her/ DAMif m MEISJES- KLiiDSfNiS EN HOE DIN ER - ROTTERDAM 1.0 JUK /i sins steeds voorradig bij Kade - Middelharnis iDVERTENTIE TARIEF. ZATERDAG 18 JUNI 1932 EERSTE BLAD Officieele Mededeelingen. Week-revue. FEUILLETON. DE WILDERNIS OVERWONNEN. De bloeiende pracht LANDBOUW en VEETEELT u willen we sch uitzien, modieus! len wij ons de nieuwe et uitgeko tst bij onze irriming Dnze beurs, itoffen zijn duur lecht, licht- rt. ige variatie alles in s. Vlisco, Vliscosilk. liscostoffen üp den zelf- vooral op! 0.75 p. M. 0.85 p. M. 0.85 p. M. 1.30 p. M. jnaar keuze van de NIEUWE co Vliscosilk en Vliscovoile niet gewenscht wordt) alsmede Huwe zomermodellen na inzending met duidelijk uw naam en adres lis 19, Amsterdam. lOEREE OVERFLAKKEE IT IS VAN OUDS |inen een gewenscht kruid en suikerwerk, als In. Al eeuwenlang bij Apothekers en Drogisten jr. J. B. MEENK'S Pepermunttabletten 10 gisten. Prijs per kwartaal Losse nummers 1,- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. E.ILAMD&M Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 62 Burgemeester en Wethouders van MID DELHARNIS doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergaderingen van 9 October 1931 en 10 Mei 1932 is vast gesteld de volgende verordening: VERORDENING tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet (Staatsblad 1930 no. 160), voor de gemeente Middelharnis. Artikel 1. In afwijking van het bepaalde in artikel 2 sub B der Winkelsluitingswet is het ver boden gedurende de vervroeging van den wettelpen tijd, bedoeld in art. 2 der wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165), ge wijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Staatsblad no. 130) een winkel voor het publiek geopend te hebben tusschen 9 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Artikel 2. Het bepaalde in artikel 4, eerste lid en artikel 8, tweede lid van bovengenoemde wet is voor de gemeente niet van toepas sing. Artikel 3. Het verkoopen of bezorgen aan de huizen der ingezetenen van melk of melkproducten is gedurende den Zondag verboden. Burgemeester en Wethouders kunnen in zeer bijzondere gevallen voor zieken, zwak ken of kinderen ontheffing toestaan, op de uren door hen te bepalen. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien barer afkondiging. Zijnde deze verordening bij Koninklijk besluit van 4 Juni 1932 no. 16 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Juni 1932. De Secretaris, De Burgemeester, L. BLOOT. L. J. DEN HOLLANDER. Buitenland. Er hangt iets in de politieke en verpoli tiekte lucht dat aan een soort Sinterklaas stemming doet denken. Volgens optimisten, ondanks alle misère en tegenslagen zijn er nog benijdenswaardige en doorgewinterde optimisten gebleven, zullen de aangename verrassingen ditmaal niet uit Spanje komen, waar trouwens tegenwoordig alles zuurder is dan de aldaar groeiende citroenen, doch uit Lausanne. 't Wordt tijd, hoog t(jd zelfs. Er komen van de voornaamste Europeesche Kansela rij en zooveel verontrustende rapporten binnen dat de Europeesche staatslieden er meer dan ooit diep van doordrongen zijn, dat snel handelen geboden is. Sinds in 1918 het gebulder der kanonnen tot zwijgen werd gebracht en de moordende en alles ver nietigende oorlog plaats maakte voor een permanente ruzie achter de groene tafel is het met geweldige schreden bergaf gegaan met Europa. Hetgeen de beeren niet beletten om den strijd om vette brokken voort te zetten, of om te trachten de groote in ternationale belangen ondergeschikt te maken aan een verblinde al te nationale politiek van zelfgenoegzaamheid. De talrijke mis lukkingen der internationale bijeenkomsten heeft het geloof