p PLUIMVEETEELT ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 20 JULI 1932. gemeente. Ondanks het warme weder ite hij nog als een jonge man en toonde vermoeidheid. Toen hij de terugreis 'aardde, werd hij door een autorijder ;eboden per auto terug te rijden, waar hij bedankte en ten antwoord gaf, dat ■iever naar zijn woning liep. TELLENDAM. Dezer dagen bereikte ons bericht, dat de heer de Reus op zijn :oek met 1 Augustus overgeplaatst wordt Warmond. Daardoor verliest Stellendam waardig burger en getrouw plichtsbe- hter, die steeds op zijn post was. Maar zijn rechtvaardig optreden bij iedereen ig inboezemde en waarvoor hij geres teerd werd. Onze wensch is dat het den ||r de Reus in zijn nieuwe woonplaats goed ge gaan, en wjj twijfelen er niet aan, de heer de Reus zal in Warmond ook J de rechte man op de rechte plaats zijn. A.s. Donderdag zal door de meisjes een. „Dorcas" een reisje ondernomen wor- i naar Breda, 's Morgens zullen ze per torboot vertrekken naar Hellevoetsluis verder per touringcar naar Breda en Jstreken. §- Heden is reeds de laatste hand gelegd de werkzaamheden aan den Provincialen s nabij de Ooievaar. Het is een schoone betering, inplaats met die gevaarlijke :hten. Dezer dagen zullen de machines I.woerd worden van de kaai, zoodat dit irk weer tot het verleden behoort. Ouders welke hun kinderen a.s. Zondag de Ned. Herv. kerk wenschen te laten ipen, kunnen hiervan aangifte doen a.s. ijdagavond van 8-9 uur (o. t.) in de ïsistorie. IOEDEREEDE. De Garnalenvisschers heb- de vorige week van 100-150 K.G. Gar en over geheel de week ontvangen, de ivisschers maakten besommingen van f 50 f 150. De zeevisscher Joh. Melissant had het (geluk op de Visscherij zijn geheele visch- |ig te verliezen wat een schade beteekend ,n 200,-. Op de gehouden Vergadering van de deeling het Groene Kruis zjjn als bestuurs- §3en gekozen de heeren L. v. d. Wende en A. Snijder. Staande de Verg. namen beide benoeming aan. In deze gemeente is een valsche gulden deponeerd. Men zjj op zijn hoede. Op de Vergadering van de Cichorei- jogerij „Goedereede" alhier zijn gekozen s bestuursleden de heeren T. v. d. Wende W. v. d. Bok van Stellendam, beide na- ien de benoeming aan. IOUDDORP. De garnalenvisschers hebben irige week gemiddeld 35 kilo garnalen per eek en per schuit gevangen. In de weer- tsscherijen werden 4 zalmen gevangen. Vorige week zjjn hier uitgevoerd 61000 ippeneieren, 1000 balen sjalotten, 25 kisten irdappelen. Handel kalm. Ook zeldzaam. Bij Joh. Hameeteman een kippenei geraapt welk 12 c.M. lang as met 3 dooiers er in. Maandag 17 Juli herdacht de oudste jgezetene C. Tanis C.Ez. zijn 89e verjaar dag. Het oudje is nog kras en ziet men agelijks nog werk in zijn grooten tuin ver lichten. Voor de Coöp. Cichoreidrogertj »De lendracht" zjjn aan de beurt van aftreding Westhoeve en C. Lodder. NIEUWE TONGE. De P. V. „De Gevleu gelde Bode" hield Zaterdag een wedvlucht Êjjnet jonge duiven uit Roosendaal, afstand 39 K.M. Los 1 uur, eerste duif 1,48,20, Kaatste 2,20,14 uur. De uitslag is als volgt: 'oh. Noteboom H.z. 1, 5, 6, 7, 8, 9, 11; K. loteboom 2, 13; Th. Melissant 10; P. van .chouwen 12; Jac. Verwelj 14 en 15. Bij den bouwman S. Admiraal alhier, is sen beste koe gestorven. Ongeschikt zijnde Hvoor de consumptie is het cadaver onder toezicht begraven. N.T.V. V. I speelde Zatesdag j.l. een wedstrijd tegen D.V.O. van Stad aan 't Haringvliet, welke wedstrijd eindigde met gelijk spel 3—S. Ds. A. Dekker alhier hoopt Zondag 4 September a.s. afscheid te nemen van de de Ned. Herv. Gem. alhier en Zondag 11 September d.a.v. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Ernst (Gld.) na beves tigd te zijn door ds. C. Vlasblom te Wapen veld. - Door B. en W. is aan de werkgevers deze gemeente het volgende schrijven verzonden Nieuwe Tonge, Juli 1932. Onderwerp Werkloosheid, 't Gemeentebestuur leefde in de stellige overtuiging, dat met de maand Juni de werkloosheid in de gemeente tot het ver leden zou behooren. Hierin is het zeer teleur gesteld. De geringe regenval is oorzaak, dat 't veld weinig werk is. Na enkele weken oegon weer werkloosheid te heerschen. Eerst enkele, thans bedraagt het aantal reeds 55, 11-1- Jt-m Jar, Dit lOj Ülluuu 0 geval zal wellicht nog eerder toe dan afnemen. Door steunverleening en werk verschaffing worden zeer zware eischen ge steld aan de gemeentekas, terwijl ook al de belastingopbrengsten zeer laag waren. De gemeente-begrooting kon niet worden op gemaakt, dan door zeer sterke bezuiniging. Posten werden teruggebracht van ƒ2200,— (o.a. de wegen) op 700, terwijl besloten werd geen aflossingen van geldleeningen te doen plaats hebben. Hieruit moge eenigszins blijken hoe slecht de toestand der gemeente- financiën is. U gevoelt wel, dat de begrooting voor eenmaal wel eens op voornoemde ramin gen kan worden teruggebracht, maar dit kan niet voortduren. Werkverschaffing en steun verleening eischen veel geld. Om deze tot zoo klein mogelijke proportiën terug te brengen, roepen wij wel uwe medewerking in. De wijze waarop in deze moeilijkheden kan worden voorzien, laten wij geheel aan uw eigen oordeel over. Laten wij als goede Nederlanders schouder aan schouder strijden om alle nadeelige gevolgen van de wereld crisis zoo klein mogelijk te doen maken. Het saamhoorigheidsgevoel van iederen Neder lander worde steeds sterker opdat ieder zich geroepen voele zijn medemeDseh zooveel in zijn vermogen is te steunen en te helpen, 't Resultaat hiervan zal gunstig zijn. Voor uwe hulp in deze betuigen w(j u bij voorbaat onzen welgemeenden dank. Burgemeester en Wethouders van Nieuwe Tonge. De heer Th. Robër van hier is geslaagd voor einddiploma B, aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. OUDE TONGE. A.s. Donderdag zullen de leerlingen der hoogste klassen van de O. L. een reisje maken naar Breda. Per motorschip „De T(jd zal 't Leeren" van schipper A. C. v. d. Vliet worden z(j gebracht naar Dintel- oord, verder per autobus. Te Breda zullen o.m. Lisch- en Mastbosch worden bezocht. We wenschen den kleintjes een recht plezie- rigen dag toe. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij den Agent der arbeidsbemiddeling 9 werkloozen aan. Voetbal. J.l. Zaterdagavond speelde „Xerxes II" tegen „D.G.L. I" van Herkingen. Laatstgenoemde won met 5—4. Zondagmid dag won „Xerxes II" te Achthuizen met 1—0 van „Hercules I" aldaar, Door den heer B. A. Akkermans alhier is ook een waterfiets geconstrueerd. Voor een bepaald bedrag mag een ronde worden gereden, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Maandagmiddag bevonden zich Ak kermans en al3 passagier A. van Vliet zich op de fiets, toen plotseling één der drjjvers lek stootte met gevolg, dat de fiets kantelde en beiden in de haven geraakten. Daarom werd natuurlijk hartelijk gelachen. OOLTGENSPLAAT. Vrijdag 15 Juli maak ten de leerlingen van de 4 laagste klassen der Openb. Lag. School No. 1 alhier een schoolreisje naar Ouddorp. In 2 ploegen ver deeld bracht de nieuwe bus van B. Kruik hen op de bestemde plaats. Hoewel het weer niet erg zonnig was, hebben de kleintjes toch heerlijk genoten van het frissche zee water en van de duinen. De versnaperingen lieten zich in de gezonde zeelucht bijzonder goed smaken en allen keerden 's avonds dan ook, al was het voor de tweede ploeg wel wat te laat geworden, opgewekt