ii Let vooral op dit adres. EERSTE BLAD PEEKfi CLOPPENBURC KLEEDING NAARMAAT Verkooping. Tarwe en Haver. RUiïM 10.000 K.g. Uien nieuw model machine. JAN CAMPFENS ONZE Bruidsportretten S.VAN DER PLAAT MIMOSA-DROPPELS, DE SALAMANDER ZATERDAG 30 JULI 1932 IN DEN GREEP DER WOESTIJN. De Flakkeesche Boerenbond. DE NAAM HARTOGS daaltje wist hij naam te maken en spoedig j waren zijn inkomsten gestegen tot 6000 pond sterling per week. Hoe hij reclame maakte kan blijken uit 't volgende. Zijn jacht naar mooie meisjes voor zijn koren was genoeg bekend, zijn maatstaf was zoo uitermate hoog, dat wanneer een meisje zich erop kon beroemen, al was het maar voor een I paar maanden, lid te zijn geweest van de Ziegfeld Follies, haar carrière verzekerd was. Af en toe leefde de New-Yorksche wereld op door een of ander schandaaltje met een der N girls, hetgeen Ziegfeld altijd tot zijn voordeel wist te bewerken. Enkele van zijn mooie girls i| zijn met millionaire getrouwd. Het huwelijk van Ziegfeld met Anna Held werd in 1912 ombonden, waarna hij hertrouw- de met Billie Burke, een populaire actrice uit West-End in Londen. Hij maakte haar favoriet m in één avond en tot op lieden is ze een van de I populairste sterren van New-York. Zij is bij I zijn sterfbed tegenwoordig geweest. Hij heeft l'on.elbare shows gegeven, die terecht een |i wereldreputatie verwierven. I Toen hij in een van de Parijsche bladen ge il lezen had, dat een schoone een bad in ezelinne- inelk genomen had, liet hij zijn verloofde in I Notel Netherlands een bad in ezelintiemelk I nemen, en het schandaal dat daarop volgde I' was voor hem een geweldige reclame. 199 Rotterdam. Nieuwste Soffen. Prima coupe. Cachet P. C. Op VRIJDAG 29 Juli 1932'sav. 6 uur (o.t.), te NIEUWE TONGE in Café Ossewefjer van: Notaris VAN DER SLUYS. sorteert U per dag met ons Algeheele bediening gelijk- vloers en op wagen gesteld. Uit voorraad leverbaar. ACHTHUIZEN, Tel. 5 zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis Igassgi j 2e ateliervan- lla3fl| af het station BREUKBANDEN I alle soorten met en zonder veer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Kipstraat 59, ROTTERDAM. inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtplllen, een Gulden per flacon van 80 pillen. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 74 W eek-re vtte. Buitenland. Senator Borah, voorzitter van de senaats commissie van buitenlandsche zaken, die ons Europeanen graag eens op zijn tijd flink kapittelt en dit dan ook menigmaal vrij onge zouten heeft gedaan, heeft in een radiorede een en ander over het schuldenprobleem gezegd, dat voor Europeesrhe ooren niet zoo onaan genaam klonk. Senator Borah is tot voor kort, evenals de meeste Amerikaansche senatoren, een verwoed tegenstander geweest van schrapping der ge weldige sommen welke Engeland, Frankrijk cn andere landen nog aan Amerika schuldig zijn. Na Lausanne schijnt Borah in dit opzicht meer en meer bekeerd te zijn, althans in zijn radiorede, sprak hij zich onder zekere voor waarden uit voor schrapping. Borah noemde Lausanne den belangsrijksten stap in de richting van het herstel van het vertrouwen, zoowel in politiek als in economisch opzicht. Als de te Lausanne ingeluide politiek wordt voortgezet, dan zal er een tijd komen, aldus Borah, dat het van belang wordt ook voor het Amerikaansche volk de kwestie van de oorlogsschulden opnieuw te bezien. Het verlies, veroorzaakt door de schrapping der schulden, mits dit gepaard zou gaan met een accoord over de ontwapening en over de valuta-kwesties, zou voor Amerika aanvaard baar zijn. Voor het onder schulden gebukt gaande Europa klinkt dit alles heel