Gebr. BUI JSSE IffllOOELHARHIS ischwaren en Worstsoorten. 'perfectioneerde Con= tegen lagere prijzen ÏÏEIJN ME3,, |Ibi ziin daarvoor bilzonder gesGhilL zsnegheï 'OLAAS-ÉTALAGIf llELHOUWEW Door bekcukrk 'tBantêqgi WOENSDAG 30 November 1932 15e jaargang. - N°. 9 WESTDIJK - MIDDELHARNIS 3ën en Kinderspeelgoederen ering van spijs doet eten te kwaliteit Leverworst, Saksische Bloedworst, Tongworst, Snij worst, Gekookte Worst en Knakworst. iek, Gekookt Ontbijtspek, Schouder vone Ham. iokworst, Anton Hunnink, merk „Prima", rst, ons nieuwste artikel TELEF. 55 ome en zeer nuttige f DEK GREEP DER WOESTIJN. >ote keuze CADEAUTJES, dere huishouding te pas komen] s!rls 1 leden onze speciale 1243 SOMMELSDIJlgj Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f i,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. (EEN H0LLANDSCH PRODUCT MET ENGELSCH CACHET) JE ADRES voor je ring tegen scherp concurreerende prijzen BELEEFD AANBEVELEND :r plaatse het ruimst gesorteerd in .isch van eigen geslacht vee. Is bet dus bij de Ontbijt- en Koifietafe de op te dienen. Vergadering vau den Gemeenteraad van OOIVrtiKMSPLAAT op Woensdag 23 November, des nam. om hall' 3 uur. (Vervolg.) De lieer BRINKMAN: Dus alleen met toe- jlag van het Rijk, dan is het een armzalig loodje. De VOORZITTER: Als we dat niet doen, amnen wc beter een steunregeling maken, an jers doen we ons groote schade aan. Spr. stelt foor den kolentoeslag te geven onder voor aarde, dat de Minister bijspringt. Dit wordt aangenomen met aigem. stemmen. Dan brengt de VOORZITTER in behande- ng de toeslag van 1,80. I 'e heer HOKKE weet niet op welke uitgave (oor de gemeente dit komt en wil graag weten ran den Voorzitter wat dit kosten zal. J De heer VERMAAS kent plaatsen waar ze 1,S0 toeslag krijgen, dat er gerekend wordt, ™.it ze het standaardloon ongeveer halen. Zijn e 13 weken om, dan treedt daar de werkver- chaffing in. Anders worden de werkloozen- (assen heelemaa! geplunderd. Spr. hoopt, dat [e lieer Brinkman hem begrijpt en zijn voorstel io formuleert, dat het voor spr. aanvaard- laar is. Do heer BRINKMAN stelt voor toeslag te even aan kinderen tot 16 jaar en de eerste kinderen zijn dan uitgesloten. Toeslag wordt igeven tot een maximum van 5 kinderen. De '-.'OORZ1TTER had berekend, dat de :zinnen met al die toeslag 1,80, kinder- en jientoeslag kunnen komen tot 13 per week. 'at h<de gemeente zal kosten weet spr. op oogenblik niet. Ook komen er nog de on- :org"aniseerden bij. De heer VAN OURP is tegen alle steun- igeiing als er werkverschaffing is. Wanneer een steunregeling komt, wenscht spr. niet .et twee maten te meten en ook de ongeorga- jseerden op denzelfden voet te behandelen, 'an de tribune wordt gefloten). De heer BRINKMAN: Ze hebben wel be- ;aar om zelf bij te dragen, maar als het er i aan komt te trekken, zijn ze van de partij. De heer VAN ES wil graag weten wat het gemeente kost. ,De VOORZITTER: Ais de heeren nog even echten willen, morgen kan alles voorbereid brden. Spr. heeft wat zichzelf betreft nog lie- jr een definitieve steunregeling dan al die toe fgen. (De heer BRINKMAN: ik heb zooeven be kend lat er zijn met 5 kinderen, die volgens pjn voorstel 11,80 trekken, dat is toch niet 1 veel. [De VOORZITTER: Ik heb liever een steun- Ecling, dan krijgen wij wellicht steun van de geering. Die 1,80 is voor gemeenterekening .die 1,80 kindertoeslag ook, dat is 3,60. Is er een steunregeling komt, kosten elke 10 maar een 2,50. Bovendien zou spr. liever FEUILLETON. Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG ((kant. