EERSTE BLAD ZATERDAG 14 MEI 1932 14E JAARGANG. - N°. 53 Week-revtte. DE WILDERNIS OVERWONNEN. Uw Zenuwenkomen tot rust' kf' i 81 S|| HEEREN - BAAI oie Artificielle nprimé Jonge- lamesjapon, bo- aromodel met blouse. Spe ciale Mei-aan- ading echts 590 ge Dames- Algha- et geplis- 1 shawl m. repen. Op oren, grijs 46 975 E N WEG -STRAAT 500 liden, Leer, Wol, Diversen, 1RDAM, 9 Mei. Vlas. (Opgaaf van neestersAanvoer:4150k g.biauw, -60 ct.4100 k.g. Holl.geeHO— 50 k.g. dauwroot 40 ct., alles per raag naar vlas laat nog steeds te over, er komt nog geen opleving, Volge werd er zeer weinig Verkocht. ie goede partijen blauw vlas [laatsing vinden. Buitenlandsche Granen. RDAM, 9 Mei. Buitenlandsche Bericht van de makelaars Hagen- an der Schalk.) Stemming flauw. li Zuid-Russische disp. f 5,75, 2 aangekomen 5.30, 75/5 k.La- 5.50, Amerik. no. 2 aangek. 5.10, lia Blanca st. 5.35. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Buitenland. Lloyd George heeft op een lunch van de Vereeniging van buitenlandsche journalisten te Londen een rede gehouden over den dreigenden toestand waarin de wereld nu verkeert en vergeleek daarbij de huidige wereld-situatie met die van tien jaar geleden. Lloyd George is een buitengewoon ge wiekst redenaar en verstaat bij uitstek de kunst om oude en harde waarheden opnieuw en pakkend naar voren te brengen. „Kan iemand ter wereld, aldus Lloyd George, met gerust geweten verklaren, dat de toestanden nu beter zijn dan toen? In economisch en financieel opzicht zijn z(j in ieder geval slechter. Meer dan 20 millioen werkloozen Landen, die toenmaals rotsvast schenen te staan, wankelen! Er is een moratorium op gesteld tusschen verschillende landen, groot en kleinHandelsbelemmeringen, tolboomen, contigenteeringen, deviezen-verordeningen, die den internationalen handel de keel dicht knijpen en hem meer en meer den levens adem sfsnijden. De internationale betrekkingen z(jn er ternauwernood op vooruitgegaan. De wape ningen zijn thans grooter en dreigender dan tien jaar geleden. Tien jaren van interna tionale betrekkingen, tien jaren van hand- jesdrukken en tien jaren van volledige over eenstemming op alle conferenties! Volledige overeenstemming, dat ontwapend moet wor den; volledige overeenstemming dat de ont wapening van anderen uit moét gaan. Vol ledige overeenstemming dat de belemmerin gen voor den handel moeten worden opge heven, volledige overeenstemming, dat dit door anderen geschieden moet. Zoo ziet de wereld er op het oogenblik uit. Ik ben er van overtuigd dat wat ik uit ieder land hoor, dat overal de volken gereed staan, zoolang zij leiding krijgen. Zij zouden elk voorstel aannemen, hoe gedurfd ook, wanneer hun leiders het hun voorleggen. Ik hoop dat zij dit zullen doen en dat zij dit spoedig zullen doen. Het is misschien nog te vroeg om broederschap tusschen de naties te ver wachten. Dit zal misschien eerst na ge slachten, na eeuwen komen. Maar het is te vroeg om goede nabuurschap tusschen de naties te verwezelijken? Indien wij geen broeders zijn, laat ons tenminste goede buren zjjn, vriendelijk en elkaar behulpzaam." Aldus het voornaamste uit deze rede. De balans der laatste tien jaren, door Lloyd George opgemaakt, ziet er weinig fraai uit (komt meer voor in de laatste maanden). Het is inderdaad bedroevend om bij een terugblik te moeten constateeren dat er over de geheele lijn een geweldige teruggang valt aan te wijzen en dat we het met alle conferenties nu ongeveer zoover gebracht hebben, dat we nog maar luttele schreden van den afgrond verwijderd zijn. Alle gunstige kansen zijn