EERSTE BLAD ZATERDAG 11 JUNI 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Oeaut. uitgave van ie N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) pj De Zeppelin op komst jp ilBSllHEEKENBAAL Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Week-revue. Buitenland. In een der moeilijkste oogenblikken van Duitschlands geschiedenis, zoo begint de regeeringsverklaring van Von Papen's kabi net, heeft de regeering haar taak aanvaard. Het Duitsche volk bevindt zich in een mo reels en materieels crisis zonder weerga en de offers die gevergd moetan worden om den weg naar de vrijheid in hèt binnenland en tegenover het buitenland te herwinnen zijn ontzettend groot. Alleen wanneer het gelukt een samenwer king van alle nationale krachten te bewerken, zal Duitschland nog gered kunnen worden. BrüniDg heeft het eerst den moed getoond om een duidelijke balans te eischen van de toestanden waarin wij door het Verdrag van Versailles, door de gevolgen der economische crisis, maar ook door het wanbeheer der parlementaire democratie gebracht zijn. De nieuwe regeering wenscht dat het Duitsche volk deze balans kennen en begrijpen zal: de grondvesten van het Rijk, van Pruisen en van d9 meeste andere Bondsstaten en groote en kleine gemeenten zijn uitermate Deze toestand eischt een volledige her vorming op financieel, economisch en ad ministratief gebied en aanpassing van het leven van den Staat aan de armoede zijner bevolking. De sociale verzekeringskassen staan voor een bankroet, de steeds stijgende werkeloosheid zuigt het merg uit de beste krachten van ons volk. De vier voorafgaande regeeringen hebben gemeend door toepassing van steeds meer staatsbemoeiing en staats socialisme de zorgen zoowel van werkgevers als werknemers voor een deel te kunnen overnemen. Zy hebben van den staat een soort liefdadige instelling gemaakt en het gevolg is geweest dat de moreele krachten en het individueel initiatief verzwakt en gebroken is. De nieuwe regeering kan dit alles niet op slag doen verdwijnen, moet zelfs een deel van de door de vorige regee ring afgekondigde noodmaatregelen besten digen, omdat de betalingen die noodig zjjn voor de instandhouding van het staatsbe stuur ook gedaan zullen kunnen worden. De regeering doet geen beloften, zij zal han delen en men zal haar volgens haar daden kunnen beoordeelen. De regeering is tot volle medewerking bereid bij alle internationale onderhandelingen en besprekingen over de groote problemen van ontwapening, herstel betalingen en oplossing der economische crisis. Ons doel is in vriendschappelijke samenwerking met andere volken aan ons vaderland volkomen rechtsgelijkheid, poli tieke vrijheid en de mogelijkheid van econo mische gezondmaking te verschaffen". Tot zoover de regeeringsverklaring van het ministerie von Papen een regeerings verklaring die niet in den Duitschen Rijks dag is voorgelezen omdat de nieuwe regee ring zeker wist dat het in den Rijksdag een nederlaag tegemoet ging, nadat het Centrum niet bereid is gebleken een afwachtende houding aan te nemen, doch reeds aanstonds na de vorming van het kabinet onomwon den zich daartegen verklaarde, evenals de Beiersche VolkspartijDaarom werd de Rijks FEUILLETON. ZANE GREY 38) P.otseling herinnerde zij zich Mordaunt's vreese- lijk gevecht met Brandt. Zij wist niet, hoe het was afgeloopen, maar zij had Brandt hooren schreeu wen in doodsangst en het ingrijpen van Case was haar niet ontgaan. Of Brandt dood was of niet, de sterkte van de bende was in elk geval verminderd. „Oef!" hoorde zij een van de roodhuiden uit roepen, terwijl hij wees naar de andere zijde van de open