>RED1KBEURTEN. laag! irt U geld! ierst papier. assist eiken Bloemtafels jan Bijzat- oi Rooktafai en TAPIJTMAGAZIJN S0MMELSDIJK WOEMSDAG 14 September 1932 14e jaargang. - N°. 87 f e u 1 ll eto n. IN DEN GREEP DER WOESTIJN. Echt en goed M. is dronken geweest, f 10 of 5 d. niet verschenen, heeft zonder licht i, f 5 of 2 d. M. K. heeft zonder vergunning ge- 3 of 2. d. M., dronken f 5 of 2 d. ook al dronken f 5 of 2 d. ook al dronken f 10 of 5 d. ervolg in het Woensdagnummer oadag 11 September 1932. RLANDSCH HERVORMDE KERK. arnis, vm. en 's av. ds. Bakker van Op en. sdijk, vm. leeskerk en 's av. ds. Van der ?an Dirksland. id, vm. ds. van der Wal en 'sav. dhr. en, vm. en 'sav. dhr. Overweel. t, vm. leeskerk en 'sav. ds. Bouw. am, vm. en 'sav. dhr. Bouman. ede, vm. ds. Bouw van Melissant. vm. ds.vanAmeide en nam. leeskerk. Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk ude Tonge. >nge, vm. leeskerk en's av.ds. Verkerk, iplaat, vm. leeskerk en nam. ds.Polhuijs tad aan 't Haringvliet, at, vm. dhr. Vetter, nmel, geen opgaaf. 't Flaring vliet, vm. ds. Polhuijs en's av. rk. GEREFORMEERDE KERK. arnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. t, vm. en 'sav. leeskerk. am, vm. en 'sav. ds. Schuurman van laag. vm. en nam. leeskerk. iplaat, vm. en 's av. ds. de Lange, nmel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. EREFORMEERDE GEMEENTEN, arnis, vm. en 's av. leeskerk. d, vm. en 'sav. ds. de Blois. en, vm., nam. en 'sav.dhr. Romein van land. vm. en nam. leeskerk. HR. GEREFORMEERDE KERK. arnis, vm. en 's av. ds. de Bruin van laag. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. vm. ds. Föppema. ijzen Wij noemen onze oeiüjke tijden het waliteiten. esi zijta, komen. s Looper 50 cM. breed 75 ct. p. el ers95 ct. p. el eil59 ct. p. el Cocostapijt 100 breed )f 75, 95 ct. per el. -ware Voordeurmatten 39, 59, 98 cent. n 23 cent 29, 36, 48 cent atten atten, maat 140 x 180 69 cent 160 x 230 f 1,53 per el 25, 30, 35, 40 cent Sjreed 69 cent pel el. cM. (rond mod.) hoog 72 cM. f 2.95 cM. (rond mod.) hoog 72 cM. fi 3.50 cM. (rond mod.) hoog 72 cM. f 4.45 Kapstok met 5 haken f 3.65 oekstoeltje nieuw model f 5.45 en: 1-pers. Kapokmatras f24.40, damast, gevuld met zuivere on- f 28.50, f 32.75. Compleet 2-pers. en damast, geheel met koord afgezet 2-pers. Bedstel gevuld met onver- Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTËNTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Verslag van de vergadering van den Baad der Gemeente NIEUWE TONGE op Vrijdag 9 September des middags ten 3 lire. Voorzitter: Burgemeester Sterk. Afwezig met kennisgeving de heerenVan Nieuwen- huijzen en Visbeen. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten de goedkeuring over de gemeentebegrooting dienst 1932. Van Ged. Staten een verzoek om alsnog vast te stellen een verordening op hetVer- lofsrecht. De Voorzitter deelde mede dat hier geen verloven zijn, doch dat daartoe een verzoek kan komen en Ged. Staten meenen dat men dan een verlofuecht moet kunnen heffen. Daarna werd een verordening vastgesteld. Van de Muziek-vereeniging was een ver zoek ingekomen tot verlaging van de zaal- huur. B. en W. stelden voor de huur te verlagen tot 5 per jaar. Van Alphen zeide hier tegen te zijn. Hij meende dat het onrechtvaardig was dat een kiesvereeniging per avond moet betalen en een andere vereeniging 5 per jaar. Voorzitter meende dat indien de raad be sloot deze verlaging toe te staan dit ook zal worden toegepast voor de andere vereeni- gingen die van die zaal gebruik maken voor hun repetities. Breesnee vond de verlaging wel op haar plaats. De vereenigingen in het algemeen zijn zeer arm en vooral een muziekvereeniging die steeds groote kosten aan haar instru menten heeft. Voorzitter meende dat men naar die ver goeding toch geen vergoeding kon vragen van hen die de zaai slechts een-of tweemaal per jaar gebruiken, want dan komt er alles in en wij hielden gaarne