aangenaam in de ooren, doch de voldoening wordt lichtelijk bedorven door de wetenschap, dat de macht in invloed van Borah beperkt is. Wat Borah kan doen is eenige invloed beoefenen in zijn com missie en de publieke opinie, voor zoover deze zich uitspreekt voor schrapping der schulden, steunen. Waar bovendien Borah niet meer of minder wenscht dan dat Europa begint met de uit gaven voor bewapeningsdoeleinden met 50 te verminderen, is er niet veel kans dat aan deze voorwaarde binnen afzienbaren tijd zal worden voldaan. De resultaten door de nu met vacantie gegane ontwapeningsconferentie wet tigt wat dat betreft niet veel optimisme, Met een weinig of niets om het lijf hebbende reso- lutie, uitmuntend door slapheid en vaagheid,1 zijn de heeren naar hun vaderlandsche haard steden teruggekeerd. j Maar Borah's boodschap heeft de verdienste dat de Amerikaansche publieke opinie zich met het vraagstuk van schrapping der schulden blijft bezighouden en iedere stem, die kan bijdragen om de Amerikanen, zij het dan ook onder zekere voorwaarden, tot schrapping, te bewegen, is Europa welom. Voor Genève is de belangstelling deze week tot om en bij het nulpunt gedaald, nu er voor eerst uit dezen hoek weinig belangrijk nieuws valt te verwachten en de Duitsche verkiezingen van a.s. Zondag en de Britsche rijksconferentie te Ottawa ais hoofdnummer op het politieke weekprogram staan. Met de Britsche rijks conferentie te Ottawa gaat het tot nu toe niet zoo vlot en vlug als de eerste berichten daarovei wel deden vermoeden. Na de vriende lijke begroetingsspeeches hebben verschillende vertegenwoordigers met zoo'n grooten voorraad FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) O I. DOOR DE DUIVELSKLOOF. Katherine werd opgeschrikt uit haar bewonde ring voor de kleuren, de schoonheid en verlaten heid der Arizona-woestijn. En weer drong de irriteerende aanwezigheid van den echtgenoot harer vriendin zich aan haar op. Wilbur Kewton schopte zand naar den auto en keek van den ontevreden chauffeur naar de dames, die tot het gezelschap behoorden: „Defecte car burateur!. Nu missen we den slangendans zeker. Precies, wat ik verwachtte!" Klaarblijkelijk voelde hij het als een onvergeef lijke onbeschaamdheid, wanneer iets de rust van zijn bestaan een oogenblik dreigde te storen. De uitdrukking van zijn gelaat, de toon, waarop hij sprak, zijn verontwaardigde bewegingen, nu hij zich verwijderde van de anderen, gaven wel sprekend uitdrukking aan deze klacht. Mary Newton zuchtte luid. Zuchten kunnen steeds onderdrukt worden meende Katherine ech wenschen en verlangens uitgepakt, dat de Engelschen er merkbaar van geschrokken zijn. Vooral Australië kwam met een formidabele protectionistische verlanglijst en bracht deze in een vorm naar voren dat het min of meer op een ultimatum leek. Dat bedierf de stemming reeds gedeeltelijk en toen ook nog de echt- genoote van den Britschen minister van handel, [Runciman, tegenover een kranten man zich uitliet over de nadeelen van protectie op voedingsmiddelen en dat de Britsche vrou wen daarvan niets wilden weten, waren èn de Engelschen en eveneens de delegaties der Dominions uit hun hum. Hetgeen begrijpelijk is. Als regel maken de heeren der schepping op de vele conferenties al meer dan ruzie genoeg en hebben ze er waarlijk niet de minste behoef te aan dat de dames er ook het hunne toe bij- draagen de atmosfeer te vertroebelen. Het zal op deze conferentie toch reeds een buitengewoon harde dobber zijn on met een gunstig resultaat te komen. De vertegen woordigde Dominions hebben allen overwegend groote landbouwbelangen en daarnaast een jonge opkomende industrie. Deze belangen