EERSTE BLAD ZATERDAG 25 JUNI 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Bij Pijnen Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTËNTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 64 Week-revae. Buitenland Met een haast onstulmigen ijver hebben de staatslieden zich te Lausanne op het herstelprobleem geworpen en de eerste rede voeringen zoo hoopvol en op belangrijke punten met elkaar overeenstemmend, dat een vreemdeling in de Europeesche politiek niets meer of minder kon verwachten, dan dat de heeren het geheele herstelvraagstuk en alles wat daaraan vastzit, in een paar luttele dagen zouden oplossen. Het normale verloop van iedere conferentie is, dat er begonnen wordt met een strifbm van hoogdravende redevoeringen, waarin vaak opnieuw opgewarmde waarheden als nieuwe vondsten worden voorgesteld. Gaarne plegen dan de cijfers ter sprake te komen en dan... begint de ruzie. Verloopt verder alles normaal dan zyn er twee mogelijkheden. Er wordt dagen achtereen achter geheim zinnige deuren af en toe wat geconfereerd, bezoeken over en weer afgelegd, geluncht, gedineerd, enz., eindelijk stoken de groote bonzen de koppen bij elkaar en deelen de verbaasde vertegenwoordigers der vaak voor spek en boonen aanzittende kleinere staten mede, dat er dit of dat is besloten, dan wel dat op de volgende conferentie daar en daar opnieuw de zaak zal worden voortgezet. Een andere mogelijkheid is ook dat onmiddellijk de ruzie na de eerste redevoeringen inzet, dat er dreigement-koffers op de proppen komen, dat er in spoorweggidsen naar trein verbindingen wordt uitgezien, dat de voor weken besproken hotelkamers plotseling worden opgezegd, hetgeen ter elfder ure natuurlijk weer wordt herroepen, omdat er op het meest critieke moment concessies worden gedaan en alles weer voortsukkelt tot de volgende serie gepakte koffers. Men doet texLausanne alles heel normaal. De eerste redevoeringen vloeiden over van vriendelijkheid, van goede bedoelingen, ja het was zelfs zóó sterk, dat Herriot wel de rede van Von Papen zou hebben kunnen uitspreken en Von Papen die van Herriot. Maar na dit vlotte begin is Herriot even naar Parijs gestoomd en daarna kwamen er minder gunstige berichten. De wedijver om als het ware staande op een Volkenbonds stoepje de wereld met vredestractaatjes en dergelijke gelukkig te maken was plotseling bekoeld en Herriot en Mac Donald, die zich over en weer zulke goede vrienden noemen, hebben elkaar eens heel duidelijk in een onderonsje de waarheid gezegd. Mac Donald is een voorstander van algeheele schrapping der herstelschulden, doch de Franschen bieden hardnekkig tegenstand, stonden eerst daar aan onvoorwaardelijk vast te houden en doen nu, ziende dat ze anders volkomen geïsoleerd komen te staan, een poging om althans nog een deel der herstelschulden binnen te halen. De Franschen zouden voornemens zijn voor te stellen Duitschland gedurende een of twee jaren vrij te stellen van het doen van betalingen in contanten. Wel zou Duitsch land voort moeten gaan met het doen van levering in natura. Na afloop van deze proef periode zou moeten worden vastgesteld een door Duitschland te betalen afkoopsom. FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 42) Weer volgden zij het spoor van de bandieten, vaster besloten dan ooit, en licht traden hun voeten op de bladeren, terwijl hun sterke handen de ge weren hielden omklemd. Na een langen tijd hield Wetzel stil om de om geving nauwkeuriger af te zoeken. „Vroeger of later krijgen we te doen met dien roodhuid die ons straks ontdekte," fluisterde hij. „Ik wou, dat we met hem konden afrekenen, voor hij het ons als te lastig maakt. Indianen zijn niet dikwijls zoo sluw. Gelukkig hebben we met dien pijlen schietenden Shawnee afgerekend. Een com binatie van die twee zou onoverkomelijke moeilijk heden hebben gegeven. Het ergst van alles is, dat ze voor ons uitgaan." „Vanwege een hinderlaag?" vroeg Jonathan. „Dat waarschijnlijk niet. Legget zal dien Indiaan wel terugsturen, misschien zelfs meer dan een. Jack, zie je die kleine voetstappen? Die zijn van Helen. Ze laat zich bijna voortslepen. Legget kan vandaag niet veel verder komen. Hij zal liever hier en daar halt houden en eerder al zijn rood huiden verspelen, dan het meisje opgeven." ..Ik laat haar geen nacht alleen met die bende. De Duitsche delegatie wil van dit Fransche plan uit den aard der zaak niets weten. In een brief aan Mac Donald heeft Von Papen de Duitsche bezwaren tegen dit Fransche voorstel uiteengazet en daarin nogmaals op onverwijlde en volledige schrapping der her stelschulden aangedrongen. Ter motiveering van dit standpunt wordt aangevoerd: le. De geweldige Duitsche werkeloosheid. 