huiswaarts. Een woord van dank aan de gevers, die dit reisje mogelijk gemaakt hebben, mag na tuurlijk niet ontbreken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 700 H.L. aardappelen. Dinsdag 19 Juli des avonds van 6-f uur zal de kerkelijke ontvanger zitting houden tot het innen van huur der zit plaatsen. Donderdag j.l. speelde V.V. S. I een wedstrijd tegen D. J. S. uit Middelharnis, welke wedstrijd door V. V. S. werd ver loren met 1 5. Zaterdag speelde V.V.S. II een wedstrijd tegen N. T. V. V. uit Nieuwe Tonge; de uitslag was S—3. Woensdag aanstaande maakt de Kna- penvereeniging een reisje naar Rotterdam (Waalhaven), terwijl dienzelfden dag de Meisjesvereeniging een reisje maakt naar Plaswijk en de Jongelingsvereeniging naar Den Haag (naar de Indische Tentoonstelling). Bij publicatie is bekend gemaakt dat op Woensdag 20 Juli aanstaande, des na middags 6 uur, de beproeving der motor brandspuit en brandbluschmiddelen zal plaats hebben. Het aantal uitgereikte vischakten in deze gemeente voor het nieuwe seizoen bedraagt 3 groote en 1 kleine vischakten voor peur, terwijl eveneens 2 groote jacht akten zijn uitgereikt. j^^Gemengd Nieuw^"^ Geen diploma. Een veertien jarige jongen uit Detroit (U.S.) moest proeven afleggen ter bekoming van het diploma reddend-zwemmen. Zijn presta ties waren echter niet voldoende, zoodat hij het begeerde diploma niet kreeg. Op weg naar huis zag hij een kind van een boot in het water vallen. Hij bedacht zich geen oogenblik dook het water in en bracht het kind veilig aan wal. OPSTAND IN BRAZILIË. Tengevolge van den zwakken tegenstand, geboden door de opstandelingen, zijn de Braziliaansche regeeringstroepen er in ge slaagd reeds groote deelen van den staat Sao Paulo te bezetten. Een eskader vlieg tuigen der marine vernietigde Zaterdag middag door het neerwerpen van bommen een munitiefabriek, die zich in handen be vond van de rebellen, in San Bernardo, bij Santos. In militaire kringen verwacht men den algemeenen aanval der regeerings troepen in het begin van de week. MUITERIJ IN MANDSJOERIJE. Twee Mandsjoertjsche regimenten zijn in Kirin tegen de Mandsjoerjjsche regeering in opstand gekomen. In Kirin is de staat van 3g afgekondigd. Twee Japansche eskaders bommenwerpers zijn derwaarts gedirigeerd. SPOORWEGONGELUK IN WESTFALEN. Drie zwaar en tien lichtgewonden. De persafdeeling van de rijksspoorweg directie Wuppertal deelt mede, dat Zondag middag tegen 13 uur in het station Hagen in Westfalen 3 waggons, toen zij aan den passagierstrein naar Steele werden aange haakt, met dezen trein in botsing zijn ge komen, met het gevolg, dat 3 reizigers zwaar en 10 andere lichtgewond werden.Medische hulp was onmiddellijk ter plaatse. Met een kleine vertraging kon de trein zijn reis voortzetten. IN DE RECHTSZAAL NEERGESCHOTEN. Man schiet zijn vrouw dood, omdat lijj niet meer betalen kon. Vrijdagmiddag moest in het Paleis van justitie te Parijs een hotelhouder terecht staan, omdat hjj hooger beroep had aange- teekend van een vonnis, waarbij hij veroor deeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat hij weigerachtig bleef zjjn gescheiden vrouw de wettelijke vastgestelde toelage uit te betalen. Het bleek, dat dit reeds de derde maal was, dat de man deswege veroordeeld was. De president onderhield hem hierover en zeide dat hij niet als een eerlijk man han delde. 