STAM KOOI" 19.30 VICTORIA-WATER res. EERSTE BLAD us, PHILIPS ootgoed-winning OOI Vrouwenparochie (Molen) ÖIMBORITS |l JANOL 159.50 932A :rum - Middelharnis Voorstraat A 253 ZATERDAG 23 JULI 1932 FEUILLETON. DE WILDERNIS OVERWONNEN. Kampioen van Europa. RADIOREDE VAN Jhr.RUYS HEEREN-BAAI DE NAAM HARTOGS ij dit gevecht werd van messen en stokken ebruik gemaakt. Ten slotte moesten 17 ewonden naar het ziekenhuis worden ge- racht, DYNAMIETTREIN DE LUCHT IN. Acht personen gedood. Bij Leeuwdoorns op 250 K.M. afstand van ohannesburg is een trein bestaande uit 32 et dynamiet geladen wagens in de lucht evlogen. Acht personen werden gedood, de loorweg is verwoest. KOOTE FABRIEKSBRAND IN BELGIË. Vermoedelijk 250 menschen werkloos. In den nacht van Zaterdag op Zondag is n geweldige brand uitgebroken in de fabrie- en van La Metallo-Chimique te Beerse, niet van de Nederlandsche grens. Het vuur oet tijdens het nachtwerk zijn ontstaan in en kleine drogerij. De aanwezige arbeiders oogden nog den brand te blusschen, doch rochten hierin niet meer slagen. Binnen korten tijd stond een der gebouwen, at 125 M. lang en 50 H. breed is, in lichter De brandweer van Turnhout kwam ie van Beerse assisteeren in de bestriding an het woedende vuur. Het gebouw der (abrieken, waar de brand vas uitgebroken, is vrjj wel geheel verwoest, daar schatting der fabriekseigenaren bedraagt e schade ruim 7 millioen francs. Het is sljjk. dat door dezen brand 250 arbeiders verkeloos worden. ONTPLOFFING IN EEN GOUDMIJN. In de Braziliaansche goudmijn bij Bello lorizonte in den staat Mina Geraes zijn oor een te vroeg exploseeren van een dyna- nietlading negen mijnwerkers gedood en ele anderen gewond. De ontploffing had ilaats op een diepte van 2000 meter. vere Stamboomteelt met nauwkeurige op- uitgevoerd op de gezonde Friesche Klei. door de Nederl. Algem. Keuringsdienst het cijfer 10. 99 2N acon. con. [lloop erd. :r volle geld AM. brief, door I, een illen. KLEDTASU Verkrijgbaar bij alie Boekhandelaren ADVERTEERT IN 3 IONZE EILANDEN en geniet eiken dag met de Toestel en luid spreker ineen. Handig model. Sierlijk. Gemak kelijk af te stem men. Uitstekende weergave van vele stations 1 itratie zonder verplichting Philips Reparateur Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTËNTIËN van 1—6 t egels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Week-revne. Buitenland. Er zjjn in deze fel bewogen dagen be nijdenswaardige menschen die zich bepalen tot het af en toe eens kijken op de wijzer plaat van hun partij of op de wijzerplaat van den tijd en daarbij het vriendelijk ver zoek doen hen even te wekken wanneer het ttjd is om ook eens een duit in 't zakje te doen. Booze tongen beweren dat het ministerie des heeren Von Papen in Duitschland daar aan zijn onverwacht optreden dankt, doch voegen er dan onmiddellijk aan toe, dat dit ministerie zeker 25 jaar te vroeg uit zijn nationalistischen dommel is gewekt. Erg klaar wakker waren de heeren bü hun eerste optreden blijkbaar niet, want dit ministerie, dat het zooveel beter kon en zou doen dan het ministerie Briining, begon met een paar kapitale blunders. Het begon met de opheffing van demonstratie- en uni formverbod, de ontbinding van den Rijksdag en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Dat dit alles in een tijd van de grootste geestelijke verwarring op een burgeroorlog in het klein moest uitloopen kon ieder nor maal denkend mensch voorzien. Ook de Duitsche rijksregeering heeft dit natuurlijk wel degelijk begrepen en voorzien, doch de heeren waren door hun beloften aan Adolf Hitler gebonden en konden niet anders. Het was de prijs waarvoor ze door de nazi's werden geduld. De gevolgen van dit alles zijn bekend. De moord- en vechtpartijen waren aan de orde van den dag, j.l. Zondag alleen bij een botsing te Altona tusschen nationaal-socialisten en