a L »5ct UPEA [OOi EERSTE BLAD JOED M: HEEREN BAAI Schoonmaak ETER EST IEKEN ELFT s 55 O, ES ZATERDAG 19 MAART 1932 14E JAARGANG. - N°. 38 DE WILDERNIS OVERWONNEN. Het drinkwater van Rotterdam E E X BRIL geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis lood etiket f EELE. FLE5CH |ALVt FLE5C44 •4-CÓci: LAUW ETIKET IALVEFTE50I SScfc süEBICSi IELE. FLË5CH ALVE FLE5GH 6 Oct 318 Prijs per kwartaal Losse nummers f L- 0,07" ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. W eek-revue. Buitenland. De presidentsverkiezingen in Duitseliland, welke Zondag j.l. zijn gehouden, hebben in eerste ronde nog geen definitieve beslissing gebracht, hoewel het resultaat dusdanig is, dat algemeen aangenomen wordt dat bij de op 10 April bepaalde herstemming Hinden burg de overwinning zal behalen. De belangstelling voor deze verkiezing was zoowel in als buiten Duitschland buitengewoon groot en de opkomst der kiezers was eveneens geweldig. Van de in totaal 37.651.732 uit gebrachte geldige stemmen behaalde Hinden- 'burger 18.661.736, Hitier 11.338.571, Diister- berg (Duitsch-nationaal) 2.557.876, Thalmann (communist) 4.982.079 en de nog in de ge vangenis verblijvende Winter ruim 100.000. Waar Hindenburg nog ruim 168.000 stemmen beneden de absolute meerderheid is gebleven, is de op 10 April bepaalde herstemming noo- dig, hoewel het resultaat met nagenoeg wis kundige zekerheid van te voren vast staat en zulks de Duitsche schatkist, welke nog altijd zoo mager is als een speenvarken, nog een paar slordige millioenen zal kosten. De uitslag en het verloop der Zondag ge houden verkiezingen zijn in menig opzicht verrassend. Verrassend zoowel om wat de uit slagen betreffen, alsmede om het buitengewoon rustig verloop. Algemeen werd gevreesd dat de opgezweepte politieke hartstochten tot bloedige botsingen aanleiding zouden geven, doch behoudens enkele onbeduidende inciden ten is nergens de rust verstoord. Verrassend is ook dat de communisten ondanks de ge weldige werkeloosheid in Duitschland bij deze verkiezingen beneden de 5 millioen stemmen zijn gebleven. De zetbazen van Moskou had den gerekend op een stemmencijfer van min stens 6 millioen. De partijen die de candidatuur van Hinden burg steunen hebben alle redenen om zich over den uitslag der eerste stemming te ver heugen. Hindenburg heeft met zijn ruim 18 millioen stemmen meer behaald dan zelfs de meest optimisten durfden hopen. Doch ondanks deze overwinning en de zeker heid dat Hindenburg bij de herstemming zal worden herkozen, wordt de vreugderoes ge temperd door het feit dat Adolf Hitler ruim elf millioen stemmen heeft gehaald. Dit cijfer mag dan beduidend minder zijn dan de natio- naal-socialistische pers voor den uitslag ver wachtte, het is niettemin een enorm cijfer dat tot nadenken stemt en een ernstige waar schuwing. Vergeleken met de uitslagen van de Rijksdagverkiezingen van September 1930 zijn de nationaal-socialisten met niet minder dan 5 millioen stemmen vooruit gegaan en dit rijmt zich dus kwalijk met de voorstelling dat Adolf Hitler een verpletterende nederlaag heeft geleden. Nog één zoo'n zware nederlaag en Hitier heeft het pleit gewonnen. En bij de beoordeeling van dezen uitslag mag vooral ook niet uit het oog worden ver loren dat bij deze verkiezingen het persoonlijke FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG Geautuitgave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 16) Hij liet haar geen oogenblik met rust. Daarom had zij het plan van haar vader met gejuich begroet. Nu had Mordaunt haar nieuw tehuis weer opgespoord en zij walgde van hem. Het oude leven was dood en begraven. Hier wilde ze gelukkig worden. Ze dacbt aan de vrien delijke omgeving, die voor haar een nieuw vader