ATOGEN EERSTE BLAD en STUDIE-WATERVERF Iet Beste! in eiken boekhandel. ZATERDAG 16 JULI 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Hoofdpijn a|a en Kiespijn HEERENBMI DE NAAM HARTOGS Witte Asperges O,S3 tot 0,39 per bos. Blauwe f 0,15 tot 0,28 per bos. ONGELUKKIGE FIETSTOCHT. Zondagmiddag maakten de twee gezusters Bach en mejuffrouw Jansen, allen uit Oss, een fietstocht naar Berg en Dal. OpdeHol- lenweg aldaar verloor een der dames Bach op een dalenden weg de macht over het stuur en kwam te vallen. Zy werd met een ernstige hersenschudding en een gekneusde wervelkolom opgenomen en per ziekenauto naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. Ook de beide andere dames vielen en bekwamen verwondingen. Zij konden na in de Johannes de Deo Stichting verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. met SANATOGEN. spieren, krachtig bloed, sterke meer heeft een mensch waar- oodig om zich dóór en dóór ge- pelen. jrom eens eenigen tijd Sanatogen. bouwt nieuwe kracht op in lichaam i. Sanatogen voedt het bloed, het Jieren en verhoogt het weerstands van Uw zenuwen, omdat het de i van gezondheid: phosphor en jerd melkeiwit, bevat. Sterk en ge- ge, na eenige weken Sanatogcn- moeidheid of slapte volkomen over- bben. ICHTEN. kaaltjes, die uit verewakUing der zenuwen Jpoals lusteloosheid, maagbezwaren, slape- I :uze hoofdpijnen en nog vele andere meer, t Sanatogen als sneeuw voor de zon, omdat i voedt en sterkt. [den Sanatogen te gebruiken, de verster- 3 zal zich weldra op Uw geheele ge3tel Sanatogen zal U in korten tijd weer door id maken. Zenuwsterkend Voedsel. ken en Drogisterijen vanaf f. 1.— pe? bus. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 70 Week-revue. Buitenland. Na drie weken van ijverig onderhandelen ia er te Lausanne tusschen Dultschland en de rechthebbenden op schadeloosstelling krachtens het Vredesverdrag van 1918 over eenstemming bereikt. Onmiddellijk na rati ficatie van het te Laussanne gesloten ver drag moet Duitschland drie milliard mark aan obligaties ter beschikking stellen aan de Bank voor Internationale betalingen te 3azel. Duitschland heeft het recht deze obligaties, waarvan de koers van uitgifte is bepaald op 90, te allen tyde zelf terug koopen. De eerste drie jaar mag er met de obligaties niets gebeuren. Pas daarna mag ds Bank ze in den handel brengen, terwijl de rente dezer 5% obligaties slechts behoeft te worden betaald voor zoover de stukken als leeningen in omloop zjjn gebracht. Dit z[jn de voornaamste bepalingen. Bovendien hebben de Duitschers weten te bedingen, dat de obligaties, die over vijftien jaar niet als leening zijn geplaatst, vervallen en dat Duitschland geenerlei verantwoordelijkheid meer voor de oorlogsschulden der geallieer den heeft. Duitschland is dus nu, behoudens ratifi catie door de betrokken parlementen, bevrijd van de zware ketenen van de schadeloos stelling. Wat de Duitschers nu nogalsslot- betaling in het voor hen gunstigste geval hebben op te brengen is dus een betrekke lijk geringe som en voorloopig krijgt Duitsch- land eerst drie jaren van rust om weer wat op krachten te komen. Dit kon ook trou wens bezwaarlijk anders, omdat onder de tegenwoordige omstandigheden van een di recte plaatsing der Duitsche obligaties geen sprake kan zijn. Niemand zou nu zoo dwaas en lichtzinnig met zijn overgebleven spaar- duiten omspringen door het koopen van deze Duitsche obligaties. Wanneer Duitsch land zich in de eerste jaren niet voldoende zou weten te herstellen, dan bestaat zelfs de mogelijkheid dat Duitschland er zonder geldelijke offers afkomt. De groote vraag van nu is alleen maar of alle betrokken parlementen de te Lausanne gesloten overeenkomst zullen ratificeeren. Want wanneer zulks niet mocht geschieden dan staat alles weer op losse schroeven, Vooral de Duitsche regeering zal moeite hebben