloren gegane punten dan is 1 H.G.S. de leidster, met 2 verliespunten, ISaturnus 2, met 8 verliespunten, Flakkee, l Noordereiland en Pechvogels allen geiyk met 4 verliespunten. De zaak blijft precies eender, hoe men het I look bekijkt, Flakkee heeft een kans, een I behoorlijke zelfs, maar zooals een dagblad schreef over den ranglijst dat Flakkee zich vaster nestelt op den eersten plaats, deze I opinie kunnen we met ons beste weten niet I Ideelen. Al heeft Flakkee momenteel de mees-1 .te punten bij elkaar getrommeld, onze geel- jblauwen zyn er nog lang niet. Er is reden I van optimisme, maar groote zorg blijft er I over, een zorg wat doen de spelers zelf. En I pp dit punt willen we nog even hameren, I ie spelers zelf zullen het antwoord moeten I geven, nu de kans er is, of zij zullen doen I vat ze twee jaren geleden deden uit zich I fcelf, de eischen zichzelf eener nauwgezette .raining opleggen, het beroemde op tyd-naar- red en weinig of liefst heelemaal geen nicotine I pf bier. Een eisch aan een speler die hj] :ich zelf oplegt, die zwaar is, doch een die fubbele rente afgeeft aan den sportman. Sterke beenen en een sterken wil, dat wordt hu eenmaal gevraagd van een goed voet palier en sportman. Een eisch... waarvoor pelaas ook velen zijn gezwicht. J. B. |lentrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 2 December 1932. koode kool 3,50 tot ƒ10,— per 100 stuks. I üoemkool 9,50 tot 13,— per 100 stuks. I avoye kool ƒ2,— tot ƒ10,—per lOOstuks. I Vitte kool 2,50 per 100 stuks, tnollen 1,30 tot 3,50 per 100 stuks. Spruiten 2,50 tot 8,50 per 100 k.g. '.roten 1,60 tot 2,60 per 100 k.g. oete appelen 11,— tot 15,50 per 100 k.g. |oudreinetten 13,— per 100 k.g. ourt pendu 11,50 per 100 k g. Jippeling 11,50 per 100 k.g. Ileiperen 8,50 tot 15,— per 100 k.g. ergamotten 14,— per 100 k.g. bnsperen ƒ7,— per 100 k.g. - |ruiven 12,— tot ƒ12,10 per 100 pond, peiling van Zaterdag 3 December 1932. ÜIEN. ROVEƒ1,68 tot 1,70.1 EWONE (met trosm.) 2,16 2,20. 5WONE (z. trosm.) 1,82 1,97.1 RIELINGEN 1,68. iCKLERS2,54. Hies per- en inclusief baal. kan voer 35.900 K.G. '30MMELSDIJK. Op Zondag 11 Decemberl k. hoopt Prof. Lindenboom uit Groningen, avonds 7 uur op te treden voor de Vrijz-I Irvormden in het lokaal Rikxoortaanden| Jngeweg. Gedurende de maand November j.l.l btigden zich alhier 10 personen, 8 ingeT .enen vertrokken uit deze gemeente, ge-1 -en werden 6 kinderen en overleden r -sonen, terwjjl 5 huwelijken werden ge-| |ten. De uien worden thans verkocht nogl jeds voor 2,50 per H.L., de aardappelen! pr 0.70 en koepeen voor ƒ0.45 per H.L'I HRKSLAND. Naar we uit bevoegde bronl [nemen is door de Raad van Arbeid tegetl arbeider A. H. alhier, proces-verbaal op-[ oaakt wegens het valscheltyk aangeven! een ongeval als zijnde hem op het weril overkomen terwijl bleek dat by dac ongeval op een andere wijze bad opgeloopen. 'l'egen de rentenier P. v. d. G. alhier, is procesverbaal opgemaakt wegens over reding van de slachtwet. Voor de oog-tcollecte werd in de Ned. Herv. Kerk alhier nog een gift van 50,— gecollecteerd, zoo.L.t deze collecte in totaal 559,50 heeft opgebracht. Maandagmiddag ontstond in het maga? zijn van het Groene Kruis in het voormalige Weeshuis een begin van brand. Door veld wachter Bakker werden enkele ramen stuk geslagen waarna bij met eenschuimblusch- apparaat kon binnen komen, zoodat de braud toen spoedig gebluscht werd. De brand is hoogst waarschijnlijk ontstaan doordat schil ders met een benziuelamp de verf van het raam hadden afgebrand. A.s. Vrijdag zal alhier het jaarlijksche straatschuren moeten plaats hebben. De Minister van Defensie heeft aan den dienstplichtige L. van Dijk, van de lichting 1932 voor