land zou worden, aan haar vriendinnen, aan den zwijgenden woudlooper. Hoog boven de bosschen op de heuvels rees de maan zilverwit. De nachtschaduwen schenen die per te zakken. Alleen onder de boomen tegen de helling handhaafde zich het ondoordringbare duister. Droomer g bleef Helen voor zich uitstaren naar het prachtige avondlandschap, totdat zij plotse ling huiverde. Zij voelde, dat zij niet langer alleen was. Opkijkend zag zij de groote gestalte van Jonathan Zane naast zich. „Wat wenscht u?" vroeg ze scherp, hoewel haar stem trilde. De woudlooper kwam nog dichter bij en stond pu voor haar. Hij scheen veranderd te zijn. Het lange geweer, de glinsterende wapens deden haa. prestige van Hindenburg een groote rol heeft gespeeld. De grijze veldmaarschalk is de natio nale held van liet Duitsche volk. Van verschillende kanten wordt nu de ver wachting uitgesproken dat de nationaal- socialistische vloedgolf door deze verkiezing zal weg-ebben. Deze hoop lijkt voorloopig ijdel. De nationaal-socialistische vloedgolf komt pas tot staan wanneer de wanhopig slechte economische toestanden in Duitseli land zijn overwonnen en daarop is binnen kor ten tijd nog niet veel kans, ook dan niet, wan neer op korten termijn de geheele herstel regeling in voor Duitschland gunstigen zin wordt opgelost. Het totaal ontwrichte be drijfsleven in Duitschland, en dit geldt even eens voor de andere landen, kan niet door een tooverformule of iets dergelijks weer op vollen gang worden gebracht. Daarvoor zullen lange jaren van opbouwend werk noodig zijn en daarbij is liet zeer waarschijnlijk dat een groot of klein gedeelte der werkeloozen nooit meer aan den arbeid zal komen. ELK FORMULIER" TEVENS SLEUTEL VOOR DE OPLOSSING Dat is het grappige van. de Philips Radio-Paaschprijsvraag. Voor de oplossing heeft men de bijzonderheden noodig van de Philipsproducten en die staan op elk prijsvraag-formulier aange geven. Kan het simpeler Alleen maar lezen, goed lezen, en spoed, want wie het eerst komt Vraagt nog vandaag Uw formu lier bij ons. K. WITVLIET MIDDELHARNIS (Adv.) In ieder geval heeft Adolf Hitier nog altijd het volle vertrouwen van zijn millioenen volgelingen en volgt uit den uitslag van Zondag dat de nationaal-socialistische partij in Duitschland nu numeriek de sterkste is. En of de nazi's het hoogste punt nu hebben bereikt zal nog niet blijken bij de herstem ming op 10 April, doch bij de op 24 April te houden Landdagverkiezingen in Pruisen. De uitslag van deze Pruisische Landdag verkiezingen kunnen de Duitsche rijksregee- ring nog in een lastig en moeilijk parket bren gen. Bestudeering van de cijfers van Zondag leert dat Hindenburg ongeveer 1.300.000 ten achter is gebleven tegenover de andere can- didaten gezamenlijk. Nog ligt het Harzburger front in elkaar, doch er gaan reeds geruchten dat er tusschen de nationaal-socialisten onder handeld wordt over de vorming van een ge meenschappelijk front en dat Hitier zich ook voor den Landdag candidaat zal stellen. Het zou een lang niet ongevaarlijke ver tooning worden wanneer de heeren van rechts een overwinning behalen, met de kans dat Hitier als Pruisens minister-president te Ber lijn zetelt. Wie in Pruisen de macht in handen heeft kan de rijksregeering gemakkelijk op alle manieren dwarsboomen. Ongetwijfeld zullen de partijen van rechts alles op haren en snaren zetten om Pruisen op 24 April te veroveren. Hitier heeft in zijn eerste rede na de ver kiezingen van Zondag zijn tegenstanders een scherpen strijd aangekondigd en ondanks de benarde omstandigheden schijnt de partij over voldoende sommen te beschikken om een grootscheepsche reclame te voeren. De Engelschen ondervinden op voor hen zeer harde wijze de waarheid van het bekende spreekwoord, dat