in het welslagen van der- gelijke conferenties doen verdwijnen en de groote massa die dit alles met weerzin en ergernis volgt, zal niet eerder genegen zijn om het vastgewortelde sceptisme te laten varen voor en al eer de tastbare resultaten onomstootelijk vast staan. Het kleine vleugje optimisme dat er nu te constateeren valt dankt zijn ontstaan aan de van verschillende kanten uitgesproken verwachting, dat de Fransche houding ten opzichte van de schadeloosstelling binnen kort zal blijken wijzigingen van belang te hebben ondergaan. De diplomatieke corres pondent van de Daily Telegraph schrijft o.m., dat Frankrijk, wanneer Engeland te Lausanne nogmaals zijn geloof in de politiek van de schoone les uitspreekt, bereid zal zijn in de gelijktijdige schrapping der schadeloostelling toe te stemmen onder de voorwaarde, dat de Vereenigde Staten eveneens bereid zijn toe te stemmen in een schrapping of wel dat Engeland bereid zal zijn om gezamenlijk met Frankrijk, Italië, Belgis en een andere crediteur-staker aan Oom Sam te verklaren, dat zij, waar Duitschland niet meer betaalt, ook niet in staat zjjn hun verplichtingen na te komen. Anders gezegd Marianne is bereid tot een breed gebaar tegenover Duitschland, mits Amerika bereid is om de rekening voor dit breede gebaar te voldoen. Het oude kringetje, waar we nu al maanden achtereen in ronddraaien en voorloopig ook nog wel in zullen blijven doordraaien. Van Amerika is voor de komende presi dentsverkiezingen op dit punt niets te ver wachten. Dit optimisme ten opzichte van Lausanne is dan ook niet stevig gefundeerd. Mac Donald, vergezeld door Simon, is op zijn doorreis van Londen naar Genève, te Parijs afgestapt en heeft aldaar eenige uren met Herriot, de nieuwe Fransche premier, de meest dringende vraagstukken nog eens uit voerig besproken. Wat de heeren na afloop dezer bespre kingen te zeggen hadden was uitermate mager en kort en stond in geen juiste ver houding tot de gehouden vrij langdurige conferentie. Dit kon trouwens om verschil lende redenen ook moeilijk anders. Al te veel praten kon de stemming slechts be derven, in Frankrijk om het publiek niet te verontrusten over eventueele vergaande con cessies en bovendien zou het een groote blunder zijn geweest om Berlijn aan den vooravond van Lausanne kopschuw en wan trouwig te maken over wat er te Parijs zou zijn bekokstoofd. De gevoerde besprekingen, aldus Mac Donald, hebben geen officieel karakter ge dragen, het ging er slechts om van gedachten te wisselen over den politieken toestand eD zich er rekenschap van te geven in hoeverre de opvattingen over de kwesties, die te Lausanne aan de orde komen, van elkaar afweken of overeenstemden. Er is noch ge marchandeerd, noch een compromis gesloten. De bespreking, aldus gaat de verklaring voort, hebben gelegenheid gegeven hun over eenstemming ten opzichte van bepaalde pun ten vast te stellen. Maar thans kan reeds worden verklaard, dat de Fransche en de ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEQ (Geauf. uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 40) Rustig deden zij hun werk; geen vroolijk woord kwam van hun lippen. Zij genoten van de rust en de stilte der bosschen, doch de gevaarlijke achtervolgingen waren het, die hun ieven vulden. Wetzel voelde zich slechts dan gelukkig, als hij een vijand in het zand deed bijten en zijn schreeuw van wraak kreunde door het woud, terwijl Jona than tot nu toe niet meer had begeerd, dan te mogen zwerven door de eindelooze wildernis. De woudloopers stopten hun ruime zakken vol met geroosterd vleesch en waren nu gereed den tocht te beginnen. Zwijgend bleven zij nog een tijdlang zitten, wachtend