Boerenleenbank Rijwielen met kettingkast f 27.50 T' PREDIKBEURTEN. Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. te Sommelsdijk RIJWIELFABR1EK WOENSDAG 1 JUNI 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Weigert namaak! de Ik- en In- er ■21- jfst eb Jen Ét. irs lin er DE OCEAANVLUCHT VAN ANTOJNE STRASSMANN. Haar indrukken van de DO-X. BERLIJN, 26 Mei. De Duitsche aviatrice Antonie Strassmann, die met de DO-X van Amerika naar Europa is gevlogen, sprak heden voor de radio over dezen tocht. Ztj verklaarde gedurende den tocht voor de be manning te hebben moeten zorgen. Dan schilderde zij de start van het 53 ton zware vliegtuig van New Yoik, verhaalde van de vlucht langs de kust tot aan den eersten vuurtoren op New Foundland. Na de noodige maatregelen voor de tweede etappe van de vlucht, startte de vliegboot licht en zeker in den tijd van een minuut en 50 seconden. Daar de gevreesde banken van New Pound- land geen mist vertoonden, konden de mo toren en de benzine worden gespaard door op drie meter hoogte boven het water te vliegen. Na acht uur vliegen werd het eerste schip ontmoet. Heel den tocht had de DO-X met tegenwind te kampen. De stemming aan boord was echter opgewekt. Verder sprak Antonie Strassmann over de aankomst op de Azoren, waar het vlieg tuig in diepe duisternis en bij bewogen zee is neergestreken en voorzichtig de haven binneu-taxide. Voorts schilderde zij de stormachtige reis over de Golf van Biscaje, waar de DO X ondanks den razenden Noor denwind, zonder schommeling in de lucht lag, om tenslotte, na de geestdriftige ont vangst te Southampton te hebben geme moreerd, een woord van lof toe te zwaaien aan dl'. Dornier, den bouwer van de DO-X. Zoaadlafl 29 Mei £932. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds Bakker uit Bleiswijk. Soramelsdijk, vm. leeskerk en 's av. ds. v. Asch. Dirksland, vm. en 'sav. ds. van der Wal. Herkingen, geen opgaaf. Melissant, vm. leeskerk en 'sav. ds. Bouw. Stellendam, vm. ds. Bouw (doop) en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vm. ds. van Asch uit S'dijk. Ouddorp, vm. en nam. ds. v. Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nam. ds.Dekker. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en'sav. ds. Dekker. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en'sav.ds.Polhuijs. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en 's av. leeskerk. Hellevoetsluis, vm. ds. Ferguson en 'sav. ds. Brink. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. ds. Loran. Rockanje, nam. bev. ds. Kobus door ds. Brin kerink. daarna intrede. Tinte, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Bosch. Zwartewaal, vm. ds. Brink. Heenvliet, vm. ds. Moll van Charante. Abbenbroek, vm. ds. Staal. Oudenhoorn, vm. ds. Bons, (dcop). PROTESTANTENBOND. Brielle (Kerkstraat), vm. ds. Bonga uit Leiden. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Meïissant, vm. en 's av. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. ds. de Lange. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. de Lange. Oollgensplaat, vm. en 's av.leeskerk. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. Hellevoetsluis, vm. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, 'sav. ds. Westerhuijs. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm., en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. leeskerk en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. van Ree uit Barendrecht. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. De bank leent gelden aan leden tegen 4J 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.3 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier levert direct aan particulieren lin Rijwiel met torpedonaaf, compleet met lamp, drager met standaard, zwaar zadel, bel, pomp en reflector, met 2 jaar garantie, voor 42.75, af fabriek. Adres RIJWIELFABRIEK „HET WAPEN VAN ROTTERDAM" Fabriek en Magazijn Rös. Manz- straat 24 en Bruynstraat 80, Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel, Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 57 Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Goedereede op Vrjjdag 27 Mei des avonds lialfacht uur. Voorzitter Burgemeester Charbou. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering. Voorzitter: Mijne Heeren, ik ben mij be wust de tolk te zijn van U allen nu ik van deze plaats oprechte deelneming uitspreek in den grooten slag die den Raad en de Ge meente getroffen heeft door het zoo plotse ling overlijden van den heer D. Lodder. De heer D. Lodder was vele jaren in ons midden in zijn functie van raadslid en wet houder en heeft als zoodanig goede diensten aan de gemeentschap bewezen. Hij was iemand van een stoer karakter, recht op zijn doel afgaande, handelende zoo als hy ook oordeelde dat het moest. Niemand deed ooit een vergeefsch beroep op hem en wist hij, als hulp noodig was, met milde en stille hand te geven en goed te doen. Der gelijke persoonlijkheden, mijne heeren, kun nen in een kleine gemeente als de onze zoo noode worden gemist. Zijn nagedachtenis zal dan ook in eere bly'ven voortbestaan. Daarna werden de geloofsbrieven onder zocht van het nieuw benoemde raadslid, de heer Renaud, en in orde bevonden. De Voor zitter nam de bij de wet vereischte eeden af en feliciteerde den heer Renaud met deze benoeming. Spreker hoopt dat de heer Renaud de voetsporen van zijn voorganger mag vol gen en steeds zal medewerken om de eens gezindheid, den gemoedeiyken toon, die in de vergaderingen heerscht te bewaren en nog veel in belang van de gemeente mag arbeidzaam zijn. Daarna werden de notulen der laatste ver gadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken werden nog even aan gehouden tot dat de benoeming plaats ge had had van een wethouder. Na gehouden stemming bleken 4 stemmen uitgebracht te zijn op den heer Troost en 2 op den heer 0. Lodder. De heer Troost zeide dat alhoewel de tijd niet gemakkelijk is om een dergelijk ambt op zich te nemen hij zal trachten al datgene wat in het belang der gemeente geacht kan worden te behartigen. De Voorzitter feliciteerde den heer Troost met deze benoeming. Gezien zeide spreker, het ambt U niet vreemd is omdat U al meer zitting heeft gehad in het college en wij dus ten volle mogen verwachten datü voor de taak die U zoo juist opU genomen heeft berekend is. Wij verwachten van U dat U een waardig opvolger zult zijn van Uwen voorganger. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat op 1 Maart in kas was een bedrag van ƒ1526,22 overeenkomstig boeken en bescheiden. Van Ged. Staten de goedkeuring over ge nomen raadsbesluiten. Een dankbetuiging van de IJsclub voor de medewerking tot het verkrijgen van een mooie ijsbaan, die door werkeloozen als werkverschaffing is gemaakt en de club aan- FEUILLETON, ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 35) Het bosch liep tot den rand van een afgrond. Een eik stond daar, nog groen zijn blaren, terwijl andere boomen overtrokken waren door het pur perrood van den herfst Janathan klaut rde naar beneden om de beek, die daar stroomde, over te steken. De waterval, waar hij anders zoo gaarne toefde, zeide hem niets. Het goud, dat er glinsterde was als het haar van zijn liefste. Eerst toen hij zijn gedachten den vrijen loop liet en zich overgaf aan zijn liefde, voelde hij zich rustig worden. Al kon Helen niets voor hem zijn, hij kwam tot de conclusie, dat het niet noodig was, zich te martelen met nutteloos verzet. Hij kon haar liefhebben, zonder een lafaard te worden. Jonathan wist, dat zijn leven anders zou zijn en moeilijker; dat zijn trots a's woydlooper ge kwetst was, voelde hij niet zoo erg, vergeleken bij het gemis en het verlangen dat in hem was geboren. Helen's antwoord op zijn verontschuldiging, dat hij zich wijden moest aan zijn plicht, klonk hem weer in de ooren. Het had hem zwak gemaakt. ,,lk heb je zoo lief!" Die enkele woorden hadden alles veranderd. Zij had haar armen om hem heen Een schrijven van Ged. Staten, inhoudende en in overweging gevende toe te passen een salarisverlaging van 3 op de salarissen van den Burgemeester, Secretaris, Gemeente ontvanger, Wethouders en Ambt. van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor nog geen verlaging toe te passen. In deze gemeente hebben de ambtenaren steeds zelf hun pensioenstorting betaald, wat in de meeste andere gemeenten niet het geval is, bovendien is de toestand van de gemeente niet zoodanig dat verlaging noodzakelijk is. Lokker was dit met B. en W. eens. C. Lodder meende dat gezien de levens standaard aanmerkelijk gedaald is, het ook billijk is dat de ambtenaren een verlaging moeten getroosten. Ook de toestand van de gemeenteflnantien meende Lodder, was verre van gunstig. Spreker zeide niet te kunnen begrijpen dat B. en W. met zoo'n voorstel durfden aankomen. Lokker: Dan is U toch al heel slecht op de hoogte van de positie van de gemeente, wanneer U die slecht noemt. