Plaatselijk Nieuws Ingezonden Stukken VERGEET NIET naar „IN UNIFORM" - ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1932. VERSLAG der Openbare Raadsvergade ring van DIRKSLAND op Vrijdag 2 December 1932. Na de gebruikelijke openingsformaliteiten komen de ingekomen stukken aan de orde, waarvan we alleen vernielden een adres van de Gemeenteraad van Opitgensplaat, waarin de Raad verzocht wordt, instemming te betuigen met een verzoek aan de regeering om het Kantongerecht te Sommelsdijk niet op te heffen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Na vaststelling van het suppletoir kohier der hondenbelasting, komt als punt 4 aan de orde het voorstel tot vaststelling van een steunregeling voor werklooze landarbeiders. B. en VV. stellen voor dc oude regeling van verleden jaar te handhaven. De uitkeeringen zullen dan bedragen: voor reglementair nog niet rechthebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden voor gehuwden 5,50 tot 7,50 plus50 cent toeslag voor kolen, kost gangers 4,50 per week. Voor uitgetrokkenenen uit de werkloozen kas 6,tot 8,— plus 50 cent toeslag voor kolen. Als toeslag op de werkeloozenkas 1,tot 1,80 per week n.l. 1,plus 20 cent per kind tot een maximum van 4, Bij bijzondere noodtoestand zal het kunnen voorkomen dat man en vrouw, zonder kinde ren, de maximum toeslag zal toegewezen worden. DE BONTE (S.D.A.P.) meent dat het ver schil tusschen georganiseerd en ongeorgani seerde te klein is, doch kan overigens met het voorstel meegaan wat betreft de uitkeering maar vind 50 cent toeslag voor kolen veel te laag. Verschillende gemeenten geven 1,— toeslag. DE VOORZITTER vraagt of dat door den Minister is goedgekeurd. De raadsverslagen brengen veel menschen van de wijs. Men kan hier wel mooie en verstrekkende besluiten nemen, maar wat beteekend dat als de Minis ter deze niet goedkeurd? DE BONTE antwoord, dat er in den Haag «en afdingsysteem bestaat en daarom moet men met vragen niet al te bang zijn. In ieder geval is 50 cent toeslag te weinig en om aan het bezwaar van de Voorzitter tegemoet te komen steld hij voor 75 cent toeslag voor kolen te geven. DE VOORZITTER is bang dat men met de toeslag boven het normaal verdiende loon zal komen en het is zelfs niet denkbeeldig dat de Minister van de 50 cent nog zal afdoen. DE BONTE zegt dat zelfs de Commissie Weiter geen bezwaar heeft de minimum bedragen voor het platteland te verhoogen. WETH. ROODZAND vindt 50 cent ook te weinig maar we zijn nu al reeds aan het maximum. DE BONTE is die meening niet toegedaan, omdat we met een minimumloon van 10, rekening moeten houden. Dat is het loon van een lossen arbeider die er hier het meest zijn. De stijging der levensmiddelen is ook niet van geringe beteekenis. SOETEMAN (Antirev.) Is wel bereidt voor het voorstel de Bonte te stemmen maar wil daarmee toch niet de verantwoording op zich laten voor het geval dat de Minister er door deze eisch juist zou afdoen. Ook moeten we dan de schuld niet alleen op de Bonte laden. De VOORZITTER is echter wel stellig van meening dat de voorstanders de verantwoor ding op zich moeten nemen. SOETEMAN vraagt aan de Bonte zijn voor stel in te trekken, wat deze echter weigert. DE BONTE is voorts van meening dat de minister aan deze toeslag niet zal tornen en mocht hij het doen, dan moeten we zorgen dat deze het volgend jaar de plaat poetst. Hierna werd het voorstel de Bonte om de toeslag van 50 op 75 cent te brengen aan genomen met 5 tegen 2 stemmen n.l. de Wet houders. Alsnu las de Voorzitter een adres van de moderne landarbeidersbond voor, waarin ver zocht werd de wachtweek niet te laten