tot de mist zou op trekken. Alsof de wolken werden opgerold, zoo dreef de nevel weg van de rivier en de vlakte. Ver in het westen werd hier en daar de blauwe lucht zichtbaar, terwijl de opkomende zon de mistbanken in het oosten in - rossen gloed zette. Plotseling dreef de ochtendwind den nevel voor zich uit. „We zullen stroomopwaarts gaan tot Twee Eilanden, en daar zoo noodig de rivier oversteken," had Wetzel gezegd. Zoo veel mogelijk het natte gras en de struiken Engelsche regeering besloten zjjn er voor te zorgen, dat de conferentie van Lausanne daadwerkelijke resultaten zal hebben. Alleen wordt in deze vage verklaring in alle talen gezwegen op welke punten er wel overeenstemming bestond en hoe dit wel slagen te Lausanne zal worden verzekerd. Het eenige te ontdekken lichtpunt is dat Frankrijk bereid schijnt zijn oude en afwij zende houding voor wat de herstelbetalingen betreft te herzien. Dit is een troost, zjj het dan een schrale. Merkwaardig is ook dat een deel der Duit- sche pers ten opzichte van Lausanne opti mistische geluiden laat klinken. In het alge meen kan Duitschland zich deze weelde veroorloven. Het kost niets en zal niets kosten, wanneer het weer tegenloopt. Wat de anderen ook te Lausanne zullen doen.de Duitschers hebben er niets te verliezen.Het is grondig gestroopt en uitgebeend boven dien. Zulks geheel volgens de politieke leer van Bartjes. Zelfs de knapste bankier ziet geen kans uit Duitschland nog een penning voor de her stelbetalingen te persen. Wat de Duitsche belastingbetaler nog te missen heeft zal de Duitsche fiscus wel met de tang der noodverordening halen. De Duit sche regeering heeft deze week een reeks noodverordeningen afgekondigd, welke kwa- l(jk als een goede verkiezingspropaganda zjjn aan te merken. Om de begrooting sluitend te maken, althans op papier, zal Michiel nogmaals onder de fiscale pers worden door gehaald. De uitkeeringen voor werkeloozen en de pensioenen zullen worden verlaagd, er wordt weer evenals voor den oorlog een belasting op zout aangekondigd en tevens zullen allen die nog werken en verdienen van li tot 4 worden belast. der natuur lokt U naar bosch en duin, naar hei en strand om daar met volle teugen licht en lucht te drinken. Vergeet toch vooral niet Uw huid tegen zonnebrand te beschermen door ze vooraf met ,Zij"-Crême in te wrijven. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. (Adv.) BEMESTEN MET OORDEEL. Het bepalen van de juiste hoeveelheid stikstof bij de bemesting onzer verschillende cultuurgewassen is in dezen crisistijd een lastig vraagstuk. Aan den eenen kant is men er volkomen van overtuigd, dat het zonder voldoende stikstof niet gaat, aan den anderen kant is men te veel geneigd op de stikstof zooveel mogelijk te bezuinigen en maar eens af te wachten of het misschien toch gaat. Nu breekt de tijd aan, dat de gewassen het zelve gaan vertellen, waar men te schriel met de stikstofmest is geweest. Wij kunnen er dan ook vrijwel van verzekerd zjjn, dat waar het gewas het om dezen tijd van het jaar laat zitten, de fout schuilt in een te geringe stikstofbemesting. De practische landbouwer constateert dan ook al spoedig aan den kenschetsenden aanblik, welke zoo vermijdend, liepen de woudlojpers voort als grijze schaduwen. Het bosch was nog in diepe rust. Een enkele vogel vloog voor hun voeten op en ver vulde de lucht met zijn verschrikte kreten. Doch naarmate zij verder gingen, ontwaakte de herfst dag meer en meer. De vogels trillerden en snater den hun melodieën, in harmonie met de pracht, die hen omringde. Vogels, die enkele maanden geleden met elkaar zouden hebben gevochten, paradeerden nu gezamenlijk voor de zon op hun langzamen toch naar het zuiden. 