JIJANOL EERSTE BLAD ,RF ST00MB00TDIENST Dienstregeling GIMDORM'4 ZATERDAG 2 JULI 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Vreest geen Examen Ingezonden Stukken Leest „Onze Eilanden." ezen laatfcten is zij gescheiden. Haar derde uwelijt was eveneens een mislukkig aan- ezien de echtgenoot reeds getrouwd bleek, 'oen zjjn bigamie uitkwam, vluchtte hij et land uit. Van dien tijd af noemde de rouw zich Lady Madeline Paget. Zfl was vat men noemt een vrouw van de wereld, [aar brood verdiende zjj door op ongeregelde ijden werk te doen voor advocaten en der- elijke. Een kennis van haar vertelde aan e autoriteiten, dat zij dikwijls gezegd had, at zij haar leven door zelfmoord zou eindi- en. Den dag dat dit werkelijk gebeurde, tuurde zij de dame, met wie zij haar kamer het pension deelde, weg, met de mede- eeling, dat zij de politie verwachtte „Waar in dan", was natuurlijk de vraag van de amergenoote. „Dat zul je wel zien als het oover is", was het antwoord. De vriendin vas zoo goed om een half uurtje boodschap- len te gaan doen. Toen zij terugkwam rook iet erg naar gas in de kamer. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 24 Juni 1932 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „Oostvoorne". Iropsla 0,50 tot ƒ3,— per 100 krop. ostelein 0,06 tot 0,12 per k.g. Aardappelen 5,80 tot 9,80 per 100 k g. oters 4,50 tot 7,50 per 100 k.g. Aardbeien 0,17 tot 0,39 per k.g. lauwe druiven 0,88 tot 0,98 per k.g. erziken 0,16 per stuk. ponen groote 7,70 tot 11,10 per 100 k.g. dubb. stam 53,- tot 60,- p. 100 k.g. stoksuiker 59,— per 100 k.g. stamsnij ƒ35, tot ƒ43,— p. 100 k.g. stoksnij ƒ43,—tot ƒ51,—p. 100 k.g. Tomaten A 31,10 per 100 k.g. B 30,30 per 100 k.g. C 32,— per 100 k.g. CC 22,50 per 100 k.g. bonken 0,25 per k.g. iomkommers (w.) ƒ8,—t. ƒ20,—p. 100k.g. een 6,— tot 17,— per 100 bos. een 6,— tot 14,— per 100 k.g. kroten 3,20 per 100 bos. Bloemkool I ƒ4,50 tot ƒ11,— per 100 stuks. II 1,20 tot ƒ6,— per lOOstuks. Andijvie 1,10 per 100 krop. Jien 2,40 per 100 k.g. Sjalotten 1,80 tot 3,30 per 100 bos. Ihabarber 1,60 per 100 bos. Doperwten 0,14 tot 0,24 per k.g. "eulen 0,22 tot 0,30 per k.g. Witte Asperges 0,23 tot 0,30 per bos. Blauwe 0,15 tot 0,22 per bos. Selderij 1,80 per 100 bos. Vipeieren netto 2,50 tot 2,SO per 100. Vleine eieren 2,40 per 100. AanAoer 49350. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.Y. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 22 Mei 1932 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen*) V. Middelharnis 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vin.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- en Feesid.) V.Middelbarnis 6.40 vm.A. Vlaard.9.10vm.** k. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.30 vm.§ vaat Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen*) V.Rotterdam2.15am. V.Vlaard.3.00nm. y A. Middelbands 5.30 am. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 am. V.Vlaard. 4.00nin tt V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelbands 6.30 In aansluiting op den trein van 7.19 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.19 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), f In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). ft ln aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Al« Feestdagen zijn te beschouwen: Wlenwjnaredag, 2e Paascbdag, Hemelvaartsdag 9a Pinkoterdeg en de beide Kerstdagen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. L taamsTA LAAT NIET LOS 7 Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren Prijs per kwartaal f 1> Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. '■VmSmr Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 66 Week-revue. Buitenland. De allergoedkoopste griezellectuur van dezen tijd is een Duitsch dagblad. Voor weinig centen krijgt men dan zoowel in de ochtend- ais in de avondeditie een keur van verslagen over bloedige botsingen tusschen communisten en nazi's, dan wel tusschen nazi's en socialisten. Er gaat geen dag in Duitschland voorbij zonder dat er in meerdere plaatsen een