EERSTE BLAD eft U op ah Abonoé. OIMBOEM'S flfANOL 1 EN I DIE-WATERVERF teste ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 IN DEN GREEP DER WOESTIJN. iswijze kan dit gemakkelijk door om jammen der vruchtboomen ïymbanden ^vestigen. een vlak gedeelte van den stam, 1M. n den grond, wordt een strook perka- papier of geolied papier, ter breedte 15 c.M. met twee touwtjes stevig gebonden. Op deze strook wordt z.g. anlijm, d.i. speciaal voor dit doel ver- iigde maanden lang klevend blijvende uitgesmeerd. (mbanden dienen alleen omwintervlinders ingen en daardoor beschadiging door iaden in het voorjaar te voorkomen, istekigheid der vruchten wordt door Aanleggen van lijmbanden niet vermin- Tegen wormstekigheid moet men op Ire tijdstippen andere bestrijdings-maat- |en (men raadplege daarvoor Mededeeling 20 van den Piantenziektenkundigen st). lowel de levenswijze van den winter- Ier. en de trekmade en de door laatst- emde veroorzaakte beschadiging als de bmen bestrljdings-maatregelen zijn uit- |g beschreven in Mededeeling No. S van Dienst. or de bestrijding van enkele andere, 1 op fruitboomen voorkomende, raadplege Mededeeling No. 59, dere inlichtingen over deze schadelijke |ten en over p.antenziekten worden feos- verstrekt door den Plantenziekten- igen Dienst te Wageningen en door de prschillende plaatsen werkzame ambte van den Dienst, zoomede door de Rljkstuinbouwconsulenten. VERKOOPINGEN. 4AANDAG 24 October 1932 by inzet: JAANDAG 31 October 1932 bij afslag: kens des avonds 7 uur in het Hotel EB te Sommelsdijk. Huizen metBerg- lats en verdere opstallen aan den Dorps- jg en de Hofstraat te Sommelsdijk. sbehoorende aan den heer Jn.LECOMTE |aar. Notaris VAN BUUREN. llNSDAG 1 November 1932 bij inzet in hotel SPEE en blNSDAG 8 November 1932 bij afslag het café de „HARMONIE"teSommels- telkens des avonds 7 uur. 1.28.50 Hectaren (20 gem. 135 roeden pmmelsdijksche maat) Bouwland, Wate- en weg in den polder Kraaijenstein Nieuweland te Sommelsdijk. Jet perceel Tuin aan de Oostelijke Achter- raat te Sommelsdijk, groot 4 are 80 cen- iren (36 roeden SommelsdLjksche maat), et Huis met Erf aan de Voorstraat te iddelharnis, groot 1 are 71 centiaren; Irect te aanvaarden. 3n verzoeke van de Erven van den heer PHAN VAN SCHOÜVEN. Notaris VAN BUUREN. miiinnnmnniiniiiinniinniniiininiiiiiiiiiïïiïïniiTnniiiiïïiTiniiniiïïi iiiiiiiiiiiiiiiinuiinniiiinninninuin MEEfPASU LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren r™ leest "™"j ADVERTEERT 1 IN ONZE EILANDEN ïiken boekhandel. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1 fper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent* Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen, ij Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel, Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. JAARGANG. - N°. 96 Week-revue. Buitenland. Terwijl er in en buiten Genève zoo hard wordt gerukt en getrokken om het ont wapeningskarretje uit de modder van wan trouwen los te werken, weet een Reuter- telegram uit Tokio te "melden, dat de minis teries van oorlog en marine in Japan bezig zijn met het bestudeeren van plannen tot aanzienlyke verhooging hunner begrootingen. Volgens dit bericht zullen de begrootingen en vloot in het komende jaar sterk worden verhoogd en wel voor het leger van 189 millioen tot 560 millioen yen en voor wat de vloot betreft van 211 mil lioen yen tot eveneens 560 millioen yen. Met de vrede in het Verre Oosten ziet het er dus heel goed uit, men