Leest „Onze Eilanden" PREDIKBEURTEN. >od l D. 6 5E s Bulletin C. Moelijker Sommelsdijk WOENSDAG 20 JULI 1932 De Tarwe-Centrale DE WILDERNIS OVERWONNEN. j| BINNENLAND J Kruisbessen (rijp) 0,15 tot ƒ0,23 per bg, Blauwe druiven 0,54 per k.g. Boonen groote 1,50 tot 3,60 per 100 k.g. dubb. stam 15,- tot ƒ24,- p. 100 k.g, stamsnij 8, - tot 14, - p. 100 k.g. stoksnij 20, - tot 26, - p. 100 k ,g. Tomaten A 13,70 psr 100 k.g. B 12,50 per 100 k.g. C 12,50 per 100 k.g. n CC 5,10 per 100 k.g. bonken 0,05 tot 0,08 per k.g. Komkommers (w.) 8,- tot 11,- per 100. Augurken 0,24 tot 0,53 per kistje. Peen 1,50 tot 4,50 per 100 bos. 2,90 per 100 kg. Kroten 0,80 tot 1,50 per 100 bos. Kool (roode) ƒ3,— per 100 stuks. (savoye) 2,10 per 100 stuks. Bloemkool I 5,30 per 100 stuks. Andijvie 2,20 per 100 krop. Uien 1,20 per 100 k.g. Sjalotten 2,70 per 100 bos. Rhabarber ƒ2,— per 100 bos. Doperwten 0,04 tot 0,12 per k.g. Peulen 0,08 tot 0,16 per k.g. Witte Asperges 0,22 tot 0,32 per bos. Blauwe 0,11 tot 0,21 per bos. Meloenen 0,17 per stuk. HET AANTAL BIOSCOPEN IN DE WERELD. (Naar betr. schatting). 1. Vereenigde Staten 17.000bioscopen Duitschland3.000 3. Unie der Sovjetrepublieken 4.000 4. Groot-Brittannië 3.500 5. Frankrtjk 3.000 6. Italië2.200 7. België600 8. Nederland300 10. Op de geheele wereld 50.000 GEVLEUGELDE WOORDEN. De eerste liefde dood niet; men sterft aan de laatste. Menschen dwalen wel eens. Een dwaze volhardt alleen in zijn dwaling. Een wijze verandert nog, wel eens zyn meening een dwaas nimmer. Een der voornaamste factoren van het pacifisme is het celibaat!... Zondag 17 Juli 1932. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Vroegindeweij uit Wilnis. Sommelsdijk, vm. leeskerk en 's av. ds. v. Asck. 3irksland, vm. en 's av. ds. v. d. Wal. Berk in gen, vm. en 'sav. dhr. O ver weel. Melissant, vm. ds. Bouw eo 's av. leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. dhr. Bouman. ïoedereede, nam. ds. Bouw. Duddorp, vm. en nam. ds. van Ameide. Vieuwe Tonge, vm. leeskerk en nam. ds. Dekker. )ude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. )oltgensplaat, vm. ds. Dekker en'sav.leeskerk. tangstraat, vm. en 's av. dhr. Vetter. )en Bommel, vm. leeskerk en nam.ds.Polhuijs. Stad aan't Haringvliet, vm. ds. Polhuis en's av. leeskerk. VEREENIG1NG VRIJZ. HERV. Sommelsdijk (Langeweg), vm. 10 uur ds. W. v. d. Vegte uit Wageningen. GEREFORMEERDE KERK. liddelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, vm. en 'sav. leeskerk. Duddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. ds. de Lange. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. leeskerk en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Ligtenberg uit Rotterdam. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Laman ui' Apeldoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. iiin <kee eweg) ingstel- :LIJK. alle en ver- :rs bij uttel iddel per sten. Geen belemmering, maar steeds waarheid Een ieder die van ondergetee- kende of zijn agenten inFlakkee en in Zeeland een of meer Unie obligaties koopt en vol gens de trekking der 460ste Staats loterij met een prijs uitvalt, wordt door ondergeteekende denzelfden dag uitbetaald. HooSdvert.: der N.V. de Unie. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTËNTIËN van 6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f \tper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent» Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 71 te ROTTERDAM brengt het volgende ter keunis van belanghebbenden: Het is bekend, dat van de te velde staande tarwe een zoo groote opbrengst is te ver wachten, dat het bij het thans in de Tarwe- wet bepaalde maximum-mengpercentage van 25 niet mogelijk is het gebeele kwantum in het brood te laten verwerken. Er zal ver moedelijk meer dan 100.000 ton tarwe op de vrije markt moeten worden verkocht. Teneinde toch een behoorlijken prijs aan de verbouwers te kunnen uitkeeren is dooi de Minister van Economische Zaken en Land bouw bepaald, dat voor de Vita-tarwe 15,— (excl. kosten) mag worden berekend. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat het dan mogelijk zal zijn voor tarwe, die aan de gestelde eischen voldoet, gemiddeld 12,— per 100 Kg. te kunnen betalen. De tegenwoordige marktpositie ia echter der mate ongunstig, dat genoemde 12,- zeer zeker niet bereikt zal worden, in tegendeel misschien nauwelijks 11,— aan de boeren kan worden uitgekeerd. Ten aanzien van den verkoop van vrije tarwe T.C.-tarwe) zijn door het bestuur der Tarwe-Centrale voorloopig de navolgende voorschriften gegeven. De te leveren kwaliteiten en de verkoop condities worden door de Tarwe-Centrale in overleg met de Gewestelijke Tarwe-Organi- saties vast gesteld. De T.C.-tarwe wordt door tusschenkomst van de Tarwe-Centrale verkocht waarbij ze zich kan bedienen van de bemiddeling van de Gewesten of andere door haar erkende personen. Er zullen twee soorten T.C.-tarwe worden onderscheiden, nl. a. ongedenatureerde tarwe, b. gedenatu reerde tarwe. Van de onder a genoemde soort moet de Tarwe-Centrale kunnen con troleeren of deze inderdaad wordt verwerkt of zoodanig gemengd dat teruglevering aan landbouwers of erkende handelaren is uit gesloten. Voor de controle bij het eventueel dena- tureeren dezer partijen groot of klein, wordt door de Tarwe Centrale 25,- per party aan het gewest in rekening gebracht, welk bedrag aan koopers wordt door berekend. De onder 'o. genoemde soort wordt door, vanwege, of onder contróle van de Tarwe- Centrale gedenatureerd door kleuren of men gen, waarna deze tarwe verder in den handel geheel vrij is. Voor de contróle op deze denaturatie wor den geen kosten in rekening gebracht. Het kleuren zal geschieden door toevoe ging van een absoluut onschuldige kleurstof, welk procédé reeds veelvuldig in de praktijk met succes voor een dergelijk doeleinde is toegepast. Het mengen kan met gebroken mais, gerst of dergelijke geschieden, geheel in overleg met den kooper, mits de bedoeling de tarwe te denatureeren wordt bereikt. De Tarwe-Centrale kan onder bepaalde voorwaarden een landbouwer zijn eigen tarwe aan hem zelf te laten verkoopen, waardoor de landbouwer toch in het bezit van de „kop" kan komen. De kosten voor monsterneming en controle op de in dit geval verplichte denaturatie door vermenging komen voor rekening van den landbouwer. Er zal zooveel mogelijk op monster wor- FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 49) Toen begon hij de achtervolging van Brandt. Het einde werd nu slechts een kwestie van tijd. Uithoudingsvermogen, snelheid en kracht, alles leek in zijn voordeel. Het was een trieste Novem berdag. Zware wolken dreven over hem heen. De wind kreunde door de takken en joeg de dopde blaren rusteloos voort. Met verbazingwekkende snelheid kwam de woudlooper vooruit. Hij wist, dat Brandt de vlakte had opgezocht. Maar dit trof hem niet als iets bijzonders, voor hij ten derde male constateerde, dat de bandiet om een heuvel was heengeloopen. Brandt scheen moe te worden. Hoe kon dat? Jonathan wist er geen andere uitlegging aan te geven, dan dat een verwonding hem verzwakte. Zeer in het nadeel van den bandiet was boven dien de omstandigheid, dat