stevig robbertje wordt gevochten eD we] zóó stevig, dat er veelal enkele dooden en zeer vele gewonden vallen. De kleine burgeroorlog is weer in vollen omvang losgebarsten, neemt nog schier dagelijks in hevigheid toe en zal zeker voor de aangekondigde Rijksdagver kiezingen niet iuwen. De regeering Von Papen en zjjn weinige vrienden z(jn dus op het oogenblik niet voor hun plezier op de wereld, integendeel. De moeilijkheden waarmede dit kabinet te kam pen heeft worden met den dag zwaarder en talrijker en er hoeft niet veel meer bij te komen om het onder den last te doen be zwijken. Voor de partijen van links heeft dit kabinet een te veel naar rechts georienteerden koers en wanneer Von Papen te Lausanne zich een weinig inschikkelijk toont, brult oogenblikkelijk alles wat zich in Duitschland nationalistisch noemt dat er te Lausanne lang niet krachtig genoeg wordt opgetreden. Ook de nationaal-socialisten, die in den grond van hun hart dit ministerie Von Papen toch zoo dankbaar moesten zijn, toonen zich ontevreden en lang niet malsch ontevreden zelfs. Tevreden en dankbaar moesten de nazi's Von Papen ztjn, dat hij te Lausanne op waarlijk niet onverdienstelijke wtjze pro beert de belangen van Duitschland op tacti sche wijze te behartigen, dankbaar ook om dat het dit ministerie is dat den heeren weer toestaat in hun keurige nieuwe uniform te verschijnen, dat ze in den verkiezingsstrijd volle vrijheid zullen hebben, enz. enz. Maar dankbaarheid is nimmer de grootste deugd van dejHitlerianen geweest. Dr.Goeb- bels, de bekende Berlijnsche leider der nazi's, heeft tenminste in een in het sportpaleis uitgesproken rede een stevige aanval op de regeering ondernomen. Dr. Goebbels heeft zich in het sportpaleis gehaast zijn hoorders te vertellen, dat het kabinet Von Papen niets met de nationaal-socialisten uitstaande heeft en alleen verantwoordelijk is voor zijn poli tiek. Nationaal-socialistische politiek, aldus Goebbels, kan uitsluitend door nationaal- socialisten worden gemaakt, maar niet door mannen die met hen sympathiseeren. Een nationaal-socialistisch kabinet zou niet dagen lang geaarzeld hebben alvorens over te gaan tot ontbinding van den Rijksdag en niet veertien dagen hebben gewacht met de op heffing van het S.A.-verbod. Een dergelijk kabinet zou dit met één pennestreek hebben gedaan. Evenmin zouden de nationaal-socia listen veertien dagen noodig hebben gehad om het „Zuid-Duitsche marxistische separa- tische canaille" klein tekrjjgen Het zou een bedenktijd van vijf minuten hebben gekregen en als het dan niet ja zou hebben gezegd, zou de uitzonderingstoestand zijn geprocla meerd. Dergelijk tuig moet meu de vuist FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEO (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 44) „Sinds zij niet hooger reikte dan mijn knie. Er is een tijd geweest, toen ik op het punt stond mij te laten opnemen in de familie Zane, maar ik was een krankzinnige vechter en zweeg, tot ik wist, dat het te iaat was om nog te spreken. Praat er maar niet meer over. Ik heb het alleen verteld voor jou." Jonathan zat in diep gepeins verzonken en bleef zeijgend voor zich uit staren. „Maar om op ons uitgangspunt terug te komen," ging Wetzel voort, „we hoeven het niet al te donker in te zien. Je kunt het immers nooit weten. De kans bestaat in elk geval, dat ze ons niet verwachte. Ik heb nog nooit van te voren gezegd, wat mijn plannen waren, zelfs niet tegen jou, maar als ik ongedeerd midden tusschen die bende kom, hak ik ze allemaal in de pan." De oogen van den reusachtigen woudlooper fonkelden. Hij balde zijn vuisten. „Het is ellendig, Lew. Het is ellendig. Kan het niet anders?" „Het kan niet anders." „Dan zal ik het doen, omdat ik voor jou het zelfde zou doen. Ik zal het doen, omdat ik van onder den neus houden. Een regeering, welke niet weet wat ze met haar macht moet beginnen, verdient dat ze weder ten val wordt gebracht. Dat klinkt niet b(Jster vriendelijk. De nationaal-socialisten slaan graag wat hard op de groote trom en nu er verkiezingen op komst ztjn, slaat