studeert daar heel graag en vlijtig, toont zich uitstekende leerlingen van het beschaafde Westen, waar op het oogenblik ook een paar dozpn plan nenmakers zich onledig houden met het uitbroeden van veiligheidsstelsels, die, wan neer onze verre nazaten grijze haren of heelemaal geen haren meer hebben, nog wel eens kans maken het verder te brengen dan een vruchtelooze en tijdroovende be spreking. Dit laatste onder het voorbehoud dat er in hetzelfde tempo als tot nu toe wordt doorgewerkt. Maar desondanks, en dit is maar gelukkig ook, houden de Europeesche diplomaten er den moed in en zoo hebben de Engelschen, die aanvankelijk in hun streven om ParLjs en Berlijn weer tot elkaar te brengen en Duitschland weer aan de ontwapeningscon ferentie te doen deelnemen overal bot vingen, hun zeker verdienstelijke pogingen niet op gegeven en nu zal er toch nog een vier-of vtjf-mogendheden-conferentie plaats hebben, zy het dan ook in étappe's en op een nog nader te bepalen plaats en tijdstip. In de 2e helft dezer week, als dit overzicht ter perse gaat, vertrekt de Fransche premier naar Londen, alwaar hij met Mac Donald zal confereeren over de Duitsche pariteits- eisch. Deze conferentie van twee kan even tueel worden uitgebreid tot een Gonferentie van drie, omdat de Amerikaansche gedele geerde ter ontwapeningsconferentie Norman Davis, zich eveneens te Londen bevindt en zich gereed houdt om eventueel ook een duit in het zakje te doen, speciaal voor wat de maritieme vraagstukken betreft. Wanneer het onderonsje Herriot Mac Donald te Londen naar wensch verloopt zul len later ook Italis en Duitschland van de partij zijn, krijgen we dus een vier- of een vijf-mogendheden-conferentie en pas daarna, als de heeren dan tenminste inmiddels geen scherven maken, mag de voltallige ontwa peningsconferentie er nogmaals haar licht op laten schijnen. Dat Herriot naar Londen gaat bewijst in ieder geval dat de Eranschen na hun eerste afwijzing nog toch bereid zyn om over de Duitsche pariteitseisch te praten en ook Berlpn heeft nu aan het deelnemen der nog nader te bepalen vier- of vijf-mogendneden- conferentie niet by voorbaat moeilijk of in het geheel niet in te willigen eiscben ver bonden. De kleintjes hebben voorloopig het toekijken, de groote broers moeten het eerst FEUILLETON. onderling pasklaar maken of grondig be derven. Volgens Snowden, de bekende Engelsche staatsman, heeft de heele ontwapeningscon ferentie tot nu toe nog niets gedaan, dat het gevaar en de waarschijnlijkheid van oorlog verminderen, omdat zij te veel ge sproken heeft over beperking van bepaalde aanvalswapenen, terwijl noodig is een vast beraden poging om oorlog onmogelijk te maken door vernietiging van de middelen, waarmede zij gevoerd kunnen worden. De conferentie kan een groot begin maken, al dus Snowden, wanneer alle naties overeen komen om hun eigen bewapening tot het aan Duitschland opgelegde niveau te ver lagen. Ook andere bekende Engelsche persoon lijkheden dringen hierop aan. In een groot ingezonden stuk in de Times over de ont wapening, welk stuk is onderteekend door Lord Cecil, Llyod George, Lord Grev, George Lansbury en Sir Walter Layton en anderen, wordt o.m. betoogd, dat er geen twijfel kan bestaan over de moreele verplichting tot ontwapening en dat er slechts drie uitwegen a. verregaande ontwapening, die de ge- heele wereld en ook de gematigde krin gen in Duitschland bevredigt. b. handhaving van den bestaanden toe stand en eenzijdig optreden tegen