&e EERSTE BLAD Onze Eilanden i\e si' ie. IS ONZE Bruidsportretten zijn onovertrefbaar: fijne kleur S. VAN DER PLAAT ZATERDAG 3 September 1932 IN DEN GREEP DER WOESTIJN. DE IEPENZIEKTE. Bahia Blanco 4.20, 74/5 k. La Plata 4.05, 2/3 Duitsche-Poolsche st. 4. Gerst no. 3 st. ƒ97, 64J k. Z.-Russische disp. 2, Amerik. no. 2 st. naar aankomst 9088, 1 k. Donau aangekomen 88 id. st. naar hnkomst 8785, id. lad. 83, Californische Isp. 96—97. 1 Haver. Canada no. 3 Pacific st. 6, 49 k. [■Russische disp. 5, 38 White clipped st. 4.80, ,1 k. Boheemsche disp. 5.85, 47/8 Laplata Isp. 4.75. Mais per 2000 kilos. La Plata aangekomen I 7676,50, idem stoomend naar aankomst 7778, Donau/Glafox aangekomen 76, essarabische id. 75,50, Gele platte Zuid- Jfrika No. 4 disp. 86, La Plata Cinquantin [ngekomen 88. Publieke veiling. De Tarwe-Centrale heeft eden geveild: Groninger type B 4.55, idem [pe C 4,35, Noord-Holl. type B 4.67J— 170, Zuid-Holl. type B ƒ4.80, Zeeuwsche type 4.854.92J. JAMSTERDAM, 29 Augustus. Binnenland- Ihe granen. (Boerennoteering). Rogge ƒ415, lintergerst 4J5, chevalierger'st 551, jrver 554, duiveboonen 910 gr. erwten -11, vale erwten 811 J, alles per 100 kg., [rwijzaad 8.258.50 per 50 kg. [AMSTERDAM, 29 Augustus. Buitenlandsch lanen (op de condities van de Amsterdamsche frenbeurs) Mais La Plata gele disp. boord [oor vrij 77, aangek, 75, verw. 8 Sept. per r. City 12 Sept. per Aalsum 24 Sept., per relatros 75J, lev. Sept./Dec. 78, Jan. t.m. oril 81. [Gerst Zuid-Russ. disp. silo 90, Donau 61 kg. 15 Sept. verw. per Hercules 82. Rogge Canada disp. 4. Lijiik. Noord-Amerik. disp. 6.40, lev. Sept./ lee. 6.65. JCocoskoeken Alvado afl. Aug./Sept. 6.25. Groenten, Fruit en aardappelen. [ROTTERDAM, 19 Augustus. Heden waren J prijzen der aardappelen als volgtZeeuwsche lauwe 33-i ct., Zeeuwsche bonte 33} ct., lauwe eigenheimers 224 ct., eigenheimers I3 ct., Westlandsche ronde zand 34 ct., lest. kleine eerstelingen I J2J ct., blauwe- Ttten 224 ct. Met flinken aanvoer en kalme laag. y Wrigley's op zak. Waar de reis ook naar toe is, zorg dat gij Wrigley's bij U hebt. Let eens op hoe lang de smaak er aan blijft. Verfrisschend tof het laatst. Wrigley's wordt over de geheele wereld door volwassenen en kin deren als een heerlijke versna pering gewaardeerd. Wrigley's verdrijft vermoeidheid en kal meert de zenuwen. Het bevor dert bovendien de spijsvertering en wekt de .eetlust op. Twee soortenP.K. (zuivere peper muntsmaak], Spearmint (pittige kruize- muntsmaak), 5 cent per pakje. GLEY ar. .5 keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e ateiler van af het station Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent» Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 84 Week-revae. Buitenland. Aller oogen blijven nog altijd in de eerste plaats gericht naar Duitschland en volgen met intense belangstelling de zonderlinge en dictoriale exsperimenteri van de regeering Von Papen, welke zich alleen geruggesteund weet door Von Hindenburg en door het on- beteekenend groepje Hugebergianen. Want zonderling en abnormaal zijn de toestanden in Duitschland in hooge mate en zonderling is eveneens de manier waarop dit kabinet zich op de been wil houden om het Duitsche schip van Staat te bleven be sturen. Bij alle verwarring is één ding zeker: het ministerie Von Papen blijft rustig op het regeeringskasteel zitten, onverschillig of de Rijksdag bereid is onder het dictoriale regeeringsjuk door te gaan of niet, Is de Rijksdag niet bereid te slikken wat de re geering wil, dan volgt ontbinding van den Rijksdag. De heer Von Papen heeft eenvoudig lak