onwelkome gasten daar uit. Prince meende dat het voorstel van B. en W. billijk was en hoopte dat de raad dien overeenkomstig kon besluiten, waarna dit alzoo geschiedde. Van Alphen verklaarde zich tegen. Van Ged. Staten was nog ingekomen een regeling voor beladen van wagens die gebruik maken van de Provinciale wegen. Van de Middenstandsvereeniging Middel harnis-Sommelsdijk was nog een verzoek ingekomen om de werken en leveringen aan de waterleiding op Plakkee te gunnen en publiek aan te besteden. Voorzitter zeide dat reeds aanbestedingen hebben plaats gehad en dus dit stuk voor kennisgeving kan worden aangenomen, waar toe werd besloten. Tijl zeide gelezen te hebben dat in Ouddorp reeds begonnen is met. het machinaal graven van een kanaal en dat daarbij slechts 5 of 6 menschen zijn tewerk gesteld. Spreker vroeg waarom geen meerdere werkloozen daaraan kunnen arbeiden van het eiland zelf. Voorzitter zeide dat dit geen werk is dat door ingezetenen kan geschiedenhet is uit- ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 14) „Gisteren hadden de meisjes Blakely niemand om mee uit rijden te gaan en toen presenteerde ik mijn diensten. Op het laatste oogenblik had een van haar geen zin, zoodat ik met de jongste en de aardigste een toertje kon maken. Toen we bij het meertje in den R3d Canyon kwamen, kreeg zij dorst en dacht ik, dwaas die ik ben, dat ze dat smerige modderwater wou proeven. Maar, John, zij had een veldfleschje bij zich, waar ongeveer een liter in gaat. Zij bood mij ook iets aan. Ik bedankte. Toen verzekerde zij, dat ze niet drinken zou, als ik het ook niet deed. Met haar groote oogen keek ze me zoo raar aan. Ik moest me gewonnen geven. Maar het was geen water, wat ze met aanbood. Het was goeie, ouwe whisky. Het zou toch zonde geweest zijn om zoo iets af te slaan!" „Wat dacht je, dat ik drinken zou?" zei zij. Melk zeker! Dat drink ik nooit en water is alleen goed om je in te wasschen." Het duurde niet lang of ik had nog een slokje genomen." „High-Lo, je bent een lafaard! Je hebt de kans voorbij laten gaan om haar te laten merken, dat sluitend vakwerk, met handenarbeid kan dit werk niet gebeuren en bovendien het uitvoeren van dit werk, met behulp van die graafmachine bespaart minstens ƒ21.000, Breesnee Z8ide het werk bezocht te hebben en dat het inderdaad zoo is. L. Zwerus vroeg ontheffing van zijn aan slag voor schoolgeld, hetgeen werd verleend omdat het betreffende kind in geen maanden de school had bezocht. Van het Ministerie van Biunenlandsche Zaken was een schrijven ingekomen dat de gemeente te voorbarig het aantal verloven dat in de gemeente mag zijn heeft vastge steld. Dit kan eerst geschieden in 1935. Van het Ministerie van Finantien bericht dat is toegestaan het voorschot aan de Land- arbeidersvereeniging, groot ƒ24.000, voor de stichting van de z.g. plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet. Van den den heer Nieuwenhuijzen was een schrijven ingekomen waarin deze 3 vragen stelde aan het college van B. en W. om den Raad daarvan op de hoogte te stellen. 1Hebben B. en W. reeds stappen gedaan bij Ged. Staten om ongedaan te maken de onbillijkheid dat men in de autobus van de R. T. M. geen kaartjes kan verkrijgen voor de tusschengelegen stations op het eiland? Voorzitter deelde mede dat daarover wel aan Ged. Staten is geschreven, doch dat daarop nog geen antwoord is ontvangen. Spreker meende dat deze zaak in handen is gesteld van de Rijkscommissie, die dit jaar is ingesteld. Tijl stelde voor om dit ongerief toch zoo krachtig mogelijk te blijven bestrijden. 