WOENSDAG 28 September 1932 14e jaargang. - n°. 91 IN DEN GREEP DER WOESTIJN. PLUIMVEETEELT Prijs per kwartaal Losse nummers f L- 0,07* ADVERTENTIËN vEii 16 rebels ft 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Vergadering van den Raad der Gemeente STAD AAN 'T HA RINGVLIET, op Donderdag 22 September 1932, des voormid dags 10.30 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van de heereu Joh. van Sprang en M. H. van Paasse, laatst genoemde zonder kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd De heer Berk deelt naar aanleiding van de notulen mede dat het hem spijt in de vorige vergadering een vloek te hebben uit gesproken en neemt bij dezen dit woord terug. Hij dankt de correspondenten van „Maas en Scheldebode" en „Onze Eilanden" voor hun accuraatheid in deze en hoopt dat zij in alles het gesprokene zoo goed weergeven. Dat laat wel eens te wenschen over. Ingekomen stukken. Een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden; in kas was 231,99J en een bedrijfsoverzicht van de gasfabriek „Oost-Flakkee" over de maan den Mei en Juni 1932, verlies 2886,68J, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Voorschot uitvoering Landarbeiderswet. Van de landarbeidersvereeniging is inge komen een verzoek om een voorschot inge volge de Landarbeiderswet groot 9710, voor den aankoop van een perceel bouwland in de polder Nieuwe Stad kadastraal bekend No. 505, groot 65 A. en den bouw van drie woningen. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit voorschot te verleenen en bij het Rijk aan te vragen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Berk vraagt of toezicht plaats heeft op het aanhouden van de rooilijn, want de twee gebouwde woningen in de Boom- gaarddreef staan niet erg mooi. De Voorzitter deelt mede dat met het bouwen van bedoelde woningen is begonnen zonder den gemeente-opzichter te raadple gen. Burgemeester en Wethouders hebben den aannemer op het strafbare van deze daad gewezen en ik geloof ook niet dat dit zich meer zal herhalen. Er wordt nu niet meer gebouwd alvorens de opzichter de rooi lijn heeft vastgesteld. Benoeming Secretaris Gezondheidscom missie. Een schrijven van den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, houdende benoeming van den heer J. C. Snelleman te Middelharnis tot Secretaris van de Gezondheidscommissie en een schrijven betreffende de vaststelling van de toelage van den secretaris der Gezond heidscommissie op 600,— per jaar. De Voorzitter deelt mede dat door dit besluit de bezwaren tegen de begrooting der Gezondheidscommissie dienst 1933 als ver vallen kunnen worden beschouwd. FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 18) „is dat dan niet zoo? Hebben de bleekgezichten mijn volk niet ten ondergang gebracht. Probeeren zij niet op alle mogelijke manieren hun superioriteit te toonen? Denk je mijn geval eens in. Zou ik niet veel gelukkiger zijn, als Indiaansche in de hut bij mijn vader, met een naam, dien mijn volk begrijpt? Wie ben ik eigenlijk? Magdaiine! Waar om? Omdat op de school van de bleekgezichten iemand mijn naam te lang vond en te moeilijk om te schrijven. Sindsdien ben ik een vreemdeling geworden voor mezelf. Andere Indiaansche kin deren kregen ook namen, die voor hen geen be- teekenis hadden. Jarenlang ben ik bij de bleek gezichten op school geweest en al dien tijd zag ik mijn volk niet. Ik heb allerlei geleerd, maar met dat alles werd een muur opgetrokken tusschen mij en mijn volk. Toen de berg zoo hoog was, dat ik dien niet meer kon bestijgen, hebben ze gezegd, dat ik dien moest beklimmen. „Je volk