Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws VROUWENHOEKJE ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932, heer O. aim den Bergerweg aldaar. Dezer dagen ia de dader P. W., afkomstig uit Beverwyk en veelal te Amsterdam verbiyf houdend te Beverwijk gearresteerd. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan, j daar W. den omtrek van Bergen herhaalde lijk onveilig maakte en verdacht wordt van inbraken te Beverwyk, Velsen, Haarlem, IJmuiden euBergec. De man heeft bekend zich aan de inbraken te hebben schuldig gemaakt. Door zijn verklaringen kwitm de politie op het spoor van een opkooper ta Amsterdam, by wien de te Bergen vermiste party tafelzilver door de politie uit Bergen nagenoeg geheel werd teruggevonden. De dader is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oe toestand van het gasbedrijf te Middelhamis. Zoolang ik hier ben, van 1911 af, is de gasfabriek het voorwerp van kritiek geweest Met name is het verwyt gemaakt, dat er bij het beheer geen zuinigheid wordt betracht, dat er „met geld gesmeten wordt". De toenmalige burgemeester van Middel- harnis was destyds bezwaard over den schul denlast der fabriek en over de aflossing van haar leeniDgen. Hij zeide: „als wij 1916 maar achter den rug hebben, komen wy er wel iets beter voor te staan." Wij zyn nu in 1932 en hebben een wereldoorlog achter den rug. Hoe staat de gasfabriek er thans voor? Van het in de fabriek gestoken kapitaal is nog ongeveer 40.000 onafgelost, waar tegenover staat een gemaakte reserve van ongeveer ƒ51.000, waarvan ongeveer ƒ11.000 in effecten belegd is, het overige zit in het bedryf als voorraden en bedrijfs-kapitaal. Men kan dus zeggen, dat de gasfabriek meer dan afgeschreven is. Dit kan toch niet alleen door verspilling bereikt zyn. Het feit is, dat zy die kritiek oefenen, alleen oog hebben voor uitgaven, maar niet voor besparingen. Deze laatste onttrekken zich aan hun blik. Na een be kendheid van vele jaren met allerlei gas fabrieken kan ik constateeren, dat de groote verspillingen in gasfabrieken altyd het gevolg zyn van gebrek aan kennis, soms zeer een voudige, maar niettemin onmisbare kennis. Buitenstaanders kunnen dit niet opmerken. Wanneer een gasfabriek een kerkhof is van vermorst geld, zien de buitenstaanders met inbegrip van bestuurscolleges en gascom- missies dat niet. Ik mag beweren, dat van kostbare uit ODkunde geschoten bokken onze gasfabriek vry gebleven is. Toen ik bier kwam in October 1911 vond ik de gasfabriek, die in 1908 verbouwd was, in een zoodanigen toestand van verwording, dat ik, om gevry waard te zijn tegen onver diende blaam, daarover verslag heb uit gebracht aan de gascommissie. Met moeite kwam de fabriek den winter 1911 '12 door en in 1912 zyn terstond de retorten ver nieuwd en ook overigens is nadien allerlei verbeterd. Nieuwe dingen zijn echter zeer spaarzaam aangeschaft, de fabriek werkt nog steeds met dezelfde toestellen, die destijds, gedeelteiyk tweedehands, gekocht zyn. Nog steeds loopen dezelfde gasmotoren, waaraan nu en dan nieuwe onderdeelen aangebracht zyn, maar die toch nog dezelfde machines zijn en nog in goeden staat verkeeren. Ik merk op, dat sedert 1911 geen hulp van monteurs ingeroepen is. Een monteur van elders kost 1,75 p. uur van het oogenblik, dat hij zyn woonplaats verlaat tot hij daar terugkeert, benevens reis- en verblyfkosten. Wij hebben altyd zelf het montagewerk gedaaD. Niet alleen is dit goedkooper, maar voor het eigen personeel ook prettiger en leerzamer. Zoo is bijvoorbeeld uit twee te