in overeenstemming te brengen met de Britsche industrie zal op heel wat moeilijkheden stuiten. De Britten weten heel goed dat hun welvaart voor een groot gedeelte afhankelijk is van een uitgebreiden handel op landen buiten het Britsche rijk en kunnen onmogelijk voldoen aan het verlangen der Dominion om den handel met landen als Argentinië, Denemarken, Rus land en andere staten aan strenge beperkingen te onderwerpen. Het zal een zoeken naar den steen der wijzen zijn om de Dominicions en de Engelschen zelf te bevredigen. De Roemenen, die het sinds geruimen tijd niet erg naar den vleeze gaat, net als de rest van den Balkan en Midden-Europa waar armoede troef is, zijn niet bijster best te spre ken over hun Poolsche vrienden. De| Roemenen vinden dat Polen hun een kool heeft gestoofd door de onderteekening van het Russisch-Poolsch verdrag van non- zgressie. Er is lang over dit verdrag onder handeld, het lag reeds geruimen tijd om ge- teekend en daarna is gewacht tot de Russen, die met de Roemenen nog een appeltje over Bessarabië te schillen, het met de Roemenen eens geworden waren over een te sluiten Romeensch-Russisch non-agressie pact. Van dit Russisch-Roemeensch pact is intusschen nog niets gekomen, de Russen hebben daar geen haast mede. De Polen had den beloofd mei de onderteekening van het Russcisch-Poolsch pact te wachten en nu ze dit niet hebben gedaan, vreezen de Roemenen dat ze ook met de ratificatie niet op Boekarest zullen wachten. De haast der Polen en ook die der Russen ligt voor de hand. Rusland vreest vroeg of laat betrokken te worden in een gewapend conflict met de in het Verre Oosten niet erg voorzichtig optredende Japanners en zou hij een dergelijke botsing niet graag bovendien dan nog een vijand in zijn rug willen hebben. Bij de Polen is het al eender. Polen mazkt zich heel ongerust over de ontwikkeling der gebeur tenissen in Duitschland, vertrouwde bovendien Moskou evenmin, voelde zich dus als het ware tusschen twee dreigende vuren. Door dit non agressie pact met Rusland hopen de Polen thans een dezer dreigende gevaren te hebben bezworen. ter, terwijl zij de hand van. haar vriendin drukte. „Wat mij betreft," troostte zij hartelijk, „het lijkt mij zoo verschrikkelijk niet, dat we hier panne hebben. Het onverwachte heeft altijd iets grap pigs. Ei komen natuurlijk meer auto's langs, op weg naar den slangendans. Die zullen ons wel helpen." Mary gaf geen antwoord. Katherine volgde haar blik in de richting van de rots, op enkele tientallen meters afstand, waar de oorzaak van haar zuchten was blijven staan. De ïots, waartegen hij leunde, overschaduwde de lange, slanke gestalte, maar de zon straalde op zijn sombrero en de sporen, die ongewoon klaar werden beschenen. „Een groote hoed en een paa sporen," riep Katherine uit, in een opwelling van spot. „Ja, een groote hoed en een paar sporen, meer niet. Met zoo iets ben ik getrouwd!" mompelde Mary. Haar stem klonk zacht en droog als de woestijnwind. „Het is niet zoo heel erg, juffrouw," legde de chauffeur uit. „Maar ik heb deskundige hulp noodig. Ik wou, dat we de Indiaansche school in Leupp nog konden bereiken. Doch die is zeker vijftien mijl hier vandaan." „Er zal toch wel een wagen passeeren voor het donker wordt? veronderstelde Katherine. „Het duurt hier soms dagen, voor iemand langs komt." Dit antwoord was bepaald sensationeel. Katherine wilde er meer van weten. „Dus loopen we de kans, hier te verhongeren of om te komen van dorst?" ging zij vroolijk voort. „Zouden onze geraamten over een poosje liggen te bleeken in de woestijnzon „Daarvoor is Leupp te dicht bij; het is zelf een prettige wandeling 's nachts, al