eeo jaar vrijstelling wegens kost winnerschap verleend. HER&INUEN. In deze gemeente zijn een drietal koeien (ossen) welke onbeheerd aan den Oudendijk liepen te grazen en waarvan de eigenaar onbekend is, opgehokt. De eige naar kaü zien bij de politie vervoegen om zijn eigendom terug te bekomen. Tot onderwijzer aan de Herv. Lagere School alhier, is met ingang van 1 Januari a s. benoemd de Heer W. van der Haar, onder wijzer te Vreeswijk. In de afgeloopen week werden per scheepsgelegenheid uit de haven der ge meente vervoerd 538UOO KG. suikerbieten en 540 baaltjes uien De handel in diverse landbouwproducten was van beperkten aard. Met bijgekomen nagiften heeft de oogst- collecte in de Herv. Kerk opgebracht de som van 353,71. Met grooien dank aan de kerk gangers werd dit j.l. Zondag van den kansel de gemeente medegedeeld. De stemming voor een ouderling en een diaken ia de Herv. Kerk zal deze week plaats hebben op a.s. Woensdag des avonds te half zeven uur in de consistorie. GOEDEREEDË. Met ingang van 1 Januari is benoemd als verpleegster alhier Mej. de Jong van Haarlem. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 3 dagen gevischt en per dag 50 kilo gevangen. Ten huize van den gemeente-arts zal op 14 December gelegenheid zijn tot koste- looze inenting. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling staan 13 werkloozen inge schreven. De visscher A. Lokker is deze week uitgevaren ter schubbenvangst. OUDDORP. De leesbibliotheek van de Chr. Jongelingsvereeniging zal voor begunstigers voortaan eiken Donderdagavond geopend zijn van 6 30 tot 7.30 uur. Maandag stonden bij de Arbeidsbemid deling 55 werkloozen ingeschreven. De Cichoreidrogerijen „de Eendracht" en „Ceres" zijn met de werkzaamheden klaar gekomen. Dimmen Luime Cz. die met een wagen bespannen met 2 paarden gereed stond weg te rijden, zou op de zitbank plaats nemen, doch had het ongeluk uit te glijden, waarbij h|j zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp noodig was. De garnalenvisschers hebben do afge loopen week 3 dagen gevischt en 50 kilo per dag afgeleverd aan de pellerijen voor 15 cent per kilo. In de weervisscherijen werden geen zal men gevangen. A.s. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. kerk voorgaan ds. Van Ameide. NIEUWE TONGE. De Diaconie der Ned. Herv. kerk heeft besloten aan de pachters van landerijen reductie te geven van 10 De heer L. Waling deed bij de politie aangifte, dat het voor zijn woning aan de Voorstraat staande rijwiel was verdwenen. De heer L. van Groningen, alhier, is in de laatst gehouden vergadering gekozen als bestuurslid van den Centralen Ouderraad voor Goeree en Overflakkee. Op den Battenoordschendijk reed de chauffeur G. Knöps, alhier, met zijn vracht auto door een defect aan het stuur in de sloot. De heer K. wist zich te bergen en bekwam lichte kwetsuren. Met behulp van een kraanwagen uit Sommelsdijk werd het voertuig weer op het droge gebracht. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling hebben zich deze week 44 per sonen als werkloos doen inschrijven. Het zoontje van den heer D. van Helden alhier had de onvoorzichtigheid een koffiepot met kokenden inhoud van de tafel te trek ken,-waardoor het kind den gehelen inhoud over z(jn beentjes kreeg en zeer ernstige brandwonden bekwam. OUDE TONGE. Voetbal. Zondag j.l. won „Xerxes I" met 6—0 van „D.J.S. I" van Middelharnis. De heer B. Vogel heeft z(jn zeilschip „De Goede Verwachting" verkocht aan zekere heer Schmidt uit Köln (Duitschland). Het scbip is bestemd voor de kuilviascherl). De uitslag van den afslag van huizen en landerljeD, voorheen in eivendom bij deD heer C. A. Buys, is als volgt: Koop 1. huis eo