't Scheen niet veel indruk op hem te maken, hij haalde maar eens de schouders op. Plotseling haalde hij echter een revolver te voorschijn en loste 5 schoten op zijn vrouw, die vlak voor de tafel van den president stond. De ongelukkige vrouw viel neer en had nog den tijd haar man een vervloeking naar het hoofd te slingeren, voor zij het bewustzijn verloor. Zij is naar het hospitaal gebracht, waar zij den volgenden dag is overleden. De hotelier werd natuurljjk direct gegrepen en aan een verhoor onderworpen. Hij ver klaarde, dat de opmerking van den president hem plotseling woedend had doen worden. Zijn vrouw had zich gedurende het geheele scheidingsproces onvermurmbaar getoond. Zy hield vast aan de vastgestelde toelage, welke, volgens het zeggen van den hotelhouder veel te hoog was en wilde van geen verlaging weten. Op de vraag waarom hij een revolver bij zich droeg, verklaarde de man, dat hij dien bij zich had sinds zijn vrouw gedreigd had hem te laten dooden als een hond. EEN DRAMA. Man vermoordt zjjn vrouw en pleegt zelfmoord. De vrouw was ongeneeslijk ziek. Zaterdagmorgen tegen 10 uur kwam een vrouw de Parijsche politie waarschuwen, dat zij zich ongerust maakte over het feit, dat deuren en vensters in de woning van haar buurman gesloten bleven. Die ongerustheid was nog versterkt, doordat een andere buur vrouw verteld had des nachts revolver schoten te hebben gehoord. Een politieagent ging met de vrouw mede en toen hij geen toegang tot het huis bleek te kunnen krijgen werd een der blinden uit de scharnieren gelicht. Men kon toen in de slaapkamer kijken en het tafreel dat men daar zag, bevestigde de ongerustheid van de buurvrouwen maar al te zeer. Badend in bun bloed lagen op het bed de 45-jarige behanger Leonard Steppe en zijn 35-jarige vriendin Dénise Rapot. De deur werd opengebroken en het onderzoek kon beginnen. Het bleek voor hulp echter reeds te laat, beide slacht offers waren overleden. Beiden hadden won den aan het hoofd; een revolver lag op den grond. Voor wie de levensomstandigheden van het paar kenden bleek het gebeurde geen verrassing. Bénise Rapot was al twee jaar lang ernstig ziek. Gedeeltelijk verlamd kon zij het bed niet verlaten. Steppe deed alles wat hij kon om genezing voor zijn vriendin te krijgen. Alles wat hij van zijn loon missen kon spendeerde hij aan dokters en dure medicijnen. Niets kon echter baten en toen hij tenslotte ook nog werkeloos werd schijnt hij aan alles een einde te hebben gemaakt. BARRICADEN IN ALTONA. Communisten vallen een nat. soc. optocht aan en raken slaags met de politie, die ten slotte pantserauto's gebruikt. Twaalf dooden en 54 gewonden. Tijdens een opmarsch der nationaal socia listen in Altona is het Zondagmiddag tot bloedige botsingen gekomen met commu nisten. Naar tot dusverre kon worden vast gesteld zijn 12 personen gedood en 54 per sonen gewond. Ooggetuigen beweren te hebben gezien, dat communisten, toen de nationaal socia listische optocht door de straten van de arbeidersbuurt marcheerde, uit de huizen en van de daken op de demonstranten geschoten hebben. Verscheidene nat. soc. vielen zwaai' ge wond neer. In den stoet ontstond groote verwarring. De marcheerende kolonnes wer den gedeeltelijk ontbonden, terwijl de rest trachtte tegen de communisten in te gaan. Op de toesnellende politie werd eveneens geschoten, zoodat zij gedwongen was het vuur te beantwoorden. Ook op andere plaatsen in de stad kwam het tot samenscholingen. Aan de grens tusschen Altona en Ham burg poogden Hamburgsche politieagenten een doorslaan van de onlusten tot Hamburg te verhinderen. Daarbij werd een agent door een schot in het dijbeen verwond. De nat soc. optocht werd na de bloedige gebeurtenis- ot de pIaats waar de stoet werd ontbonden, teneinde verdere botsingen te vermijden. Ook na den afmarsch der nat. soc. duurden de schietpartijen nog voort. Steeds meer werd van daken en uit ven sters geschoten. De politie beantwoordde dit vuur Op