dr. Goebbels van louter vreugde de kalfsvellen van zijn reclametrom stuk. De nazi's verwachten namelijk niets meer of minder dan dat ze bij de komende verkiezingen, zooal niet de volstrekte meer derheid, toch zooveel zetels te zullen ver overen, dat ze vrijwel het heft in handen zullen hebben. Dan hopen de heeren op de groote af rekening met hun tegenstanders. Zoo zonder slag of stoot zullen de laatsten zich niet door de nazi's laten afmaken. Crzesinski, de sociaal-democratische hoofd commissaris van politie te Berlijn, heeft te Maagdenburg gesproken en daarbij o.m. ge zegd: De nationaal-socialisten meenen weldra hun doel te zullen bereiken. Dr. Goebbels heeft verklaard, „het recht op de straat" te zullen nemen; hiertegenover verzeker ik dat de politie en de straatmacht paraat zjjn en dat de stormafdeelingen in Pruisen het onderspit zullen delven. Als de stormafdee lingen de straat willen veroveren, zal voor alle staatsburgers, dus ook voor het ijzeren front, het recht tot zelfverdediging gelden. Uitdrukkelijk verklaar ik, dat van dien dag af geen stormafdeelingen meer zullen bestaan. De pogingen om door intrekking van het uniformverbod een zoogenaamd onrecht jegens Hitier te herstellen, heeft aanleiding gegeven tot moord en talrijke daden van geweld. Bovendien heeft men pogingen on dernomen het rijk op een tot nu toe onge kende wijze in gevaar te brengen. Nu zij er niet in geslaagd zijn Pruisen te veroveren, eischen de nationaal-socialisten de uniform voor elk land op. In de eerste plaats hopen zij hierdoor b(J de verkiezingen van 31 Juli een ongekende terrorisme te kunnen uit oefenen. Daartegen moeten en zullen wij ons verzetten. Ik hoop dat men mtj ook ditmaal niet verkeerd zal verstaan, ik wil alleen een waarschuwend woord richten tot alle regee ringen en alle autoriteiten en niet het minst tot den rijkspresident, in wiens omgeving in den jongsten tijd klaarblijkelijk personen werkzaam waren, welke geen goeden invloed op het staatshoofd uitoefenen. Dit ailes klinkt duidelijk, er is geen woord Pransch bij. Wanneer wij koele en nuchtere Nederlanders zulke uitlatingen onder de oogen krijgen, dan welt onwillekeurig de vraag naar bovenHoelang zal het in Duitsch land nog rustig blijven, wanneer zal daar de bom barsten? Zullen de verkiezingen nog als veiligheidskleppen werken, waardoor de politieke stoom wordt afgeblazen? Politieke kemphanen slaan niet zoo hard als hun ge schreeuw zou doen vermoeden. Ook in Duitschland zijn er politieke tinnegieters die liever om een glaasje water vragen dan op een gevaarlijke barricade te staan. Midden in deze politieke branding staat een wankel want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) haar houd, maar God weet, hoe moeilijk het me valt." „Dan is het goed," antwoordde Wetzel, met blijdschap in zijn stem. „Ik begrijp best, hoe moei lijk het je valt, mij alleen te laten. Als we het samen overleven, kom ik jou en Helen dikwijls genoeg opzoeken. Als jij het overleeft en ik niet, denk dan zoo nu en dan nog eens terug aan den tijd, toen wij samen rondzwierven. Als de herfst komt en de blaren vallen, vergeet dan niet, dat die neerdwarrelen op mijn graf." De schemering verdiepte zich. In het westen doofde de roode gloed. Langzaam dreef over de donkere boomen een glans van zilver. De maan ging op. Het uur was gekomen. De woudloopers knoopten hun jassen dicht, namen de bijlen in de hand en keken hun geweer na. Wetzel's gelaat was bleek, toen hij de uit gestoken hand van zijn vriend drukte. Toen liet hij zich voorover vallen, legde zijn geweer in goede positie en begon te kruipen. Jonathan volgde hem op den voet. Langzaam niaar regelmatig slopen zij voort. Minuut na minuut. De hazelstruiken boven hen prijkten nog in hun herfsttooi. De grond was hier nog niet bezaaid met bladeren, wat hun goed te stade kwam. Het ritselen van hun kieeren over den grond klonk als het zooeven van den wind door de struiken. De maan ging op boven de boomen en nog steeds kroop Wetzel gestadig vooruit. Een uil, eenzame schildwacht in den nacht, schreeuwde zijn