schuur, aangeloopen op inzet ad 1350,— door A. Kanters; Koop 2, 3 woonhuizen, gemijnd door dhr. L. Boot 0|5 755,— Koop 3, perceel bouwland in „Battenoord". door Mevr. Lokker gemijnd op ƒ810,— per gemet; Koop 4, perceel bouwland in „Heerenpol der", gemijnd door A. van Nieuweuhujjzeu op ƒ810,- per gemet. Vrijdagavond vulden de heeren Pulle man en J. de Leeuw een bus ruwolie. Door onvoorzichtigheid van laatstgenoemde ge raakte de bus in brand. De Leeuw bekwam eenige onbeduidende brandwondjes, doch Pulleman werd in het gelaat ernstig ver wond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gedurende de afgeloopen week meldden zich b(j den Agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan116 landarbeiders, 2 chauf feurs en 2 transportarbeiders. De heer C. Vogelaar heeft onderhands aangekocht het woon- en winkelhuis van den lieer J. van den ïol aan de Voorstraat Gedurende de bietencampagne werden alhier aangevoerd onderstaande aantallen K.G. bieten vooi Coöp. Suikerfabriek bruto netto „Dinteloord" 5.744.030 4.874.490 Coöp. Suikerfabriek „Puttershoek". 4.307.640 3.624.490 Coöp. Suikerfabriek „Roosendaal" 935.970 802.590 Centrale Suiker- Maatschappij 833 510 708.460 Totaal li 821.u50 10.01uu3U OOLTGENSPLAAT. Vorige week werden van hier per schip vervoerd: 107 830 k.g. aardappelen, 25.500 k g. uien en 4000 k.g. koepeen, terwijl per tram werden vervoerd 1181 balen uien van 50 k.g. De heer Jac. Korteweg Jzn. heeft voor de benoemiDg tot notabele der Ned. Herv. Kerk bedankt. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft de volgende tweetallen opgemaakt. Voor ouder ling D. Korteweg Czn., P. Snaauw en voor diaken C. L. Korteweg Pzn. en D. Ras. Bevolking over de maand November: Ingekomen zijn: Leendert vanNimwegeD van Rotterdam, Johanna van Zanten van Den Bommel, Simon Cornelis van PutteD van Rotterdam, Hendrina van Dravik van Voorburg. Vertrokken zijn: Magcheltje Neels naar Dinteloord, Suzanna Neels naar Leiden, Leen- tje Wilhelmina de Vos naar Middelharnis, Wilhelmina de Vos naar Stad aan't Haring vliet, Adrianus Marinus Kreeft naar Zuid- Beijeriand, Jan Willem van den Houten naar Den Haag, Johannis Corstiaan de Vos naar Middelburg. HELLEVOETSLUIS. By Kon. besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente P. de Geus. BRIELLE. De Vereeniging voor vreem delingenverkeer houdt ook dit jaar wederom een maskerade met daaraan verbonden prij zen voor gemaskerden, die zich op tijd bij den secretaris van V.V.V. hebben aangemeld. Gemeenteraad. Na opening van den Raad legde het nieuwe lid, de heer Van Opijnen, (s.d.a.p.) in handen van den voorzitter Mr. Egter van Wissekerke belofte af. De voorzitter wenschte hem van harte geluk met zijn benoeming. Aan het verzoek van de vereeniging Schut- tevaer alhier, om demping van autolichten by het veer is voldaan, eveneens aan het verzoek, om de gasvlam daar ter plaatse te blindeeren. Alvorens de begrooting 1933 in behandeling komt, maakte de voorzitter enkele opmer kingen over gevraagde gelden enbelangryke subsidiên, o.a. door de vereeniging „Het Badhuis", de R. T. M., de Vlaardingsche Stoomboot Maatschappij en de avondschool. Hierna komen enkele volgnummers in be handeling. Na langdurige en breedvoerige besprekin gen werd het voorstel van B. en W. om een commissie uit te noodigen, teneinde met B. en W. in overleg te treden, om ontdui kingen te kunnen voorkomen. Aangenomen werd een voorstel om boven de 75 tot 200 5 en vanaf 200 en booger 10 te heffen en beneden de ƒ75 niets. Betreffende den post ry wielen politie wordt besloten deze te brengen van 40 op 20. De vereen. Afschaffing van Alcoh. dranken vragen 50 subsidie, besloten werd dit te breDgen op 25. De