communisten niet minder dan 12 dooden en 55 gewonden, meerendeels ernstig. Van deze 55 gewonden zijn inmiddels reeds 4 overleden, zoodat het aantal dooden van deze botsing alleen reeds 16 bedraagt. Ook in andere plaatsen heeft Zondag bloed gevloeid, zoodat in totaal het aantal dooden van den gepasseerden Zondag minstens 20 bedraagt. Vanaf de opheffing van het demonstratie- en uniformverbod zijn in geheel Duitschland reeds over de 100 dooden en meer dan 1000 gewonden gevallen. Na het gruwelijke bloedbad te Altona moest er natuurlijk iets gedaan worden en er is ook iets gedaan. Opnieuw werd eerst het demonstratieverbod in de openlucht uit gevaardigd, doch tot een uniformverbod durfde de regeering blijkbaar niet over te gaan, omdat dit de nazi's tegen hen in het harnas zou jagen. Maar de regeering ging een heele stap verder en nam de meestin- grijpende maatregelen die zich denken laten en die de goedkeuring van Hitier en zijn vrienden wegdragen, door dezen zelfs zpn geêischt. Reeds eerder heeft de rijksregeering over wogen voor Pruisen eenrflkscommissariste benoemen, die als een dictator in Pruisen de lakens zou uitdeelen. De nazi's hebben daar meer dan eens op aangedrongen, omdat ze hoopten, wat hun langs parlementairen weg ontging, dat ze zulks op deze wijze zouden bereiken. Aanvankelijk is de rijks regeering voor de benoeming van den rijks commissaris teruggeschrikt, omdat niet ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 50) Zwijgend groette kolonel Zane zijn broer met een handdruk, die meer sprak dan woorden. Het was niets ongewoons den woudlooper te zien terug komen, moe en gewond. Maar nooit had hij er uitgezien zooals nu. Betty snelde toe, maar al greep zij hem bij den arm, toch deinsde zij achter uit. Er was iets in den blik van den woudlooper, dat haar angst aanjoeg. „Wetzel?" vroeg Jonathan op scherpen toon De kolonel hief beide handen op toen hij zeide: „Lew is niet teruggekomen. Hij heeft Brandt over de rivier gejaagd. Dat is alles, wat ik weet." „Is Brandt dan hier?" De kolonel knikte. „Waar?" „Op het fort. Daar heb ik hem opgesloten." „Waarom is hij hier gekomen?" Kolonel Zane haalde de schouders op. „Ik be grijp er niets van. Hij zeide, dat hij zich liever aan mij overgaf, dan te worden doodgejaagd door Wetzel of jou. Hij smeekte niet. Dat moet ik hem nageven. Hij zei alleen maar: „Ik ben uw gevange ne". Maar de kerel is er slecht aan toe. Een houw alleen Pruisen, doch ook de Zuidelijke Staten als Beieren er zich zeer krachtig tegen ver zetten. De onlusten te Altona is nu een prachtig motief geweest om de benoeming van den rijkscommissaris toch door te zetten. De nationaal-socialistische president van den Pruisischen Landag Kerrl eischte in een brief aan den rijkskanselier de benoeming van den rijkscommissaris en de heer Von Papen zwicht voor dezen eisch, Rijkspresident von Hindenburg heeft een tweetal verordeningen uitgevaardigd waar bij von Papen tot rijkscommissaris van Prui sen wordt benoemd, met machtiging de leden van het Pruisische ministerie te ontslaan, hetgeen dan ook onmiddellijk is geschied, zy het dan ook onder protest van het Prui sische ministerie, dat de wettigheid van deze verordening betwist en derhalve on middellijk een uitspraak in kort geding door het hooggerechtshof te Leipzig heeft ge vraagd. Het Beiersche kabinet heeft zich onmiddellijk aan de zijde van het ontslagen Pruisische kabinet geplaatst, besloten de oude Pruisische regeering te blijven erkennen en heeft bovendien ten scherpste geprotesteerd tegen de benoeming van een rijkscommis saris in Pruisen, als zijnde in strijd met de grondwet, Na de benoeming van Von Papen als rijkscommissaris voor Pruisen heeft Hinden burg per noodverordening den uitzonde ringstoestand voor Groot-Berlijn en de pro vincie Brandenburg bevolen, waardoor het uitvoerend bestuur is