KWOTTO S 5C+S mmmmm VLOEIBARE CRÊME=REEP EERSTE BLAD ZATERDAG 5 MAART 1932 DE WILDERNIS OVERWONNEN. TEXTI EL-CONFLICT met geldig Kwatto-soldaatje Ingezonden Stukken prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIÈN van 16 regelsL20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. /?V! HMWEN Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14E JAARGANG. - N°. 34 Week-revue. Buitenland. De Amerikaauscbe uitvinder Barow is een zeer verdienstelijk buitengewoon bekwaam man. DrZS Amerikaan is namelijk niet al leen de uitvinder van een soort bommen waarmede de onder water varende duikbooten onschadelijk gemaakt kunnen worden,doch heeft uu, volgens zjjn verklaring aan het Engelsche blad de „Daily Herald" tevens een middel gevonden om vanuit een bepaald pnut draadloos nagenoeg de geheele mensch- heid onschadelijk te maken. En waar een steeds grooter gedeelte der tegenwoordige bewoners onzer planeet zich steeds dwazer en onzinniger gaan gedragen en h-t de weinige verstandigen zeer moeilijk en lastig maken, is dit dus wel een zeer verdienstelijke vinding. Volgens Barow is het mogelijk 300 000 KG. van de meest ge vaarlijke ontploffingsstoffen vanuit één zen der over een afstand van 1000 mijl weg te schieten en zulks met een zeer goede tref kans. Voor de bediening is slechts een per soneel van 5000 man noodig. Barow zal dezer dagen zijn vinding demonstreeren aan een viertal Amerikaansche senatoren, wienvol ledige geheimhouding is opgelegd en hoopt na het slagen dezer demonstratie zijn vinding gratis aan de Vereenigde Staten aan te bieden Aanvankelijk luidde het eerste be richt dat Barow zijn vinding aan den Volken bond wenschte aan te bieden, doch dit i3 later weer tegengesproken. Te Genève zou men in het groote Volken bondsgezin zoo'n prachtige uitvinding heel goed kunnen gebruikeD. Wat een last en narigheid zou Genève zich door aanwending daarvan niet kunDen besparen, alleen reeds voor wat betreft den oorlog in het Oosten. Want volgens een Engelschen prof die zich ook voor de oorlogstechniek interesseert is het technisch mogelijk, wanneer de aange kondigde vindingvan Barow geen grootspraak is, den afstand van 1000 myl gemakkelijk tot het tienvoudige op te voeren. Papieren protesten, waar alleen de militair zwakke voor buigt doch die door den sterkere subiet in de prullemand worden gestopt worden dan vervangen door een draadloos dreige ment vanuit Genève. Voorloopig is het nog zoo ver niet, gaat de ster van Genève nog altijd schuil achter de donkere en dreigende oorlogswolken uit het verre Oosten, al bestaat er dan ook weer een sprankje van hoop dat men daar einde lijk, voor het voor altijd te laat is, tot be zinning komt. Na hun vele tegenslagen valt erin Japan een toenemende oorlogsmoeheid te consta- teeren en wel om verschillende redeneD. Het is een dure geschiedenis deze door de oorlogswet gesanctioneerde massamoord op groote schaal en bovendien zijn er nog an dere oorzaken die de Japanners tot nadenken stemmeD. De meest klemmende is wel de dezer dagen gepubliceerde brief, welke de Ameri kaansche staatsminister Stimson heeft ge schreven aan den bekenden senator Borab, zulks naar aanleiding van door dezen ge FEU ILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG (Geaut. uilsave van de N. V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 12) HOOFDSTUK V Toen de schemer aanlichtte in den mistigen morgen, iiep kolonel Zane zwaar gewapend voor zijn hut op en neer. Den heelen nacht had hij wacht gehouden. Hij had het nog niet noodig gevonden, de zijnen naar het Fort te zenden, waarheen zij bij vorige gelegenheden zoo dikwijls moesten vluchten. Den avond te voren was Joanthan zijn hut binnen gesneld en had zijn wapend gegrepen onder het uitroepen van slechts twee woorden, om vervolgens in den donkeren nacht te ver dwijnen. Die woorden waren: .Roodhuiden! Wet zel!" En niets had degenen, die het hoorden, meer kunnen aiarmeeren. De kolonel meende, dat Wetzel Jonathan een teeken had gegeven. In het westen scheidde een diepe kloof met loodrechte wanden de nederzetting van een itoogen beboschten heuveltop. Wetzel keerde dikwijls langs dezen moeilijken