hij een makkelijk be gaanbaar terrein had verlaten om de wildernis noordelijk van den Ohio door te trekken. Zelfs de Indianen waagden zich zeiden tusschen de doornige struiken, die daar groeiden. De droogte had het water uit de beken doen verdampen en ook dit vormde voor Brandt een kwade factor. den verkocht, zoowel voor directe levering als in voorverkoop, een en ander uit de hand of door middel van veiling. De provisie voor tusschenpersonen is bepaald of 0,05 per 100 k.g. Behalve voor de prima-krop partijen zal als regel ineenheden van 10.000k.g. worden verkocht. By het koopen van meer eenheden, welke ineens worden ontvangen, zal voor iedere meerdere eene korting op den prijs van tot een maximum van 4J% over de geheele partij worden toegestaan. Voor partijen grooter dan 500 ton kan een afzonderlijke reductie-regeling worden overeengekomen. Verkoop-condities, veilingvoorwaarden en arbitrage-bepalingen zullen nabekendmaking voor belanghebbenden by de Tarwe-Centrale verkrijgbaar zijn. Er zal geen tarwe worden verkocht aan hen, die geen voldoende zekerheid bieden, dat de tarwe zijn juiste bestemming zal verkrijgen. Vanaf 1 Augustus 1932 zal met het ver handelen der T.C.-tarwe een aanvang worden gemaakt. INDRINGER RANDT EEN VER PLEEGSTER AAN. Zaterdagnacht omstreeks twee uur heeft een tot dusver onbekend gebleven persoon zich door inklimming toegang verschaft tot het Kinderhuis „Kinabu" te Soesterberg, waar hij een zuster, die geheel alleen in het gebouw was, ter verpleging van een ziek kind, heeft aangerand. Toen de man de vlucht genomen had, heeft de zuster om hulp ge roepen. De heer Kramer, die in de nabijheid woont, snelde daarop toe en heeft onmid dellijk de politie te Amersfoort en Soester berg gewaarschuwd. Deze waren spoedig met een politiehond ter plaatse. Het onder zoek heeft echter nog geen enkel resultaat opgeleverd. MOEILIJKE REDDING. Twee meisjes op den Rergschen Plas met een kano omgeslagen. Zondagmiddag is op den Bergschen Plas te Hillegersberg door een windvlaag een kauo omgeslagen. Met de grootste moeite werden de twee inzittende meisjes uit Rot terdam afkomstig door de bemanning van een motorboot gered. De meisjes zijn per auto naar huis gebracht. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Twee motorrijders te Hillegersberg zwaar gewond b\j een botsing met een auto. Zaterdagavond te half twaalf is de motor- rflder J. v. E. uit Hillegersberg op de Molen laan aldaar met een snelheid van ongeveer 70 K.M. op een stilstaande taxi gereden. Op de duo van den motor zat W. v. H. uit Rotterdam. De bestuurder en duo-rijder wer den over den auto heen geworpen. Beiden zijn met zware verwondingen en in zeer ernstigen toestand per auto naar het zieken huis gebracht. Dr. v. Dijk en Dr. Jongedius waren aanwezig. De politie heeft zoowel auto als motor in beslaggenomen. Demotor Jonathan zette kalm door, wetend, dat hoe ver der Brandt doordrong in deze wildernis, te erger het voor hem zou worden. De bandiet zou niet bij de rivier durven komen voor hij Fort Henry was gepasseerd, doch de tocht daarheen zou hem reeds ten doode toe vermoeien. In den loop van den middag werd het terrein nog moeilijker begaanbaar en bet bleek onmogelijk, toen de schemering viel, de vervolging voort te zetten. De woudlooper bouwde een vuur en legde zich te slapen. In den vroegen morgen werd hij wakker, op geschrikt, naar hij meende door een schot in de verte. Hij roosterde zijn vleesch zorgvuldig en at smakelijk, als een jager, die honger heeft, zou doen. Nauwelijks had hij weer een mijl afgelegd, of het spoor van