gelden. De VOORZITTER zegt dat de minister dit zeer zeker niet goed keurt. DE BONTE meent ook dat het slechts een mooi gebaar zou zij den wachtweek te schrap pen ais de minister dat toch niet goed keurt. Het geldt alleen voor menschen in de werk verschaffing, al acht spreker den eisch billijk. De uitkeeringen aan on- en welgeorganiseerden zijn te weinig verschillend en daardoor wak kert men de aansluiting aan de werkloozenkas niet aan, maar wel het stelsel van gemeente- zorg. Het verschil moet minstens 1,50 in- plaats van 1,bedragen. De VOORZITTER zegt dat de ongeorgani seerden slechts maximum 7,50 krijgen en dan zouden de georganiseerden 9,75 krijgen als maximum en dat is meer als met werken verdiend wordt en zal de arbeidsschuwheid in de hand werken. DE BONTE zal zich sterk verzetten tegen elke poging van arbeiderszijde om liever werk lozensteun te ontvangen dan te willen werken. SOETEMAN zegt dat hij toch sterke staal tjes van arbeidsschuwheid kent, maar als commissielid heeft hij daartegen stelling ge nomen. Eenmaal heeft een arbeidsweigeraar schuld tegenover hem bekend met de belofte dat het niet weer zou gebeuren. Daarvan is spreker echter niet zeker. De VOORZITTER meent dit een gevolg is van het feit dat de steunbedragen even hoog zijn als het arbeidsloon. DE BONTE zegt dat ook Tinte aan de georganiseerden I,kolentoeslag geeft en geeft Soeteman den raad, bij gevallen door hem daareven genoemd, direct in te grijpen. SOETEMAN is het ook bekend dat zulke staaltjes in Middelharnis zijn voorgekomen en waarna ook de Voorzitter hetzelfde te Melissant zegt gebeurd te zijn. DE BONTE blijft bij zijn meening dat ook aan georganiseerden de kolentoeslag toekomt met dien verstande, dat het alleen aan groote gezinnen wordt verstrekt of ieder geval apart moet beschouwen. Het voorstel van de Bonte wordt met 5 tegen 2, n.l. de Bonte en Hagens (V.B.) ver worpen. Hierna komt aan de orde een voorstel om aan de openbare school ook voor 1933 een bedrag van 450,— beschikbaar te stellen, terwijl dati de rest vau het salaris door de ver- eenigmg „Volksonderwijs" bij elkaar gebracht moet worden. Het bestuur van de Bijz. school deelt mede, dat zij weer bereid is 450, als maximum, van de aan haar betaalde ver goeding voor een boventallige leerkracht te laten korten of zooveel minder als „Volks onderwijs" minder dan 450,bij elkaar zal brengen. DÈ BONTE kan zich met de laatste toe voeging niet vereenigen. Verleden jaar heeft de Bijz. School als compromie 450,laten vallen en hij meende dat zij dat zonder meer ieder jaar zou geven zoolang een boventallige leerkracht aan de Openbare School gewenscht was. Nu stelt zij alleen een bedrag beschikbaar gelijk het bedrag dat „Volksonderwijs" bij elkaar brengt. Verleden jaar was dat 450, doch dat bedrag zal nu in lang niet bijelkaar komen. DE VOORZITTER zegt dat het Bestuur der Bijzondere School die meening niet is toege daan doch hij is zelf van meening dat de ge meente toch maar het tekort moet dekken. De kweekeling met akte heeft toch slechts ƒ900,ontvangen en als Volksonderwijs geen 450,bij elkaar krijgt dan zou dat nog minder worden. Weth. VAN DER POEL meent dat het al heel mooi is als zij eenzelfde bedrag als Volks onderwijs geeft. DE BONTE zegt dat als dus „Volksonder wijs" geen 450,bij elkaar krijgt de Bijz. School de gemeente op 150,meer kosten jaagd. ROODZAND is van meening dat de Open bare School haar taak uit handen van de Ge meente heeft genomen. Laten zij nu ook ƒ450 geven. Zij put toch dan ook uit de gemeente- DE BONTE. Neen? De Bijz. School doet dat! DE VOORZITTER meent dat een goede oplossing