verprutst, ver knoeid, of opzettelijk getorpedeerd. Maar de menschheid is niet gebaat bij een bloote constateering van de chaos van het oogen blik, dat is trouwens niets nieuws, dat kan alleen geholpen worden door het aangeven en opvolgen van middelen om het gevaar te keeren. FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (GeauL uitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 3D Alleen, om jouscalp, die dan in de hut van het opperhoofd zal hangen, nog eens te bewon deren." De woudloopcr keek hem strak aan en zweeg. Geen woorden waren in staat, zijn gedachten zoo goed te vertolken als de verachtelijke uitdrukking van zijn oogen het deden. Brandt vloekte. Een lafaard was hij niet. Nooit had iemand hem zien terugdeinzen, maar zijn verstand verzette zich tegen dezen stand van zaken. Hij zou niet rustig kunnen slapen, zoolang een van die woudloopers leefde. De koele ver achting, die glinsterde in de oogen van den ge- vangcnc, verried te veel den doodelijken haat, welke de pioniers koesterden ten opzichte van bandieten. - Terwijl Jonathan lag te overdenken, wat hij had vrrnomen, kwamen nog drie Shawnees de schuil plaats binnen, waar Ashbow hen onmiddellijk ter zijde riep. Na een kort onderhoud met hen kwarn het opperhoofd tiaar Jonathan toe, sneed de riemen om diens voeren door en dwong hem op te staan. De gevangene voelde zich zwak, doch wel in staat om te loopen. Daaruit concludeerde Zal het door en door zieke Europa, na alle kansen te hebben gemist, nu ieder het er over eens is dat er geen dag en geen uur langer gedraald mag worden, tot inkeer komen wanneer straks te Lausanne mis schien de laatste kans zal worden geboden? Er zal geen andere keus zijn, Laussanne mag niet mislukken. Dr. Bruning, die deze week in een rede in den Rijksdag over de herstelbetalingen en ontwapening heeft ge sproken, heeft daarb{j °-m. betoogd, dat de ontwapening herstelbetalingen en de eco nomische crisis niet van elkaar te scheiden zijn en dat alleen door internationale hun oplossing mogelijk is. Over de komende con ferentie te Lausanne merkte dr. Bruning op: Men moet in regeeringskringen inzien dat een mislukking van de conferentie de ergste politieke en economische gevolgen zou hebben. Men moet tevens tot een be slissing komen nopens de oorzaken van de economische crisis en haar gevolgen, die ook niet langer aan zichzelf overgelaten kunnen worden. EenEngeIschstaatman,die te Versailles een hoofdrol heeft gespeeld (Lloyd George) heeft gezegd dat het 12 jaar geleden blijkbaar nog te vroeg was om het gezonde verstand te doen zegevieren, maar dat het thans moet vragen of het al niet te laat is! De wereld ziet nu naar Lausanne als laatste hoop. De opvatting der rijks- regeering nopens herstelbetalingen is de wereld bekend en sinds Februari is daar niets aan veranderd. Deze opvatting heeft eindelijk ook in de crediteur-staten terrein gewonnen. De volkomen schrapping van alle politieke schulden is de eerste voorwaarde voor de redding uit den tegenwoordigen nood en voor het beginnen van een nieuw tijdperk van economisch herstel. De scheiding tus schen crediteur- en debiteur-landen moet uit de internationale politiek verdwijnen, want anders is de weg tot samenwerking der volken geblokkeerd. Na die schrapping zal echter ieder land rjjker zijn dan nu. Dit is nog wel niet het standpunt van alle be langhebbenden. Zij geven wel toe dat wij thans geen schadevergoeding kunnen beta len, maar ze hopen dat Duitschland over eenige jaren de betaling hervatten kan of tenminste tot een aflossing in eens in staat zal