verschillende plaatsen in de stad traentten de communisten door opbreken van het plaveisel barricaden te vormen. In de Grosse Preiheit werd een barricade, die ge vormd was uit steenen en een omgeworpen wagen, door de politie met de wapenen in de vuist bestormd. Het tramverkeer ten Noorden van de Grosse Bergstrasse en de Reichenstrasse was gestremd. Daar de schiet partijen voortduurden zag de politie zich ten slotte gedwongen pantserauto's in den striid te mengen. Tot 8 uur des avonds waren in Altona 3 dooden en 42 gewonden gevallen. De actie der politie duurt voort. Tal van personen z«n gearresteerd, er wordt een getal van 200 genoemd. Daar nog geen officieele rap porten verschenen zijn kunnen geen exacte getaJien worden genoemd. Later werd een totaal van 12 dooden en 64 gewonden, waarvan velen zwaar, gemeld. NARCOTICA. Een Amerikaansche door een te groote dosis veronal overleden. Toen eenige weken terug het „society- arama waarin mevrouw Barney de hoofd rol vervulde, de gemoederen bezig hield werd er van haar verteld, dat zij verslaafd was aan het gebruik van verdoovende mid delen. Doktersonderzoek heeft echter uitge wezen, dat het niet waar was. W{j memoreeren dit alleen, om er op te wijzen hoezeer het gebruik van deze „ge notmiddelen" vooral in de hoogere kringen is doorgedrongen. Hoe gevaarlijk dit mis- bericht'3' m08e blÖken Uit het voISende Eenige dagen geleden is in het Amerikaan sche hospitaal te Parijs overleden mevrouw Katherme Ellis, een Amerikaansche van ge boorte, maar gehuwd met een Engelsch tand arts, die te Parijs praktizeerde. Gehuwd geweest, moet het zijn, want de 25-jarige vrouw was sinds zeer korten tjjd van ham man gescheiden; waarbij de kinderen aan aen man werden toegewezen. Mevr. Ellis was als kind aangenomen door Frederick Whelan, een Amerikaansch mil- di® zÜ'n geld in de sigaren verdiend nad. Hij liet haar bij zijn dood een kapitaal van ongeveer 4 millioen gulden na. Lang voor de scheiding was mevr. Ellis één van de meest geziene figuren van de Amerikaansche kolonie in Londen. Zij had ontelbaar vele vrienden en gaf geweidie luxueuse feesten. Geld maakt echter niet gelukkig en ook mevr. Ellis was het niet, vooral na het mis lukken van haar huwelijk. Zij besloot toen een transatlantische vlucht te gaan maken van Parijs naar New-York, in de hoop, dat de opwinding van dit nieuwe avontuur haar net verleden zou doen vergeten. Het plan werd even gauw opgegeven als het gemaakt werd en klaarblijkelijk is mevr. Ellis toen een ander middel op het spoor gekomen, n.l. verdoovende middelen. Z(j werd een trouw bezoekster van de nachtkroegen in de Parijsche artistenwijk. Haar einde is ook hieraan te wljten. Verdoovingsfuif. Klaarblijkelijk heeft z{j een feest voor menschen als zij, verslaafden aan het ge vaarlijk goedje, op touw willen zetten. Den nacht voor haar sterven heeft men haar ten minste gezien in de verschillende bars en cafés waar deze menschen samenkomen Het laatst zag men haar, verhit en bloots hoofds, in een auto stappen, twee vrouwen volgden haar. Hoed en bontmantel bleven vergeten liggen in 't cafétje. Toen kwam vroeg in den morgen een telefonische mededeeling b(j de politie bin nen dat er een dokter gezonden moest worden naar de flat van mevr. Ellis, daar deze plotseling zwaar ziek was geworden Deze geheimzinnige boodschap bracht zoo wel een dokter als een paar politiebeambten op de been. In de woning was alles donker en men vond er mevr. Ellis stervend opeen vertrek lagen 0Teral ver spreid allerlei voorwerpen, die bij het ge bruik van verdoovende middelen gebruikt worden. Blijkbaar had dus hier 't groote „verdoovingsfeest" plaats gevonden. De deel nemers waren echter, behalve mevr. Ellis verdwenen. De ongelukkige vrouw werd naar 't zie kenhuis gebracht, waar men 2 uur met haar bezig was, zonder resultaat echter, zij stierf zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Vermoedelijk is een te groote dosis Veronal de oorzaak van haar dood. 