klein geworden koeiers een zuiveringstoestel voor naftaline samengesteld. Wei hebben op de fabriek ovenbouwers van buiten gewerkt, hetgeen onvermydelijk was, omdat de aan bieding van retorten altyd geschiedt met inbegrip van den ovenbouwer. En ook heeft tweemaal een electricien van elders op de gasfabriek gewerkt. Maar dat is ook alles. Ik wil mij hierop niet verheffen, maar denk toch onwillekeurig aan een gasfabriek, waar iemand van verre moest komen om een houtje uit een pomp te verwyderen en waar een firma en een scheikundig bureau te pas moesten komen aan een koratvorming in een toestel. Tydens den oorlog was geen goed vuur vast materiaal te krijgen. De in 1912 gelegde retorten hebben door omzichtige behandeling den geheelen oorlog dienst kunnen doen, de laatste zijn eerst in 1922 vernieuwd. Het gasverbruik nam voortdurend toe, de fabriek was ontworpen voor een jaarproductie van 500.000 M', in 1930 is er 800.000 M3 mee gemaakt. Het gas is altijd goed geweest en voor zyn hoedanigheid zeer goedkoop. Van 1911 af is een aantal jaren met de uiterste zuinigheid gewerkt. Toen de toe komst voor de gasfabriek helder was ge worden, deed zich het volgende voor. De gemeeDte Middelharnis kon haar begrooting niet sluitend krijgen en er werd terstond een aanslag op de geldmiddelen der gasfa briek gedaan. Ik heb gemeend, dat toen het oogenblik gekomen was om op te houden met technisch behelpen en ik heb de gas fabriek op een beter technisch peil gebracht. J2oo is er een kleine dynamo met toebehoo- ren aangeschaft (er was toen nog geen uit zicht op centrale stroomvoorziening) om een betere verlichting te verkrygen van desto- kery en de vertrekken, waarin de toestellen geplaatst zyn. Dat was niet enkel weelde. Vele jaren had het my gehinderd, dat des nachts de stoker voor den nachtdienst by onvoldoende licht moest werken. Deze man moest des nachts voor zyn werk op de ovens jaan en het had my altyd bezwaard, dat hij daar feiteiy k in donker moest scharrelen; de aanwezige gasbranders gaven onvoldoende licht en waren geregeld vervuild. Wanneer die man zich daar zoodanig bezeerde, dat by niet kon loopen, was hy boven op een heeten oven blyven liggen en zou waar- schynlyk omgekomen zyn. Ook heb ik altyd gezorgd voor goed ge reedschap, hetgeen door het personeel ook gewaardeerd wordt. Indien buitenstaanders daarom vinden, dat lichtvaardig met geld wordt omgesprongen, zoo merk ik daartegen over op, dat menigeen afkeerig is van gron dige herstellingen en vernieuwingen en houdt van lapwerk tot het uiterste. Wat ik op dit eiland zie op het gebied van verwaarloozing van landbouwmachines is meer dan erg. Ik voor my ben van meening, dat degelyke techniek en degeiyk onderhoud wel wat meer kosten maar ook meer op brengen en op den duur het goedkoopst zyn Daar komt bij, dat aan een gasfabriek de eiseh gesteld wordt, dat zy eiken dag gas levert. Wanneer door te ver gedreven zui nigheid de gaslevering gestoord werd, zou niemand voor die zuinigheid dankbaar zijn. En wanneer men een directeur technische verantwoordelijkheid oplegt, moet hy ook voldoende technische viyheid hebben. Dan merk ik op, dat de gasfabriek werkt met een klein personeel. Zoo is er voor de tameiyk omvangryke administratie slechts één ambtenaar. Bij de administratie worden machinale hulpmiddelen gebruikt, bijvoor beeld een adresseermachine. Ik kan daarin geen verspilling zien maar een arbeidsbespa ring. Zonder deze hulpmiddelen zou het met één persoon niet gaan. Alles bijeen constateer ik, dat de gasfabriek een