Tandarts BUUS EERSTE BLAD M6e.n. 2475 ZITDAG ZATERDAG 30 APRIL 1932 FEUILLETON. DE WILDERNIS OVERWONNEN. De Kreuger-Affaire. gnalaine Dames antel, jeugdig I in. Shawl met >ur. Op maroc. zwart, grijs, frique, marine. N ENWEG •GSTRAAT 500 houdt vanaf 10 September Donderdags te Dlrksland, in Hotel Polderman vanaf half 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in I Hotel Van Veen vanaf half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DELHARNIS,'s morgensvan half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. Prijs per kwartaal Losse nummers 1 0,075 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 49 Week-revue. Buitenland. „Met den dag van heden heeft onze be weging aan haar tot dusverre behaalde suc cessen een geweldige, heerlijke overwinning toegevoegd. Wij ztjn thans onomstootelljk verreweg de sterkste partij in Duitschland. Alle onderdrukkingen en geweldmaatregelen van onze tegenstanders hebben het opko men van onze beweging niet kunnen ver hinderen. Dit succes is niet het resultaat van een „verstandige tactiek", maar de vrucht van een voortdurend, onvermoeid, vlijtig werken. Wat de politieke organisatie en de propaganda in deze weken gepresteerd heb ben, is uniek. Uit een overvol hart dank ik echter vooral mijne, mij en de beweging in onverbrekelijken trouw toegewijde, voor malige SA- en SS-mannen en leiders die als partijgenooten, als altijd moedig en offer vaardig, hun uitersten hebben gegeven. Zij de leiders der organisatie en propaganda der partij, zoowel als de mannen van onze pers, zij allen kunnen zich deze groote over winning aanrekenen als vrucht van hun capaciteiten en hun werk. Onze taak is het thans geen uur te rusten, maar den strijd voor de opheffing en de bevrijding van Duitsch land onmiddellijk weer te hervatten en voort te zetten." Aldus de proclamatie van Adolf Hitier aan zijn millioenen volgelingen, onmiddel lijk nadat de eerste verkiezingsuitslagen officieele bekend werden en het reeds dui delijk was dat de nazi's bij de Zondag ge houden Landdagverkiezingen in Beieren, Wurtemberg, Anhalt, Hamburg en Pruisen, een stevige overwinning hadden behaald. Want dit valt niet weg te redeneeren, bij de Zondag gehouden verkiezingen, waarvan die in Pruisen het belangrijkste, is het een ware zegetocht voor de nationaal-socialis- ten geworden. Het Centrum mag dan onge havend uit den strijd zijn gekomen, de re- geeringspartijen, dit zijn Centrum sociaal democraten en democraten, hebben in totaal evenveel zetels veroverd als de Hitleranen alleen. Van een achteruitgang van Hitiers invloed is geen sorake, ruim 37% der kie zers hebben zich bij deze verkiezingen in Pruisen uitgesproken voor Hitier, uitgezon derd het Centrum hebben alle andere par tijen zware verliezen geleden, enkelen zelfs zoo zwaar, dat ze verder voorloopig niet meer meetellen. Ook Hugenberg, die de re putatie heeft een fijne politieke neus te heb ben anderen daarentegen beweren dat deze neus reeds maanden achtereen perma nent verkouden is, heeft leelijke veeren in dezen strijd moeten laten en ziet zijn vroe gere machtige kiezersscharen ineengeschrom peld tot een klein en onaanzienlijk troepje. De nieuwe Pruissische Landdag zal vol gens do voorloopige uitsla {en bestaan uit (de tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven de samenstelling der oude Landdag aan) sociaal-democraten 93 (137), Duitsch nati- onalen 31 (71), Centrum 67 (71), communisten 57 (48), Duitsche volkspartij 7 (40). Staats partij 2 (22), Nationaal socialisten 162 (9) en