woont achter die hoogte," zeiden zij. „Daar kun je het vinden. Maar zij hadden ongelijk. Nooit kan ik teruggaan tot mijn volk." John wist, dat de tragische klacht van het meisje Verordening verlofsrecht. De Voorzitter deelt mede, dat hoewel in deze gemeente geen verloven ingevolge de Drankwet zijn afgegeven, toch een verorde ning betreffende het heffen van verlofsrecht moet worden vastgesteld en leest vervolgens een ontwerp verordening voor, welke na voorlezing onveranderd wordt vastgesteld. Verzoek arbeidersbond. Ingekomen een verzoek van de afdeeling Stad aan 't Haringvliet van den arbeiders bond om: le een post op de begrooting te plaatsen voor werkverschaffing; 2e bij werk verschaffing de georganiseerde arbeiders de voorkeur te geven en ƒ1,—per week meer; Se alsnog een commissie van advies voor werkverschaffing op te richten. Burg. en Weth. hebben op de begrooting 1933 reeds een bedrag voor werkverschaffing geraamd en stellen voor het schrijven van voornoemden bond voor kennisgeving aan te nemen. De heer Berk wil toch trachten een com missie in het leven te roepen en stelt voor dat Burgemeester en Wethouders in een volgende vergadering een aanbeveling in dienen. De Voorzitter gelooft dat een commissie geheel overbodig is. Na een breedvoerige bespreking over het al of niet eenzijdige van een dergelijke com missie, wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Heining speelplaats. De Voorzitter deelt mede, van metselaar Knoop de rekening van de gemaakte heining bfl de Openbare Lagere school te hebben ontvangen welke klopt met de opgave. Nu verzoekt hij om een tegemoetkoming van 30,— voor mallen enz. Burgemeester en Wethouders stellen voor hierop niet in te gaan mede in verband met de opgave van een anderen metselaar. De heer Berk deelt mede dat Knoop dit verzoek doet in verband met meerder werk door verzwaring der betonblokken. Aangezien dit niet het geval is wordt be sloten overeenkomstig het voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Rondvraag. De heer Berk wil Burgemeester en Wet houders bij het opmaken der begrooting wat betreft het verwerken van het tekort over 1931 adviseeren op de salarissen der ambte naren van 1000,— tot 2000,— 10 en de overigen 20 te storten en de opcenten op de grondbelasting (ongebouwd) te ver- hoogen. De Voorzitter deelt mede dat dit alleen mogelijk is op de salarissen die niet door de Kroon wordt vastgesteld en dan gaat het slechts over 2 ambtenaren, zoodat deze be zuiniging slechts enkele guldens bedraagt. Bovedien acht ik het verkeerd om het tekort dat is ontstaan door de fout die de Raad 2 jaar terug heeft gemaakt om de gemeente in de le klasse fondsbelasting te rangschikken, op de ambtenaren alleen te verhalen. Bovendien moeten wij niet ver geten dat op de salarissen een korting van 6J is toegepast. De opcenten op de grondbelasting kunnen niet worden verhoogd, aangezien het maxi mum is bereikt. Sluiting. gegrond was. „Ik wou, dat ik je kon helpen," zeide hij troostend. „Maar ik sta er machteloos tegen over." Dankbaarheid lichtte op in Magdaiine's oogen. „Eén ding kun je wel voor mij doen, John. Trouw mij. Doe het, omdat ik van je hou en omdat je mij begrijpt. Dwing mij niet naar een Indiaansche hut te gaan of nog erger dingen te doen." Haar openhartigheid kwam voor John geheel onverwacht. „Magdaiine, ik kan niet met je trou wen," bracht hij moeilijk uit. Het meisje keek hem niet aan, toen zij ant woordde: „Omdat ik een Indiaansche ben en jij een blanke?" „Omdat ik je niet liefheb." Het meisje bleef voor zich uit staren. „Misschien zou ik kunnen