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) kleedjes 45 cent Leedjes |et enlredeux kant 89 cent schoorsteenloopfRS Mohair, zeer fijne kwal telt Velvet tafelkleeden Mohair, zeer nieuwe dessins Velvet, zeer soliede voor de hui allkleedjes kamer13/ e franje 59 cent kapstokken zwaar eiken, met 5 haken. I 3, lallernieuwste I 1,65, f 1,95 I M36) ■croo w®rdc we rie ■olu bloemtafels mooi eiken 85 cent rooktafels eiken, met koperen blad hbankje mooi be- 95 cent werkzakkeni zi vloervacbten groote maat.ld roote goden! Waar is Newton?" schreeuwde „En waar is zij?" at zullen we gauw genoeg uitvinden," ant- 'rdde High-Lo. „Zoodra je gerust hebt, trekken [hier vandaan." kihii wilde lachen, doch bracht slechts een on- icnhangend gemompel uit. ^Rusten?" stribbelde hij tegen. „Wat wil je toch in me? Ik moet haar opzoeken!" I 2,9 Plotseling voelde hij zich doodziek. De straat warrelde hem voor de oogen. Hij viel tegen High- Lo aan. Toen werd alles wazig voor zijn gezicht I 5,:eit hoorde hij High-Lo heel in de verte zeggen: ^uur een auto. De kerel is ziek. Ja. Naar het kenhuis." oeciaal Bed- en Tapijtmagazijn I .B-lij sloeg zijn oogen op in een vertrek, waar ss was wit geschilderd en High-Lo zat te praten t een in het wit gekleede vrouw. John her- erde zich de laatste woorden, die hij had gc- brd. Hij lag in bed. Om zijn pijnlijken schouder een nieuw verband gelegd. Zoodra hij zijn hm hoorde noemen, probeerde hij de gefluisterde Wersatie te volgen. Ik zal het dokter vragen." Dat was de zuster. 1U kunt hem hoogstens een paar dagen vast- Bden." Dit zeidc High-Lo en hij ging voort: let zou hem ziek maken, als hij langer bleef, moet een paar dingen in orde brengen, die geen rust laten en hij is niet iemand, die [tand is tegen wachten." .oodra High-Lo zag, dat John wakker was ge- werkverschaffing hebben. De waterleiding hoopt spr. toch ook nog op. De lieer VERMAAS: Die steunregeling kun nen we toch aannemen. Die toeslag staat er totaal naast. Hebben we het een, dan behoeft het ander niet te worden toegepast. De VOORZITTER wil in stemming bren gen wat de lieer Brinkman voorstelt. De lieer VAN ES wil de kindertoeslag hand haven en de rest laten vallen met het oog op de gemeentefinanciën. De heer HOKKE wil over de verschillende voorstellen afzonderlijk doen stemmen. De heer VAN N1EUWAAL voelt er meer voor, dat B. en W. eerst de zaak onderzoeken en deze week nog hierover te vergaderen om een definitieve beslissing te nemen. De VOORZITTER wil straks na de open bare vergadering er over praten en morgen een steunregeling ontwerpen en in den Raad be handelen. Spr. is het wel eens met den heer Vermaas, dat een steunregeling er heelemaal naast staat, maar de gemeente zit vast aan de Regeeringsvoorschriften. Bovendien moet ook de kwestie der ongeorganiseerden opgelost wor den. Ze mogen niet opzijlgezet^worden.jEr moet verschil zijn, maar de gemeenteraad mag ze niet uitsluiten. Spr. voelt veel voor organisatie, maar om menschen uit te sluiten, die misschien uit onkunde of dwaling tegen organisatie zijn, zal nooit zijn goedkeuring hebben. De Raad vertegenwoordigt tenslotte heel de gemeente. Tenslotte brengt de VOORZITTER 't voor- stel-Brinkman in stemming. Vóór zijn de heeren Brinkman, Hokke, van Nieuwaal en Vermaas. Is dus verworpen. De heer VAN ES trekt zijn voorstel in en wil, dat B. en W. een ontwerp maken en daar deze week nog over vergaderd wordt. Dan brengt de VOORZITTER in bespreking het verzoek van de afdeeling der R.