den Rijksdag tot ratificatie te bewe gen. Zoodra de resultaten te Lausanne in Duitschland bekend werden, gaven de uiterst rechts georienteerde bladen onmiddellijk een scherpe critiek en werd Von Papen verweten, dat wat hij te LausaDne heeft verricht, niets anders was dan het voortzetten van de po litiek van dr. Brüning. Aanvankelijk werd het bereikte resultaat te Lausanne heel wat gunstiger beoordeeld onmiddellijk na het bekend worden hiervan, dan eenige dagen later. Blijkens een uit lating van Herriot schuilt er namelijk nog een leelljk addertje onder het politieke gras. Herriot heeft namelijk aan de Fransche journalisten verklaard, dat alle schuldeischen- de naties zich op hun eerewoord hebben verplicht, dat zij voor het geval, dat de re geling harer eigen schulden met de Ver. Staten niet tot een bevredigende oplossing FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEO fOeautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 48 Twee van de roodhuiden wisten zich vrij te inaken en vlogen overeind, doch Legget en de derde roodhuid werden in een vreeselijken strijd gewikkeld. De bladeren stoven als in een warrel wind opgejaagd om hen heen. Legget scheen tot razernij te zijn gebracht, te oordeelen naar zijn heesch gebrui, terwiji de Indianen gilden van krankzinnigen angst. De beide roodnuiden liepen om de vechtenden heen, trachtend een geweer of een tomahawk te gebruiken. Boven het geluid van de worsteling klonk een diep onheilspellend gekreun. Wetzel," mompelde Brandt, huiverend, terwijl hij gefascineerd het schouwspel gadesloeg. Opnieuw klonk van de rots de losbranding van een geweer. De roodhuid, die met zijn vuurwapen trachtte Wetzel te treffen, zonk geluidloos achter over. Zijn stamgenoot uitte een woesten schreeuw en vluchtte. De worsteling was te vreeselijk, te benauwend, °n> lang te kunnen duren. De Indiaan en de bandiet waren in het nadeel. Zij konden niet uithalen tot een slag. Gedurende een enkel oogenblik werd de leidt, op haar oude posities zullen blijven. Aan de slotregeling met de Amerikanen, waarover zich in laatste instantie ook het Fransche parlement zal hebben uit te spre ken, blijft alles ondergeschikt. Duidelijker en korter gezegd, als Amerika geen schrap door de schuiden haalt, dan wordt de overeenkomst door deschuldeischers van Duitschland niet geratificeerd. In Amerika is men over deze uitlating van Herriot gebelgd. Er is geen denken aan dat Amerika op het oogenblik bereid is een streep door zijn vorderingen te halen. Dit is meer dan eens onomwonden verklaard en pas na afloop der laat in den herfst te houden presidentsverkiezingen valt er met Amerika hierover te praten, niet eerder. De wijze waarop de ontwapeningsconfe rentie te Genève tot nu toe de bekende ont wapeningsvoorstellen van Hoover zijn behan deld, is bovendien weinig geschikt om de Amerikaansche publieke opinie erg gunstig ten opzichte van de verdwaasde Europeanen te stemmen. De Japanners willen er heele- maal niets van weten, de Franschen zien het nog liever vandaag voor altyd getorpe deerd dan morgen en uit de onlangs door Baldwin in het Lagerhuis bekend gemaakte Engelsche voorsteilen blijkt zonneklaar, on danks alle vriendelijke verklaringen over Hoover's plan, er inderdaad niets van hebben moet. Het staat dan ook te vreezen dat er van dit verdienstelijke plan van Hoover, dat een daadwerkelijke,en onmiddellijke verlichting der veel te zware militaire lasten zou brengen, weinig of niets terecht zal komen. Over enkele dagen wordt de ontwapeningsconferentie tijdelijk geschorst, de heeren deskundigen z(jn moe en moeten eens wat uitblazen, zon der eenig zichtbaar resultaat te hebben be reikt. De kleinere staten, waaronder ook ons land, hebhen hun uiterste best gedaan om althans op bepaalde punten een definitief resultaat te bereiken, doch zoolang de groote broers