Duitschland. c. toestemming verleenen aau Duitsch land om zich in beperkte mate opnieuw te bewapenen. De onderteekenaars van dit stuk dringen aan op toepassing van de onder a genoemde oplossing, waartoe ook President Hoover en Mussolini door hun voorstellen den grond slag hebben gelegd. Maar tusschen de wensch en de daad liggen nog heel wat teleurstellingen. De heer Von Papen, ele Duitsche rijkskan selier, heeft een uitstapje naar München gemaakt en voor den Bond van Beiersche Industrieelen een rede gehouden, waarin hij op zeer felle wijze tegen het parlementaire stelsel heeft van leer getrokken. Als de legeering Von Papen te München verkondigde denkbeelden gaat toepassen, dan is het met de macht en invloed van den Rijksdag gedaan en zullen in het vervolg alle Duitsche partij bonden al heel weinig in de melk te brokken hebben. Een eerste voorwaarde voor een duurzame gezondmaking van het economische leven is, aldus Von Papen, een herziening van de grondwet. Als tegenwicht tegen eenzijdige, toevallige en door partijbelang gedicteerde besluiten van den Rijksdag moet Duitschland een bijzondere Eerste Kamer verkrijgen met sterk omlijnde bevoegdheden en rechten, maar grooter deelneming aan de regeering. Aan de periode van regeeren met artikel 48 moet eenmaal een einde komen. Wij willen een boven de partijen staande staatsmacht scheppen, die onwrikbaar vast staat en niet aan de wisselende parlementaire meerder heden onderhevig ia. Wij willen wel controle door een parlement, maar niet dat de staats macht telkens zal afhangen van een toevallige meerderheid van lovende en biedende parle mentaire partijen. In het welbegrepen belang van het geheele volk wijzen wij de machts aanspraken van de partyen af, die over ziel en lichaam hunner aanhangers willen be schikken en die zich als partij in de plaats willen stellen van de Duitsche natie. De regeering is vast van plan de haar door den rykspresident opgedragen taak van herstel van ons staatsbestuur en economisch leven tot een goed einde te brengen. Zij heeft daartoe den vasten wil en de macht en ik twijfel niet dat zij het volle vertrouwen der groote massa van het Duitsche volk winnen zal. Aldus de verkorte inhoud dezer merkwaar dige rede. De heer Von Papen, die hoogstens 10 der bevolking achter zich heeft en by de aanstaande verkiezingen het misschien op zijn hoogst tot 20 kan brengen, kondigt hier dus eigeniyk aan, dat hij zich niet aan den nieuw te kiezen Rijksdag zal storen, tenminste wanneer deze Rijksdag niet bereid is den door Von Papen aangegeven koers te volgen. En is tevens zoo vriendelijk nog te zeggen, dat wie zich niet achter de regeering plaatst, een vijand is van het Duitsche volk. Arme Michel, die als onmondig kind door een jonkerregeering wordt behandeld. Wonderlijke Gevonden Voorwerpen.. Op de lange lijsten van gevonden voorwerpen, die van tijd tot tijd worden gepubliceerd komt men van alles tegen. Sleutels, handschoenen en parapluies bij de vleet. Ook portemonnaies, baby schoentjes en onlangs zelfs een strijkplank. Maar wat men op die lijsten nog nooit tegengekomen is, dat zijn pakjes zeep of zeeppoeder van .,'tBLEE- KERTJE". Als de huisvrouw, die eenmaal in haar bezit heeft brengt zij ze ook thuis ook want het beteekent gemak in huis. Een heldere wasch zonder geel worden, zonder koken, zonder slijtage. Daarbij is „Bleekertje" niet alleen goedkoop maar spaart nog voor U. Zeg nu eens niet: „Wat ik heb is goed" als U nog niet weet hoeveel beter U 'tkunt krijgen voor minder geld en voor slechts veertig bons het recht om keus te maken uit meer dan honderd artikelen die een winkelwaarde van twee a drie gulden vertegenwoordigen. Doe het dus NU! 23 (Adv.) ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 23) „Die stoel wacht op iemand," ging Mary voort. „Het zou mij onmogelijk zijn u daar te zien zitten, want.Zij zweeg plotseling, een felle blos op het gezicht. Zij was nu van een stralende schoonheid. Al had John gaarne de oorzaak willen weten, toch vroeg hij niet verder. Hij gaf geen antwoord. „Misschien begrijpt u het wel" voegde zij er aan toe. „Laten we er maar niet meer over praten. Ik weet, dat u zich in moeilijkheden bevindt. Zou ik u niet op een of andere manier van dienst mogen zijn?" Strak keek Mary hem een oogenblik aan. „Ik ben er zoo aan gewend, Newton daar te zien zitten, dat het mij wordt, alsof hij elk oogenblik kan thuiskomen. Ik heb zelfs het gevoel, dat hij er op het oogenblik zit. Misschien is het idioot, wat ik zeg. Zou eenzaamheid de menschen in de war brengen?" „U moet hier in de woestijn niet te lang alleen blijven," waarschuwde John haar. „Neem een Indiaansch meisje bij u, als u er niet in slaagt een paar kamers te verhuren. Doe het alleen om gezel schap te hebben," drong hij aan. „Ik wou maar, dat u het mij beloofde. Het is trouwens beter, dat u niet alleen in huis bent, wanneer uw man mocht terugkeeren. Mannen, die hun vrouw in den steek hebben gelaten, veranderen dikwijls snel in hun nadeel, vooral als zij gaan zwerven in de woestijn. Daar worden ze meer en meer ver bitterd." „Maar Newton is naar Texas gegaan. Hij heeft zijn koffer vooruitgezonden," antwoordde Mary. John begreep, dat Mary volkomen onkundig was van de verblijfplaats van haar man. Een felle bliksemstraal, gevolgd door een hevigen slag, waren het antwoord op haar woorden. Het bespaarde hem een opmerking te maken naar aanleiding van wat zij had gezegd. „Bent u van plan dezen winter uw hoofdkwartier op te slaan in Taho? "vroeg zij. Een uur tevoren had Curry dat besluit genomen, zoodat hij naar waarheid kon antwoorden: „Ik heb er wel zin in." „Gaat u dan niet naar de ranch van uw broer in Colorado?" Opnieuw ratelde de donder oorverdoovend. Maar dit kon de oorzaak niet zijn, dat Mary bleek werd van angst. John's tong weigerde den dienst. Hoe- zeeT herinnerde zij hem op dit oogenblik aan de doodelijk ontstelde vrouw, die hij had gered aan den rand van de rotsen. „Maar u moet gaan!" pleitte zij. „Op de ranch zou ik niet anders zijn dan een gehuurde kracht. Door weg te blijven help ik de werkloozen in Colorado nog een beetje." „En hier in Arizona denkt u mij te kunnen helpen," fluisterde Mary. John wachtte met ant woorden tot zij hem zou aankijken, maar zij bleef Vergadering van den Raad der gemeente MIDDELHARNIS op Vrijdag 7 October 1932, des nam. om 2 uur. (Vervolg). De heer De Vries stelt voor nu alleen al gemeen© beschouwingen en in een volgende vergadering de begrooting te behandelen. Er zullen wellicht wijzigingen worden voor gesteld en dan kunnen de raadsleden zich daar eerst nog kalm over beraden. Dit wordt met alg. stemmen goedgevonden. De heer Koofce zegt dat de heer J. v. d. Meide als oudst commissielid rapport over het onderzoek der begroofcing zal uitbrengen. De commissieleden hebben het dit jaar er zoo moeilijk mee gehad als nog nooit te voren. De heer Koese: Je was er anders nog al gauw mee klaar. (Gelach). De heer J. v. d. Meide: Broeder