aan den Rijksdag, zal het dulden als het zich zoet en braaf gedraagt, als het als het ware op voor iedereen duidelijke wijze zijn eigen overbodigheid demonstreert en heeft zelfs niet eens de moeite genomen zijn re- geeringsprogram het eerst in den Rijksdag te ontvouwen, doch heeft zulks gedaan in een rede enkele dagen voor het bijeenkomen van den Rijksdag op het congres der West- Duitsche boerenvereenigingen. En wat Von Papen te Munster op dit congres aankondigde belooft voor het buiten land en inzonderheid voor de landen met een belangrijke export van landbouwproduc ten naar Duitschland, heel weinig goeds. Hij kondigde n.l. aan, dat wel is waar geen autarkie in vollen omvang door de regeering wordt nagestreefd, maar dat toch al het mogelijke zal worden gedaan het land in de gelegenheid te stellen zich zelf te voeden. Wat de doorvoering hiervan voor ons land kan beteekenen behoeft geen betoog. De Duitsche landbouw klonk dit echter als mu ziek in de ooren. De Duitsche industrie, die tot nu toe uit vrees voor de nadeelige gevolgen eener al te ver doorgevoerde landbouwprotectie met kracht heeft weten te verzetten, wordt ge troost door de verklaring dat de industrie meer vrijheid van beweging zal krijgen, financieel zoowel als sociaal. De regeering zal niet in het particulier bedrijf ingrijpen, ten opzichte van de arbeidscontracten krijgt de industrie een zekere vrijheid van bewe ging en.wat de industrie heel aangenaam moet zijn, een gedeelte van haar belastingen worden haar practisch geschonken. Er zullen n.l. voor een gedeelte der be lastingen, welke de productie bijzonder rem men, zooals de omzet-, de grond-, de be- drijfs- en de transportbelasting, dat tusschen 1 October 1932 en 1 October 1933 vervalt en betaald moet worden, belastingsbons worden verstrekt, die van 1934 tot en met 1938 voor alle belastingen in betaling gegeven kunnen worden, uitgezonderd de inkomsten belasting. Dit zal in totaal een bedrag van 1500 millioen Mark vergen. Bovendien wil de regeering een bedrag van 700 millioen Mark belastingbons voor die ondernemingen FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 11) De dans werd voortgezet. Het stampen der voeten hield aan en werd eentonig. Vermoeidheid moest de dansers overmannen. Maar zoo ge ïnteresseerd voelde Katherine zich in het schouw spel, dat zij niet opmerkte, hoe de zon ter kimme neeg en lange schaduwen weefde o verde open ruimte. „Het duurt tot de zon ondergaat," ver telde Mary en toen pas merkte Katherine, dat de avond begon te vallen. Zij voelde medelijden met de jongens. „Moeten die letten op de zon?" vroeg zij zich af, maar het volgende oogenblik verwonderde zij er zich weer over, dat niemand gebeten werd door de ondieren. Kwam dat omdat zij zoo vast geloofden, dat geen onheil hun zou deren? Plotseling aarzelden de dansers, het gestamp van hun voeten verstomde. Schrille kreten weer klonken en elke slangendanser, zijn slang neer werpend, vluchtte weg, het dorp uit, naar de rotsen. De dans was ten einde. ledereen scheen te verlangen zijn beenen weer eens te kunnen uitstrekken. Katherine en Mary lieten zich weer op den beganen grond zakken, beschikbaar stelten, die kunnen aantoonen, dat zij meer arbeidskrachten dan tot dusverre aan het werk hebben. Voor iederen nieuw te werk gestelde zal per jaar berekend 400 Mark in bons gegeven worden. De regeering hoopt op die manier de ont zettende werkeloosheid krachtig te kunnen bestrijden en berekent dat aldus ongeveer 2 millioen werkeloozen weer aan de produc tie kunnen deelnemen, mitsgaders dat al deze maatregelen een krachtige