EERSTE BLAD HEERENBAAI ZATERDAG 23 APRIL 1932 14E JAARGANG. - N°. 47 FEUILLETON. DE WILDERNIS OVERWONNEN. HITLER! Hoofdpijn e|s en Kiespijn RECHTZAKEN Afghalette Da- rr.esjapon, mod. overgooier. met zijden blouse en pofmouw. Alle r modekleure n. M aten A f\75 42-48 IU :e^it AiEESKOlTER lijcfen Maroc Ramesjapon, bo- |ro-model, met pnten vest. In de lleuren zwart, ruin en koren.' [laten 75 2-'48 Zl N N E NWE G OOGSTRAAT 500 De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overllakkee te MiddelliariiJs (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel- enden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geelt de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver- I «npd. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1»per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Buitenland. De Duitsche regeering heeft eindelijk, na een lange en zeer lange aarzeling, een einde gemaakt aan het bestaan van Hitiers leger- organisatie. Per noodverordening heeft Hin denburg de ontbinding van Hitiers storm troepen gelast. Het was ook een al te dwaze vertooning. Adolf Hitler, beschikkend over een leger van naar schattingongeveer400.000, geheel georganiseerd als een echte heusche legerorganisatie, was een permanente nacht merrie voor de Duitsche rijksregeering. Deze 400.000 man behoorlijk geoefende troepen, waarby vele oud-officieren, stonden klaar en waren bereid ieder door hun leider gegeven bevel op te volgen. Dat dit leger niet over voldoende wapens beschikt, maakte het daarom nog niet gevaarloos. B(j verrassend optreden waren deze wel te bemachtigen. En dus heeft de Duitsche regeering dapper ingegrepen. Aan deze dapperheid valt nog wel het een en ander af te dingen. Het is meer een kwestie van gedwongen dapperheid. Hapte de rijksregeering niet het eerst toe, dan was de kans groot dat de nationaal- socialisten zulks het eerst zouden doen en dan bleef er voor de aangevallene vermoe delijk niet veel meer over. Dan was ook meteen de groote baaierd ontketend, dan konden de koppen rollen en boomen en lantaarnpalen benut worden voor iets waar voor ze van huis uit niet bestemd zijn. Maar of het nu uit angst dan wel uit dapperheid is gebeurd doet ook weinig ter zake. De regeering heeft den beslissenden zet gedaan en daardoor haar positie in alle opzichten belangrijk versterkt. Hiermede is de strijd tusschen Brüning en Hitier nog niet uitgevochten, daar lijkt het nog niet op. En hen die verwacht mochten hebben dat Hitier nu ais een brieschende ieeuw zou opstuiven en een geweldig kabaal zou maken, heeft zich totaal vergist. De nazi's hebben zich bepaald tot wat heftige protesten in hun persorganen, hebben bij het staatsge' rechtshof te Leipzig naar aanleiding van de ontbinding hunner stormtroepen een actie tegen de rijksregeering ingesteld, doch zullen, althans de leiders, er vermoedelijk niet om treuren wanneer ze, wat trouwens erg waar schijnlijk, hier de kous op den kop krijgen. Dit ontbonden leger was namelijk meer dan eens erg lastig voor Hitier geweest, het vergde alle aandacht en krachten om de al te veel op avontuur beluste elementen in bedwang te houden en bovendien zal het voor de partijkas der nationaal-socialisten wel een vrij kostbare liefhebberij zyn ge weest. Wel hebben natuurlijk niet alle leden soldfl genoten, dit zou immers tientallen millioenen verslinden, doch een zeker per centage en dan voornamelijk de werkelooze leden, zullen toch wel de een of andere vergoeding genoten hebben. De nationaal- socialisten zijn door de ontbinding hunner stormtroepen allerminst verslagen. Hetont- bindingsbesluit treft alleen het leger van Hitier, zijn party staat daar buiten enbiyft alle vrijheid, voorzoover die in Duitschland dan nog bestaat en mogeiyk is, behouden. De hevige verkiezingsstrijd voor de ver schillende Landdagen wordt er dan ook niet ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEQ (iGeautuitgave van de N. VUitgeverij P. D. Bolle.) 