Leest „Onze Eilanden" ML EEN BEDRIJFSLEIDER 'i PRÈDlKBÈURTEN. MAN Openbare Verkooping TIMMERHOUT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 De uitvoering van de Tarwewet. Vier menschen verdronken. DE WILDERNIS OVERWONNEN. Hoofdpijn a|ü en Kiespijn oeaten wegens de ruwe zee worden opge- chort. Tn Surrey moest een vliegtuig een oodlanding maken; peraoonlyke ongelukken waaien niet voor. Ook ln Z.-W.-Uuslaud. MOSKOU, 10 Pebr. In het Zuid-Westen an Rualand woeden zware sneeuwstormen, elke ernstige verkeersstoornissen hebben eroorzaakt. De spoorwegverbindingen tus- chen Charkof en Kief z()a verbroken. Troepen hebben bevel gekregen om de poorwegtrajecten van de sneeuwmassa's e bevrijden. Zondag 14 Februari 4932. NEDERLANDSCU UERVORMDE KERK. Middélbarms, fin. leeskerk en 'sa?, ds. Bouw van Melissant. Sommelsdyk, vrn. leeskerk en 'sav.ds. van Aseh. Dirkslaud, vm. ds. v. d. Wal en 'sav. dhr. Baart. Werkingen, vm. en 'sav. dlir. O ver weel. Melissant, vm. ds. Bouw. Stellendam, vm. eu 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vm. ds. van Ameide van Ouddorp. Öuddorp, vm. leeskerk en nam. ds.van Ameide. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 's av.ds. Dekker. Oude Tonge, vm. ds. van Asch van Sominelsdyk en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. ds. Dekker van Nieuwe Tonge en 's av. leeskerk. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk ennam.ds.Polhujjs van Stad aan 't Haringvliet. Stad aan 'tHaringvliet, vm, ds.Polhuis en'sav. leeskerk. LUTHERSCHE KERK. Hellevoetsluis. 'sav. ds. Visser uit Rotterdam. VEREENIGING VRIJZ. HERVORMDEN. Sommelsdyk (Langeweg), 'sav. 7 uur ds. F.van der Kieboom, predikant te Bergen. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 's av. leeskerk. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds.Zeilstra van Middelharnis. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de LaDge. Deu Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 'sav. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. dhr.Boüioop van Rot terdam. Herbingen, vm. en 'sav. leeskerk en nam.dhr. Honkoop van Rotterdam. Ouddorp, vm. en nm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm en 's av. dhr. Dubois van Apeldoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkeloosheid. E RIJS- VAN )ERE \'cb handelaren Zoo spoedig mogelijk gevraagd voor gemengd Boerenbedrijf, leeftijd 30 40 jaar, ongehuwd, P. G. Brieven onder letter P. M. BREUR ZOON, Ooltgensplaat van Te OUDDORP aan het Tramstation, op Maandag 15 Februari 1932, des nam. 2 uur. Te ACHTHUIZEN aan het Tram station, op Dinsdag 16 Februari 1932, des nam. I uur. Te STAD a/h. HARINGVLIET aan de Kaai, op Dinsdag 16 Februari 1932, des nam. 2.30 uur. Te DEN BOMMEL aan de Kaai op Dinsdag 16 Februari 1932, des nam 4 uur. Te SOMMELSDIJK aan de Kaai, op Woensdag 17 Februari 1932, des nam. 2 uur. Te DIRKSLAND aan het Tramstation op Woensdag 17 Februari 1932, des nam. 3 uur. Te OUDE TONGE aan het Tram station op Donderdag 18 Februari 1932, des nam. 1 uur. Te NIEUWE TONGE aan de Wester straat op Donderdag 18 Februari 1932, des nam. 2 30 uur. Te HERK1NGEN aan de Kaai, op Donderdag 18 Februari 1932, des nam. 4 uur. Te MELISSANT aan het Tramstation, op Vrijdag 19 Februari 1932, des nam. 2 uur. Te STELLENDAM aan het Tram station op Vrijdag 19 Februari 1932, des nam. 3 30 uur. Te OOLTGENSPLAAT aan het Tram station, op Zaterdag 20 Februari 1932, des nam. 2 uur. Deurwaarder GROENENDIJK. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van I6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 14e JAARGANG. - N°. 