vereen. Schuttevaer had een verzoek ingediend, om verlaging van bruggeldtarie ven. De heer De Jong merkte op, dat we waakzaam moeten zijn, in verband mot het Voornsche kanaal, dat vr|j is voor alle sche pen. B. en W. stelden echter voor er afwyzend op te beschikken, waartoe werd besloten. De directie van de R.T.M. en VI. st. Mij. vraagt 500 subsidie. Besloten werd lOcent per inwoner te geven. Betreffende de vermakelijkheidsbelasting zal| deze weer evenals voorheen worden en de heer Van D(jke merkte op, dat het dan als crisisbeiasting geheven zal worden, zoodat er thans geen ontheffing meer is. Hierna werd de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd nog, het huisje van de fa. Hofland, thans in eigendom van de gemeente, by publieke inschrijving te. verhuren. OOSTVOORNE. In de op 2 December j.l. gehouden Raadsvergadering is tot wethouder benoemd de heer J. Laay, in de vacature H. Gorzeman Jzn. Donderdagavond omstreeks halfzes heeft op den Brielscheweg een aanryding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een wagen, met een paard er voor en een er achter, welke aanr()ding vry goed is af geloopen. De auto werd zoodanig beschadigd, dat hy met een kraanwageu moest worden weggesleept. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het feit, dat de wagen aan de achterzyde noch van een roode lantaarn, noch van een reflector was voorzien. SOMMELSDIJK. Geboren: Arendje, d. v. Cornelis Kievit en Seeltje Korteweg. DIRKSLAND. Geboren: Adriaan, z. v. Cornelis Johannis Goedegebuure en van Neeltje de Zout. GOEDEREEDE. Geboren: Adriaantje, d. v. A. Gebuis en L. M. van TiggeleD; Grietje, d. v. K. Heer schap en M. van Wyk. Ondertrouwd: K. v. d. Houten 25 j. en G. Tanis 25 j Overleden: Kaatje Verschoor, oud80jaar, echtg. van J. Roos. OUDE TONGE. GeborenLeendert, z v. Jacob van Kempen en Cornelia Fluit; Marinus, z. v. Adrianus Bogert en Maria Baan; Johanna Adriana, d. v. Joannes Pollemans en Wilhelmina Catharina de Laat. Gehuwd: Hendrik Wielaard, jm. 32 j. en Klaasje van Lenten, jd. 21 j. Overleden! Pieter van Schelven, 72 j. echt- gen. van Diederika Catharina Schipper. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Maartje, d. v. Adrianus de Vries Martyntje van Erkelens; Cornelia Maria Huberta, d. v. Anthonius Jacobus van Vugt en Anna E. C. M. Hopmans. DIEFSTAL. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage diende de zaak van J. M. 22 jaar, J. M. de W., 25 jaar, te Ooltgensplaat, en Chr. S 22 jaar, te Oude Tonge, allen landarbeider, wegens diefstal in vereeniging van een vat benzine, door den Rotterdamschen politie rechter ieder tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. Verdachten waren in beroep gekomen, omdat zij de straf te hoog vonden. Het O. M. zeide, gunstige reclasseerings- rapporten omtrent M. en d. W. gelezen te hebben. De reclasseering is er zeker van, dat het feit zich niet zal herhalen. De jon gelui hebben volgens het rapport lichtzinnig gehandeld. Het O.M. meende, dat de jongelui onder toezicht van een katholieke reclassee ring moeten komen. Inzake S. is geen reclas- seeringsrapport uitgebracht; deze komt al voor de tweede maal met den strafrechter in aanraking. Het O. M. vroeg voor M. en d. W. twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftyd van 3 jaar, onder byzon- dere voorwaarden, en voor S. een maand onvoorwaardeiyk. Mr. Jelgerhuis Swildens, de verdediger van M. en d. W., pleitte voor een voorwaar delijke straf, zooals het O. M. had gevraagd. Mr. E. M. de Visser, de verdediger van S., zeide, dat in deze zaak een hoofdschul dige was, n.l, een smid, die de jongens als het ware had aangezet om het vat benzine weg te nemen, omdat hij het