Christelijk socialen 1 (4). Deze cijfers spreken een duidelijke taal en hebben geen uitvoerige toelichting meer ZANEGREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 27) Het noodweer brak los in al zijn onstuimig heid. De regen gutste neer in felle vlagen, terwijl aan alle kanten de bliksem speelde langs den hemel. De macht van den storm stilde Helen's ont roering. Zij bleef zitten kijken, luisterend naar het ratelen van den donder. Eerst toen het rumoer van de elementen verminderde, begon Jonathan te praten. „Hoe kom jij zoo hier?" vroeg hij ernstig. Menigmaal onderbroken door donderslagen, ver telde Helen, wat zij had gezien en gehoord bij de bron. „Kind, waarom ben je niet naar mijn broer gegaan?" vroeg Jonathan. „Die tocht was veel te gevaarlijk voor je." „Ik heb alles bedacht, maar ik moest je zelf vinden. Ik was toch even veilig hier als in het dorp." „Daar heb je wel gelijk in," antwoordde Jona than peinzend. „Dus Brandt was van plan, jou morgen te ontvoeren?" „Ja. En toen ik dat hoorde, ben ik weggeloopen uit de nederzetting." noodig. De ontzettende nood in Duitschland is nog altijd de beste propagandist voor Adolf Hitler, zal hem vroeg of laat de meer derheid en de regeeringsmacht bezorgen. Daar is geen ontkomen aan, vooral niet wanneer de nationaal-socialisten ook nu weer na hun klinkende overwinning, buiten de regeering worden gehouden. Daaromtrent valt op het oogenblik nog niets te zeggen. Er zullen volgens de be richten te Berlijn onderhandelingen plaats hebben tusBchen nazi's en Centrum. Dr. Kaas voorzitter der Centrumspartij zal zich daar voor persoonlijk naar Berlijn begeven en ook Hitier zal daarvoor naar Berlijn afreizen. Zullen in Pruisen de sociaal-democraten overboord worden gezet en het Centrum en nationaal-socialisten de regeeringsteugels overnemen. Wij weten het niet. Weten alleen dat er onderhandelingen gaande zijn. De nationaal-socialisten hebben zich bereid ver klaard de regeeringsverantwoordelijkheidin Pruisen te willen aanvaarden, maar de groote vraag zal zijn op welke voorwaarden. Al te veel water zullen de nazi's niet in hun wijn willen doen. Daarvoor voelen ze zich veel te sterk en maken ze als oppositiepartij veel te goede en voordeelige zaakjes. In het buitenland is de uitslag der Land dagverkiezingen in Duitschland vrij kalmpjes opgenomen. Men heeft in Amerika en En geland zooveel andere zorgen aan het hoofd en alleen de Franschen hebben met interesse de uitslagen der verkiezingen gevolgd. Het geen te begrijpen is, vooral omdat daara.s. Zondag zelf de kiezers naar de stembus trekken. Als de inkt dus nauwelijks droog is zal Frankrijk antwoord geven op de Duitsche Landdagverkiezingen. Van dit antwoord kan veel afhangen, veel ten goede en veel ten kwade. In afwachting hierop doet Genève niets. Er zit geen stemming en er zit geen gang in. Dit bleek wel heel duidelijk op het door de internationale vereeniging van Vol kenbondsjournalisten aangeboden dejeuner ter eere van de ontwapeningsconferentie, aan welk dejeuner door een groot aantal staatslieden werd deelgenomen. Ieder jaar viudt een dergelijk dejeuner plaats, waarbij dan met y ver en gloed de oratorische talenten worden aangewend ten dienste van de idealen van den Volkenbond, doch dit jaar was de stemming om en bij het nulpunt. Er werden wat van buiten geleerde lesjes gestameld en de persridders werden aan gemaand niet uit ongeduld pessimistisch te worden en zelfs de Rus Litwinif spoorde de journalisten aan er den moed in te houden. Een aansporing uit dezen