overgegaan op den militairen commandant van het 3e militaire district, generaal Rondstedt. Als motiveering van dezen maatregel wordt o.m. aangevoerd, dat de bloedige door communisten veroor zaakte onlusten de rijksregeering dwingen zelf voor de orde en rust in Pruisen te zor gen. De Pruisische regeering wordt in de schoenen geschoven dat het niet straf ge noeg tegen de communisten is opgetreden. Over de nationaal-socialisten wordt met geen woord gerept. Ze zijn dus blijkbaar zoo on schuldig als lammetjes, al hebben de nazi's dan ook even goed als de zetbazen van Moskou alles gedaan om de bloedige bot singen aan te wakkeren of uit te lokken. Het is bovendien een publiek geheim dat de nationaal-socialisten over zeer groote voorraden wapens beschikken en daarvan .bij botsingen een maar al te ruim gebruik van maken. De spanning is door dit zonderlinge op treden der Duitsche rijksregeering ten top punt gestegen. Dit onverwachte ingrijpen der regeering is niet het einde maar het begin van een niet te overziene reeks van gebeurtenissen. De kans op een burgeroor log in het groot is een stap naderbij geko men. Het zal hard tegen hard gaan en de gevolgen hiervan laten zich eenvoudig niet overzien. Het Berliner Tageblatt noemt de benoeming van een rijkscommissaris een „halsbrekende toer" van de rijksregeering die het conflict met Pruisen blijkbaar heeft gezocht. De Abend noemt de gebeurtenissen „zonder voorbeeld en monsterachtig". De bladen van uiterst rechts in Duitsch land keuren uit den aard der zaak getroffen maatregelen der rijksregeering goed. De hee ren benutten nu hun kans door hun tegen standers uit hun ambten te ontzetten en deze aan hun vrienden te geven. Zoo is de sociaal-democratische hoofdcommissaris van politie te Berlin, Groesinski aan den dijk gezet en vervangen door Melcher, hoofd commissaris te Essen. De politieke barometer van Duitschland kondigt storm aan. Min of meer opzienbarend is eveneens een bericht uit Italië, meldende het aftreden van niet minder dan vijf ministers en zeven onder-staatssecretarissen. Onder de afgetre- denen behoort eveneens Grandi, de Itali- aansche minister van buitenlandsche zaken, die zich in de internationale politiek een goeden naam heeft verworven. Omtrent de oorzaken van dit plotseling heengaan is bij het schrijven van dit over? zicht niets bekend. Op boksgebied heeft Nederland den titel „Kam pioen lichtgewicht" in den strijd van Klaveren Locatelli verloren. Die titel is nu naar Italië ver huisd. Dat is jammer. Maar wij troosten ons met het behoud van andere Kampioenschappen. Het Kampioenschap voor de beste zeep en zeeppoeder tegen den laagst mogelijken prijs bijvoorbeeld, kan men het Rotterdamsche „Bleekertje" niet afnemen. En dat is vooral daarom zoo moeilijk, omdat de fabrikanten van Bleekertje's zeep en zeeppoeder, bij ieder pak één of twee bons voegen. Slechts veertig zulke bons geven keus uit meer dan hon derd nuttige en luxe voorwerpen, zoowel als leer zaam en duurzaam speelgoed met een winkel waarde van twee drie gulden. Vraag er Uw winkelier eens naar! U hebt 'tzóó! 19 (Adv.) SOMBER BEELD AMSTERDAM, 20 Juli. Dinsdagavond om halfacht heeft jhr. mr. Ch. J. M. Ruy s de Beerenbrouck, voorzitter van den raad van Ministers, over beide zenders een radiorede gehouden over den economischen toestand van ons land. „Landgenooten! Het is de tfld met een nuchteren blik op de werkelijkheid, vastte stellen, dat de toestand des lands zorgwek kend is", aldus ving minister Ruys de Beerenbrouck aan. „Het is de tijd, dat dit feit door de openbare meening wordt aan vaard, met zin voor de werkelijkheid en verantwoordelijkheidsbesef, gegrond op eigen Heerlijk en gezond. Natuurlijk Bronwater. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in beele liter - schroefflesschen. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. (Adv.) over het voorhoofd, een voet gewond, een steek wond onder den arm en doodop." „Ik ga naar hem toe," zeide de woudlooper, terwijl hij zijn geweer op een bank wierp. „Dat is goed," antwoordde de kolonel. Hij keek degenen, die hem volgden, bezorgd aan. „Geen vrouwen er bij!" riep hij, doch geen harer gehoor zaamde. Het was een dreigend gezelschap, dat het fort binnenging en de ruwe trap besteeg. Kolonel Zane schoof een zwaren sluitboom voor een van de deuren weg en duwde de deur vervolgens open met den voet. Het groote vertrek, waar helder de zon scheen, was leeg met uitzondering slechts van een man, die op een bank lag. Hij ging zitten, toen hij de anderen hoorde. Het was weer dezelfde woeste Brandt als vroeger, maar feller nog en meer verloopen. Hij droeg een bloedig verband om het hoofd. Zoodra hij den woudlooper zag, deinsde hij onwillekeurig achter uit, al toonde hij geen vrees. In den blik, dien Jonathan wierp op Brandt, was een onverzoenlijkheid merkbaar, die geen genade kende; geen woede, noch haat, noch harts tocht, maar iets, dat als het niet zoo vreeselijk ware geweest, rechtvaardigheid had kunnen zijn. „Ik denk, dat Wetzel in den strijd met Legget gewond werd en wil weten of jij er iets van gezien hebt." „Ik geloof het wel," antwoordde Brandt on middellijk. „Ik werd wakker door het schreeuwen van den Indiaan, toen hij ons overviel. Toen ik overeind kwam, heeft Wetzel bepaald op me ge schoten, maar aan zijn haast heb ik waarschijnlijk mijn leven te danken. Ik viel, maar raakte niet bewusteloos. Wetzel en Legget begonnen te vech ten en na verloop van tijd was ik weer in staat om overeind te komen. Duizelig als ik was, schoot ik toch, maar miste. Een tijdlang heb ik naar het vechten staan kijken, maar ten slotte ben ik naar de rivier gevlucht, waar ik een beetje opknapte." „Heb je Wetzel nog gezien?" „Een keer, een halven mijl achter me aan. Hij volgde mijn spoor." Er ontstond plotseling beweging onder degenen, die met kolonel Zane en Jonathan waren mee gekomen. Helen Sheppard kwam b'innen. „O!" riep zij gejaagd, terwijl ze zich vastklemde aan Jonathan's arm. „Ik ben dus nog niet te Iaat. Je zult toch niet. „Helen, dit is geen plaats voor jou," zeide kolonel Zane dringend. „Je moet niet tusschen- beide komen. Dit is iets, wat alleen tusschen man nen in orde wordt gemaakt." Helen keek van hem naar Brandt en vervolgens naar den woudlooper. Zij liet zijn arm niet los. „Iemand beweerde, dat je van plan bent, hem dood te schieten. Is dat waar?" Kolonel Zane ontweek Helen's blik. Hij gaf geen antwoord. Toen Helen langzaam achteruit stapte, ontstond er een oogenblik diepe stilte. Het fluisteren, het zenuwachtige kuchen hielden op. Bij al degenen, die zij zag, merkte Helen den geest van de wildernis. Kolonel Zane en Silas hadden beiden een koude, bijna staalharde uit drukking op het gelaat. De vrouwen keken ernstig. Het zachte gelaat van Nelly Douns scheen ver anderd. Er was wel medelijden te zien, maar geen spijt. Zelfs Betty's gelaat, anders zoo zacht en hartelijk, stond strak en bits. Maar de fonkelende oogen van den woudlooper kwetsten Helen het inzicht, of op gepast vertrouwen in hen, die dat inzicht hebben te vestigen." Hierna vergeleek spreker de crisis met een ziektebeeld onzer samenleving, waarvan het stellen van de diagnose onvermijdelijk is. Naarmate ons land zich in den loop dei- tijden aan welvaartstoestanden aanpaste, stoort en gewent het zich thans trager aan een opgedrongen teruggang. Nederland is door zijn positie aangewezen op zijn plaats in den wereldhandel en heeft daarom des te meer te lyden van het ge desorganiseerd wereldverkeer en van de handelsbelemmeringen, welke de staten, die kortzichtig hun nationale bedrijven, industrie en landbouw tot ontwikkeling wenschten te brengen, hebben opgetrokken. Men streefde daarnaast naar het