wie kaatst moet den bal verwachten. Londen is ontstemd over het con- tigenteeringsbesluit van Duitschland, waar door de export van Engelsche kolen naar Duitschland een zeer gevoelige klap krijgt. De Britsche minister van handel is in het Lagerhuis overstelpt met vragen betreffende de gedragslijn die de regeering dacht te volgen tegenover landen, die den invoer van Britsche goederen steeds meer beperken en of de Brit sche regeering vergeldingsmaatregelen zal nemen tegenover Duitschland. De Britsche regeering, die op het punt van vrijhandel lang niet zonder zonden is, integen deel, zit met het geval wel eenigszins ver legen. De contigenteeringswoede in Europa neemt hand over hand toe en daarmede ge paard gaande een verdere ontwrichting van den handel. De Engelschen mogen het onplezierig vin den bevochten te worden met dezelfde wape nen waarmede John Buil zelf ook geslagen heeft, het is niets meer of minder dan de logische consequentie hiervan. Eu hoe hooger de tarieven en het aantal contigenteeringen, hoe eerder het resteerende gedeelte van den wereldhandel ook aan den grond raakt. De tijd gaat wel vlug, doch we leeren ontzettend langzaam en dan nog slechts ten koste van zeer kostbare lessen. huiveren. Woester, ontembaarder dan ooit zag hij er uit. „Goeden avond, meisje!" groette hij haar op zijn rustige manier. „Hoe komt u hier?" vroeg Helen, omdat hij geen poging deed, haar te vertellen, wat hij zoo laat kwam doen. „Ik was aan het wandelen." Helen merkte, ondanks opkomende boosheid, dat Zane blijkbaar gevoel voor humor had. Zij had moeite scherpe woorden in te houden, maar ze deed het, omdat zij wist, dat hij altijd bepaalde redenen had als hij iets deed. „Uit beleefdheid tegenover mij moogt u mij wel eens vertellen, hoe u zoo plotseling hier komt. U bent toch niet opgerezen uit den grond?" „Bent u alleen?" „Ja. Mijn vader.is naar bed. Mabel ook en Will is nog niet huis. Waarom vraagt u dat?" „is er niemand geweest?" „Brandt kwam vanavond hier en nog anderen ook, maar ik had geen lust om hen te ontvangen," zeide Helen perplex. „Hebt li Brandt sindsdien nog gesproken?" „Sinds wanneer?" „Sinds dien avond, toen ik onder de seringen lag." „Verschillende keeren," hernam Helen. Zijn stem maakte haar beschaamd. „Ik kon er niet altijd aan ontkomen, ais hij op bezoek kwam. Vindt u het zoo vreemd, dat ik hem ontving, nadat hij mij had beleedigd?" „Ja." Helen schaamde zich nog meer. „U houdt toch niet van hem," vervolgde hij. Heien was zoo verbaasd, dat zij geen woorden wist te vinden. Doch voor zijn doordringende Daar is al heel wat over geklaagd en geschre ven en laten we eerlijk zijnlekker is anders. Maar als waschwater is het uitstekend. Vooral in samenwerking met zeep of zeeppoeder merk „'t Bleekertje" is het Rotterdamsche water een ideaal waschwater. Zet de huisvrouw haar wasch één nacht in zoo'n sopje dan behoeft zij niet veel meer te doen dan naspoelen, zonder het nadeelige koken en zonder slijtage. Én dan de bizondere voordeelen. Aan ieder pak „Bleekertje" vindt men een of twee Dons. Veertig van die bons geven recht op een keus uit meer dan honderd artikelen die in ieder gezin welkom zijn en een winkelwaarde van 2 a 8 gulden vertegenwoordigen. U zult versteld staan zoowel over de goede kwaliteit van de zeep, de lage prijs en de waarde der artikelen. Vraag er Uw winkelier eens naar. U hèbt 't zóó 21 (Adv.) Vrydag 11 Maart lieeft de algemeene vergadering van de Coöp. Boerenleen bank te Den Bommel plaats gehad. Aanwezig waren 67 leden. De Voorzitter opende de vergadering met een hartelijk oogen sloeg zij den blik neer. „Nee, dat doe ik niet," antwoordde zij koel, „maar ik zou u nooit antwoord hebben gegeven op die vraag, als u mij dien avond