weg van zijn tochten terug. Hoogstwaarschijnlijk had hij de sporen van India nen gevonden en Jonathan, gewaarschuwd met behuip van het systeem den roep van nachtvogels stelde vragen betreffende de Amerikaansche politiek in het Oosten, welke brief niet al leen voor Borah was bestemd, doch voor de geheele wereld en wel inzonderheid voor de japanners. In dezen brief dan geeft Stimson duidelijk te kennen dat de handhaving van den status quo in het Oosten, zooals deze berust op de gesloten verdragen en welke volgens het Amerikaansche standpunt één samenhangend geheel vormen, de Vereenigde Staten zich hun houding inzake de andere verdragen voorbehouden. Stimson betoogt verder in zijn schijjven, dat Japan doorzjjn optreden in China het verdrag van de negen mogendheden (waartoe ook ons land behoort) van Washington heeft geschonden en trekt dan daaruit de voor Japan weinig aanlokke lijke conclussie, dat als Japan zijn te Was hington aanvaarde verplichtingen niet na komt, Amerika zich voor de rest der gemaakte verdragen niet meer gebonden acht. Anders gezegd, de houding der Japanners kan Ame rika dwingen de andere verdragen betref fende vlootbeperking en sterkteverhouding op te zeggen, hetgeenden bewapenings wed strijd weer in vollen omvang zou doen ont branden. En dit laatste is vermoedelijk het eenige waarvoor de Japanners respect heb ben. Voor de grootendeels nu in de Stille Zuidzee geconcentreerde Amerikaansche vloot zijn de Japanners niet beducht, maar voor de Amerikaansche dollars wel. Het verdag van Washington beteekende voor de Japanners het staken van een duren bewapeningswedstrijd, dat meer dan de helft der Japansche begrooting verslond en dat of niet door de Japanners was vol te hou den, dan wel het land rechtstreeks naar een financieele bankroet zou hebben gevoerd Bovendien verkregen de JapaDners daardoor de voor hun zeer belangrijke concessie dat Amerika geen vlootbases te Guam en andere havens, hetgeen voor de Japanners een rechtstreeksché bedreiging is, vormde. Deze overwegingen en nog enkele andere meer, hebben de oorlogskoorts in Japan wat getemperd. Er komen tenmiDste weer vredes- klanken uit het Oosten, hoewel er bij het te r perse gaan van dit overzicht nog altijd stevig wordt gevochten en zoowel de Japan ners als de Chineezen voortgaan met steeds meer troepen te concentreeren. Maar de basis voor verdere vredes-onderhandeliDgen heet au te zijn gelegd, nu Japan de door den Volkenbondsraad gestelde voorwaarden, heeft geaccepteerd. Die voorstel, omvattende slechts zeer alge meen gestelde voorwaarden, heeft ten doel den vrede in het gebied van Sjanghai te herstellen, zonder eenige inbreuk te maken op de houding, welke de Volkenbond of eeDige andere mogendheid (Amerika) reeds Het is te betreuren, dat er in deze toch al niet gunstige tijdsomstandigheden, bovendien nog in onze textielindustrie oneenigheid heerscht Waar de textiel echter nooit mee in conflict kan komen is met zeep of zeeppoeder merk B't Blee- kertje". In aile weefsels ageert het Bleekertje alleen tegen vuil, zonder het weefsel aan te tas ten of de kleuren te verbleeken. Bleekertje is goed en goedkoop en geeft bij elk pak één of twee bons. Veertig van die bons geven U recht uit meer dan honderd artikelen keus te maken, die een winkelwaarde vertegenwoordigen van twee drie gulden. Vraag daar Uw winkelier eens naar, U hebt 'tzóó! Reet.17 na te bootsen. De nabijheid van den machtigen jager stelde kolonel Zane gerust. Toen de kolonel terugkeerde van zijn vervolging, den vorigen avond, was hij onmiddellijk naar den stal gegaan, om tot de ontdekking te komen, dat de Indianen zich uit de voeten hadden gemaakt met een volbloed en een ponny van Betty. Zane was woedend, niet omdat dc paarden zoo kostbaar waren, maar omdat Bess zijn lievelingspaard was en Betty had nog nooit zoo veel van een rijdier gehouden als van haar ponny Madcap. Dat de diefstal gepleegd was, nadat hij de dieven had ge hoord en gezien, was wel heel erg. Het werd hoog tijd, dat er een eind kwam aan de praktijken van deze roovers. Dat een Indiaan deze strooptochten op touw zette, was niet denkbaar. Een intelligente blanke