zijn. Wie dat waarlijk verwacht bedenkt niet, dat verwachtingen nopens toekomstige betalingen niet houdbaar zijn. Ieder burger in ieder land moet het gevaar nu kennen en begrijpen waar de geheele wereld voor staat. Er bestaat geen patentgeneesmiddel, noch voor Duitschland noch voor eenig ander land om alleen den toestand te kunnen ver beteren. Het gaat er niet meer om, om den strijd het langst te kunnen volhouden, het gaat om den ondergang van allen. Tot zoover dr, Bruning. Wat de verant woordelijke leider der Duiische politiek bier verkondigd is. duidelijk en klaar. Er is geen woord Fransch bij, zooals de volksmond zegt, het verdoezelt niets, het tracht niet de pikzwarte feiten wit te praten, integendeel. Wat de Duitsche rijkskanselier hier in den woeligen Duitschen Rijksdag betoogde was zoowel voor het binnen-als voor het buiten land bestemd, vooral voor het laatste. Het buitenland weet nu wat de houding per Duitsche regeering te Lausanne zal zijn. Er moet een streep door de politieke schul den, niet voor tijdelijk, maar voor altijd. Zijn de kansen op een radicale schrapping der politieke schulden verbeterd. Ongetwij feld, nu bij de tweede ronde voor de Kamer verkiezingen in Frankrijk de partijen van rechts stevig voor den broek hebben gehad, zóó stevig, dat het kabinet Tardieu hopeloos in de minderheid is gebracht. De helaas gelukte moordaanslag op den Franschen president Doumer, heeft de uitslag der stem ming niet beïnvloed. De verkiezingsuitslag, wijzend op een formidabele winst der radi caal-socialisten en een eveneens vrij aan zienlijke winst der socialisten baant de weg voor een sterker naar links georienteerd kabinet, waarvan verwacht mag worden dat het gemakkelijker tot concessies is be reid dan het ministerie Tardieu, dat aan den door de Nationale Vergadering gekozen nieuwe president Lebrun, zijn ontslag heeft gevraagd. Hoe het nieuwe Fransche mini sterie zal worden samengesteld is bij het schrijven van dit overzicht nog niet bekend. Zeker is alleen dat Herriot, de overwinnaar bij deze verkiezingen, ais premier zal op treden. uw uwnawa ub meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhafdt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente MIDDELHAR NIS, op Dinsdag 10 Mei des n.m. 21 uur. Voorzitter: Burgemeester den Hollander. Afwezig met kennisgeving de heeren de Vries en Vermaas. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Procesverbaal van de kasopname b(j den gemeente-ontvanger. Een verzoek van de gemeente Ooststellin- gerwerf om adhaesie te betuigen aan een besluit van die gemeente inhoudende een OBERLANMSTCIM Opwekkend en gezond. Natuurlijk Bronwater. Een beerlijke tafeldraok die bij dagelljksch gebruik Uwe gezondheid bevordert. In kwaliteit en smaak onovertroffen. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. (Adv.) hij, dat zijn verwonding, hoewel pijnlijk, niet ernstig was, en dat men hem nu direct zon over brengen naar de nederzetting van de Shawnees. Het opperhoofd liep vooruit, terwijl de drie Shawnees volgden, nadat zij hem tusschen zich in hadden genomen. Jonathan keek scherp om zich heen, om de schuilplaats van Legget zoo goed mogelijk op te nemen. In een afgesloten ruimte, dicht bij den ingang van dien schuilhoek, zag hij een aantal prachtige paarden staan, waaronder ook de pony van zijn zuster. Legget had moeilijk een ontoegankelijker verblijf kunnen uitzoeken. De toegang was een nauwe opening in de rotsen, die gemakkelijk tegen een overmacht kon worden verdedigd. Toen Jonathan met zijn belagers voortging, werd de hoop om te kunnen