25) Wetzel was op weg naar Eagle Rock. Waarom? Om een Indiaan te zoeken, die vijf mijien verder op was. Geen sprake van. Hij bevond zich op weg naar Jonathan, anders zou hij de roodhuiden wel hebben ach ervolgd. Zij durfde er zeker van zijn, da. Jonathan Zane tegen zonsondergang zou komen bij Eagle Rock. „Ik moet kalm blijven," hield ze zichzelf voor. „De tijd is veel te kostbaar. Ik kan hem natuurlijk vinden. Hoe dikwijls heb ik dien berg niet bestu deerd. Het is hier gevaarlijker voor mij, dan in het bosch. Zoodra Wetzel en Jonathan in de buurt kwamen, zijn de indianen gevlucht. En het opper hoofd, dat Brandt waarschuwde, durft natuurlijk niet bij de rivier komen. Hij zal zich wei zuidelijk van de nederzetting bevinden en kan me dus niet zien, ais ik de rivier oversteek." Haar besluit stond vast. Helen verwisselde haar japon voor een stevig sportcostuum en deed moccassins aan. Zij stak haar zakken vol met be schuit. Nu was zij alleen maar bang, dat Brandt of Metzar haar zouden zien, als zij de rivier overstak. Daarom roeide zij haar cano stroomafwaarts, onder bescherming van den hoogen oever, totdat door verminderd. Dat gaat in een geweldig tempo door. Nooit of nimmer is er in Pruisen zoo hard om de gunsten van de kiezers ge streden. De ontbinding hunner stormtroepen wordt door de leiders op de stampvolle ver gadering als een handige verkiezingstroef aangewend. Het meest zjjn de Sociaal-democraten in hun nopjes over de ontbinding van Hitiers stormtroepen. Deze hebben noodgedwongen tot nu toe steeds de rijksregeering krachtig gesteund, doch deze meegaandheid, al was het dan vaak met grooten tegenzin en met lood in de schoenen, heeft hun heel wat kiezers gekost. En tegenover hun volgelin gen konden ze nimmer aantoonen voor de betoonde trouw te zyn beloond, doch hoog stens wat hun steun had weten te voort komen. En de socialisten zullen, evenals meerdere andere partijen, nog meer in hun nopjes zijn, wanneer uit de uitslagen van de verkiezingen van a.s. Zondag zal blijken, dat ze er niet zonder al te groote kleer- scheuring zullen afkomen. Ook in Frankrijk is de verkiezingsstrijd in vollen gang. Den eersten Mei zullen de Fransche verkiezingen worden gehouden en de kiezers hier naar de stembus trekken. Er heerseht een ware wedijver tusschen de verschillende groepen. Als alle candidaten, die zich nu zoo uitsloven en den boer optrek ken en den kiezer om de gunst en recom mandatie smeeken, eens een maand zoo hard werkten in de Kamer als nu, dan zouden er zeker zes maanden per jaarivoor vacantie kunnen overschieten en vermoedelijk heel wat meer werk gepresteerd worden. Z. M. de kiezers worden op het oogenblik in figuur- iyken zin op de handen gedragen en iedere groep dient zich aan als de ware redder des vaderlands. Tout comme chez nous. Wij zullen den lezer grepen uit de gehouden verkiezingsredevoeringen besparen en ons tevens onthouden van voorspellingen. Ook in Amerika wijzen de eerste teekenen op een naderende verkiezingskoorts. Presi dent Hoover heeft, ondanks zijn tegenwoor dige zorgen, zich zoo goed als officieel can- didaat gesteld voor de presidentsverkiezingen en zijn party, de republikeinsche, schijnt deze candidatuur te aanvaarden. Hoover heeft alvast laten weten