-K. orga nisatie om een ontspanningslokaal disponibel te stellen voor de jonge werkloozen. Hetzelfde vraagt ook de Chr. organisatie, heenwijzend naar een desbetreffende regeeringscirculaire. De VOORZITTER leest deze circulaire voor, waaruit blijkt, dat geen regeeringssubsi- die wordt gegeven voor ontspanningsdoel einden, wel echter voor ontwikkelingsdoel einden. Spr. zegt, dat B. en W. gaarne willen meewerken. Ook heeft spr. er over gesproken met de hoofden der scholen, die meewerken willen. Spr. wil er in B. en W. over spreken en dit plan verder uitwerken, b.v. een herha lingscursus in het leven roepen en hiervoor localiteit der openbare school te benutten. Het blijkt wel levensvatbaarheid te hebben en medewerking zal er wei gevonden worden in de gemeente. In Middelharnis schijnt het goed gewerkt te hebben. Spr. was daarover eerst verkeerd ingelicht en trekt dus in wat hij hier over in de vorige vergadering heeft gezegd. De Raad geeft hiertoe aan B. en W. blanco volmacht. Ged. Staten berichten enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. B. en W. stellen voor een wijziging aan te brengen in de gemeenterekening 1931 ingevolge aanwijzingen van Ged. Staten. Deze wijzigin gen worden aangenomen. Het zijn wijzigingen van administratieven aard. B. en W. stellen voor wijzigingen aan te, brengen in de gemeentebegrooting 19321933, idem ingevolge wenken van Ged. Staten. In de begrooting 1933 wenschen Ged. Staten wijziging. De VOORZITTER stelt in verband hiermee voor punt 3 en 4 gelijk te behandelen. Ged. St. achten de post werkloozenzorg te laag geraamd Zij vragen waarom die lager kan zijn dan in 1 1932. Is hiervoor geen reden aan te wijzen, dan wenschen zij, dat de post even hoog wordt als in 1932 was geraamd. De Vootzitter zegt, dat met het oog op de Spui-uitdieping de Raad dezen post op den kapitaaldienst wil brengen, dan kan daar geld voor geleend worden. Dan komt Ged. Staten de beschikking van het batig slot van 1932 in de begrooting van 1933 niet gewenscht voor. Zij wenschen daarom dat die 2000 worden afgevoerd en voor dien post dekking wordt gezocht. De raming van haven- en kaaigelden ten bedrage van ƒ9600 achten Ged. Staten te hoog, daar in 1931 slechts 7300 werd ontvangen. Tenzij er reden is te verwachten, dat er meer ontvangen wordt, moet die post verlaagd wor den. 'De VOORZITTER zegt, dat 1931 een heel slecht jaar was. De bietenleverantie ging naar boven, maar de aardappelaanvoer was slecht. Er komen van Dinteloord ook kleine schepen, die geabonneerd zijn, zoodat alleen daaraan een 500 minder ontvangen wordt. Dit is eene strop B. en W. voelen er voor dien post te verlagen met 1600, gezien wat het jaar 1932 opleverde. De heer VAN GURP meent, dat 1933 slecht zal zijn, er zullen weinig bieten gezaaid worden en wil daarom doen wat Ged. Staten vragen. De VOORZITTER hoopt, dat 1600 af schrijving genoeg zal zijn, omdat de Minister nu toch wel voor een billijke verdeeling van de garantie zal zorgen. De heer. VAN NIEUWEN HUIZEN is het niet met den heer Van Gurp eens. De garantie- verdeeling is een ingewikkelde zaak geweest. Er zijn fouten gemaakt, vooral doordat de garanties in handen van speculanten zijn ge speeld. Maar spr. gelooft, dat dit het volgend jaar wel beter zal zijn. Besloten wordt met 1600,te verlagen. Dan maken Ged. Staten aanmerking op de post subsidie burgerlijk armbestuur van 2100,terwijl het vorig jaar 2800, was geraamd. De VOORZITTER zegt dat dit safe is, daar nu niet met zoo'n groot nadeelig saldo wordt begonnen. De subsidie