al deze pogingen weten te saboteeren, is kans op succes eenvoudig uitgesloten. In werkelijkheid is er te Lausanne nog heel weinig bereikt, hangt de zaak nog te veel in de lucht en te Genève heeft men tot nu toe nog niets anders weten te doen dan elkaar doodpraten en kostbaren tijd en niet minder kostbare duiten te verknoeien. Er komt nu binnenkort een economische wereldconferentie, waartoe ook Amerika is uitgenoodigd, doch de eerste maanden zal er een politiek van afwachten worden ge voerd. In Duitschland wordt ook ondanks de plotselinge ongewone warmte de verkiezings strijd met groote heftigheid voortgezet. De oogst van bloedige straatgevechten van Zater dagavond tot en met Maandagavond bedroeg niet minder dan 12 dooden en 150 gewonden, meerendeels ernstig. Een korte aanhaling uit de verkiezingsproclamatie der nationaal- socialisten illustreert de heftigheid van den strijd. Deze aanhaling luidt: Het volk moet thans beslissen, of Duitschland nog verder het paradijs voor alle knoeiers en oplichters zal zijn, of weer het land van eer, discipline, vrijheid en nauwgezette verantwoordeltjk- ltjkheid zal worden. Men kan evengoed een gestalte van Legget zichtbaar, maar hij werd om gewenteld en geen tien tellen later was de machtige gestalte van den woudlooper boven. Legget wist zich los te rukken op het oogen blik, waarop de Indiaan stuiptrekkend den strijd opgaf. Met enkele sprongen verdween de bandiet in de kloof. De woudlooper vloog naar de rots, trok zich aan een overhangenden tak op en was bijna even vlug uit het gezicht als Legget. .Hij moet zijn geweer nog halen," mompelde Brandt, die er zich eerst nu rekenschap van gaf, dat hij er geen oogenblik over gedacht had, zijn kameraad te hulp te komen. Hij troostte zich in de zekerheid, dat het toch volkomen nutteloos zou zijn geweest. Van het oogenblik af, waarop de woudlooper Legget greep, totdat hij op de rots klom, waren zijn bewegingen ongelooflijk snei ge weest. Het was zelf., ondoenlijk, op hem te schieten en dc bandiet begreep, hoe zuinig hij moest zijn met den kogel op zijn geweer. „Wetzel, is toch een wonder," bedacht Brandt in onwillekeurige be wondering. „Nu achtervolgt hij Legget en dien roodhuid, terwijl Zane op mij wachten blijft. Hij zal waar schijnlijk wel aan het langste eind trekken, maar ik geet het nog niet gewonnen. Wat krijgen we nu weer?" Hij voelde iets warms op zijn hand. Bloed liep uit zijn mouw. Tot zijn ontsteltenis merkte hij, dat zijn verwonding weer was gaan bloeden. Wan hopig vloekend trachtte hij het verband vaster te leggen. Toen greep hij zijn geweer en gluurde naar de rots. Het werd moeilijk adem te halen. Zijn keel en oogen deden pijn. De hitte bracht hem plotse ling tot het besef, dat de hut in lichte laaie stond. vos als bewaker van een kippenren aanstel len, dan Hitier en zijn volgelingen als de strijders voor vrijheid. In Belgis is in het mjjngebied van de Borinage een mijnwerkersstaking uitgebro ken, welke zich zeer snel heeft uitgebreid tot andere industrieën en waarby de com munisten er aanvankelijk in slaagden de massa tot daadwerkelijk verzet aan te zetten. Op verschillende plaatsen is het tot ernstige botsingen tusschen de stakers en de politie gekomen, waarbij enkele dooden en gewon den zijn gevallen. Hulp der troepen is noodig geweest om de orde te herstellen. In de stabingsgebieden is overal de staat van beleg afgekondigd. Nadat de leiders der moderne vakbonden er in geslaagd zijn de leiding weer in handen te krijgen, is de toestand veel rustiger geworden. Ook het arresteeren van een aantal leiders der communisten heeft in dezen gunstig gewerkt. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 et. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Adv.) KWALITEIT BLIJFT AAN DB SPITS. Waarom de Nederlandsche vroege aardappel verdrongen wordt door de puike imports. Vroege aardappelen zijn, vooral in Noord- Holland, buitengewoon goedkoop. Engeland kan meestentijds de geregelde groote ver schepingen uit Nederland niet verwerken. Duitschland heeft enorme importen uit Italië, terwjjl verschillende gebieden in Duitschland diverse plaatsen reeds van vroege aardap pelen voorzien. Met dit alles is onzekwee- ker niet gebaat, schreef „Handel en Tuin bouw" dezer dagen, en komt er bij hem geen geld in het laatje, met andere woorden, de aardappelteelt is voor veel kweekers een strop. Groote partijen Malta-aardappelen, in vaten verhakt, die een lange zeereis achter den rug hebben, worden in onze havenplaatsen regelmatig verkocht. Op het eerste gezicht zou men denken: dat is bier naarMünchen brengen. Nederland, dat op het oogenblik een dagelijksche productie heeft van tien duizenden balen, heeft geen behoefte aan geïmporteerde aardappelen. Men vergist zich echter. Vlot gaan deze Malta's tegen prijzen van 0,13 tot 0,15 per kilo van de hand. Wagons en wagons aardappelen, uit Italië geïmporteerd, brengen hier tot 0,10 per kilo op. Met groote moeite kreeg Noord-Holland deze week 2J cent per kilo voor zijn aard appelen. Thuisbezorgd kosten in Den Haag West- landsche muizen 0,07, Malta's 0,18 per kilo. Voor den grooten oorlog zocht men voor de.Nederlandsche consumptie de allerbeste goedkokende vroege aardappelen uit. Niet alleen ging men op 'het gezicht af, neen, 's morgens voor schafttyd werden door de vrouwen der handelaars reeds tientallen monsters gekookt. De beste kwaliteit, krui- mig enz., was maar juist goed genoeg. Er bestond als het ware een wedstrijd om het beste voor de consumenten in Nederland uit te zoeken. De mobilisatie maakte hieraan een eind, Alle producten moesten over de veiling verkocht worden en niemand bekom merde zich meer over kwaliteit. Hooge prij zen en groote kwantums was het wacht woord geworden. Al was de smaak van ver schillende partyen gelyk zeep, niemand maakte zich daar druk over: deprijzen wa ren toch dezelfde. Langzamerhand gaat het Nederlandsche publiek zich meer en meer aan de goed kokende kruimige en goudkleurige import aardappelen gewennen. Reeds nu zijn er duizenden in ons land, die nooit meer Ne derlandsche vroege aardappelen koopen. Niet door invoerverboden (Malta is een Engelsche kolonie en Italië koopt onze poot aardappelen) maar door kwaliteit moeten onze kweekers de buitenlandsche aardappelen weer van onze markten verdringen.Kunnen zij dit niet, dan behoeft men geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de kans op een loonende vroege aardappelteelt weer veel geringer is geworden. Is het niet mogelijk, dat de fouten, die aan de soorten, bemesting en het verkoop systeem kleven, uit den weg worden geruimd besluit het blad? HET PUBLIEK WAARDEERT KWALITEIT. De kweeker moet niet alleen prodaceeren voor de massa-veiling. In het weekblad van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde wijst de heer Stoffels op de richting die de fruitkweekers moeten inslaan om veel grooter hoeveel heden kleinfruit tot behoorlyke prijzen in eigen omgeving te verkoopen dan tot nog toe het geval is. Van export-veilingen alleen kunnen, aldus schryft hy, de kweekers niet bestaan. Het plukken en verkoopen in éénmalige cartons, dus het volkomen vermyden van overstoruing, zal grooten invloed hebben op den kooplust van het publiek en dan hangt het verder van de kweekers zelf de soorten te teelen die het publiek het meest begeert en het hoogst betalen wil. Goede koopers- venters z(jn op de veiling even onmisbaar als de aanvoerders. De aardbeien, frambozen en bessen die op groote schaal worden aangeplant ten behoeve van jamfabrieken en voor export, zijn niet de lekkerste en de geurigste variëteiten. Ieder moet in eigen streek de meest he geerde vrchten uitzoeken en deze op onbe- rispeiyke wyze