't Moeilijke pad. Hoe moeilijk het is de verslaafden te red den, demonstreert het geval van juffrouw Brenda Dean Paul, een 24-jarig meisje van zeer goede familie. Verleden jaar December moest zij voor de rechtbank verschijnen wegens het in voorraad hebben van ver doovende middelen. Het is een vrij opzien barend proces geworden, waarbij bleek, dat het meisje aan het gebruik der gevaarllike jmddelen ten zeerste verslaafd was. Dokters meenden, dat zij nog wel van deze gevaar- lijke neiging te genezen was en de recht bank legde haar daarom een voorwaardelijke straf op met drie jaar proeftijd, op voor waarde, dat zjj zich gedurende dien tjjd zou laten opnemen in een huis, waar zjj behan- deld kon worden. Nu is echter gebleken, dat deze proef neming waarschijnlijk een mislukking is geweest. De dokter, bij wien het meisje in huis is, heeft n.l. den rechter mededeeling gedaan, dat zjj wederom verdoovende mid delen gebruikt heeft. Hoe zij er aan komt, is niet duidelijk gebleken, waarschijnlijk weet een vriendin haar aan 't gevaarlijke goedje te helpen. Het bleek dat de patiënte zich tot nu toe goed gedragen had. Daarom was men met een minder strengen leefregel begonnen. De jonge vrouw mocht alleen uitgaan en vrien den bezoeken. Dit was natuurlijk om te con troleeren of zij zonder toezicht ook staande zou blijven. Zooals gezegd, schijnt zij weer in haar oude kwaal terug ite zijn gevallen. De dokter, die bovendien moeilijkheden schijnt gehad te hebben omzijn honorarium te ontvangen 't meisje is feitelijk zonder middelen zag zich nu liever van zijn post ontheven. Stemt de rechtbank hierin toe, dan zal het meisje waarschijnlijk 6 maanden gevangenis straf moeten ondergaan, 't Voordeel hiervan is, dat zij dan ook een goede medische be handeling krijgt en geen vreemden bij zich kan ontvangen. De uitspraak volgt later. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over griezelige beesten in 't kippenhok. Ratten verdelgen. Vorige week besprak ik eenige zomer- werkzaamheden voor den pluimveehouder, we zullen nu eerst weer een paar brieven van lezers bespreken. Een lezer te Win schoten heeft last van ratten in zijn kippen hok. Om ze te verdelgen heeft hjj een pre paraat gebruikt dat Phosphorus bevat. Htj vond daarna wel doode ratten, doch ook doode katten en eenige doode konijnen 1 Een aardige verwoesting is dus op die manier aangericht. Doeltreffend is het nog niet ge weest want nu er in het hok kuikens gezet zijn, verdwijnen deze weer stuk voor stuk. Iederen nacht hoort men ze gillen en 's mor gens worden er verscheurde kuikens ge vonden. Van de 90 zfln er maar 18 meer over. Is er een middel bekend om in het hok te plaatsen, dat de ratten doodt en de kippen niet? Kijk, dit is een vraag, die vrijwel iedereen interesseert, niet alleen kippenhouders en daarom ga ik er wat uitvoeriger op in. De rat is een der meest gevreesde en schadelijke dieren. Schadelijk zijn ze op tal van manieren, doordat ze van alles en nog wat opeten, doch vooral omdat ze zoo ontzettend veel beschadigen. Men kan het haast zoo raar niet bedenken of de ratten knagen er aan. Tot zelfs waterleidingbuizen en electrische draden toe. Gevaarlijk zijn de ratten, doordat, als zjj menschen bijten, daaruit een ziekte kan ontstaan, die voor den betrokkene niet on gevaarlijk is. (De z.g. Rattenbeetziekte). In direct zijn de ratten verder