wan trouwige tongen fluisteren dat dit reeds met het oog op de verkiezingen is dat hij geen De familie Hitier heette vroeger Schliickgruber. De oude heer Hitler nam zijn nieuwe naam aan in 1877. Dat men, als men Schliickgruber heet, naar een anderen naam verlangt, is te begrijpen. Maar zelfs diegenen onder de lezers die 1977 nog zullen meemaken, zullen den naam „Bleekertje" onveranderd vinden. Dat is een naam om trotsch op te zijn. Het is de naam van de zeep en zeep poeder die de Nederlandsche huisvrouw heeft leeren kennen en waardeeren zooals er geen betere en geen goedkoopere is. En wat bij die waar deering nog den doorslag geeft is dit, dat de fabri kanten van „Bleekertje" door hun groote inkoopen in staat zijn de huisvrouw uit zeer waardevolle artikelen een keus te laten maken voor elke veertig bons, zooals er bij elk pak een of twee zijn. Men onthoude dus: voor elke veertig bons een aan winst in de huishouding. Vraag er Uw winkelier naar. U hebt 'tzóó! 22 (Adv.) zij bij het oversteken het eiland tusschen zich en de nederzetting had. Bij den tegenovergelegen oever gekomen legde zij de cano vast onder de struiken en begon vervolgens de helling te beklimmen. De dichte plantengroei maakt het moeilijk, maar zoodra zij dien achter zich had, kwam ze op een met gras begroeide helling. Een mijl verder rees de berg op, dien zij moest bestijgen. Met hart en ziel ging Helen op in het avontuur. „Wacht maar eens, Brandt! Paardendief en vrouwenroover!" riep zij verachtelijk. „Als ik niet weet te overwinnen ben ik het vertrouwen van den woudlooper niet waard." Zij stak het weiland over en bereikte het bosch. Hier aarzelde zij een oogenblik. Alles was zóó wild en verlaten. Nergens scheen een pad te zijn. De boomen rezen hoog op en maakten het donker. Toch zette zij door, haar weg zoekend langs een ravijn, dat ver scheen door te loopen in de richting van den top. Zij hield zich onder de struiken, war weinig rotsblokken lagen en slechts zoo nu en dan een omgeval/en bomm ahaar den weg versperde. Naarmate zij verder kwa,, dacht zij minder aan tijd en gevaar, zoo ging zij op in de bekoring van het bosch. Vogels vlogen vlak voor haar op en tusschen de struiken hoorde zij opgeschrikt wild wegvluchten. Uit de verte klonk een dof rumoer als van den storm. Dat het een hachelijke onderneming was, merkte Helen plotseling, toen zij voor een diepe kloof kwam te staan. Meer dan honderd voet daalden nu de wanden loodrecht af. De breedte, bijna vier meter, scheen een onoverkomelijke hindernis om in de gevolgde richting te blijven voortgaan. Helen beschouwde deze moeilijkheid echter als een, die zij zou weten te overwinnen. Zij besloot nieuw moratorium zal vooratellen. Voorde Amerikanen, die het zelf op het oogenblik meer dan hard te verduren hebben, is kw(jt- schelding of een nieuw moratorium een zeer moeilik te slikken denkbeeld. Maar met of zonder moratorium en met of zonder kwijtschelding, het resultaat zal naar alle waarschijnlijkheid wel hetzelfde zijn, n.l. niets, noppes, niks. Duitschland zal op 80 Juni, wanneer het moratorium afloopt, niet in staat zijn, zijn betalingen te hervatten. En al hebben volgens de Amerikaansche op vatting der herstelbetalingen niets te maken met de schulden van de geallieerden aan Amerika, dit garandeert allerminst, dat Frankrijk en Engeland over de brug zullen komen. De Engelschen, die met zooveel spanning de begrooting van Neville Chamberlain heb ben tegemoet gezien, voelen zich niet bijster prettig gestemd. Men had nog een klein beetje hoop dat deze begrooting nog wat zou meevallen J.dat de kanselier van de