'AIR Fraaie EERSTE BLAD DER burgerlijke stand. jmber a.s. Pfijzeil MËÏNST! iling ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT >PELS, HET NIEUWE MODEBLAD ZATERDAG 12 November 1932 15e jaargang. n°. 4 feuilleton. IN m GREEP DER WOESTIJN. 500.000 Verzoekschriften VERSLAGEN pRAISItlAvAfNVALKEMBURC'S- e A -i LEVERTRAM leidt het verklaren, dat bet goed helpt, omdat in die plaatsen, waar het niet gebeurt, het vee er dik onder zit. Hier z()u al heele koppels horzelvrU. Zoolang echter de bestrijding be perkt blijft tot enkele streken in ons land, zoolang is ze onvolledig. Telkens wolden er uit die streken, waar het niet gebeurt, en van veemarkten runderen hier ingevoerd, die ons werkgebied als het ware besmetten". Laten zij, die zoo hevig gekant zijn tegen wettelijke voorschriften op de besti(jding van de runderhorzel nu eens toonen, dat zij hun eigen belang inziende, het door middel van vrijwillige organisatie klaar kunnen spelen. Dit mag meu toch verwachten, daar het hier gaat om een jaarlijks terugkeerende plaag, die veel schade berokkent aan ODzen vee stapel. Voorlichting omtrent de bestrijding en hoe die georganiseerd behoort te wordeu, verschaft nog steeds de commissie, door het gratis houden van voordrachten met licht beelden voor leden van organisaties en be langstellenden. Intal 1 het Jchte It op p het l Uit loede te nin- laren DIRKSLAND. Ondertrouwd: Marinus Grevenstuk, 26 j. j m. en Josina Dijkman. j,d. 24 j. Overleden: Cornelia Kievit, 75 j., echtge- noote v. Hendrik StruykPieterneila Hoogh- werff, S3 j„ echtgenoote v. ArieNoteboom; Gilles Boks,80j., wedn. v. Trijntje vanLenten. OOLTGENSPLAAT. GeborenAntonius Johannis, z. v. Cornelis Huijsmans en Anthonia Huibrechtse. Overleden: Hendrikus de LaDge, 64 jaar, echtgenoot van Willemijntje Maria Ernesta Griffioen. RDAM v. f- |EN IRNIS" )ct. 1932 krnis zijn onovertrefbaar fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van per flacon, flacon. fcnde dsomloop Erzekerd. onder volle ERDAM. per brief, oririen door tpilien, een 80 pillen. is een practisch en toch gezellig tijdschrift waaraan iedere dame iets heeft. De prijs is daarbjj bijzonder laag, zoodat men het geheele jaar op de hoogte blijft van de mode en tevens gebruik kan maken van de practische wenken voor het veranderen van verouderde kleedingstuk- ken en voor de huishouding. In ieder nummer 2 bladzijden handwerken en 2 bladzijden kinderkleeding. Bestelt nog he den een abonnement bij de Uit gevers van dit blad en U ont vangt de twee voorgaande nummers gratis s Naam Straat Plaats verzoekt een abonnement op Het Nieuwe Modeblad ad f 120 per kwartaal franco per post t 1-50) alsmede gra tis toezending van de twee voorgaande nummers. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1>- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Buitenland. Voor de vijfde maal in dit jaar is j.l. Zondag het Duitsche volk ter stembus getrokken, voor de Rijksdagverkiezingen. Desondanks is er van een vcrkiezingsmoeheid bij de kiezers tot nu toe heei weinig te bespeuren, al is de opkomst Zondag niet zoo groot geweest als bij de voor gaande Rijksdagverkiezingen in Juli. Bij de verkiezingen in Juli werden in totaal uit gebracht 36.845.279 geldige stemmen en nu 35.409.718. Als gevolg van dit gedaalde steni- mencijfer zal de nieuwe Rijksdag 582 zetels tellen, hetgeen eerder een voordeel dan een nadeel is. Voor de radicalen van uiterst rechts, de nationaal-socialisten is de uitslag van Zondag wel een heel bittere tegenvaller, doordat stem- mencijfer in vergelijking met Juli is gedaald van 13.732.779 tot 