gezond bedrijf is, hetgeen nog kort gele den met dezelfde woorden in de gascom missie gezegd en niet weersprokenis.Even wel is er één lid der gascommissie van wien men steeds hoort: „er wordt met geld i smeten", „je helpt de heele zaak naar den kelder", enzoovoorts. Ik meen het tegendeel aangetoond te hebben. K. BLOKHUIS. Directeur der gasfabriek. M1DDELHARNIS. Van P. A. K. werd een fiets ontvreemd die voor de woning stond, welke een dag later in een sloot buiten de gemeente werd gevonden. Het belasting plaatje was verdwenen. In de warenhuizen van dhr. B. aan den Langeweg, in de „Groen van Prinsterer- school" en in een aldaar in aanbouw zijnde woning zijn uit baldadigheid des avonds een aantal ruiten ingegooid. Tevens zijn onder deze gemeente op verschillende plaat sen de hekken van de dammen gehaald en in de sloot geworpen. Hoewel door de politie ijverig wordt gezocht, is het nog niet gelukt de(n) dader(s) op te sporen. Mej. Van Eossum, zuster in de Lighallen is ais zoodanig benoemd in het Diaconessen- huis te Dordrecht, en heeft die benoeming aangenomen. In de Chr. Geref. kerk zal Donderdag avond half zeven uur gepredikt worden door ds. Groen uit Rotterdam. Door eenige jongens werd de vorige week by dhr. Van Nieuwenhuijze het slot van de garage verbroken en met de auto een toertje gemaakt. Bij de politie werd van het geval aangifte gedaan, die de daders spoedig te pakken had, zoodat proces-verbaal volgde. Gedurende de week van 15 tot en met 21 Februari hebben zich bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling ruim lOOwerk- loozen aangemeld. VERGADERING van <len Raad der Gemeente MIDDELHARNIS op Woens dag 24 Februari 1932 des namiddags half drie uur. TE BEHANDELEN: 1. Beêediging en installatie gemeente secretaris. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Ring A 172 en Oost- dijk E 125. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1932. 5. Benoeming gemeente-architect. Middelhabnis, 20 Febr. 1932. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Centrale Veiling voor Goeree&Overflakkee te Middelharnis. Van Vrijdag 19 Februari 1932. Sinaasappelen 1,10 tot 1,85 per 100 stuks. Roode kool ƒ5,— per 100 stuks. Boerenkool 2,— per 100 stuks. Prei 0,50 tot ƒ1,— per 100 bos. Tulpen 10,10 tot 14,10 per 100 bos. Spinazie 24,— per 100 k.g. Spruiten 5,50 tot 7,- per 100 k.g. Kroten 0.85 per 100 k.g. Witlof 6,50 per 100 k.g. Uienveiling van Zaterdag 20 Febr. 1932. GROVEƒ3,60. GEWONE (met tros) 8,93 tot ƒ4,11. GEWONE (zonder tros) .„3,56 tot ƒ3,68. DRIELINGEN 4,22 tot ƒ4,26. PICKLERS„4,28. Alles per- en inclusief de baal van 50 kg. Aanvoer 84.650 kg. Uienveiling vun Dinsdag 23 Febr. 1932. GEWONE (mettros) .ƒ4, GEWONE (zonder tros) 3,90. DRIELINGEN 4,16. PICKLERS4,20. Alles per- en inclusief de baal van 50 kg. Aanvoer 52.00 k.g. SDMMELSDIJK. Door den slager A.Luyen- dijk is aan den koopman Job. Kamerling onderhands verkocht een perceel tuinland gelegen aan de St. Nicolaasdreef alhier. Thans wordt alhier voor de uien ƒ4,25 en voor de aardappelen ƒ3,50 p.H.L. besteed DIRKSLAND. De herrinneringaan den ge houden Ouderavond is zoo aangenaam dat we met genoegen het verslag daarvan schrijven De Voorzitter der Oudercommissie de heer L. M. Brooshoofd heette de aanwezige oudets harteiyk welkom en brengt zyn voor ganger hulde voor zyn yver als zoodanig betoond. Hierna geeft hy de leiding aan het Hoofd der school, den heer Weitering welke begint te memoreeren dat er in het afge- loopen leerjaar 3 leerkrachten zyn vertrok ken waarvoor 3 andere in