komt het misschien Duitschland heeft een voor de verkiezingen zeer kalme week achter den rug. De Pruisische regeering heeft geen succes gehad met haar protest bij het staatsgerechtshof, dat op korten termijn geen beslissing in het conflict Pruisen en Rijksdregeering wenscht en misschien ook durft te nemen. Voor Von Papen beteekent dit een voorloopige overwinning. Het gaat nu om de laatste loodjes voor de verkiezingen, welke zullen beslissen of Adolf Hittler met een meerderheid uit de stembus komt. Wanneer dit mocht gebeuren, de nazi's rekenen daarop, dan zal eerst recht de dicto- toriale bezem onder de tegenstanders opruiming houden. Woensdag 27 Juli hield de Flakkeesche Boerenbond te Nieuwe Tonge in café Osse- wijer haar 61ste jaarvergadering. De Voorzitter, de heer G. C. van Schouwen, opende deze vergadering met de volgende rede Mijne Heeren, Het is een verheugend verschijnsel, dat met U afgevaardigden onzer afdeelingen, zoovelen zijn opgekomen om gemeenschappelijk de be langen der centrale organisatie, die immers ook uw aller belangen zijn te bespreken. Het verheugt mij oprecht U allen hartelijk wel kom te mogen heeten in de gewone vergader zaal van één onzer oudste afdeelingen, en ik betuig aan het bestuur der afdeeling Nieuwe Tonge gaarne onzen dank voor de ons aan geboden hospiteit waarvan wij te liever ge bruik maken, omdat wij bij ondervinding weten, dat het houden van een algemeene vergadering in een afdeeling, den band tusschen de leden dier afdeeling en het hoofdbestuur verstevigt en hechter maakt. Moge gij allen er van overtuigd zijn, en zoo noodig nog meer er van overtuigd worden, dat zoo ooit, het zeker thans de tijd is, dat wij ons hecht en sterk aanéénsluiten, om, bij wat ons ook verder in het leven moge scheiden, daar, waar het ons beroep en ons bestaan geldt, ons als één man vereenigd te vinden onder de leuze: Eén voor allen en allen voor één. Gaarne heet ik ook welkom in ons midden den heer v. d. Koogh, oud-voorz. en eere-voorz., den heer M. B. Smits, voor weinigen onzer geen on bekende meer, die zich met de hem eigene vriendelijkheid, bereid heeft verklaard om na afloop der vergadering een voordracht voor ons te houden over de verschillende vormen van landbouw in de wereld. De inspecteur v. d. Landbouw zond bericht van verhindering. Het is eene gewoonte geworden dat bij den aanvang der algemeene vergadering van de bestuurstafel enkele woorden gesproken wor den, die den toestand der vereeniging schetsen en daar aan vast te koppelen eenige beschou wingen over den aigemeenen toestand zooals wij die in onze bedrijven waarnemen. Ik wil mij aan die gewoonte niet onttrekken, al ben ik er mij volkomen van bewust, hoe groot de moeilijkheden zijn die thans zelfs aan het uit spreken van een beschouwing van den toestand ten grondsfag kunnen liggen. Mocht ik zoo even reeds zeggen dat het een gebiedende eisch der noodzakelijkheid is, om ons in dit tijds gewricht zoo sterk mogelijk aanéén te sluiten, omdat slechts ééns van zin optreden, kans geeft ,dat aan onze verlangens en wenschen voldoende aandacht worde geschonken, helaas wil men dat niet overal inzien en dien ik te vermelden dat de afdeeling Ooltgensplaat zich van onze Centrale organisatie heeft los ge maakt. De wijsheid komt hier mijn inziens niet uit het Oosten. Waar toch meer dan op ons eiland, niet zijn zelfde behoeften en noo- den van Oost tot West, met zijn precies zelfde belangen als vrijwel uitsluitende akkerbouw- streek over de geheele uitgestrektheid, kan men zich betere belangengemeenschap in denken als hier. Wij vertrouwen dan ook dat Ooltgensplaat spoedig weer, door het inzicht der leden