Leven TAM KOOI" EERSTE BLAD [uRGERLIJKE STAND. tgoed-winning tl Vrouwenparochie (Molen) RUIM 100.000 K.g. Uien nieuw model machine. JAN CAMPFENS h Geen genezing, geen betaling. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 14E JAARGANG. - N°. 78 Week-revue. FEUILLETON. IN DEN GREEP DER WOESTIJN. Echt en goed DE NAAM HARTOGS ria 2,— tot 3,40 per 100 stuks, bn (groote) 1,30 per 100 k g. tlubb. stam 3,20 t. 6,20 p. 100 k.g. d. St. z. d. 5,50 tot ƒ8,—p.100k. enk. st. 9,— tot 13,— p. 100 k.g. stamsnij 6, - tot 10,- per 100 k.g. perfect 9,— tot 11,—per 100 k.g. stoksni) ƒ12,—tot ƒ28,— p. 100 k.g. (ten A 13,— per 100 k.g. B 12,50 per 100 k.g. C 12,40 per 100 k.g. CC 8,30 per 100 k.g. bonken 0,10 per k.g. fommers (w.) 4,— tot ƒ6,— per 100. rken 0,12 tot 0,62 per kistje. 1,40 tot 4,10 per 100 bos. 2,60 per 100 k.g. :n 1,60 tot 2,20 per 100 bos. I(roode) 2,90 per 100 stuks, rkool I ƒ4,— tot ƒ8,— perlOOstuks. pie 2,10 tot 3,50 per 100 krop. Iten 0,80 tot 1,60 per 100 bos. SOMHELSDIJK. loren: Simon Marinns, z. v. Jan van lugt en Adriana Slui. iertrouwd: Gerrit Jongejan, 25 j., te jlharnis, en Jannetje Volwerk, 23 j., DIRKSLAND. loren: Geertje, d. van AdrianusBogert Liberdina van Noort. NIEUWE TONGE. [ioren: Hendrik Cornelia, z.vanH.Kie- M. van Sliedrecht. OUDE TONGE. loren: Pieter, z, van Hubertus Cornells Ins en Lena Hameete; Cornelis, z.van van de Tonnekreek en Marina Lode- van Sint-Annaland; Leuntje, d. van mis Vervloet en Elizabeth Dirkje Los. iriedenPieter van den Berg, 73 jwedr. iannetje Klok. I Stamboomteelt met nauwkeurige op- tgevoerd op de gezonde Friesche Klei. or de Nederl. Algem. Keuringsdienst cijfer 10. sorteert U per dag met ons Algeheele bediening gelijk- vloers en op wagen gesteld. Uil voorraad leverbaar. ACHTHU5ZEN, Tel. 5 Jffi Een betere Gezondheid in plaats voor de oude. Kracht inplaats van zwakheid. Spoedig bevrijd van pijnen. Opgewektheid en algeheele ge zondheid. Dat is wat IRVING's GIST-TAMINE brengt aan dui zenden van door Zenuwen gesloopte, pijn lijdende, door zorgen gedrukte vrouwen en mannen. Dat is wat Irving's Gist- Tamine U aanbiedt. Het gevoel van een ander mensch te zijn. Koop een fleschje van F. 0.75. Indien U na het gebruik hiervan geen verbetering be speurt zendt ons dan de ledige verpakking en wij stnren U omgaand Uw geld terug. :kers en Drogisten in J75, F. L6S en F. 3.-- Prijs per kwartaal Losse nummers f 1 0,07^ ADVERTENTIËN Vein 16 regels ff 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Buitenland. Tot de vele groote en kleine pekelzonden die den ver van benijdenswaardige Europea nen in de schoenen wordt geschoven,behoort dat we te pessimistisch zyn, dat we niet willen gelooven aan een komend herstel dat onherroepelijk een einde zal maken aan al de misère en narigheid van nu. Natuurlijk is het een Amerikaan geweest die dit euvel bij de verdwaasde Europeanen ontdekt heeft en dus moet het wel zoo zijn. Wij voor ons zijn niettemin zoo naïef om dit in ernstigen twyfel te trekken en durven zelfs beweren dat iedere Europeaan van huis uit de grootste optimist is. Dank zij juist een verblind op timisme zitten we nu in de narigheid en wordt er tot nu toe te weinig gedaan om tot de kern der moeilijkheden door te dringen en ze op te heffen. Volgens de stuurlieden aan den wal, die het uit den aard der zaak altfld beter weten, wordt er zelfs heelemaal niets gedaan, roeren de verschillende en ver antwoordelijke regeeringen een op-hoop-van zegen-politiek en leuteren verder maar wat. Ook Lloyd George, de bekende Engelsche politicus, wiens rol in de Britsche politiek voor het oogenbiik uitgespeeld schijnt, schaart zich nu onder de stuurlieden aan den wal en weet, hoe kon men anders van deze vechtlustige figuur verwachten, beter. Ter gelegenheid van het groote nationale Welsche volksfeest te Port Talbot, heeft Lloyd George een rede gehouden en daarbij weer eens stevig van leer getrokken. Ik ben, aldus Lloyd George, op