29 protestactie van molenaars. Overgenomen uit het ochtendblad n.R.Crt. 13 Februari 1932. Op Woensdag 24 Februari zal te Rotterdam een protestvergadering plaats hebben van Nederlandsche molenaars, uitgaande van den Algemeenen Nederlandschen Molenaarsbond. In deze bijeenkomst zal worden geprotesteerd tegen de uitvoering der Tarwewet. De grie ven daartegen zijn, dat de Zeeuwscbe en Hollandsche molenaars, die sedert eenwen inheemsche tarwe vermalen voor mensche- Hjk gebruik, thans door de regeeringsmaat- regelen 22|% Vita-tarwe moeten vermalen. Deze molenaars kunnen geen product meer leveren, dat aan redelijke eischen voldoet. Alle pogingen die gedaan zijn bij de regeering, bij den regeeringscommissaris voor de uit voering van de Tarwewet, bij de Meelcentrale en bij den voorzitter van de Vita, om laDgs den weg van overleg te geraken tot een beteren toestand voor de molenaars, zjjn mis lukt. In de aangekondigde vergadering zal worden overlegd, wat den molenaar thans te doen staat. Hier dient echter aan opgemerkt te wor den, dat de grieven hierin vermeld niet juist zijn, d.w z. dat de molenaar niet tegen het bijmengen is van de 22£ Vita-tarwe dat v.l. de wet verplicht is, dochderesteerende 77 J Zeeuwsche tarwe, waar kan de mole naar die bekomen tegen wereldmarktprijs? Door de tarwesteunwet zyn hun grondstoffen (Zeeuwsche of Inlandsche tarwe) kunstmatig duur gemaakt. Een moedige redder tevens slachtoffer. Omtrent het ongeluk by Haalderen,in de gem. Bemmel, waar negen personen door het ijs zakten en vier jeugdige personen verdronken, waaronder een moedige redder, meldt het Hbld. de volgende bijzonderheden. Tusschen fia dorpen Haalderen en Bemmel, nabij het gehucht De Pas, werd Zaterdag middag op ondergeloopen land buiten den dijk, druk schaatsengereden. Op deze plaats liggen langs de Waal tal van steenovens. De grond is er ten behoeve van de steen fabrieken afgegraven en op sommige plaat sen zijn putten ontstaan van 2 h 2J meter diep. Vrijdag was hier reeds door de om wonenden druk gereden en ook Zaterdag middag hadden tal van jongelui, ondanks het feit dat het ijs slecht berijdbaar was, er de schaats ondergebonden. De aanwezige diepe putten, waarin het water niet xoo gauw bevriest en waar dien tengevolge het Ijs dus niet sterk was, maak ten het rijden zeer gevaarlijk. Tegen kwart over vier Zaterdagmiddag zijn plotseling negen personen door het ijs gezakt op de plaats waar een put aanwezig was. Een der omstanders, een jongen uit Haal deren, Alofs genaamd, bedacht zich geen oogenblik; hy begaf zich te water en met groot levensgevaar mocht het hem gelukken vyf personen te redden. Een hunner was reeds buiten bewustzijn geraakt, doch men wist den drenkeling spoedig weer bij te brengen. Inmiddels werden uit een aan den over- FEUILLETON. ZANE GREY Naar het Amerikaansch door HENRI van DE WEO '{Geaut. uitgave van de N.V. Uitgeverij P. D. Bolle.) 1) ..Kleine meisjes hebben een buitengewoon scherpen kijk," zeide hij glimlachend. Hij reikte haar de kleine weer toe en verdiepte zich opnieuw in de pracht der ondergaande zon. Helen zag voor zich een schouwspel mooier, dan zij ooit had waargenomen. Tusschen de heu vels, ver In het westen, vlamde de lucht in rood en goud. De zon dreef boven de rivier en deed de golven gloeien. Lange vuurfiitsen schoten uit over het donkere water. Purperen wolken dreven als schepen langs de blauwe oneindigheid van den hemel en elk volgend oogenblik transformeerde zich dit spel van kleuren. De