kweeken. Aan de veilingen moet een wedstrijd tus schen de kweekers bestaan, wie het mooiste en geurigste en 't best behandelde fruit in cartons kan aanvoeren. Uitdrukkingen die men van kweekersen koopers wel eens hoort, zooals: „Wat kan 't mij schelen of 't niet lekker is, als ze 't maar betalen willen", of: „Ze slikken het toch wel, al is 't goed 'n beetje vuil", moe- Het vertrek was vol rook. Hij kroop naar den uitersten hoek van de hut. De toenemende hitte maakte een langer verblijf in de hut meer en meer onmogelijk. Stukken brandend berkenhout vielen uit het dak. Het geknetter groeide tot een aan houdend geloei van de vlammen. „Ik moet vluchten," steunde hij. Dood wachtte hem, zoodra hij buiten zou komen, doch dat was verkieslijker dan een dood in de vlammen. Maar nu het laatste oogenblik was aangebroken, juist terwijl hij met alles, wat in hem was, haakte naar het leven, kostte het hem bovenmenschelijke in spanning. Het angstzweet brak hem uit. Toevallig zag hij een bijl op den grond liggen. Een gat in den wand van de hut te hakken was het werk van een oogenblik. Achter deze af scheiding was een tweede hut die dienst had ge daan als stal. Het geweer bij zich en een stuk vleesch, kroop hij door het gat, om hijgend te blijven liggen. Even later sloop hij naar een achter deur. Vandaar was het mogelijk een dicht laurier bosch je te bereiken. Het loeien der vlammen werd luider. Hij zag de wolken gelen en zwarten rook opstijgen. Binnen het uur was van Legget's hutten niets meer over gebleven. De middag ging voorbij. Brandt lag roerloos tusschen de struiken en voelde zich langzamerhand weer wat sterker worden. Hij voelde zich in zijn schuilplaats veilig en snakte naar den nacht. Toen de schaduwen langer werden, kreeg hij meer moed. Als hij in het donker weg kon sluipen, had hij in elk geval kans om den woudlooper te ontkomen.n Zijn hartstochtelijk verlangen om te leven, deed hem zelfs vergeten, hoe hij tegenover Legget had gesproken over zijn eigen noodlot. „Zoolang het nog licht was, zou niemand hem kunnen opsporen," redeneerde hij. Enkele uren voorsprong maakten zijn ontsnapping zekeren de mogelijkheid bestond, dat Zane Wetzel had vergezeld. Toen het donker inviel, sloop hij weg uit zijn schuilplaats en begon hij den gejaagden tocht, waarbij zijn leven op het spel stond. In enkele schreden bereikte hij de beek, welke hij slechts behoefde te volgen om uit de kloof te geraken. Het murmelen van het water over de steenen maakte zijn voetstappen onhoorbaar. Langzaam, uiterst geduldig ging hij voort, luisterend elk oogenblik. Hij bereikte den uitgang, waar Zane op hem zou wachten, als hij er was. De tanden op elkaar klemmend gleed hij voor zichtig over de bemoste steenen, elk oogenblik verwachtend de vlam van een schot te zullen zien. Na geruimen tijd voelden zijn handen vochtig gras. Hij was blijkbaar er in geslaagd de vlakte te be- reiken. Roerloos bleef hij liggen om te luisteren. De troostelooze wildernis scheen ongerept. Hij gluurde om zich heen. Dan, opstaande, begon hij den tocht door de duisternis. HOOFDSTUK XXIII. Zoodra het dag werd, richtte Jon: than zicii op uit de gemakkelijke houding, in welke hij den nacht had doorgebracht, en begon een vuui aan te leggen. Hij gedroeg zich niet als iemand, die haast heeft. Kalm ging hij zijn gang, alsof niet een afschuwelijke taak hem op de schouders was gelegd. Toen het vuur brandde, roosterde hij vleesch en stilde zijn honger. Zoodra het vuur gebluscht I was, wist hij zich gereed om den tocht te beginnen. ECHTE FRIESCHE 20-50 cl. per ons en jewipe rooktabak, 'f (Adv./ ten niet gehoord worden. Zulke uitdruk kingen getuigen van gebrekkig inzicht in het werk. Op die wyze haalt men het be drijf omlaag, inplaats van het op te voeren. De menschen die zulke dingen zeggen, be grijpen hun eigen belangen niet. Wat zou er van de