ruimte. Een reusachtige gestalte boog de struiken opzij. Een tweede bandiet en Case volg den. Verderop werden Indianen zichtbaar, maar geen van hen maakte het minste geluid. Bij den eersten oogopslag wist Helen, dat Case in een vroolijke stemming was. Zijn gelaat straalde van voldoening. Hij droeg een pak bij zich, dat Helen met een gevoei van afschuw herkende als de kieeren van Mordaunt. Brandt had den Engelschman dus gedood. Legget eveneens een pak onder den arm. Hij wierp het neer, zoodra hij in haar nabijheid was gekomen en haalde een leeren zakje te voor schijn, zooais reizigers gebruiken om hun kost baarheden te bewaren. Het scheen zwaar te zijn en uit het gerinkel bleek, dat er geld in zat. dag ontbonden en nieuwe verkiezingen aan gekondigd op 31 Juli. Tot dien tijd blijft von Papen de macht in handen houden, de heeren zelf schijnen te verwachten dat ze ook nadien de lakens zullen uitdeelen, zelfs wanneer na 31 Juli mocht blaken dat de regeering niet over een meerderheid zou beschikken. Deze zonderlinge regeeringsverklaring, die eigenlijk niets meer is dan een verkiezings manifest voorzien van het etiket „regee ringsverklaring", heeft in ieder geval de verdienste dat er duidelijk uit blijkt wat de heeren willen. Het neemt scherp stelling tegen de socia listen en alles wat zich democraat noemt, doch het keert zich eveneens tegen het staats socialisme, dat van den staat een weldadig heidsinstelling heeft gemaakt. Nu zyn de nationaal-socialisten aanhangers van extreem staatssocialisme en de talrijke adjudanten van Hitier hebben dan ook steeds verkondigd, dat er voor de werkeloozen veel te weinig wordt gedaan. Maar voorloopig hebben de nationaal-socia- listen geen enkele reden om het de nieuwe regeering moeilijk te maken. Als de ver kiezingen van 31 Juli achter den rug zijn, als de heeren zich voor het dulden dezer regeering voldoende beloond weten door een overweldigende overwinning, dan zal deze regeering als de zondebok der politieke woes tijn worden ingezonden. Inmiddels is de voorbereiding voor deze nieuwe Rtjksdagver- kiezingen reeds in vollen gang en gaat het Duitsche volk eenige zeer woelige weken tegemoet. Zuid-Amerikaansche verkiezingen zullen er onschuldig kinderspel bij zijn. Nu ook in Frankrijk het ministerie Herriot de regeeringszaken van Tardieu heeft over genomen, komt er wat meer beweging in de internationale politiek. Wij zullen den lezer de Fransche regeeringsverklaring, welke bovendien uitmunt door vage algemeenheden, besparen. Het is een verklaring: bet kan vriezen of dooien. Wat er over herstelbe talingen en ontwapening in wordt verklaard is voor allerlei uitlegging vatbaar en biedt niet den minste houvast. De Fransche regee ringsverklaring schijnt wel met opzet zoo opgesteld te zijn, dat zoowel de linker als de rechterpartijen zoo min mogelijk worden geprikkeld. Des ondanks hebben derechter- groepen en vooral Tardieu onmiddelijk reeds een scherpe aanval op Herriot ondernomen, doch bij de eerste stemming is het ministerie met 384 tegen 115 stemmen, b.v. 110 ont houdingen en 15 absenties, flink in de meer derheid gebleven. A.s. Maandag vertrekt de premier reeds naar öenève. Voor zijn vertrek uit Parijs zal Mac Donald op zijn doorreis naar Lausanne eerst nog een bezoek aan z(jn Fransche collega brengen. Het groote spel gaat dus spoedig beginnen. Terwijl Mexico heeft gerommeld vanwege een ernstige aardbeving waarbij honderden zijn gedood en enorme materieels schade is aangericht, trilt en beeft Chili van revolutie geruchten. Een Zuid-Amerikaansche staat waar niet per jaar een of meerdere revoluties gelukt of mislukt is een