de gemeente meer geld zal kosten, doch wil daar overheen stappen te meer omdat het toch voor het laatste jaar is. Nadat Hagens zijn leedwezen uit dat de Bijz. School zooveel voorrechten heeft, werdt het voorstel na de toezegging van den Voor zitter met algemeene stemmen aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. om aan de beide scholen 400,subisidie te geven voor Fransche cursus, zeide SOETEMAN dat hij die cursus niet noodig acht omdat de kinderen beter deze taal van het begin af aan de U.L.O. of H.B.S. kunnen leeren. De leeraren aan die scholen vinden dat zelfs beter. DE VOORZITTER merkt op dat, bij aan neming van dit voorstel, de kosten door het vorige besluit gedekt zouden zijn. DE BONTE kan niet over de opvoedkun dige waarde oordeelen. De vraag is, moeten we dit soort onderwijs mogelijk maken, en spreker meent van wel. Het maakt geen verschil of zij hier of elders deze taal leeren en op een ver- volgschool is het voor de leerlingen gemakke lijker. Hij geeft toe dat een cusus van 7 leer lingen weinig is, maar het is misschien mogelijk de beide scholen te combineeren omdat hier dan toch eer zeker geen godsdienstige inzichten belemmerend werken. SOETEMAN trekt zijn voorstel in en daar mee is het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 10 behelsde een voorstel van B. en W. om de vergunning aan de Muziekvereeniging „Amitcitia" om gebruik te mogen maken van een lokaal der Openbare Bewaarschool, in te trekken op grond dat de onderwijsbelangen zouden worde geschaad. Punt 11 behelsde hetzelfde voor den Bond van Vrijwillige Landstorm, die de gang van de openbare school in gebruik heeft. SOETEMAN wil 10 en 11 gelijk behandelen, doch de voorzitter weigert dit. De VOORZITTER, het voorstel punt 10 toelichtend, zeide, dat er legio klachten komen van het hoofd der Bewaarschool. Spr. heeft zelf die klachten onderzocht en gegrond be vonden. Herhaaldelijk is aan Amicitia ge schreven, maar het baat niet. Als onderwijs belangen geschaad worden, dan moeten daar tegen maatregelen genomen worden, al vindt spreker het jammer dat hij een nuttige ver- eeniging ais Amicitia, welke hij een goed hart toedraagt haar lokaal te moeten ontnemen. ROODZAND zegt ook dat dit voorstel niet maar in eens is gekomen. Vele malen hebben we de klachten opzij gelegd, maar nu kan het niet langer. SOETEMAN vraagt waarom dan niet eerder gewaarschuwd is. Hij hoopt van ganscher hart dat de geheele raad tegen beide uitzettingen zal stemmen. In een café repeteeren heeft een zeer kwade zijde en spreker vindt deze straf te groot voor iets dat misschien anders had gekund. VAN DER POEL zegt door de hoofden ge dwongen te zijn en waarschuwingen zijn genoeg gegeven. De VOORZITTER zegt dat de Raad moet weten wat zij doet, maar dan ligt voortaan ook de verantwoording bij den Raad. DE BONTE zegt als Raadslid en niet als lid van Amicitia te spreken. De gemeente heeft in de allereerste plaats den plicht, aan ver- eenigingen die zich op kunst- of cultureel gebeid bewegen een lokaal voor hare bijeen komsten beschikbaar te stellen, want anders gaan deze ten gronde. De klachten vindt spr. zeer overdreven en al het mogelijke "wordt gedaan om orde te houden. Als door de muziek onderwijsbelangen geschaad worden, dan is dat toch ook het-geval voor E.H.B.O. Overi gens is het sprekers vastejovertuiging dat geen onderwijsbelangen in verdrukking komen. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen en daarom verzoekt hij dat B. en W. het voorstel zullen intrekken. De VOORZITTER zegt dat de Bonte het juist heeft uitgedrukt door te zeggen „wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen" en dat is in dit geval het onderwijs en handhaaft het voorstel dat wordt verworpen niet de stemmen van de Wethouders en van 't Geloof (St. geref.) vóór. Bij punt 11 zegt SOETEMAN dat hier het zelfde geldt wat tegen het vorige voorstel is gezegd. Ook hier wordt sterk overdreven. Het zou jammer zijn als de Bond van Vrijw. Land storm weg moest en daardoor te gronde ging, want het is toch een belang voor geheel Neder land dat zij haar taak kan verrichten. Hij stelt voor maar direct te stemmen en er niet meer over te spreken. DE BONTE had dat ook beter gevonden als Soeteman deze toelichting niet had gegeven, want de waarde van den landstorm acht spr. niet hoog. Hij stelt zich echter als raadslid op hetzelfde standpunt als daareven al is ge zegd dat door kogels schade is aangerucht. Als dat voortduurt dan zal verbod noodig zijn en in ieder geval moet de schade betaald worden. Hij zal toch tegen het voorstel van B. en W. stemmen los van de toelichting. SOETEMAN deelt mede dat hij thans geen beschadiging heeft geconstateerd. Vroeger is dat eens gebeurd en toen is de schade door de vereeniging hersteld en betaald. DE VOORZITTER antwoord dat hij zelf wel degelijk rommel heeft gezien. Er is n.l. door een deur geschoten. Er worden kinderen toegelaten en anderen evenals dat door „Amicitia" in de bewaarschool wordt toege staan. Er wordt gerookt en de vloer ligt de anderen morgen vol kogels. Dat is geen toe stand. Het lijkt B. en W. niet onmogelijk dat er gevaar kan ontstaan. Spreker heeft zelfs gezien dat muren en plafond bevuild zijn en beschadigingen geconstateerd. Het is schande! De Heer Weitering steld prijs op orde en net heid in de school. Het onderwijs dient vóór te gaan. VAN 'T GELOOF (S.G.P.) meent in de landstorm een nuttig instrument te zien om revolutiegevaar te voorkomen en zal daarom tegen het voorstel van B. en W. stemmen. DE VOORZITTER komt in heftige be woordingen tegen de tegenstanders van het voorstel op en vraagt wat dan tegen het euvel te doen. Hij weet niet anders als verwijdering. De vereenigingen lappen alles aan hun laars. Hij iegt de geheele verantwoording voor de gevolgen op den Raad. DE BONTE vindt het vreemd dat van 't Geloof nu tegen zal stemmen. Toen het om de muziekvereeniging ging stemde hij voor. De muziek heeft niets beschadigd en de landstorm wel. Overigens is dat vanzelfsrekend, want alles wat met millitarisme verband houd is gericht op vernieling, dat is nu eenmaal haar roeping. Van 't Geloof wil wel de muziek weg hebben maar de landstorm mag blijven omdat dit, volgens hem, zoo'n revolutiebezweerder is. Spreker gelooft echter dat als er werkelijk revolutie zou uitbreken 80 van de landstorm zou overloopen, want dat soort is erg bang voor hun hagje. Spreker voelt door de woorden van van 't Geloof groote neiging om voor te stemmen al zal hij dat op grond van het vorige voorstel niet doen. VAN 'T GELOOF lispelt dat de landstorm er is om de openbare orde te ha dhaven en ziet het nut van muziek niet in. SOETEMAN wil nogmaals het woord doch de Voorzitter weigert dat en sluit de discussie's. Het voorstel van B. en W. wordt ook nu weer verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Deze keer stemd met de Wethouders den Heer Hagens vóór. „En nu is de verantwoording geheel voor de Raad en trekken zich B. en W. van verdere klachten der hoofden niets aan." Aldus de Voorzitter. Hierna werd de vergadering geschorst voor een geheime zitting. Vervolg van het verslag in het volgend nummer. er ia ingeloopen. B(J een deskundig onderzoek is zeer dikwjjls gebleken, dat een totaal foutief