ingevolge werkloozenbesluit acht Ged. Staten ook te laag. De VOORZITTER stelt voor dezen post van 1800,op 2250,te brengen en dus met 450,te verhoogen. Spr. hoopt dat in het laatste tijdvak meer werkverschaffing zal zijn, want dat tijdvak heeft de gemeente 1800,— gekost. Conform voorstel B. en W. wordt besloten. In verband met grafrechten verdeeld over den kapitaaldienst over 5 jaren, achten Ged. Staten het beter dadelijk 348,in 1933 op worden, groette hij met een spottend gebaar. „Hebben we je nou te pakken?" lachte hij. „We hebben je kleeren weggenomen! Doch maak je niet ongerust. Ik krijg je er wel gauw uit." High-Lo wist inderdaad den geneesheer te over tuigen en na twee dagen rust te hebben genoten in het ziekenhuis werd John ontslagen. Vergezeld van Magdaline reisden zij naar Taho. Doch daar vernamen zij, dat Mary gevlucht was. MacDonald wist mede te deelen, dat Billy Horton een auto had geleend om Mevrouw Newton en haar vriendin naar Black Mesa te brengen. Voor zoover hij wist, was Newton niet in Taho gezien. John besliste, dat zij onmiddellijk zouden door gaan naar Black Mcsa. Nog dienzelfdcn avond bereikten zij Castle Mesa, waar de nacht werd doorgebracht en den volgenden morgen kwamen zij bij den post. Weston snelde hen tegemoet en toen High-Lo hem zijn vrouw voorstelde, wist hij aanvankelijk geen woord uit te brengen, doch even later mom pelde hij: „Goddank." cn drukte hij John stevig de hand. „Is mevrouw Newton hier?" vroeg John. „Ja en juffrouw Winfield." De Westons schenen zorgen te hebben. Beany, die blijkbaar ook was teruggekomen liep rusteloos heen en weer. Een Indiaansch meisje ging de kamer uit met een blad en even later hoorde John de stem van Katherine zeggen: „Ja, dank u. Het is op het oogenblik wat beter met mevrouw Newton." John keek hulpeloos om zich heen, snleekend, dat iemand hem zou inlichten. Weston trok hem terzijde. „Zij zakte in elkaar, toen ik vertelde, dat je Newton, hadt ontmoet en het dus mogelijk was, dat hij haar boodschap had gekregen. Toen zij merkte, dat jij vertrokken waart je begrijpt, dat ik niet zei waarom, dachten wij, dat ze het zou besterven. Juffrouw Katherine verpleegt haar." Katherine voegde zich aan de lunch bij hen. Zij scheen het vanzelfsprekend te achten, dat John er was en ontving Magdaline en High-Lo als haar beste vrienden. Na de lunch gingen High-Lo en Magdaline naar de hut op de heuvels, want Mag. daline had behoefte aan rust en Hjgh-Lo stond er de begrooting te brengen en in de laatste twee jaar élk jaar 300, Verder hebben Ged. Staten enkele alge- meene opmerkingen. Verlaging van den post onvoorziene uitgaven achten zij niet goed. Zij willen echter met 3 volstaan, mits de post niet nog meer verlaagd wordt. Voorts geven Ged. Staten in overweging opcenten personeele belasting op te voeren tot 200 op alle aanslagen en voorts andere objecten van belastingen te vinden, (straat-, tooneelbelasting, enz.) B. en W. hebben die voorstellen bekeken. Wanneer 200 opcenten worden geheven op de personeele belasting dan is de begrooting ge dekt, daardoor komt er meerdere inkomst van 4200,Dan is er nog een af- en over- schrijvingspost van ƒ292,voordeel, zoodat er rond ƒ4500,meer binnen komt, mits de personeele belasting op 200 wordt gebracht. B. en W. hebben gezocht naar een andere oplossing ma?r Ged. Staten keuren dat niet goed. De gemeente staat bij alle belastingen op het maximum. De heer VAN ES: En de vermogens belasting? De VOORZITTER: Die staat ook op het maximum. De personeele belasting