hoek is wel heel ongewoon in dezen ongewonen tijd. Het is wel heel aardig dat de staatslieden te Genève op het Volkenbondsstoepje gaan staan met een vredestractaatje in de handen, maar dat deden de heeren voor een tiental jaren ook reeds en sindsdien is het wachten nog altijd op een daad. Nou, die daad wil ieder op zijn manier doen en met graagte. Volg de uitvoerige verslagen van de ontwa peningsconferentie maar. Landen die hoofd zakelijk belang hebben by een sterk leger willen de vloot sterk besnoeien en landen die voor alles een sterke vloot hebben en weinig of niet bij landlegers zijn geinteres- „Je hebt een wonderlijk knap stuk werk ge leverd, meisje. Brandt is heel moeilijk te treffen, maar als hij fort Henry nog niet heeft verlaten, zou zijn loopbaan wet eens plotseling kunnen eindigen, en zou hij zijn laatsten tocht hebben te ondernemen naar de helling. Want Eb geeft zelfs bandieten altijd een behoorlijke begrafenis!" „Wat zullen de kolonel en de anderen wel van me denken?" „Wetzel weet, wat er gebeurd is, want hij vond beneden je spoor." „Zou hij vader vertellen, dat jij me achterna bent gegaan? Hij zal zoo ongerust zijn. Ik heb heelemaal niet aan hein gedacht. Blijven we hier tot het dag wordt?" „We zouden er niets bij winnen, als we nu al weggingen. De beken zijn gezwollen en in het donker kunnen we toch niet opschieten. Hier zitten we droog en volkomen veilig." „Ik voel me veilig, als ik bij jou ben," zeide Heien zacht. „Ben je niet moe, meisje?" „Moe? Ik ben doodop. Mijn voeten zijn stuk, mijn pols is verstuikt en ik heb overal pijn. Maar dat geeft immers niets, nu het gevaarlijke avon tuur goed is afgeloopen?" „Je kunt hier wel wat slapen, terwijl ik de wacht houd." Jonathan maakt een beweging 0111 zijn arm, dien hij nog steeds om Helen hield geslagen, terug te trekken. „Ik zit zoo makkelijk. Kunnen wc zoo niet den dag afwachten? Het is zoo donker, dat ik geen hand voor oogen kan zien." Helen nestelde zich tegen zijn schouder en pro beerde na te denken over hetgeen zij de laatste seerd, zijn sterke voorstanders voor een ge duchte vermindering van de aanvalswapenen hiervan. Ook Frankryk wil graag zijn steentje bydragen. Ook dit land is voor afschaffing van agressieve wapenen, mits de landen die ze nu bezitten (en dat is Frankrijk in de eerste plaats) ze „ter beschikking van den Volkenbond" mogen houden. Is dat niet braaf en edelmoedig. Het biedt zich gratis aan om in noodgevallen als de veldwachter voor den Volkenbond op te treden. Frankrijk wil dit doen wat de landlegers betreft. Enge land wil er zjjn vloot wel voor beschikbaar stellen, alleen Amerika wil het niet voor den Volkenbond doen, doch heeft zyu vloot noodig voor de veiligheid der democratie in de wereld. Deze democratie is ondertusschen wel op sterven na dood, maar op zulke kleinigheden mag niet gelet worden. De wijzen wachten en wij met hen. Hoe grootsch de leider van de Zweedsche lucifersfabrieken zijn zwendel ook heeft opgezet, die in alle landen slachtoffers heeft gemaakt, er is een oogenblik gekomen waarop de boel in elkaar zakte. Het onware blijft nooit bestaan. Als echter een solide Nederlandsche firma iets op touw zet, dan kan men daar staat op maken. Als 'tBleekertje zegt dat zijn zeep en zeeppoeder van prima kwali teit zijn, laag in prijs, onschadelijk voor het lin nengoed en dat de huisvrouw daarenboven voor elke veertig bons een pracht artikel in de huis houding of voor de kinderen krijgt, dan is dat zoo! De huisvrouw kan keus maken uit méér dan hon derd artikelen. Vraag er Uw winkelier eens naar. U hebt 'tzoo! 19 (Adv.) Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Ooltgensplaat op Dinsdag 26 April des namiddags drie uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering waar na de notulen der laatste vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer Broere waarin deze bericht dat hy zijn benoeming tot onderwijzer aanneemt. Van de R.T.M. naar aanleiding van een vraag over het overreiken van kaartjes in den autobusdienst naar Middelharnis, waarin de directie mededeelde dat inderdaad in de concessie voor den busdienst jis geregeld dat alleen kaartjes verkocht worden tot Rotter dam vanaf de plaats van vertrek, zoodat geen kaartjes voor locaal verkeer zyn. B. en W. hebben zich over deze kwestie tot Ged. Staten gewend, waarvan eveneens bericht was ontvangen dat de mededeeling van de R.T.M. juist was en het college geen rechten had zich hierover nader uit te spreken. Van Ged. Staten de goedkeuring over vele genomen raadsbesluiten. Een missive van den Minister van Arbeid, Handel en NLjverheid, inhoudende de mede deeling dat door het Rijk aan de werkver schaffing van de gemeente 75 zal bijdra- uren had ondervonden, doch de moeheid over mande haar en zij voelde slechts vreugde, nu zij zat naast den man, dien zij liefhad. Toeval had het zoover gebracht, en zij wist zich onuitsprekelijk gelukkig. Wat beteekenden op dit oogenblik ge varen en pijn? Hoe trots zou kolonel Zane glim lachen. En dat was nog niet het duizen ste deel van haar belooning. Zuchtend van tevredenheid viel zij in slaap. De woudlooper sidderde. Haar hoofd tegen hem aan, de aanraking van heur haar tegen zijn wang deed vroegere ontroeringen herleven. Geen ge vaarlijke tocht, geen bloedige ontmoeting had hem ooit zoo doen huiveren als de kus van dit meisje. De teederheid in zijn hart had hij het zwijgen opgelegd, maar zijn kracht ontzonk hem, nu hij haar naast zich voelde. Hij durfde zich haast niet bewegen. Misschien had hij, zonder haar wakker te maken, haar kunnen neervleien op het bed van blaren; hij dacht er over, het te doen en toch deed hij geen poging. Zijn plicht gebood hem alle aantrekkingskracht, die er van haar uitging, weerstand te bieden, omdat het. leven in de wildernis hem riep. Jaren geleden had hij zijn roeping gevolgd, dankbaar voor de vrijheid, die zijn loon zou zijn. Gelukkig voelde hij zich, als hij zijn kunde en zijn durf in dienst mocht stellen van de pioniers; als hij verre tochten mocht maken, 0111 zijn vrienden te be schermen tegen de gevaren, die dreigden. Dat was het bestaan, zooals hij het zich had gekozen. Tusschen item en haar mocht geen vriendschap groeien. Indien Betty gelijk had, en Helen werkelijk van hem hield, dan zou haar liefde wel uitbloeien als hij haar niet aanmoedigde. Wie was hij eigen lijk, dat hij de liefde van een meisje zou kunnen gen aan werk in samenwerking met polder besturen 45%. Van den Ontvanger der Directe belastingen bericht dat alsnog was ontvangen aan z.g.n. gewetensgeld een bedrag van 234, Een missive van den Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid, inhoudende de mede deeling dat voor wat den materieelen pry's een bijdrage van 1636,— en voor wat een bydrage in de rente een bedrag van 188,45 zal worden uitbetaald op de exploitatie van de woningen in de Wilhelminastraat. De voorzitter deelde mede dat het tekort voor de gemeente bedraagt 400,-. Van H.H. Ged. Staten van Gelderland een verzoek om de bijdrage in de kosten van het Gymnasium te Kampen, daar zich twee