overzicht van het bedrjjf gegeven was en de belastingaangelegenheden nu juist niet altjjd even voordeelig voor de betrokken zaak waren behandeld. Eensdeels is dit ook niet te verwonderen, immers het woord „Accountant" is aangenomen om er een uiter lijk tintje aan te geven om zeer dikwijls het innerlijke te bedekken. Een ieder, die werkelijk Accountant is voegt steeds achter zijn naam: Lid v. d. Bond v. Acc. of b.v. Lid Nederl. Br. v. Acc. Als U steeds hierop let, kan U nagaan of U met een werkelljken of met een na- gemaakten Accountant te doen heeft. Middelharnis. G. MOOIWEER. MIDDELHARNIS. Door den Kerkeraad en het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is in de daartoe Vrijdagavond gehou den vergadering tot ouderling gekozen de heer Jb. Koote Abr.z. (vacature D. J. Bever sluis) en tot diaken herkozen de heer Ms. Onder de Linden. Terwijl de landbouwer Kr. Verhage Jz. zich Maandagmorgen met een span paarden, welke voor een wielslede waren gespannen, aan den Oudelandschendljk bevond, schrok- ken de dieren en sloegen op hol. Na een J eind te hebben gehold, werdon zegegrepen j en liep dit gelukkig zonder ongelukken af Woensdag 7 December a.s. des avonds 6.30 uur, hoopt in de Cbr. Geref. kerk aan de Hoflaan op te treden ds. P. W. Laman 1 alhier. De j.I. Zondag aldaar gehouden collecte voor predikants-weduwen en -weezen heeft 'opgebracht ruim 61 gulden. In de Geref. kerk is voor één diaken (vacature wijlen M. Driesse) het volgende tweetal opgemaakt, bestaande uitdeheeren J. Koudjjzer Lz. en P. A. Schroots, beiden alhier. Donderdag 8 December a.s. des avonds 7.30 uur zal in het Prov. Geref. Weeshuis aan den Langeweg alhier, de uitreiking plaats hebben aan de behoeftige ingezetenen van de door de naaivereeniging„Bidt en Werkt" vervaardigde en gekochte kleedingstukken. Wegens de geringe opbrengst van de landbouw- en tuinproducten, is door de hoveniers van gehuurde landerijen en tuinen van het Onderling Begrafenisfonds alhier, aan het Bestuur een verzoek gericht om reductie van de pachtsom over 1932. Donderdagavond a.s. zal in eene leden vergadering hierover worden beslist. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) „ACCOUNTANT." Aan het maandblad voor studeerenden in de handelswetenschappen en handelspraktici van December 1932 ontleenen w(j de volgende vraag: S. de W. te d. B. vraagt: „Men vertelde m(j, dat een zeker iemand, welke geregeld in couranten adverteert als Accountantskantoor en achter zijn naam schrijft accountant, in werkelijkheid nimmer examen heeft gedaan voor accountant. Is zoo iemand nu niet strafbaar wegens oneer lijke concurrentie?" Het antwoord luidt: „Neen, is niet straf baar. Reeds is geprobeerd om dezen titel te beschermen, doch tot beden is deze Wet nog niet tot stand gekomen." Ook hier op dit eiland z(jn zeer velen de meening toegedaan, dat indien iemand zich „Accountant" noemt, het in werkelijkheid ook is. Niets is minder waarl De titel van accountant kan door een ieder gevoerd wor den, ook al mist men alle kennis van boek houden en de diverse belastingwetten. Meer malen is komen vast te staan, dat door een dergelijke, zoogenaamde „accountant" de betrokken persoon op een leeiyke manier 15 December a.s. te gaan in Hotel „Meijer" Middelharnis Na afloop Bal. (Adv.) Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente MIDDELHARNIS, op Donderdag 8 December 1932, des namiddags 2.30 uur. Te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling gemeente-begrooting 1933. 2a. Wijziging verordening tot heffiing van schoolgeld ULO. 3. Af- en overschrijving van posten der begrooting 1932. 