niet te hulp waart gekomen." „Ik hoop, dat u even weinig geeft om de vijf anderen, die er toen waren." „Meneer Zane, u schijnt buitengewoon veel be lang te stellen in dingen, die alleen een meisje aangaan. Al wilt u haar blijkbaar niet komen opzoeken, behalve op een manier, zooals u van avond gedaan heeft." Hij keek haar onderzoekend aan. „U hebt mijn gasten bespionneerd," hernam zij, niet langer verlegen, nu zij boos werd. „Was u zoo bezorgd?" „Bezorgd?" herhaalde hij langzaam. „Ja. U stelt wel heel veel belang er in om te willen weten, hoeveel bewonderaars hier komen; wat zij doen en wat zij zeggen." „Inderdaad, ik wilde weten, wie ze waren, maar ik lette niet op iemand in het bijzonder." „Zoover gaat uwe belangstelling, dat u niet eens gevolg wilde geven aan mijn uitnoodiging," zeide Helen met nauw verholen sarcasme. Die weigering stemde h?ar nog bitter. „Ik geloof, dat u mij verkeerd begrijpt," zeide hij kalm. „Wat kwam u dan doen? Waarom bespionneert u mijn vrienden? Dit is nu al de tweede keer. Wie weet, hoe vaak u al hier bent geweest. Vertel dat eens." De woudlooper gaf geen antwoord. „Geef antwoord I" beval Helen en zij stampte op den grond. „Woudlooper of niet, u hebt geen recht om zich met mijn zaken tc bemoeien. Als u welkom aan de aanwezigen en stelde aan de orde het rapport van de commissie van onderzoek van de rekening over 1931. De heeren M. Mooiaart en L. Krijger adviseer den tot goedkeuring van de rekening, waar toe werd besloten. Deze werd vastgesteld als volgt: BORDEREL op de Rekening en Balans der Coöperatieve Boerenleenbank te Den Bommel, over het jaar 1931. REKENING. Ontvangsten. Iohoud der kas op 31 Dec. v.j 9946 78 Ontvangen spaargelden 133783 62 Terugbetaalde voorschotten 94866.25 Tarwe-organisatie24324,85 Ontv. in loopende rek. van de Centr. Bank128473,18 Afschrijvingen brandkast 100,- Op de reserve gebrachte winst 1049,79 Ontvangen rente van voorschotten7421,45 Ontvangen rente van de Cen- trale Bank3287,82 Ontvangen provisie en kosten van voorschotten16,45 Diverse ontvangsten33 per 'A pond ECHTE FRIESCHE ZOci. per ons 10 ct.per Views Cl (Adv.) Totaal 40x303,88 Uitgaven. Terugbetaalde spaargelden 133356 24 Gegeven voorschotten79235.— Tarwe-organisatie24324,85 Uitgegeven in loopende reke- aan de Centr. Bank 150419,69 Uitgeg. rente voor spaargelden 8230,89 Bijdrage Centrale Bank 149,95 Salaris van den kassier 800,- Afschrtj vingen brandkast 100,— Diverse uitgaven601,49 Op de reserve gebrachte winst 1049,79 Inhoud der kas op 31 December van dit jaar5035,98 Totaal 40331 '3 f BALANS. Actief of vorderingen. Inhoud der kas op 31 December van dit jaar5035,98 Uitstaande voorschotten 151355,— Tegoed in loopende rekening van de Centrale Bank118996,42 Aandeelen van de Centrale Bank 110, Gestort 10 aandeel grondkapi- taal bank100,— Meubilair390,— Totaal 275987 40 Passief of schulden. Saldo der spaargelden 258130 52 Reservefonds21979,80 Het saldo of winst van dit jaar» 877,08 Totaal 275987.4! De Kassier bracht een verslag van de al- gemeene vergadering van RafFeizenbankeu te Utrecht uit. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol (Adv.) een gentleman bent, vertel dan, wat u kwam doen. De wijze, waarop Jonathan haar aankeek, kal meerde haar plotseling. „Ik kwam hier om te onderzoeken, wie van uw minnaars het beest is, dat de ontvoering van Mabel Lane beraamde en onze paarden liet st len. Als ik dien kerel ontdek, zullen Wetzel en ik hem hangen aan den hoogsten boom." De stem van den woudlooper klonk scherp en hard; zij deinsde achteruit en keek hem aan, doodelijk ontsteld, met sparende oogen. „Kijk niet zoo verschrikt, meisje, je behoeft niet bang te worden," zeide hij en nu klonk zijn stem even zacht en vriendelijk, als