stimulans zullen ziju om de crisis te overwinnen. Het Wolffbureau geeft hierover nog de volgende toelichting: De belastingbons wor den verleend voor de helft der omzetbelas ting, voor tweevijfde van de bedrijfsbelasting, voor een kwart van de grondbelasting en voor de geheele transportbelasting. Wanneer bijvoorbeeld iemand 1000 Mark omzetbelas tingen moet betalen, dan betaalt hij deze in centanten en ontvangt een belastingbon groot 500 Mark. Deze bon kan hij in de jaren 1934 tot en met 1938 in betaling geven voor zjjn belastingen. In ieder der genoemde jaren mag niet meer dan een vijfde deel der belaa- tingbons voor het betalen van belasting ge bruikt worden. Deze belastingbons kunnen tevens dienen als basis voor het verkrijgen van credieten, omdat ze beleenbaar zijn, 4 geven en niet op naam staan. Zonder dus de kaspositie van het rijk in gevaar te brengen wordt het bedrijfsleven op deze wijze aan nieuwe betaalmiddelen geholpen, zij het dan ook op een zeer ongewone en bedenkelijke wijze. Het ruikt heel sterk naar inflatie, is het in wezen ook, hoe handig dit ook mag worden gecamoufleerd. Het is een steun aan de industrie, die volgens afbetalingsstelsel door het rijk wordt gefinancierd. Maar uit eindelijk kunnen deze maatregelen succes hebben, wanneer de Duitsche industrie meer en meer naar het buitenland kan exporteeren en zulks is uitermate twijfelachtig. Wanneer de Duitsche regeering steeds meer de gren zen sluit voor den invoer van landbouwpro ducten, dan is het duidelijk dat de door deze maatregelen ernstig getroffen landen en die zelf beste klanten der Duitsche industrie zijn, er voorgzullen bedanken en zelfs moeten bedanken, Duitsche industrieproducten te betrekken. Maandag is de nieuwe Rijksdag bijeen gekomen voor het kiezen van een nieuw presidium. In tegenstelling met voorgaande bijeenkomsten is de eerste bijeenkomst der Rijksdag zeer rustig verloopen. Op order van Hitier hielden de nazi's zich muisstil, waren ze poeslief en ook de communisten hielden zich opvallend rustig. Alle partijen deden hun best te toonec dat de Rijksdag zicb ook rustig en zakelflk kan gedragen en de nazi's vooral hadden er het grootste belang bij om den rijkskanselier niet de minste aanleiding te geven tot onmiddelijke Rijks- dagontbinding. Overeenkomstig de traditie presideerde het oudste lid in jaren de eerste zitting en wel Clara Zetkin, communiste, die veelal te Moskou verblijft en hiervoor speciaal was overgekomen. Tot voorzitter van den Rijksdag Is gekozen de nationaal- socialist Göring, tot eersten, tweeden en der den ondervoorzitter Esser van het Centrum, Graef van de Duitsch-nationalen en Rauch van de Beiersche volkspartij. De sociaal-demo craten die volgens hun numerieke sterkte aanspraak konden maken op het bezetten Mevrouw Weston, die op een hoogen muur zat. riep Curry om haar te heipen. Hij was nu een maal een man, die overal van dienst kon zijn en nooit op zich liet wachten. „De meisjes Blakely zijn gekomen," merkte Mary op. „Zij hielden zich geen oogenblik achter af en probeerden zelfs de aandacht te trekken van de weinige Indianen, die nog waren achter gebleven." Katherine voelde, dat Mary wist, welke con clusies haar vriendin uit het wegblijven van Wilbur moest hebben getrokken en daarom ant- wooidde zij zacht: „Ja, ze zijn er al een heelen tijd." Deze woorden brachten een verdiietigen glim lach op Mary's gelaat. „Je bent een schat!" was al wat zij zeide. Mevrouw Weston kwam plotseling naar haar toe. „Wat is er toch met meneer Newton?" vroeg zij. „Ik dacht, dat hij den slangendans zoo graag wilde zien? Als hij niet