leerlingen op deze school uit deze gemeente hebben doen inschrijven. Alzoo besloten. De btjdrage bedroeg 510,36. De mededeeling van Ged. Staten dat de ontruimingstermyn van de onbewoonbaar verklaarde woningen is verlengd tot 24 October a.s. Het rapport van Ir. Jacobs over den toe stand van de haven. D.e voorzitter deelde mede dat de haven zelf weinig verandering ondergaat tengevolge van den pas gelegden leidam in het Hellegat. Echter de haveningang is aanmerkelijk ach teruit gegaan. Van het bestuur van de gemeente Oost stellingwerf een verzoek om adhaesie te be tuigen aan een besluit van den Raad dier gemeente, inhoudende aandrang uit te oefenen bij de regeering om meer beteren steun voor den Land- en Tuinbouw. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken omdat men nu eenmaal besloten heeft niet aan dergelijke verzoeken te voldoen. Van Nieuwenhuijze drong aan wel adhaesie te betuigen. Weer andere leden bepleitten voor en tegen, er werd lang over gesproken en ten slotte het voorstel B. en W. aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Van C. Kamp en C. C. van Gent was een verzoek ingekomen om ontheffing van school geld. Alzoo besloten, omdat beide adressan ten niet waren aangeslagen in de Ryks- Inkomsten Belasting. De rekening van de Gezondheidscommissie sluitende met een batig saldo van 143,22 De verordening regelende de afwijkingen van de Winkelsluitingswet werd op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken gewijzigd, de winkels zullen gesloten moeten worden om 8 uur 's avonds, bij zomertijd 9 uur, Zaterdag resp. 10 en 11 uur. De melkverkoop op Zondag kan niet wor den verboden, dit is toegestaan tot 9 uur, zomers tot 10 uur, de beperking voor de Israölieten moet vervallen en de regeling van automaten is door den Minister uiteen gezet. Van Kempen kon zich met deze wijziging niet vereenigen. Van Nieuwenhuijze zeide verheugd te zijn dat dia verordening aldus gewijzigd moest worden. Voorzitter zeide het standpunt van Van Kempen en Van Nieuwenhuijze te kunnen begrijpen, omdat er een principieele kant aan deze zaak is. Gezien dat B. en W. en de Raad zich aan deu wensch van den Minister hebben te onderwerpen, kunnen wij niet anders doen dan deze voorstellen, waarna de verordening werd vastgesteld. Van de H.H. Vermaas en Jacobs was een winnen? Alleen maar een woudlooper, die niet kende dan de bosschen. Wiens leven hard was en wreed, wiens handen rood waren van bloed en die zelfs mannen van zijn eigen ras niet had gespaard als wraak hem dreef. Het was mogelijk, dat zij van hem hield. Meisjes waren soms zoo impulsief. Dankbaarheid voor de hulp, welke hij haar vader had betoond, maakte dat zij hem kuste. Als hij nu maar lang genoeg wegbleef, nadat zij veilig was thuisgekomen, zou zij wei vergeten. Alsof hij de daden van een bandiet kreeg te beoordeeien, zocht hij de drijfveeren van zijn eigen hart. Hij wist, als hij haar niet vermeed, zou zij een eind maken aan zijn zwerftochten van woudlooper, hoewei hij het nooit mogelijk had geacht, dat liefde hem zou boeien. Doch nu hij zat, terwijl zij sliep, het hoofd tegen hem aan, begon het tot hem door te dringen, dat zij hem niet onverschillig was. De woudlooper doorwaakte den langen nacht terwijl hij poogde de zekerheid te winnen, dat liefde nooit zijn deel zou kunnen zijn. Als Wetzel een geheim met zich omdroeg, waarover hij nooit had gesproken in al die jaren, dan zou hij ook in staat zijn, als zijn metgezel, het leven door te gaan zonder liefde. Indien een blank gelaat hem voor den geest zou staan op zijn eenzame zwerf tochten, dan was het beter, dat een Indiaan een eind maakte aan zijn bestaan. Het donkerste uur voor het aanbreken van den dag, donkerder nog door een twijfel, als Jonathan nooit had gekend, ging voorbij. Grijs dreef de schemering op, de sterren verbleekten en eindelijk brak de dag door den nevel heen. De woudlooper strekte zijn beenen uit. Het GEEL30 d. GROEN35 ROOD. 40 B39 PER!