11.712.983, waardoor hun aantal zetels in den Rijksdag terugloopt van 230 tot 196. Ook de sociaal-democraten hebben verhezen geleden, zijn gedaald van 7.951.245 tot 7.233.534, zetelverlies 13, terwijl daaren tegen de communisten een stevige winst boek ten door te stijgen van 5.278.094 tot 5.972.702, waardoor de communistische fractie stijgt van 89 tot 100 zetels. Het Centrum en de Beiersche volkspartij, twee katholieke stemvaste par tijen, hebben eveneens een veer moeten laten net Centrum verliest 5 zetels en de Beiersche volkspartij 4. De Dmtsch-nationalen onder Hugenberg hebben alle redenen om over den verkiezings uitslag tevreden te zijn. Hun aantal zetels stijgt van 37 op 51 en de bij de Rijksdag verkiezingen in Juli tot een onbeduidend groepje van 7 zetels geslonken Duitsche volks partij is eveneens met winst uit de stembus gekomen en keeren met 11 zetels in den nieuwen Rijksdag terug. De verdere kleinere partijtjes, voor zoover nog aanwezig, spelen niec de minste rol meer en kunnen daarom buiten beschouwing blijven. Allereerst valt bij den uitslag dezer Rijks dagverkiezingen het zware verlies der natio naal-socialisten op. Tot voor deze verkiezingen had de onoverwinnelijke Adolf zijn buiten gewoon snel gegroeide partij van de eene over winning naar de andere weten te voeren, doch ditmaal heeft hij ongenadig voor de broek gehad, in figuurlijken en niet in lettcilijken zin dan. Dit verlies der nationaal-socialisten is niet aan gebrek aan activiteit te wijten. Ook nu weer hadden de nationaal-socialisten het hardst en het meest de groote reclametrom geroerd. Opmerkelijk is ook de groote winst der com munistische partij. De heeren te Moskou zullen wel zelfvoldaan en tevreden geknikt hebben over de prestaties van hun Duitsche filiaal houder te Berlijn. De communistische fractie steekt de sociaal-democraten naar de kroon, welke slechts 20 zetels sterker is dan de com munistische fractie. Deze winst der commu nisten geeft in menig opzicht te denken. De groote overwinnaar bij de verkiezingen is evenwel Hugenberg, welke de regecring von Papen trouw in alle opzichten heeft gesteund, ja in menig opzicht nog giaag een stapje ver der wilde gaan dan deze. De rijksregeering voelt zich door den uitslag gesterkt en opgekikkerd. In den voorgaanden Rijksdag beschikten namelijk het Centrum met de Beiersche volkspartij met de nationaal- socialisten over de meerderheid, doch in den nieuwen Rijksdag is zulks niet liet geval. Willen deze partijen nu een parlementaire meerderheid vormen dan is daarvoor de mede werking der Duitsch-nationalen noodig. Wel beschikken de nationaal-socialisten met de j communisten over meer dan de helft der zetels, docli van een samengaan tusschen deze 1 twee uitersten valt niet te denken, hoogstens kan hun gemeenschappelijke afkeer tegen de regeering von Papen gevaarlijk worden bij I een eventueele motie tegen de regeering gericht. De verkiezingen hebben dus wai dit oetreft niet in het minst opklarend gewerkt, eerder verwarrend. Maar de rijksregeering kan dit alles niet onwelgevallig zijn. Von Papen voelt er zich vaster door in Tiet zadel en heeft reeds aangekondigd dat hij aan geen koersverande ring denkt, doch graag bereid is om met de burgerlijke partijen samen te werken. Voor wat de buiteolandsche politiek oetreft is er eveiTTnin niet de minste koerswijziging te ver wachten. Op een hem aangeboden noenmaal door de Vereeniging der buitenlandsche pers heeft von Papen o"a. betoogd: „Herstel van een sterk Duitsch bewind is niet alleen een levensvoorwaarde voor Duitschland, maar voor geheel centraal Europa. Duitschland