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van Lodder. Yan de heeren P. van der Bok enK.Tanis was een verzoek ingekomen tot verlaging van de landpacht, daar het gehuurde niet meer rendabel te maken is. B. en W. stelden voor, ingevolge het ver zoek de pacht te verlagen tot 70,— per gemet. C. Lodder stelde voor een lagere pacht te vragen, 'die menschen kunnen die pacht nog niet opbrengen. Laten we het laagste aan houden en de pacht bepalen op 65,—. Alzoo werd daarna besloten. Ingevolge een schrijven van den Commis saris der Koningin over de stichting van een Ziekenbarak voor besmettelijke ziektegeval len stelden B. en W. voor ontheffing bij den Minister te verzoeken. Ook hiertoe werd be sloten. Besloten werd aan de Bijz. School een voorschot te verstrekken ingevolge art. 101 der L.O. wet. Op verzoek van den Minister werd de ver ordening regelende de afwijkende bepalingen op winkelsluitingswet gewijzigd. Van Th. van der Wende en K, Troost was een verzoek ingekomen om vergoeding te ontvangen voor de reiskosten die gemaakt worden voor het bezoeken van hun kind van de Openb. U.L.O.-school te Middelharnis, tot een bedrag van 60, B. en W. stelden voor aan dit verzoek te voldoen. Alzoo besloten. Vastgesteld werd het Kohier der Honden belasting, waarin 54 houders van honden le klas zijn aangeslagen. Vastgesteld werd een verordening tot hef fing van vergunnings- en verlofsrecht. De voorzitter deelde mede, dat het ver lofsrecht vroeger gratis werd afgestaan, doch dat daarvoor nu 25, betaald moet worden. Het vergunningsrecht is verhoogd van 25, op 40,— minimum. Zonder hoofdelijke stemming werd vast gesteld het Ambtenaren-reglement, steunen de op de ambtenaren-wet. Daarna had het onderzoek plaats van de geslagen en hij had haar laten vechten voor haar geluk, voor de vreugde, die het goddelijke recht is voor een vrouw. Hij had niet begrepen, wat zij deed, zich te Iaat er rekenschap van gegeven, hoe- vee' het haar moest hebben gekost, zich zoo ver te 'aten gaan. Eerst nu voelde hij het en nu wist hij ook, als zij hem nog eens zoo aankeek, haar armen om hem heen, dat hij voor haar zou neer knielen, en niet meer zou reppen over zijn p'icht als woudlooper. Langzaam neigde de nazomerdag ten einde, ter wijl Jonathan zich een weg baande door het bosch naai de vlakte, waar hij Wetzel bij zonsondergang zou ontmoeten. Toen de schaduwen onder de boorrten langer begonnen te worden, wist hij dat het zijn tijd werd, en liep hij voort naar de vlakte Hij stak die over en ging zitten op een rotsblok, aan den steilen oever van de rivier. Ver in het Westen zonk langzaam de zon weg in rood-gouden pracht. Jonathan staarde naar het kleurenspel, tot de horizon donker werd. Toen dacht hij weer aan het doel van zijn komst. Een zachte voetstap klonk achter hem. Hij bewoog zich niet, want dien stap kende hij. Het volgende oogenb'ik stond Wetze' naast hem. „Ik was iets te laat en jij bent iets te vroeg," zeide Wetzel. „We kunnen hier blijven vannacht.' Aan den oever legden de woudloopers een klein vuur aan, waarop zij hertenvleesch roosterden. Daarna bleven zij een tijdlang rookend bij elkander zitten. „Legget's tocht over de rivier had niets te be- teekenen, precies wat ik dacht," vertelde Wetzel. „Hij is dichtbij in de bossclien en schijnt op iets of iemand te wachten. Brandt is bij hem met zeven roodhuiden. We krijgen morgen een mooei kans. rekening van het Algemeen Armbestuur- De heeren Heerschap en Lokker adviseerden tot goedkeuring, waarna deze werd vastge steld met een ontvang van 3274,10 en uitgaaf van 850,50, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van 