moest de auctor intellectualis zijn en hij zou boeten voor zijn verraad. De woede van den kolonel bekoelde echter spoedig. Hij gaf er zich rekenschap van, dat de overrompeling ditmaal geen bloed had gekost. Heel waarschijnlijk was het de bedoeling geweest, al zijn paarden, misschien ook wel die van zijn buurman mee te nemen, wat gedeeltelijk verijdeld werd door de verbazingwekkende scherpzinnigheid van Jonathan. De Swahnees, of zij al dan niet een blanken leider hadden, zouden niet voor den tweeden keer dit risico willen loopen. „Het is echt iets voor een Shawnee," mompelde kolonel Zane, „óm hierbinnen te sluipen, zoodra het donker wordt, wanneer alleen iemand, die zijn leven lang gejaagd heeft op Indianen, hem kan ontdekken. Jk had niet zoo spoedig weer moeilijk- heden verwacht, na de les, die Girty en zijn rood- j huiden hebben gekregen. Een bof, dat Jonathan juist hier zat. We zullen toch ons oude plan, om vroeger ten opzichte van het Japansch-Chi- neesch eoDflict heeft aangenomen. Wanneer men er dus werkeljjk in slaagt de kwestie Sjanghai te regelen, gezien de tot nu toe door Japan aangenomen houding is eenige reserve maar al te noodig, dan is het Japansch-Chineesch conflict nog niet geheel van de baan, omdat pas daarna het Mandsjoerysche vraagstuk aan de orde zal komen, waarvoor behalve de Amerikanen ook de Eussen en deze laatsten vooral, groote belangstelling hebben. De Russen hebben reeds twee legercorpsen by Wladiwostok geconcentreerd, hebben ont zaglijke voorraden levensmiddelen en muni tie aangevoerd en op alle strategische pun ten langs de Russisch-Mandsjoerysche grens lobpgraafstellingen aangelegd, kortom, heb ben reeds weken achtereen de noodige maat regelen getroffen om klaar te zyn wanneer de expansiepolitiek der Japanners Russische belangen kan schaden. Ook deze uitgebreide maatregelen der Rus sen zijn den Japanners niet ontgaan en even eens zal het hun aandacht hebben getrok ken, dat Litwinof even uit Genève naar Moskou is overgewipt om een beraadslaging van den raad van volkscommissarissen bij te wonen. Litwinof is door zijn verbluf te Genève in alle opzichten georienteërd en zal Moskou uitvoerig kunnen inlichten over de politieke stroomingen aldaar. He In Finland dreigt een burgeroorlog, om dat de leiders van de Lappopartij (fascisten) aan de regeering een ultimatum hebben gesteld, waarin reorganisatie van de regee ring werd geëischt en ontbinding van alle sociaal-democratische organisaties, welke eischen door de regeering zijn afgewezen. Sinds de invoering van de anti-communis tische wetteD, waardoor elke communisti sche agitatie onmogelijk werd gemaakt, heb ben de Lappo-aanhangers hun aanvallen op de sociaal-democraten gerichten en eveneens tegen de liberalen en den linkervleugel van de Zweedscbe volkspartij, omdat dezen niet bereid waren de door de Lappo-leiders ge- eischte drastische maatregelen te steunen. En nu de Finsche regeering hun ultimatum heeft afgewezen trachten de Lappo-aanhan gers met geweld te bereiken wat hun langs vreeözamen weg niet mogelijk is. MIJN HAR DT'S Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). De leiders der Lappo-partij hebben daarop hun mannetjes opgetrommeld, teneinde op ie rukken naar Helsingfors. De Fransche regeering heeft onmiddellijk krachtige maat regelen genomen, sterke troepen massa's bij Helsingfors saamgetrokken om aldus een opmarsch der Lappo-aanhangers onmogelijk te maken. Bovendien is de verscherpte staat van beleg afgekondigd Het is niet mogelijk zich uit den stroom van elkaar tegenspre kende telegrammen, een juist beeld van den toestand in Finland te vormen, doch wel blijkt uit alles dat de toestand ernstig is en Finland weer eens voor zeer belangrijke beslissingen staat, Er is een bevel tot gevan gidsen rondom de nederzetting te stationneeren, totdat het begint te sneeuwen, ten uitvoer moeten brengen." Terwijl kolonel Zane heen en weer schreed langs het pad, waar hij besloten had te patrouilleeren, trok de nevel op en kleurden in het oosten de wolken zich zachtrood. De vogels begonnen te zingen en een haan kraaide zijn saluut aan den nieuwen dag. Even later gluurde de zon boven