zon zonk langzaam weg in een oceaan van goud. De kleuren doofden van goud tot rose, van rose tot grijs, totdat de schemering aanzweefde en alles vervaagde. Weidra trok Helen zich terug naar haar eigen kamer, waarin zij nog een tijd lang voor het venster bleef zitten mijmeren. Zij liet de gebeurte nissen van dezen eersten dag van haar leven in de wildernis aan zich voorbijgaan. Zij moest trachten de talrijke indrukken eenigszins te ordenen. Zij was blij en dankbaar, nu haar vader zich gelukkig kant van den d()k gelegen boerdery ladders aangedragen en van alle zyden kwam nu hulp opdagen. Tegen vyf uur was men er in geslaagd drie van de vier nog vermiste personen onder het Ijs vandaan te halen. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld de levensgeesten weer op te wekken, echter zonder resultaat. Deze slachtoffers waren de 18-jarige Tilly Heymen uit Bemmel en de gezusters Wilting uit Haalderen, respectievelijk 16 en 17 jaar oud. By de reddingspogingen verleende ook de 25-jarige Van Meegen uit Nijmegen, die bij een vriend te Bemmel gelogeerd was, kranige hulp. Op het oogenblik, dat hy Tilly Heymen uit het water wilde trekken, greep deze hem in haar doodsangst met groote kracht bij de hand en trok den jongeman in het wrak. Beiden schoten toen onder het ysen eerst tegen half acht mocht men er in slagen Van Meegen op het droge te brengen. Zoo eischte dit ongeluk vier slachtoffers. De verslagenheid in de omgeving van Bemmel is groot. Over de toedracht van het ongeluk wordt van andere zijde nog gemeld: Een groepje jongens en meisjes reed vroolpk over de ijsvlakte en werd voorafge gaan door zekeren Van Meegen, een schil dersknecht uit Nijmegen. Deze jongeman struikelde, viel en veroorzaakte een klein gat in het ijs, waar hy uit krabbelde. De achter hem aankomende rijders zakten ech ter plotseling door het ys, waardoor een groot gat ontstond. Minstens zeven personen verkeerden in levensgevaar. Van Meegen en W. J. Alofs deden onmiddellijk pogingen om de drenkelingen te redden. Spoedig was een lange ladder gehaald. De jongeman J. A. Alofs, die toen het ongeluk gebeurde, langs den kant zijn schaatsen afbond, smaakte het genoegen drie slachtoffers n.l. den jongen Wiltink, het meisje Heyken en zijn zusje Goba Alofs te redden. Mej. Heyken, die reeds bewusteloos was, werd door kunstmatige toepassing van ademhaling weer tot bewustzyn gebracht. Vergadering van den Gemeenteraad te GOEDEREEDE, op Vrijdag 12 Februari des voormiddags 10 uur. De Voorzitter Burgemeester Gharbon opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, welke onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken: Schriftelijke dankbetuiging van mej.Mar- tljntje den Hartog, voor den gelukwensch en stoffeiyken biyk van belangstelling, bij de her denking van haar 40-jarigen diensttyd, als helpster nuttige handwerken. a. dat de goedkeuring der begrooting 1932 is verdaagd. b. goedkeuring wijziging Politie-verorde- ning. c. goedkeuring raadsbesluit betreffende beroep art. 7 en 9 Woningwet. d. goedkeuring raadsbesluit betreffonde scheen te voelen en de toekomst moedig durfde inzien. Zij wist immers, hoe moeilijk het voor hem was geweest de banden met het verleden te breken. Maar hij had het gedaan, omdat hij in het oude huis haar niets zou kunnen aanbieden, terwijl de nieuwe toekomst nieuwe mogelijkheden bood. Bovendien voelde ze zich opgelucht, verlost te zijn van de attenties van een man, die haar ont zettend verveelde. Nu dwaalden haar gedachten naar dc nieuwe vrienden, die ze had