bloemistery zyn terecht gekomen wanneer de kweekers zoo weinig voor hun eigen vak gevoeld hadden Neen het succes van Aalsmeer en van heel het bloemkwee- kersvak in Nederland, is te danken aan de kweekers die volharding toonden in de goede richting en voor ieder onderdeel van tuin bouw bestaat een richting die naar succes voeren kan, ook voor de kleine kweekers. Jaren geleden was ik in Noord-Holland om mij op de hoogte te stellen vdn de vroege aardappelteelt; op 28 Mei zag ik daar aardappels rooien. Toen ik den eigenaar vroeg of hy die nu reeds at, kreeg ik ten antwoord: „Nee hoor, die lust ik niet, die gaan naar 't buitenland naar de hotels." Voor de afnemers van onze koopers-ven ters kunnen wel smakelyker soorten geteeld worden, dan de exportveilingen te zien ge ven, al zijn ze twee weken later ryp. Iedere streek van ons land heeft beproefde lekkere vroege soorten, maar helaas zyn deze door een onachtzame teeltwijze ver ouderd geworden en door de exportsoorten verdrongen. Iedere kweeker moet het beste product aan de veiling brengen, dat ge kweekt kan worden en de koopers moeten worden opgevoed in de kennis der soorten. In deze moeilyke tyden is nadenken en niet by de pakken neerzitten, meer dan ooit geboden. Klagen baat niet: iedereen heeft het moeilijk, wij moeten vooruit en betere tyden zullen terugkomen, zoo zeker als het voorjaar terugkomt na den winter. Zoo dik wijls hoor ik om my heen zeggen: In onze jonge jaren waren de aardbeien veel lekker der dan tegenwoordig, en het boomfruit werd niet zoo onryp geplukt als thans." De vroege aardappelen hebben geen smaak meer; wat konden wij als kinderen smul len van die nieuwe aardappelen, als de oude zoo slecht worden, en tegenwoordig heet het, dat die weeke nieuwe aardappelen on gezond zyn. Inderdaad, de klachten van het publiek zijn niet ongegrond; de moderne geest van haastigen spoed heeft veel goens bedorven, en in een richting gewerkt, die tenslotte voor de kweekers noodlottig wordt. Het ontstaan der zoogenaamde verouderings- theorie is voornamelijk te beschouwen als een kwestie van onachtzaamheid en ver- waarloozing door vele geslachten heen. Cul tuurproducten moeten, om hun roem te handhaven, voortdurend verzorgd en ver- IS UW GARANTIE VOOR HET ALLERBESTE (Adv.) Hij stond bij den rand van de rots, de hem een overzicht bood over de kloof. De zwartgeblakerde puinhoopen van de hutten bedierven de schilder achtige omgeving. „Brandt moet vannacht weggeglipt zijn, want ik zou hem ontdekken, als hij in dat boschje zat. Hij is verdwenen, zonder te weten, dat ik daarop heb gewacht." Jonathan klauterde van de rots :-.f en liep de kloof uit. Een duidelijk spoor leidde van hier het bosch in. Jonathan lette er nauwelijks op, want zijn oogen onderzochten nauwkeurig de bemoste steenen langs de beek. Op een kleine zandplaat, een eindweegs verderop, vond hij den indruk van een hand. „Het was vannacht donker. Hij moet naar het noorden gegaan zijn, de eenige oplossing voor hem om niet te verdwalen," mompelde de woudlooper. Weldra vond hij aanwijzingen in het gras, die heel makkelijk te volgen waren. „Hij had beter gedaan, zijn spoor te leeren verbergen als een Indiaan, voor hij bandiet werd," dacht de woud looper verachtelijk. Toen keerde hij terug naar de kloof, om daar de omgeving te onderzoeken. Hij zag, waar Wetzel de bende had overvallen. Een van hun tegenstandeis was dood en een tweede lag half in het wate:. Jonathan legde de wapens der roodhuiden onder een rots. Op de plaats, waar de hutten hadden gestaan, toefde hij een oogenblik. Er was niets van overgebleven. De paarden stonden bijeen tusschen de struiken. Hij herkende twee van de volbloeds van kolonel Zane en de pony van Betty. Hij liet de dieren losloopen, overtuigd als hij was, dat ze niet zouden afdwalen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1