handhaven van hetgeens tijdens den oorlog op industrieel gebied nieuw was opgegroeid. De verfoei- lyke nalatenschap uit den verfoeiden wereld oorlog: de internationale schuldverhoudingen drongen den goederenstroom in gedwongen banen, welken men door het optrekken van tolmuren wederom trachtte tegen te gaan. Handhaving van de na den wereldoorlog ontstane schulden, welke een economischen grondslag missen, het opleggen van reparatie verplichtingen en het streven, om door pro tectie te verhinderen dat deze schuldver houdingen in goederenleveranties een einde vonden, dat zyn de hoofdfactoren, welke het evenwicht in de wereldhuishouding hebben verbroken. De industrieele en landbouwproductie, welke door den technischen vooruitgang op ongekende wtfze de wereldwelvaart had den kunnen vermeerderen, kwamen tusschen de opgeworpen hindernissen dusdanig in de knel, dat de internationale prijsverhoudingen geheel uit haar voegen raakten en het geld en credietwezen in de meeste landen ge desorganiseerd werd. Waarschuwingen. Hoezeer de wereldcrisis op zorgwekkende wijze Nederland teistert, is den laatsten tjjd bij herhaling aangetoond en uiteengezet aan de hand van feiten en cijfers, welke zonder eenige misleiding waarschuwend spreken. Achtereenvolgens zijn schier alle takken van het bedrijfsleven aangetast: scheepvaart, scheepsbouw, bankbedrijf, industrie in vrijwel haar geheelen omvang, landbouw en vee teelt, de ooft- en tuinbouw, visscherij en veenderij. Alle ondervinden den loodendruk van den crisislast. De economische toestand in Nederlandsch- Indië vertoont al een even troosteloos beeld. Ook daar is een schrikbarende teruggang, zich uitend in de Indische begrooting met haar belangrijk deficit, zóó dat de Indische regeering zich genoodzaakt zag met betrek king tot de voorziening in haar kasbehoeften een beroep op de Nederlandsche schatkist te doen. Men denke met gepasten ernst over een toestand, welke de voor ons land zoo be- teekenisvolle inkomstenbron van de Indische baten goeddeels deed opdrogen. Daarnaast drukt ook onze gemeenschap op zorgelijke wijze de wreede plaag der werkloosheid, welke aan de steuncapaciteit der overheidslichamen ongewoon zware eischen is gaan stellen. Onder deze onheilspellende omstandig heden heeft de overheid, bewust van haar steeds zwaarder wordende taak, haar stand- meest. Zij worstelde met een gevoel van zwakte, dat haar plotseling overviel. „Wiens gevangene is Brandt?" vroeg zij den kolonel. „Hij gaf zich over aan mij," antwoordde de kolonel, „maar dat heeft natuurlijk weinig te be- teekenen. Ik ben gebonden aan hetgeen Jonathan beslist en die handelt slechts volgens de wetten der wildernis." „En dat is?" „Dood aan de bandieten!" „Kunt u hem niet sparen?" smeekte Helen. „Ik weet, dat hij een slecht mensch is. Maar misschien verandert hij nog. Het lijkt mij werkelijk moord, iemand te dooden, die zoo gewond is en uitgeput, hoewel hij om genade smeekt. Het is vreeselijk." De anders zoo vriendelijke kolonel was nu hard en onveYmurwbaar. „Het geeft niets," zeide hij kortaf. „Het spijt me voor je en we begrijpen wel, hoe je er tegen over staat, maar in de wildernis gelden zulke ge voelens niet. Als je hier langer waart geweest, zou je begrijpen, waarom wij zoo optreden tegenover die bandieten. Per saldo is hij een dief en een moordenaar." „Hij heeft Mordaunt niet vermoord," antwoordde Helen. „Ik heb gezien, dat de Engelschman Brandt aanviel." „Dat doet er ook niet toe." „Helen, we hebben geen tijd op het oogenblik!" riep kolonel Zane ongeduldig uit. „U zult luisteren!" Helen's stem klonk scherp en doordringend. Zij wendde zich tot haar vrien dinnen en smeekte dezen, tusschenbeide te komen. Maar Nell keek verdrietig voor zich en de blik ECHTE FRIESCHE 20 -50 cl. per ons y c/Hclwujjz van type tabakken (Adv./ punt moeten bepalen, terwijl zjj in den