kan thans niet, 14 jaar na den vrede, nog steeds aan de rol van overwonnen vasthouden. Wij eischen de gelijke rechten, die voor alle andere gelden, niet als een genade of weldaad, maar als een eisch, waarvan wij geen afstand doen. Ik zeg hier niets nieuws, wanneer ik zeg, dat het ver drag van Versailles geen werkelijke vrede heeft gebracht. Het is oorspronkelijk slechts als een voorloopig verdrag beschouwd en het bevat een revisie-clausule. Het moet het doel niet alleen van de Duitsche, maar van de Europee- sche politiek zijn, de bepalingen, die onder dwang zijn opgelegd, te vervangen door rege lingen die met den vrijen wil van alle belang hebbenden in overeenstemming zijn." Sprekend over de Duitsche pariteitseisch inzake bewapening merkte von Papen nog op: „Wij zullen niet aan een ontwapeningsconven tie meewerken, zoolang wij niet weten, of deze voor ons in naar geheelen omvang dezelfde rechten geeft." Deze rede, die voor eenige jaren in de Fran- sche pers een storm van verontwaardiging zou hebben ontketend, wordt nu over het algemeen in de Fransche pers gunstig beoordeeld. Dit is ongetwijfeld een lichtpunt in deze donkere tijden van verdwazing. En het geeft eveneens hoop dat de spanning tusschen Frankrijk en Italië mindert. Langzaam gaat het in dit op zicht de goede richting uit, al is het nog vee! te vroeg om daarover nu reeds in hoerastem- ming te geraken. De presidentverkiezingen in Amerika zijn op een geweldige nederlaag der republikeinen uitgeloopen. Met een overweldigende meerder heid is de democratische candidaat Roosevelt uit den strijd gekomen. Van de 531 gekozen kiesmannen welke den president kiezen zijn 453 democraten en slecnts 78 republikeinen. We 1 werd een nederlaag van Hoover als vrij zeker voorspeld, doch dat het zoo'n zware nederlaag voor de republikeinen zou worden, durfde zelfs de meest optimistische democraat niet hopen. Hoover en zijn partij, waarin de groote industrieelen de lakens uitdeelen, hebben in de oogen der Amerikaansche kiezers in alle ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuigave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 31) ,Tk ken dien man. Dien 7Aillen we ook wegjagen. Wanneer begint de Indiaanschc dans?" vroeg John nog. „Binnen vier of vijf dagen. De Indianen komen van heel ver." John dacht een oogenblik na. „Zou je ons naar den canyon kunnen brengen, waar je Newton en dien man hebt gezien?" „Als u hem vindt, jaagt u hem dan weg?" „We jagen ze allebei weg, Pete." De jongen gromde van blijdschap. „Moet ik mijn geweer meenemen?" „Nee, laat je geweer maar thuis." De Indiaan verdween een oogenblik in zijn hut, keerde terug n\tt ccn lasso en r,cp naar zijn pony. „We treffen hetvvei," riep High-Lo uit. „Als we hen niet vinden vor,r den dans, vinden we Newton in elk geval tijdens het feest. Hanlcy kan niet ver uit de buurt zijn. zaj WGj wccr met nieuwen voorraad onderweg 7ijn> Newton krijgen we gauw genoeg. Dan volgt Hanley vanzelf." „Denk er aan, in geen gevai schieten!" „Tenzij een van hen begint, want dan staan de opzichten gefaald en dit is hun geducht in gepeperd bij deze verkiezing. De stuntelige manier vAn groote industrieelen als Ford om hun personeel tot stemmen voor Hoover te bewegen, heeft niet de minste uitwerking gehad. Pas in Maart 1933 aanvaardt de nieuwe pre sident zijn functie en dan pas zal eerst blijken in hoeverre de politiek der democraten voor Europa een nuttig effect zal hebben. Van de democraten wordt verwacht een meer tege moetkomende houding ten opziclue van het schuldenprobleem, van verlaging der veel te liooge