verhoogen is ook wel het billijkst omdat zij is naar draag kracht der ingezetenen. Wanneer de kleine menschen kunnen bewijzen dat ze niet betalen kunnen, dan kan die belasting worden kwijt gescholden. De heer VAN NIEUWAAL acht die maat regelen zeer ingrijpend. Spr. noemt enkele staaltjes, die op een goede 20,komen. De VOORZITTER berekent, die nu 13, betalen, een gulden of zeven hooger komen. Er kan niet gesproken worden over het meubi lair. Hoe luxer de menschen zich hebben in gericht, hoe meer ze natuurlijk betalen moeten. Huurwaarde van 125 zijn er, die ƒ7,en ook die ƒ3,betalen. Die van ƒ7,— komen nu op 13,ruim (bij 90 opcenten), met 200 opcenten komen ze dus op een 20, De heer VAN NIEUWAAL: Dat is toch zeer ingrijpend? De VOORZITTER: Wij hebben berekend, dat de progressie voor de kleine huizen niet veel heeft beteekend in 1931. De grootere huurwaarden moeten het doen. De heer BRINKMAN is het er niet mee eens, dat de heeren in Den Haag maar decreteeren, de mindere man wordt de dupe. Spr. voelt er meer voor, dat de heer Hobbel flink betaalt, dan dat spr. naar boven moet. (Gelach.) De VOORZITTER: Dat geloof ik, maar de hooge inkomens betalen al veel meer. Aan de schatting kunnen wij niets doen en de luxe van sommige menschen mag toch wel belast worden. De heer VAN ES betoogt, dat het niet aan gaat, dat de heeren in Den Haag maar voor schrijven. Hier is het een plattelandsgemeente, wa?r met verlies gewerkt moet worden. Op alles ligt de groote druk. Spr. vraagt of er geen enkele andere post te vinden is. Hieraan kan spr. niet meewerken. De VOORZITTER: Dat is een krasse uit drukking, die ik niet graag voor mijn rekening zou nemen. U zit als lid van den Raad om de begrooting sluitend te krijgen. Behalve deze post zijn er alleen de salarissen, die gekort kun nen worden. Wanneer U B. en W. met een niet sluitende begrooting laat zitten, dan doet Den Haag het, dat zou U toch ook niet voor uw rekening willen nemen? De heer VAN ES: Dat geloof ik toch wel. De VOORZITTER: Dan is U er toch geheel naast. De kleine woningen betalen nu 1,80. die worden dan 3, dat zijn er 192. Is dat nu onoverkomelijk of niet? We kunnen er wel overheen redeneeren, maar daarmee is de be grooting niet sluitend te maken. Kunnen men schen als de heer Brinkman dat nu niet be talen? De heer BRINKMAN: Ik betaal nu 6,80, dat zou 13 worden en dat kan ik niet be talen. De heer VAN NIEUWENHUIZEN zegt, dat hij een vorigen keer al zijn bezwaren tegen belastingverhooging heeft in het midden ge bracht en vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat B. en W. niet met salarisverlaging zijn ge komen om ook die mede te laten dragen. Spr. weet niet hoe andere raadsleden er over den ken, maar spr. stelt verlaging voor van ver schillende salarissen. Spr. stelt voor: beneden 1000 vrij te laten; van 1000 tot 1500 5 verlaging; van 1500 tot ƒ2000 1\ boven ƒ2000 10 verlaging. En als salaris beschou wen dan alles wat een ambtenaar van de ge meente trekt in welke kwaliteit dan ook. Dan wil spr. de personeele belasting iets lager stel len dan B. en W. voorstellen, op dat de pro gressie gehandhaafd l^an blijven. Dan kan spr. zijn stem vóór de begrooting geven. De VOORZITTER: Ik heb dat wel ver wacht. Door Ged. Staten wordt 9335 aan salarissen vastgesteld. Daar moeten we dus af blijven, 3 hebben Ged. Staten er al afge daan. Bom gaat 50 naar beneden. Jordaan blijft er buiten. De veldwachter kan niet ver laagd worden voor de Bond gehoord is. B. en, W. hebben 3 verlaging gevraagd voor hem