het oogenbiik aan geen partijzucht onderworpen. Ik behoor tot geen enkele partij en kan geen standjes krij gen van partijbonzen. Ik ben op mijn beurt geliefd en gebaat geweest bij elke politieke partij; ik heb meegejaagd en ben opgejaagd door elke partij op zijn beurt, maar ik sta nog altfld in de wildernis met scherpe klau wen en voel me best. Ik heb nooit in mijn politieke leven mijn meeningen aangepast aan die welke op het oogenbiik in de mode waren. Sprekend over de crisis merkte Lloyd George op, dat het onmogelijk is de geheele wereld te chtoroformeeren en dat als men het mes zet in de economische kwalen der landen, er altijd een kreet van pijn zal opgaan van de speciale zenuw die getroffen is, Maar onze regeerders, merkte hij bitter op, kunnen dien kreet van pijn niet aanhooren, Zeer scherp liet hij zich uit over het geringe succes bij het streven naar ontwapening. Tien jaar, aldus Lloyd George zijn wjj bezig geweest om na te gaan, niet hoe wij ons woord zullen nakomen, maar hoe wij aan onze verplichtingen kunnen ontkomen. Ons verleden is beklagenswaardig en verfoeilijk. Ik hoop dat de volken bijtijds zullen ont waken. Thans drijven wij op den afgrond toe, w(j bevinden ons op een roltrap die naar beneden gaat en ioopen niet hard genoeg naar boven om de neerwaartsche richting te overwinnen. Lloyd George, die niet de eerste de beste is onder het koor van stuurlieden aan den wal, die het kan en het moet weten, is zelf ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Oeaut. uitgave van ie N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 5) De man liet zich niet het zwijgen opleggen voor hij was uitgesproken, hoeveel moeite Curry ook deed. Er volgden enkele haifgefluisterde woorden; toen hoorde Katherine zeggen„Nou vervloektIk weet immers ook niet, dat zij zijn vrouw is! Maar sommige mannen zijn veel te gelukkig, alleen omdat hun vrouwen dwaas zijn!" Mary bleef zoo kalm, of zij niets had gehoord. Hun komst werkte storend op een spelletje kaart, waaraan een professor van de Harvard- Universiteit en twee studenten in de oudheid kunde deel namen. Jenkins was zoo trotsch op zijn gasten, dat hij hen onmiddellijk voorstelde aan de nieuwaan- gekomenen en tevens mededeelde, welk beroep zij hadden gekozen. Zoodra de professoren elkander hadden ontmoet, waren zij onafscheidelijk, zoodat de studenten voor de taak stonden, te beslissen, wie hunner met Jenkins zou meegaan om den auto van Newton te halen. Ten slotte besloten zij maar samen mee te gaan. Op voorstel van den gastheer, bezichtigden de dames de kamers pas, nadat hij zelf was ver een der mannen die in 1918 hebben mee gewerkt aan het tot stand komen van het beruchte verdrag van Versailles, dat het tyd- perk inluidde dat de Europeesche en daar mede de Wereld-roltrap in steeds snellere vaart naar beneden suist, in ztjntoomelooze vaart rechts en links het economische leven verwoestend. De chaos van nu is niets anders dan het logisch gevolg van de kapitale blun ders van voor 1914 tot na 1918 en hen die zelf boter op het hoofd hebben, deden ver standiger door nu maar uit de zon te bltj ven. Er wordt overigens hard gehold om de nederwaarts gerichte roltrap voor te blijven, doch helaas draaft niet iedereen in de goede richting en verwekken botsingen vertraging. Het hardst draaft ongetwijfeld de Duitsche regeering Von Papen, dat zich na de ver kiezingen nu toch min of meer zelf in de lucht voelt hangen en daarom krampachtige pogingen aanwendt om de nationaal-socia- listen en het Centrum tot steun te bewegen. Bij het ter perse gaan van dit overzicht valt de Duitsche regeeringspuzzle nog niet op te lossen. Het Centrum is in principe wel bereid een regeeringscoalitie met de nazi's aan te gaan, natuurlijk op door het Centrum te stel len voorwaarden, doch de persorganen van Hitier slaan nog altijd een buitengewoon hoogen toon aan en eischen niets meer of minder dan alles of niets. Onderwtjl