ontkomen weer levendig. De lange tocht, naar de nederzetting der Shawnees voerde door een ongebaande wildernis. Het was niet waarschijnlijk, dat men onderweg andere Indianen zou ontmoeten, want de streek, die zij moesten doortrekken, was arm aan wild. Ashbow's onderneming was even ijdel als roeke loos. Hóe sluw het opperhoofd ook was, hij kon zich niet onttrekken aan de zucht naar vertoon, die bij een Indiaan even sterk is als het verlangen naar roem. Wetzel bevond zich in de bosschen, vlug als een hert en onversaagd als een leeuw. Ergens, maar in de nabijheid tusschen de struiken, gleed hij voort, luisterend naar degenen, die zijn vriend zouden overbrengen. Als hij hun spoor vond, zou hij dat volgen met de vasthoudendheid van een bloedhond. Hij zou een bevrijdingspoging onder nemen op het juiste oogenblik, zelfs al kwam dit niet voor de Shawnees op geweerschotsafstand van hun nederzetting waren gekomen. Want wonder lijk als alle talenten van dezen woudlooper, was ook zijn geduld. HOOFDSTUK XIV „Goeden morgen, kolonel Zane," groette Helen vroolijk, toen zij den kolonel aan het werk zag in diens tuin. Hebt u Will nog gezien?" „Je zult hem wel bij Betty vinden," antwoordde kolonel Zane droogjes. „Daar kon u wel eens gelijk aan hebben," ant woordde Helen lachend. „Ik heb zoo'n idee, dat Will met opzet vanmorgen mij thuis heeft gelaten." „Hij en Betty zijn noten plukken." „Dat is valsch!" riep Helen. „Ik had mee willen gaan en zoowel hij als Betty vonden dat leuk." „Zal ik je eens wat vertellen, Helen?" begon de kolonel, terwijl hij haar ondeugend aankeek. „Ik heb hun zoo gezegd, dat het nog niet voldoende gevroren heeft, om noten te zoeken, maar ze gingen toch. Will vroeg me, jou te zeggen, dat hij herfst bladeren zou meebrengen, waar je om gevraagd had." „Dat is tenminste vriendelijk van hem. Ik kan hen nog wel achterna gaan." „Als ik jou was, zou ik het maar niet doen," hernam de kolonel knipoogend. „Denkt -u dat heusch?" „We zijn wat blij, dat een jonge kerel, als Will, Betty's belangstelling heeft weten te wekken. Je moest eens weten, welk een vreeselijken tijd we gehad hebben, toen Alfred stierf. Zij begint er nu pas overheen te komen. Jongelui moeten hier niet lang ongetrouwd blijven. Lach daar niet oin, want verzoek aan de regeering om steun voor den land- en tuinbouw. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe werd besloten. Een verzoek van het Ned. Institüftt van architecten om aan het gemeente-personeel geen toestemming te geven particuliere bouwwerken te laten doen, gezien deze amb tenaren tegen minder honorarium kunnen werken en dientengevolge de particuliere bureau's oneerlyke concurrentie aan zullen doen. B. en W. stelden voor ook dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe besloten werd. De rekening van de gezondscommisie, waaruit bleek dat deze sloot met een batig saldo van 148,22. Een verzoek van de Oudercommissie der Openbare U.L.O.-school om betaling van de kosten, gehouden Ouderavond. C. van der Meide zeide dat er weliswaar een op voorkomt die tegenstand zal vinden, doch gezien een Ouderavond van U.L.O.