eenzaamheid uit. Zelfs hij ont waarde niet die voortsluipende gestalten. Jonathan voelde mos onder zich. Hij was nu in het bosch onder de boomen. Zij waren het struikgewas al voorbij. kabinet, dat voorbestemd is om te gelegener tijd als zondebok de politieke woestijn te worden ingezonden. Von Papen heeft te Berlijn verslag uit gebracht van zijn besprekingen met Herriot. Deze eerste besprekingen lieten zich gunstig aanzien. De begin dezer week hervatte be sprekingen te Lausanne zijn hopeloos vast- geloopen. Mac Donald heeft getracht de zaak weer op gang te brengen. De toestand en de berichten over Lausanne zijn dusdanig verward, dat een geregeld verslag niet mo gelijk is. Alleen is het zeker dat er hard wordt gewerkt. Lausanne en Genève worden overstroomd met plannen en voorstellen. De Amerikanen hebben een verstrekkend voor stel tot vermindering der bewapening inge diend, de Engelschen laten doorschemeren dat ze eveneens een verstrekkend voorstel tot vermindering der bewapening zullen in dienen, zoodat het gevaar werkelijk niet ge ring is, dat alle goede voornemens in een zee van plannen gaat verdrinken. De Fran- schen vonden alvast het Amerikaansche voorstel onaannemelijk en deden het subiet de das om en wanneer de Engelschen weer even radicale voorstellen als de Amerikaan sche zullen doen, dan is het zeker dat Parijs ook deze verwerpt. Met de ontwapening gaat het dus nog heeiemaal niet, de ruzie over de herstelbetalingen te Lausanne wordt nog altijd op den ouden voet voortgezet. Er ztjn zelfs pessimistische berichten over een mo gelijke verdaging, lees mislukking. KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. Ingevolge de daarvoor gestelde bepalingen liggen de lijsten van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken van 1 tot en met 14 Juli ter inzage, ter Secretarie van iedere Gemeente binnen het gebied der Kamer. Tot en met 14 Juli is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijsten te vragen op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. Veilinggeboorte. In de bange oorlogsjaren Toen de zee vol mijnen lag, Toen d'alom gevreesde duikboot Zelfs niet onze vloot ontzag, Toen de Duitschers aan de grenzen Smokkelaars vingen met een draad Kreeg Holland, al was 'tonzydig, Met het hongerspook te kwaad; Toen de handel in ons landje Zwaar belust was op O. W., Toen een molenaar in olie En een smid in koffie dee, Toen men onze vette koeien Smokkelde in 't vreemde land, Toen nam onze landsregeering Den uitvoer in eigen hand. Al dat smokkelen, dat verkwans'len "Van wat hier zoo noodig was Moest het uit zijn! Hongerlijden Kwam in Holland niet te pas; En zoo werd ook d'uienhandel En de koepeen-koopmanschap Dra van hoogerhand geregeld En Flakkee kreeg toen al rap Wetzel's moccassin drukte zacht tegen Jona than's hoofd. Het eerste signaal. Jonathan kroop iets naar voren en richtte zich op om zich heen te kijken. Hij bevond zich boven op een rots. Beneden zich ontdekte hij donkere gestalten. Twee rood huiden schreden geruischloos heen en weer. Tegen een boom lag iemand in een deken gewikkeld. Jonathan voelde zijn arm aanraken. Het tweede signaal. Langzaam bracht hij zijn geweer naar voren en tegen den schouder. Toen rezen hij en Wetzel overeind, alsof dezelfde spieren hun bewegingen leidden. Boven zijn hoofd knapte een twijg. Hij had in het donker een laag hangenden tak niet gezien. De Indiaansche schildwachten bleven plotseling roerloos staan. Zij hadden iets gehoord, maar te laat. Toen oorverdoovend in de stilte van den nacht beide geweren afgingen, vielen zij neer. Jonathan vloog achter Wetzel aan naar be neden. Zijn geschreeuw vermengde zich met Wet zel's gillen om wraak. Als spookachtige gestalten vielen de woudloopers op hun vijanden aan. Een Indiaan sprong op en greep een wapen, maar onder Jonathan's zwaren houw viel hij, om niet weer op te staan. De woudlooper stapte over het roerlooze lichaam heen. Een donkere gedaante vloog naar de gevangene toe. Hij zwaaide een mes in de hand, dat als zilver schitterde in het maan licht. Zijn oorlogskreet klonk tegelijk met Helen's schreeuw van wanhoop. Hij greep met een .hand in heur lange haren, zijn arm ging omhoog; de woudlooper voorkwam hem. Hij en de Indiaan rolden over het mos. Een vreeselijke worsteling Orders om hier in Meneersche Vlug een veiling op te slaan En dan zou de uienhandel Minstens zoo geregeld gaan; Maar... daar brak meteen de storm los: „W(j, de boeren van Plakkee „Laten ons niet ringelooren, „Wij doen aan dat nieuws niet mee!" 