achter de schermen hard ge werkt wordt de positie van het kabinet te versterken door opname van nazi's en ver tegenwoordigers van het op de wipzittende Centrum, wordt er in verschillende Duitsche steden nog harder gevochten op de straat, zijn aanslagen op politieke tegenstanders aan de orde van den dagen heeft dein het nauw zittende regeering Von Papen zich genood zaakt gezien opnieuw strengere maatregelen tegen het terrorisme te nemen en is boven dien de tot 12 Augustus afgekondigde Gods vrede, waar niemand zich trouwens aan stoorde, verlengd tot 1 September. Van dit toenemend terrorisme werden vooral links georiënteerde personen het slachtoffer. Ge zien de meer dan slechte ervaringen met de voorgaande maatregelen tot onderdrukking van de bloedige vechtpartijen op de straat, mag het betwjjfeld worden of de nu afge kondigde verscherpte maatregelen wel vol doende effect zullen hebben. In de districten waarvoor dit blijkens de al te talrjjke uit spattingen noodig is gebleken, zullen uit zonderingsrechtbanken worden opgericht, die onder het gezag van de betrokken lands- regeering vallen. Hun vonnissen zullen dade lijk rechtsgeldig zijn en er is geen beroep tegen. Onder de regeering Brüning waren dergelijke paardemiddelen niet noodig en waren uitspattingen als tijdens de regeering des heeren Von Papen onmogelijk, In Spanje hebben door de legerorganisatie op pensioen gestelde officieren getracht de republikeinsche regeering ten val te bren gen. Deze militaire opstand, te Madrid uit gebroken, is snel in de kiem gesmoord. Zoo- wel te Madrid als te Sivilla moet ook een regiment cavalerie aan de gevechten hebben deelgenomen. De regeering verklaart dat de oproerige beweging volkomen is onderdrukt en dat ze den toestand meester is. trokken. De betrekkelijk kleine woning was bijzonder gerieflijk en keurig onderhouden, in de keuken vonden zij Curry, de mouwen van zijn overhemd opgestroopt, druk bezig met den voed selvoorraad, welke hij reeds uit den auto had gehaald. „U hebt immers nog niet gegeten," zeide Mary. „U en uw gezelschap moeten wel uitgehongerd zijn!" „Wij halen direct onze schade in. Ik ben al bezig een en ander klaar te maken." „Zullen wij het even doen," bood Katherine aan. „Niet zoo lang ik nog beenen heb om op te staan." „Maar meehelpen doen we toch," mengde Mary zich in het gesprek. „Dan is het des te eerder gereed." Curry stak de armen omhoog, als bewijs, dat hij zich gewonnen gaf. „Tegen zulke argumenten ben ik niet opgewassen. Als het dan per se moet, toe dan maar!" Als het een wedstrijd geweest was, zou het Katherine onmogelijk zijn geweest te beoordeelen, wie beter kok was, Curry of Mary. Terwijl zij al haar aandacht noodig had voor haar werk, rede neerden Mary en Curry voortdurend en toch deden zij tweemaal zooveel als zij. Met hun drieën waren ze in een oogwenk gereed. Na den maaitijd trokken de zusters" van den professor zich terug in haar kamer. Zij hadden de voorkeur gegeven aan het vertrek, waarin een tweepersoons ledikant stond boven twee kamers met eenspersoons-bedden, zoo bang waren zij! Katherine liep naar buiten in den bleekgelen nacht. De stemmen der beide professoren drongen tot haar door. Zij wilde luisteren naar hun interes- In Zweden heeft de premier Ekman plotse ling het veld moeten ruimen, zulks als ge? volg van het aannemen van gelden voor zijn politieke partij uit handen van wijlen Kreu- ger, den bekenden luciferskoning. Tweemaal heeft Ekman van Kreuger 50.000 kronen geaccepteerd, den vorigen herfst en ook nog in Februari. Op dit laatste is Ekman ge vallen. In Februari hield de Zweedsche regeering zich bezig met de financieele moei lijkheden van het Kreuger-concern. Toen curatoren informeerden over het aannemen van gelden in Februari van Kreuger, ont kende Ekman ten stelligste. Toen hem kort daarop de onomstootelyke bewijzen werden getoond moest hij zulks toegeven en was zijn positie als premier onhoudbaar. Persoon lijk moet Ekman van den financieelen steun van Kreuger geen voordeel hebben gehad, doch zijn partij komt door dit alles, met de verkiezingen in het zicht, in een moeilijke positie. