lij/W* E MANN EERSTE BLAD 1ZMk cylinders uitboren. I PEEKsCLOPPENBURG g ei FRISOBAM k. BLOKLAND, MIDDELHARNIS. REGENJAS HOOGSTRRAT-ROTTERDftlfl ZATERDAG 16 APRIL 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. f 96.000.000 DIAMANT Bij Pijnen Verkeerslessen van den A.N.W.B. f w /Heerenstof Da mesmantel, nieu we revers. Ge- heelopmarocain. Mooie grijze en beige tinten. Ma ten 42 yi 75 tot 52 Lame Diagonaal Jongedamesman tel, gestikte kraag nieuwe mouw. Op zijde. In bri- que, bleu-patou, en beige Hoogstraat 333 feer zijn oude kracht en gebruikt lyllnder-mofor f 15, n 20,— he cylinder-uitboormachine waar- pht tot op 0.001 m.M. nauwkeurig, ter en vlugger dan slijpwerk. wordt onder garantie verricht. Voor oen elegante, solide Vraagt onze Aquatite. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIÈN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 45 Week-revue. Buitenland. De Londensche Donauconferentie heetteen record geslagen. Niet omdat ook deze con ferentie in alle opzichten volslagen is mis lukt, dat is niets ongewoons, het omgekeerde zon wèl iets ongewoons zijn, maar om de eenvoudige reden dat deze conferentie reeds mislukt was voor ze begon. Tenminste voor wat het Donau-vraagstuk betreft, dat overi gens slechts als uithangbord moest dienen en om de gelegenheid te scheppen ook over andere vraagstukken te praten. Maar de te Londen door Tardieu en Mac Donald gepresenteerde Donau-taart smaakte de Duitschers en Italianen heelemaal, er zaten te veel Fransche ingrediënten in, er was te veel politiek in gemixt en de om de groene tafel vereenigde politieke koekebak- kers wisten daarom niets beter te doen dan de conferentie tot nader order te verdagen. Dat wordt natuurlijk nooit ronduit verklaard, volgens de leer van Bartjes moet de pil behoorlijk worden verguld en hoe beter daar door de kern der zaak wordt verdoezeld, hoe beter en geslaagder de officieele verklaring. Deze officieele verklaring komt dan hierop neer, dat sommige regeeringen (en dit zul len Duitschland en Italië zijn) verschillende kanten van het vraagstuk der hulpverleening naar voren hebben gebracht die eerst nog wat nader moeten worden bestudeerd en dat nog meer technische gegevens noodig zijn alvorens men definitieve beslissingen kan treffen. Waarmede de heeren tevens erkennen, dat de geheeie opzet dezer conferentie buiten gewoon slecht is voorbereid en desondanks schaarden de heeren zich toch maar om de conferentietafel. Dit is het toppunt van op timisme of van iets dat wij hier maar liever niet neerschrijven. De politieke en verpo litiekte professoren, die nu voor de zoo- veelste maal weer eens het door en door zieke Europa hebben onderzocht, het geza- melijk eens zijn dat onmiddellijk ingrepen dringend dringend noodzakelijk is, kunnen het nog maar altijd niet eens worden over de soort operatie die de patiënt zal moeten ondergaan, twisten over de daarbij te ver vullen rol en last not least, wat het hono rarium voor ieder der te verrichten hande ling zal zijn. Want van goedkoope bus-pa tiënten zijn de heeren niet gediend, er mag prachtig georeerd worden over internationale samenwerking, zoo mooi zelfs dat een sen timenteels oude juffrouw er een traan bij kan wegpinken, niets voor niets. Met een variant op een rjjmpje van een onzer week bladen kunnen we zeggen: Op deze wereld niets voor niks Alles draait hier om de riks. En ditmaal viel er te Londen niets te verdienen. De patiënt die op tafel lag was uitgebeend, staat bij de Franscben en bij de Engelschen dik in het krijt, is op ster ven na dood en zal zich nog maar een tijdje op de been moeten houden. De kopstukken der Europeesche politiek moeten er eerst nog eens flink en ernstig over nadenken en er eens duchtig op slapen en wanneer deze slaap niet al te lang duurt, dan bestaat er FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 23) Vele lange dagen was het nu al geleden, sedert zij, dien Zondagmorgen, den woudlooper had ge kust. Hoop en vrees waren haar deel geweest. Een gevoel van schaamte was haar bijgebleven ondanks haar geluk. En toch onderging zij nog telkens het heerlijke van dat