2e. De tot het uiterste doorgevoerde ver laging der openbare uitgaven in Duitschland. 3e. Det ook de buitenlandsche deskun digen erkennen dat de Duitsche belastingen- reeds onnatuurlijk hoog zijn. 4e. Een te hooge rentevoet en het opteren der kapitaalreserves in Duitschland. 5e. De Duitsche particuliere schulden aan het buitenland, grootendeels tengevolge van de herstelschulden. 6e. De reserves der Rijkssporen zijn uit geput, de inkomsten sedert 1920 met onge veer 50 gedaald. 7e. Het Duitsche economische leven zou door de handhaving eener gedeeltelijke be taling nog jarenlang ernstig worden bedreigd. De Duitschers staan te Lausanne in een stevige positie. Behalve Frankrijk en de hier van min of meer afhankelijke staten, is de oveigroote meerderheid der te Lausanne vertegenwoordigde staten voor onverwijlde schrapping der herstelschulden. De corres pondent van de Morningpost te Lausanne seint bij het schrijven van dit overzicht aan zijn blad, dat Mac Donald overweegt een verklaring af te leggen, dat Engeland afstand doet van alle herstel- en oorlogsschulden van Europeesche schuldenaars aan Engeland. Deze verklaring zou onafhankelijk zijn van de houding der andere Europeesche mogend heden inzake de herstel- en oorlogsschulden- kwestie. Merkwaardig is ook de houding der Ame rikanen. Aanvankelijk wilden de Amerikanen van Lausanne niets weten, voor de te Genève vertoevende Amerikaansche gedelegeerden was Lausanne streng verboden terrein zelfs. Maar het is uitgelekt dat Gibson, de leider der Amerikanen te Genève in het dorpje Morges, in de onmiddellijke nabijheid van Lausanne, een geheimzinnig onderhoud ge had heeft met Herriot. Den dag daarna waagde Gibson zich le Lausanne en had hij een langdurige bespreking met Mac Donald. Gibson moet Herriot er met nadruk op hebben gewezen, dat er over de kwestie der schulden aan Amerika niet valt te praten, wanneer er te Genève op de ontwapenings conferentie geen voldoende resultaten wor den bereikt. De Franschen zitten dus wel in een weinig aangename positie, althans vanuit Fransch standpunt bezien. Oom Sam houdt aan zijn duiten vast en wil zelfs over vermindering van zijn vorderingen niet praten, of eerst moet er op de ontwapeningsconferentie spijkers met koppen worden geslagen. Van en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnliardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders.Rheumatiekpoeders. Maagpoeders.Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Adv,) Duitschland is niets meer te wachten, de Duitschers houden, zich daarbjj gesteund wetend door de Engelschen, vast aan vol ledige schrapping. Blijven de Franschen hals starrig op hun standpunt staan dan komt de mislukking van Lausanne en ook die van Genève op hun rekening en staat Frankr(jk's politiek, behoudens enkele 2e of 3e rangs staten, geheel geïsoleerd. Dit alles samenvattend kunnen we con- stateeren dat de Franschen hun eerste stel ling te Lausanne hebben moeten opgeven en dat ze zich voorbereiden op de verdediging van hun tweede stelling. Aan voorspellingen wagen we ons verder niet. Er schemert eenig licht in Lausanne, de Franschen hebben dui delijk laten blijken dat ze tot concessies be reid zjjn, doch de grootste moeilijkheden moeten nog komen. Er is nog niet met dreigement-koffers gewerkt. Met dit al worden de kleinere staten te Genève ongeduldig. Ze hebben Henderson, de voorzitter der ontwapeningsconferentie, opgezocht en hem de moeilijke vraag voor gelegd, wanneer de vastgeloopen besprekin gen weer worden hervat. Deze kleine aan sporing was geen overbodige weelde. Neder land en België hebben bovendien voor een aangename verrassing gezorgd door een aan kondiging van een Nederlandsch-Belgische overeenkomst inzake de douane-tarieven, terwijl de groote bonzen leuteren, hebben Nederland en België een eerste schrede ge zet op den weg naar afbraak der waanzin nige tarievenpolitiek. Het is de eerste bres, zij het ook een kleine, in de Europeesche douanepolitiek. KALIGEBREK. In „Eilandennieuws" van verleden week Zaterdag komt in de Land- en Tuinbouw- rubriek een artikeltje voor met bovenstaand opschrift. In dit artikeltje geeft de schrijver van enkele gewassen de kenmerken weer OBERIAHMSTEIM Opwekkend en gezond. Natuurlijk Bronwater. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in beele liter - schroelflesschen. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. (Adv.) Zij moet gered zijn, of dood voor de maan opgaat." „Ik vrees, dat voor meer dan een de maan niet meer zal schijnen. Een uur, nadat het donker is geworden, gaat de maan op en nu is het nog klaar lichten dag. We hebben nog tijd genoeg in elk geval. Jack, laten we geen moment verliezen. We gaan hier van elkaar en laten het spoor rustig liggen. Zie je dien dooden eik daarginds?" Jonathan gluurde tusschen de takken door en zag aan de overzijde van een met gras begroeide vlakte een dicht boschje, waarboven een blader- looze boom hoog uitstak. „Ga jij rechtsaf, dan neem ik den linkerkant. Doe kalm aan en nou je oogen open. We treffen elkaar weer onder dien dooden boom. Een eind verderop vinden we het spoor wel terug. Legget trekt regelrecht naar zijn kamp. Hij snakt er naar, zijn rotswoning weer te bereiken." Wetzel kroop het bosch in en verdween uit het gezicht. Jonathan ging rechtsaf, besteeg den top van een heuvel en daalde voorzichtig de helling af, nadat hij een langzaam stroomende beek was over gestoken. De grond van het bosch werd hier over dekt met tallooze doornige struiken, die hem uit stekende dekking boden. Rechts van zich rezen de heuvels steil op. Zich de waarschuwingen van zijn vriend her-, innerend, bedwong" Jonathan zijn ongeduld en sloop langzeam voort. De wind wiegde de boom kruinen en ritselde door de gevallen bladeren. De vogels twetterden alsof zij nooit meer zoo'n war men dag zouden meemaken. Een troep kraaien achtervolgde luidruchtig een valk, die jacht op hen had gemaakt. Toen hij ongeveer twee derden van de ovale ruimte, die hoogstens een mijl lang was, had ge passeerd, besteeg Jonathan een heuvel om de om geving te overzien. Waar hij nu kwam, was het niet zoo dicht begroeid. Op tal van plekken scheen het, of brand had gewoed en was de grond kaal en bezaaid met verweerde steenen. Plotseling zag Jonathan een van die open plek ken in beweging komen. Hij bestudeerde de om geving en vergeleek die open plek met andere. Hij neigde reeds tot de overtuiging, dat er een hert stond, toen hij donkere gedaanten langs een grijsgroene rots zag sluipen. Een volgend oogen blik werden zij zichtbaar op een ander punt. Jonathan telde hen. Twee hunner waren in donkere jassen gekleed een slanke gestalte, in lichtgrijs, liep in het midden, terwijl een zestal donkere figuren volgden. Jonathan onderscheidde hen slechts kort, maar hij wist, dat hij Legget en diens bende had gezien. De slanke figuur was Helen. Hij snelde voort om eerst een langzamei tempo aan te nemen, toen hij den dooden boom naderde, waar Wetzel hem zou wachten. Al kon hij de aan geduide plaats niet zien, hij wist, dat het niet ver meer af was. Toen hij het bosch weer betrad, zoch ten zijn oogen achter eiken boom en elke struik, omdat hij wist, hoe moeilijk het zou zijn, een hin derlaag te onderkennen. Enkele meters verder hield hij opnieuw stil, om een onderzoek in te stellen. Op die wijze doorkruiste hij het bosch. Aan den anderen kant stond de eik, waarvan Wetzel ge sproken had. De stam was hol. Jonathan verborg zich in de donkere ruimte, zoodat hij zonder zelf gezien te worden, precies kon gadeslaan, wat er in de omgeving zou gebeuren. De tijd viel hem lang en niets stoorde de stilte; welke op gebrek aan de voedingsstof kali wjjzen. Op een punt ben ik het echter met de schryver niet geheel eens, n.l. waar hy schrift dat er tegen kaligebrek thans niets meer te doen is. Ik ben er