* PD. j £tt CjvedAovpe f/abak (Adv.; voorstel ingekomen om een tapverbod uit te vaardigen voor den Zondag. B. en W. hebben dit voorstel overgenomen en bieden het aldus den Raad aan. Dittap- vorbod houdt in dat des Zondags geen sterken drank en ook geen alcoholhoudende dranken met grooter percentage dan 3 verkocht of getapt mogen worden, zoodat ook bier is uitgesloten. Dit voorstel werd met algemeen® stem men aangenomen. Benoeming onderwijzeres. Alvorens tot benoeming over te gaan ging de vergadering in gesloten zitting over. Na heropening deelde de Voorzitter de voor dracht mede, die luidde als volgt: 1. Mej. C. M. de Smit te Hellevoetsluis, 2. Mej. L. van der Ende te Den Haag, 3. Mej. P. Th. J. Botesz te Rotterdam. Na gehouden stemming bleek Mej. de Smit met 6 tegen 5 stemmen benoemd te z(jn. Aan Mej. Warringa werd op haar verzoek eervol ontslag gegeven als Hoofd der Bewaar school, tegen een nader door B. en W. te bepalen datum. Voorzitter zeide dat er reeds sollicitanten waren opgeroepen en dat er zich 30 hadden aangemeld. Van de verschillende laudbouw-organt- saties was een verzoek ingekomen om crisis- steun uit het Nationaal Crisis-comité. Voorzitter zeide dat dit alleen kan, indien de gemeente 5 cent per inwoner bijdraagt aan het Nationaal Comité. B. en W. stelden voor dit te doen, waarna alzoo werd besloten. Voor die uitreiking van dien steun diende echter een plaatselijk crisis-comité benoemd te worden, bestaande uit leden van verschil lende corporaties. Besloten werd de samenstelling zoodanig te regelen, dat alle vereenigingen op dit terrein daarin zitting zullen hebben. Daarna werd na een zeer uitvoerige dis cussie besloten tot intrekkiDg van het besluit, KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) meisje ontwaakte; het werd hem of alles, wat hij dien nacht had doorleefd, hem tegenstraalde uit haar oogen. „Heb ik heusch geslapen?" riep Helen lachend uit. „Ik hoop, dat je uitgerust bent," antwoordde Jonathan. Hij durfde haar niet aankijken. „Natuurlijk. We kunnen direct op stap gaan. Wat is het een heerlijke morgen! Zo uhet lang duren voor we weer thuis zijn?" Zwijgend ging de woudlooper haar voor over het rotsachtig plateau naar het smalle pad. De ernstige uitdrukking op zijn gelaat lokte niet tot een gesprek en zwijgend volgde Helen. De weg was moeilijk. Van tijd tot tijd was hij verplicht, haar te helpen. Dan legde zij haar hand in de zijne en sprong licht als een fee voort. Plotseling versperde een beek, die ver buiten haar oevers was getreden, hun den weg. „Ik zal je er overheen moeten dragen," merkte Jonathan op. „Ik ben erg zwaar," antwoordde Helen glim lachend. Zij bloosde, toen de woudlooper haar in zijn armen nam en haar droeg over het kolkende water. Verderop kruiste de beek opnieuw hun pad. Ditmaal breeder en sneller nog van stroom. Helen keek ongerust den woudlooper aan. „Misschien is het beter, dat ik er doorheen waad „Misschien is het beter, dat ik er doorheen waad," zeide zij aarzelend. „Het is diep en koud. Waarom zou jij jezelf nat maken?" (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1