dat zou 200 geven. De Ruiter 50 minder. Het hoofd bewaarschool krijgt 60 vermin dering. Dan Doorduin nog. Dat is alles. In totaal geeft dat 1000, indien Ged. Staten met de 10 ook genoegen nemen. Dus blijft er nog een kleine 4000 over. De heeren zien dus, dat het daar niet op te verhalen is. De heer VAN ES ondersteunt het voorstel van Nieuwenhuizen. De heer VERMAAS vindt het geval, dat Ged. Staten voorstellen nog gekker dan in de vorige vergadering is besproken. Spr. is er tegen dat een groote middelmoot der bevolking zwaar getroffen wordt door die 200 opcenten, die Ged. Staten willen heffen. Spr. acht het geen „verteringsbelasting" zooals de personeele belasting wel eens genoemd is. Spr. zou wel willen, dat hij zelf niet gebouwd had. Het gaat nu niet zoo gemakkelijk om kleiner te gaan wonen. Er zijn nu veel huizen, die te luxe zijn tegënover de inkomens. Maar daar is niets aan te doen. Spr. gaat er niet met mee die men schen nog zwaarder te belasten. Hij gelooft, dat de fondsbelasting in noodgevallen, zooals we er hier een hebben, desnoods op 150 wordt op het haar gemakkelijk te maken. John vond gelegenheid met Katherine te praten, al duurde het niet lang voor High-Lo weer bij hen was. Gedrieën spraken zij af, dat Katherine Mary zou vertellen, omtrent John's terugkomst. Plotseling scheurde de knal van een schot door de stilte. Een schrille kreet om hulp volgde. John en High-Lo staarden elkander aan. „Wat gebeurt daar?" riepen zij tegelijkertijd. Weston, diens vrouw en Beany sprongen op. John snelde naar buiten, op den voet gevolgd door High-Lo. In de keuken wees een Indiaansche dienstbode ontsteld in de richting van de hut. „Het was daarginds," riep zij ontsteld. „Magdaline!" kreunde High-Lo. Een ruiterloos paard holde weg, toen zij nader den. John herinnerde zich plotseling, dat dit zelfde paard al eens meer voor hem was weggehold. Toen bereed Wilbur Newton het. Hij hoorde nog het geluid van andere hoefslagen, doch zijn oogen bleven gericht op de deur van de hut. Toen hij binnenging, wist hij, dat High-Lo vlak achter hem was. Vol afschuw zag hij, wat er gebeurd was. De kreet van High-Lo deed zijn ontsteltenis nog toe nemen. Op den grond lag, doodsbleek, de armen wijd uitgespreid, Wilbur Newton. Dood! En bij hem stond Magdaline, krampachtig een revolver vasthoudend. Het scheen wel tot haar door te dringen, dat zij gekomen waren, maar toch deinsde zij achteiuit, gereed om zich te verdedigen, als een dier, dat zich in het nauw voelt gedreven. „Ik heb hem vermoord!" krijschtc zij. „Hij liet me niet losl Ik heb hem vermoord!" Buiten klonken stemmen. Een gestalte gleed het vertrek binnen en knielde bij Newton neer om onmiddellijk huiverend achteruit te vluchten. Het was Pctc, de Navajo-gids. Magdaline probeerde High-Lo, die over den verslagenc heenstapte, om bij haar te komen, te ontwijken. „Hij liet mij niet los!" herhaalde zij woest. „Hij liet mij niet los!" Doch toen High-Lo haar naar zich toetrok, liet zij het hoofd rusten tegen zijn schouder cn snikte het uit. „Ik heb niet hem met opzet vermoord.' „Dat begrijpen we toch wel," troostte High-Lo. „Dat begrijpt iedereen immers. Niemand zal je eenig verwijt maken. Vertel ons maar, wat er gebeurd is." De anderen waren nu ook binnen gekomen. Zij luisterden doodstil toe, geslagen van ontzetting. Het snikken van Magdaline maakte alles nog troosteloozer. „Vertel maar, wat er gebeurd is," herhaalde High-Lo vriendelijk. Met bevende hand streek de jonge vrouw de haren weg, die haar voor de oogen