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 et. Bij uw drogist. (Adv.) Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente MIDDELHARNIS, op Dinsdag 9 Augustus des namiddags half vier uur. Voorzitter: Wethouder Struik. Afwezig de heeren de Vries en Vermaas. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter vroeg namens B. en W. om voortaan ter vergadering niet meer te rooken. Vroegindeweij meende dat men het publiek op de tribune het rooken wel kon verbieden maar voelde er niet veel voor wanneer men soms 4 a 5 uren ter vergadering aanwezig was, het rooken na te laten. Meerdere leden deelden die meening en derhalve werd besloten voortaan te blyven rooken. Ingekomen stukken: Van Gebr. Kamerling een verzoek om over het Zandpad te mogen rijden. Voorzitter zeide dat dit verzoek tot de competentie van B. en W. behoort. Het ver zoek is echter aan den Raad gericht en derhalve heb ik het hier ter tafel te brengen. C. van der Meide meende dat wanneer er reeds meer vergunningen zyn gegeven men gelijke rechten aan allen moet toekennen. Voorzitter zeide dat ook dienovereenkom stig een besluit genomen zal worden. Een verzoek van A. Koese en K. Doornbos om ontslag als lid der commissie tot steun- verleening en werkverschaffing. Voorzitter meende dat het nu daarvoor niet de tjjd was.B en W. waren van meeniDg dat men toch minstens het jaar moet uit dienen. Koese meende dat het seizoen nu afgeloo- sant gesprek over oudheidkunde, doch toen ze eenmaal buiten was, trok haar toch meer nog de maanlichte woestijn en haar indrukwekkende stilte daarom liep zij langs het smalle pad naar den weg. De diepe verlatenheid scheen de toekomst in zich te omvatten; het was of de wereld beidde het uur van haar schepping. Roerloos en sprakeloos was alles. Dé sterren en de maan blikten koud van den hemel neer. Katherine vond gezelschap in haar schaduw en zij keek toe, hoe die langzaam voor haar uitging. Curry en Mary zaten in de waranda. Hij geleund tegen een pilaar, zij op de trap schijnbaar on bewust van zijn aanwezigheid in gedachten ver zonken. Geen hunner bemerkte Katherine's komst, voor haar stem hen opwekte uit hun overpein zingen. „Ik was niet van plan weg te Ioopen, maar ik kon eenvoudig niet binnen blijven." „De woestijn heeft er slag van alles en iedereen aan zich te onderwerpen," antwoordde Mary; „maar ik wist dat je niet ver weg waart." „Het is hier wonderlijk en toch vreeselijk. Hebt u dat gevoel ook wel eens, mijnheer Curry," vroeg Katherine. „Ik heb het al sedert jaren en nog begrijp ik het niet," antwoordde Curry. Glimlachend stond Mary op. „De maan schijnt prachtig," hernam zij. „Je zoudt wel aitijd buiten willen blijven op zoo'n avond. Maar ik zou in slaap vallen en ai het mooie zou aan mij voorbij gaan. Ik ben niet zoo'n woestijn-uil, ais jij Kathe rine. Ik ben een kooi-vogel, die vroeg naar zijn nest moet. Wensch Wilbur goeden nacht voor me en zeg hem dat de heeren in de bijgebouwen kun nen slapen." pen en derhalve het tydstip aangebroken was waarop men het gemakkelijkst die func tie kon neerleggen. Doornbos meende dat B. en W. zijn schrij ven niet goed hebben gelezen. Koese vraagt inderdaad om ontslag doch dat is bij hem niet het geval. B. en W. moe ten die twee brieven niet gelijk op behande len. De secretaris las dien brief voor waaruit bleek dat Doornbos gaarne zijn plaats door een ander zag ingenomen, doch dat sluit niet in dat Doornbos onmiddellijk ontslag wenscht. Besloten werd deze brieven nader af te doen. Van den Heer Roos was een verzoek in gekomen om buiten de uren, waarop zijn zaak gesloten moet zijn, verband-en genees middelen te mogen verkoopen. Dit verzoek werd toegestaan. Vroegindeweij vroeg nog of deze aanvraag ook voor den Zondag gedaan