Brandt liep samen met dat van iemand anders. De woudlooper verbaasde zich niet licht, maar dit had hij toch het minst van alles verwacht. Een vluchtig onderzoek bracht hem tot de conclusie, dat Legget en diens Indiaansche bondgenoot hier langs waren gekomen, vluchtend voor Wetzel. De morgen ging langzaam voorbij. De woud looper volgde als een hond het spoor. De middag kroop om. Langs zandige oevers, door ten deele opgedroogde moerassen, tusschen doornige struiken leidde hem zijn weg. Zijn beenen verloren hun veerkracht niet, maar zijn borst zwoegde, en zijn gezicht dreef van het zweet. Toen het duister inviel, voelde hij zich moe. Hij kroop tusschen de struiken, at een stuk vleesch en viel in slaap. Toen hij wakker werd, schemerde het reeds. Hij voelde zich mat en huiverig. Weer legde hij een vuur aan om een ontbijt gereed te maken. Plotseling werd hij opgeschrikt door den knal van een schot; twee andere schoten volgden was versplinterd. Volgens ooggetuigen ligt de schuld geheel aan den motorrijder. Zon dag was de toestand van de slachtoffers nog steeds bedenkelijk. OP WANDELENDE MEISJES INGEREDEN. Een ernstig verkeersongeluk in Loenen. Zondagmiddag omstreeks half vijf is in de scherpe bocht van den Rijksstraatweg tusschen Loenen en Nieuwersluis onder het buurtschap Nieuwerhoek een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Op dat tijdstip liepen daar aan des rechter kant van den weg twee meisjes te wandelen in de richting Nieuwersluis. Uit tegenover gestelde richting naderde in volle vaart een luxe auto, die te veel links aan hield. Tevens kwam uit de richting Amsterdam een motorrijder aangereden, die zich plotse, img voor de auto geplaatst zag. Deze gooide toen zijn stuur om en kwam met zijn voer tuig, waarop zich ook nog een duo-rijdster bevond, pardoes tusschen de wandelende joDge dames terecht, om vervolgens tegen een boom te rijden. De beide meisjes werden tegen den grond geslagen en bleven met ernstige wonden aan het hoofd liggen. De berijders van het motorrijwiel vielen even eens. De man kwam er met een lichte wonde aan den knie af, terwijl de vrouw met den schrik vrij kwam. De burgemeester van Loe nen, tegenover wiens woning het ongeluk gebeurde, en dokter Posthutna waren spoedig aanwezig om hulp te verleenen. Een der meisjes, de 18-jarige mej. De Haan, die te Loenen logeerde, is per auto van den Genees kundigen Dienst der gemeente Utrecht met een ernstige schedelbreuk en hersenschudding naar de Rijksklinieken aldaar vervoerd. Het andere meisje, een nichtje van het eerstge noemde slachtoffer, eveneens De Haan ge- heeten en te Loenen woonachtig, is met een ernstige hoofdwonde naar haar woning ver voerd. Het motorrijwiel schijnt geen groote snel heid te hebben gehad en werd slechts licht beschadigd. Het ongeval moet behalve aan het te snelle rijden van de auto, die het veroorzaakte, eveneens worden toegeschreven aan den te smallen weg ter plaatse, waar een wandelpad ontbreekt. UIT DE ROCHT GETROKKEN. Duo-passagier in ernstigen toestand naar 't ziekenhuis. Zondagavond kwam de motorrijder Garis vanuit de richting Wouw naar Bergen op Zoom gereden. Achterop zat een zekere J. Vriens uit Bergen op Zoom. Tengevolge van de duisternis en mede door te groote snel heid kon de motorrijder juist voor Bergen op Zoom de bocht niet nemen en vloog hierdoor tegen een boom. De duorijder "Vriens kwam op het trottoir terecht en kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd. Het slachtoffer is nadat eenige doctoren hulp hadden verleend in zeer ernstigen toestand naar het algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom overge bracht. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Het motorrijwiel is door de politie in beslag genomen. DAMEINBRAND GERAAKT TE ZWOLLE. Na het haar met benzine te hebben ge- wasschen. Aan zware ver wondingen overleden. ZWOLLE, 17 Juli. Hedenochtend om snel achter elkaar. Al klonken die zwak en ver in het westen, Jonathan wist met zekerheid, dat het eerste schot moest zijn gekomen van Wetzel's wapen. Hij meende, dat het derde afkomstig was van Brandt. „Legget kon dan wel eens een heele goede reden hebben gehad om niet te schieten," bedacht hij grimmig. Hij wist nu zeker, dat Wetzel de vluchtelingen op het spoor was en begon op nieuw den tocht. Weer werd het een trieste dag. Kil drensde de regen neer uit het noordwesten. Jonathan wikkelde zijn geweer in oliedoek; hij was weldra doornat. Zelfs voor zijn ijzersterk lichaam was een tocht over zulk een zwaar terrein een beproeving. De morgen ging voorbij, maar het weer werd kouder en slechter. De korte middag gaf hem niet veel tijd meer, te grooter bezwaar, nu de regen de sporen uitwischte. Midden in een boschje katoenboomen kwam hij bijeen vijver, die verborgen lag tusschen de strui ken. Hij herkende dit plekje. Hier had hij eens gedurende een winter op beren gejaagd, toen de moerassen lagen dichtgevroren. De woudlooper zocht de oevers af en volgde toen weer het oude spoor. Voorbij den vijver leidde dit langs een groot stuk rots. Daar stond een Indiaan geleund en hij was op het punt, te schieten, toen de wonderlijke, starre houding van den wilde hem deed begrijpen, water gebeurd was. De man had een wond van den .schouder tot het midden van de borst. Vlak bij hem op den grond lag Legget. Ook deze was dood. Hij lag met uitgespreidde armen, terwijl het heft van een mes nog uit zijn borst stak. De grond toonde sporen van een wanhopige worsteling. De struiken waren gekneusd en ge knakt door zware lichamen. Steenen en bladeren ongeveer 10 uur heeft zich in perceel Enk straat 39 alhier een vreeselijk drama afge speeld. De 36-jarige onderwijzeres mej. G. G. die reeds geruimen tyd bedlegerig was, had zich 's ochtends het haar gewasschen met ben zine. Zy schijnt zich naderhand weder op bed te hebben begbven, en toen het hoofd te dicht by een lichtje te hebben gehouden, dat naast haar bed op een tafeltje stond. In minder dan geen tijd geraakte de vrouw in brand. Zij vluchtte naar de keuken, waar de vlammen van haar kleeren ook op de meu belen oversloegen. Huisgenooten waren luid keels om hulp roepend de straat opgesneld, maar toen eindelijk een voorbijganger het huis was binnengegaan, was het reeds te laat. Het slachtoffer lag geheel met brand wonden overdekt in het brandende vertrek. Zij ademde nog eenige oogenblikken, doch spoedig daarop trad de dood in. Het lijk werd later overgebracht naar het Sophia- ziekenhuis. Intusschen waren de huisgenooten erin geslaagd nog voordat de politie, die door buren was gewaarschuwd, was gearriveerd, de vlammen in de keuken met een straal van de waterleiding te blusschen. Het gebeurde veroorzaakte, zooals begrij pelijk is, op den Zondagmorgen in de anders vry stille buurt, een groote consternatie. AVONTUUR VAN ARNHEMS BRANDWEER. ARNHEM, 17 Juli. In den afgeioopen nacht werd de Arnhemsche brandweer ge alarmeerd voor een boerdertjbrand in de gemeente Huissen. De burgemeester van Huissen riep de assistentie van Arnhem in en de Arnhemsche brandweer vertrok met groot materieel. Een schoorsteenbrand in de boerderij had zich n.l. uitgebreid en het rieten dak aan getast en de Huissensche brandweer