merkwaardigheid. In Chili dan is dezer dagen de regeering van Montere omvergekegeld door het leger. De nieuwe regeering, die zich aankondigd als socialis tisch, is begonnen met de aankondiging van een omvangrykprogram. Aangekondigd worden buitengewoon zware belastingen op de groote vermogens, invoering van alge- meene arbeidsplicht, instelling van verschil lende staatsmonopolies, terwjjl ook de banken onder staatscontrole zullen komen en het credietwezen geleidelijk zal worden gesociali seerd. In Engeland en in de Vereenigde Staten, welke beide landen voor groote bedragen in Chili zijn geïnteresseerd wordt de verdere ontwikkeling in Chili met meer dan gewone belangstelling gevolgd. Erg stevig staat de nieuwe regeering in Chili niet en volgens de elkaar tegensprekende telegrammen wordt zelfs een spoedige val verwacht, zelfs reeds binnen een week, hetgeen geenszins onmoge lijk, doch in ieder geval geen record zou zijn. Eerstdaags zal de Zeppelin ons land en in 't bi zonder Rotterdam bezoeken. Het verkeer per lucht schip heeft een groote vlucht genomen en de be langstelling is dan ook begrijpelijker wijze groot. Een meer voortdurende belangstelling dan deze ééndagsvlieg, geniet een Nederlandsch product dat eveneens een groote vlucht van Rotterdam uit heeft genomen. Dat is de zeep en zeeppoeder merk |„'t Bleekertje". Dat zijn artikelen, die de huisvrouw werk uit handen nemen en geld in han den spelen, doordat zij goed zijn en goedkoop. De wasch wordt niet geel, slijt niet en is over nacht in een sopje „Bleekertje" zoo goed als schoon. En dan ontvangt men bovendien bij elk pak één of twee bons. Slechts veertig bons zijn noodig om keus te mogen maken uit een groote verscheiden heid van nuttige en luxe voorwerpen die een winkelwaarde van 2 3 gulden hebben. Vraag er Uw winkeiier eens naar! U hebt 'tzóó! 22 (Adv.) WAALHAVEN BEREIDT ZICH VOOR. Een vliegfeest yan grootsche allure. DUIZENDEN BEZOEKERS VERWACHT. ROTTERDAM, 7 Juni, „Het charteren van een Zeppelin is niet zoo eenvoudig als het huren van een taxi", zoo verklaarde de heer C. Kolf, voorzitter van de Rotterdam- sche Aero Club in de pers-conferentie, die ter gelegenheid van de a.s. komst van de „Graf Zeppelin" was belegd. En hij deelde mede, dat voor de vlucht met de tweetus- schenlandingen een bedrag van 35.000 Mark wordt gevorderd. Doch alvorens het contract Opwekkend en gezond. Natuurlijk Bronwater. Werkt door zijne bijzondere eigenschappen zeer gunstig op de verteringsorganen. In kwaliteit en smaak onovertroffen. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. (Adv.) Even later kwam Brandt, een hand tegen zijn borst gedrukt, bloedplekken waren op zijn jas. „Je bent toch niet erg gewond?" informeerde Legget. „Nee, maar het bloedt nogal," antwoordde Brandt. Hij riep een Indiaan en ging met dezen in de richting van de beek. „Dus ik kan lid worden van de bende?" vroeg Case, terwijl hij Legget aankeek. „Ja, zeker," antwoordde de bandiet. „Je bent een handige kerel en als je je een beetje aanpast aan onze manieren, zal het je hier wel bevallen. Je doet het beste bij ons te blijven. Als Wetzel en Zane ontdekken, wat hier gebeurd is, zal de hel een koel plekje zijn, vergeleken bij ditbosch! Bij mij ben je veilig en kun je doen, wat je wilt." „Ik doe mee, kap'tein! Ik heb gevaren met alle mogelijke kerels en daarom hou ik het bij jou ook wel uit. Blijven we hier?" „Wel in de buurt, maar niet zoo, dat we last hebben van de gieren," grinnikte Legget. „Daar om zijn we al een eind verderop gegaan." „Wat zijn gieren?" „Als je dat nog niet weet, zul je het nog wel eens van nabij zien. Gieren zijn