was. Voorzitter zeide van niet. Vroegindeweij meende dat, indien dit wel het geval was, hij zich daartegen moet ver zetten. C. van der Meide meende dat het juist daarvoor gevraagd was. Het blijkt Zondags veel voor te komen dat men verband- of geneesmiddelen noodig heeft. Doornbos: Zondags wordt het meeste ge voetbald en derhalve hebben dan de meeste ongevallen plaats. Vroegindeweij meende dat indien men Zondags een ongeval heeft men zich altijd tot den dokter kan wenden om verband middelen. C. van der Meide zeide dat dit voor veel menschen dikwijls te duur is en men kan voor elk klein geval niet naar een dokter ioopen ook. Daarna stelden B. en W. voor een geld- leening aan te gaan groot ƒ3000bij Gemeente- crediet a 5J tegen een koers van 98. Vroegindeweij vroeg waarom geen geld van het begrafenisfonds verkregen kon wor den, omdat dit altijd de bank voor de ge meente is geweest. Voorzitter zeide dat een bestuurslid hem had medegedeeld dat het Fonds bericht van de Verzekeringskamer had gekregen dat het geld solieder dan bij de gemeente belegd moet worden. Koote zeide dat aan de gemeenten nog wel geld gegeven mocht worden; wel heeft het bestuur een aanschrijven gekregen dat men niet zooveel by de boerenleenbanken geplaatst mag houden. Voorzitter wilde daarna het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Doornbos meende dat men eerst beter kon trachten by het begrafenisfonds de leening geplaatst te krygen, dat vraagt 4,8 k pari en is dus veel voordeeliger. Mocht dit niet gaan dan moeten wij het aanbod van Ge- meentecrediet aanvaarden. Alzoo werd daarna besloten. Nog was ingekomen het verslag van de commissie van toezicht op het M. O. Van de vereeniging lighallen was een ver zoek ingekomen om een subsidie ad ƒ300, B. en W. stelden voor dit te verleenen mits de andere corporaties hun subsidie van vorig jaar ook gestand deden. Alzoo werd besloten. De Voorzitter deed mededeeiing dat de begrooting van de Gasfabriek was goedge- Katherine begreep Mary's bedoeling. Om harent wil bleef zij praten met Curry, totdat Wilbur kwam en zij hem de boodschap had overgebracht. Den volgenden morgen waren Curry en Jenkins op nog vóór het licht was. Katherine hoorde hen reeds de keuken binnenkomen, terwijl zij nog in bed iag, hoorde hen fluisteren, schalen verzetten, en het breken van iets, wat gevolgd werd door een uitroep van schrik. Zij wist hun stemmen thuis te brengen. Het tweetal was bezig het ontbijt gereed te maken, terwijl ieder ander nog sliep. Katherine had er schik in, dat hier twee mannen aan het werk waren voor vier vrouwen, die elk voor zich in staat waren, het huishouden te doen en dat, terwij1 het zulke stevige kerels waren. Hier scheen de sociale orde te zijn veranderd. Haastig stond zij op. Mary kwam reeds voor den dag, nog voor Katherine geheel gekleed was. Zij was gewend vroeg op te staan, meestal reeds voor de zon op was. P.otseling klonk luide de stem van Jenkins beneden en daverde door het huis de kreet; „Opstaan!" De dames dekten de tafel, hoewel Jenkins aan vankelijk bezwaren maakte, bewerend, dat zij niet het recht hadden vroeg zoo op te staan en de helft van zijn plezier te bederven. Hoe verschillend was deze man van Wilbur, die niet verscheen voor de anderen vrijwel gereed waren met het ontbijt en er zijn verbazing over uitdrukte, dat hij de laatste was. Katherine constateerde niet zonder leed vermaak, hoe de studenten naast Mary waren gaan zitten. Katherine zelf zat naast een hunner, met Curry rechts van haar. De jongelui hadden de dames zoo goed gebarriceerd, dat Wilbur verplicht was op een vrijen stoei aan het andere eind van keurd. B. en W. stelden voor tegen deze goed keuring in beroep te gaan by de Kroon, omdat o. i.z. ten onrechte de post voor de wisselplaats op de begrooting staat. Doornbos zeide dat hij natuuriyk tegen het maken van een wisselplaats was. Er is geen stagnatie in de haven geweest, en waarom moet de gemeente