'tWerd een strijd, een boerenoorlog, Niemand vond het stelsel juist; En toch bracht men z(jn producten Zij 'tdan met gebalde vuist; 'kZal nu maar niet gaan verhalen Hoe men knoeide hier en daar Om op clandestiene wijze Meer te krijgen voor zijn waar; Op de veiling was 'teen drukte, Men verzette met fatsoen Jaarlijks een productenopbrengst Van een dikke vijf millioen; Voor de veiling was 'teen zaakje, In een oogwenk had men daar Tachtig mille in reserve Voor het komend slechte jaar. (Wordt vervolgd.) I I (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Permanente yerkeersmisère op Goeree en Overflakkee. M(jn Ingezonden Stuk van vorige behoeft nog een vervolg. Dezen keer wil ik weer alleen de aandacht op den Ooltgens- plaatschen steiger gevestigd houden. Ik gaf reeds aan, hoe schitterend daarover de ver binding in vroeger jaren met den vasten wal was, hoe vele booten den steiger aan deden en hoe tegenwoordig de steiger in de modder zit. Ik blijf dan ook bij hetgeen ik reeds eerder zei: Wil men van den stei ger een goede aanlegplaats maken, dan moet deze ongeveer 600 Meter verder doorgetrok ken worden. Als verklaring hiervoor heb ik het volgende: De rivieren Volkerak en Ha ringvliet zijn veel te breed om al het water in stroom te houden. Bij vloed staat het water in Hellegat en Volkerak Ik 2 uur stil en heeft op die uitgestrekte vlakte ge legenheid tot bezinken. Het is heel natuurlijk, dat er zich dan zandbanken vormen, er is veel te veel ruimte. Midden in die water vlakte is nog een geul op behoorlijke diepte, doch door allerlei natuurlijke omstandigheden wijzigt die geul zich herhaaldelijk; ook al omdat er ruimte voldoende is. Door het uitbrengen van strekdammen zou men eigen lijk dien stroom moeten beteugelen. Het doortrekken van den steiger zou al zoo'n strekdam zijn. Ook links en rechts van den steiger zouden dan dammen de rivier in getrokken moeten worden, om zoodoende een nauwere geul te krijgen waar het water door stroomt. Door de kracht van eb en vloed wordt die geul dan wel op diepte gehouden. Voor den steiger ligt midden in de rivier een kolossale zandbank, de kant van den steiger, de eene kant dus van de zandbank is zeer ondiep, aan den anderen kant der zandbank is een onregelmatig diep vaarwater. Damt men dus die eene ondiepe geul af, dan zal de geheele stroom door de andere geul gaan ontstond. Een doffe slag werd gehoord en de woudlooper alleen kwam overeind. Hij tiide Helen op, alsof ze een kind was en verdween tusschen de struiken. Achter hem klonk luider en dreigender het rumoer van den strijd. Boven de kreten der Indianen en het woeste schreeuwen van Legget, klonk het dreunende gekreun van Wetsel. Geschoten werd er niet; slechts doffe slagen getuigden van de vreeselijke worsteling. Jonathan snelde door liet woud, de open plekken zooveel mogelijk vermijdend. De schrille kreten achter hem klonken zachter en zachter. Lang zamerhand stierven ook die weg en het bosch was stil als te voren. HOOFDSTUK XXI. Den volgenden morgen, toen de mist optrok onder de warme stralen van de zon, meerde Jonathan Zane zijn cano tegen den steilen oever bij Fort Henry. Een pionier, wiens aandacht werd getrokken door het „Hallo" van den woudlooper liep naar den rand van de klippen en maakte onmiddellijk alarm. Onder de haastige in het bruin gekleede gestalten, die kwamen toeloopen op zijn roep, was kolonel Zane een der eersten. „Jack is terug, kolonel, en hij heeft haar bij zich!" riep een hunner. Toen de stoere kolonel de klip bereikte, zag hij, hoe zijn broer naar boven klauterde, een doods bleek meisje in de armen. „En?" vroeg