gedreven, zijn oude plaats in onze gelederen zal innemen en daardoor kracht zal bijzetten aan onze organisatie. Bedriegen de teekens niet, dan verstaat men in het uiterste Westen zijn tijd beter, en is er aanleiding om te veronderstellen dat een nog niet aan gesloten vereeniging daar, binnen niet te lan gen tijd, deel van onze Centrale zal uitmaken om ons met nog meer recht namens den ge- heelen Flakkeeschen landbouw te kunnen doen optreden. In den loop des jaars, schreef ons dagelïjksch bestuurslid P. D. Sieling ons, dat hij zich door drukke werkzaamheden genood zaakt zag om als lid van het dagelijksch be stuur te bedanken. Wij mochten in een ver gadering de heer Sieling, als voorzitter van onze grootste afdeeling reeds waardeerende woorden toespreken voor hetgeen hij in het belang van den Flakkeeschen Boerenbond deed, welke waardeering wij hier herhalen in het vertrouwen, dat hij ook in de toekomst, daar waar het hem mogelijk is, zijn mede werking zal willen verleenen in het belang van den geheelen Flakkeeschen landbouw. He hoofdbestuur zal na eenigen tijd worden bij één geroepen om zijn opvolger aan te wijzen. De bemoeiingen van onze organisatie waren in het afgeloopen jaar vele en velerlei. Speciaal de uiencontróie had onze bijzondere aandacht. Talrijke vergaderingen en bijéénkomsten, zoo wei in als buiten ons eiland zonder en met andere vereenigingen, waren aan deze aan gelegenheid, die voor ons als grootste aanéén gesloten uienverbouwende streek van zooveel gewicht is, gewijd. Succes hebben wij in zoover met onze bemoeiingen gehad, dat de drie Cen trale Landbouworganisaties onze wenschen letterlijk hebben overgenomen en als minimum eisch aan het Uitvoer Contrólebestuur hebben gesteld. Wij wachten nog steeds af, welk ant woord aan de Vereenigde Nederlandsche Landbouw gegeven zal worden. Bedriegen de teekens niet dan is kentering aanstaande. Het reglement op de Provinciale wegen had onze 1 volle aandacht en worden en werden pogingen aangewend om het beladen onzer oogstvoer- tuigen mogelijk te maken in voor ons oecono- mischen zin en naar den aard onzer bedrijven en den bouw van onze wagens. Het verkeers- vraagstuk hield ons meerdere malen bezig, overtuigd als wij zijn van het enorme nut voor onze landbouwstreek van een goede en goed- koope verbinding met den vasten wal. Meer dan ooit meenen wij, dat nu alles op haren en snaren staat, vlugge, gemakkelijke en niet dure verbindingen met de verschillende be volkingscentra en industriegebieden, één der middelen kan zijn om het hoofd zoolang mogelijk boven water te houden. Wij namen dan ook zitting in een saamgestelde commissie en verzochten gehoord te worden door de Commissie van wege Ged. Staten van Zuid- Holland ingesteld. Mocht ik in grove trekken enkele van de be moeiingen van den Flakkeeschen Boerenbond voor U releveeren en daarmee voldoen aan het niet eens zoover. Maar de chauffeur kon het romantische van het oogenblik niet te niet doen. „Gun menschen als ons nu ook eens het genoegen martelaars te zijn," lachte Katherine. „Mevrouw Newton en ik gaan ons best doen, alles zoo tragisch mogelijk op te vatten. We zullen op een van die hooge rotsen klimmen om uit te kijken en om hulp te roepen. Zeg eens, Mary! is dat geen gezellige uitkijktoren?" Zij klauterden tegen de ongebaande helling op, een weg zoekende tusschen de rotsblokken naar den top, die hoog boven hen oprees. Hoe hooger zij kwamen, des te moeilijker werd het voortgaan, zoodat zij eerder moesten rusten dan zij hadden verwaent. Katherine liet zich neervallen op een platten steen. „Ik kan niet meer," steunde zij. Maar uit vreugde over hetgeen zij zag, vergat