de heuveltoppen uit en straalde het dal in zacht- gouden licht. Een blauwe rookkolom, die opkringelde uit den steenen, schoorsteen van zijn hut, toonde aan. dat Sam reeds een vuur had aangelegd en spoedig verried de geur van bakken, dat zijn vrouw bezig was, het ontbijt klaar te maken. „Nog iets van Jack gezien?" klonk nu een stem bij de deur; Betty verscheen. „Niets." „En van de Indianen?" „Ze hebben jou een bewijs van hun hoogachting willen geven, Betts," glimlachte kolonel Zane, terwijl hij haar een stukgesneden halster liet zien. „Madcap?" liep Betty. „Ja. Zij hebben Madcap en Bess meegenomen." „O, die schurken! Arme pony!" klaagde Betty verontwaardigd. „Eb, ik zal Wetzel vragen, de pony terug te halen, ai moet hij er eiken Shawnee in het dal voor neerschieten." „Zoo mag ik het hooren, Betts," antwoordde kolonel Zane. „Als je dat van Lew gedaan krijgt, zal de heele wildernis je dankbaar zijn." Hij liep weer den weg op, scherp ui.kijkend naar alle kan .en en in het bijzonder zijn aandacht wijdend aan dc helling over het ravijn. Maar van de woudloopers was geen spoor te zien. Nu het FRAMBOOS CITROEN SINAASAPPEL ANANAS (Adv.) genneming uitgevaardigd tegen de voornaam ste leiders der Lappo-party, doch tot heden is het niet bekend waar deze zich bevinden en is het zelfs de vraag of het wel zoo ver zal komen dat Kosola en zijn vrienden de gedwongen gasten der regeering zullen zijn. Vanuit Duitschland is het belangrijkste nieuws, dat de regeering Brüning na vier dagen van opgewonden debatten by de stem ming over de ingediende moties van wan trouwen met 25 stemmen in de meerderheid is gebleven. Hitier, de candidaat der Nazi's bij dea.s. presidentsverkiezingen, is nu tot Duitsch staatsburger gepromoveerd, doordat de staat Brunswijk hem tot gezantschap te Berlijn heeft benoemd. Bij het uitbreken van den oorlog meldde Hitler,i Oostenrijker van ge boorte en van beroep huisschilder, zich als vrijwilliger by een Beiersch regiment. De Huisschilder Hitier hanteerde in den oorlog geweer en sabel even goed als de in den steek gelaten verfkwasten, heeft een gehee- len oorlog meegemaakt en verwierf het IJze ren Kruis eerste Klasse. En bij den nu aan gevangen verkiezingsstrijd gaat het er om of Duitschland nu officieel een Hakenkreuz zal krijgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Goedereede, 1-3-82. Geachte 'Redactie Gaarne een plaatsje voor onderstaande in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijnen dank. Op de agenda bij de Goeree3che Raadszit ting 12 Febr. j.l. stonden verschillende ver zoeken, n.l. de volgende: Verzoek van J. de Waard om de winkel sluitingsuren te veranderen inplaats van 5 uur, 7 uur 's morgen open, inplaats van 's avonds 7 uur, 9 uur sluiten en Zaterdags 11 uur, dit verzoek, 'twelk meteen beetje beschaafden wil, ingewilligd had kunnen worden, wordt voor kennisgeving aange nomen. Over het verzoek van de R.T.M. 'twelk voor kennisgeving aangenomen had kunnen worden, wordt gepraat. Over verzoek subsidie van de muziekver- eeniging Apollo" alhier, voor het bouwen van een muziektent, wordt, ondanks de waardeering welke deze vereeniging verdient afwijzend beschikt, terwille van den niet toos- kleurigen tijd. Over verzoek subsidie voor polderwegen- onderhoud wordt veel gepraat, was dit noodig of kwam dit verzoek voor kennisgeving in aanmerking? Dan een verzoek van den gemeentearts om salarisverbooging Ondanks den niet rooskleu rige tijd en ondanks dat alles moet bezuini gen, van wege de crisisomstandigheden, waar door de geheele wereld rilt en beeft gaat de raad in geheime zitting over, keert even later op zijne openbare schreden terug en doet de mededeeling dat inderdaad het arts- salaris te laag is en verhoogt dit met vijf honderd gulden. Hoe komt het dat de Goereesche raad te voren daarover nooit heeft gedacht? Voor arts Witkamp hebben wij gehad Dr.Zubly, een man met groot plichtsbesef en groote beschaving, een man, die zijn buspatiènten behandelde gelijk zijn anderen eD voor wien het nooit te veel was, al werd hij, onver schillig op welk tydstip van den dag of nacht geroepen, altijd present, altijd beschaafd. En toen dacht