Amerikaansche tarieven en de natte Amerikanen, we bedoelen de liefhebbers van een neutje, hopen op een zoo spoedige moge lijke verdwijning der door de groote meerder heid verwenschte drooglegging. zijn er in den laatsten tijd bij de Italiaansche fascistische partij binnengekomen van menschen, die lid wenschen te worden. De Raad beslist na nauwkeurig onderzoek over de toelating. Hoeveel gemakkelijker is het daarbij vergeleken om lid te worden van de huisvrouvvenarbeidsbesparings- Vereeniging ,,'t Bleekertje". U zegt eenvoudig: „ik word lid" en U bent lid. Dat gaat als volgt in zijn werk. U zegt tegen Uw winkelier: „Ikwil in 't vervolg zeep en zeeppoeder merk ,'t BLEE KERTJE" gebruiken. Die zorgt dan dat U 't krijgt met het gevolg dat U de wasch maar een nachtje in 't sop hebt te zetten om die 's morgens schoon te vinden. En dat gaat zonder koken, zonder geel worden en zonder onnoodige slijtage. Bovendien komen dan nog de verrassingen. Als U veertig bons hebt verzameld zorgt ons spaarsysteem voor een nuttig of luxe voorwerp in de huishouding. U hebt keus uit meer dan honderd artikelen. Aarzel dus niet langer, maar doe het vandaag. 23 (Adv.) zaken anders," vulde High-Lo aan. Zij drenkten hun paarden in een meertje bij de bron, waar de Indiaan zich even later bij hen voegde. „We zullen een langen omweg maken," kondigde deze aan, terwijl hij zijn paard wendde in noordelijke richting. Toen wees hij in de richting van den post. „Daar zullen de Indianen dansen. Ik zal u een plekje wijzen, waar u zich kunt ver bergen." Een zweepslag klonk, De pinto van den Indiaan zette er een gestrekten draf in, gevolgd door John en High-Lo en hoewel hun paarden vermoeid waren, toch joegen zij hun dieren op, omdat Pctc niet te ver mocht voorkomen. Zij bleven dicht bij de steile heuvels, waar zij het minst kans liepen te worden gezien. Na geruimen tijd hield de Indiaan zijn paard in. „Als het donker wordt, zullen wij het dal over steken," begon hij, zoodra John en High-Lo Jicm hadden ingehaald. „De maan komt spoedig op. We moeten voor de maan opkomt echter aan de andere zijde zijn. Dan kampeeren we bij het begin van den canyon. Daar ziet niemand ons. Wc heb ben er water en misschien veel voedsel." John bestudeerde de omgeving. Hij had zich vergist omtrent de ligging van het gebergte. Stellig nog tien mijlen waren die verderop. De Indiaan kende het land, waar hij geboren was en bracht hen langs onbekende paden nader tot het doel. De paarden werden gedwongen zoo snel mogelijk voort tc gaan. Het duurde echter niet lang meer of de schemering begon tc vallen. Het goud en rood van den hemel werd purper en violet oni dan te vervagen tot grijs. Toen zij het dal bereikten, drong John er op aan, dat zij de paarden een oogenblik rust zouden VERSLAG van de vergadering van den raad der gemeente HELLEVOET- SLUIS, np Vrijdag 4 November 1932, des namiddags 3 nur. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris de lieer F. J. Swart. Alle leden zijn aanwezig. Notulen. De notulen van de vergadering van 23 September j.l. worden z. h. s. onver anderd vastgesteld. Ingekomen Stukken. 1Besluit van Heeren Ged. Staten d.d. 25/27 October 1932, B. no. 11973/52 (3e afd.), G. S. No. 72, houdende niet-goedkeuring van het besluit van den raad d.d. 12 October 1932, waarbij de levering van brandstoffen aan de gemeente voor liet seizoen 1932/33 onders hands werd opgedragen aan den lieer J. van Engelen. 