hingen en zich vastklemmend aan High-Lo, naar hem kijkend of alleen hij aanwezig was, begon zij gejaagd te spreken. „Ik hoorde iemand. Toen kwam Wilbur de kamer insluipen. Hij keek achter zich, aldoor achter zich. Ik ging overeind zitten. Jou revolver lag op den grond. Ik raapte dien op en legde 'm naast mij neer, \óór hij het kon ziern Toen hij mij hoorde, schrikte hij even,-maar daarop scheen hij blij. Hij kwam heel dicht bij me. Vertelde, dat een Indiaan hem al dagenlang achtervolgde. Ik wist, niet, wat ik er van moest denken. Hij had al zoo dikwijls tegen me gelogen. Toen ik hem aankeek,zag ik iets vreesclijks in zijn oogen zag ik, dat hij mij opnieuw wilde bezitten. O, High-Lo, ik had je zoo noodig. Ik was zoo bang! Ik stond op, om weg te Ioopen. Hij greep mijn handen vast, hij zei, dat ik lief ben, dat hij trouwen wilde met me. Ik probeerde te schreeuwen cn ik kon niet schreeuwen. Ik probeerde los te komen, rrtaar zijn armen grepen me vast en hij drukte mij achteruit. Je revolver lag naast me. Ik had hem plotseling in de hand, High-Lo; ik begrijp het zelf niet. Ik had het wapen vast, voor ik het zelf wist. Toen eerst voelde ik me veilig. Ik zei tegen mezelf: „Ik moet naar High-Lo gaan." Ik zei aldoor tegen mezelf; „Ik moet naar High-Lo gaan." En dat maakte me sterk, hpewel hij me dwong, naar hem te kijken cn zijn armen mij omklemden. Ik zei aldoor: „lk moet naar High-Lo gaan." En ik schreeuwde het hem toe, terwijl dat wapen tusschen ons was, dicht tegen hem aan. Mijn vingers knepen in den trekker, terwijl ik weer zei „Ik moet naar High-Lo gaan." Het schot ging af. Hij viel. Ik zag rook en bloed en het was of er kleeren in brand stonden. Zoo is het gebeurd, High-Lo." Heur handen grepen naar haar keel, alsof ze dreigde te stikken. Nu sprak Pete: „Ik volgde Newton. Hij ging naar Sage Springs. Hij sloot de deur achter zich dicht. Toen Pete sliep, ging hij weg. Pete volgde hem naar Black Mesa. Nu is hij dood." Hij haalde een verkreukelden, met bloed bevlekten brief uit zijn zak en overhandigde dien aan John. John huiverde. Een bloedig wapen was het, dat hij hier terug kreeg. Want deze brief was de oorzaak geworden zoowel van Hanley's als van Newton's dood. Magdaline snikte haar ontzetting uit, leunend tegen den schouder van High-Lo. Weston en Beany bedekten het lijk van Newton met Indi aansche kleeden. Toen hoorde John Weston zeggen, dat Magdaline cn High-Lo de hut moesten verlaten. Hij hoorde Katherine en mevrouw Weston heengaan. Zoo geschokt was hij door het gebeurde, dat het hem werd of er niets anders in de wereld bestond. De schreiende Magdaline onder steunend, verliet High-Lo het vertrek. „Laat de rest nu maar aan ons ove." hoorde hij Weston adviseeren. „Er moet natuurlijk een officieel onderzoek worden ingesteld, maar je behoeft je niet ongerust te maken." John snakte er naar om uit deze omgeving te kun nen ontsnappen. De gedachte, dat hier een lafaard lag, die in den dood was gedreven door zijn eigen angst, werd hem te machtig. Doch voor hij den post bereikte, hoorde hij Mary's stem, die gejaagd allerlei vragen stelde. Bleek en verkommerd snelde zij voort: het was hem een raadsel, dat zij zich kon voortbewegen, zoo doodziek zag zij er uit. Toen zij John op merkte, bleef zij roerloos staan. Hij keek haar hulpeloos aan en mompelde: „Mary!" Dit scheen ontspanning te brengen. Zij wankelde naar hem toe en haar stem klonk bevelend: „Ver tel ine alles! De anderen weigeren." (Slot volgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1