mooie vogels, maar ze eten alleen vleesch; blanken en Indianen zijn hun het liefst." „Ik heb anders al vogels meegemaakt, die niet eens wachten tot de man dood is," antwoordde Case. „Dan weet je er alles van. Maar nou moeten we eerst eens een oplossing zoeken voor dat geld van dien Engelschman. Het beste, zou zijn, als een van ons alles kreeg." „Gelijk heb je, kap'tein. Dobbelsteenen of kaar ten, het blijft gelijk." „Vooruit, Jenks, breng een platten steen hier," zeide Legget, terwijl hij op het mos plaats nam. Case haalde uit de donkerblauwe jas, die Mordaunt nog zoo kort te voren had gedragen, een klein doosje te voorschijn. „De jas is de moeite van het bewaren niet waard," zeide hij. Het goed was eenigszins versleten en aan den linkerkant toonde een scheur, geheel met bloed bevlekt, de plaats aan, waar een van Brandt's slagen had getroffen. „Wat hebben we hier?" mompelde de matroos,, terwijl zijn hand in een van de zakken graaide. „Lieve tijd!" Hij haalde een met zilver gemonteerd whisky- fleschje voor den dag, schroefde de stop los en bracht het naar den mond. „Ik heb ook dorst," noodigde Legget zichzelf uii. „Niet meer dan een slokje, kap'tein," antwoord de Case, terwijl hij Legget de flesch voor den mond hield. Jenks legde een platten steen neer tusschen de beide mannen. De Indianen kwamen naderbij. Met begeerige oogen volgden zij elke beweging van de dobbelaars. Telkens als de dobbelsteenen rolden klonken hun uitroepen. „Het geluk is bepaald tegen je, kap'tein," zeide Case, terwijl hij zorgvuldig de steenen schudde. „Dat weet ik toch zelf wel," mopperde de ban diet. Naarmate het stapeltje goudstukken voor hem verminderde, werd de uitdrukking op zijn gezicht dreigender. „Kap'tein, ze nemen mij nooit zoo makkelijk den wind uit de zeilen," hernam Case, terwijl hij opnieuw de flesch aan de lippen zette. Zijn oogen fonkelden van opgewondenheid. „Als die steenen niet van Jenks waren en ik er geteekend was, moest er heel wat geconfe reerd en gecorrespondeerd worden. Op een gegeven oogenblik waren de onderhandelin gen zelfs afgesprongen, tot men 14 dagen geleden plotseling werd verblijd met de med9deeling, dat dr. Eckener bereid was naar Nederland te komen en twee tusschenlan- dingen op Nederlandsch grondgebied te ma ken. Het is de Nationale Luchtvaartschool, die in samenwerking met de Rotterdamsche Aero Club -dit resultaat heeft bereikt. Waar om men de „Graf Zeppelin" naar Nederland laat komen? Men wil de mogelijkheden, die een luchtschip biedt, eens voor het Neder landsche publiek demonstreeren. Tevens ziet men er een mogelykheid in de Nationale Luchtvaartschool nader te brengen tot het publiek. Immers deze instelling groeit wel op bevredigende wy'ze met 6 leerlingen begonnen heeft men thans drie afdeelingen met 78 leerlingen doch talloozen inden lande kennen zelfs het bestaan niet van deze school. By de komst van de „Zeppelin" zal men tevens een schoone propaganda voor de school kunnen maken. Wy kregen dan nog eens het programma van den tocht. Zooals men weet, vertrekt de Zepp te 2 uur in den nacht van Frie- drichshafen. Dat is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 18 Juni. Te 7 uur in den morgen hoopt men dan op het vliegveld van Twente te landen. Ondanks het vroege morgenuur verwacht men groote belangstelling, want de Twentenaren zijn enthousiaste vlieglief- hebbers. Na een verblijf van circa één uur op het Twentsche vliegveld begint de groote tocht over Nederland en naar de Engelsche kust. Deze eindigt tegen 5 uur in den namid dag op Waalhaven. En na een verblijf van één uur op het Rotterdamsche vliegveld ver trekt het