EERSTE BLAD ZATERDAG 26 November 1932 RUWE HU/D Schrale Lippen Gesprongen Handen 'n Uitvinding! rOESTEL VOOR DEZEN TIJD Centrum - Middelharnis >om Voorstraat A 253 REE OVERFLAKKEE. DRAI5[flA-vAN'VALKENBURG'S e /A ••■LEVERTRAAN N DEN GREEP DER WOESTIJN. S STUDIE-WATERVERF Het Beste! iaar in eiken boekhandel. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07£ ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. sationeele a douane- en-Breyei staan ge- rd op ge iende be- »af de be- douanen icheidene ffen. Een p de acho- leambten ilank met Ook deze de te zijn. eronk er leambten toch de den. On- jstuurder lig heen- i(J echter sittenden irde auto douane- de wagen VEILINGSUEKICUÏ ran Vrydag IS November 1932 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOORN E". Prei 1,90 tot 4,60 per 100 boa. Blauwe druiven 0,21 tot 0,86 per k g. Nero 8,60 tot 8,60 per 100 k.g. Boonen kaa dubb. stam 0,89 t. ƒ0,59 p. k.g. stokanti 0,31 tot 0,43 per k.g. Peen 6,50 per 100 boa. 1,70 tot ƒ6,— per 100 k.g. Knolrapen 3,20 tot 4,10 per 100 atuka. Kroten 1,60 tot 3.20 per 100 k.g. Kool (roode) 5,— tot 8,—perlOOatuks. (witte) 1,50 tot 6,- perlOOatuks. (aavoye) f 3,50 tot ƒ9,— perlOOatuks. Bloemkool ƒ1,60 tot 6,50 per 100 atuka. Boerenkool 0,35 per krat. Andijvie 0,60 tot 2,80 per 100 krop. Uien 3,50 tot 4,50 per 100 k.g. Sjalotten 0,08 per k.g. Tafelperen 0,09 tot 0,23 per k.g. Tafelappelen 0,08 tot 0,23 per k.g. Keukenperen 0,06 tot 0,15 per k.g. Spruiten 0,05 tot 0,15 per k.g. Selderij 3,80 per 100 bos. Mispels 0,17 per k.g. Kipeieren netto 6,60 tot 6,70 per 100, Kleine Eieren 4,80 per 100. Aanvoer 12442 stuks. iiiQimmmiiniiiinnmniiiDininniumQiiiiimiuuiiiiimiiuiimuiiiiniiiiiuaimiiiuiDiiiiiii 15E JAARGANG, c. Om het verschil tusschen Westersche en Oostersche mentaliteit. De Wester ling discuteert lang, alvorens de toe stand gespannen wordt, terwijl de Oosterling misschien te lang wacht in de hoop op een gelukkige oplossing. d. Omdat, toen de onverwachte breuk kwam, de gebeurtenissen hun natuur lijken loop hebben genomen. En om verder allen twijfel omtrent Japan standpunt buiten te sluiten, heeft de Japan- sche minister van oorlog tegenover een jour nalist verklaard, dat Japan het Mantsjoerij- sche probleem afgedaan acht, voor zoover het Japan en Mantsjoekwo betreft. Het is besloten, aldus deze verklaring, de eenmaal vastgestelde politiek door te zetten, wat er ook gebeuren moge. Geen wonder dat men te Genève het on prettige gevoel heeft in de brandnetels te zitten. Volgens de houding der Japanners valt er niets meer achter de schermen te plooien en te strijden, wilhetYan een com promis eenvoudig niets weten. De Volken bond en de gedelegeerden der groote mogend heden mogen er over praten, Japan verzekert even vriendelijk als beslist dat het zich van al dit geleuter niets zal aantrekken. Het armzalig restje overgeschoten prestige van den Volkenbond staat wel hevig op den tocht, loopt gevaar er finaal door te bezwijken. Wanneer de Japanners, ondanks huneerste hevige verzet, toch nog water in hun wijn doen, dan zal dit meer zijn uit oeconomische overwegingen dan uit vrees voor Amerika, dat zonder den steun van Frankrijk en Enge land niet veel animo zal hebben tegen de Japanners op te treden. De oeconomische toestand van Japan is buitengewoon slecht, de handel en industrie wordt zwaar getroffen door den boycot van Japansche waren in China. De opheffing dezer boycot zal de Japanners heel wat waard zijn, daarvoor zal het eerder wijken dan voor alle rapporten en het wanhopig geschutter te Genève. De besprekingen door Von Papen op last van Hindenburg met de leiders der daarvoor in aanmerkingen