2. Uittreksel van het besluit van de Minis ters van Financiën en Binnenlandsche Zaken d.d. 29 September/4 October 1932, houdende mededeeling van liet bedrag der vermindering, bedoeld in art. 1, eerste lid, der wet van 18 Maart 1932, St. no. 104, voor eik der jaren 1932/1933, 1933/1934 en 1934/1935, van de uitkeering ingevolge art. 3, onder b,. der wet van 15 Juli 1929, St. no. 388, uit liet gemeente fonds. 3. Schrijven van den Minister van Financiën d.d. 5 October 1932, inzake vermindering van de uitkeeiing per inwoner uit het gemeente fonds ingevolge artikel 1, eerste lid, der wet van 18 Maart 1932, St. no. 104. 4. Mededeeling van den ambtenaar, belast met de beteekening der stukken betreffende vervolging ter invoerdering van plaatselijke belastingen, inzake onvermogendbevinding van een belastingschuldige. 5. Adres van den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam, houdende verzoek maatregelen te nemen tegen werk loosheid, door iiet in het leven roepen van een behoorlijke steunregeling en het bevorderen van werkverschaffing in deze gemeente, met eene memorie van toelichting. De VOORZITTER stelt voor no. 1 aan te houden tot het einde der vergadering; voorts om de nos. 2 en 3 voor kennisgeving aan te nemen, no. 4 na afloop in comité te behandelen en ten aanzien van no. 5 te beslissen, om het voor kennisgeving aan te nemen, aangezien dit een herhaald verzoek is of om het bij de begrooting te behandelen. De heer VAN SINTMAARTENSDIJK voelt er veel voor om liet bij de begrooting te be handelen. Eveneens de heer van Zetten. De VOORZITTER zegt nog, dat B. en W. er over denken evenals verleden jaar. De heer FR1JDAL vraagt waarin de ver mindering zit, bedoeld in no. 2, waarop de Voorzitter hem de noodige inlichtingen ver strekt en den heer Frijdal nog verwijst naar de commissie, waarvan hij zelf lid is geweest. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. Intrekking raadsbesluit d.d. 9 Juni 1932 De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. van oordeel waren, dat, waar de verordening tot wijziging der verordening, houdende af wijking van bepalingen der Winkelsluitings wet, volgens mededeeling van den Minister niet zou worden goedgekeurd, intrekking daar van overbodig was, aangezien zij tocli niet kon werken daar zij geen rechtsgeldigheid had. De Minister oordeelde het echter beter dat de verordening werd ingetrokken, teneinde ver warring te voorkomen. Voorgesteld wordt het besluit van 9 Juni 1932 in verband hiermede in te trekken. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. gunnen. Doch de waarschuwing van den Indiaan dat zij eenige uren zouden noodig hebben om dn eenzame uitgestrektheid over te steken, deed hun den rusttijd zooveel mogelijk bekorten. De maan rees boven den horizon voor zij den canyon bereikten, die zich scheen op te heffen tot den met sterren doortintelden hemel. De schaduw- gcstalten van den Indiaan en zijn paard gingen nog steeds vooruit. Plotseling verdwenen die uit het gezicht. Zij waren vond een rots gegaan, die, zooals John al spoedig merkte, den ingang van den canyon aan het oog onttrok. Weldra zag hij een cederbosch tegen den heuvel, vanwaar een glinsterend beekje zich een weg zocht naar beneden Petc was afgestegen. Klaarblijkelijk moesten zij hier kampeeren. De Indiaan sprokkelde hout voor een vuur, terwijl John en High-Lo de paarden verzorgden. Zij hadden behoefte aan warmte, maar om hun aanwezigheid niet te verraden, legden zij een klein vuur aan, verscholen tusschen rotsblokken. Toen John zich uitstrekte, het zadel als kussen onder het hoofd, een deken over zich heen, zonk hij onmiddellijk weg in den slaap der vergetelheid. De morgen bracht hem terug tot de werkelijk heid. Hij was op jacht naar Newton om een