Koote (da- varend gelach) is er al weer vlug bij om me het gras voor de voeten weg te nemen. De commissie belast met het onderzoek stelt in meerderheid voor 10 op de groote sala rissen te korten, maar ik ben daar tegen. Voorts frappeerde de commissie de hooge telefoonkosten en nu stelt zy voor post 163 (verzekering tegen diefstal) te schrappen. Weth. J. Struik: Er is anders juist van nacht nog in het dorp ingebroken. (Gelach). De heer De Vries: En dat in deze ongun stige tijden! De heer J. v. d. Meide: Dan stelt de com missie voor één nachtwaker te ontslaan en de dienstregeling zoo te wijzigen, dat er ver band komt met de dagpolitie. Post 175, wachtgebouw politie, wil de commissie laten vervallen en de lantaarns verminderen tot 50 Geroep: Moet de gemeente heelemaal in 't donker?.(Gelach.) De heer Koote: Je vergeet post 177 (abon nementen politiebladen). De heer J. v. d. Meide: Dat is in de com missie niet besloten. De commissie dringt er op aan te zorgen, dat bij opgravingen de straten weer goed worden afgeleverd, ook als de E.M.G.O. ze opbreekt. Ze wenscht, dat dit voortaan onder toezicht van den gemeente-opzichter zal plaats hebben. In verband met post 226, ophalen van vuilnis, vraagt de commissie voorstellen van B. en W. voor een beter plan dan het hui dige systeem. Op 31 December loopt het contract met de ophalers af. Voorts kan de commissie zich niet ver eenigen met de door B. en W. voorgestelde belastingverhooging en stelt voor de begroo ting nog eens in handen van B. en W. te stellen, om tot een aannemelijker begrooting te geraken. De heer Koote: Je vergeet het voorstel om de pensioenpremies door de ambtenaren zelf te laten betalen. De Voorz.: Dus dat komt er ook nog by? De heer Koote: Wij stellen voor het salaris van den burgemeester, secretaris en ontvan ger met 10 te verlagen en op alle ge meentesalarissen 8| pensioenpremie te verhalen. De Voorz.: En is het de bedoeling op de drie traktementen, die 10 moeten missen, ook die 8£ verhaal toe te passen? De heer Koote: Ja. De Voorz.: Dus die krijgen lBT-% korting. (Groot gelach De heer J. v. d. Meide: Koote zegt wel, dat ik dat vergeten heb, maar dat is alleen maar besproken, er is niet toe besloten. Weth. Struik: Dan moet je het niet zeg gen ook. De Voorz.: De heer Koote begon met te zeggen, dat de commissie een moeilijke taak heeft gehad. Ik had verwacht, dat ze dan ook met een serieus rapport zou gekomen zijn, maar ik kom teleurgesteld uit. Het komt feitelijk hierop neer dat de commissie den financieelen toestand der gemeentezeer slecht vindt, maar verder ky'kt de commissie er niet naar om. Daarmee doet ze precies als de dokter, die wel den patiënt komt beklagen met zijn ernstigen toestand, maar ook zoo weer wegloopt, zonder het geneesmiddel aan te wijzen. De commissie wil geen belasting verhooging, maar ze geeft ook geen middelen aan om de begrooting sluitend te krijgen. Ze zeggen wat ze niet willen en sturen den boel daarmee terug naar B. en W. Wel een heel erge gemakkelijke methode om zich van de zaak af te maken. staren naar haar vingers en hernam, zonder de oogen op te slaan: „Het zou geen nut hebben, als u hier bleef. U moet gaan.'" John dacht aan hetgeen Katherine, die een gesprek als dit onmogelijk kon hebben voorzien, hem had verteld. Toch sloeg hij geen geloof aan hetgeen zij zei de. „Als zelfzuchtige motieven aanleiding waren geweest tot mijn besluit, zou ik heengaan. Dat bezweer ik u." Zij keek hem aan; een wonderlijke.gloed lichtte