de plaats zyn gekomen. Hy brengt hulde aan de Ouder commissie en het bestuur van Volksonder- wys welke zoo krachtig hebben saamgewerkt om het benoemen van een overtallige leer kracht mogelijk te maken. Voorts richt hy tot mej. Vis woorden van waardeering voor de wyze waarop zy hethandwerkonderwtjs geeft en waardige opvolgster is van mej. Meesters, die naar een andere plaats is ver trokken. Spreker memoreert de goede ver standhouding met het personeel en hoopt dat dit zoo zal blijven, want een goede geest is ook goed voor de kinderen. De Secretaris Adr. Knöps leest daarna de keurig verzorgde notulen voor, waarvoor hij, behalve luid applaus, een pluimtje van den heer Weitering ontving. Hierna wordt de heer Knöps by acclamatie herbenoemd. De leden der Commissie Hagens en de Jong moeten aftreden omdat deze geen kinderen meer op school hebben. In hun plaats worden gekozen de heeren W. Polder en C. Goedegebuure. Hierna was de beurt aan het mandoline ensemble die op verdienstelijke wijze, onder leiding van Mej. L. Poortvliet, eenige num mers ten gehoore brachten en welker mede werking, blijkens het applaus, zeer werd gewaardeerd. Hierna werd het woord verleend aan Dr. Boot die zich bereid had verklaard een rede te houden over „de ideale verzorging van het schoolkind. Wij vonden deze rede zoo belangryk dat we haar eenigszins uitvoerig zullen mee- deelen, temeer daar we het van het grootste belang vinden dat alle ouders eens kennis nemen hoe door een wetenschappelijk man over deze meterie wordt gedacht. Dr. Boot begon met te constateeren dat een goede verzorging van het kind niet duur behoeft te wezen, hoewel hij ook niet de daarvoor benoodigde gelden gering schat. Een verzorging zooals ongetwijfeld Juliaantje zal hebben gehad zou zeker nie mand kunnen betalen. Hy zal het niet heb ben over opvoeding, want dit is een te uit gestrekt gebied om dat onderwerp in een kort bestek te behandelen. Dus alleen de lichamelijke verzorging te bespreken is het doel van zijn betoog. Het heeft spreker dikwijls getroffen dat de Dirkslandsche moeders zoo'n toewyding en zorg voor hun kinderen hebben zelfs ook wanneer de geldbuidel zeer klein is. Toch betwijfelt spreker of de ouders zich wel eens de vraag zullen stellen „doe ik wel genoeg voor de gezondheid van mijn kind"? We zyn allen een product van onze ouders en de omgeving waarin we verkeeren.Toch is er een vaste richting in de verzorging van het kind. Het is spreker dikwijls opgevallen dat ouders een ziek kind laten rond loopen en hy zegt dat in deze gevallen een onver- geefeiyke fout wordt gemaakt. Een ziek kind behoort in bed, want dat middel voorkomt soms een groot onbeil. Voor gezonde kinderen is het voornaamste middel om gezond te blyven, veel zon,fris- sche lucht, beweging en zindeiykheid. Het is wei vreemd om op het platteland over veel zon te moeten spreken en den raad te moeten geven daar vooral voor te zorgen. Soms echter krijgen de kippen meer zon in hun verbiyf dan de kinderen in hun woning. Dat is een niet te onderschatten kwaad. De zon immers doodt alle schimmels en ook het besmettelijke hoofdzeer heeft als oorzaak een schimmel die door de zon geen levensvat baarheid heeft. Dus niet alleen buiten veel in de zon maar laat deze ook ongehinderd in onze woningen binnen en welvoornameiyk in de slaapkamers. Volgens professor Storm van Leeuwen, een bekendeasthmaspecialist hebben velen hun asthma te wyten aan bedschimmels. Vooral bedsteden, die spreker vreescheiyk ongezond vindt, zyn schimmelig en hoewel hij meent dat