luchtschip naar Friedrichshafen, waar het den volgenden ochtend arriveert. De uren zijn zoo gekozen, dat alleen in de ochtend- en de namiddaguren geland wordt. Andere uren zijn namelijk zeer ongunstig. Men wil niet in den nacht te Friedrichshafen landen, zelfs niet met geoefend personeel, doch men wacht daarvoor liever den ochtend stond af. Ook Prins Hendrik uitgenoodigd Voor den tocht over Nederland zijn alle beschikbare plaatsen reeds geboekt. Men heeft eenige eere-gasten uitgenoodigd, waar onder Z.K.H. Prins Hendrik, den minister van Waterstaat en den directeur van de Luchtvaart. Doch een antwoord heeft men nog niet ontvangen. Voor de tochten Frie- drichshafen-Twente en Rotterdam-Friedrichs- hafen bestaat niet zoo veel belangstelling. Wat de landing betreft, ontving men uit Duitschland van de Zeppelin-Maatschappy een uitvoerige instructie. Men achtte het daar niet noodig eerst hier met de beschik bare manschappen te komen oefenen, hoe wel zulks nog verzocht werd. Gaarne had men te Rotterdam beschikt over de mari niers. Doch waar deze naar den Harskamp zijn, moest op andere wijze personeel gevon den worden. Men kiygt vooreerst de beschik king over 50 pontonniers uit Dordrecht Dan heeft men 70 studenten van de- Technische Hoogeschool te Delft aangezocht deel uitte maken van de landingsploeg. En de overigen recruteert men uit turn- en athletiek-ver- eenigingen en studenten van de Handels^ hoogeschool. Een dag te voren zullen allen al eerder mee gespeeld had, zou ik zweren, dat ze niet deugden." „Dat is toch niet bedoeld als een insinuatie, kap'tein?" vroeg Case op zachten toon, terwijl zijn oogen kwaadaardig Legget aangluurden. „Och nee, het is alleen een kwestie van wanbof." Het spel werd voortgezet, doch steeds in het nadeel van den bandiet, wiens stapeltje goud meer en meer verhuisde naar dat van den matroos. „Schoon op!" riep Legget tenslotte woest uit. „Is er niks meer te verspelen?" vroeg Case. De oogen van den bandiet dwaalden rond, tot zij bleven rusten op de gevangene. „Ik zal dat kind inzetten tegen jou goud," bromde hij. „De meeste oogen in twee worpen. Want ik heb evenveel recht op haar als Brandt." „Maak er de helft van en ik doe mee." „Ik denk er niet aan. Of alles of je geeft me terug, wat je gewonnen hebt," hernam Legget grof. „Ze is het inderdaad wel waard," zeide Case, terwijl hij Helen critisch opnam. „Vooruit maar, kap'tein. Ik ben sportief genoeg om jou je kans te geven. Begin maar." Legget won den eersten worp en Case den tweeden. Zorgvuldig schudde de bandiet de steenen in zijn groote hand voor hij ze neerwierp op den steen. „Ha!" riep hij vroolijk. Hij had bijna het hoogste aantal oogen gehaald. Case greep non chalant de kleine witte steenen op. De Indianen drongen dichterbij; hun oogen schitterden. Legget vloekte vreeselijk, toen hij zag, dat de zeeman had gewonnen. Hij stond op en begon onder de boomen heen en weer te loopen. Schreeu wend gaf hij bevelen aan de Indianen. Een paar hunner begonnen een vuur aan te leggen. Toen riep hij Jenks bij zich en begon een fluisterend ZekzrTriesche Heerenbaai, niaardaji J ECHTE FRIESCHE (Adv.) een oefening op Waalhaven houden. Wanneer een eerste landing mocht mislukken, is dat niet zoo erg, daar de Zepp dan weer omhoog stijgt, een rondje over het terrein maakt en dan ten tweede male een poging waagt. Er wordt een geweldige mensehenmassa op Waalhaven verwacht. Men spreekt, gezien het groote aantal vragen om plaatsbewijzen, reeds op 100.000 personen. De toegangsprij zen zijn 50 en 75 cent voor derde en tweede rang, eerste rang 1.25 (ƒ1,— in voorver koop), paddock ƒ2,50 (in voorverkoop 