schat kist naast de vele bittere pillen toch ook nog een fiscale zoetigheid had aan te bieden, doch is in die verwachtingen teleurgesteld. De Engelsche Jan Symen wordt even hard handig en nog grondiger gestroopt dan door Snowden, de yzeren kanselier. Het eenige wat de Engelsche tot troost kan strekken is het matige optimisme waarmede Cham berlain zijn begrootingsrede mede besloot. Maar optimistische verwachtingen door of ficieel© personen uitgesproken staat tegen woordig by de massa in een slecht blaadje en wordt eenvoudig niet geloofd. Eén ding is bij deze begrooting opmerkelijk. Er komen geen inkomsten op voor krachtens uit den oorlog overgebleven verplichtingen of uit gaven ter betaling van oorlogsschulden. Rekent Engeland er op dat ze reeds van de baan zijn. Het antwoord op deze vraag is pas na de conferentie van Lausanne te geven? zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Adv.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Een Uienzaak. De 46-jarige koopman C. d. H. uitDirks- land heeft terechtgestaan ter zake van op lichting. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in het tydvak van 1 April tot 15 Juni 1931 den groentenhandelaar N. Teekens, te Dordrecht, heeft bewogen tot de afgifte van verscheidene geldsbedragen, in totaal ƒ2500, door hem mee te deelen dat hij balen uitjes, naar links te gaan, waar het terrein hoogef werd. Zoodra zij enkele oogenblikken had geloopen, kwam zij bij een boomstam, die dwars over de donkere kloof was gevallen. Zonder aarzelen ge bruikte zij dien als brug, terwijl zij zich voorstelde, dat ze weer als vroeger liep over de leuning, zooais ze als kind in Viginia zoo dikwijls had gedaan. Het waagstuk liep goed af. Toen zij veilig aan de overzijde was gekomen, knikten alleen haar knieën voelde ze zich duizelig, maar na een korte rust was ze weer in staat om te lachen. Er was meer noodig dan een kloof, om haar den moed te doen verliezen, bedacht ze grimmig. Gevaarlijker werd de tocht. Het bosch scheen ondoordringbaar te worden en het werd voort durend donkerder. Maar ze was nog niet moe en zocht klauterend, kruipend soms, zich een weg naar boven. Zij klom op een hoog rotsblok om een overzicht te hebben over een steile helling, die bedekt was met puntige steenen om omgevallen boomen. Eens gleed zij uit, waarbij zij haar pols verzwikte. Langzamerhand begon echter de zware tocht haar te vermoeien. Ze was verplicht langer te rusten. De schemering begon over te gaan in het duister van den nacht en lie, verbaasde haar re zien, hoe de boomen onduidelijk begonnen tc worden, terwijl de donkere contouren Van de hellingen zich myste rieus afteekenden. Met bonzend hart besteeg zij de moeilijke helling. Voor het eerst begon zij te twijfelen, maar nu was het te laat. Zij kon niet meer terugkeeren. Toen voelde, ze, dat de grond onder haar voeten zachter was. Zij stootte zich niet tegen steenen en zij be hoefde niet langer zich een pad te banen tusschen de struiken. Vol vreugde bedacht zc„ik heb een zoogenaamde Pickles, kon leveren, die hfl deels op eigen land teelde, deelB van land bouwers betrok en van hem 1 voorschot per baal te vragen, welk voorschot noodig zou zyn omdat hy ook den boeren een gelijk voorschot moest betalen bij het afsluiten van het contract. Verdachte had in het bijzyn van A. Vroegindewey, dien hy als zjjn aan staanden compagnon voorstelde, een concept contract getoond, waarin de voorschot-clau sule was opgenomen en vervolgens een brief van de firma Zwanenburg te Haarlem betref fende een afrekening van geléverde uien, waarin eveneens melding werd gemaakt