4. Voorloopige vaststelling rekening 1931 van de gasfabriek. 5. Vaststelling ontwerp uitbreidingsplan. 6. Uitgifte in erfpacht van grond bij de gasfabriek voor woningbouw. 7. Vaststelling voorwaarden van aanbeste ding voor het ophalen van asch en vuilnis. 8. Vervoer straatvuilnis van de vuilnisbelt aan den Steeneweg naar een ander terrein. 9. Benoeming lid commissie van toezicht op het M.O. (per. aftreding L. J. den Hollander). Aanbeveling: 1. L. J. den Hollander. 2. Mr. H. J. A. C. FeUkes. 9a. Benoeming lid gascommissie (per. aftr. L. Koote). 10. Benoeming lid der commissie van plaat selijk toezicht op het Lager Onderwijs (periodieke aftreding J. C. van Loo). 11. Benoeming 2 regenten van het Burger lijk Weeshuis (per. aftredingE.de Lint en vac. Lt. Vroegindewelj). Aanbevelingen: 1. E. de Lint. 2. J. P. Timmers. 1. P. H. Boekhoven. 2. Jst. van Hulst. 12. Bespreking persleiding en rioolgemaal. Middelharnis, 6 December 1932. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER SPORTNIEUWS. VOETBAL. Flakkee op een glibberig pad, dat naar den kampioenstitel leidt. Met zullen Sterke beenen zijn, die moeten zorgen dat Flakkee niet in den sloot raakt. Door terreinafkeuring en anderszins, ge 2 13 e ao s Vereeniging oj o. o tj S3 "n oj O 01 O O 3 Ou 0 7 5 2 10 1,43 Saturnus.... 5 S 1 1 7 1,40 H.G.S 3 2 1 4 1,33 Noordereil. 5 2 2 I 6 1 20 A.V.S 8 4 1 8 9 1,12 Pechvogels 4 2 2 4 1,- Charlois 5 2 1 2 5 1,- D.E.Z.V 7 2 X 4 5 0,70 Erasmus 6 6 0 0,00 lijk de geijkte uitdrukking is, zijn geen der j beide Flakkee-elftallen Zondag in öenstrijdl geweest. Flakkee I hoorde Zaterdagavond per t radio zijn wedstrijd afgelast en Flakkee ill kreeg bericht van zijn tegenstandsters dat ze den strijd gewonnen gaven, wat voord ontvangende vereeniging een financieelen| tegenvaller is, Het zou tjjd worden dat i bond dergelijke onfaire besluiten wel thuisl epelen maar niet uit willen gaan terdegef wist te straffen, b.v. datde niet-opkomende| vereeniging den ontvangende en gedupeerde I vereeniging een schadeloosstelling gaf geluk aan de vervoerkosten tweede klasse van del spoor- en tram tusschen die twee plaatsen.j- ft Laten we deze gelegenheid eens gebruiken om uit te kienen wat de ranglijst doet en a zegt. Er is veel gebeurd sedert ons laatste! staatje. Allereerst heelt A.V.S. zich ook laten kloppen door H.G.S. Dat is niet on verdien stelijk van de Overschieêrs, maar het bt- zorgt ons diepe rimpels omdat H.G.S. nul zelf een run gaat ondernemen op den boven sten plaats. Z(j heeft nu 2 van de 3 uitwed-: strijden gewonnen, heeft maar 2 verlieepun, ten en is per slot van rekening nog het i:e. makkelijkst in staat om boven FJakkee tef komen. Die H.G.S.-erszullen we geducht is; de gaten moeten houden Wij rekenen de ranglijst uit, naar het ge middelde, wat z(jn voor- en z{jn na-deeleu| heeft. De lijst luidt: Nemen we den ranglijst, gerekend naai het aantal verloren gegane punten dan is H.G.S. de leidster, met 2 verliespunten! Saturnus 2, met 3 verliespunten, Flakkee, Noordereiland en Pechvogels allen gelijk met 4 verliespunten. De zaak blijft precies eender, hoe men heil ook bekijkt, Flakkee heeft een kans, eenf behoorlijke zelfs, maar zooals een dagbladj schreef over den ranglyst dat Flakkee ziet vaster nestelt op den eersten plaats, dezeE opinie kunnen we met ons beste weten mei deelen. Al heeft Flakkee momenteel de mees te punten bij elkaar getrommeld, onze geel-l blauwen zijn er nog lang niet. Er is reden!; van optimisme, maar groote zorg blijft eif over, een zorg wat doen de spelers zelf. Ent op dit punt willen we nog even hameren,! de spelers zelf zullen het antwoord