komende partijen, teneinde te komen tot vorming concentratie- of nationaal kabinet, zijn volmaakt mislukt. De leiders der aangezochte partijen waren wel bereid tot vorming van een nationaal kabinet mee te werken, doch zij wenschten zulks niet te doen onder leiding van Von Papen. In een sfeer van geheimzinnigheid wordt er nu gestreden om de opvolging van Von Papen. Adolf Hitler is het eerst aan bod geweest, is door Hindenburg uitgenoodigd een Knbinet te vormen, daaraan de voor waarde verbindende dat de Rijksweer en Buitenlandsche Zaken in handen blijven van de huidige titularissen. Hitier heeft deze opdracht niet kunnen volbrengen, geen ge makkelijke opdracht trouwens, omdat de president ook opstelling van een economisch program en handhaving van het beruchte art. 48 der grondwet had geeisebt. In welke richting de oplossing der regeeringscrisis zal gaan, valt niet te voorspellen. ten bate van den Russischen vijand ont dekte. Het is zelfs de vraag of geheel dit geval wel ooit tot de buitenwereld zou zijn doorgedrongen, wanneer niet het toeval had gewild, dat de redacteur van hetCzechisch blad te Praag, die het eerste van dit nieuws de lucht kreeg, zoo verstandig was geweest om in zijn functie tegelijkertijd van Corres pondent van de Berlinner Zeitungam Mittag dit nieuws daarheen te seinen. Het Cze- chische blad zou ongetwijfeld onmiddellijk in beslag zijn genomen; te Berlijn kon de Oostenrijksche politie geen macht uitoefenen dan toen het reeds veel te laat was. Dat de slag goed was geplaatst, bleek uit het feit, dat reeds den volgenden dag de Generale Staf van het Duitsche leger te Weenen in lichtingen vroeg. De berichten waren ook inderdaad ontstellend genoeg, want zij be helsden niet meer of minder dan dat Redl vrijwel alle belangrijke Oostenrijksche mili taire geheimen aan den Russischen vijand had uitgeleverd. Tot de directe bezigheden van de vaste spionnen, die de landen wederzijds hebben, behoort deze minder fraaie: zwakheden te ontdekken in de personen, die in staat zouden zijn belangrijke geheimen te leveren. Het Oostenrtjksch-Hongaarsche leger had zijn ge heimen inlichtingendienst, welke door Redl werd geleid. Officier van burgelij ke familie, was hij doorzijnbekwaamheden,enondanks den ondervonden tegenstand, snel opgeklom men. Zijn bureau was voortreffelijk inge richt, want iedere bezoeker werd er zonder het te weten gefotografeerd en face en en profil. Ook kon men, zonder dat de bezoeker het bemerkte, vingerafdrukken van hem nemen; dit geschiedde op zeer ingenieuse wijze bij de aanbieding van een sigaret of een lucifer. In dat bureau is op een voor Redl kwaden dag een Russisch agent bin nengekomen, maar nog voordat de Kolonel gelegenheid had gehad de geheime toestellen in werking te stellen, had deze agent hem overtuigd, dat hij beter deed zich zonder meer aan hem toe te vertrouwen. Deze agent toch wist uit Redl's leven en levensloop dingen, die, werden zij bekend, hem onher stelbaar hadden vernietigd. Daartegenover bood de Russische agent hem groote som men gelds, indien hij behulpzaam wilde zijn aan de doeleinden, hem voor oogen gesteld. Natuurlek is Redl te laken: officier voor alles had hij op dat oogenblik moeten be grijpen, dat hem niet anders te doen stond dan zijn oppersten chef van alles in kennis te stellen, nadat de Russische agent door zijn bemiddeling was gegrepen. Maar Redl deed wat velen in ziin plaats zouden gedaan hebben; hij aanvaardde den uitweg, en ver viel van kwaad tot erger. Dat bleek hem, toen men van hem, reeds in 1903, eischte de uitlevering van het veld tochtplan van Oostenrjjk-Hongarije. Redl wist het in het geheim te