koopen wilde. Pi. had voor S. een reclasseeringsrapport gevraagd, maar als het was uitgebracht, zou het ook gunstig hebben geluid. S heeft nooit gestolen, maar vroeger in drift een agent een klap gegeven. Pi. vroeg een voorwaar delijke straf ook voor S. De 35-jarige smid C. A. J te Ooltgensplaat, was door den Rotterdamschen politierechter veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens heling van een vat benzine. Dit was het vat, gestolen door de drie jongelui, wier zaak het.hof tevoren had behandeld. Het vat bevatte gesmokkelde benzine. Verdachte bekende. De verdediger, mr. van Eyk, zeide, dat op de eilanden velen benzine kochten, voordat de nieuwe benzinebelasting inging, de ben zine in den-grond stopten en, nadat de nieuwe belasting in werking was getreden, ze tegen hoogeren prijs verkochten. Zulk een vat ge smokkelde benziDe betrof het hier ook. Get. M., een der verdachten uit de eerst behandelde zaak. zeide dat hij met verdachte had afgesproken, hem metztin beide kamera den het vat te zullen brengen. Verdachte zou het dan koopen. De president, jhr, van Weiier zeide, dat het vat, het mocht dan gesmokkeld zijn, in elk geval niet het eigendom van verdachte en van get. was en dat. het gestolen goed was. Verdachte wist er alles van. Getuige J. C. de Wit verklaarde, dat het vat zyn eigendom was en dat hy het in de sloot had verborgen. Get. M. had hem het vat gebracht. Get. M. verklaarde, dat get. De Wit hem gezegd had, dat, als hem gevraagd werd, van wie het vat, was, hy moest zeggen, dat het van Van Bijen was, den vertegenwoordiger der maatschappij. Get. de Wit werd langdurig ondervraagd over de kwestie, of het vat wel zyn eigendom was en of hy hot gekocht en betaald had. Het O. M. zeide, dat verdachte volledig bekende, maar dat niet bewezen is, dat van hem het initiatief is uitgegaan. Dit moet zijn uitgegaan van get. M., die het vat by De WitMiad bezorgd op last van Van B yen en die wist, dat het in een greppel was gelegd. Het O. M. noemde het onbegrypeiyk, dat verdachte, die gunstig bekend staat, is be zweken voor de verleiding van heling. Ver dachte had de jongens moeten weerhouden van den diefstal in plaats van een afspraak met hen te maken. De katholieke reclasseering heeft een rapport over hem uitgebracht, dat zeldzaam gunstig luidt. Verdachte heeft verschillende bestuursfunctiesin liefhebbery vereenigingen Als ooit iemand berouw heeft gehad, is het deze man Hij ziet volkomen in, hoe slecht hy gehandeld heeft. Gaat hy twee maanden in de gevangenis, dan krygt zyn concurrent op het eiland, de andere smid, alle klanten. In verband met den aandrang der reclas seering vroeg het O. M. een voorwaardelyke oplegging van twee maanden gevangenis straf, met driejaar proeftyd, onder oplegging van de byzondere voorwaarden der katholieke reclasseering. De president vroeg, of het hof er vast op kon rekenen, dat verdachte nooit meer zoo iets doen zou. Verdachte knikte bevestigend. De verdediger ondersteunde het requisitoir van den advocaat-generaal. In alle bovenvermelde zakeD, behalve die, welke is aangehouden, is de uitspraak be paald op a.s. Woensdag over acht dagen. mode is, zien we verschillende grijze tweed mantels met zwart astrakan afgezet en lichtgryze mantels met lichtgiyze astrakan gegarneerd Zeer elegant is echter een mantel van lichtgroene stof met een schouderkraag van goudkleurig otterbont, maar niet zoo gemakkeiyk draagbaar als de meer neutrale tinten. Bruin is b.v. eveneens zeer in de mode en een bruin lakensche mantel met bont in gelyke tint gegarneerd, is even smaakvol als praGtisch. WILHELMINE. PARIJSCHE MODEBRIEF DE BONTMODE VOOB DEZEN WINTKB. Groote variatie in kleur en vorm. Wat