gevonden. Hoe dankbaar voelde ze zich voor hun vriende lijkheid. Iets van verbazing bekroop haar, toen ze be merkte, hoe ze pas in de laatste plaats dacht aan Jonathan Zanc. Plotseling vroeg zij zich af, hoe ze eigenlijk dacht over dezen woudiooper. Ze her innerde zich haar enthousiast reageeren op dc verhalen van kolonel Zanc) haar verbzing en be wondering voor dezen stoeren jongen reus, het plezier, maar ook het respect, toen hij ongevoelig scheen te zijn voor haar nabijheid. Helen moest toegeven, dat ze niet wist, wat ze aan hem had) maar op en top was hij een man en iemand, die het leven zoo ernstig opvatte, dat hij geen tijd scheen te hebben om te denken over vrouwen. En blozend bedacht zij, dat het wel wat al te veel gevraagd was, dat hij haar meer dan een vluchtigen blik zou schenken. Eensklaps nam zij het spiegeltje van de tafel. Ze hield dat dicht bij haar gezicht en bestudeerde ernstig haar eigen gelaat. „Helen Shcppard, ik geloof, dat het noodig is, dat er eens openhartig met je wordt gepraat. Ten gevolge van al de misleidende praatjes van onbe- teekenende mannen, ben je gaan denken, dat ze het leggen van drinkwaterleidingbuizen in de gemeente. e. goedkeuring der verordening haven en kaaigelden. Voorgelezt n wordt het jaarverslag der com missie tot wering van schoolverzuim. Verzoek van Joh. de Waard, om zyn winkel te mogen geopend hebben van 's morgens 7 tot 9 uur, zulks, wanneer de winkelslui tingswet in werking treedt, adressant ver zoekt tevens des Zaterdags tot half 12 uur geopend te mogen zyn. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van den Flakk. Bestuurdersbond, domicilie hebbende te Middelharnis, met het oog op de werkeloosheid middelen te beramen om den toestand dragelijk te maken. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Wordt algemeen goedgevonden. Aan de orde komt de Sommelsdyksche Trammotie, welke B. en W. voorstellen aan te nemen. Weth. D. Lodder vindt, dat het geen zin meer heeft deze te behandelen. Ryk en in gezeten betalen nu, de zaak is dus opgelost. De motie komt volgens spr. te laat en kan voor kennisgeving worden aangenomen. De Voorz.: Het is nu nog niet eens 15 Fe bruari. Bovendien heeft de motie ook in 't oog een betere regeling in de toekomst. Dat kan nu dit jaar met gemak worden be keken, dat de diensten in ieder geval be ter worden. De heer C. J. Lodder is het met den heer D. Lodder eens, dat de motie 14 dagen te laat is. Dan hadden we vroeger raadsver gadering moeten houden, zegt spreker. De Voorz.: De tram blijft nu tot 1933 rijden. De heer C. J. Lodder: Het ïykt wel een groep kleine jongens, die zeggen, we zullen dat trammetje weer maar een poosje laten ryden. De heer A. Lokker vraagt of die andere f 6000.al bijgepast zyn. Weth. Breens Dat heeft niets met de motie te maken. De Voorz. wil het in stemming brengen. De heer C. J. Lodder vindt het gewenscht, dat de tram blijft, maar stemt tegen de motie. Ook de heer D. Lodder stemt tegen. Rest voor. Aangenomen met 4—2 stemmen. De heer D. Lodder wil nu de motie nader bespreken. De Voorz. i Dat gaat niet. De motie is aangenomen. De heer D. Lodder: Er zit iets in, in die motie, dat er op wijst, dat ze liever de tram weg hebben. De Voorz.: Dan begrijpt U de motie niet. De heer D. Lodder: Ik stel voor, de motie voor kennisgeving aan te nemen. De Voorz.: Dat gaat niet. De heer D. Lodder i Gaat dat niet? Ik heb het toch voorgesteld? Ik begrijp Uw leiding niet. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. (Adv.) De Voorz.: Of U m(jn leiding begrypt of niet, daar trek ik my niets van aan. Het spyt me, maar het gaat niet. 