oogenbiik. Door dien kus was zij zich ten volle haar liefde bewust ge worden en sinds dat oogenbiik was die liefde toe genomen, tot zij heel haar denken overheerschte. De eerste uren waren een lange droom geweest, doch naarmate de tijd verstreek, begon zij na te denken. Zij nam de draden van haar leven, welke haar liefde gebroken had, in de hand, vast be sloten, te wachten. Weken duurde het, doch de man, dien zij lief had, kwam niet terug. Betty vertelde, dat Jona than van tijd tot tijd bij het aanbreken van den dag in de nederzetting kwam om te overleggen met kolonel Zane. Hij en Wetzel waren de Shaw- nees en de gestolen paarden op het spoor. Beide mannen zouden geen rust kennen, voor de wan daad was gewroken. Helen begon zich wanhopig te voelen. Verdriet bracht een donkere schaduw in haar oogen. Zij probeerde aan de vragen van gevaar dat er waarlijk op een nog iets gedaan wordt, Waarom ook zoo'n haast. De internationale teut-ziekte duurt nu reeds zoo lang, wij hebben er hier in Europa nagenoeg alles door verspeeld, zoo dat er per slot van rekening weinig meer te verspelen overblijft. Natuurlijk voeit zoowel Louden als Parijs zich volmaakt onschuldig aan het misluk ken der conferentie. Mac Donald en Tardieu hadden alles netjes en behoorlijk bedisseld en volgens Parijs dragen dan ook Berlijn en Rome de schuld en niemand anders. Dit nakaarten over de Londensche mis lukking heeft geen zin. Het was reeds heel zonderling dat er te Londen over Centraal- Europa zou worden beslist zonder de recht streeks betrokkenen daarin te. kennen, het was buitengewoon zonderling dat Mac Donald en Tardieu daarover van te voren in een onderonsje eerst de zaak moesten bedisselen en het was tevens wel heel eigenaardig, dat de groote heeren te Londen blijkbaar heele maal niet dachten aan de kleinere staten die toch ook belangen in Centraal-Europa hebben en op grond daarvan aanspraak konden maken om in de eventueel te treffen maatregelen te worden gekend. Voor Parijs bestaat de wereld uit Frankrijk en de rest is minderwaardig en ook de Engelschen met hun gebrekkige aardrijkskundige kennis, er is geen volk dat de Engelschen op dit punt overtreft, vergeten meer dan eens dat er op deze ondermaansche planeet nog wat anders bestaat dan Engeland en het Britsche imprium. Maar wat de heeren te Londen wèl hebben bereikt is, dat de publieke opinie steeds sceptischer wordt over internationale con ferenties en officieele communiqué's die daarover verschijnen. De massa gelooft niet meer aan de geijkte termen „hartelijke samenwerking", algeheele overeenstemming, „internationale samenwerking", enz. be schouwt dit veeleer als officieele onzin. De melodie en de tekst zijn te veel herhaald om nog ergens geestdrift of hoop te kunnen wekken. Er is te veel visch geroepen voor het net te water ging. Ook te Genève gaat het rond de conferen tietafel niet naar wensch. De herleefde ont wapeningsconferentie, de deelnemers zijn gesterkt door een vacantie van drie weken weer aan het werk getrokkeD, is begonnen met een beetje ruzie. Of dat komt omdat de heeren nog niet voldoende zijn uitgerust, drie weken is wat weinig bij zoo'n inspan nend werk - wie lacht daar ongeloovig liggen er alleen in Londen als onverkoopbaar. De totale onverkoopbare wereldvoorraad is 240 millioen gulden. Daaruit blijkt dat men in dezen tijd niet koopt wat men niet noodig heeft. Wat men wèl en altijd noodig heeft is zeep en dan liefst de beste en billijkste. Dat is merk ,Blee- kertje". Wat de diamant achteruit is gegaan is zeep en zeeppoeder van 't Bleekertje vooruit ge gaan. Dat is een gezond teeken voor het ver stand van de menschheid. De verstandige huis vrouw weet dat „Bleekertje" eigenlijk het werk doet. zonder dat het goed slijt en dat zij boven dien voor slechts veertig bons een prachtartikel mag uitzoeken uit meer dan honderd voorwerpen die een winkelwaarde van 2 a 3 vertegenwoor digen. Vraag er Uw winkelier eens naar. U hebt 'tzóó! 19 (Adv.) haar vrienden te ontkomen door hen te ontwijken en door zich anders voor te doen dan Zij zich voelde. Nu de woudlooper niet kwam, niets van zich liet