fotografeeren, en bracht op deze wijze aan het Oostenrijksche leger een slag toe, die zich zelfs in 1914 en 1915 nog deed gevoelen. Maar Redl verried ook den voomaamsten Oostenrtjkschen agent in Rusland. Deze, een Russisch officier, bracht aan den Oostenrtjkschen Staf het nieuws, dat de Russen het Oostenrijksche veldtocht plan hadden. Redl was de door zijn functie aangewezen man om uit te vinden wie de schuldigen warenhij wist, dat het er maar een was, maar deze kon hij juist niet noemen. Zoo bracht h(j een drietal schuldigen voor, die allen in dienst van Rusland hadden ge- spionneerd, maar die aan den grooten slag, door Rusland geslagen, onschuldig waren. Hy kon deze Oostenrijkers uitleveren, omdat men van Russische zijde begreep, dat men om hem in zijn positie te handhaven, hem in staat moest stellen een werkelijke ont dekking te doen. Maar nog ingenieuser ging hij te werk, waDt de Russische officier, die ten bate van Oostenrijk spionneerde, was nog steeds op zijn post. Redl ontdekte een leemte in de bewijzen tegen de bevel voe rende officieren, en had alleszins reden om zijn Russischen spion, die te Warschau woon achtig was, te belasten met het aanvullen van die leemte. Deze moest zich daartoe op geheime wijze stukken uit een der militaire bureaux bezorgen; op hetzelfde oogenblik, dat hij dit des nachts binnentrad, knetter den de lichten aan en zag hij zich gegrepen door drie wacht houdendeofficieren, die hem als uiterste gunst de revolver aanboden om zelf aan zijn leven een einde te maken. Redl was van den ongewenschten toezienden voogd verlost. Wanneer men in een man als Redl niet iemand ziet, die reeds tevoren van alle eer gevoel is ontbloot, kan men zich nauwelijks een denkbeeld vormen van het leven, dat hp in den loop van deze jaren moet hebben geleid. Niet slechts de angst voor ontdekking, die door een toeval kon volgen, maar ook het besef wat hij jegens eigen land en kame raden misdeed, moet hem elke minuut heb ben benauwd. Men denke er niet licht over, dat Redl door zijn Russische principalen ge dwongen werd om eiken Oostenrijkschen spion, die met eenig succes in Rusland werk zaam was, onmiddellijk te ontmaskeren. Dientengevolge bleven slechts die spionnen in dienst, die of als ledepoppen door Redl waren aangesteld of hun werk zoodanig slecht deden, dat zij den Russen geen kwaad toebrachten. Daaruit is te verklaren, dat, toen in 1914 de oorlog uitbrak, Rusland over 74 actieve divisies meer beschikte dan men in Oostenrijk wist. Een toeval, zooals er zoovele zjjn, bracht Redl ten val. Als alle officieren van den Staf moest hij eenigen tijd bij de troepen te velde dienst doen teneinde het contact met het militaire leven niet geheel te verliezen. Als chef van den Staf van een der divisien kwam hij te Praag in garnizoen; na een jaar zou hij opnieuw bp den Generalen Staf worden geplaatst in een hoogeren rang. Gedurende zijn verblijf te Praag stelde zjjn opvolger, die den geheimen dienst leidde, een zooge naamd zwaart kabinet in, dat zonder eenig gewetensbezwaar aan het geheim der cor respondentie, voor zooverre dit noodig was, een einde maakte. Dit kabinet ontdekte op een dag twee brieven, geadresseerd poste restante Opernbal 13 van het groote post kantoor te Weenen; bij opening bleken deze brieven wissels voor 6000 en 8000 kroon te bevatten. Wat opviel was, dat zij niet waren aaDgeteekend, geen aanwijzing hadden en van het Russische grensstation Eydtkühnen waren verzonden. Aan twee inspecteurs van politie werd nu opgedragen het oog op het EEN BRIL geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoet aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) teerd. amiddag