't Is voor ons een slechte tijd, als de vogels zoo tam zijn. Je kunt niet meer vertrouwen, op wat ze fluiten," zeide Wetzel. „Behalve in dit seizoen, weet ik altijd aan het geluid, dat de vogels maken, of er fndianen in de nabijheid zijn." Het grootste deel van den ochtend verliep, ter wijl de woudloopers zich behoedzaam een weg baanden door het bosch; nu eens kwamen zij door een gedeelte, waar het vuur zijn vernielende wer king had verricht, dan weer klauterden zij over gevallen reuzen, die langzaam verteerdenom een volgend maal voorzichtig de twijgen van het kreu pelhout op zij te buigen. „ik zag zoo even het kleinste eiland door een opening in de sturiken," merkte Jonathan ten laatste op. „We zijn er niet ver meer van af," meende Wetzel. De woudloopers gingen langzamer vooruit nu en met grooter behoedzaamheid. Telkens bleven zij staan om te luisteren. „Zou Legget aan de overzijde zijn?" vroeg Jonathan. „Twee dagen geleden wel en toen had hij zijn bende bij zich. Ik heb zijn sporen nog nooit zoo dicht bij Fort Henry ontdekt." Zij maakten een omweg om een open plek in het bosch te vermijden. Waar zij liepen, was de rivier duidelijk te zien. Twee eilandjes rezen boven het water uit. „Wat is dat?" fluisterde Wetzel, zijn hand leg gend op den arm van Jonathan. Nog geen vijftig meter voor hen uit, vlak bij de rivier, lag een donkere gestalte onder een boom. „Dat lijkt wel een man," vond Jonathan. „Wees voorzichtig, Jack; we komen in de buurt van het spoor, dat we hebben moeten." Minuten lang zochten hun oogen de omgeving af. Geen boom, waarachter zich iemand kon verbergen, ontging aan hun aandacht, geen inzinking van het terrein of spiedend vorschten er hun blikken. „Er zitten misschien wel roodhuiden, maar dan zijn ze nog niet groot genoeg om een geweer vast te houden," zeide Wetzel, terwijl hij voorwaarts sloop. Ten slotte bereikten zij de plaats, welke zoozeer de aandacht van Wetzel had getrokken. „Will Sheppard!" riep Jonathan uit. „Is hij dood? Wat zou er nu weer gebeurd zijn?" Wetzel boog zich over het roerlooze lichaam van den jongen en wendde zich onmiddellijk weer tot zijn metgezel. „Haal water in zijn hoed. Als hij alleen maar aan het hoofd gewond is, heeft het niet veel te beteekenen." Jonathan kwam weldra terug met water en Wetzel waschte het bebloede gelaat. Toen zij de snede goed zagen, wisten de woudloopers heel wat meei. „Geen uur geleden gebeurd," mompelde Wetzel. „Hij wordt wakker," zeide Jonathan, toen Will kreunde en zich onrustig bewoog. een aan stikstof ondervoed gewas toont, de oorzaak en zal nog zoo snel mogelijk hulp traGhten te bieden. Gelukkig, dat deze hulp in de meeste gevallen nog mogelijk is door een over bemesting met een salpetermeststof. Wij zitten nu midden in den tijd der overbemes- tingen, gelukkig dat wij daarvoor thans een stikstofmeststof hebben, die zich voor over bemesting uitstekend leent. Aan welke voorwaarden moet zoo'n stikstof dan vol doen Zij moet in de eerste plaats salpeter stikstof bevatten, die zeer gemakkelijk op lost. Dan moet zij de structuur van den grond gunstig beïnvloeden, waardoor vele werkzaamheden vergemakkelijkt worden. Dan moet zij gemakkelijk uitstrooibaarzijn en z(j moet, wat wel een zeer voorname factor is, goedkoop zijn. En zie, aan al deze voorwaarden voldoet de Kalksalpeter IG. Ook speciaal voorover- bemestingen is de Kalksalpeter wel de meest aanbevelenswaardige stikstofmeststof. Het is dan ook door een overbemesting met Kalksalpeter nog zeer goed mogelijk, den stikstofvoorraad in den bouwgrond op peil te brengen, waar deze blijkt niet in orde te