maken, dat je van me ging houden." „Nee, Magdaiine. Dat is onmogelijk," hernam John hulpeloos. „Maar geloof me, ik vind het vree- selijk, dat je zoo ongelukkig bent." Terwijl tranen haar oogen doorschaduwden, keek Magdaiine den man aan. „Je houdt van iemand anders," zeide zij, opschrikkend. „Ik dacht, dat je hart leeg was en hongerig als het mijne. .Nee, ik wil niet hebben, wat je me niet kunt geven. Terwijl Katherine bezig was tafellakens op te hangen, zag zij, hoe het blonde hoofd van Alice, dat zich genesteld had tusschen de kussens, zich naar haar toewendde. „Sinds Wilbur Newton thuis is heeft hij zich schandelijk gedragen tegenover Mary," vertelde Alice. „Ik ben bang. dat zij geen rustig oogenblik zult hebben, als wij hier een poosje weggaan. Daarom ben ik bereid ons plannetje op te geven, PWtnveerasseii voor het a.s. seizoen. VOOR NUT EN SPORT. De geschiktste hoenders in een beperkte ruimte. Het kiezen van een bedrjjfsras is een on derwerp dat thans, tegen September actueel geacht mag worden, schrijft „De Bedryfs- pluimveebouder". Het is nu de tijd dat ad- spirant-pluimveehouders zich voor het eerst een stapel pluimvee gaan aanschaffen en ook de tijd, dat velen, die eens van ras wenschen te veranderen, de bevolking van hun hoen derhof door een andere gaan vervangen. Uiteraard doelen wij dus op een categorie vau pluimveéliefhebbers, die niet door eigen aanfok reeds hun voorkeur bepaalden, maar die nog geheel vrij zijn in hun keuze. Twee groepen van pluimveehouders moe ten wij hierbij onderscheiden, nl. burgers in stad en dorp, die hun dieren moeten houden op luttele vierkante meters grond en de boeren-pluimveehouders, op wier erven en velden het kippenvolk een haast onbegrensde vrijheid geniet. In het algemeen geldt voor de bezitters van kleine stadstuintjes nog steeds het be proefde advies om bij het aanschaffen van pluimvee keuze te maken uit de middel zware rassen, om de eenvoudige reden dat de diereu, die daartoe behooren, veel rusti ger van geaardheid zijn en dus het opge sloten zitten, in een benepen ruimte beter zullen verdragen, dan hun levendigersoort- genooten der lichte rassen. Bij deze middelzware rassen wordt wel allereerst de aandacht getrokken door de schitterende Rhode Island Reds. Bij het aan schaffen van een zwaar ras dient men zich meer nog dan bijv. bij Witte Leghorns te overtuigen van de eigenschappen van den stam, waaruit ze gefokt werden. Om teleur stellende ervaringen te voorkomen is het gewenscht, dat men zich wende tot erkende en vertrouwde fokkers. Het is tegenwoordig zeer wel mogelijk Reds te krijgen van goede productiviteit, van behoorlijk ras-type en een mooie kleur; als men hierin is geslaagd, heeft men voor een kleineren een idiale kip. Met name op het terrein der kleuren ver schillen diverse smaken, maar we kunnen ons moeilijk iemand voorstellen, die niet in bewondering zou staan voor een toom diep- donkerroode Rhode Islands, zooals ze schit teren en vonken wanneer de zon hun prach tig gevederte beschijnt. Reds ztjn matige voedselgebruikers, worden zeer tam en ver trouwelijk, leggen groote, meestal licht-ge- lrieurde eieren. Bij sommige stammen is broedschheid geheel weggefokt. Ztj leveren een goeden slachtbout, maar de huidkleur is geel. Ze zijn zeer gehard en geven in ons klimaat gedurende den winter minder ellende dan, we mogen wel zeggen de meeste, an dere rassen. In de tweede plaats komen in aanmerking de Wyandottes. Ais nut-hoen treedt de witte kleurslag op den voorgrond, maar de sport-fokker heeft keuze in verscheidene kleur-varisteiteu. De Wyandotte is door haar