van een ontvangen voorschot van 1 per baal. Verdachte verklaarde, dat toen hy de ver plichting tot levering aanging, zijn land van 4 gemeten met uien beplant was. De op brengst van zyn land zou kunnen zyn geweest 1500 balen. In Juni was er echter ziekte in het gewas gekomen. Verdachte heeft voorts met den landbouwer W. Koole een overeen komst aangegaan tot de levering van 1000 balen, maar deze landbouwer is zyn verplich tingen niet nagekomen. In het geheel heeft verdachte van de gecontracteerde partij slechts 70 balen geleverd. Tot de terugbeta ling van het ontvangen voorschot was hy niet in staat geweest. De groentenhandelaar N. Teekens verklaar de dat hij ^>p 16 April na telefonische aan bieding van verdachte 500 balen uien heeft gekocht. Er is bij deze eerste transactie niet over voorschot gesproken. Den 21en April is verdachte op getuige's kantoor gekomen in gezelschap van Vroegindewey. Hij heeft toen het concept-contract getoond, benevens den brief der firma Zwanenburg. Ook toen is er niet over het verleenen van voorschot gesproken. Getuige had den indruk gekregen, te doen te hebben met iemand, die hem de door hem gewenschte uien kon leveren, en dat Vroeg indewey de zaak zou financieren. Later is getuige opgebeld. Toen heeft verdachte hem gezegd, dat hij vergeten had over de voor schotregeling te spreken. Daar kon hij niet buiten, want ook de boeren vroegen om voor schot. Getuige heeft daarin-bewilligd en ook voorschot gegeven voor den reeds afgesloten koop van 500 balen. In totaal heeft getuige 2500 voorschot verleend voor 2500 balen uien. Er waren hem echter slechts 64 balen geleverd en nog wel van inferieure kwaliteit. In het contract dat getuige verdachte had doen teekenen, was de bepaling opgenomen, dat hij zich niet op misgewas kon beroepen. Getuige had de bepaling doen opnemen, om dat hij tegenover zyn koopers ook gedekt moest zijn. Getuige verklaarde voorts, dat hy bewogen is geworden tot de afgifte van het geld, mede door het toonen van den brief van de concurreerende firma in Haarlem. Getuige heeft Da het totstandkomen van de eerste koopovereenkomst informaties ge nomen zoowel naar verdachte als naar Vroeg- indeweijDeze luidden gunstig. Ook zijn boek houder, die in Juni verdachte heeft bezocht, had een gunstigen indruk gekregen. Bij de behandeling dezer zaak bleek, dat bij de instructie, die te Dordrecht is gevoerd, de verschillende bescheiden niet waren over gelegd. De verdediger, mr. W. J. C. Nijgh, vroeg getuige, of er geen overeenkomst was tot stand gekomen betreffende het. verstrekken van een 3e hypotheek op eigendommen van verdachte voor de ontvangen 2500. %tfa£cteitt>-ta6ak,f per '/2 pond ECHTE FR1ESCHE ZOct.perorts lOd.perVions (Adv.; Getuige beweerde dat die overeenkomst niet tot stand was gekomen, waarop mr. Nygh een brief overlegde van een notaris te Dirksland, waaruit hettegendeelzoublyken. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Hoeffelman, achtte het gewenscht, de zaak terug te sturen naar de instructie. De rechtbank, na raadkamer, achtte hier voor geen termen aanwezig. Het O. M. eischte daarop vrijspraak. De verdediger, mr. Nijgh sloot zich hierbyaan. Uitspraak 26 dezer. pad gevonden." Zij kon nu voortgaan over het zachte gras en het pad liep slingerend voort onder de machtige woud reuzen. Moeilijk werd het alleen te zien, waar zij zich bevond; de weg scheen niet noemenswaard meer te stijgen. Het werd eerst lichter, toen zij in een open ruimte kwam, ovaal van vorm, waar zware rotsblokken lagen opgestapeld. Meer naar links zag zij de boomtoppen, die op een lagere helling