stellig van over tuigd dat bij uien en bij late gewassen b.v. late aardappelen, suiker- en voederbieten nog met succes een kali meststof als over bemesting gegeven kan worden als nood maatregel. B|j uien heb ik persoonlyk de ondervinding opgedaan dat het zeer goed gaat. Iedere uienverbouwer kent het typische verschijnsel van kaligebrek in de uien, in den volksmond „de hond" genoemd. In ver schillende perceelen heb ik dit jaar het ge brek reeds geconstateerd en den raad ge geven alsnog een overbemesting van 40 kalizout te geven, omdat ik by ervaring weet dat het nog prachtig werkt en de uien, zelfs bij een flinke gift, niet de minste hin der ervan ondervinden. By aardappelen zou men natuurlijk van patentkali of zwavel zure kali gebruik moeten maken. Suiker bieten accepteeren zonder hinder alle kali meststoffen. Natuurlyk hangt voor een goede werking veel van het weer af en zal wat regen een eerste vereischte zyn. Gaarne ontving ik eens een berichtje van die uientelers waar het gebrek in de uien, of zooals de schrijver in bedoeld artikeltje aangeeft de verschijnselen welke op kali gebrek bij andere gewassen wijzen, optreedt, omdat ik veel belang in deze kwestie stel. Of men schryve aan den Heer Smits, welke zich eveneens hiervoor sterk interesseert. En nu nog over iets anders in verband met bovenstaande. Zooals velen weten zijn zoo hier en daar in ons land Centrale Kali- Proefvelden aangelegd. Op deze proefvelden is veel leerryks omtrent kali-werking op verschillende gewassen te zien. Zou het niet mogelijk zyn naar een of meerdere dezer proefvelden een excursie te organiseeren? Ik heb hier speciaal het oog op de proef velden te Kruisland, zavelgrond met 10 ge wassen, te Hedel, zavelgrond met 16 ge wassen en Ammerzoden, kleigrond met 8 gewassen. Deze proefvelden liggen voor ons het meest gelegen en komen wat grond soort betreft het dichtst bij de onze. Ge deeltelijk per fiets en gedeeltefljk per trein zijn deze proefvelden zeker wel in één dag te bezoeken. Waarschynlijk gaat de Heer Smits ook mee, eventueel kunnen wij hem dan vragen de leiding op zich te nemen. Wie gevoelt er iets voor deze excursie mee te maken? H. v. d. Meide, Sommelsdyk. STAND LANDBOUWGEWASSEN. Uitbreiding der tarweteelt. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. De Staats courant bevat het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 18 Junij 1 Evenals in het vorige jaar zyn in 1982 belangrijke wijzigingen in het bouwplan ge komen. De uitbreiding van de tarweteelt treedt daarbij het meest op den voorgrond. De met het betreffende gewas bezette opper vlakte is by na 41.000 H.A. of ruim 52 pet. grooter dan in 1931. De teelt van de andere granen is zoodanig ingekrompen, dat de totale oppervlakte granen, ondanks de sterke uit breiding van de tarwecultuur, geen aanzien lijke verandering onderging. totdat plotseling een geweerschot klonk. Een enkele doordringende schreeuw volgde. Nauwelijks was de echo verstorven of drie scherpe knallen, anders van klank dan het eerste schot, werden gehoord uit dezelfde richting. Korte gillen schenen deze schoten te vergezellen. Jonathan kroop uit zijn schuilhoek en gluurde in de richting, waar het schreeuwen had geklonken. Het eerste schot was ongetwijfeld van Wetzel's geweer. Zane had dien klank zoo dikwijls gehoord, precies als nu, gevolgd door den doodsschieeuw van een roodhuid. De andere schoten moesten gelost zijn door Indianen. Het schreeuwen duidde aan, dat ze hun vijand hadden gezien. In de verte, waar de open ruimte van het bosch eindigde in struiken, gleed een bruine gestalte over den grond. Zij bewoog zich zoo snel, dat Jonathan wist Wetzel voor zich te zien. Het vol gend oogenblik klonk een verwoed geschreeuw en braken drie roodhuiden door de struiken heen met de klaarblijkelijke bedoeling den vluchtenden woud- looper tegen te houden. De woudlooper veranderde niet van richting, maar rende naar den dooden boom met die wonderlijke snelheid, welke hem zoo dikwijls het leven had gered. Op hetzelfde oogenblik begreep Jonathan, welk een gevaarlijk spel zijn vriend had gespeeld. Hij had natuuilijk den gevaarlijken gids van Legget neergeschoten en poogde nu, alleen