hooren ook, fluisterde trots haar in het oor, dat haar optreden hem had gegriefd. Trots, boosheid, schaamte en wanhoop moesten echter ten slotte plaats maken voor alles over- heerschende liefde. Zij hield van hem en wist, dat hij haar gevoel beantwoordde, al begreep hij dat dan misschien zelf nog niet. Zijn weinige onder vinding van vrouwen, zijn gevaarlijk leven, en zijn sterk gevoel van plicht, waren zooveel factoren, die voor hem pleitten. Zij zou hem niet toestaan, zich eenzaam te voelen, terwijl zij van hem hield, alleen omdat hij zichzelf niet begreep. Liever nog zou ze duizendmaal meer geven, dan ze tot nu toe had gedaan. Als hij terugkwam naar het fort, zou ze hem voor zich winnen. Toen in September de herfsttinten zich legden over de bosschen, voelde Helen zich rustiger worden. Zij gaf zich aan het werk en wist tijd te vinden, om meer dan eens een beetje zon te brengen bij het ziekbed van een kind; maar geen oogenbiik vergat zij haar belofte aan Jonathan en met al de sluwheid, die in haar was, trachtte zij een spoor te vinden, dat zou leiden tot het gevangennemen van den paardendief. Nog tastte zij volkomen in het duister, doch de gedachte, dat Brandt de verrader was, liet haar geen vrede. Intuïtief voelde zij het. De glurende oogen van dezen man deden in hem een misdadiger zien, al vormde dit voor Helen het cenigc argument. Brandt leek een man, die tot alles in staat was en zij had het gemerkt, dien avond, toen Jonathan hem neersloeg; zij wist ook, dat hij Case had aan weten we niet. Wel weten we dat de door Gibson ingediende Amerikaansche voorstel len Tardieu geweldig uit zijn humeur hebben gebracht, zóó erg zelfs, dat h(j op buiten gewoon heftige wijze tegen de Amerikaan sche voorstellen van leer heeft getrokken. De Amerikanen hebben nameiyk voorgesteld de zware artillerie en de gifgassen af te schaffen en de Pranschen zien daarin niets anders dan een speciaal tegen Frankrijk ge richte maatregel. Vandaar groot misbaar in de Fransche pers, vandaar is Tardieu, die bovendien midden in de verkiezingen zit, zeer geprikkeld en heeft hij zich laten ver lokken tot eenige geheel overbodige heftige uitvallen tegen de Amerikanen, die den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Overigens kan het waariyk niet veel kwaad dat de heeren elkaar ongezouten de waarheid zeggen, laat men de puntjes maar eens op de I zetten. Al dat wanhopig gewurm en het verbloemen van halve waarheden brengt geen opluchting. Een klein beetje opluchting hebben wel de Duitschers gekregen, doordat bij de Zon dag gehouden presidentsverkiezingen Hin denburg met volstrekte meerderheid is ver kozen. Bij deze tweede stemming zjjn ruim 1 millioen stemmen minder in totaal uit gebracht dan bij de eerste stemming. Toch heeft Hindenburg nog ruim 700.000 stem men meer veroverd dan bij de eerste, doch Adolf Hitler is vergeleken bij de eerste stemming niet minder dan ruim 2 millioen vooruit gegaan en bereikte het geweldige cijfer van 23.417,460 stemmen. Dit belooft voor de op 24 dezer in Pruisen te houden stemming niet veel goeds. Het nagenoeg wiskundige zekerheid kan worden aange nomen dat Hitier dan als de sterkste partij uit de stembus zal komen. De strijd om Pruisen is reeds in vollen gang en over treft wat de felheid waarmede gestreden wordt, de nu achter ons liggende presidents verkiezingen verre. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders.Rheumatiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop I Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Adv.) Bestrijding van Emelten. Daar van verschillende plaatsen, wederom de aanwezigheid van emelten in grasland wordt gemeld, vestigt de Plantenziekten- kundige Dienst de aandacht op de bestrij ding van deze vaak zoo schadelijke larven. Emelten, ook wel eemt of grauwe worm genoemd, kunnen met secces bestreden wor den, door het uitstrooien van een mengsel van Partjschgroen met tarwezemelen. Per gezet tot twistzoeken bij Metzar. Maar hij verliet de nederzetting nooit langer dan voor enkele uren, zooals hij vroeger ook placht te doen en sedert weken was geen paard op fort Henry