dan haar aan deel in die kosten betalen. Koote zeide dat sinds 1 Januari 1927 het kiachtenboek blanco ligt ten kantore van de Gasfabriek, dus waarvoor is die wisselplaats dan noodig. Voorzitter: Er is destyds een grove fout gemaakt, door dien post reeds op de be grooting te plaatsen. Doornbos stelde voor, wanneer het beroep by de Kroon dient, dit mondeling goed toe te lichten. Vroegindewey meende dat daarbij tevens naar voren gebracht moet worden de moge- ïykheid, om te Middelharnis voortaan te lossen en met auto's de kolen naar de fabriek te ryden. Wanneer dit gebeurt vanaf Mid- delharnis-haven, meende spreker, dat men nog goedkooper uit is dan te lossen by de fabriek. Tenslotte werd besloten in beroep te gaan by de Kroon. J. van der Meide had schriftelijk aan B. en W. opzegging gevraagd van de huur van grond aan de Gasfabriek en aanlegging van een rioleering in de Nieuwstraat. Voorzitter zeide dat de opzegging van de huur van grond reeds is gedaan of gedaan zal worden. De grond, dien het bedrijf niet noodig heeft, zal voor bouwterrein beschik baar gesteld kunnen worden. Er is hier werkeiyk behoefte aan grond voor arbeiders woningen. Koote meende dat men uiterst voorzichtig moet zyn om dien grond af te nemen. Laten wp eerst afwachten hoe de electriciteit zich ontwikkelt en wat er dan met de fabriek zou moeten gebeuren. Spreker zeide dat er geen gebrek aan grond was. Bovendien, wanneer die grond bebouwd wordt met arbeiderswoningen, zal dit de gemeente meer kosten dan dat zy er baten van trekken zal. Voorzitter meende dat men daar in de eerste plaats niet naar moet kyken. Het is een werkelijk gemeentebelang wanneer er behoorlijke arbeiderswoningen zyn, dan komen de krotjes ook eens leeg. J. van der Meide zeide dat die grond voor bouwgrond gekocht is en er dientengevolge ook die bestemming aan gegeven dient te worden. Koote meende dat men bovendien niet bij die fabriek zal willen bouwen. VoorzitterEr zijn aanvragers voor geweest die er huizen willen bouwen voor een huur- prys van ongeveer 2,50 per week, daaraan is groot gebrek. Ten slotte werd besloten den weg, die daar eenmaal geprojecteerd is, aan te leggen, en dien grond als bouwgrond uit te geven. Voorzitter zeide dat ten opzichte van da Nieuwstraat bij B. en W. de goede wil aan- IS UW GARANTIE VOOR HET ALLERBESTE (Adv.) de tafel plaats te nemen. Curry had den defecten carburateur gerepareerd, zoodra de wagen in de garage te Leupp was binnen gereden, zoodat nu al'es in gereedheid was voor beide geze'schappen om te vertrekken. Wilbur scheen zijn woede niet te kunnen verbijten, maar hij werd verplicht zich de medewerking van Curry te laten aanleunen. Voor Katherine bleek zijn stem ming uit de twee roode vlekken op zijn anders zoo bleek gelaat. Curry bood aan op weg naar Oraibi vooraan te rijden, opdat hij als het noodig was, hulp zou kunnen verleenen, een aanbod, door Wil bur met tegenzin aanvaard. Jenkins reed in de auto van het gouvernement - met hen mede tot aan den Colorado, waarheen op zijn verzoek een aantal Navajo-Indianen reeds waren vertrokken met een span paarden en een wagen op hooge wielen. Die wagen fascineerde Katherine. Het leek een geweldige houten kist op wielen, die overigens geen enkele beschutting ver leende. Den Colorado oversteken! Zij begon er zich rekenschap van te geven, dat het een sensationeele gebeurtenis zou zijn. Mary legde haar uit, dat al was de rivier breed, er toch weinig water stond, wat zich gemakkelijk 'iet verklaren, als men de topographie van de streek bestudeerde. Want, dank zij de zandwoestijn, door welke zij stroomde, kon de bedding niet diep zijn en bovendien toonden de oevers aan, hoe ver het water de laatste dagen was teruggeloopen. „Het drijfzand maakt het over steken gevaarlijk," zeide Mary. „Deze Navajo's kennen de rivier goed, maar meestal weten zij de gevaren niet al te best te vermijden." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1