vertrouwend op zijn snelheid en hun gebrek aan ervaring te ontkomen. Nauwelijks honderd meter van den eik ver wijderd, scheen het, dat Wetzel's krachten hem begaven. Hij begon kreupel te loopen. De wilden huilden als een troep hongerige wolven. Zij hadden hun geweren leeggeschoten en verdubbelden nn jBrandttuei op de totuj- (Adv.) Da peulvruchten, welker verbouw in 1931 niet onbelangrijk was uitgebreid, worden thans aanmerkelijk minder geteeld.De veld- boonen verminderen met 16 pet., de erwten met ruim 10 pet. en de stamboonen zelfs met ruim 27 pet. Bij de meeste handelsgewassen valt even eens een sterke achteruitgang van de beteelde oppervlakte waar te nemen. In totaal ver minderde deze groep met ruim 15.000 H.A. Slechts de karwyjteelt heeft zich, wat de uit gebreidheid betreft, geheel op het peil van 1931 kunnen handhaven. De oppervlakte kanariezaad daarentegen is ingeslonken tot ongeveer 11.5 pet. van die in het vorig jaar; met vlas zijn nog geen 2000 H.A. bezet. Voorts verminderde het koolzaad met ruim 36 pet., het mosterdzaad met46 pet..terwijl het blauwmaanzaad met meer dan de helft van de oppervlakte in het vorigjaar achter uitging. De teelt van consumptie-aardappelen geeft weder een uitbreiding te zien, welke op bijna 8 pet. kan worden gesteld. Ook de fabrieks aardappelen vertoonen eenige toeneming. De suikerbieten zijn met bijna 2600 H.A. uitgebreid. De door dit gewas ingenomen oppervlakte bedraagt thans 68 pet. van de gemiddelde oppervlakte in de jaren 1928, 1929 en 1930. De totale oppervlakte bouwland vermin derde blijkens de opgaven met bij na 6000 H.A. De weersgesteldheid. Gemiddeld over de geheele maand Mei waren de overdagtemperaturen en het ge middelde maximum achtereenvolgens 0.2 en 0 3 gr. C. beneden normaal, terwijl het gemiddelde minimum 0.6 gr. C boven nor maal was. In de eerste decade van Juni was het weer koel. Deochtendtemperatuur en het gemiddelde minimum waren 2 gr. C., het gemiddelde maximum 2.5 gr. C. beneden normaal. Na den lOden trad war mer weer in, De temperatuur was gemid deld 3 gr. boven normaal en herhaaldelijk kwamen maximum temperaturen boven 25 gr. C. voor. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemid deld over het geheele land in Mei 69 m.m. tegen 48 m.m. normaal. In het noorden van Noordholland, in Friesland, Groningen en het noorden van Drenthe werd de normale hoeveelheid neerslag met 110 tot 140 pet. overtroffen, in het zuiden van Drenthe en het noorden van Overijssel met ongeveer 100 pet.; in het overige deel van Noord- Holland was de hoeveelheid neerslag 50 pet. en elder in den lande 10 tot 40 pet. boven normaal, behalve in oostelijk Noordbrabant en Limburg, waar de hoeveelheid 10 tot 35 KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) hun pogingen om hem in te halen in de meening, dat een van de schoten doel had getroffen. Een reusachtige Indiaan vloog de anderen vooruit, zwaaiend met zijn tomahawk, als dacht hij de scalp van den woudlooper zeker te zullen ver overen. Reeds meermalen had Jonathan's geweer zich dreigend gericht op den roodhuid, doch Wetzel's lichaam kwam telkens tusschen den loop en het doel van den kogel, zoodat het te gevaarlijk werd, te schieten. Jonathan stapte te vooi schijn uit zijn schuil hoek en schreeuwde zoo luid, dat zijn kreet de anderen overstemde. Wetzel liet zich op het zelfde oogenblik plat op den grond vallen. Toen Jonathan's geweer knalde, vield de groote Indiaan voorover. De andere Indianen, slechts enkele tientallen meters achter hun stamgenoot, bleven ontsteld staan en waren op het punt, dekking te zoeken achter de boomen, toen Wetzel overeind vloog en hen aanviel. Hij had zijn geweer laten liggen, maar de tomahawk glinsterde in zijn hand. De vermoeidheid was slechts een truc geweest, want nu rende hij voort, sneller dan te voren. De Indianen, hoewel geoefende krijgers, uitten den naam van hun vijand en namen de vlucht. Een hunner, niet zoo snel als Wetzel, werd neergeslagen met een enkelen slag. De andere wist het korte oponthoud van Wetzel te benutten en verdween gillend en schreeuwend tusschen de boomen uit het gezicht. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1