gestolen. Brandt toonde zich in den Jaatsten tijd niet minder attent ten opzichte van haar, al had zij hem duidelijk te verstaan gegeven, dat hij niet meer voor haar zou kunnen zijn dan een vriend. En zelfs di, zou ze nie. gewenscht hebben, ware het niet, dat een tegemoetkomende houding dien stig zou kunnen zijn aan Jonathan's plan. Want achter zijn hoffelijkheid schuilde iets van dreiging. Zoo nu en dan kreeg zij den indruk, dat voor gewende vriendelijkheid slechts diende om be rekening en wreedheid te verbergen. Mordaunt had zij slechts eens gezien, toen hij dronken in het gras lag, zijn bleek doch knap gelaat blootgesteld aan de gloeiende hitte van de zon. Schreiend was zij naar huis gegaan. Zij had den man gekend als een gentleman, die door zijn moeder en zijn zuster werd aangebeden. Het speet haar bijna, dat zij hem niet had kunnen leiden op betere wegen. Gedurende al dien tijd was de vriendschap met Betty haar een bron van troost. Zij gelooide, dat tusschen Will en haar vriendin zich een romance ontwikkelde en deed, onbewust het voorbeeld volgend van kolonel Zane, al het mogelijke om die twee tot elkaar te brengen. Op een middag, toen strak de herfstlucht stond gespannen boven de vlakte, verliet Helen baar woning om naar Betty te gaan, wie zij had be loofd, clematis te zullen plukken. Halverwege ontmoette zij Brandt. Zij had hem de laatste dagen niet gezien en merkte op, dat hij veranderd was. Zijn oogen schitterden. H.A. worden gebruikt 25 kg. zemelen en 1 kg. Partjschgroen. De droge zemelen worden zeer zorgvuldig met het Parjjschgroen ge mengd en eerst daarna wordt dit mengsel al kneedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze ge makkelijk breedwerpig over het te behan delen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0,6 liter water per kg. zeme len noodig, maar deze hoeveelheid kan va- rieeren. Het mengen en bevochtigen kan geschieden in kuipen. Om morsen te voor komen moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in de trommels die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toegevoegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de machine gaat klonteren. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen ze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hier van resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien ge schiedt in den middag, de emelten komen nl. des nachts alleen boven den grond. Om na te gaan, of emelten aanwezig zijn, kan men hier en daar enkele zoden onder zoeken op de aanwezigheid van emelten. Gemakkelijker gaat dit door op verschillende kleine plekjes op den akker een kleine hoe veelheid benzine op den grond te gieten. De emelten komen dan binnen zeer korten tijd naar boven. Parijschgroen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voorzorgmaatregelen worden genomen om inademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het afwegen van Parjjschgroep en het mengen, een doek voor den mond te binden en kleine wattenpropjes in den neus te doen. Wanneer de massa vochtig is, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De men ger moet geen open wonden hebben. Na de behandeling worden de handen goed ge reinigd. Er moet voor gezorgd worden dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. Is bij het klaarmaken eenig materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Zekerheidshalve houde men het vee 3 weken uit de behandelde weilan den, bij regenachtig weer zijn 2 weken vol doende. Op bouwland mag het mengsel niet wor den ingeëgd. Steeds ga men na, of het mid del succes heeft opgeleverd en ook of er nog veel levende emelten in den grond zijn ach ter gebleven. Zoo dit het geval is, dan her- hale men de behandeling op een gunstiger tijdstip. Zij die bezwaar hebben tegen het gebruik van het giftige Parijschgroen kunnen ge bruik maken van het veel minder giftige kiezel fluoornatrum, in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwerking daarvan is lang niet zoo snel en dus ook niet zoo zeker. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen B59 GEEL 30ct. GROEN 35 ROOD. .40 per'4 pd. (getuit en Cjvedkovpj \7ahok f (Adv.) bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzame amb tenaren. lie Les* Haal links in ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND „Dat tref ik. Ik wou juist naaf je toe," groette hij vroolijk. „Zullen we een eind gaan wandelen?" „U kunt mee loopen tot Betty Zane," ant woordde Helen. „Ga liever mee naar het bosch. Ik zou zoo graag eens met u praten. Misschien ga ik weg, ik bedoel, ik nloet een paar dagen op reis," voegde hij er gejaagd aan toe. „Ga nu maar mee." „Ik heb Betty beloofd om bij haar te komen." „Dus u doet het niet?" Zijn stem beefde van teleurstelling en spijt. „Nee," antwoordde Helen eenigszins verbaasd. „U gaat wel met and-ren mee. Waarom niet met mij?" Hij was bleek geworden en in zijn aan houden scheen een aanwijzing te ligger, dat een of ander plan afhing van haar toestemming. „Omdat ik geen zin heb," antwoordde zij uit de hoogte. Een brandend rood overtoog Brandt's gelaat. Zijn tanden knarsten op elkaar en in zijn oogen kwam een hebzuchtige uitdrukking. Toen, plotse ling, wist hij zichzelf weer te bedwingen. Zijn woede bedaarde. Hij keek haar begeerig aan en liep heen, lachend als een desperado, die zijn plannen ziet mislukken, zelfs zonder haar te groeten. Helen dacht niet lang meer na over zijn ver anderd gedrag en voelde zich alleen blij over het feit, dat zij niet langer vriendschap voor dezen man behoefde te huichelen. Hij had zich nu ge toond in zijn ware gedaante. Zij snelde naar Betty in de hoop kolonel Zane thuis te vinden en Jona than, want Brandt's aanduiding, dat hij wegging van foi'i Henry en zijn ontsteltenis, toen hij merkte zich te hebben versproken, maakten haar arg wanend. Zij hoorde van mevrouw Zane, dat de Wat is de grondregel van het verkeer? „Hou rechts en rij bij het inhalen links voorbij". Zouden alle vervoermiddelen, langzame en snelle, op een breeden weg evenveel rechts moeten houden? Neen. We hebben in les 9 geleerd: hoe minder spoed, hoe dichter by het trottoir. Op het linker plaatje maken er twee een fout. De jongen op de fiets, die den voer man rechts voorby wil rpden, maar ook de voerman op den wagen maakt een fout, omdat hij niet genoeg rechts hield en daar door den wielryder als 'tware uitnoodigde, hem aan den verkeerden kant, dus rechts, in te haleD. Dat brengt gevaar mee, want als nu die voerman naar rechts wil uithalen, omdat hij een signaal van een auto achter zich hoort, dan raakt de fietser beklemd tusschen het trottoir en de kar. Op de rechter teekening rydt de voerman goed en zooals het behoort, dicht langs het KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS geleverd door de Fa. E. HARTOOS ZN. Middelharnis voldoen aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) kolonel uit was om een nieuwe hut te bouwen; Jonathan was de laatste dagen niet huis geweest en Betty scheen uit te zijn met Will. „Waar zijn ze heen?" vroeg Helen. „Ik denk naar de bron." Helen volgde het bekende pad naar het bosch. Eenzaam was het er. Leunend tegen hetzelfde rotsblok, waar Jonathan had gestaan dien dag, toen ze hem kuste, liet ze haar gedachten den vrijen loop. Plotseling schrok zij van snelle voet stappen en zag ze Metzar, den kroeghouder, het pad afkomen. Hij had een emmer bij zich. Helen voelde er niets voor hem te ontmoeten en in de meening, dat hij slechts een oogenbiik zou blijven, kroop zij weg tusschen de struiken achter het rotsblok. Zij kon tusschen de bladeren door alles waarnemen, wat er gebeurde. Metzar gluurde om zich heen, alsof hij iemand verwachtte en ging zitten. Een oogenbiik later klonken opnieuw voet stappen. De takken werden terzijde gebogen en nu zag zij het blceke gelaat van Roger Brandt. Met een vluggen sprong wipte hij over de beek om naar Metzar toe te gaan. Voor hij iets zeide, gluurde Jiij wantrouwend om zich heen. Toen, gerustgesteld omdat hij niemand zag, sloeg hij zijn jachtbuis open, haalde een lang voorwerp voor den dag, dat hij Metzar over handigde. Het was een Indiaansche pijl. Verbaasd keek Metzar naar het dreigende ge zicht van Brandt. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1