gauw komt, ontvoer ik jelui allebei I" „Hè jat Steel ons een poosje," viel Mary haar bij„we zijn immers toch al aan iiw hoede toe vertrouwd op het oogenblik." Met heur vroolijke uitroepen verzamelde me vrouw Weston het heele gezelschap rondz ich, terwijl Curry en Weston de paarden haalden. Toen Curry bij het laatste huis van het pueblo zich weer bij het gezelschap voegde, waren Mary en Katherine reeds opgestegen. Een diepe rimpel vertoonde zich op zijn voorhoofd. „Mevrouw Newton, de manier, waarop uw paard zijn ooren achteruitiegt, staat me niet aan, Ik ben bang, dat het dier gevaarlijk is. Misschien is het beter, dat u het een beetje laat rondstappen, voor we van het ondervoorzitterschap zagen hun can- didaat dr. Loebe, een der beste voorzitters die de Rijksdag ooit gehad heeft, dank zij den steun van het Centrum aan de nationaal- socialisten gepasseerd. Maar heel lang zullen de nationaal-socialis- ten daar geeu plezier over hebben, Rijks kanselier Von Papen heeft de machtiging tot ontbinding van den Rijksdag in den zak en wanneer zijn program in de volgende zitting geen meerderheid verwerft, volgt ontbinding. Von Papen voelt zich vast in het zadel en trekt de teugeis strak aan. Adolf Hitler mag op zijn tanden knarsen dat hem de regeeringsmacht op het nippertje ontgaat zoolang Hindenburg achter Von Papen staat is hij machteloos, tenzij hij zijn toevlucht mocht nemen tot geweld. Er wordt nog iets gefluisterd dat voor Hitier niet aangenaam is. Volgens verschillende geruchten bestaat er groote oneenigheid in de nationaal-socia- listische politieke keuken. En dat Hitier nog altijd de machtige man is wordt geweten, dat Hitier de sleutel van de geldla in handen heeft. Overigens is reeds zoo vaak een scheu ring onder de nazi's voorspeld, dat te dien opzichte eenige reserve gewenscht is. Ds wensch is hier bij velen de vader der gedachte. iii. ZIJ WORDT DOOS IEPENSPINTKEVERS OVERGEBRACHT. De schors van iepen, die in een verge vorderd stadium van iepenziekte verkeeren, laat gemakkelijk los. Boomen, die afgestor ven ztjn, vindt men gewoonlijk reeds na eenigen tijd geheel en al van hun schors ontdaan. Bij nadere beschouwing ziet men, dat de stammen en de stukken losgelaten schors een vreterij van insecten vertoonen, die zich voordoet als talrijke kronkelende boorgangen, die een waar labyrinth vormen. Bij iepen, die nog niet zoo sterk ztjn aan getast, vormen deze boorgangen zeer regel matige vraatfiguren. Men kan dan steeds een hoofdboorgang of moedergang onder scheiden, die ongeveer in de lengterichting van den stam of van de dikkere takken is gelegen en die een lengte van enkele cen timeters bereikt. Van deze hoofdgang stralen aan weerszijden aanvankelijk smallere kron kelende boorgangen uit, die allengs iets wijder worden, totdat zij, na een lengte van plm. 10 cm. te hebben bereikt, plotseling ophouden. Deze vraatfiguren worden teweeg gebracht door de z g.n.iepenspintkevers,dit zijn kleine, glimmend zwart-bruine torretjes van een gedrongen lichaamsbouw, die, bo rende in den bast der zieke iepen, zich ont wikkelen. De moederkever boort zich van buiten naar binnen, doet dan de reeds ge noemde loodrechte moedergang ontstaan, zet daarin haar eitjes af, uit deze eitjes ontwik kelen zich spoedig de larven dit zijn korte, pootlooze, witte wormpjes en deze larven boren de zijdelingsche gang, totdat zij, vol wassen zijnde, zich aan het uiteinde der zjjdelingsche larvengangen verpoppen. Hier komen de jonge kevers uit, die zich op deze plaatsen door een boorgat van binnen naar buiten werken en kruipende en vliegende den stam