zij het hijgen. De woestijn kreeg het meisje in den greep harer bekoring; die eindeloosheid van zand, golvend als een oceaan, met purperen wolkbanken drijvend langs den horizon. Het was of de prachtige omgeving haar in zich opnam. „Mary, wat was het toch lief van je om mij voor dit tochtje uit te noodigen," verklaarde Katherine in extase. „Ik moet jou het mooie van Arizona wel laten zien. Want het zou kunnen gebeuren, dat je hier Voortaan dient te wonen, terwille van Alice." Katherine had nooit ontkend, dat ze het vreese- lijk vond met haar zwakke zuster naar' Arizona te gaan, waar deze, naar de dokter zeide, wellicht de gevreesde tuberculose zou overwinnen, die haar na een ernstige longontsteking bad aangetast. En zij zou het niet hebben gedaan, ais Mary's brieven niet zoo enthousiast waren geweest en zij niet zoo groote bewondering had gevoeld voor den moed geven van een globaal overzicht van hetgeen gedaan werd, moeilijker is het, eenige beschou wing te egven over den aigemeenen toestand en de mogelijke vooruitzichten. Voorop staat, dat de grootste optimist, den aigemeenen gang van zaken in het landbouwbedrijf, niet anders dan allerdroevigst kan noemen. Schier nergens is we'haast meer eenig lichtpuntje te ontdek ken en al zien wij dan ook in talrijke takken van bedrijf, den toestand even slecht worden; ja zelfs nog slechter zijn, dan in het akkerbouw bedrijf, toch is het een heel schrale troost, dat gedeelde smart, halve smart is. Hoeweljlang- zaam, heeft de Regeering hier en daar steun maatregelen getroffen, door den drang der uiterste noodzakelijkheid en door den voort- durenden druk der organisaties daartoe ge leid. De tarwewet was één dier eerste maat regelen en gaf het geruststellende gevoel, dat er althans één teelt was, waaraan niet verloren behoefde te worden. Nu door die geruststel ling, de uitzaai beorijpelijkerwijs gestegen is, doet zich onmiddellijk de moeilijkheid voor, dat met het vastgestelde mengpercentage, niet den vollen oogst kan worden opgenomen en een gedeelte voor wereldmarktprijs, die thans lager is dan ooit, zal moeten verkocht worden, met het noodwendig gevolg van daling van den voorgestelden garantieprijs. De crisiswinst door de consumenten gemaakt, met de af- braakprijzen die onze bodemvoortbrengselen opbrengen, moet blijkbaar zoo lang mogelijk gehandhaafd blijven. Men hoort de stelling verkondigen: er is een tijd geweest dat belang rijke oorlogswinst werd gemaakt, welnu, waar om zouden wij op onze beurt dan geen crisis winst hebben. Men vergeet dan evenwel, dat toen ook oorlogswinstbelasting betaald werd, vaak tot een zeer hoog percentage, en men er nu niet tegen op magzien, om crisiswinst belasting te betalen in de verschillende vor men waarin die geheven mag worden. Dat de Staat overal, waar een noodtoestand intreedt, de steunende hand moet bieden, zonder dat zij te voren de inkomsten overweegt, waaruit die steun verleend kan worden, wie zal het verdedigen? ja zelfs, wie durft het wenschen? Maar dat de Staat den plicht oplegt, om bij vermeerderde koopkracht van het geld, en een vrij wel gelijkblijven van het inkomen, het te koopen product duurder te betalen, om met dien meerprijs, de noodlijdende tak van volks bestaan te steunen, is alleszins redelijk en bil lijk. Niemand zal wel willen beweren, dat het zoo een ideaaltoestand is, nog, dat langs dezen weg een oplossing van de crisistoestand kan gegeven worden. Maar waar zelfs de aller knapste koppen, bijéén te Genève, Locarno of Lausanne niet dan uiterst langzaam en weife lend, stappen doen en maatregelen beramen, die er toe zouden kunnen leiden, dat het onderling vertrouwen terugkeert