2. Hebben B. en W. eventueel iets ver nomen omtrent de veerverbeteringop het traject Middelharnis-Hellevoetsluis, gezien de Minister aan het Hoofdbestuur van het Groene Kruis, blijkens een bericht in de bladen verschenen, alle toezegging heeft ge daan daarin verbetering te zullen brengen Voorzitter zeide dat op verzoek van Ged. Staten reeds in de begrooting voor dit jaar de subsidie is uitgetrokken, dat die dit jaar niet betaald zal behoeven te worden, en nu zullen B. en W. Ged. Staten verzoeken of deze post ook voor 1933 weer geraamd moet worden. Er gebeurt echter niets. Ged. Staten, de Minister en de gemeenten hebben of zullen allen medewerken, doch men bemerkt totaal niets van eenige verbetering en men hoort er ook totaal niets van. 3. Zijn B. en W. bereid om den Molendijk te veranderen van naam, door die straat den naam te geven van Generaal Snijders- straat, om dezen grooten Man, die zooveel voor ons land heeft gedaan, daarmede blij vend te eeren. Voorzitter meende dat men de traditie van Molendijk niet kan wijzigen, inderdaad is Generaal Snijders hier geboren. B.enW. voelen wel veel voor dezen grooten Staats man de eer te doen zijn naam in deze gemeente te blijven verbinden, doch laten wij daarme'de wachten totdat een nieuwe straat wordt aangelegd. Aldus werd besloten. Daarna boden B. en W. aan de gemeente begrooting dienst 1933, welke in handen van de commissie van onderzoek zal worden gesteld. Aangeboden werd de gemeente-rekening dienst 1931 welke sloot in kapitaaldienst met een batig saldo van 616,41 en in niet alle cowboys zijn als Hanley en bovendien heb je je belofte gebroken." High-Lo sprong op. „Je bent er wel gauw bij om me uit te schelden voor lafaard en te zeggen, dat ik mijn belofte gebroken heb. Maar ik had een speciale reden. Nu spreek ik er niet meer over." „En als ik die reden nu eens weet?" antwoordde John. „En als ik je nu juist daarom wegstuur?" „Het kon overigens wel eens gebeuren, dat ik geen zin had om te gaan!" „Dan ontsla ik je!" „Dat kun je natuurlijk doen!" High-Lo liep weg. Hij gaf geen antwoord, toen John hem terugriep. In het groote vertrek van het gebouw van den handelspost, dat John en zijn cowboys gemeen schappelijk gebruikten, ging het gerucht, dat een Indiaan Hanley zou hebben gezien, hoewel deze een paar dagen geleden naar Flaggerston was ver trokken. Hij zou op een afstand van twaalf mijlen kampeeren in een van de passen. Hanley leidde een ongeregeld bestaan, sinds hij geld genoeg ver diende om iemand te huren, die zijn 'schapen fokkerij naging en daarom mocht aan een plotse linge wijziging in diens reisplannen niet te veel gewicht worden gehecht. John sloeg geen geloof aan de bewering, dat Hanley- loerde op de muil dieren, die Weston kort geleden had verloren. De jongens waren luidruchtig in hun afkeurend oordeel over Topsy, een van de vermiste beesten, waarover niemand treurde, toen High-Lo plot seling binnentrad. „Hoe staat het leven?" groette hij. Ik kan jelui mededeelen, dat meneer Wilbur Newton ons de eer zal aandoen, hier te eten en vannacht een van onze matrssen wenscht te leenen." gewonen dienst met een batig slot van 2417,36. Nelisse meende dat men met dit resultaat tevreden mag zijn wanneer wij zien dat bijkans alle rekeningen van andere gemeen ten sluiten met groote nadeelige saldo's. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldleening groot 2500, Tot lid van de commissie tot Wering van schoolverzuim werd met algemeene stem men benoemd de heer L. van Groningen. De pensioensgrondslag voor den Gemeente ontvanger werd vastgesteld op 1050,— zijnde het salaris dat thans door dezen func tionaris wordt genoten. B. en W. stelden voor, behoudens de goed keuring van Ged.Staten aan van Antwerpen, die tijdelijk den dienst als hoofd van de school heeft waargenomen, een gratificatie te geven van 100, Alle leden waren het er over eens dat de heer van Antwerpen dezen dienst goed heeft verricht en dat hij daarvoor een belooning toekomt al laat de wet dit eigenlijk niet toe, daarna werd alzoo besloten. In de rondvraag vroeg Tyl of B. en W onderhandelingen wilden aangaan met de eigenaars van de c.ichoreifabriek alhier om het werk door ingezetenen te laten doen inplaats van door Ouddorpers. Voorzitter zeide toe, daaraan de noodige aandacht te zullen schenken. Van Alphen vroeg beteugeling van het harde rijden met auto's op den Molendijk. Voorzitter zeide strenger toezicht toe en daarna werd de vergadering gesloten. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. (Adv.) Vergadering van den Raad der ge meente OU5>DORP op Vrijdag 8 Sept. des nam. om half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met gebed, waar na de notulen der laatste vergaderingen worden gelezen en vastgesteld. Van de Kroon is bericht ontvangen dat de burgemeester voor 6 jaar is herbenoemd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. bieden den Raad aan de ge meenterekening over 1931. Ged. Staten adviseeren maatregelen te nemen dat vee, lijdend aan runderhazel van de markt geweerd wordt. De heer Bosland: Is dat te voorkomen? De Voorzitter: Ged. Staten dringen er op aan, andere gemeenten doen het ook, het is maar voor twee keer per jaar als het hier markt is. De heer Bosland gelooft niet dat het tegen te houden is en gaat er niet met mee. Tenslotte wordt het toch zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het Centraal Archief voor Maatschappelijk hulpbetoon vraagt de gemeente lid te worden voor ƒ5,— per jaar, waarop zy alle inlich tingen kan verkrijgen betreffende collectee- rende organisaties en personen. De Voorzitter zegt dat men nogal eens misleid wordt door collecteerende personen „Schei uit met die dwaasheid," commamdeerde John. „Is Newton hier op het oogenblik?" „Dat hoor je toch! Hij doet inkoopen bij de Indianen voor den post in Taho." Aan tafel zat High-Lo tegenover John, terwijl Newton de leege plaats innam van Stuffy. Gasten, gastheer, gastvrouw en de cowboys, in totaal twee en dertig personen, zaten aan een lange tafel, zoodat het mevrouw Weston niet moeilijk viel Newton verwijderd te houden van de cowboys en op die manier den vrede te bewaren. Tijdens den maaltijd zat John in gedachten ver zonken. Het beviel hem allerminst, dat Hanley kampeerde in de passen, juist op een tijdstip, nu Newton hier arriveerde. Hoogstwaarschijnlijk zou den die twee elkander hebben ontmoet. Het leek veel op een doorgestoken kaart tusschen hen. Hanley was waarschijnlijk met opzet weggegaan voor Newton aankwam. In de passen konden zij rustig met elkander overleggen en niemand zou er iets van geweten hebben, als niet toevallig een Indiaan hen had ontdekt. John durfde er zeker van zijn, dat zijn gissingen juist waren. Natuurlijk moest er een reden zijn, waarom deze mannen niet in elkanders gezelschap wensehten te worden ge zien. Hanley had belangrijker werk aan de hand dan te "trachten een paar afgedwaalde muildeuren op te vangen. Het was heel wat minder gevaarlijk het koopen en verkoopen van schapen aan Indianen over te laten. Die verdachte zaakjes in de om geving van Taho waren langzamerhand algemeen bekend geworden. Newton, die bevriend scheen te zijn met de Indianen, zou wel opdracht hebben in Hanley's belang het vertrouwen van de Navajo's te winnen, om op die manier nieuwe afzetgebieden te openen. en acht aansluiting wel nuttig. Wordt met alg. stemmen toe besloten. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie dringt er bij het gemeentebestuur op aan de veldwachters een cursus te laten volgen welke voor dit eiland te Middelharnis zal worden gehouden. Kosten zijn 25,— per jaar per veldwachter. De Voorzitter zegt, dat dit van den Comm. der Koningin uitgaat en met Zijne Exc. besproken te hebben voor deze gemeente één veldwachter te doen deelnemen, nl. de Boer, wanneer over drie jaar de oude veld wachter pensioen krijgt, zou de dan aan te stellen veldwachter ook den cursus kunnen volgen. De heer Abr. Padmos vraagt of dit van wege den Comm. der Koningin wordt opge legd, wordt de raad genoodzaakt er aan deel te nemen? De Voorzitter: Opgelegd wordt het niet, de Raad heeft te beslissen of hij 25, geven wil of niet. Maar de Comm. der Koningin dringt er wel zeer op aan. Het gaat over de heele provincie. De heer Abr. Padmos: Wanneer er een politie-agent wordt aangesteld, wordt toch verwacht dat hij voor zijn taak bekwaam is? Tenslotte komt het zoover dat nog een H.B.S.