is „bont?" „Zachtharig, bewerkt die- renvel", zegt het woordenboek. Zachtharig natuurlijk, de huid van een stekelvarken of van een wild zwyn zullen we nooit bont noemen. In onze fantasie is het woord bont altijd verbonden met zachtheid, warmte, behagelijkheid. Vroeger was bont ook nog een weinig romantischde huid van een wild dier, dat eenmaal ergens ver weg, door de bosschen zwierf, op roof uit, en door eer? moedigen jager werd neergelegd. De tegen woordige „bont-dieren" hebben zelden iets van de wildernis gezien. Ze brachten hun leven, welverzorgd, door in een hok, kregen op tijd hun voedsel en werden, eveneens op tijd, afgeslacht. En dan zijn er nog de on telbare hazen en konijnen wier huid tegen woordig tot bont wordt verwerkt en die, dikwijls met veel succes, het duurste pels werk imiteeren. Gelukkig maar, want op deze wijze kunnen we allen meedoen aan de bontrage die op het oogenblik het grootste deel van de beschaafde wereld „teistert". Want we zijn er niet mee klaar, wanneer we eens één keer diep in de beurs tasten en ons een mooi bontgarnituurtje aanschaf fen. De bontmode wijzigt zich onophoudelijk Ver zijn de dagen toen grootmoeder haar bontstelletje onveranderd aan kleindochtertje naliet. De bontmode is elk seizoen anders tegenwoordig en zelfs binnen dien tijd zieD we wijzigingen in kleur en maaksel. De voornaamste bontsoorten, waaruit we de keuze hebben zijn hermelijn, gaillac, ge woon en goudkleurig otterbont, zwart, wit, grijs, donkerblauw en bruin astrakan, ge schoren lamshuid, sabelmaiter, blauwe, zwarte en roode vos, Amerikaansche marter, luipaard, veulen, bever. Dit is de lijst van de rijke en elegante pelswerken, een lijst die waarlijk Diet klein is. Mooie moderne bontmantels zijn dikwijls even in het middel ingenomen, terwijl het benedengedeelte iets ruim valt door ingezette punten. Voor koude winterdagen is een boDt- jas natuurlijk onovertroffen maar, daar de aanschaffing altijd vrij kostbaar en z'n ge bruik uiteraard toch een weinig beperkt js, geven vele dames de voorkeur aan een ge wonen stevigen wintermantel, royaal mei bont gegarneerd Een groote klaag, van voren of op zil vastgeknoopt, en rijk met boDt versierde mouwen geven een wintermantel een zeer elegant aanzien. D^ze mouwen hebben zeer lange man chetten van bont met wild-uitstaaDde kappeD of ze zijn integendeel geheel van stof terwijl juist het bovengedeelte van bont is vervaardigd. Soms heeft de mouw een breede platte bontring om deD elleboog of bestaat dik wijls ook geheel uit bont- Aan avondmantels wor den zeer wijde, zeer soe pele bonten mouwen ge nomen terwijl die voor overdag iets bescheidener van omvang zijn. Dikwijls wordt ook op een wollen mantel een bonten bolero ingezet. Dit bont moet. dan natuurlijk bijzonder glad en soepel zijn, auders maakt het de gestalte te forsch. Een dergelijke bontgarneerihg kan men ook zeer nuttig aanwen den om b.v. een winter mantel van het vorige jaar onherkenbaar te verande ren of om de goede stuk ken van een versleten j bontjas op te gebruiken. j Daar grijs zeer in del Vee en Paarden. ROTTERDAM, 5 December. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd: 570 vette runderen, 270 vette kalveren, 864 schapen of lammeren en 1164 varkens. Prijzen per 4 kilo: koeien 1317£ ct., 25— 27 ct. en 31—33 ct.; ossen 16—17 ct., 21—23 ct. en 2629 ct. ct.; varkens 14 ct., 144 ct. en 15 ct.; lammeren 8144 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was behoor lijk met matigen handel. Dezelfde prijzen van laatstleden Dinsdag werden besteed. Stieren te gering aangevoerd om noteering te maken. Vette kalveren aanvoer tamelijk met iets williger handel. De prijzen van 1ste kwaliteit waren iets hooger, terwijl de 2de en 3de soort gelijk bleven aan laatstleden Maandag. Een best kalf ging nog tot 2\ cent boven noteering. Schapen en lammeren met redelijken aan voer en slechten handel. De prijzen bleven op dezelfde hoogte. Varkens aanvoer iets beter dan laatstleden Maandag, de handel was lusteloos en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die van vorige week, met vermoedelijk slechten afloop. Zouters waren niet aangevoerd. AMSTERDAM, 5 December. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 437 vette koeien, waarvan de prijzen waren: ie kwal. 6268 ct., 2e kwal. 5360 ct., 3e kwal. 4250 ct., mindere soorten 30 ct., alles per kg. siacht- gewicht; 50 melk- en kalfkoeien 180220 per stuk; 128 vette kalveren: ie kwal. 60—65 ct., 2e kwal. 5358 ct., 3e kwal. 40 50 ct., alles per kg. levend gewicht; 53 nuchtere kalveren 49, 89 schapen 1216, beide per stuk; 920 vleeschvarkens 90110 kg. 3436 ct., zware varkens 3335 ct., vette 3233 ct., alles per kg. slachtgewicht; 52 paarden 80110 per stuk. Granen, Meel, Oliën enz. ROTTERDAM, 5 December. Binnenland- sche Granen en Peulvruchten. Gerst 55,50. Haver 4,505. Erwten: kleine groene 8—12,50, puike kwaliteit daarboven; schokker-erwten 13 tot 15, verder 812. AMSTERDAM, 5 December. Binnenland- sche granen. (Boerennoteering): Rogge 4,75 tot ƒ4; wintergerst 4,754,75; Chevalier gerst 4,755,25; haver 4,505; duive- boonen 7,50—8; paardeboonen 66,25; gr. erwten 1113; vale erwten ƒ39, alles per 100 k.g.; karwijzaad 9,7510; blauw maanzaad 1920 per 50 kg. ROTTERDAM, 5 December. Fijne Zaden Boeren noteering): blauwmaanzaad 3840, karwijzaad 1820. voorlijnzaad 67, blauwbloei zaailijnzaad 1112, witbloei zaailijnzaad 1113, per 100 kg. AXEL, 3 December. Ter graanmarkt werden lieden de volgende prijzen besteed: rogge 45, gerst 4,505,75, haver 45,25, erwten 811,75. Uitgezochte partijtjes mogelijk iets hooger. Boter, Melk, Kaas en Eieren. APELDOORN, 5 December. Gemeentelijke eierhal. Aanvoer 80.000 stuks. Prijzen van 3.75 tot 6.25, middelmarkt 4.67. Handel traag. OUDEWATER, 5 December. Kaas. Aan voer 45 partijen, tezamen 2025 stuks, we gende 10125 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk 3032, idem mindere 2729. Handel matig. ROERMOND, 5 December. Eiermijn. Aan gevoerd 1.500.000 stuks. Kippeneieren ƒ4.90 6,idem kleine 2.504.80, eendeneieren 3.504.50, de 100 stuks. Tl EL. 5 December. Boter 1.501.55, eieren 3,75 tot 4.50. Aanvoer 20.000 eieren. Groenten, Fruit en aardappelen. ROTTERDAM, 5 December. Binnenland- sche tarwe. (Medegedeeld door W. van Steeden <X Co.) Heden werden door de Tarwe-Centrale in veiling verkocht: 200 tons Zeeuwsche B 4.724. 160 tons Zuid-Holl. B. van ƒ4.70 tot 4.65. Terwijl de 200 tons Groninger B voor 4.40 werd opgehouden. Alles per 100 K.G. plus 1 pet. veilingskosten. Dit jaar worden geen veilingen meer gehou den, wel wordt doorgegaan met verkoop uit dc hand tegen de vastgestelde prijzen. ROTTERDAM, 5 December. Heden waren de prijzen der aardappelen ais volgt: Brielsche eigenheimers 0.601.30, Zeeuwsche blauwe 1.401.80, idem eigenheimers ƒ0.500.90, idem bonte 1,401.80, bi. eigenheimers 0,801Wesl. zand ronde 3—4 ct. per K.G.; bravo's 1.401.80, poters 0.30 0.75. Met flinken aanvoer zeer kalme vraag. Huiden, leer, wol, diversen. ROTTERDAM, 5 December. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters): 4850 K.G. blauw, schoon 4050 ct.650 K.G. wit Zeeuwsch 40—55 ct.; 14.400 K.G. Hoil. geel 40—55 ct. per K.G. Er bestaat vwel eenige belangstelling voor liet aangevoerde vlas, maar door den lagen pondenkoers waren de prijzen gedrukt. Aanvoer grootendeels verkocht.

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 3