de huisvrouwen vier keer per jaar schoonmaken, schuren en luchten, is dat toch geen afdoend middel en zou stoomen der bedden geen overdadige weelde zyn hoewel voor de meesten te duur. De zon is een uitstekend bestrijdster van de Engelsche ziekte. Bij voortdurend gebrek aan zon, krijgen sommigen zelfs een herha ling dezer ziekte, z.g.n. late Engelsche ziekte. Frissche lucht ligt in het bereik van ieder een en toch meenen nog velen dathetnoo- dig is deze buiten de deur te houden. Spreker neemt als voorbeeld den inhoud van een gas houder waarin een mensch spoedig dood zou zyn omdat de lucht daarin vergiftig is. In een woning waar geen frissche lucht in komt, zyn ook giftige stoffen en hoewel men hieraan niet zoo spoedig sterft, komt de straf dikwyis in verschillende ziektevormen later. Voor veel beweging zorgen gezonde kinde ren wel zelf, maar het ie zeer jammer dat ook in deze gemeente de straat de speelplaats der kinderen moet zyn. Voor Dirksland zou een sportterrein geen overdadige weelde zyn. Het spel der kinderen moet echter onder goede leiding staan. Zwem men ia voor kinderen een der beste spier bewegingen en daarom zou ook hier een goede zwemgelegenheid moeten zyn, waar de kinderen deze gezonde sport konden be oefenen. Ds zindeiykheid is ook één der grootste voorwaarden voor de gezondheid. Een boer immers houdt ook zyn land schoon van onkruid om het gewas beter te doen gedyen? Ook voor kinderen is het daarom noofiig het lichaamsonkruid te verwyderen. Vooral de nagels zyn in den regel zoo zwart of zy in den zwaren rouw zyn. De klei die zich tusschen de nagels bevindt bevat veelal worm eieren en krygen deze dus groote kansin het kinderlichaam terecht te komen. Zeep is er steeds voldoende en een ruim gebruik daar van ia noodzakelyk. Ook het hoofdhaar, gezicht en gebit dienen dikwijls gereinigd te worden. Vooral de Dirkslandsche gebitten laten dikwyis heel wat leeltjks zien en ais eenig voorbehoed middel tegen een slecht gebit is veelvuldig de tandborstel gebruiken. Spreker heeft een zoontje van 3 jaar die zelf reeds zyn tandjes borstelt omdat hij het ook zyn ouders ziet doen. Als men dat borstelen der tanden vroegtydig leert, zullen de kinderen je later dankbaar zyn voor hun gaaf gebit. Spreker vraagt zich af of de ouders zich wel eens de vraag stellen „is myn kind wel in staat om naar school te gaan?" „Zyu de oogen en ooren wel goed?"Indien immer deze twee waarnemingsorganen niet, of slecht funcloneeren zal de vruchtbaarheid van het onderwijs zeer klein zyn. Spreker behandelt nu, aan de hand van platen, het veel voor komend z.g.n. loopoor waarvan doofheid, zoo niet erger, het gevolg kan zijn. Ook Roodvonk kan doofheid ten gevolge hebben, al is dat laatste geen directe oorzaak van de onachtzaamheid der ouders. Het meest van belang is echter de vergrooting van den derden amandel en van de keelamandelen die dikwijls afzonderiyk, maar ook in samen werking, den natuurlyken luchtweg door den neus belemmeren waardoor de kinderen steeds met den mond moeten adem halen en 's nachts snorken. Deze kinderen zijn meest dom en een kleine operatie is voldoende om aan de ouders een kind terug te geven waar zy pleizier van beleven. De oogen zyn een voornaam ding voor het schoolkind en dikwyis gebeurt het dat pas na de schooljaren de ouders bemerken dat het met de oogen niet goed gaat. Het is spreker zelfs overkomen dat een kind, tegen den wensch der ouders, om een bril kwam vragen. Ieder zal begrijpen dat een kind dat niet goed kan zien het onder was zeer moeilyk kan