- school iets anders is dan van een lagere school, omdat de ouders dan van andere plaatsen moeten komen, het noodzakelijk gebleken is dat daaraan attractie verbonden in den vorm van een spreker. De wet geeft aan dat kosten betaald moeten worden dooi de gemeente. Vogelaar maakte bezwaar tegen de betaling. Doornbos meent dat de kosten gemaakt voor een spreker wel toelaatbaar zijn volgens de wet, doch vorig jaar is door hem aan merking gemaaktj'op de kosten voor com- sumptie en die bezwaren heeft hjj kenbaar gemaakt tot by de Kroon, doch daarover is nog geen uitspraak gevallen. C. van der Meide zeide dat indien de post in zijn geheel te bezwaarlijk is er dan 50, van te maken, de rest betalen we dan wel uit de zakken der rijken. Vroegindeweij wilde voor dezen keer den geheelen post nog maar eens betalen. Doornbos verklaarde zich daartegen. Ten slotte werd besloten 50, te betalen. Van een vereeniging was een verzoek in gekomen om zangles te houden in de be waarschool. Vroegindeweij vroeg in dit verband, al was hij er voor dit verzoek in te willigen, waarom een raadsbesluit moet vallen voor het afstaan van het Gymnastieklokaal. Voorzitter zeide dat een eigendom van de gemeente niet door B. en W. mag afgestaan worden, dit behoort tot de competentie van den Raad. J. van der Meide: Je moet geen rechten uit je handen laten nemen. Verhaal pensioensbydrage. Van de Bonden was een verzoek inge komen om den Secretaris, fdie momenteel alleen zijn pensioensbijdrage zelf betaalt, daarvan te ontheffen, omdat het onbillijkheid tegenover de andere ambtenaren is. Struik meende dat er duidelijk in den op roep 'gestaan heeft dat het pensioen door den te benoemen ambtenaar betaald wordt en er dus geen reden is dit te wyzigen. Vroegindeweij meende dat wanneer er tot verlaging overgegaan wordt de Secretaris een dubbele verlaging krijgt, die wordt dan extra de dupe, en dat is niet in orde. Koote en Koese meenden ook dat de ver houding niet juist was. Vroegindeweij stelde voor wanneer er een verlaging toegepast wordt, den Secretaris jij moet, even goed als de anderen zorgen, dat je een man vindt. Het is hier niet zooals in het oosten, waar een meisje om zoo te zeggen, haar eigen tijd uitkiest. In het pioniersgebied is een ongetrouwde vrouw een voortdurende bedreiging. Nog niet zoo lang geleden werden een paar beste kerels zoo gek, dat ze elkaar vermoordden, omdat een meisje haar keus niet wist te maken. Had zij het wel gedaan, dan zouden ze niet hun drietjes goede vrienden zijn geworden, want we vormen hier een groote familie. Onthoud dat, Helen. En wat Betty en Will betreft, laat die twee zooveel mogelijk aan elkaar over, want niets wakkert zoo zeer het vuurtje aan tusschen een man en een vrouw." „Betty en Will! Het zou heerlijk zijn, als die twee van elkander hielden." Glimlachend ging ze voort: „En wien heeft u voor mij uitgezocht, kolonel Zane?" „Nu je er zelf over begint, wil ik je wel ver klappen, dat het voor mij een probleem is. Ik heb alle huwbare jongelui, behalve jack, op den keeper beschouwd. Een woudlooper is natuurlijk niets voor jou. Ik kan werkelijk niemand bedenken, die voor jou geschikt is." „Kolonel Zane, is een woudlooper als Jonathan niet waard, dat een vrouw zich aan hem hecht?" Helen vroeg het op ongerusten toon. „Maar natuurlijk wel," antwoordde kolonel Zane hartelijk. „De menschen zijn hier heel anders, dan waar jij vandaan komt. Een welopgevoed man, keurig in zijn manieren, maar niet in staat tot hard werken of bang voor een paar vuile handen, zelfs als hij alleen bang was om bloed te zien, zou niet in staat zijn, ons te helpen, het westen te winnen. Hoe ongeschoold Jonathan ook is, hij is ECHTE FRIESCHE B25 20 -50 cl. per ons c/Hetpuntat aa. worjriesch Aardewerk en. Kopawerk. (Adv.) daarvan dan uit te sluiten, waardoor men een evenredige verlaging gaat krijgen. Daarna werd besloten het eenmaal geno men besluit te handhaven en deze verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. Ged. Staten stelden voor de salarissen van den Burgemeester, Secretaris, Gem.