2,25). Voor kinderen is de toegang op alle rangen 25 cent (in voorverkoop 15 cent). Hoe groot de belangstelling is, blijkt uit het feit, dat uit Antwerpen bericht werd ontvangen over de komst van niet minder dan 36 autobussen. Alle verkeersmiddelen naar Waalhaven zullen op volle kracht werken. Zoo werden reeds overeenkomsten gemaakt met Spido, de Rotterdamsche Tram over extra trams, de autobusdiensten, Fop Smit e.a. De Neder landsche Spoorwegen zullen extra treinen laten loopen, terwijl er gelegenheid is direct van de stations met extra bussen naar Waalhaven te worden gebracht. Men wordt aangeraden vroeg van huis te gaan,daar de smalle toegangswegen tot het vliegveld moei lijk de te verwachten mensehenmassa zullen kunnen verwerken en men langen tijd noodig zal hebben alvorens Waalhaven uit de stad te kunnen bereiken. Er zijn eveneens vele aanvragen uit de provincie van industrieën, die voor hun personeel kaarten willen nemen om dit evenement by te wonen. Of de onder neming een batig saldo zal opbrengen? Men weet het niet, daar er zeer hooge kosten mee gepaard gaan. Doch mocht er een batig saldo zijn, dan is thans reeds besloten dit bedrag te verdeelen onder de crisis comité's. Wanneer door onstuimig weer de Zepp in den nacht van Vrijdag op Zaterdag niet zal kunnen starten, zal er tijdig bericht worden gezonden en komt het luchtschip de volgende week. Want dr. Eckener heeft als reserve datum 25 Juni nog vrijgehouden voor een bezoek aan Nederland. Begin van het feest. Het feest te Rotterdam begint reeds te half vier. Dan wordt een vliegprogramma uitgevoerd, waaraan uitsluitend Nederland sche vliegers met Nederlandsche toestellen deelnemen. Terecht was men van meening, dat het geen zin had buitenlandsche stuntels uit te noodigen, waar wij zelf over zooveel eerste rangsvliegers beschikken, wier staaltj es even kundig en onversaagd zijn als van de beste buitenlandsche stunters Er zal vóór en na de komst van de Zeppelin heel wat te zien zijn in de lucht. Er vinden begroe- KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) gesprek, terwijl hij woeste gebaren maakte in de richting van den zeeman. Case was veel te dronken om op te merken, hoezeer hij de vijandschap van den bandieten aanvoerder had opgewekt. Hij dronk de laatste whisky op en wierp de flesch toe aan een Indiaan, die met dit geschenk bijzonder in zijn nopjes was. Met langzame, onzekere bewegingen, als een man, die totaal is beneveld, begon Case zijn goud stukken te tellen, maar telkens liet hij de goud stukken weer vallen. Moeizaam hield hij vol. Aan anderen scheen hij niet meer te denken. Toen hij niet in staat bleek te zijn, de waarde van de ver schillende goudstukken na te rekenen, maakte hij stapeltjes om op die wijze zijn rijkdom te schatten. Intusschen merkte Helen, aan wie niets was ontgaan, dat er een complot gesmeed werd tegen den dronkaard. Zij hoorde Legget en Jenks fluisteren. „Je kunt hem hier vandaan precies tusschen zijn oogen raken," liet Jenks zich ontvallen, ter wijl hij veelbeteekenend op zijn geweer wees. „Laat het liever wat rustiger gebeuren," ant woordde Legget. „We zijn bijna dertig mijl van mijn kamp verwijderd en je weet nooit, wie er in de bosschen rondscharrelt. Maar we moeten dien kerel kwijt en het is wel de zekerste manier." Jenks laadde zijn geweer en bracht het aan den schouder. Een van de Indianen, die dichtbij stond, kwam met snelle sprongen naar hem toe en sloeg het wapen omhoog. Hij riep een enkel woord tegen Legget, wijzend naar het bosch, om daarna zijn roerlooze houding weer aan te nemen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1