't Volgende punt. Schrijven van den heer T. Renaud met verzoek om concessie tot het oprichten eener Radio-centrale. De Voorz. zegt dat de heer Renaud dit vroeger ook al eens heeft aangevraagd, waar voor toestemming is verleend, met de bepa ling, indien de centrale binnen 8 maanden niet was opgericht, de concessie verviel. B. en W. stelt voor het nogmaals te ver- leenen, met de bepaling, dat de concessie binnen 5 maanden vervalt. Wordt goedgevonden. De heer Troost: Al doet-ie er 8 maanden over is 'tmij ook goed. Schryven van de Muziekrvereen. „Apollo" te Goedereede, waarin gewezen wordt op de blyvende plaats, die de vereeniging zich in de gemeente heeft veroverd, waardoor de muziek een onmisbaar element in de samen leving is geworden. Tot het geven harer concerten is een muziektent onmisbaar ge worden, waarom zy verzoekt om een subsidie van f 700 voor het bouwen eener tent be schikbaar te stellen. B. en W. stellen voor, gezien de moeilijke tyden, afwüzend te beschikken. Weth. Breen: Het zou nog te bezien staan, of wij daartoe van Ged. Staten permissie zouden krygen. Wordt afwijzend beschikt. Dan wordt de Raad gemachtigd eenige af- en overschryvingen op de begrooting te doen. In handen van B. en W. is gekomeD een schrijven van Ged. Staten met afschrift van een brief van Weth. D. Lodder e.a., waar in advies wordt gevraagd inzake het votee- ren van f 100,— (Hoofdstuk 6, post Polders) tot onderhoud van den weg Goeree-Haven- hoofd. Het afschrift houdt in een uitvoerige uiteenzetting hoe het er met dien weg by- staat: dat dit een polderweg is, maar meeren- deels wordt gebruikt tot genoegen en gemak van de havenbewoners; dat indertyd een voorstel in den Raad is geweest, dat de gemeente hiervoor f 100,— per jaar subsidie zou geveDdat dit echter werd verworpen dat de gemeente zich hierdoor heeft ver laagd en parasiteert op de polders; weshalve het Bestuur en Ingelanden der Polders Rooklaasplaat, aan Ged. Staten verzoeken er bij den Raad op aan te dringen, om als nog op het besluit terug te komen, en f 100,— subsidie te verstrekken. Wethouder D. Lodder licht deze zaak en het schrijven nader toe en stelt voor als nog de f 100,— te verleenen. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering B. en W. hebben voorgesteld f 100,— te verstrekken, omdat er van dien weg veel gebruik wordt gemaakt. Het is toen verworpen, maar met genoegen wil spreker het nogmaals in stemming brengen. Het algemeen idee van Ged. Staten is ook, dat de gemeente dient te subsidieeren. De heeren raadsleden zijn misschien intusschen ook tot andere gedachten gekomen. Wethouder Breen: Van die verandering van gedachten, zal je straks wel hooren. De heer Den Eerzamen vindt het al een heel zwak standpunt, dat men van Gedepu teerde Staten begint te schrijven, dat de „ge meente een parasiet en klaplooper is van den Polder." Spr. vindt zulke scheldwoor- graag naar je kijken. Maar je vergist je geheel en al." Boosheid klonk in haar stem. Ze was boos, omdat ze belangstelde in een man en nu verwachtte dat hij haar zou behandelen als anderen hadden gedaan. Maar zelfs in het zwakke licht sprak dc spiegel meer de waarheid dan zij. Want het deed den gouden gloed erkennen van haar weelderig haar, de prachtige schauwen in haar groote donkere oogen, haar gelaat, stralend als een ster en de lijn van hals en schouders. Met een ongeduldige beweging wierp zij den spiegel op deu grond, waar deze in stukken brak. „Wat ben ik toch een dwaas