volgen. Spreker geeft den goeden raad de kinderen gezond naar schooi te zenden omdat men dat als ouder verplicht is. Tot slotjdankt hy de Oudercom missie dat deze' hem in de gelegenheid heeft gesteld deze dingen tot de ouders te mogen zeggen. Laten we hopen dat het zyn nut voor de kinderen zal afwerpen. Na een zeer dankbaar applaus voor deze keurig uitgesproken rede dankt de heer Weitering Dr. Boot voor hetgeen hy dezen avond in het belang van het kind en onder wijs heeft gedaan en is dankbaar voor de spontaniteit waarmee deze aan de uitnoodi- ging gehoor heeft gegeven. Hij hoopt dat Flakkee spoedig een schoolarts zal hebben. Hierna werden de ouders in de gelegenheid gesteld de handwerken enz. te bekijken. Er volgden voordrachten, vioolspel van den heer Munnik met pianobegeleiding van Mej. Poort vliet. Thee werd rondgediend, sigaren aan de mannelijke ouders verstrekt, een taart verloot die ten deel viel aan W. Hagens en tot slot een kluchtspel „Meester Jeroen en zijn kweekeling". Na de gebruikeiyke slot- plechtigheden gingen we te half een naar huis met de gedachte een leerzamen en ge- zelligen avond te hebben meegemaakt. HERRINGEN, A.s. Woensdag zal er in deze gemeente een biddag gehouden worden. Alsdan zal er des voormiddags te 9£ uur en des avonds te 6 uur kerkdienst worden gehouden, en in verband hiermede zal dien dag het gemeente-secretarie gesloten zyn. De rekening van het Diaconie Armbe- etuur der Ned. Herv. kerk ligt gedurende deze week by den Boekhouder J.C.Noordyk voor belanghebbenden ter inzage. De heeren J. van Kempen, M. C. den Boer en L. Drooger, zyn allen als leden van het schoolbestuur herkozen en hebben hun benoeming weder aangenomen. Tot onderwijzer aan de byzondere school alhier (hoofd de heer v. Houdt) is benoemd de heer C. J. Luyten te Enschedé, die de benoeming heeft aangenomen. STELLENDAM. Door den heer P.D. Hol leman is een stookapparaat aangekocht ge naamd Vlamingo. Dit is een nieuw stook- middel voor verwarming zijner oven. Zaterdag zyn reeds een tiental garnalen- visschers uit Den Helder teruggekomen, daar de garnalenvangst ook daar weinig van beteekenis is. De vrouw van H. Grootenboer welke half December naar een der ziekenhuizen in Rotterdam is vervoerd tot het ondergaan oener operatie, is Zaterdag aldaar overleden. Het Btoflfeiyk overschot is Maandag per mo torboot van den heer M. Jansen naar huis vervoerd. UOEDERËEDE. De vorige week hebben de garnalenvisscbers van ƒ200—250 besomd. A.s. Woensdagmorgen 11 uur zal ten huize van den geneesheer kostelooze inen ting plaats hebben. Voor de Kamers en Staten zyn voor deze gemeente 637 kiezers; voor den Ge meenteraad 624. Alhier stonden 14 werkloozen inge schreven. Zaterdag werden van hier 1300 balen uien vervoerd. De zeevisscher Jb. Tania had het onge luk dat op de visschery zyn zeil stuk woei en overboord ging, zoodat hy huiswaarts moest keeren. Donderdag 18 Febr. en Zaterdag 20 Febr. gaf Goeree'a Gemengd Koor|zyn jaar- ïyksche uitvoering in de Bewaarschool. De le avond was voor donateurs en kunstlie vende leden; de le avond was goed bezet de 2e avond overvol. Door den Voorz. L. Klein werden de avonden geopend en.heette allen welkom en gaf daarna de leiding over aan den Directeur den heer v. Gent. De zangnum mers werden zeer goed afgewerkt, wat bleek aan het schitterend applaus. Na de pauze werd opgevoerd: „Arm Vaderland",Oorlogs spel in 3 bedryven, welke uitstekend werd uitgevoerd en met volle aandacht werd ge volgd, by sommigen zeer ernstig. Na ieder bedryf barstte een geweldig