-opleiding wordt vereischt. Het eind is er niet van te zien, als men eenmaal dien weg opgaat. De gemeente wordt steeds met alles en nog wat vanuit Den Haag gedecre teerd. Wanneer de Comm. der Koningin het oplegt, wil spr. het onder protest geven en anders stelt hij voor het te weigeren. De Voorzitter: De gemeente wordt erop het oogenblik nog niet toe gedwongen, maar dat zal later wel gebeuren. Het is een zeer nuttige cursus. Telkens komt de politie weer voor nieuwe dingen te staan, b.v. nieuwe artikelen in het Wetboek van Strafvordering. In de steden heeft men den commissaris van politie, die zijn agenten kan bijhouden met allerlei nieuwe dingen, dat mist het platteland. Er valt nog heel wat te leeren voor de plattelandspolitie, b.v. de nieuwe ontdekkingen op het gebied der vingeraf drukken, de dactyloscopie, het moderne ver keerswezen, auto-onderzoek enz. De heer T. Tanis: Wanneer er in den raad eens iets gevraagd wordt over politiezaken, dan wordt je altijd direct voor de schenen geworpen: „daar heeft de raad niets mee te maken, dat zijn politiezaken." Wanneer dat dan zoo is, laat dan de Commissaris dei- Koningin ook zelf voor het geld zorgen. Do Voorzitter: Je loopt kans dat als je het niet betaalt, Ged. Staten het op de be grooting zetten. De heer T. Tanis: Laat ons dat dan eerst maar eens afwachten. Ik ben het in dit op zicht volkomen met Bram Padmos eens. Nu mo6t de Voorzitter niet denken, dat ik dit van te voren met Padmos besproken heb. Op de boot heeft een burgemeester van het eiland tegen me gezegd: Ik geloof dat je alles van te voren met Bram Padmos klaar maakt, jullie zijn het altijd zoo met elkaar eens. De Voorzitter hamert af. De heer T. Tanis gaat echter door met verheffing van stem: Ik zeg dat ik nooit één woord met Bram Padmos van te voren wissel, Dat zijn allemaal praatjes. En nu kunt u dat afhameren, maar ik zal het eerst even in het publiek zeggen, dat ieder het hooien kan. Met die praatjes houd ik me Den volgenden dag behoefde John zich al niet meer ongerust te maken over de plannen van High- Lo. Nog voor het ontbijt kwam de jongen zijn excuses maken over het optreden van den vorigen dag. „Ik zal de plaats van Stuffy wel innemen," gaf hij zich nu gewonnen. „En je hoeft niet bang te zijn voor die meisjes Blakeiey. Mevrouw Weston zegt, dat ze vandaag weggaan. Trouwens, al bleven ze nog een jaar, niemand zou me nog eens in haar gezelschap zien." John voelde zich trots op zijn bescherming. „Daar ben ik blij om," antwoordde hij. „Maar het is niet noodig meer, jou de plaats van Stuffy te laten innemen. Die is beter." „Stuur me dan met hem mee." „Dat is niet noodig," gaf John met nadruk te kennen. „Toch zou je beter doen, mij er op uit te sturen," drong High-Lo nog een oogenblik aan. Newton maakte zich gereed om onmiddellijk na het ontbijt te kunnen vertrekken. High-Lo, die zijn toebereidselen zag, beweerde tegen Curry, dat Newton's vertrek een heele opluchting zou geven. „Alleen Magdaline zal zich wat eenzaam voelen," ging de cowboy voort. „Magdaline?" herhaalde John verrast. „Ja, ons Indiaansch vriendinnetje bedoel ik. Newton heeft gisterenavond een heelen tijd met haar gewandeld." John keek een tijdlang peinzend voor zich uit, eer hij antwoord gaf. „Dat spijt me voor haar. Het meisje is er veel te goed voor opgevoed, ze is als een blanke. Haar opvoeding zal het kind nog heel wat verdriet bezorgen." „Watje daar beweert, lijkt me nogal overdreven, concludeerde High-Lo vrij scherp. „Een Indiaan niet op- De Voorzitter: Dat heeft in den raad niets te maken. De heer T. Tanis: Toch zal ik het even zeggen. De Voorzitter brengt het voorstel in stem ming om 25,— te geven. Dit wordt ver worpen. Voor stemden de H.H. Breen, Ha- meeteman, Westdyk, J. Westhoeve