-Ontvan ger, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en Wethouders te veriagen met 3 B. en W. stelden eveneens dit voor, waartoe werd besloten. Vroegindeweij had liever een verlaging van 5% gezien. Koese: Ja, maar ze zijn in den Haag heel voorzichtig. Van de heeren J. Verweij en J. de Leeuw was een verzoek ingekomen om toeslag op hun vergoeding voor de gemeentereiniging, omdat de mest vrijwel onverkoopbaar is, waardoor hun inkomen zeer daalt. B. en W. hebben een en ander overwogen doch stellen voor hieraan toch niet te vol doen. Die menschen hebben voor een be paald bedrag ingeschreven en nu is het te genover andere.inschrijvers niet billijk, wan neer wij toeslag gaan geven, want dan gaat men er by een volgende inschrijving reeds rekening mee houden dat ze er later wel wat bij krijgen en dat systeem is verkeerd. J, van der Meide meende dat het nu een andere tijd is dan toen de inschrijving plaats vond. Die menschen derven 400,aan den mest en dat is beduidend. Struik meende dat ze nu een paard voor 100,koopen en vroeger voor 400, terwijl het voer bijkans niets kost. C. van der Meide vond een toelage billijk. Ook op de pachten heeft men reductie ge geven, de Gast o.a. wel 175,die men schen hebben dat land ook gepacht voor een vast bedrag, waarom hebben deze men schen dan nu geen recht op verhooging van inkomen nu het slecht gaat? Koote was er ook voor een toelage te geven. C. van der Meide: Die menschen zijn de dupe door omstandigheden, waaraan zij niets kunnen doen. Struik: Dat zijn we allemaal, men mag na gehouden aanbesteding niet meer gaan verhoogen, dat is tegen het eenmaal inge nomen standpunt in. Vroegindeweij was ervoor dit jaar een toelage te geven van 200, Slis: Wanneer er iets gegeven wordt, mag men het niet doen als een toelage, doch voor de meerdere uitbreiding van de gemeente. Het voorstel van B. en W. kwam in stem ming en werd verworpen met 6 tegen 3 KLOKKEN,PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOOS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) verreweg de meerdere van de jongelui hier. Beter kerel dan hij heeft nooit in moccassins rond gestapt." „Waarom hebt u dat dan gezegd?" „Meisjes willen veroverd worden. Zij staan er op, dat de man van haar keuze al haar andere bewonderaars overtreft en geven zich niet ge wonnen, voor het hoofd hem heelemaal op hol is gebracht. Maar Jack kijkt niet naar een meisje en geeft haar niet de kans, zich een beetje veel met hem te bemoeien. Ik veronderstel, beste meid, dat het heel wat moeite zal kosten. Helen Sheppard te winnen, maar als een aardig geestig geestig vrouwtje, laten we zeggen Helen Sheppard, in staat zou zijn, Jack de Indianen te doen vergeten, zou zij den besten man krijgen, die er voor haar te vinden was. Hij is alleen in de bosschen maar een wilde kerel. Hartelijker, trouwer kerel dan hij bestaat er niet." „Dat geloof ik best, kolonel Zane. Maar wie zou zijn belangstelling kunnen wekken?" vroeg Helen. „Die woudloopers zijn ongenaakbaar. Ik kan me voorstellen, dat die groote, koele Wetzel een meisje aardig vindt. Hij merkt niet eens op, dat een vrouw notitie van hem neemt en Jonathan evenmin." „Makkelijk zal het zekei niet zijn, maar z"6olang de wereld draait, zullen de vrouwen de mannen weten te bekoren." „Denkt u, dat Jonathan en Wetzel Brandt zul len krijgen?" vroeg Helen, plotseling van onder werp veranderend. „Ik durf er alles op te zetten, dat nog dit jaar de herfstbladeren zullen vallen op het graf van Brandt." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1