gedrongen zusje. „Je wilt haar toch zeker evenmin alleen achter laten?" antwoordde Katherine. „Het is hoog tijd om ons plan definitief vast te stellen," hernam Alice. „We moeten den achttien den gaan en vandaag is het al den zestienden. Reinold zou ons immers wegbrengen." „Als ik Mary eens opzicht en we lieten de resul taten van dat bezoek beslissen," stelde Katherine voor. „De kust zal wel veilig zijn op het oogenblik. Ik zou het verschrikkelijk vinden, als het niet het geval was, want ik kom liever een ratelslang tegen dan Wilbur." Mary was heel blij Katherine weer eens te kun nen spreken. Onmiddellijk liet zij haar werk in den steek, dwong Katherine plaats te nemen in Wil burs stoel en kwam zelf op een voetenbank bij haar zitten. „Wat heb ik je de laatste dagen gemist," riep zij uit. „Blijf nu eens een poosje rustig zitten. Wilbur begrijpt jieusch wel, dat ik zou weigeren, jou niet meer te ontvangen. Maar ik durf niet bij jou op bezoek te komen en dat is op het oogenblik voor mij de grootste opoffering. Katherine, het maakt me zoo bitter!" „Ben je bezig je gevoel voor humor kwijt te raken?" waagde Katherine te vragen. „Wilbur heeft een manier van doen, waaraan alle humor ontbreekt. Hij beschuldigde me zelfs, dat ik Leonora mishandelde, toen ik water op haar gezicht plaste, den laatsten keer, dat zij zooge naamd flauw viel. Wat heb ik een beieedigingen moeten aanhooren voor die vrouw wegging! Wil bur zegt, dat ik haar weggejaagd heb, maar dat is niet waar. Ik heb genoeg mijn best gedaan; onder de moeilijkste omstandigheden probeerde bouw al dadelijk te onderkennen. Vooral de Goud- en Zilver-Wyandottes zijn door de markante veerteekening werkelijk artistieke vogels. Het ras telt stammen van enorme productiviteit, maar het ei-gewicht laat wel eens iets te wenschen over. Men moet ook verdacht zijn op het voor komen van hardnekkige broedschheidsge- vallen. De eieren worden gerangschikt onder de „miskleurigen". De Wyandotte is een goede slachtkip, maar ook z(j heeft een gele huidkleur, hetgeen haar panklaar een minder appetijteiyken indruk doet maken, dan b.v. de blanke Noord-Hollandsche Blauwe. Nationale Tassen. We bedoelen hier niet anders te geven dan een vluchtige aanduiding van de meest voorkomende vertegenwoordigsters der mid delzware rassen en daarom noemen we nog in één adem onze nationale rassen: de Barne velders en de Welsumers. De waarde van deze rassen is hoofdzakelijk gelegen in de donkerbruine eieren, die ze produceeren. Vooral de eieren der Welsumers zijn zeer zwaar, diep donkerbruin gekleurd met roodt bruine stippen; zoo behooren ze althans te z0n. Maar evenals de Barnevelders meestal bjj den aanvang van den leg glanzend koffie bruine eieren leggen, terwijl de ei-kleur in een meer gevorderd stadium van de leg- periode steeds lichter wordt, gaat ook het specifieke Welsumer-ei in het afloopen van den leg dikwijls naar het gewone „miskleu rige" zweemen. Toch zijn de bruine eieren dezer rassen nog steeds een zeer gezoGht artikel en kan men er een hoogeren prijs voor bedingen. Beide rassen zijn toevalsproducten, door allerlei kruisingen op de boerenerven ont staan. Onder de Barnevelders waarmee lan ger door fokkers is gewerkt, valt het gemak kelijker een toom zeer productieve dieren te vinden, dan onder de nog maar weinig „ge cultiveerde" Welsumers. Deze hoenderslee-: nen zich wel voor het houden op beperkte ruimte. Zij zijn ook als slachtvogels niette versmaden, maar hebben alweer een gele huidkleur. Broedschheid is onder deze rassen geen zeldzaamheid. Voor het los rondloopen op boerderijen zijn