brief af te leveren. Voor het avond was zou hij zich hebben gekweten van zijn opdracht. Weer werd het hem of hij op het laatste oogenblik den moed zou missen en melancholiek besefte hij, dat Mary zich even onzeker moest voelen. Zij vertrokken vroeg. John en High-Lo reden achter den Indiaan, die langzaam den canyon was ingegaan, zoekend naar sporen. Naarmate zij verder kwamen, werd de bodem van den canyon breeder, rezen dc gele wanden hooger en werd de Verlenging huur lokalen ten behoeve van de Rijkskweekschool De VOORZITTER merkt op, dat de huur, evenals voorheen, voor 3 jaren wordt aan gegaan op dezelfd voorwaarden. Bij B. en W. bestaan geen bezwaren hiertegen: integendeel, aangezien men de zekerheid heeft dat men de Kweekschool voor Onderwijzers(essen) nu nog voor dien tijd hier zal houden. Voorgesteld wordt dan ook hiertoe over te gaan, waartoe z. h. s. wordt besloten. Ophalen asch en vuilnis. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Vermaat weder heeft aangeboden liet ophalen van asch en vuilnis alhier op dezelfde voor waarden als thans, ingaande 1 Januari a.s., voor den tijd van 3 jaren, aan te nemen. De dienst wordt goed behartigd en B. en W. stellen dan ook voor hiertoe te besluiten. De heer FRIJDAL vraagt of er ook andere liefhebbers zijn, waarop de Voorzitter ant woordt zulks niet te weten. De heer VAN KRALINGEN vraagt of geen oproeping heeft plaats gehad, waarop de Voor zitter ontkennend antwoordt, aangezien Ver- maat een aanbod heeft gedaan en allen te vreden zijn. De heer VAN ZETTEN vraagt of de werk man hetzelfde loon zal blijven behoyden, waarop de Voorzitter zegt, dat dit in het con tract is vastgelegd. Hierna wordt z. h. s. overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Destructie. Door B. en W. wordt voorgesteld een over eenkomst aan te gaan voor 15 jaren met de N.V. Ned. Thermochemische Fabrieken te Amsterdam, voor de destructie van ve^ en vleesch. De VOORZITTER geeft gelegenheid tot het stellen van vragen daaromtrent, terwijl hij nog zegt, dat deze toestand reeds jaren hangen de is. De gemeenten moesten eerst 1 Juni 1932 aan hunne verplichting voldoen. Thans is de dispensatietermijn verlangd tot 1 Juni 1933. Waar het de gemeente 100,per jaar zal kosten, althans voorloopig, als waarborg voor de rentabiliteit van het bedrijf, meenen B. en W. te moeten adviseeren hierop in te gaan. Er bestaat verschil van meening, in verband met een bestaand bedrijf te Overschie, een particuliere onderneming, die op den duur toch niet voldoende zal zijn. De inrichting van de Thermochemische Fabrieken berust op goede grondslagen. De Regeering wil kapitaal ver strekken tot een millioen voor de oprichting van de nieuwe destructor. De heer FRIJDAL vraagt of de Thermo chemische Fabrieken dan geen particuliere onderneming is, waarop de Voorzitter mee deelt, dat zulks wel het geval is, maar dat deze door de Overheidsorganen wordt gesteund, zoomede ook zich heeft onderworpen aan con trole van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, terwijl alles in verband met deze kwestie in overleg is gedaan met die vereeniging. De heer FRIJDAL vindt Bergum wel een heel eind wegliggen, om daar ter plaatse vee enz. te brengen," waarop de Voorzitter zegt, dat de nieuwe destructor te Woerden zal komen. Voorts vraagt de heer Frijdal of andere gemeenten zich bij Overschie hebben aan gesloten, waarop de Voorzitter meedeelt, dat zulks wel met eenige gemeenten het geval zal zijn. Verder vraagt de" heer Frijdal of er prijs verschil is. De Voorzitter zegt, dat men het daar aanlokkelijk voorstelt, maar elke ge