kon het vuur met haar kleine motorspuit niet mees ter worden. Het bleek echter, dat de Arnhemsche brandweer het met haar kleine motorspuit af kon. Op den terugweg is de groote motor spuit, die geen dienst behoefde te doen,tot aan de assen in de klei weggezakt. Eerst hedenmorgen kon met vereende krachten de zware auto weer op steviger grond worden gebracht. Met dat al is de Arnhemsche brand weer bijna twaalf uur in touw geweest. BOERDERIJ AFGEBRAND IN GROOTEN IJ-POLDER. Felle vuurgloed aan het Noordzee-kanaal. De Amsterdamsche brandweer te Iaat ge waarschuwd. Schuur reeds ingestort toen blussehingswerk kon beginnen. AMSTERDAM, 17 Juli. Een donker- 100de gloed, welke gisteravond boven den Grooten IJpolder hing, bewees, dat er een brand van beteekenis woedde. Ofschoon de Groote IJpolder ter plaatse onder de hoofd stad valt, was de beroepsbrandweer toch niet de eerste, die van het gebeurde in ken nis werd gesteld. Om ruim tien uur werd de brand ontdekt door voorbijgangers, die over den weg langs het Noordzeekanaal fiet sten, waaraan het dubbele steenen woonhuis, dat den Rijkswaterstaat toebehoort, staat Zij klopten de bewoners op. Iu het groote woonhuis woont de familie J. Stangen. Deze werd gewekt en verliet in allerijl het per- droegen bloedvlekken. Legget's pols was blauw gekleurd, een gevolg van Wetzel's ijzeren greep. Op zijn onaangenaam gezicht lag een verstarde, duivelsche uitdrukking. Dierlijke doodsangst sprak nog uit de starende oogen. Jonathan vond Wetzel's spoor, dat leidde in de richting van de rivier en begreep er spoedig uit, dat zijn vriend thans de achtervolging van Brandt op zich had genomen. De woudlooper moest de doodelijk vermoeide vluchtelingen bij het aanbre ken van den dag hebben verrast. De Indiaan, ongetwijfeld de schildwacht, moest op zijn post zijn ingeslapen om nooit weer wakker te worden. Legget en Brandt hadden vergeefs geschoten. Zane begreep niet, hoe het kwam dat Wetzel Brandt op zoo korten afstand had gemist. De kerel moest ontkomen zijn, terwijl Wetzel op Legget aanviel om het zwaarste gevecht van zijn geheele loopbaan te wagen. Terwijl hij dit overdacht, volgde Jonathan Brandt's spoor tot waar liet eindigde in de rivier. Ook Wetzel was hier geweest. Hij had langs den zandigen oever stroomafwaarts een spoor achter gelaten, terwijl de bandiet door het water moest hebben geloopen om zijn spoor te verbergen. Op een gegeven oogenblik wendde Wetzel's spoor zich naar het Zuiden. Jonathan begreep deze beweging niet. Te wonderlijker was het, omdat slechts weinig verder de vluchteling het water had verlaten. Zijn sporen naderden nu Fort Henry. Jonathan volgde ze en kwam bij het eiland, dat recht tegen over de nederzetting lag. Nog steeds was er niets te zien van Wetzel. Het spoor van Brandt ging hier geheel en al verloren. Jonathan waadde door het eerste kanaal, dat smal was en ondiep en haastte ceel. Dit was nog niet door den brand aan getast. Wèl was dat het geval met een zeer groote landbouwscbuur, welke dertig by dertig meter meet en die vrijwel geheel van hout is opgetrokken. Deze schuur is het eigendom van de weduwe Stolwijk en be vatte tal van landbouwgereedschappen, kar ren, en een tractor. In een afgeschoten ge deelte woont de los werkman A. Steensma. Ook deze verliet met zijn gezin de bedreigde schuur. Hij slaagde er niet in iets van zijn bezittingen te redden. Het vuur greep als razend om zich heen. De hooge schuur met inhoud was, aange blazen door een zacht avondwindje, spoedig een vuurzee. De hemel was rood gekleurd en de vlammen sloegen hoog op, vrijwel dadelijk het