in haar oogen. Zij scheen naar hem toe te komen. Haar gestalte, haar stem schenen hem te omvangen. „Je moet gaan, John, omdat ik hoopte op je komst. Eiken dag heb ik mezelf voorgehouden, dat ik niet naar je verlangde; ik heb geprobeerd het te gelooven. Juist voor je in den stoel van Wilbur wou gaan zitten, had ik het weer tegen mezelf herhaald. Maar de waarheid is, dat ik naar je ver lang, omdat ik weet, dat jij de eenige bent, die de gedachte aan Wilbur kunt verbannen." Zij stond op en schoof ruw haar stoel achteruit. John sloeg haar gade, vreugde en eindeloos ver langen bevingen hem. Hij voelde, hoe haar moed hem bezielde. Ook hij stond op. Hij liep naar het venster. Nu was de volle breedte van de kamer tusschen hen. „Ik ben blij om zooveel openhartigheid," ant woordde John. „We kunnen het best onze houding bepalen, als we de waarheid weten. Ik heb er naar gesnakt hier te komen. Aldoor! Aldoor, sinds dien dag in de woestijn, toen mij duidelijk werd, dat je mij meer waard bent dan wat ook. Mijn gevoel zou niet anders zijn, al was Newton de fijnste kerel, die er rondliep. Het is geen zonde een vrouw lief te hebben, mits je eerbied voor haar hebt. Als De heer Koote: De gemeente zucht al onder hooge belastingen en kan geen ver hooging meer dragen. Daarom mogen de belastingen niet nog zwaarder worden. Eerst moet er maar een salarisverlaging plaats hebben, dan kunnen we weer zien. De Voorzitter: Dus als uw voorstel wordt aangenomen, dan wilt ge de rest met be? lastingverhooging dekken? De heer Koote: Ja, want belastingverhoo ging zal onvermijdelijk zijn. De Voorzitter: Ik had graag een rapport gehad, waarin zaken gedaan worden en ge zegd wordt: als je dit en dat doet, dan krijg je een sluitende begrooting. Dat doet het rapport echter niet en er moet toch een basis zijn, waarop gewerkt kan worden? De heer Doornbos: 200 opcenten op de personeele belasting gaat niet op. Iedereen wordt daardoor getroffen, ook de menschen, die geen inkomen hebben. Dat is onbillijk. Het is veel billijker een verhooging op de inkomstenbelasting toe te passen. De Voorzitter: Dat is tegenwoordig de fondsbelasting. De heer Doornbos: De fondsbelasting dan, maar als het op de personeele belasting gaat, moet ieder in dezelfde verhouding ber talen, degeDe die geen inkomen heeft het zelfde als de groote inkomens. Dat is een groote onbillijkheid. De Voorzitter: Maar weet u dan niet, dat we de fondsbelasting niet meer verhoogen kunnen, dat we al aan het maximum zyn? B. en W. vinden het ook verschrikkelijk genoeg, dat het op het personeel moet, maar de wet laat niet anders toe. Maar er zijn in deze streek wel gemeenten, die al tot 250 en 275 gaan, weet U dat wel? De heer Doornbos: Als het dan niet anders kan, dan moeten we het maar op de be zuinigingen vinden, maar dit kan niet. Weth. Struik. Het zijn niet alleen de commissieleden, die zich in de begrooting kunnen inwerken, elk raadslid heeft er het recht toe en hebben het recht te voren hun meening aan B. en W. te zeggen. B. en W. hebben middagen lang aan de begrooting gewerkt en zijn met een bezwaard hart tot verhooging der belastingen overgaan. Wan neer er heeren zijn die betere wegen weten aan te wijzen, moeten ze het maar zeggen, maar men is er niet mee klaar om alleen te zeggen, dat men de gemeentefinanciën pessimistisch inziet. De heer Koote: Maar we kunnen de sa larissen toch verlagen?j Weth. Struik: Maar hebt u wel uitgerekend wat dat opbrengt? Dat is maar een kleinig heidje