die te voren scherp was geweest. Hij nam haar hand in de zijne. „Je dwong me tot een antwoord. Je tong is scherp, meisje. En toen ik sprak, dacht ik alleen aan hem. Nu spijt het me." „Een paardendief en erger dan een moordenaar onder mijn vrienden," mompelde Helen huiverend, maar geen oogenblik twijfelde zij aan de waarheid van zijn woorden. „Ik volgde hem, dien avond, toen je zooveel bezoek had, tot hier toe." „Weet je, wie het is?" „Neen." Hij hield nog steeds, onbewust, haar hand vast, al wist Helen het maar al te goed. Die stevige handdruk gaf haar een gevoel van veiligheid en troostte haar. Zij zou die sterke hand noodig hebben, als dc moeilijke dagen, die reeds nu den horizon verduisterden, kwamen. .Wat moet ik beginnen?" fluisterde zij huive rend. „Houd het geheim tusschen jou en mij." „Maar dat kan toch niet! Dat kan toch niet!" Tot bestuursleden werden herkozen de beereD J. Mooiaart en P. Borgdorff De Voor zitter bracht een verslag uit over den alge- meenen toestand van de baDk, waaruit te concludeeren viel dat in alles zuinigheid geboden zal zijn. Besloten werd voor inleggers van spaar gelden een rente te vergoeden van 3 en op de voorschotboekjes te vragen 4,6%. Tot leden van de commissie van onder zoek werden benoemd de heeren J. Jacobs, A. Mijs eo A. Keijzer. Een voorstel van H Borgdorff om het presentiegeld van 0,50 te brengen op ƒ1, werd afgestemd. Daarna werd de vergadering gesloten. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Ooltgensplaat op Dins dag 15 Maart, des nam. twee uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der" laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten bericht dat zij vergunning hebben gegeven aan de stichting drinkwater leiding voor Goeree en Overflakkee, om tot de stichting over te gaan. Voorzitter deelde mede dat deze zaak alleen wacht op het in orde brengen van de geld- leeningen. Van Ged. Staten een schrijven waarbij werd bericht dat verdaagd is de goedkeuring van het besluit tot den aankoop van de "Prins Hendrikstraat en den aankoop van tuinen van den heer Hobbel. Van de gemeente Middelharnis een ver zoek om ingevolge de rekening van de Nijver heidsschool een bedrag te storten als bijdrage in de kosten, naar een omslag van den kost prijs per leerling van 680,89. voldoet aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) „Het moet," klonk zacht en overtuigd zijn stem. „Als je het aan je vader vertelt of aan iemand anders, zou ik mijn eenige kans om hem te vinden, verspelen, want, meisje, hij is wanhopig sluw en dan zou hij vrij uitgaan om anderen te berooven en misschien zou hij andere meisjes ongelukkig maken. Daarom moet het geheim blijven." „Maar zou hij niet probeeren mij te ontvoeren?" vroeg Helen angstig. „Hij zou het graag willen," hernam de woud looper met dien glimlach, die zoo zelden op zijn gelaat verscheen. „Maar hoe kan ik nu een van die mannen weer ontmoeten, terwijl ik alles weet. Ik zou mezelf verraden." „Daarvoor ben je veel te moedig. Jij bent de cenige, die Wetzel en mij kunt helpen om de nederzetting te verlossen van die helhonden en je zult ons niet in den steek laten. Ik weet, waartoe in zulke gevaWlen een vrouw in staat is." „Moet ik jou en Wetzel helpen?" „Precies." „Lieve help!" riep Helen alchend door haar tranen, „alsof er met de volgende boot nog niet genoeg moeite voor me komt!" „Meisje, de kolonel heeft me verteld van dien Engelschman. Het wordt een kwaaie dag voor hem, als hij je lastig valt." De diepe beteekenis van zijn woorden deed Helen sidderen. Het lot zelf sloot een band tus schen haar en dezen woudlooper. Zij keek hem aan, bleek, maar vastberaden. „Ik zal doen, wat ik kan," zeide ze. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1