de lichte rassen meer geschikt, hoewel de ruimte ook aan de zwaardere hoenders geen kwaad zal doen. De kip, die de wereld heeft veroverd en numeriek verre in de meerder heid is, is de Witte Leghorn. De algemeene verbreidheid van dit ras bewijst reeds vol doende z'u goede kwaliteiten. Toch is er wel reden om ook nog enkele andere lichte hoendersoorten te bespreken, die er in de nabije toekomst o.i. meer veld zullen winnen. Als dit inderdaad het geval wordt, zullen wij het voor geen gering deel danken aan de verzwakking—verschijnselen die de ver-doorgefokte Witte Leghorns gaan vertoonen. De toegepaste inteelt en eenzijdige fok-methodes, waardoor men dit ras tot bij zonder groote productiviteit heeft opgevoerd, doen zich in ongunstigen zin gelden in de opfok-resultaten, die men er mee bereikt. Ondermijnd weerstandsvermogen. Het weerstandsvermogen is ontegenzegge lijk bij vele stammen van dit ras ondermijnd. Nu is men dit wel gaan inzien en reeds hard bezig begane fouten te herstellen, maar me nige fokker en vooral ook de broedinrichtin- gen weten wel, dat koopers die onaangename ik nog te glimlachen. Alleen bedankte ik er voor Jiaar wasch te doen en dat werd oorzaak van haar overhaast vertrek. Dienzelfden dag had ze nota bene zich tegenover Wilbur beklaagd, dat ik altijd met vuile handen rondliep en haar witte japon netjes laten zien om dat te bewijzen. Geen half uur daarna kwam ze bij me met haar waschgoed. Je begrijpt, dat het me toen te erg werd! Gelukkig is ze verdwenen. Ik heb nu een beetje kans op afleiding." „Op afleiding?" herhaalde Katherine. „Ja, Macdonald heeft Wilbur gisteren ontslagen.' Katherine staarde een oogenblik verschrikt voor zich uit. „Dat is heel erg, Mary. Ik weet toevallig, dat Macdonald sedert maanden ontevreden was over het werk van Wilbur en hem alleen hield, omdat hij anders zonder hulp zou zitten. Zijn vrouw liet het zich ontvallen. Wilbur zal wel geen ander baantje in Taho kunnen vinden." „Zijn reis door het reservaat is weer afgeloopen," vertelde Mary. „Wilbur bracht, na bijna twee weken weggeweest te zijn den armzaligsten rommel mee, dien een mensch maar bij eikaar kan krijgen. „Je moet op een of andere manier dezen nieuwen tegenslag zien te overwinnen. Als ik je met een of ander kan helpen, moet je het vooral zeggen." Mary lachte, hoewel haar oogen vol tranen ston den. „Dat is heel lief van je, maar ik kan nlezelf nog redden. Met het houden van kippen heb ik wat geld overgespaard. Ik zal probeeren ergens een betrekking te vinden. Hier in Taho of anders in Fiaggerston." „Maar dat zal Wilbur immers nooit goed vinden. Denk toch aan zijn familietrots! Hij wilde immers ook niet, dat je onderwijzeres werd aan een In diaansche school?" ervaringen met W. Leghorns opdeden, ge neigd zijn met het badwater ook het kind weg te gooien en radicaal van hoendersoort veranderen. Men kan daarom z'n heil nog wel onder dezelfde familie blijven zoeken, maar vervalt dan tot een ander kleurslag. Als zeer geharde kippen noemen we de Bonte Leghorns met deu vreemden naam Exchequers betiteld. Naar we meenen zjjn ze „ontstaan" in Schotland en dit ras heeft blijkbaar iets van het „black and white" van de kleederdracht hunner fokkers in hun veerenteekening overgenomen. Het zijn echte zwervers die tot ver van huis gaan azen en die bijkans van den roof kunnen leven. Zij leggen veie en groote witschalige eieren. Broedschheid komt niet veel voor. Verder is de Patrps Leghorn nog al een geliefde kip op onze boeroerijen. De hennen zijn nederig in tenue, maar de haan is een schitterend uitgedoste verschijning. Ongeveer