zijn. Dit is het, wat w(j over overbemesting wilden zeggen. Nu over iets anders, n.l. over de zorg voor veevoeder voor den komenden winter in verband met Kalksalpeter IG. Het is opmerkelijk als men het vee in de weide ziet loopen, dat het er niet zoo goed uitziet als iu vorige jaren. Het Is duidelijk waar te nemen, dat niet alleen op kunstmest, maar ook op veevoeder bezuinigd wordt Ook bier dient men echter te zorgen, dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegtMatige bemestingen mogen schrale oogsten geven, onvoldoende voeding van het vee geeft echter ook geringe productie. En waar men b(j de bemesting het eerst geneigd is op de stikstof te bezuinigen, bezuinigt men bij de veevoe ding het eerst op het eiwit. Tot lichamelijk nadeel van de koeien, maar ook tot finan cieel nadeel van den boer. Toch is het o.i. voor een groot deel moge lijk, zonder veel duur krachtvoer aan te koopen, het vee gedurende den winter het noodige eiwit te verstrekken. En wel door zijn hooilanden vroeg te maaien en te hooien, of bij ongunstig weer in te kuilen. De hoe veelheid aldus vroeg verkregen is wel iets kleiner, maar het verteerbaar eiwitgebalte veel hooger. Na het hooien geeft men direct een bemesting met Kalksalpeter IG, om zoodoende den voorraad prima, eitwitrijk hooi van de tweede snede, zoo hoog mogelijk op te voeren, of om een spoedige prima naweide ter beschikking van het vee te verkrijgen. UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET. De tegemoetkoming van 3 x 0.75 per melkgevende koe. Missive aan Rurgemeesters. Het officieel orgaan der F.N.Z. drukt de missive af, welke door deu minister van Economische Zaken en Arbeid aan de ge meentebesturen is gericht in verband met de inwerkingtreding der Crisis-zuivelwet en de in Art. 22 dier wet opgenomen bepaling in zake voorloopige uitkeering van 75 cent per melkgevende koe gedurende ten hoogste drie weken. Hierin wordt o.a. het volgende gezegd: Engele oogenblikken later sloeg de jongen de oogen op en greep hij half versuft naar zijn hoofd. Toen riep hij uit: „O, ja! We werden hierheen gesleept en die dronken Case sloeg mij neer." „Wij? Wie had je dan bij je?" vroeg Jonathan langzaam. „Helen. We zochten bloemen en herfstbladeren. Vlak bij het fort zag ik een Indiaan. We vluchtten direct," riep hij uit en hijgend vertelde hij, wat er gebeurd was. Jonathan was doodsbleek geworden. Een harde uitdrukking kwam in zijn oogen. „Jack, probeer of de sporen je nog iets vertellen, terwijl ik dien jongen over de rivier breng en den weg naar huis wijs," zeide Wetzel. Hij vroeg Will, of deze in staat was te zwemmen. „Dat wel, maar het behoeft niet; ei ligt een cano onder de struiken." „Vlug danl We hebben geen tijd te verliezen," riep Wetzel hem toe, terwijl hij naar den oever snelde. Een oogenblik later had hij de cano ge vonden. Will wilde Jonathan smeeken Helen te redden voor het vreeselijke lot, dat haar dreigde, maar hij was niet in staat een woord uit te brengen. De uitdrukking op het gelaat van den woudlooper deed hem ontstellen. Roerloos, de armen over eikander geslagen, stond Jonathan voor hem, vechtend tegen zijn ontroering en tegen het verlangen naar wraak, dat hem overmande. Wetzel roeide met krachtige slagen naar den overkant. Daar zette hij Will af, om ijlings terug te keeren. De woudloopers hadden geen woorden noodig om elkander duidelijk te maken, wat zij dachten. Vraag niet,, 3ï-iesche Heenenbaai "maar (Auv.) Ingevolge artikel 22 der Crisiszuivelwet zullen aan melkveehouders gedurende ten hoogste drie weken uitkeeringen kunnen worden verstrekt, berekend naar een bedrag van 0,75 per melkgevende koe per week (dus