2423,60. Tot lid, of afgevaardigde van de gemeente in de stichting Drinkwaterleiding werd be noemd in de vacature wijlen Lodder, de nieuw benoemde wethouder Troost. Tot leden van de commissie van onderzoek voor de gemeenterekening 1931, en de ge- meentebegrooting dienst 1933 werden be noemd de heeren C. Lodder, F. den Eer- zamen en A. Lokker. De gemeentebegrooting dienst 1931 werd met af- en overschrijvingen gewijzigd. Hiermede was de agenda afgedaan. De heer Lokker deelde nog mede, dat het Havenlicht nu electrisch gemaakt is en reeds functionneert. Betreffende de verbetering van den Kin derdijk deelde hy mede dat Waterstaat be reid is medewerking te verleenen. Echter achtte spreker het gewenscht met dit werk te wachten en het als werkverschaffing te doen uitvoeren. Lodder meende dat het dan direct achter de wiedcampagne wel kan geschieden, want dan krijgt men weer een tijdelijke werke loosheid. Besloten werd overleg te plegen met den Waterstaat. Daarna werd de vergadering gesloten. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Ouddorp op Vrij dag 27 Mei des nam, half drie uur. Voorzitter Burgemeester Gobius du Sart. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Van de gemeente Middelharnis een ver zoek om een bedrag van 123,93 voor de kosten van 5 leerlingen die de Bijz.U.L.O. school bezoeken. Besloten werd aan dit ver zoek te voldoen. Van Ged. Staten een voorstel tot verlaging van de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris, Gemeente-ontvanger, wethouders en bezoldigde ambtenaren van den Burger- ïyken stand. Voorzitter deelde, mede dat reeds bij de behandeling van de begrooting is aangeno men (een korting toe te passen van 2J en 5 zooals bij het Rijk. Ged. Staten stellen nu voor een korting van 3 B. en W. stelden echter voor Ged. Staten te verzoeken de korting vast te stellen zooals dat oorspronke lijk door den Raad gewenscht werd geacht. T. Tanis: Dat voorstel is beneden nul, gezien de verlaging van den levensstandaard mogen wij gerust 10 verzoeken dan is het nog niet veel. Velen onzer ingezetenen zien hun inkomen dalen met 25 tot 50 en dan nu de ambtenaren maar 2J en 5 dat is te gek. Voorzitter: Dat beneden nul is, is toevallig door U zelf bij de begrooting ingediend, dat is dus een kwalificatie van Uw eigen streven. T. Tanis: Dan ben ik daarbij toen mis, intusschen is de tijd weer gewijzigd en meen ik dat 10% nog maar weinig is. Dat voor stel was toen bovendien ook niet definitief. Voorzitter: Afgezien van Uw meening wil ik U nog uitdrukkeiyk mededeelen dat er in de missive van Ged. Staten staat dat afwijking van algemeenen regel kan worden toegestaan, indien de finantien van de ge meente dat noodzakelijk maken en verzoe ken daarvan een definitie. Wij hebben ons dus af te vragen is voor het sluitend krijgen van de begrooting een hooger korting noo dig. Daarop kunnen wy alleen antwoorden, neen, de begrooting is sluitend en daarvoor behoeven de salarissen niet verminderd te worden. T. Tanis i Een begrooting sluitend makeD met een verhooging van belasting is geen kunst, die komt alzoo altijd sluitend, wij mogen echter niet vergeten dat de opcenten op de gemeentefondsbelasting verhoogd zijn van nihil op 80, gezien die noodzakelijkheid, meen ik te mogen constateeren dat de ge meente er niet zoo best bijstaat. Voorzitter: De gemeente-finantien staan er gunstig voor er is dus geen enkele reden een hoogere korting op de salarissen toe te Wanneer wij nu de salarissen sterk gaan verminderen krijgen de ambtenaren boven dien een dubbele korting en dat is niet recht vaardig. Eerstens zijn ze gekort door verhaal voor pensioenstorting en nu nog eens ver laging van het salaris. A. PadmosTegenover de andere inwoners van ons dorp is de salarisstandaard nog hoog te noemen en ik kan me met het voorstel Tanis dan ook geheel vereenigen. Voorzitter: Ged. Staten zullen wanneer een besluit van 10 eventueel wordt aan genomen, wel vragen wat de oorzaak is dat men nu meer wil gaan korten dan bij de behandeling van de begrooting. C. Bosland verklaarde dat het oude besluit gehandhaafd diende te worden, zonder meer. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren T. Tanis, A. Padmos, Westdljk en Grinwis. T. Tanis: Voorzitter, ik feliciteer je. VoorzitterIk heb van U nu geen felecitatie noodig, je meent er toch geen steek van. T. Tanis: Dat doe ik zeker niet. Voorzitter: Dan is het ook onpasselijk je zoo uit te laten over een besluit waaraan ik geen deel van de stemming heb uitge maakt. Secretaris: Wanneer de leden van den Raad er op staan wil ik wel een storting in de gemeentekas doen tot 10 Voorzitter: Wees niet zoo gek. T. Tanis: Secretaris, doe het dan. Van den winter werd gedrukt op het salaris van den arbeider. Een loon van 6,per week was toen genoeg, en nu van de ambtenaren met goede bezoldigiugen kan er niets af, dat is een groot onrecht geworden. Daarna werd de rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie vastgesteld. De gemeente Middelharnis verzocht stor ting van 181,68 voor de kosten van 2 leerlingen op de Ambachtsschool voor het tijdvak van 24 maanden. Besloten werd deze gelden te laten remiteeren. Een schry ven van den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid inhoudende de wen- schen omtrent de wijziging van de veror dening regelende de afwijkingen van Winkel sluitingswet. B. en W. stelden voor aan al deze wenschen Nu zij een heel eind van hun kamp zijn afgedwaald, kunnen we wachten om uit te vinden, wat voor duivelsche streek zij nu weer in den zin hebben." „Misschien wacht hij op een troep Indianen," veronderstelde Jonathan. „Er zijn roodhuiden in het dal en hij geeft er bij zich. Maar ik denk, dat hij meer van plan is." „Het is dus mogelijk, dat we een troep Indianen ontmoeten?" „We moeten nemen wat komt," antwoordde Wetzel, terwijl hij zich neervlijde om te slapen. Toen Wetzel reeds lang sluimerde, zat Jonathan nog geleund tegen de rots te kijken in den zachten gloed van het kampvuur. HOOFDSTUK XVII. Will en Helen haastten zich terug langs den oever van de rivier. Verleid door den verrukke- lijken herfstmorgen hadden zij zich verder van het fort gewaagd dan ooit te voren, hetgeen ze zich plotseling bewust waren geworden door ge luiden in het kreupelhout. Zij dachten onmiddellijk aan beren en panters, die, naar men zeide, in de omringende bosschen veel voorkwamen. „Will, ik zag een donkere gedaante van boom tot boom sluipen," fluisterde Helen ontsteld. „ik ook. Het was een Indiaan of ik heb er nooit een gezien. Loop vlug zoo mogelijk. Zoodra we in het gezicht zijn van het fort zullen we hard loopen," antwoordde Will. Hij was bleek geworden, maar behield zijn kalmte. Zij versnelden hun pas en waren bijna gekomen bij de kromming in den oever die gekenmerkt werd door dichten plantengroei, toen de takken Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening (Adv.) te voldoen. A. Padmos: Is daarmede ook aan den wensch voldaan op ouden tijd de winkels te doen sluiten? Zoo ja, dan zou ik alsnog willen besluiten dat ook de torenklok op de oude tijden werd geluid, dus 's middags 1 uur en 's avonds 9 uur, zomertyd. Voorzitter: Dit laatste is nu niet aan de orde, dus daarmede kunt U hierna komen. Aan de wenschen van den Minister werd voldaan. De gemeente-begrooting dienst 1931 werd met af- en overschrijving gewijzigd. Van L. Mastenbroek was een dankbe tuiging ingekomen voor de hem toegekende salaris-verhooging; wordt voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling Balans, Verlies- en Winst rekening der N.V. E.M. G. O. Voorzitter: B. en W. stellen voor deze Balans en V. en W. goed te keuren. Het bedrijf gaat uitstekend, er komen elke week nieuwe aansluitingen bij en in het loopende jaar is al winst gemaakt. Volgend jaar zal ook de kust verlichting aangesloten worden en dat is een mooie post voor het bedryf. Daarna werd conform het voorstel vast gesteld. Van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer was een verzoek ingekomen om een subsidie ad. 100,— Voorzitter zeide dat deze vereeniging het vreemdelingenverkeer zeer ten goede zal komen, vele menschen verdienen daarmede een aardig bedrag. De gemeentekas vaart wel bij al die vreemdelingen die hier één of meer weken komen vertoeven. Alleen de personeele belasting brengt van vreemde lingen al 380,— op en dit zal