applaus los, wel een bewys dat de spelers hun best hebben gedaan om een welgeslaagde avond te geven. Ook werd nog opgevoerd „Dameskransje" welke ook goed werd afgewerkt. Door de groote opkomst hebben de zangers en directeur eer van hun werk, daar het pu bliek wel genoten heeft. Men sloot met een gezellig bal na. OUDDORP. A.s. Donderdag, v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en 's av. 6 uur hoopt voor de Geref. gemeente voor te gaan ds. Vreug- denhil van Bruinisse, tot het houden van een biddag voor het gewas. De afgeloopen week zijn uit deze ge meente vervoerd: 30.000stuks kippeneieren, 2.000 balen uien, 200 H L. aardappelen, 100 H.L. poters en 50 H L. erwten. Zaterdagavond werd in hotel Spee door notaris Van der Slugs uit Dirksland toebe- hoorend aan D. Klepper Jbz. geveild: een huis met schuur en erf, staande in het Oostersche boscb! hoogste bieder T. de Ronde voor 500, Een perceel weiland en boschhakhout groot 2.64.40 H.A. (5 gem. 227 R. V.M) liggende in den Bokkepolder, nabij den Nieuwendyk; hoogste bieder L. Troost voor 260,-. A.s. Zaterdag zal de afslag plaats hebben. Aan den metselaar P. v. d.Nieuwendyk is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor P. Westhoeve Klz. op een perceel grond aan den Noordweg. Tegen de minderjarige P. van 't Hofif is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de Jachtwet. NIEUWE TONGE, Maandagmorgen ont stond een begin van brand in de schuur van den landbouwer G. Dorst. Door het spoedig optreden van toegesnelde hulp kon men den brand in den aanvang blusschen. Vorige week werd uit deze gemeente verscheept 6800 balen uien, 1600 baléh koe peen en 1000 H.L. poters, bestemd voor Friesland. Bij een gehouden inschryving naar de beneficie van een perceel bouwland gelegen in den polder „Duivenwaard" waren hoogste inschryvers de heeren J. van Rossum en Jan Tijl Jz., beiden alhier. OUDE TONGE. Woensdag 24 dezer hoopt onze oudste ingezetene, de heer Joh. de Koning zyn 99sten verjaardag te vieren. Het zal den oude, die het gezien zyn hooge ouder dom, nog wel maakt, aan belangstelling niet ontbreken. A.s. Donderdagavond zal in de Oude School een openbare vergadering plaats heb ben van den Modernen Landarbeidersbond. Als spreker zal optreden dhr. C. J. Portegies. De arbeiderszang en tooneelvereenigiug „De Dageraad" zal hare medewerking verleenen. Opgevoerd zal worden „Het antwoord" van Herman Heyermans. Den heer Jac. Kaufiman had het onge luk zoodanig met zyn rywiel te vallen, dat hy zich onder medische behandeling moest stellen. In de garage van den heer P. van Schouwen ontstond begin van brand. Met een brandbluschapparaat was men spoedig het vuur meester. Gedurende de afgeloopen week meldden zich by den correspondent der arbeidsbe middeling als werkloos aan, 161 arbeiders, 1 chauffeur, 2 metselaars en 2 binnenschip pers. Vrydagmorgen viel schipper J. I.Pul- ieman vanaf de loopplank in de kaai, waarbij by zich ernstig tegen den kaaimuur bezeerde, zjjn knecht C. de Korte bracht hem weer op het droge. DEN BOMMEL. By den correspondent der arbeidsbemiddeling staan 62 werkloozen in geschreven. Vervoerd aan de haven 600 H.L.aard appelen, 400 H.L. uien. De pryzen: aard appelen 8,50, uien 4,50 en peen 140. HELLE VOETSLU1S. Voetbaluitslagen van Zondag j.) HellevoetsluiB IV-Crooswyk IV 6—10. D.V.L. II Hellevoetsluis III 2-1, onder protest van Hellevoetsluis. H.O.V. II-Hellevoetsluis II 2-3. De Mynenlegger „Gouden Leeuw", in aanbouw by de N.V. Intermaas te Slikker veer, is byna gereed en vertrekt volgende week niet naar Ned.