verlaten. Er komen voornamelijk twee soorten van iepenspintkevers in ons land voor, de z.g.n. groote en de kleine iepenspintkever, wetenschappelijk geheeten Scolytus scolytus en Scolytus multistriatus. Deze kevertj es verschijnen in een onnoemelijk groot aantal uit zieke iepenboomen en ook uit de zulke, die reeds geveld zijn en ergens worden opgeslagen, want nog geruimen tijd, eigenlijk totdat de schors in groote stukken er af valt, kunnen de kevers zich in zulke stammen ontwikkelen. De jonge iepenspintkevers, die de stammen verlaten hebben, vliegen bij mooi weer over dag in grooten getale rond en hebben de gewoonte zich naar de kronen der iepen boomen te begeven, onverschillig of deze gezond of reeds aangetast zijn. Daarna gaan zij vreten aan de jonge takken. Met een Duitschen vakterm noemt men deze vreterij „Nachfrass". Door middel van deze „Nachfrass" voedt de jonge kever zich met het sappige en voedselrijke weefsel der plant, waardoor de eieren van den vrouwelijken kever tot rijp heid komen. Eerst als deze „Nachfrass" ruim een week geduurd heeft, vliegen de kevers weg en beginnen dan elders weer de stam men of dikkere takken aan te boren, ten einde zich op de reeds beschreven wjjze voort te planten. Het is gebleken dat deze kevertjes bij het overbrengen van de iepenziekte een rol van groote beteekenis spelen. In de zeer zieke iepen met afstervende schors ontwikkelt de zwam der iepenziekte vruchtlichaampjes in de schors. Deze vruchtlichaampjes ontstaan gewoonlijk in de uiteinden der larvengangen, waar de verpopping plaats heeft. Wanneer de jonge kev6r nu uit de pop te voorschijn komt, raakt hij besmet m6t de sporen van de zwam. De aldus besmette jonge kever vliegt uit, begint zjjn „Nach frass" en brengt daarbij de sporen van de schimmel op de verwondingen aan de takken over. Op deze wijze kan hij de takkenstelsels van eventueel nog gezonde iepen infecteeren. Dit doen zoowel de groote als de kleine iepen spintkevers. Verschillende onderzoekers, ook in het buitenland, hebben deze wijze van ziekteoverbrenging thans met zekerheid vastgesteld. Wij hebben hier dus te doen met het zeer merkwaardig geval, dat een ernstige schimmelziekte van een boom gere geld door een bepaald insect wordt over gebracht. den terugtocht ondernemen." „Laat haar toch oppassen," voegde hij Kath- rine nog toe. „Het paard is heusch niet te ver trouwen." Mary, die een uitstekend paardrijdster was, hield het dier volkomen in de hand. Zij reden langzaam weg uit het dorp, achter elkaar in een lange rij, Mary voorop. Zij volgden het pad, dat ook de slangendansers hadden genomen. Ver voor zich uit zagen zij de Indianen bijeen in de vlakte. „Laten wc niet te ver voor de anderen uitgaan," waarschuwde Katherine. Mary keerde zicli om in liet zadel. „Ik wil niet in de buurt van Wilbur komen. Hij kwam juist over de rotsen aanloopen met Hanley, toen wij weggingen. Ik geloof niet, dat hij ons gezien heeft en wou nu maar liefst voorkomen, dat hij mij en misschien ook meneer Curry beleedigt. Ais mevrouw Weston Wilbur ziet, noodigt zij ons niet uit. Die menschen zijn ook niet blind. Be halve Hanley heeft nu eenmaal niemand behoefte aan Wilbur's gezelschap." Mary had gelijk en daarom was alles, wat Katherine kon antwoorden: „Hij zal ons toch wel zien, maar dan zal hij Hanley wel niet zoo vlug kunnen meekrijgen." .Een Indiaansche ruiter, die zich had afgeschei den van zijn stamgenooten, kwam in hun rich ting. Hij deed zijn paard zoo zwenken, dat het den dames den weg versperde. De man gesticu leerde en uitte vreemde woorden, maar juist toen het Katherine duidelijk