alle kleu ren van den regenboog vertoont hij in z'n glanzend gevederte, maar het roode goud heeft den boventoon. De Patrijzen lijken ons steeds, ook in hun schuwer gedrag, wat dichter by „de natuur" te staan, dan hun witte zusjes. Het is een productief ras; de eieren zijn wit; de hennen minder forsch dan de Exche quers, althans die van het hier te lande meest gangbare type. Van broedschheid zal men bij een eenigszins doorgefokten stam niet veel minder ondervinden. Als slacht- hoeu munt de Leghorn niet uit; de huid kleur is geel. Een sieraad voor een boerenerf vormt een toom levendige en beweeglijke Ancona's. Deze gespikkelden zijn rappe gasten, iets lichter gebouwd dan de Leghorns, maar malschen en beter gevleesd. Ze z(jn zeer weer standskrachtig en van 's morgens vroeg tot schemerdonker hevig in de weer op zoek naar buit. Met hun glanzend, afwisselend geteekend gevederte en vlugge manieren maken ze een prachtigen indruk op iederen pluimveelief hebber. Over hun leglust en de ei-grootte zal men waarlijk niet hebben te klagen, terwijl broedschheid zelden voorkomt. De Ancona's zijn op een leeftijd van 4$ a 5 maanden reeds legryp en laten zich ge makkelijk grootbrengen. ERNSTIGE BRAND TE DE LIER. Woonhuis en graanpakhuis in vlammen. Zondagmiddag omstreeks 2 uur ontstond door tot nu toe nog onbekende oorzaak brand in het woonhuis van den graanhandelaar Ph. van Duyn aan de Dorpsstraat te De Lier. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat spoedig de vlammen naar alle kanten uit sloegen. De brandweer te De Lier, die met twee stralen op de motorspuit den brand bestreed, bleek niet in staat het vuur, dat aangewakkerd werd door den wind, te doo- ven. Eerst toen de politiebrandweer uit Delft met 3 stralen op de motorspuit assisteerde, was men weldra den brand meester. Het woonhuis brandde geheel uit, terwijl mede het graanpakhuis, waarin een groote hoe veelheid graan, verloren ging. De heer van Duyn is verzekerd tegen brandschade, doch niet tegen bedrijfsschade. De aangrenzende perceelen kregen zeer veel waterschade. ,Tot nu toe heeft hij altijd bezwaren gemaakt," bekende Mary. „Ditmaal zal ik zoo vrij zijn me er niet aan te storen. Het is nu niet alleen, dat we het geld zoo dringend noodig hebben; ik kan die vreeselijke eentonigheid, dag in, dag uit, niet langer uithouden. Ik heb immers geen kinderen." Er klonk boosheid in de stein van Mary. „Wat zal ik blij zijn, als ik iets te doen krijg. Zoo blij, dat ik nle gelukkig gevoel, nu dat Wilbur zijn betrekking kwijt is. Den heelen dag heb ik het heerlijk gevonden." „Dan zal je misschien al gauw weggaan," ver onderstelde Katherine. „Het zal nog wei twee of drie weken duren. Mevrouw Jenkins gaat naar Fiaggerston, voor zij terugkeert naar Leupp en zij zal eens voor mij uitkijken." „Als er eenige kans bestaat, dat je zoo gauw weggaat, gaan wij niet naar Black Mesa," besliste Katherine onmiddellijk. „Dat mag je niet uitstellen," prostesteerde Mary. „Je hebt er niets aan hier te blijven. Als Wilbur thuis is, kom je liever niet. Hij beweert, dat hij rust noodig heeft en de eerste weken niet naar ander werk zal uitzien. Dat beteekent dus, dat hij eiken dag thuis wil blijven. Toevallig is hij van middag uitgegaan om te spreken over verkoop van schapen voor Weston. Het is nlaar heel toevallig, dat hij er op het oogenblik niet is." Katherine glimlachte. „Zoo laat ik me niet weg jagen uit Taho. Ik kan in elk geval naar je uit kijken, als je langs komt. En als het noodig is, weet je, dat ik bij de hand ben." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1