moeten geven, nu de kans er is, of zy zullen doenf- .wat ze twee jaren geleden deden uit zictl zelf, de eischen zichzelf eener nauwgezette! training opleggen, het beroemde op tijd-naar- bed en weinig of liefst heelemaal geen nicotine! of bier. Een eisch aan een speler die hij zich zelf oplegt, die zwaar is, doch een diel dubbele rente afgeeft aan den sportman. Sterke beenen en een sterken wil, dat wordl| nu eenmaal gevraagd van een goed voet-1 baller en sportman. Een eiscb... waarvooil helaas ook velen zijn gezwicht. J. B. Centrale Veiling voor Roeree Overflak/:ef| te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 2 December 1932. Roode kool 3,50 tot ƒ10,- perlOOstuksl Bloemkool 9,50 tot ƒ13,- per 100 stuks! Savoye kool ƒ2,- tot ƒ10,-per 100 stuks! Witte kool 2,50 per 100 stuks. Knollen 1,30 tot 3,50 per 100 stuks. Spruiten 2,50 tot 8,50 per 100 k.g. Kroten 1,60 tot 2,60 per 100 k.g. Zoete appelen J 11,- tot 15,50 per 100 k.g! Goudreinetten 13,- per 100 k.g. Court pendu 11,50 per 100 k g. Pippeling 11,50 per 100 k.g. Kleiperen 8,50 tot 15,- per 100 k.g. Bergamotten 14,— per 100 k.g. Ponsperen 7,— per 100 k.g. Druiven 12,- tot 12,10 per 100 pond! Veiling van Zaterdag 3 December 1932, UIEN. GROVE1,68 tot 1,70.1 GEWONE (met trosm.) 2,16 2 20.1 GEWONE (z. trosm.) 1 82 1 9"! DRIELINGEN 1,68. PICKLERS2,54. Alles per- en inclusief baal. Aanvoer 35.900 K.G. •SOMMELSDIJK. Op Zondag 11 Decernberl a.s. hoopt Prof. Lindenboom uit Groningen! des avonds 7 uur op te treden voor de Vrijzl Hervormden in het lokaal Rikxoort aan dei! Langeweg. Gedurende de maand November j.lj vestigden zich alhier 10 personen, 8 inge-I zetenen vertrokken uit deze gemeente, gel boren werden 6 kinderen en overleden 'T personen, terwyi 5 huwelijken werden ge sloten. De uien worden thans verkocht nosj steeds voor 2,60 per H.L., de aardappelesl voor ƒ0.70 en koepeen voor ƒ0.45 per B.L DIRKSLAND. Naar we uit bevoegde brwl vernemen is door de Raad van Arbeid teg«[ den arbeider A. H. alhier, proces-verbaal om gemaakt wegens het valschel(jk aangeven van een ongeval als zijnde hemophetweil overkomen terw(jl bleek dat b(j dat ongeval op een andere wyze had opgeloopen. Tegen de rentenier P. v. d. G. alhier, is procesverbaal opgemaakt wegens over treding van de slachtwet. Voor de oog-,:collecte werd in de Ned. Herv. Kerk alhier nog een gift van ƒ60,- gecollecteerd, zooL.t deze collecte in totaal 559,50 heeit opgebracht. Maandagmiddag ontstond inhetmaga, zijn van het Groene Kruie in het voormalige Weeshuis een begin van brand. Door veld wachter Bakker werden enkele ramen stuk geslagen waarna by met een schuimblusch- apparaat kon binnen komen, zoodat de brand toen spoedig gebluscbt werd. De brand is hoogst waarschljniyk ontstaan doordat schil ders met een benzinelamp de verf van het raam hadden afgebrand. A.e. Vrijdag zal alhier het jaarlyksche straatscburen moeten plaats hebben. De Minister van Defensie heeft aan den dienstplichtige L. van Dijk, van de lictitiog 1932 voor een jaar vrystelling wegens kost winnerschap verleend. HERKINUKN. In deze gemeente zy'neen drietal koeien (ossen) welke onbeheerd aan den Oudendijk liepen te grazen en waarvan de eigenaar onbekend is, opgehokt. Deeige- Baar kan zied by de politie vervoegen om zijn eigendom terug te bekomen. Tot onderwijzer aan de Herv. Lagere School alhier, is met ingang van 1 Januari a s. benoemd de Heer W. van der Haar, onder- wyzer te Vreeswyk. In de afgeloopen week werden per scheepsgelegenheid uit de haven der ge meente vervoerd 538 000 KG. suikerbieten en 540 baaltjes uien De handel in diverse landbouwproducten was van beperkteD aard. Met bijgekomen nagiften heeft de oogst- collecte iD de Herv. Kerk opgebracht de som van 303,71. Met glooien dank aan de kerk gangers werd dit j.I. Zondag van den kansel de gemeente medegedeeld. De stemming voor een ouderling en een diaken in de Herv. Kerk zal deze week plaats hebben op a.s. Woeosdag des avonds te half zeven uur in de consistorie. GOEDEREEDE. Met ingang van 1 Januari is benoemd als verpleegster alhier Mej. de Jong van Haarlem. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 3 dagen gevischt en per dag 50 kilo gevaDgen. Ten huize van den gemeente-arts zal op 14 December gelegenheid zijn tot koste- looze inenting. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling staan 13 werkloozen inge schreven. De visscher A. Lokker is deze week uitgevaren ter schubbenvangst. OUDDORP. De leesbibliotheek van de Chr. Jongelingsvereeniging zal voor begunstigers voortaan eiken Donderdagavond geopend zijn van 6 30 tot 7.80 uur. Maandag stonden bij de Arbeidsbemid deling 55 werkloozen ingeschreven. De Cichoreidrogerijen „de Eendracht' en „Ceres" zijn met de werkzaamheden klaar gekomen. Dimmen Luime Cz. die met een wagen bespannen met, 2 paarden gereed stond weg te rijden, zou op de zitbank plaats nemen, doch had het ongeluk uitte giyden, waarbij hp zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp noodig was. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 3 dagen gevischt en 50 kilo per dag afgeleverd aan de pelleryen voor 15 cent per kilo. In de weervisseherijen werden geen zal men gevangen. A.s. "Woensdagavond zal in de Ned. Herv. kerk voorgaan ds. Van Ameide. NIEUWE TONGE, De Diaconie der Ned. Herv. kerk heeft besloten aan de pachters van landerijen reductie te geven van 10 De heer L. Waling deed bij de politie aangifte, dat het voor zyn woning aan de Voorstraat staande rywiel was verdwenen. De heer L. van Groningen, alhier, is in de laatst gehouden vergadering gekozen als bestuurslid van den Centralen Ouderraad voor Goeree en O vei flakkee. Gp den Battenoordschendyk reed de chauffeur G. Knöps, alhier, met zijn vracht auto door een defect aan het stuur in de sloot. De heer K. wist zich te bergen en bekwam liebte kwetsuren. Met behulp van een kraanwagen uit Sommelsdijk werd bet voertuig weer op het droge gebracht. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling hebben zich deze week 44 per sonen als werkloos doen inschryven. Het zoontje van den heer D. van Helden alhier had de onvoorzichtigheid een koffiepot met kokenden inhoud vau de tafel te trek- ken,'waardoor het kind den gehelen inhoud over zijn beentjes kreeg en zeer ernstige brandwonden bekwam. OUDE TONGE. Voethal. Zondag j.I. won „Xerxes I" met 5-0 van „D.J.S. I" van Middelbarnis. De beer B. Vogel heeft z(jn zeilschip „De Goede Verwachting" verkocht aan zekere heer Schmidt uit Köln (Duitschland). Het scbip is bestemd voor de kuilvisschery. De uitslag van den afslag van buizen en landerijen, voorheen in eigendom by den heer C. A. Buys, ia als volgt: Koop 1. huis eu schuur, aangeloopeD op inzet ad 1350,- door A. Kanters; van Dei] van| Vod Dinl tje Will vliel Beijl Denl MidJ H opnil gemf BI delinl een zen den Nal lid, van de b van Aa tevae by h verzoi blind Alv' komt, kingc- subsi Badh Stoo Hiern bande Na gen comm B. en kinge Aan de hooger] niets. Betr beslotel De vragen breDge De ingedie: ven. D waakza Voorns- pen.B. op te b De dl vraagt per inw Betre zal) dez de heer als crisi er than- Hiern stemme Beslot Hofland, bij pubb OOST gehoude benoem H. Gorz - D heeft op

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 2