meente is aansprakelijk voor de richtige uit voering der wettelijke bepalingen, welke aan sprakelijkheid men zeer zeker aan de Thermo chemische Fabrieken kan overdragen. De heer VAN ZETTEN vraagt of men direct moeten komen, waarop de Voorzitter een bevestigend antwoord geeft. De heer VAN KRALINGEN vraagt welke gemeenten bij Hellevoetsluis behooren. De Voorzitter merkt op, dat het hier niet betreft de Vleeschkeuringsdienst. Het betreft hier een streekplan; de gemeenten zijn aangewezen op plantengroei dichter. „Als we hen hier vinden," zeide High-Lo, „wachten we op den dans. Daar is Newton zeker." John voelde zich slechts van één ding zeker. Hij moest zich zoo spoedig mogelijk kwijten van zijii opdracht en dan terugkeeren. Instinctief bestudeerde hij de sporen, die zichtbaar werden in het zand. Zij kwamen tenslotte in het midden van den canyon, een indrukwekkende vlakte, waar ver schillende andere canyons uitkwamen. De groote poorten in dc hooge muren zagen er geheimzinnig uit. Prairiegras en de groengrijze ceders gaven aan de omgeving een eigenaardige bekoring. Midden in de vlakte trof dc Indiaan een spoor van een paard, dat uit het Westen moest zijn gekomen. Het leidde naar een van dc kleinere canyons en uit dc diepe hocfindrukken was te lezen, dat het paard een zwaren Jast had gedragen. John oordeelde het verstandig den Indiaanschen gids dicht bij zich tc honden en behoedzaam voort te gaan. Hun paarden zouden geen geruisch ntaken, zacht als het zand was. Er bestond alle kans, dat zij Hanley en Newton, konden verrassen. Weer réden zij een mijl verder, vlak langs de hooge muren van den canyon, steeds tc midden van dicht kreupelhout. Eens hief de Indiaan plotseling ccn hand op om te kennen te geven, dat hij iets had ontdekt, maar hij reed verder, zonder iets te zeggen. Even later bemerkte John den rook van een houtvuur. Zij reden rond^ een hoek van den canyon en kwamen nu in een kleine vlakte, afgebakend door steile rotsen, waar ccn kamp lag en twee mannen plotseling zichtbaar werden. Hanlcy was juist bezig een flesch whiskey open EEN BRIL geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoet aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) te trekken. Hij schrok. Newton werd zoo wit als een doek en kroop achter Hanley. „Wat moet je?" schreeuwde Hanley heesch. „Je hebt hier toch zeker niets te maken." „Ik heb een boodschap voor Newton en daarna heb ik een appeltje met jou te schillen," antwoord de John, die met één oogopslag al zijn vermoedens bewaarheid had gezien. „Hij zit anders niet op je te wachten en ik heb geen tijd om te luisteren naar jou kletspraatjes," hernam Hanley onbeschoft. „Dan kon je je wel eens vergissen," antwoordde John kalm. „Maak dat je wegkomt!" brulde Hanley. John reed voor zijn metgezellen uit; het viel hem moeilijk, zich kalm te houden, zooals zijn stellig voornemen was. Hij voeTtte, dat dit niet de manier was, om iemand als Hanley aan te pakken. Doch Newton, die voorzichtig wegsloop in dc richting van de paarden, wekte alleen ver achting bij hem op. „Blijf staan, Newton!" schreeuwde John. In zijn stem, die snijdend scherp klonk, was te merken hoeveel moeite het hem kostte zich niet te laten gaan. Toen hij zijn paard inhield, om af te stijgen, zag hij, dat Hanley, schreeuwend van woede, zijn geweer greep. John dook, juist voor hij de los branding zag. Toch trof hem een kogel in den schouder, zoodat hij wankelde en niet in staat was, zich in evenwicht te houden. Het paard sloeg op hol en wierp John uit den zadel. 2. Aelyk

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1