en zal er toch tot belastingverhooging moeten overgegaan worden. Als de heeren het beter weten, zullen B. en W. het graag overnemen. De Voorzitter: Er moet een tekort van 30.000 aangevuld worden en de scholen hebben ons veel gekost. Spr. geeft de vol gende tekorten aan: Onderwys, Openbaar Lager. Rekening 1929, nadeelig slot 7107,26, idem 1930 7000,33£, idem 1931 7391,13. Totaal 21498.72$. Newton een behoorlijk mensch was geweest, zou ik nu niet hier zijn. Hij maakte je ongelukkig; nu is hij zelfs verdwenen. Is er dan iets verkeerds in, als ik zonder iets te vragen, hoop je van dienst te mogen zijn?" „Het is niet verkeerd." Mary schudde het hoofd, als wilde zij mee nadruk leggen op haar woorden. „Er zit niets verkeerds in. Maar als ik jou voort durend zag, zou ik de kracht missen, wanneer Wilbur terugkomt.Zij maakte een gebaar van hulpeloosheid. „Je zou het gevoel hebben, dat je mij in zijn plaats had gesteld/' vulde John aan. „Juist." „En als hij nooit terug komt, dit jaar niet, het volgende jaar niet, en het jaar daarop?" „Dan zal ik zeker weten, dat hij niet terugkeert." „Zou dan mijn verbanning eindigen?" „Je verbanning?" herhaalde zij gejaagd. „Dat is een onvriendelijk woord. Het zou den indruk maken, dat jij mij beleedigd hebt. Maar dat is niet het geval. Ik zie in jou iets moois, iets, dat veel sterker is dan ik ben; dat bijna niet in staat is om verkeerd te doen. Ik vraag je ook niet heelemaal uit mijn leven te gaan. Dat zou ik niet kunnen dragen. Ik wil, dat je je eigen leven blijft leven, zooals je dat deedt, voordat in mijn leven deze crisis kwam. Ga naar Colorado. Het was oorspron kelijk je plan en als je terugkomt, kom mij dan opzoeken, zooals je ook anderen zoudt begroeten." Zoodra John op zijn kamer kwam, schreef hij een brief aan zijn tante in Texas, waarin hij ver zocht, het geld, dat hij op een bank in San Antonio had staan per cheque te zenden aan Mevrouw Wil- i bur Newton, Flaggerston, Arizona. KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. VII. OPOFFERING. Mary had het druk gedurende de winterdagen, maar de avonden waren eenzamer dan ooit. Nie mand meldde zich aan voor de kamer, welke zij over had, zoodat zij altijd alleen in huis was. Ergens anders had zij zoo groote eenzaamheid niet kunnen dragen, doch Taho hield haar vast. Zij kon niet weggaan. Het was vroeg gaan sneeuwen. Toch was het ongewoon warm voor den tijd van het jaar, tus schen de vele stormen in. Om naar school te gaan, moesten de Indiaansche kinderen waden door modderpoelen, zoodra zij buitenshuis kwamen. Zij schenen er niet het minste bezwaar tegen te hebben, maar al spoedig kwamen er veel zieken. De dokter kreeg het druk. Toen kwam bericht, dat mevrouw Macdonald zeer ernstig was aangetast door influenza; enkele dagen latei overleed de baby van mevrouw Cordon. De dokter zag er bezorgd uit, toen hij zijn Indiaan sche patientjes onderzocht. Eiken dag constateerde hij nieuwe gevallen en menigmaal zeer ernstige. Kerstmis kwam en de stad was in menig opzicht onder quarantaine. De kerkdiensten waren af gelast, zoo goed als de feestviering op de Indiaan sche school. Op den avond van eersten Kerstdag begon het te sneeuwen; de sneeuwstorm duurde meer dan vierentwintig uur. Mary zat den heelen dag bij den open haard in haar kamer, waarin houtblok na houtblok verdween. Zij was bezig haar avondmaaltijd gereed te maken, toen kloppen op de voordeur haar opschrikte. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1