gevaarlijk, door dat zij allerlei ziekten kunnen overbrengen op mensch en dier. In den laatsten tijd wordt in dat verband de z.g. Weilsche ziekte nog al eens genoemd, die bij men schen ontstaat als zjj zwemmen in water waarin ook ratten kunnen komen. Er z(jn zelfs gevallen bekend dat zwembaden ge sloten moesten worden, omdat er onder de zwemmers zich gevallen van Weilsche ziekte voordeden en men de baden niet rattenvrij kon maken. Bij kippen kunnen coccidiosis, cholera, tuberculose en dergelijke ziekten ook ge- kelljk door ratten overgebracht worden, terwijl bij pluimvee in het algemeen ratten schadelijk zijn, doordat zij eieren wegsleepen en kuikens vermoorden. Toch betwijfel ik of bij nonze lezer alle kuikens wel door ratten vermoord zijn en of hier niet een bunzing in het spel is geweest. Uit het feit dat men in de geheele wereld tegen de ratten te velde trekt en toch steeds aan den gang moet blijven, blijkt wel dat er geen afdoende rat- tenbestrijdingsmiddelen bestaan. Ieder land probeert op zijn eigen manier den strijd te voeren en vooral in Engeland werkt de re geering krachtdadig mede door elk jaar z.g. ratten-verdelgingsweken te organiseeren. Door het geheele land wordt dan intensief propaganda gemaakt voor rattenverdelging en allerlei middelen daartoe aangeprezen. In ons land wordt de rattenverdelging meer aan het particulier initiatief overgelaten en werkt men in hoofdzaak met scheikundige en bacteriologische middelen. Tot de van ouds populaire scheikundige vergiften behooren vooral preparaten met phosphorus, arsenicum en strychnine, dus drie gevaarlijke vergiften voor mensch en dier. Jaarlijks komen aan de Rijksserum- inrichting zeer vele kadavers ter onderzoek van dieren, die van een dezer vergiften ge geten hebben en het aantal kippen, eenden, honden en katten dat op die manier sneu velt is legio. Dergelijke middelen kunnen dan ook fei telijk alleen maar toevertrouwd worden aan deskundigen, die bij het uitzetten van het vergif de plaatselijke omstandigheden gron dig bestudeeren en naar deze omstandig heden handelen. Wil men ze in kippenren nen gebruiken dan moet men het lokaas 's avonds zetten als de kippen op stok zit ten en altijd bedekken met een mand of kistje, zoodat de kippen er niet by kunnen komen. Verder raad ik allen die ratten wil len verdelgen aan eerst minstens een week op bepaalde plaatsen schoteltjes met lokaas te zetten zonder vergif. Dit is een uiterst belangrijke zaak die bijna steeds vergeten wordt. Als regel geschiedt rattenverdelging aldus Men denkt dat men ratten heeft of ziet enkele ratten en gaat nu naar een drogist om rattenvergif of schrijft op een der tal rijke advertenties in pluimvee- of andere bladen. Zoodra het vergif gekocht is wordt het al of niet met lokaas op een schoteltje gezet en nu gaat men rustig slapen met de gedachte, dat de ratten wel zoo vrien delijk zullen zjjn het vergif op te eten en dan dood te vallen. In werkelijkheid profi teert van dit systeem alleen de rattenver- gif-verkooper en hebben de ratten er bitter weinig last van. Als de ratten op zekeren dag op plekken waar ze vaker komen, scho; teltjes vinden met het een of ander vergif, zijn ze wel zoo slim er niet dan bij hooge noodzaak aan te komen, of ze slepen wat weg en bewaren het tot later. Is er één domme rat die toch onvoorzichtig is en snel wat snoept en ziek wordt of dood gaat, dan is dit een prachtig waarschuwingsteeken voor de andere ratten, die het vergif voor taan niet meer aanraken. Bovendien moet het lokaas gekozen worden naar den smaak der ratten. Ratten in kaas pakhuizen zullen graag eens wat anders hebben dan kaas, ratten in een chocolade