werd, dat hij haar wilde verbieden, den tocht in deze richting voort te zetten greep hij den teugel van Mary's paard, deed het dier keeren en, joeg het tusschen de cactussen. In krankzinnigen galop holde het die Het Orgel in de Ned. Herv. Kerk te Melissant, Meiissant, 26 Augustus 1932. De avond van dezen dag, zal bij de Herv, Gem. alhier lang iu het geheugen blijven. Het nieuwe Kerkorgel geplaatst door de firma Bernh. Koch te Apeldoorn, werd door Ds. Bouw plechtig ingewijd. Na het zingen van Ps. 89, vs. 1 en 3, opende Z.Eerw. de samenkomst met gebed; las daarna voor de Psalmon 146 en 150 en riep de talrijke aanwezigen, ook die van elders waren gekomen een hartelijk welkom toe; een welkom in 't bijzonder aan de heeren „Vis Vader en Zoon", die ook een steentje hebben bijgedragen aan het belang rijke werk en de heeren Gebrs. Koch, die het Orgel hebben opgesteld. Spreker wees op het buitengewone van deze samenkomst en op de groote dankbaarheid die wij ver schuldigd zijn, nu wij een werkelijk goed terug naar het dorp. Onmiddellijk wierp Katherine haar paard om. Zij herinnerde zich Curry's waarschuwing en de manier, waarop Mary zich vastklemde aan het zadel joeg haar angst aan. Zij probeerde haar vriendin bij te houden. Heur eigen paard rende snel voort, doch dat van Mary scheen volkomen op hol. Het rende over alles heen zonder te mer ken, hoe fel de doornen z'n pooten verwondden. Het dier holde in de richting, waar de rotsen lood recht afdaalden in afgronden. De afstand tus schen Katherine en Mary werd voortdurend grooter. Katherine joeg haar paard op, ranselde het zelfs. Niet ver vooruit werd het dorp weer zichtbaar. Mary vloog voort, laag gebogen over den nek van haar paard. Zou het dier gehoor zamen op liet laatste oogenblik? Katherine dnrfde niet denken aan hetgeen gebeuren zou, indien Mary haar paard niet wist te bedwingen. Plotseling zag zij, hoe een ruiter probeerde Mary voor te komen, om zoodoende eerder den rand van de rotsen te bereiken. Zij onderdrukte een kreet van angst. De gevaarlijke afgronden waren reeds vlak bij. Toen gebeurde er iets, maar zoo vlug, dat Katherine het niet precies kon volgen. Zij wist alleen, dat de paarden een oogenblik vlak naast elkaar hadden voortgehold en dat de ruiter nu te voet voortrende, beide handen klemmend aan den teugel van het op hol geslagen dier. Het volgende oogenbjik verwijderde hij zich van den rand, Mary dragend in zijn armen. Toen hij haar neerzette, viel zij tegen hem aan. Katherine reed nu naderbij, de oogen verduisterd van tranen. „Dat was op het nippertje!" was het eerste, wat Curry zeide, maar hij keek naar Mary's bleek Orgel hebben Maar... het Orgel is nog niet van ons; het is tot op dit oogenblik nog van de meisjesvereeniging „Bidt en Werkt" zooals Uw Organist de heer Kleinenberg U nader zal toelichten. Daarna sprak de heer Kleinenberg onge veer het volgende: „Uit naam van de meisjesvereeniging „moeten wij eerst onzen grooten dank uit spreken voor den steun die wij hebben „gehad van den heer Touw en z(jn dochter „Mevr. Huisman, en is het wel jammer dat „de heer Touw door droeve omstandigheden „verhinderd is hedenavond in ons midden „te zijn. Onze meisjesvereeniging heeft „hard, zéér hard gewerkt, om de gelden „voor dit orgel bijeen te krijgen. Gedurende „een viertal jaren hebben onze meisjes niet „stil gezeten en mochten zij het genoegen „smaken het noodige geld bijeen te krijgen „om dit mooie orgel te kunnen koopen. Daarop volgde het plechtige moment waar op de heer Kleinenberg namens de meis jesvereeniging - aan het College van Kerk voogden en