n zekere en en ge- evolvers keld. De firma te met zjjn |d waren et smok- :en huis- ouders, t onder- vermoed mokkel zouden De Spanjaard Adrian Alvarez heeft een toestel uitgevonden waarmede men vier uur onder water kan blijven. Alle kranten maken er melding van. Waar men echter geen melding van maakt is van de Nederlandsche uitvinding waardoor de huis vrouw haar wasch één nacht onder water laat blij ven, zonder koken of slijtage en die er 's morgens schoon uithaalt. Dat is toch ook wel de moeite waard om te weten. De uitvinders zijn de fabri kanten van de zeep en zeeppoeder merk „'tBleeker- tje". De wasch één nacht in zoo'n sopje en men heeft er nagenoeg geen omkijken meer naar. Wie zou zich van zoo'n vinding niet bedienen als men daarbij nog sparen kan bovendien. Naast deze goede en goedkoope zeep krijgt men voor slechts veertig bons een waardevol artikel, met een win kelwaarde van 2 a 3 gulden, Sta er nu eens op dat U „Bleekertje" krijgt. Laat U niets aanpraten. „Bleekertje" zal U verrassen. 22 (Adv.) gevaar- »n vernielen i Vernietig dit mgedierte met !-uurste middel zen en ratten te roeien. A izen van 50 an 90 ct. Engeland en Frankrijk en eveneens de andere landen welke te Washington hebben aangeklopt voor opschorting der 15 Decem ber vervallende bedragen der oorlogsschul den, zullen, dit is zoo goed als zeker, daar mede geen succes hebben. Roosevelt wenscht dat Hoover dit zaakje alleen maar moet op knappen. Volgens een der laatste berichten voor het ter perse gaan van dit overzicht, zullen Hoover en Roosevelt aan het Congres voorstellen om na ontvangst van de Decem- ber-betalingen, de kwestie der betalings capaciteit der geallieerden te onderzoeken. Uncle Sam rekent er dus blijkens dit be richt op dat de alsdan vervallende bedragen zullen worden betaald en wil dan pas gaan onderzoeken in hoeverre er van schrapping sprake kan zijn. Er wordt gefluisterd dat Amerika wel wat scheutiger met schrapping of vermindering der oorlogsschulden zal zijn, wanneer zoowel Engeland als Frankrijk be reid zijn Amerika te steunen inzake de Mantsjoerjjsche kwestie. Wat voor de Japan ners, die nu te Genève zoo hoog van den toren blazen, een gegronde reden kan zjjn om straks een toontje lager te zingen. Spionnage in dienst van den vjjand verricht door den chef van den Staf van het Oostenrjjksch- Hongaarsche leger. Met de spionnage is bet als met de mis daad; wie daarin doordringt, beseft over niets meer te moeten verwonderd zjjn en voor niets meer te moeten staan. Dat neemt intueschen niet weg, dat gevallen, waarin personen van hoogen rang actief bjj de spion nage zjjn betrokken, tot de betrekkeljjke zeldzaambeden behooren. Geen geval heeft zoodanige opschudding verwekt als van den Kolonel Redl, die chef van den Staf van een der Oostenrjjksch-Hongaarsche legercorpsen was op het oogenblik, dat men zijn spionnage k 830 AHet geeft U tien- jopeesche stations, het is volgens „Super-Inductie" is voorzien van de gouden Miniwatt" serie, en een onbegrijpelijk voor raat van Fl. 165.- jmonstratle zonder verplichting Icleel Philips Reparateur 1ES VOOR De regeering Von Papen heeft, nadat het van nagenoeg alle kanten hevig bestookt werd, zijn ontslag ingediend en gekregen LEEUWARDEN-rr waarin hij, toen een bladzijde werd omgeslagen, in groote letters las: COWBOY TROUWT 1NDIAANSCH MEISJE. „Iedereen doet het tegenwoordig," bedacht Cow boy grimmig. Terwijl hij zat te eten hield hij voortdurend de straat in het oog om te zien of een Navajo-meisje wellicht passeerde. Hij zag echter alleen blanken;' cowboys, meisjes, vrouwen, die terugkwamen van de markt. Zoodra hij gereed was met