en een zucht van verlichting uit liet menschdom opstijgt, lijkt het voorhands de eenige weg om het be drijfsleven op gang te houden en voor inéén storting te behoeden. Dat daarnaast algemeen versobering van het levenspeil zal nloeten n volgen, zal wel onafwijsbaar zijn, ook zelfs nog voor de hardwerkende en uiterst sober levende, van vrijwel alle ontspanning verstoken zijnde, plattelandsbevolking. Dat daarbij het loon- van haar vriendin. Bewonderend keek zij naar het slanke figuurtje naast zich. Er was iets spartaansch in Mary's trekken, in haar houding, in de manier zelfs, waarop zij het haar droeg. Vijf jaren van een geheel nieuw bestaan hadden haar geestkracht nog meer tot ontwikkeling gebracht. Teleurstellingen noch tegenslagen zouden deze dappere vrouw ooit verbitteren. Katherine poogde het beeld van Wil bur, dat voor haar oprees, te verdrijven. „Wilbur is niet iemand, die zich aangetrokken gevoelt tot ons gezelschap," begon Mary, ais raadde zij de gedachten van Katherine. „Hij maakt den tocht alleen, omdat Haniey gevraagd heeft, hem daar ginds te mogen ontmoeten. Henley trekt aan de touwtjes en Wilbur danst. Waarom die slangen dans eigenlijk plaats vindt, weet ik niet. Wel her inner ik mij, dat Wilbur vier jaar geleden al van plan was er heen te gaan, en toen beloofde mij te zullen meenemen. Nu liet er eindelijk van komt, ben je bij toeval net op tijd gekomen." „Zool" mompelde Katherine spottend. „Maar begrijp goed, dat ik je bij me wou hebben. Ik wilde me niet alleen voelen, als hij er met Hen ley op uitgaat. Je weet, hoe ellendig het dan is. Doch ik heb jou nog meer noodig om jezelf, dan dat ik naar dit uitstapje verlangde." „Je moest eens weten, hoe heerlijk ik het vind," antwoordde Katherine zacht. Mary stond op om verder te gaan. „Vooruit! We hebben nu lang genoeg gepraat. Hoe hooger we komen, des te mooier wordt het uitzicht." Katherine zwoegde verder, jaloersch op Mary, die zich zoo gemakkelijk voortbewoog. Haar vrien din was klaarblijkelijk gewend aan tochten in de woestijn. Zij keek om, toen zij Katherine weer hoorde hijgen en riep haar over den schouder toe: IS UW GARANTIE VOOR HET ALLERBESTE (Adv.) „Doe maar kalm aan. Rust een poosje en Iet vooral niet op mij." Het duurde twintig minuten, voor de vriendin nen weer bij elkander waren op den top. De omgeving was woester gewo.den, naai mate zij stegen en grootscher werd de aanblik van de woestijn. Nu leek de wereld een reusachtige schotel van doorschijnend geel met purperen fresco's langs den golvenden rand. En op ongedachte wijze von den beide gelegenheid de schoonheid te bewon deren. Gedurende de drie weken, waarin zij gelegenheid hadden gevonden haar vrienschap te hernieuwen, had Mary zorgvuldig vermeden over zichzelf te spreken, hoezeer ook oude vriendinnen dien tijd zouden hebben benut om allereerst te praten over zichzelf. Zij redeneerde met intense belangstelling over anderen, alsof zij begreep, dat haar omgeving, haar wijze van leven genoeg zeide. Vandaag voor het eerst en dan nog slechts voor een oogenblik had zij Katherine een blik gegund op hetgeen in haar omging. Zes jaar geleden was Mary weggegaan uit New- York naar familie in het Zuiden, omdat haar vader, vreesde voor conflicten tusschen zijn acht tienjarige dochter en haar temperamentvolle stief moeder, die nauwelijks vijf jaar ouder was dan zij. Katherine was bang geweest, dat uit deze wreede situatie weinig goeds zou voortkomen. Trotsch, zij het ook vol toewijding, had Mary zich echter geschikt in de veranderde omstandigheden, omdat er voor haar geen plaats was in het ouderlijk huis. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1