en KI. Westhoeve. Het voorstel is dus werworpen. De Voorzitter: Als de raad zoo kortzichtig wil zijn, moet jullie het zelf maar weten. Vastgesteld wordt de verordening betref fende de benoembaarheid en bezoldiging van de gemeente-veldwachters. Aan de orde is de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1931. De Commissie belast met het nazien be stond uit de heeren Hameeteman, Masten broek en T. Tanis. De heer Abr. Padmos vraagt vooraf wan neer deze commissie benoemd is. Spr. kan zich niet herinneren dat dit heeft plaats De Voorzitter: Dat is ook niet noodig. De Voorzitter benoemt de commissie en dat behoeft niet in een raadsvergadering te ge beuren. De heer T. Tanis brengt rapport uit: De rekening sluit in ontvangsten 8000,24, uitgaven 74815,40, batig slot 5185,84. Kapitaaldienst: Ontvangsten 3076,86, uitgaven 3008.— batig slot 7.8,86. Rekening Burgerlijk Armbestuur: Saldo 1930 472.22, ontvangsten 2014.75, uit gaven 1319.12, batig slot 695.63. De heer T. Tanis: Mijnheer de Voorzitter, als rapporteur der Commissie tot het nazien der rekening 1931 stel ik den raad voor deze rekening aldus vast te stellen. Aan merkingen had de commissie niet, behoudens een paar kleine dingen, zooals b. v. weer een 400.— onkosten voor de ambtswoning van den burgemeester, een post waar we ieder jaar over struikelen. De heer Abr. Padmos: Hoeveel tijd heeft de commissie noodig gehad om die reke ningen na te zien? De heer T. Tanis: We zyn om 6 uur be gonnen en waren om half 11 klaar. Het ging voorspoediger dan vroeger wel eens gebeurd is, toen duurde het tot 's nachts 1 uur. De heer Abr. Padmos: Dan heb ik geen compliment voor de commissie voor het nazien, maar spreek er mijn bewondering over uit dat de commissie dat lijvige boek deel van 200 bldz., waarby nog wel een 200 bldz. zullen komen van bijbehoorende be scheiden op een kleinen achtermiddag door geworsteld heeft. De heer T. Tanis: Zoo'n kunst is dat niet. Alles is goed nagezien en met de bescheiden gecontroleerd. Dat wij alles goed nagezien hebben bewijst wel het feit dat we nog enkele kleine onjuistheden ontdekt hebben en met den secretaris besproken hebben. De heer Abr. Padmos: Ik zeg ook niet dat ik woorden van afkeuring heb, alleen heb ik maar bewondering dat jullie dat zoo gauw klaar speelt. Spr. vraagt den Voorzitter of het niet mogelijk is dat er voortaan nog 1 of 2 man aan de commissie van onderzoek wordt toegevoegd. De heer Tanis: Als je er maar oprekent dat ik er dan niet meer voor te vinden ben. De Voorzitter: Ach Tanis, dat is toch im- blijft een Indiaan. Ze zijn eerlijk en daarom mag ik hen graag." Voorman en cowboy hadden een geheelen dag werk met de paarden, waarbij zij werden geholpen door anderen. John had zijn hoofd meestal bij andere dingen en verloor High-Lo al spoedig uit het oog. Doch dit speet hem niet, want nu was de cowboy ook niet aanwezig, toen de meisjes Blakeiey vertrokken. Bij het avondeten bleek hij nog niet terug te zijn. „Heeft iemand High-Lo gezien?" vroeg Curry. Stub gaf onmiddellijk antwoord. „Vanmiddag reed hij den heuvel af, schreeuwende dat ver vloekte liedje over de zeug, die zijn beer had dood gebeten." John probeerde zijn onrust te verbergen. „Beany, als jij Ikaar bent, ga dan eens kijken of High-Lo soms in den stal is," beval hij den man, die naast hem zat. Zeer tot John's verwondering leverde Beany's onderzoek geen resultaat. Zelfs toen de andere cowboy's naar den vermiste gingen zoeken, werd men niets gewaar. Hoeks, de oudste en meest be trouwbare cowboy, rapporteerde, dat High-Lo's paard er niet was, zoo min als diens zadel. „Hij zal wel hier of daar rondscharrelen»" voegde hij er aan toe. „Dank je wel, Hoeks," zeide John. Hij liep weg ten prooi aan de meest tegenstrijdige gewaar wordingen. Er moest iets aan de hand zijn. Waar om zou High-Lo anders zijn bedoelingen hebben verheimelijkt? (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1