Notabelen verzocht, om het orgel als een geschenk voor de Kerk te willen aanvaarden. De heer Van den Bosch dankte daarop, namens de Kerkvoogdij, in hartelijke be woordingen, de meisjesvereeniging voor haar kostbaar geschenk en verzocht alle aanwe zigen te zingen Ps. 72, vs. 11 en vs. 10. De heer v. d. Bosch bedankte meteen den heer Den Ouden, die ruim 25 jaren het oude orgel van wind heeft voorzien. Ds. Bouw sprak daarna een kort wijdings woord, naar aanleiding van Ps. 22 vs. 4: „Doch Gij zijt Heilig, wonende onder de lofzangen Israêls". Dat was een woord uit een geprangd gemoed. Wt) mogen dit woord echter niet misbruiken. David worstelde met z(jn vijanden die naar zijn leven stonden. Hij werd uitgelachen en gehoond. Hjj smeekte en bad God om een teeken, maar hoorde niets; vandaar de droeve klacht: Mijn God, mijn God waarom hebt Gij mij verlaten! Hij kon maar niet begrijpen,dat God niet naar hem omzag. Hij vraagt waarom redt Gij mij niet; mij, die Gij van mijn jeugd af hebt verzorgd en bewaard; en nu niet meer. Maar David vindt God terug. Hij pleitte en God kwam. Letten wij hier op de dichterlijke taal van David en op het heerlijke wonder van onzen tekst: Gij zijt Heiligen toch woont Gij onder de lofzangen Israels en laat de menschheid niet aan haar lot over. David stelde bij het Heiligdom te Jeruzalem zangers op en het gezang der Priesters en het Volk, vormde als 't ware een gewelf van klanken boven David's hoofd. En voor David's dichterlijk gemoed was het alsof de Heere op dat klankengewelf woonde. Ja, hij wist het zeker: de Heere had daarop zijn troon gezet. Het moet wel indrukwekkend z$n geweest om het gezang te hooren dier zangers, welke David had aangesteld: 2000 zangers met hun instrumenten I Het orgel zal ons nu begeleiden bij onze lof en bedezangen. Het zal met ons mede jubelen, maar ook met ons klagen en mede roepen om de gave des H. Geestes bij het opstijgen van het gebed. Het orgel heeft een zware taak; ook hij die het bespelen moet. Spreker besluit zijn rede met een herin nering aan een oude middeleeuwsche legende. gelaat, dat rustte tegen zijn schouder. Er was meer dan teederheid in zijn oogen, iets dat grensde aan wanhoop. ,,Ik dacht dat u geen moeite zoudt hebben. Hadden we maar geweten, dat het zoo gevaarlijk zou toegaan." „Een Indiaan hield ons tegen en sloeg het paard van mevrouw Newton. Ik wist niet, wat ik doen moest, ik probeerde haar nog in te haien," antwoordde Katherine, pogend haar ontroering te bedwingen. „Het is mijn schuld," verklaarde Curry. „Ik had u bchooren te waarschuwen niet te ver in die richting te gaan. De Indianen houden daar plechtigheden, die geen blanke ooit mag bijwonen." Zou liij dan nooit zijn oogen van Mary afwen den? De anderen kwamen naderbij, Wilbur haastt zicii ver voor het gezelschap uit. Katherine stond op het punt hem te waarschuwen, dat zij niet alleen waren, doch reeds sloeg Ma:y de oogen op en liet zij hem los. „Waarom hebt u dat gedaan? Waarom hebt u uw leven voor mij gewaagd?" vroeg zij ge jaagd. „ik ben ridderlijk genoeg, geloot ik, 0111 het zelfde te doen voor miss Winfield en voor elke vrouw. Maar met u was het iets anders. Ik wist, dat ik u redden moest. Ik kon niet anders! U hebt voor mij zooveel gedaan. Ik moet weten, dat u leeft in deze barre woestijn, zelfs al zou ik u nooit terugzien." „Ik... ik..." Mary was niet in staat te ant woorden. Wilbur kwam naar hen toe. „Moet je dan altijd, als je een paar uur alleen bent, probeeren jezelf en mij voor gek te laten staan?" schreeuwde hij zijn vrouw toe. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1