wanneer Vreemdelingenverkeer zich goed kan ont plooien ongetwijfeld nog meer worden. Men mag niet uit het oog verliezen, dat in 10 a 12 seizoenweken er toch zeker minstens 30.000,— in de gemeente meer verteerd en verkocht wordt door kruideniers, slagers, bakkers en al wat dies meer zij. C. Bosland zeide dat hij tegen het ver leenen van subsidie was, hij ziet er geen voordeel in voor de gemeente. Voorzitter: Er is hier wel degelijk een belang voor de gemeente mee gemoeid, dat wij bovendien heelemaal niet over het hoofd mogen zien. C. Bosland: O, ik erken dat er meer geld in de gemeente wordt omgezet, vooral dooi de neringdoenden. J. Bosland: Er komen nu door bemiddeling van V.V.V. al meer bezoekers dan er verleden jaar geweest zijn. Grinwis: Maar kunnen die leden en be langhebbenden de kosten van de vereeniging niet dragen, daaraan behoeft de gemeente toch niet te pas te komen. Voorzitter: De gemeente is toch zeker al een van de eerste en de grootste, die er van het kreupelhout op zij werden gebogen en een man, gewapend met een geweer, hen in den weg trad. „Leg 'r is aan!" beval hij, dreigend zijn wapen opheffend. „En geen kik, anders ben je er geweest. „Wat moet je? We hebben geenkostbaarheden," antwoordde Will. Helen staarde den kerel aan, sprakeloos van angst. Het flitste door haar heen, zoodra zij het roodc boosaardige gezicht van den zeeman herkende, dat hij de medeplichtige was, op wien Brandt zich meende te kunnen verlaten. „Zwijg! Jou heb ik niet noodig, wel dit schatje," bromde Case. Hij gaf Will een stoot met den loop van zijn geweer, hetgeen den jongen man deed terugdeinzen van pijn. De haan was gespannen, zoodat hét schot kon afgaan bij den geringsten schok. „Doe alsjeblieft wat hij zegt, Will!" riep Helen, die in Case's oogen las, dat hij niet voor moord zou terugdeinzen. Het leek haar beter, zich ge vangen te laten nemen, dan het leven te verliezen. „Vooruit!" commandeerde Case, terwijl hij Will opnieuw met het geweer in den rug stootte. Will begon gejaagd te loopen en voegde zich bij Helen, die reeds voldaan had aan het bevel van Case. Met stompen in zijn rug dreef de kerel hen tot spoed aan. Zonder een woord te zeggen liepen zij voort. De bedoeling was klaarblijkelijk den afstand tus- schen hen en het fort zooveel mogelijk te ver- grooten. Nog geen mijl was op deze wijze afgelegd, toen twee Indianen te voorschijn kwamen. „Groote goden!" schreeuwde Will, toen de rood huiden eerst Helen en vervolgens hem de armen op den rug bonden. Helen werd zoo bang, dat ze niet in staat was tot kalm nadenken. Het was haar, alsof ze reeds mijlen had geloopen, al werd ze niet moe. Het pad scheen smaller geworden en volgde den oever van de rivier. Tegen den middag kwamen zij weer bij den oever. Een van de roodhuiden verdween achter een wilgenboschje en kwam even later te voorschijn met een cano. Helen en Will moesten instappen, Case volgde hen, terwijl de roodhuiden roeiden. Het vaartuig bracht hen naar een tegenovergelegen punt, dicht bij twee eiland jes. Daar werd de cano aan land gebracht. „Ahoi, kap'tein!" schreeuwde Case, terwijl hij Helen dwong aan land te gaan. Tot haar groote verbazing zag zij Mordaunt staan, leunend tegen een boom. „Is dit uw werk?" riep Helen hem ademloos toe. Wat dacht je anders?" antwoordde de En- g^lschman. Hij keek haar niet aan, maar wendde zich fluiste rend tot een blanke die vlak bij hem stond. Helen wist, dat ze dien man meer gezien had en twijfelde er niet aan of hij was een van degenen, die dikwijis bij Metzar was geweest. Zij zag de overblijfselen van een kampvuur en een pak, in dekens gewikkeld. Klaarblijkelijk hadden Mor daunt en zijn mannen geweten, wat er zou ge beuren, en hier den gang van zaken afgewacht. „Laffe hond!" schreeuwde Will buiten zichzelf van woede, toen hij zich rekenschap gaf van de situatie. Gebonden als hij was, vloog hij op Mor daunt af. Case sloeg hem op het hoofd met den greep van zijn mes en de jongen viel, een diepe snede over het voorhoofd. Deze verachtelijke daad deed alle angst van Hélen afvallen. Zij wendde zich tot den Engelschman, terwijl haar oogen fonkelden. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1