loop van haar optreden de crisiswolk steeds zwarter zag worden. Geheel abnormale en onberekenbare tegenstroomingen hebben haar met de uiterste behoedzaamheid, ingegeven door haar verantwoordelijkheid voor de ge- heele bevolking, de vaart door het onstuimige water doen kiezen. Reeds is in onze dagen het gebied der overheidsbemoeiing uitgegroeid tot een om vang, welke de redelijke vraag doet stellen, of eene gewijzigde ordening niet tot een passende ontlasting van de staatstaak, met name van diens uitvoerenden arbeid zou kunnen leiden. Tot welke afmetingen onder deze abnor male omstandigheden de overheidstaak is uitgegroeid, laat zich gemakkelijk denken. Hierbij gold het telkens de helpende hand beheerscht uit te steken en daarbij het oog op het algemeen belang gericht te houden. Het verleenen van steun moet echter zoo danig zijn, dat gezond herstel daardoor niet wordt vertraagd. De contingenteering. Contingenteeringsmaatregelen zijn noodig geweest om te voorkomen, dat een aantal takken van industrie misschien voor altijd vernietigd zouden worden. De overheid staat voor de uiterst moeilijke taak: het middel van invoerbeperking zoodanig toe te passen, dat alleen het abnormale wordt geweerd. In een maatschappij, welke in haar ontwik keling niet geremd wordt door factoren buiten de sfeer der economie, gaat een toeneming van den invoer gepaard met vermeerdering van den uitvoer. W|j beleven thans echter tijden, waarin destructieve factoren vaak overheerschend zijn. Om deze destructie te voorkomen dient de regeering maatregelen te nemen. Doch men bedenkt, dat te sterke doordrijving van de contingenteering, onzen uitvoer zou kunnen schaden. Een en ander baart de regeering de grootste zorg. Dikwijls ontmoet men, zeide de minister, bij groepen, die om steun vragen, een groote onwetend heid omtrent den nood van andere groepen van ons bedrijfsleven. Daarbij komt, dat men vergeet, dat alleen het wegnemen der oorza ken voldoende kan baten. Handel, scheep vaart en bankwezen hebben alle hun groote moeilijkheden, die alleen opgelost kunnen worden, wanneer de poorten naar bet buiten land weder open gaan. Publieke geldmiddelen. Een pijnlijke tegenstrijdigheid vervult den toestand der publieke geldmiddelen met zorg. Eenerzijds wordt in verband met den abnor- malen nood een steeds dringender beroep IS UW GARANTIE VOOR HET ALLERBESTE (Adv.) van Betty's oogen was even hard als die van haar broeder. „Dan moet ik het jou vragen," zeide Helen, terwijl zij zich wendde tot den woudlooper. Haar houding kon niet worden mjsverstaan. Eerbied en liefde spraken uit alles, wat zij deed. „Waarom wil je, dat ik hem laat gaan?" vroeg Jonathan. „Je hebt me gezegd, dat ik hem moest dooden." „Dat weet ik. Maar toen was ik gek van angst. Luister alsjeblieft naar me. Die man is toch niet altijd zoo geweest. Hij heeft misschien nog een moeder en zusters. Geef hem een kans om harent wil. Ik was bang voor hem. Ik haatte hem en toch heeft hij mij gered voor dat monster Legget." „Ter wille van zichzelf!" „Dat ontken ik immers niet. Maar hij had mij kunnen ruïneeren. Er is een tijd geweest, dat het zijn bedoeling was, met mij te trouwen. Hij zei destijds, dat hij een eerlijk man zou worden, als ik met hem wegging uit de wildernis." „Is er geen andere reden, waarom je dit vraagt?" „Ja zeker." Het was of Helen's gelaat werd veheerlijkt. „Ik vraag het voor mijn eigen geluk." Uit alles bleek, dat zij niet zou kunnen houden van een man, die een daad had gepleegd, welke in haar oogen onrechtvaardig was. Het bleeke gelaat van den woudlooper werd bloedrood. Het viel hem moeilijk, iets te weigeren, nu zij het vroeg om de wille van een liefde, welke zij zoo openlijk beleed. Smeekend wendde zij zich tot Brandt. „Kun je mijn verzoek niet ondersteunen?" (Slot volgt.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1