fabriek of een restaurant houden er weer heel andere lievelingskostjes op na. Het doel moet di)£ zijn; eerst de ratten wennen aan schoteltjes met lokaas en eerst onderzoeken welk lokaas ze gaarne hebben en op welke plaats ze dit lokaas het beste weghalen. Als we ze nu een week lang iederen avond op hun geliefd lokaas vergasten, zijn ze aan lokaas en schoteltjes gewend, eten dat vlug op en komen in grooten getale er op af. Dan geven we op een of meer avonden het lokaas vermengd met vergif en hebben dan kans een aantal ratten te vergiftigen. Dat is dus de methode met scheikundige vergiften, die lang niet altijd afdoende is en zeer gevaarlijk is. Een betere methode met bacteriën, die ziekte onder de ratten veroorzaken, zal ik volgende keer beschrij ven. Tenslotte moeten we ook nog bedenken dat plekken, waar ratten iets van hun gading vinden, veel ratten aantrekken, Als we nu op één slag op zoo'n plek alle ratten zouden kunnen dooden, dan zit het hok na enkele maanden, als we den strijd niet blijven voortzetten, toch weer vol ratten. Dr. TE HENNEPE. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. De omvang van het vervoer in Mei en Juni. Naar van de zjjde van de K.L.M. aan ons wordt medegedeeld, heeft het vervoer van passagiers en goederen op de luchtlijn van Rotterdam naar Haamstede en Vlissingen bedragen: In Mei Rotterdam-Heemstede 39 passa giers heen, 34 terug; 529 K.G. goederen heen, terug nihil. Rotterdam—Vlissingen 16 p. heen, 17 terug; 6 K G. g. heen, terug nihil. In Juni Rotterdam—Haamstede 59 p. heen, 51 terug; 452 K.G. g. heen, terug nihil. Rotterdam Vlissingen 31 p. heen, 21 terug; heen geen goederen, terug 18 K.G. Bovendien was er een transito-verkeer in Mei van 1 p.' Vliss.-Amst., 1 p. Amst.— Vliss., en 1 p. Haamst. Amst. In Juni4p. Vliss. Amst., 5 p. Haamst. Amst.,en 2p. Amst. Haamst., benevens vervoer van 1 K.G. goed. van Haamst. naar Kopenhagen. Van het verkeer tusschen Haamstede en Vlissingen had men op het vliegveld Waal haven de cjjfers niet. Wij vonden in de Middelb. Ct. een soort gelijke opgave van het verkeer op de Zeeuw- sche luchtlijn, doch stuiten hier op het raad sel, dat die opgave, welke naar het blad meldt eveneens van de K.L.M. was ontvan gen, met de onze niet overeenkomt. Voor de juistheid van bovenstaande cijfers stond men aan het vliegveld Waalhaven in. CHICAGO. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn er te Chicago in de wijken waar vele negers wonen ernstige vechtpartijen geweest tus schen blanken en kleurlingen. Honderden menschen, zoowel mannen als vrouwen, Damen aan de verwoede kloppartjj deel en er moest veel politie aan te pas komen om de orde te herstellen. Pas op de bedreiging dat er met traangassen zou worden gewerkt, kwamen de vechtersbazen tot bedaren. Hon derden lieden zijn in hechtenis genomen. Het schijnt dat de relletjes zijn ontstaan door pogingen van de politie om een com munistische bijeenkomst van kleurlingen te verstrooien Landarbeidersstaking in de provincie Groningen. Wegens een loongeschil hebben land arbeiders te Garmerwolde, Harkstede, Schar nier en Siddeburen den arbeid neergelegd. Gedenkteeken Joh. H. Been te Brielle. De onthulling van de bank met plaquette ter nagedachtenis van Joh. H. Been is be paald op a.s. Zaterdagmiddag 3 uur, op het Asylplein in Den Briel. Burgerlijke Stand. SOHMELSDIJK. GeborenMaarten Adriaan, z. v. A. Kaptein en Jannetje Adriana van Es. Overleden: Grietha Bakker, 74 j., weduwe van Maarten Jacob de Gast. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Marinus de Bonte j.m. 27 j. en Pieternella Adriana Gestel j.d. 25 j.

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 3