-Indie, doch naar Ryks werf alhier, om te worden opgelegd. Zondag j.i. brachten wy een bezoek aan de Casino Bioscoop en hebben daar genoten van twee mooie films. De hoofdfilm in de Casino Bioscoop is trouwens altyd goed, daar de Directie al bet mogeiyke doet om het de bezoekers naar den zin temaken waarin zy dan ook voortreffeiyk slaagt. Zoo was er Zondag in de pauze iets anders. De Volendammers in de voorzaal van Casino zyn vervangen door een uitgezocht strijkje (piano-viool-cello) en toen nu de eerste film vertoond was werd een half uurtje door dit strykje gemusiceerd. Onder doodsche stilte werden eenige nummertje ten gehoore ge bracht, waarvoor een daverend applaus de belooning was aan musici en aan de Directie, Door dit extraatje aan de Bioscoopbezoekers heeft de Directie wederom getoond iets voor hun clientèle over te hebben. Naar wy ver nemen heeft zij dan ook plan steeds zooveel mogeiyk attractie te geven. ROCKANJE. 17 Februari zong de leeuwe rik reeds uit den treure boven den gezelligen polder Oud Rockanje. Den 20 Februari ontving de Ned. Herv. gemeente hier het verblydend bericht, dat ds. G. W. Kobus te Donkerbroek het beroep naar hier aannam. Een juichtoon ging uit de geestverwanten op, de spanning was voorby. Er is nu alle kans dat de vacature sedert Aug. '27 met Mei reeds vervuld wordt. Ds. Kobus was van 1903 1911 ook als zoodanig hier werkzaam en wel op een wyze waarover nog altijd met lof wordt gesproken. Hy predikte niet alleen Christelijke liefde maar bracht die ook in toepassing met groote zelfopoffering. En dat in de dagen van karige bezoldiging. Dat is men hier nog niet ver geten. Vandaar die juichtoon nu hij een beroep naar hier ten tweede male aannam en ten tweede male hier werkzaam wil zyn. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 19 Februari 1932 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „Oostvoorne". Sla 0,15 per k.g. Prei ƒ2,— tot ƒ5,— per 100 bos. Aardappelen 4,20 per 100 k.g. Poters 2,10 tot 4,50 per 100 k g. Nero 0,03 tot 0,09 per 100 k.g. Peen 3,60 per 100 k.g. Knolrapen 4,50 per 100 stuks. Kroten 1,10 tot 1,80 per 100 k.g. Witlof 0,08 tot 0,14 per k.g. Kool (roode) ƒ1,70 tot 3,60 per 100 stuks. Kool (savoye) 1,20 tot 2,20 per 100 stuks. Boerenkool 0,10 tot 0,26 per krat. Uien 1,90 tot 7,90 per 100 k g. Sjalotten 3,90 tot ƒ6,— per 100 k.g. Tafelappelen 8,— tot 19,— per 100 k.g. Keukenperen ƒ7,— tot 17,-per 100k.g. Spruiten 3,20 tot 12,50 per 100 k.g. Selderij 1,60 per 100 bos Kipeieren (netto) 3,20 tot ƒ3,40 per lOOst. Kleine eieren 2,80 per 100 st. Aanvoer 43845 stuks. PARI JSCHE MODEBRIEF DE MODE DER „LOSSE JASJES". Variaties tot in het oneindige. „Als ik een nieuwe avondjapon noodig heb, neem ik er vast geen met een jasje. Want daar zie je nu tegenwoordig iedereen mee", had Simone tegen my gezegd. Simone is ijdel en ze wil er vooral niet uitzien als iedereen en dragen wat Jan en Allemen draagt. Stel u dus myn verrassing voor, toen ik haar verleden week 's avonds in de opera ontmoette in een beeldig nieuw avondtoilet met een jasje. „Het sta3t snoezig dat. zachte rose met het zwart kanten bolerootje", zei ik, toen ze my naar myn meening vroeg. „Ik dacht echter dat je zoo tegen een ja9je was en nu heb je er toch een genomen". „Een jasje.... ik heb er een heel stelletje gekocht, kom ze maar eens kyken". We steldeD meteen dag en uur vast dat ik by myn vriendin zou komen thee drinken en ik beloofde vroeg te komen, opdat we

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 2