droogstaande dieren niet mede te re kenen). In verband met de nooddruft, welke alom in het melkveehoudersbedrijf heerscht, is het mijn bedoeling, dat tot deze uitkeeringen thans zoo snel mogelijk wordt overgegaan, waarvoor hierbij uwe hulp wordt ingeroepen. Alle melkveehouders, die aanspraak maken op de in den aanhef bedoelde uitkeering, worden op door u te bepalen wijze opgeroe pen om ter secretarie opgaaf te doen van de op 15 Juni 1932 in hun bedrijf verzorgd wordende melkgevende koeien. Daarbij ware er nauwkeurig voor te waken, dat b(jv. in familiebedrijven uitsluitend de eigenaar van het vee wordt uitbetaald en niet voor dezelfde dieren eene dubbele be taling plaats vindt. Gaarne laat ik aan uw beproefd beleid over, te zorgen, dat de prak tijk op dit punt aan de bedoelingen beant woordt; ik wijs er voorts op, dat z(j, die een onware opgaaf verstrekken, ingevolge art. 225 van het Wetboek van Strafrecht, straf rechtelijk vervolgbaar z(jn. Ter toelichting zij opgemerkt, dat nauw keurige gegevens betreffende het aantal stuks melkgevend vee niet alleen onmisbaar z(jn met het oog op de daaraan verbonden fin an- tieele belangen, doch ook omdat dergelijke betrouwbare gegevens noodzakelijk zijn voor het ramen van de melkproductie hier te lande in de naaste toekomst. Immers zal het ten deele van den omvang der melk productie afhangen, welke maatregelen van de zijde der Crisis-Zuivel-Centrale dienen genomen te worden om een zoo doeltreffend mogelijke werking der Crisiszuivelwet te waarborgen. Met het oog hierop is het noodzakelijk, dat ten aanzien van elk veehoudersbedrijf (onverschillig of de gewonnen melk op de eigen boerderij dan W^1 elders wordt ver werkt) de belangrijkste productiegegevens op kaart worden gebracht. Het is myne bedoeling, dat een van uwent wege beschikbaar gesteld ambtenaar, met voldoend inzicht in de materie waarom het hier gaat, de invulling verricht, doch geheel in overleg met den veehouder en op grond van diens opgaven. Daar echter spoed moet worden betracht lijkt het (ook ter bevordering eener duide lijke en eenvormige invulling) beter die in vulling te centraliseeren en niet door de veehouders zelf te doen verrichten. Het is m.i. wel wenschelijk, dat alvorens KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) Wetzel's breede schouders schokten, toen hij zich boog om het gras te onderzoeken. Een zware schaduw versomberde zijn strak gezicht. Het zoo even van den wind door de bijna ontbladerde takken had Indianen en bandieten reeds kunnen waarschuwen, dat de Wind des Doods hun spoor volgde. „Brandt heeft de hand in het spel. De Engelsch- man is een dwaas!" klonk de stem van Wetzel. „Ze zijn een uur voor; kunnen we hen inhalen voor zij zich voegen bij Brandt en Legget?" „We kunnen het probeeren, maar de mogelijk heid bestaat, dat we te laat komen. Legget's bende is nu dertien man sterk. Ik heb het wel gezegd! Ik wist, dat het een zware tocht zou zijn, een lange tocht en onze laatste." „Het is meer dan dertig mijl naar het kamp van Legget. Wij kennen de bosschen, elk beekje, elke dekking," siste Jonathan Zane tusschen de tanden. Zonder nog iets te zeggen snelde Wetzel vooruit en zoo duidelijk was het spoor voor zijn scherpe oogen, dat hij slechts zoo nu en dan even staan bleef om te luisteren. Jonathan volgde hem gemak kelijk. Door bosch en weide, over heuvels en door dalen snelden zij verder, onvermoeibaatOp een gegeven oogenblik verlieten zij, geleid door hun nooit falend instinct, het breede spoor, ten einde een omweg te vermijden en enkele mijlen verder weer terug te komen op het spoor van de bende. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1