steenen woonhuis, dat twee ver diepingen en een vliering heeft, aanstekende. De vuurverachijnselen werden nog heviger en zij waren van dien aard, dat veel nieuws gierigen zich langs den Spaarndammerdijk schaarden om den brand uit de verte gade te slaan. De vrijwilligers van den Grooten IJpolder spoedden zich, dadelijk na het zichtbaar wor den van het vuur, naar den weg langs het Noordzeekanaal. Zij sleepten hun handspuitje mede en gaven water, dat uit een kleine sloot betrokken werd. De eene straal, welken het spuitje produceerde, kwispelde dapper tegen het vuur, doch beteekende weinig in verhouding tot de felheid van het vuur. Pas om bij elven bereikte de mededeeling de beroepsbrandweer. Deze rukte met de motorspuiten van de hoofdwacht Prinsen gracht en van den post Haarlemmerplein uit. Na een zeer langen tocht door de vrij slechte wegen van den IJpolder werd de brand bereikt. Het bleek niet mogelijk de motorspuiten op het slootwater aan te slui ten, Het was te oDdiep en te modderig. Daarom reed een der wagens een eind om en stelde zich op aan het Noordzeekanaal. Daar geen brandkranen daar zijn, moest op open water gewerkt worden. Met vier stralen werd de strijd aangevangen. Op dat oogen blik was de schuur reeds ingestort en waren twee varkens in de vlammen omgekomen. De bevelvoerder, brandmeester C. Waltz, liet om versterking telefoneeren, waarop een transportwagen met aangehaaktetweewielige motorspuit, een babyspuit en een manschap- pen- en gereedschapswagen den langen tocht aanvaardden. Ook de hoofdbrandmeester M. Brunet de Rochebrune was tegenwoordig en voorts de ondercommandant der vereeni- ging „Vrijwillige Brandweer" te Zaandam, de heer Van Heynsbergen, die per rijwiel en in uniform was verschenen. Het woonhuis, dat geheel van steen was opgetrokken, brandde geheel uit. De inboedel ging verloren en het spitse dak zakte ineen, een groote menigte vonken opstuwend. De buitenmuren en de binnenmuren konden nog behouden worden. Om één uur des nachts was de brand weer nog met de blussching bezig en tintte een flauwe brandgloed de lucht boven den polder. De oorzaak van den brand vermocht men niet te ontdekken. iiiiHiiiiiuiiiiiiiiiiimniniiiinniiinininiiinininiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiimiiimniiiiiiim zich dwars over het eiland. Op den oever gekomen, liet hij zijn welbekenden, Indiaanschen kreet klin ken. Bijna onmiddellijk volgde een antwoord. Terwijl hij wachtte, gleed zijn blik onwillekeurig langs de zandplaat en daar, loopend de richting van het Fort, hervond hij het spoor van Brandt. HOOFDSTUK XXIV. Kolonel Zane liep heen en weer voor zijn hut; hij zag er ernstig en somber uit. Hij had juist bericht gekregen, dat Jonathan aan de overzijde van de rivier stond te wachten op een van de pioniers, die hem met zijn bootje afhalen zou. Betty kwam naar buiten, vergezeld van de vrouw van den kolonel. „Wat hoor ik?" vroeg Betty, terwijl ze ongerust naar de rivier keek. „Is Jack werkelijk gekomen?" „Ja," antwoordde de kolonel, wijzend op een groepje mannen bij den oever van de rivier. „Dan krijgen we moeilijkheden," zeide zijn vrouw zenuwachtig. „Ik wou maar, dat Brandt zich niet aan jou had overgegeven." „Dat wou ik ook," verklaardde de kolonel. „Wat zou er gebeuren?" vroeg ze. „Daar is Jack al. Silas houdt zijn arm vast." „Hij is gewond," antwoordde Helen. Een groepje mannen en jongens liep met den woudlooper mede en uit de hutten kwamen de pioniers naar buiten loopen. Doch er was geen vroolijkheid, behalve dan onder de kinderen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1