om zoo humeurig te zijn 1" riep ze spijtig uit. „Gelukkig heb ik nog een spiegel. Zou Jonathan Zane, die woudiooper, Indianen bevechter, held uit honderd veldslagen, die nooit een meisje bad, zich gevleid voelen als hij het wist? Ik deuk het niet. Hij heeft me niet eens aangekeken. Dat verwachtte ik ook niet. Het kan ine niets schelen en tochwat bcziplt met toch! Ik ken hem niet eensl Voor Helen insluimerde dien avond, beloofde zij zichzelf, dat zij niet meer zou letten op den woudiooper; ze beweerde, dat het haar niet zou kunnen schelen, als zij hem niet weerzag en heel inconsequent verzekerde zij, dat ze hem wel zou genezen van zijn onverschilligheid. Toen de gasten van kolonel Zane zich hadden teruggetrokken en de dorpsbewoners waren terug gekeerd naar hun woningen, had hij tijd om met Jonathan tc spreken. „Nou, Jack," begon hij, „zullen we nu eens praten over die paardendieven?" „Wetzcl heeft geconstateerd, dat de man, die bij het stelen de leiding heeft, hier in Fort Henry woont," antwoordde de woudiooper. De kolonel had lang genoeg in de wildernis vertoefd om geen verbazing te tooncn. Hij lioot tusschen de tanden, terwij) de vroolijkc uitdruk king langzaam van zijn gezicht verdween. „Bij de laatste telling hadden we hier honderd- tien mannen op het Fort," antwoordde hij na denkend. „Meer dan honderd van hen ken ik per soonlijk en voor die kan ik instaan. Er zijn een paar nieuwe kerels gekomen rnet booten en bij Metzar hangen nogal eens vreemdelingen om." „Lew en ik houden het er voor, dat de kerel een sluwe klant is, die lang genoeg hier woont om onze paarden te kennen en te weten, waar wij zestallen." „Natuurlijk weer zoo iemand als Miller, die iedereen .zelfs Betty, om den tuin leidde en toen ons kruit stal en aan Girty verkocht," hernam kolonel Zane grimmig. „Ja, maar deze kerel gaat sluwer te werk en nog brutaler dan Miller. Iemand, die weet, dat men hem vertrouwt en ons dan verraadt, moet zeld zaam brutaal zijn. Zou hij beseffen, dat we hem vroeg of laat toch ontdekken of zou hij ons onder schatten?" „Dat snapt hij best. Maar hij denkt ons te slim af te zijn. Vertel me eens, wat Wetzel en jij hebben ontdekt." De woudiooper bracht verslag uit van dc ge beurtenissen tijdens zijn laatsten zwerftocht in gezelschap van Wctzel door het bosch. Terug- keerend van dc jaciit, vonden ze op enkele mijlen afstand van Fort Henry dc sporen van drie Indianen. Zij volgden die tot het donker werd en wachtten toen den vroegen ochtend af, den besten tijd, om indianen tc overrompelen. Uit het spoor viel op tc maken, dat andere Indianen zich bij het Gorgel ook op strooi natuurlijk droog - met ZCbfk&it (Adv), 25, 45 en 65 ets. den meer dan erg, en wijst er op, dat de raadsleden den eed hebben gedaan, om de belangen der gemeente te behartigen. Spr. acht dit geen kleinigheid om met zoo iets bj) Ged. Staten te komen. Het onderhoud van den weg, aldus spr., laat veel te wen- schen over. Er ligt grint in de bakken, ter- wyi de gaten in den wegbUjven Spr. wyst er verder op, dat de Ingelanden allen groot grondbezitters zijn en tot de elite bebooren, zoodat spr. de rollen wil omkeeren, dat door het verleenen van subsidie den Ryke Ingelanden paraciteeren op de gemeente. Weth. D. Lodder gaat met het gezegde van „elite" niet accoord. Er zitten ook veel armere menschen in. Spreker wijst er op, hoe die polderweg een verbindingsstuk is van het eene gedeelte van de gemeente naar de andere. Spreker komt erteDslotte op neer, dat de Polder het zoo niet iaDger doet en dan wel zien zal, waar