groeiden. Zij had den top bereikt. Eenzaam en verlaten lag liet kleine plateau. Helen voelde zicli eindeloos ver van huis. Doch in de diepte glinsterde nog de rivier en zag ze de vormen van hutten in de nederzetting van fort Henry. Toen zij om zich heen keek, zag zij de overblijfselen van een kampvuur. In een holte, onder een overhangend rotsblok, lag een bed van droge blaren. Daar had bepaald iemand geslapen en ze twijfelde er geen oogenblik aan, of het moest de woudlooper zijn geweest. Ze was zóó moe en haar pols deed zooveel pijn, dat ze zich tiet neervallen op de bladeren en de oogen sloot. Als nu de woudloopers maar kwamen, voor zij in slaap zou vallen! Zij voelde zich wegzinken in een diepen sluimer, toen een lang aanhoudend gerommel Itaar deed ontstellen. De bliksem flitste. „Onweer!" mompelde Helen voor zich heen. „En dat terwijl ik alleen ben op den top. Toch ben hier tenminste veilig voor die bandieten. Als mijn woudlooper nu maar kwam!" Helen kroop dieper in de holte onder de rots. Het was er hoog genoeg om rechtop te kunnen zitten en het bladerenbcd was zacht. Zij bleef voor zicli uit zitten staren naar de lucht, waar de wolk- flarden voortjoegen. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM op Dinsdag 19 April, 's nam. half drie uur. Voorzitter; Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een verzoek van Mej. E. Jonker en den heer J. Roukema om eervol ontslag resp. als onderwijzeres en onderwyzer aan de Openb. Lagere school tegen 1 Juni as. B. en W. stelden voor het gevraagde ont slag te verleenen, waartoe werd besloten. B. en W. boden een concept Ambtenaren reglement aan. De voorzitter deelde mede, dat dit net was als in elke gemeente, en dat dit concept in overleg met de commissie op het eiland was samengesteld door den heer Rooy. Daarnawerd het concept alzooaangenomen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. voorstellen, naar aanleiding van een inge- KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) Beneden haar schemerde het nu reeds. De neder zetting was uit het gezicht verdwenen, de rivier nauwelijks meer te zien en donkerder en donkerder werd het, totdat alles overtrokken was met het duister van den nacht. Ver in het westen flitste de bliksem en klonk luider de rommelende donder. Zoo stil werd het telkens, als het onweer zweeg, dat Helen lust kreeg, om te schreeuwen. Gevaar en moeite had ze getortseerd, maar het aangrijpende zwijgen van dc wildernis was haar bijna té machtig. Feller flitste de bliksem, zwaarder-klonken de slagen. In de verte weerklonk een gedreun, alsof de storm opkwam. Toen volgde een periode, langer dan eerst, waarin de nacht niet werd verstoord door den bliksem. Een briesje ritselde door de struiken. Het kreunen van den wind werd sterker. Nu brak de storm los. Helen kroop dichter tegen de rots en trok haar mantel steviger om zich heen, angstig in het rond starend. Verblindend flitste de bliksem. De rotsen, de boomen, het open plateau baadden een oogenblik in een zee van licht. Zij meende, dat het mogelijk was, een gestalte tc zien komen uit het bosch. Terwijl de donder ratelde, spande ze haar oogen in, opdat bij het volgende lichten zich niets zou laten ontgaan. Het weerlicht kwam. Het geheele plateau werd zichbaar alsof het dag was. Dicht bij de rots, waar zij lag, kroop de donkere, lange gestalte van een Indiaan voort. Ontzet keek zij toe. Hij kroop in haar richting. De angst maakte haar sprakeloos. Zij voelde zich de kracht ontzinken om zich te verzetten tegen deze nieuwe verschrikking. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1