hij, terwijl hij Jonathan bezorgd aankeek. Er was in zijn manier van doen niets, dat wees op vriendelijkheid of medelijden. Het (Adv.j en die vanzelfsprekend wel uitgraven. Te berekenen zou z(j n hoeveel waterverplaatsing er door de nauwere geul zou plaats hebben en welke kracht de stroom dan wel bij eb en vloed zou hebben. Dit zijn natuurlijk technische kwesties. Men moet niet denken aan een eenvoudig werk, want zooals ik in mijn vorig artikel reeds zei, is de stroom bijzonder lastig en willekeurig. Het lijkt mij echter om Flakkee aan een goede ver bindingsplaats met den vasten wal te helpen via Ooltgensplaat, de eenige oplossing. Omtrent den wegenaanleg op ons eiland ver nam ik, dat met den Plaatschen Langeweg gewacht werd tot die kwestie van veerver- binding zou zijn opgelost. Er moet dan sprake van zijn, dat de Plaatsche Langeweg een heel andere route zou nemen en wel naar een plaats in een buitenpolder, recht tegenover Dinteloord. Men zou dan van Din- teloord naar Flakkee maar een pont in de vaart hebben te stellen en.klaar de veer- verbinding. Zoo eenvoudig is dat echter niet, gesteld al, dat dit een werkelijk plan zou zjjn, want ten eerste heeft men dan een zeer kostbaren weg, voor aanleg waarvan veel land zou moeten worden onteigend, goed en duur land. Dat op zichzelf genomen, zou nog goed te praten zijn, indien men er dan van verzekerd was een goede veerverbinding met Brabant te hebben, doch juist dit laatste betwijfel ik ten sterkste. Momenteel is de toestand van het vaarwater daar ter plaatse al precies als in Volkerak en Hellegat, vol zandbanken. Kon men maar van Dinteloord naar Flakkee regelrecht oversteken, dan ging het prachtig, doch men heeft kilometers om zandbanken heen te varen alvorens zijn doel te bereiken. Ik hoop dan ook maar, dat de Commissie voor Onderzoek hier niet op in zal gaan, want dit zou een vierde fiasco worden in het stroomgebied Volkerak:— Hellegat. Wat ik den leden dier Commissie zou willen aanraden is dit: Op een mooien zomersshen middag bij laag water eens met den Ooltgensplaatschen veerschipper een motorboottochtje door het stroomgebied te maken en zijn licht eens op te steken bij de schippersmenschen, die hun heele leven aan de rivier gesleten hebben en diverse nukken en grillen van de rivier hebben meegemaakt. De veerschippers weten welk een belang er is bij een goede verbinding over den Ooltgensplaatschen steiger, zij heb ben vroeger de goede tijden meegemaakt én hooren nu dagelijks de klachten van het reizend publiek. H. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniM KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) grimmige, wraakzuchtige in zijn optreden toonde duidelijk aan, hoezeer hij hetzelfde bloed in de aderen had als de woudlooper. „Help een handje," zeide Jonathan. „Voor zoo ver ik kan nagaan, is zij ongedeerd." Zij droegen Helen naar de hut van kolonel Zane. De vrouwen uit de nederzetting gingen terzijde, toen zij langs kwamen en keken elkander ongerust aan, doch niemand sprak. Zij wisten, hoe tragisch het was, als een ontvoerd meisje werd terugge bracht naar de nederzetting. „Laat iemand Sheppard halen," beval kolonel Zane, toen zij de hut bereikten. Betty, die in dc huiskamer zat, vloog op en riep uit: „O Eb, Eb! Je wilt toch niet zeggen dat zij..." „Nee, nee, Bets, maakt je niet bezorgd. Waar is mijn vrouw? Bess, hier is werk voor je." De kolonel gaf Helen over in de teedere zorgen van zijn vrouw en zuster en volgde Jonathan naar een ander vertrek. „Ik stond op het punt om te gaan ontbijten, toen ik hoorde roepen," begon hij. „Je kunt met een meeëeten, Jack." Zij aten zwijgend. Uit de huiskamer klonk ge jaagd fluisteren, een zwakke stem, gevolgd door een vroolijken uitroep van Betty. Even later hoor den zij zware voetstappen; Sheppard kwam bin nen, te ontroerd om woorden van dank te kunnen vinden. „Waar is Wetzel?" vroeg kolonel Zane. Een beweging van den woudlooper toonde aan, dat hij het niet wist. „Waar heb je hem achtergelaten?" (Wordt vervolgd). 1

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1