ze die ƒ100 op bespaart. De voorz.: Of de Ingelanden goed gesi tueerd zijn of niet, dat doet er niet toe. Er wordt veel gebruik gemaakt van dien weg en het is de eenigste verbindingsweg naar het Goereesche hoofd. Als wij die 100,— verstrekken, zyn alle partijen zoo'n beetje tevreden gesteld. De heer P. Trooost: In 1911 was die zaak al aanhangig. Veel belang voor dien weg was er niet, en is er nog niet. Als wy nu gaan subsidieeren, komen de andere pol ders ook en is er geen einde van. De heer den Eerzamen: Welke auto's rij den er nu het meest over dien weg? De voorz.: Auto's die zand gaan halen. De heer den Eerzamen: Welnu, dat zijn auto's uit andere plaatsen, dat is dus niet ten laste der gemeente. De voorz.: Maar 't is toch de eenigste ver bindingsweg tusschen twee bebouwde ge deelten. De heer den Eerzamen: DeRookiaasplaat heeft te zorgen, dat de weg goed is voor het vervoer der landbouwproductenMet die zand- auto's uit Dirksland e.a. plaatsen hebben wy geen boodschap. De voorz.: Dat is toch in het belang der gemeenschap. De heer den Eerzamen: Juist! Weth. Breen: Veronderstelt dathet aan genomen wordt, dan komt men van den Oostdijk ook om subsidie. De heer den Eerzamen: De polder onder houdt de wegen, de gemeente de straten. De voorz. neemt dat standpunt niet over en wijst er op, wat de Provincie doet. Weth. Breen: Maar dat gaat ook niet voor niksl Breeder wordt nog gediscussieerd, tot de heer A. Lokker het dan wel voor één jaar zou willen geven, om dan eeDS te kyken of de polder de verplichting van een goed onder houden weg nakomt. Weth. D. Lodder betreurt het, dat Lokker de belangen van zijn buurtschap zoo slecht verdedigt. Tenslotte komt het voorstel D. Lodder dat door C. J. Lodder ondersteund wordtin stem ming en wordt verworpen met 2-4 stem men. Voor alleen de heeren D. en C. J. Lodder. troepje hadden gevoegd, dat zij vervolgden. Voor de woudloopers was dit een bewijs, dat er plannen gesmeed werden tegen de nederzetting. Niet in staat "uit de moccassinsporen definitieve gegevens te verkrijgen, volgden zij het spoor tot de plaats, waar de Indianen hadden halt gehouden. Uit bun schuilplaats zagen Wetzel en Jonathan, dat de roodhuiden een vrouwelijke gevangene bij zich hadden. Het merkwaardige was, dat zij den gchcelen dag op dezelfde plaats bleven, geen vuur aanlegden, en scherp de wacht hielden. De woud loopers naderden hen zoo dicht ais maar eenigs zins mogelijk was en bleven dien dag en den geheelen nacht op den uitkijk. Vroeg in den morgen, toen de schemer begon aan te lichten, werd de stilte verbroken door kraken van twijgen. De woudloopers meenden, dat nog meer Indianen naderden, maar spoedig zagen ze, dat er slechts één blanke kwam, die een aantal paarden met zich voerde. Hij vertrok voor bet dag werd. Wetzel en Jonathan konden hem niet duidelijk onderscheiden, maar zij hoorden zijn stern en vonden later den indruk van zijn moccassins. De zes paarden herkenden zij als het eigendom van farmers in Yellow Creek. Terwijl Jonathan en Wetzel beraadslaagden, wat zij moesten doen, splitste de groep Indianen zich; vier man gingen in westelijke richting, de anderen naar bet noorden. Wetzel nam onmiddellijk de vervolging op zich van den grootsten groep, die dc gevangene meevoerde en vier paarden. Janatban ving twee der dieren op, welke de Indianen hadden losgesneden en boud hen vost in liet bosch. Toen trok hij dc drie indianen, die in noordelijke richting waren verdwenen, achterna. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1932 | | pagina 1