de raad van Goeree er niet aan dat het salaris te gering was, voor een dok ter wieDS heengaan thans nog door velen betreurd wordt. Voor dokter Zubly hebben wij gehad dokter Kras, ook een dokter voor zyDe patiènten. Deze dokter heeft zich, od- danks den hoogeren levensstandaard als op heden, ongeveer vijftien jaar als burger hier thuis gevoeld en ook toen dacht de raad niet aan salarisverbooging. Dit is zeer te betreu ren, want 'tware niet onmogelijk geweest of wij hadden één van beiden nog in ons dorpje. Hebben nu deze heeren nooit om verhooging gevraagd, of waren die er soms van overtuigd dat met goeden wil hier toch wel brood te verdienen is. Toen arts Witkamp hier kwam, was zijn eerste werk de busleden met 35 &40% op te slaan en ondanks dat, liet hy nog medi cijnen bij buslid betalen, iets wat zjjn voor gangers ondanks hun lager traktement nooit gedaan hebben en nog is het te weinig, nog moet er 500 traktement bij. Je ziet het gebeuren Zal nu de Goereesche Raad voor taan niet alleen 't belang van gemeeDteper- soneel behartigen, maar ook dat der geheele EEN BRIL geleverd door de Fa. E. HARTOGS ZN. Middelharnis voldoet aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. (Adv.) licht was geworden, leek het hem onnoodig, nog langer wacht te houden, en meende hij rustig te kunnen ontbijten. Toen hij buiten kwam, waren de dorpelingen reeds in de weer. Bijlslagen klonken in den helderen morgen en uit de smederij galmden de slagen op het aambeeld. Kolonel Zane vond zijn broer Silas en Jim Douns op hem wachten. I „Goeden morgen, jongens!" riep hij vroolijk. „Nog wat van jack of Lew gezien?" vroeg Silas. „Nee, maar zij kunnen elk oogenblik komen." „Hoe staat het met de Indianen?" vroeg Douns. „Silas maakte me vannacht wakker, doch zeide niets anders dan: „Indianen"." „Ik weet niet veel meer dan Silas. Ik zag een paar van de roode duivels, die dc paarden stalen, j maar hoeveel er waren, waarheen zij getrokken zijn en wat we nog te goed hebben, zou ik niet I durven zeggen. Wij moeten wachten op Jack en Lew. Silas, houd het garnizoen in gereedheid bij het fort en sta geen man, soldaat noch farmer, 1 toe, de nederzetting te verlaten. Misschien waren er vannacht drie Shawnees, maar het kan even i goed zijn, dat de bosschen wemelen van rood- huiden. Er zal wel iets aan de hand zijn, want I Jack en Lew hadden reeds terug kunnen zijn." J „Daar komen Sheppard en zijn dochter," zeide Silas. „George schijnt een beetje van streek tc zijn." I Kolonel Zane kreeg denzclfden indruk, toen hij J Sheppard en Helen zag. Dc oude man haastte zich zooveel hij kon, wat voldoende reden was, I om tot dc conclusie te komen, dat hij zich ongerust maakte en Helen zag bleek, „Ebenezer, wat beteekent al dat gepraat over Indianen?" vroeg Sheppard gejaagd, „Helen ver telt, dat het Fort belegerd wordt, en je broer heeft de menschen vannacht uit hun bed gehaald. Ik heb geen oog dicht gedaan. Wat is er aan de hand? Waar zijn de roodhuiden?" „Kalm aan, George," begon kolonel Zane ge ruststellend, „Helen, je moet vooral niet bang zijn. Er is geen gevaar. We hebben vannacht visite gehad "van Indianen, maar er is niemand gewond. Ze hebben slechts twee paarden kunnen stelen." „Wat heerlijk, dat het zoo is afgeloopen," zeide Helen. ,,'t Is anders al erg genoeg. Helen," riep Betty, terwijl haar oogen flitsten. „Mijn pony Madcap is verdwenen." „Koionel Zane, kom eens gauw hier! Vlug!" schreeuwde Douns plotseling, die iets verder van de anderen afstond. Met enkele groote stappen voldeed kolonel Zane aan dit verzoek. Hij keek in de richting, welke Douns met bevende hand wees en zag twee stoere bruine gestalten naderen. Een hunner droeg twee geweren en de ander een lang pak, dat in een deken was gewikkeld. „Jack en Wetzel," fluisterde kolonel Zane tot Jim. „Ze hebben het meisje teruggehaald. Maar aan de manier van dragen zou ik zeggen, dat ze dood is. Vooruit!" voegde hij er luid aan toe. „De vrouwen moeten naar binnen gaan." Zijn echtgenoote, Betty en Helen staarden hem aan. „Ga naar binnen," herhaalde hij bevelend. Zij gehoorzaamden zonder protest. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1