zijn maal verliet hij het restaurant om naar het hotel te gaan van waar hij gezeten in een makkelijken stoel, het verkeer op straat kon gade slaan. Voor- loopig wilde hij geen enkelen dokter het genoegen gunnen hem naar bed te sturen. Hij voelde zich veel beter nu Jiij had gegeten, doch de behoefte aan slaap dreigde hem te overmannen. Niets van hetgeen op straat gebeurde, ontging hem echter. Een aardig meisje passeerde; ruw uitziende Mexi canen vervolgens een cowboy, die het meisje bijna omver liep... Wat een bekend gezicht! „Wat ccn bekend gezicht!" herhaalde John hardop. Hij sprong overeind en liep naar buiten, bewust, dat men hem nieuwsgierig gadesloeg. „High-Lo, die schooier!" mompelde hij. Hij had hem spoedig ingehaald en begroette hem met een klap op zijn schouder. High-Lo draaide zich verbaasd om, maar zijn verbazing veranderde in een glimlach. „Wat moet jij hier?" vroeg John boos. „Ik zoek jou. Dat snap jc toch!" „Ben jc me dan gevolgd?" „Ik moest voorkomen, dat je trouwt met Mag- daline." „Dat kun jc niet." „Waartoe zijn wij anders in de wereld?" „Sommigen van ons leven om te vechten tegen teleurstellingen en t.b.c.!" antwoordde Alice. „Teleurstellingen?" antwoordde Katherine. „O, niet wat betreft mezelf; het betreft anderen en dingen, die werkelijk het beste voor hen zouden zijn." „Je zult je tijd noodig hebben om voor Joy te zorgen, als wij weg zijn," hernam Katherine vrien delijk. „Je zult geen moment over hebben om te denken aan dingen, die jou het leven moeilijk maken." Plotseling kwam Billy aanrijden in een auto, die hij van Mac Donald had geleend. Mary zag doods bleek. Ontzetting in haar oogen wees uit, in welken toestand zij zich bevond. Toen zij afscheid had genomen van Joy en Alice, dook zij weg in de auto, als wilde zij haar schande bedekken voor spiedende oogen. IZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (tftaut, uitgave va/i de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) "Een uur later pakte Katherine haar koffer. Zij had geen tijd zich over te geven aan haar eigen gedachten, want Alice stelde te veel vragen. Ze vroeg zichzelf af, of ze Wilbur alleen maar ver- tchtte, toen Alice haar gedachten stoorde met de Vraag of ze lang wegbleef. „Dat kan ik onmogelijk zeggen," antwoordde Katherine. ..Mary moet vertrekken, voor Newton terugkomt. Het zou haar dood zijn, als ze hem nu zag. Ze is op van ellende. Zij kan het werkelijk niet lajpger dragen. Haar plan om Billy Horton op te ttfagen, John Curry te waarschuwen, lijkt mij onuitvoerbaar. Ik doe alleen of ik het er mee eens ben in de hoop haar te kunnen overhalen, mee te gaan." .ft,En als die vreeselijke kerel mij komt op weken?" vroeg Alice huiverend. ft.Jij weet van niets. Neem loy bij je en ga direct naar (I.; Mac Donalds." jKatherine voelde de hand van Alice op haar schouder en keek haar zuster aan. „Wat ben je toch lief Katherine, om altijd aan anderen te denken en nooit aan jezelf," zei Alice verdrietig. irksland, in anaf half 11 John kwam het postkantoor in Flaggcrston uit als een teleurgesteld man. Niemand wist iets om trent een Indiaansch meisje, dat naar brieven had gevraagd; niemand ook kon zeggen, een meisje te hebben gezien, dat leek op de beschrijving, welke John gaf. Hij voelde zich ziek en doodmoe. Een rit van twee dagen was te veel geweest voor paard, zoowel als ruiter. Hij had behoefte aan slaap, een dokter en eten. Aan eten dacht hij het eerst en daarom liep hij naar een restaurant, waar hij bij liet venster ging zitten en zich ccn stcvigen maaltijd liet voor zetten. Tegenover hem zat iemand met een krant,

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1